Hervormde kerk moet opgeknapt PZC Trekpaarden als topsporters in actie PZC Laone 37 is van de campinggasten zelf Nieuwbouw van zorgcentrum Bru begint half oktober 13 Renovatie consistorie Oosterland gefinancierd met opbrengst zomeravondmarkt Winkeldievegge betrapt Drinkers en wildplassers bekeurd Aanhouding voor mishandeling Nachtelijke zwemmers betrapt Resten toch van mannenklooster Gewonde op vissersboot Buitenboordmotor gestolen )Oud-directeur Jeugd en Gezin W. Yeenhoven (76) overleden Actie voor strandje Kaloot zaterdag 3 augustus 2002 door Ali Pankow OOSTERLAND - De consisto rie van de Hervormde Kerk in Oosterland is dringend toe aan een opknapbeurt. Diverse lek kages in het verleden hebben le lijke sporen nagelaten. Het pla fond moet worden vernieuwd, de vloerbedekking vertoont vlekken en moet worden ver vangen en een stevige schilder beurt kan ook geen kwaad. Daar is flink wat geld voor nodig. Kerkvoogd Ria Beije-Plug heeft goede hoop dat de opbrengst van de jaarlijkse zomeravond markt toereikend zal zijn voor de uitvoering van dit karwei. „Vorig jaar hielden we ineens negentienduizend gulden hier aan over. Dat was ruim vierdui zend meer dan de meeste jaren daarvoor. Natuurlijk hopen we dat het dit jaar weer zo goed loopt", zegt Beije-Plug. Zij benadrukt het belang van die extra inkomstenbron ten be hoeve van het jaarlijks onder houd van het kerkgebouw. „Voor de buitenkant kunnen we nog een beroep doen op Monu mentenzorg, maar voor het inte rieur draaien helemaal zelf op en daar moeten we dan toch geld voor zien te werven Kerkeraadslid Riet Beije-Boo- gerd is nauw betrokken bij de organisatie van de zomer avondmarkt die dit keer op woensdag 14 augustus rondom de Hervormde Kerk in Ooster land wordt gehouden. Volgens haar is het evenement uitge groeid tot een jarenlange tradi tie, waar vooral ook veel recre anten op af komen. „We verko pen hier ook werkelijk alles van meubilair en elektrische appa raten tot kleine huishoudelijke gebruiksartikelen. Het hele jaar door krijgen we spullen binnen voor de rommelmarkt en geluk kig hebben we een loods om al les op te slaan", zegt Beije-Boo- gerd. Volgens haar is de opbrengst van het evenement vooral af hankelijk van de weersomstan digheden. Zij heeft de ervaring dat bij goed weer de koopjesja gers elkaar voor aanvang van de verkoop al verdringen bij de hekken. Om klokslag drie uur 's middags wordt de markt ge opend en in twee uur tijd slaan de meesten hun slag. De rom melmarkt biedt dit keer ook een groot aanbod aan tweedehands boeken. Verder kunnen de be zoekers een partijtje sjoelen of blikken zonder etiket kopen. „De inhoud ervan kan geconsu meerd worden, maar je weet dus niet of je bijvoorbeeld bonen of perziken koopt." De zomeravondmarkt biedt verder kinderspelletjes en de verkoop van mosselen en pan nenkoeken. Het evenement be gint om 15.00 uur en duurt tot circa 21.00 uur. doorValeska Nastaly VEERE - Liefhebbers van koudbloedpaardcn hadden gis teren een topdag op de Power Horse Competition in Veere. De trekpaarden waren volop in ac tie te bewonderen in en rondom het stadje. Allerlei soorten wa ren vertegenwoordigd, ook de beroemde amberkleurige 'Palmpaarden' met hun blonde manen en staart. Bij de dressuurproef die 's mor gens plaatsvindt, sturen de menners hun paard en wagen uiterst traag de ring door. Het blijven toch werkpaarden, die koudbloeden, en geen balleri na's zoals warmbloedpaarden kunnen zijn.De deelnemers die als eerste hun proef hebben doorstaan, mogen als eerste