Partijen spelen spel met varkens PZC Doodzwijgen Hamasleuzen is onjuist Niemand wil schuldig zijn aan vernietigen duizenden dieren Morele eisen nopen Zeloten in actie voor Berlusconi 3 augustus1952 Vijftigduizend varkens die via het voer besmet zijn met het verboden groeihormoon mpa, drei gen naar de destructie- oven te gaan. Dat ligt ge voelig bij het publiek. In de varkensvleesketen maakt iedereen duidelijk dat het aan hem niet ligt. Albert Heijn voorop. zaterdag 3 augustus 2002 door Wilma de Cort Het was een klein clubje dat vorige week vrijdag in Ber- kel Enschot besloot dat vijftig duizend mpa-varkens moeten worden vernietigd. Het Cen traal Bureau voor de Levens middelenhandel (CBL), waarbij de supermarkten zijn aangeslo ten, ontbrak bij het overleg. Maar na de bijeenkomst werd wel naar buiten gebracht dat om twee redenen tot vernietiging was besloten: alle mpa-varkens testen, zoals Brussel eist, is te duur. 'Bovendien wil het CBL het vlees niet in de su permarkt leggen', zo werd ge steld. Woordvoerster M. Boer van het CBL: ,,Het is geen juiste weer gave van wat er is gebeurd. Wij zijn namelijk helemaal niet bij de besluitvorming betrokken en hadden op dat moment dat sig naal ook helemaal niet afgege ven." Niet dat het achteraf niet klop te. Al snel gaf het CBL aan in derdaad geen vlees in de Neder landse supermarkt te willen, als het niet gegarandeerd veilig is. ..Het is nauwelijks uit te leggen aan de consument dat wij hier vlees verkopen dat het buiten land weert." Maar om nu het CBL, als laatste keten in de hele schakel, primair de schuld in de schoenen te schuiven, dat gaat de organisatie te ver. Volgens het CBL hebben grotere belangen de doorslag gegeven. Nederlandse varkenshouders en slachterijen zouden met een offer van vijftigduizend var kens vooral het Nederlandse imago in het buitenland willen oppoetsen. Boer: „Van het Ne derlandse varkensvlees gaat 80 procent naar het buitenland. De exportbelangen zijn dus veel groter dan het belang van de binnenlandse markt." Waarom heeft voorzitter C. van Gisbergen van landbouworga nisatie LTO dan na het bewuste overleg gezegd: „Door de hou ding van de EU en het Centraal Bureau voor de Levensmidde len kunnen we niet anders. Als varkenshouders staan we met de rug tegen de muur." LTO-woordvoerder G. Pinx- terhuis: „Voor zover ik heb be grepen, hebben wij ons geba seerd op informatie van de Centrale Organisatie voor de Vleessector (COV, brancheor ganisatie voor slachterijen, red.). Die zouden een verklaring van het CBL hebben gehad. COV-voorman W van Pelt be vestigt dat hij in het overleg heeft gezegd dat de supermark ten geen vlees van mpa-varkens wilden. Hij had geen officiële verklaring van het CBL. „Maar uit contacten tussen slachterij en en hun afnemers was op dat moment duidelijk geworden dat de supermarkten het vlees zou den weigeren." Tot die afnemers, zegt Van Pelt, hoorde nadrukkelijk ook Albert Heijn. De supermarktketen haalde de voorpagina's met het bericht, onder voorwaarden, heus wel mpa-vlees in de schap pen te willen leggen. „Misschien een kwestie van voortschrij dend inzicht," zegt Van Pelt, „maar eerder wilde Albert Heijn het vlees per se niet. Ook niet onder zekere voorwaarden. De nuance in het huidige stand punt was er toen niet." Doordraaien De Dierenbescherming, die het zinloos en zonde vindt om de varkens 'als tomaten door te draaien', terwijl ze over zeven tot tien dagen hormoonvnj zijn, omdat mpa in hun lichaam