starten bij de lange afstandsrit die 's middags wordt afgelegd. Het aantal paarden dat de deel nemers voor de wagen hebben, varieert van één tot vier paar den. Dat kan wel eens proble men opleveren op de smalle bos paadjes waarlangs de route is uitgestippeld.De deelnemers moeten in de lange afstandsrit zorgen dat ze precies op tijd rij den: te snel of te langzaam wordt afgestraft met straf se conden.Na de afstandsrit leg gen de goed getrainde paarden nog een hindernisparcours af. Het is topsport. De Meulenaer vertelt dat het ras eigenlijk niet zo sterk is als het eruit ziet. Om ze op gang te kunnen houden, geeft hij ze speciaal voer. „Deze paarden zweten heel gauw. Wij geven ze zogenaamde electroly- ten door hun voer, waardoor ze snel op krachten zijn en hun vochtniveau op peil kunnen houden." Klinkt inderdaad als topsport. De trekpaarden worden tot het uiterste gedreven in de Power Horses Competition in Veere. foto Lex de Meester RENESSE- Een negentienjarig vrouw uit Zoetermeeris don derdagavond in een winkel aan de Lange Reke in Renesse aangehouden wegens winkeldiefstal. De vrouw had een luchtbed ter waarde van 899 euro weggenomen. De diefstal kwam de Zoetermeerse op een boete van 115 euro te staan. RENESSE - De politie heeft in Renesse in de nacht van don derdag op vrijdag bekeuringen uitgedeeld aan wildplassers en stappers die zich op straat te buiten gingen aan alcohol. Een 18-jarige jongen Moergestel, een 22-jarige Groninger, een 17-jarige jongen uit Boekei en een 20-jarige Harderwijker kregen allemaal een bon van 45 euro voor wildplassen. Een boete van gelijke hoogte staat voor het nuttigen van alcohol op straat. Daar maakten een 26-jarige man uit Oosterhout, een 21-jarige Zierikzeeënaar en twee vakantievierende Duit sers (24 en 25 jaar oud) zich schuldig aan. SCHARENDIJKE - Een 17-jarige inwoner van Schijndel is gistermiddag door de politie in Scharendijke aangehouden op verdenking van mishandeling van een 21-jarige inwoner van Hoensbroek. Die kreeg in de nacht van woensdag op don derdag op een recreatieterrein aan de Kuijerdamseweg bij Scharendijke een bierglas in het gezicht gegooid. Vijftien hechtingen waren het gevolg. KRUININGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag vier mensen aangehouden die aan het zwemmen waren in het buitenbad van zwembad Den Inkel in Kruinin- gen. Het gaat om twee mannen van 16 en 20 jaar oud en twee vrouwen van 21 en 23 jaar oud. Ze zijn allen afkomstig uit de gemeente Reimerswaal. Ze kregen een proces-verbaal. MIDDELBURG - De vijftiende-eeuwse muren die deze week zijn gevonden achter de Spanjaardstraat in Middelburg wa ren toch van een mannenklooster. Aanvankelijk ging men er- vanuit dat het klooster bewoond werd door vrouwen .Dat het toch om een mannenklooster gaat, maakt het ook minder waarschijnlijk dat het skelet dat is gevonden van Adriaan van Borssele is. Waarschijnlijk gaat het om de abt van het klooster of om een vooraanstaande monnik. BRESKENS - Een man uit de gemeente Oostburg is gister ochtend gewond geraakt op een vissersboot, die lag afge meerd aan de Kaai in BreskensDe man viel van een pallet, die op ongeveer twee meter hoogte op de lepels van een heftruck was bevestigd. Hij raakte gewond aan hoofd en armen. Hij werd naar het ziekenhuis in Temeuzen vervoerd. ARNEMUIDEN - Een buitenboordmotor is tussen donder dagmiddag en gistermiddag gestolen van een zeilboot in de haven aan de Oranjeplaatweg in Arnemuiden. De buiten boordmotor is enkele honderden euro's waard. MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is woensdag W. Veenhoven overleden. Veen- hoven, die 76 jaar oud werd, was jarenlang werkzaam in de jeugdzorg en meer dan twee de cennia voorzitter van het Mid delburgs Muziekkorps. In 1958 trad Veenhoven bij de Vereniging Kinderzorg in dienst als maatschappelijk werker. Hij zou opklimmen tot directeur van de Vereniging Pro Juventu- te en - nadat deze organisatie fuseerde met de Stichting Ka tholieke Jeugdbescherming - tot directeur van Jeugd en Ge zin, later Jeugdzorg. Op 59-jari- ge leeftijd ging hij met de vut. Als vrijwilliger bleef hij zich in zetten voor de SOS Telefonische Hulpdienst en de Kindertele foon. Vanaf 1993 maakte Veen hoven deel uit van het bestuur van de Stichting Welzijn Oude ren. Hij was daarnaast ruim 22 jaar voorzitter van het Middel burgs Muziek Korps, waarvoor hij in 1992 de zilveren KNF- speld ontving. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow RENESSE - De naam is sim pelweg gebaseerd op het adres: Camping Laone 37. Het is een begrip in Renesse. Al zeventig jaar lang wordt hier gekam peerd tussen de fruitbomen. Het is een bijzonder recreatie- bedrijf, een camping met een hart, gekoesterd door de trou we recreanten die hier al tot in derde en soms vierde generatie vertoeven. Ooit dreigde de camping te verdwijnen, maar daar hebben ze een stokje voor weten te steken. Laone 37 is hun gezamenlijk eigendom. Daardoor kan vandaag frank en vrij het zeventig jarig be staan worden gevierd. De Vlaamse schilder en musi cus Alphons Blomme staat als 'stamvader' te boek. Hij kocht de fruitgaard al in 1918 om er jaren later, in 1932 een cam ping op te vestigen. Blomme trouwt met Kaatje de Feiter, weduwe van de uitbater van Hotel Bom in Burgh-Haamste- de. Twee zwagers van Blomme, Leen van de Repe en Jan de Feiter helpen bij het onder houd van de fruitgaard. Vooral Van de Repe heeft er lol in 's zo mers jonge mensen van een scoutinggroep in Rotterdam tussen de fruitbomen te laten kamperen. Daarmee wordt de basis voor camping Laone 37 gelegd. Minder idyllisch is het er in de oorlogsjaren. In de woning van Leen van de Repe worden Duitse soldaten ingekwar tierd, op het dak wordt lucht afweer geplaatst en in de aan grenzende paarden wei liggen landmijnen. Daarna volgen weer betere tij den. De camping is vooral in trek bij jonge gezinnen met kinderen. Er ontstaat een tra ditie van generatie op genera tie. Jan van der Leest uit Vught vierde hier 37 jaar geleden de verloving met zijn Mieke. „Hallo opa, ik ga een ijsje ko pen", roept zijn zesjarige kleinzoon Ramon hem nu vro lijk toe. Jans zoon en dochter koesteren de zomervakanties in Renesse en treden met hun eigen gezinnetjes in de voet sporen van pa en ma. Zo zijn er veel meer voorbeelden. Trots Van der Leest is secretaris van zowel de Stichting als van de Belangenvereniging Laone 37. Hij is geweldig trots op wat hier met gemeenschapszin tot stand is gebracht. Uit zijn ver haal wordt duidelijk dat het voortbestaan van de camping al eind jaren zeventig een beet je in het gedrang komt. Opa van de Repe, zoals Leen in de volksmond wordt genoemd, laat het beheer in 1976 over aan de Rotterdamse markt koopman Adam van Arkel. Die neemt het niet zo nauw met on derhoud en vernieuwingen op het terrein. De camping en de gronden komen na het overlij den van Alphons Blomme in 1979 in het bezit van een naar hem genoemde stichting. Als deze stichting de grond in 1984 verkoopt aan buurman Jan Leene, dreigt de camping zijn langste tijd te hebben gehad. Leene wil het terrein opdoeken om er een aantal vakantiebun galows te plaatsen en een paar denfokkerij te beginnen. Ook de gemeente is de camping lie ver kwijt dan rijk, zo blijkt uit het ambitieuze VOP (verblijfs- recreatief ontwikkelingsplan). Uiteindelijk zijn de camping- gasten als sterksten uit al deze commotie naar voren geko men. Zij richten in 1989 hun Belangenvereniging op, slui ten in 1992 een akte van ver huur en huur met optie voor koop af met Leene en worden in 1995 tenslotte zelf gezamen lijk eigenaar. Vaste plekken Laone 37 telt ruim honderd plaatsen. Driekwart daarvan zijn vaste jaarplekken en de rest geldt als seizoensplaats. Daarnaast worden er elke zo mer nog wat plaatsjes gereser veerd voor passanten. Secreta ris Jan van der Leest, zijn voor ganger in die functie Jan Hoot- sen, penningmeester Wim Ale- beek en beheerder Joop Bosse- laar vormen een hechte kern. In het rijtje voorvechters voor de camping hoort ook de naam van Cor Verver. Hij is de groep ontvallen. „Zomaar een hart stilstand. Hij was voorzitter én beheerder, gewoon omdat hij er tijd voor had en dat werk graag deed", luidt de toelich ting. Tijd en liefhebberij geldt ook voor de huidige beheerderBos- selaar. Hij kampeert al een kwart eeuw op Laone 37. „Ik zou ook in het zonnetje kunnen gaan zitten en een krantje le zen, maar daar houd ik niet van. Ik ben liever bezig." Dat geldt ook voor de anderen. Van der Leest heeft een druk schildersbedri j fmaar komt na zijn werk zo snel mogelijk naar Renesse om hier verder te klus sen. Ter variatie niet om te schilderen, maar om de slan gen van de brandblussers te vernieuwen, de bomen te snoeien, een nieuwe schelpen laag op de paden te storten. Er is altijd wat te doen. 's Zomers de dagelijkse klussen en 's win ters het groot onderhoud. Er is de laatste jaren veel geïn vesteerd in Laone 37: water, elektra, riolering, de vervan ging van de Pipowagen met de 'plons-pleejen' voor moderne toiletten, een washok, een wasserette, een kinderspeel- tuintje. Een kantine is er niet? „Nee, dat is een bewuste keus. Dan hebben we er geen over last en zorg van ook. Boven dien hebben de campinggasten hier toch alles dicht in de buurt", zegt Van der Leest. De vaste gasten betalen 890 euro voor een jaarplaats. „Daar wordt alles voor ge daan", zegt de penningmeester en hij doelt onder meer op het onderhoud van het kampeer terrein, de investeringen en de vergoeding voor de beheerder. En dan worden er natuurlijk ook af en toe nieuwe fruitbo men aangeplant. Elke boom die aan het einde van zijn le vensduur is, wordt vervangen door een nieuwe. De oogst is rijk: appels, peren, pruimen en kersen. Die krijg je er allemaal gratis bij als kampeerder, want er mag volop worden geplukt. Het kan allemaal dankzij de saamhorigheid en de bereid heid bij veel gasten spontaan een handje mee te helpen. Ove rigens wordt dat niet afge dwongen. Wie er wel van houdt in het zonnetje zijn krantje te lezen, wordt niks verweten. En vandaag is er dus feest. Vanmiddag zijn er allerlei spelletjes en activiteiten voor de kinderen en vanavond in de grote tent op de camping wordt er voor circa 170 deelnemers een Chinees buffet geserveerd. Trouwe recreanten vertoeven al tot in de derde of vierde generatie op camping Laone 37 foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BRUINISSE - Half oktober be gint in de tuin van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse de bouw van de tijdelijke huisvesting. Als deze voorziening eenmaal staat, kunnen linnenkamer, keuken en magazijnen verhui zen. Daarna kan de sloop en aansluitend de nieuwbouw van een gedeelte van het Bruse zorg centrum beginnen. Verhuizing van bewoners is pas begin 2004. als fase twee van de nieuwbouw van start gaat, aan de orde. De nieuwbouwplannen voor het Bruse zorgcentrum dateren uit 1996. De plannen werden zeer voortvarend ter hand genomen en het optimisme overheerste. De praktijk bleek echter weer barstiger. Het leeggekomen ge meentehuis - dat In 't Opper op het oog had als tijdelijke huis vesting - ging aan de neus van het zorgcentrum voorbij. Later oordeelde het college Bouwvoorzieningen dat de kos ten voor het tijdelijk zorgcen trum - begroot op 5,5 miljoen euro - veel te hoog waren en wei gerde daar toestemming voor te geven. Daarop besloot de Schouwse zorgkoepel Arcus - die In 't Opper onder haar hoede heeft - terug te grijpen naar het oorspronkelijke nieuwbouw- plan, waarin sprake was van twee fases. Qua bouwkosten pakt dat duur der uit, maar daar staat dan weer tegenover dat fors be spaard kan worden op de tijde lijke huisvesting. De kosten daarvan zijn teruggebracht naar 11 milj oen euroD e kosten van de nieuwbouw zijn ge raamd op 6 miljoen euro. Eerste rang Het personeel van In 't Opper ziet reikhalzend uit naar het moment dat de sloop en daarna de nieuwbouw daadwerkelijk begint, zegt To Hanzen van het zorgcentrum. Omdat de aan loop naar de nieuwbouw zo lang geeft geduurd en ondertussen weinig aan regulier onderhoud werd gedaan, zijn hier en daar wat manco's ontstaan. Voor het personeel zal de eerste fase van de nieuwbouw zeker extra werk betekenen. Linnenkamer, ma gazijnen en keuken moeten im mers worden verhuisd naar de tijdelijke onderkomens Voor de bewoners van het Bruse zorgcentrum verandert in de eerste bouwfase niet zoveel. Die kunnen volgens Hanzen voorlo pig gewoon blijven zitten. Al leen verandert het uitzicht voor degenen met een kamer aan de Dr. de Kockstraat. Hanzen: „Ze kunnen alles op de voet volgen en dat vinden de meeste bewo ners ook wel leuk. Ze hebben na al die tijd wel zoiets van 'eerst zien en dan geloven." Pas als de eerste fase van de nieuwbouw van In 't Opper is afgerond, is verhuizing van een aantal bewoners aan de orde. Als alles volgens de planning verloopt, gaat de tweede fase eind 2003/begin 2004 van start Tijdens de meuwbouwpenode geldt een tijdelijke opnamestop voor In 't Opper. BORSSELE - Er is een nieuwe actie gestart voor het behoud van het strandje Kaloot bij Borssele. Ivan de Bree uit Goes is een massale e-mail actie be gonnen. Inmiddels zijn er 7500 mailings de deur uit. De bedoe ling is dat deze doorgestuurd worden, zodat de mailing zo veel mogelijk mensen bereikt ln de mailing wordt gevraagd een e-mail te sturen naar de provin cie Zeeland, met de vraag om de containerkade die de provincie van plan is aan te leggen tegen te houden. f Advertentie OUDEN BOEKEN EN PRENTEN GEVRAAGD! ZEEUWS VEILINGHUIS In september organiseren wij naast een kunst- antiekveiling ook een boeken- en prentenveiling. Op deze v eiling konten onder andere 3 belang rijke bibliotheken uil particulier bc/it onder de hamer. Indien u oude boe ken of prenten heeft en deze wilt laten veilen, dan is er nu een uitgelezen kans om dit met succes te doen. Wij komen graag vrijblijvend bij u langs om één en ander te taxeren Ons adres: Herengracht 74. Middelburg. Voor verdere informatie: tel. 0118- 650680 of www.xecuwsvcilinbhuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55