af breekt, benaderde eerder deze week Albert Heijn. Met adver tenties in dagbladen porde de Dierenbescherming de publieke verontwaardiging op. De grootgrutter stuurde een fax blad noemt inmiddels ook de namen van andere politici, die y met airmiles zouden hebben ge- sjoemeld. Voor de reputatie van de poli- tiek is deze 'atmosfeer van mo- jj. rele oververhitting' die nu ont- staat niet goed, waarschuwen n commentatoren. „De media0 stellen steeds hogere morele ei- n sen aan de volksvertegenwoor-1 digers, terwijl we in een tijd le- v ven waarin 1,7 miljoen Duitsers gi toegeven het afgelopen jaar de verzekering te hebben opge- licht", aldus een radio-com- mentator. Anderen wijzen erop dat rela-C( tief onbenullige affaires, zoals die met de airmiles, alleen uit- gemolken kunnen worden bij j gebrek aan een serieus politiek (j debat. Zo deden de kanseliers-n kandidaten geen alarmerende uitspraken over de teruglopen- j de economische groeicijfers. Behoudender Ook wérd mets gezegd over de q aankondiging van de Dresdner Bank drieduizend arbeids- plaatsen te moeten schrappen, Zowel Schroder als Stoiber gokken op de kiezers in het mid- g. den. Die doelgroep is in Duits- g land behoudender dan elders en moet weinig hebben Van ingrij- j pende maatregelen. Over de noodzakelijke rigoureuze her- r vormingen, die de grootste, maar haperende economie van Europa er bovenop zouden moeten helpenhoort het electo raat dan ook weinig. Oud-communist Gregor Gysi gooit met zijn met veel publici- B teit omgeven vertrek nog eens s olie op het vuur, dat door de mo- a rele scherpslijpers is aangesto- s ken, vinden critici. Gysi zou nieuwe onthullingen vrezen e over zijn vermeende Stasi-ver- j ledenDe ex-communist stelt in j zijn afscheidsverklaring dat hij c niet wil worden gecorrumpeerd rj door de macht en dat hij 'bang is j voor zijn eigen persoonlijk- heidsveranderingen'. 'Huiche- larij', schrijft de Berlijnse Ta- gesspiegel. „Het land stagneert economisch en politiek, maar expandeert moreel. Het is hoog tijd voor afkoeling." GPD door Wierd Puk Achttien dagen eerder dan de bedoeling was, vertrekt aanstaande maandag de SPD- verkiezingstruck vanuit Han nover, de woonplaats van bondskanselier Gerhard Schro der, voor een wekenlange tocht door Duitsland. De 'Mobiltour' omlijst de 'hete fase' van de campagnes voor de Bondsdag verkiezingen, die op 22 septem ber worden gehouden. Op de verschillende pleisterplaatsen treden prominente sociaal-de mocraten op. Dat de campagnemedewerkers van Schroder eerder aan de bak moeten, heeft alles te maken met de slechte resultaten die de SPD boekt in de opiniepeilin gen. De belangrijkste oppositie partij CDU/CSU ligt steevast enkele procentpunten voor op de sociaal-democraten. Hoewel kanselierskandidaat Edmund Stoiber van de christen-demo craten beduidend minder popu lair is dan Schroder. De SPD heeft de afgelopen we ken zware klappen te verduren gekregen. Het roemloze vertrek van minister van Defensie Ru- dolf Scharping, die wegens fi nanciële banden met een om streden wapenlobbyist moest worden ontslagen (de koppige Scharping weigerde de eer aan zichzelf te houden), legde op nieuw de nadruk op de proble men die Schroder heeft met zijn personeelsbeleid. In drie-en- een-half jaar tijd verlieten acht ministers de rood-groene coa litie. 'Schroder heeft alleen nog zichzelf', oordeelde een krant. Behalve Scharping raakten na onthullingen in het schandaal blad Bild ook andere linkse po litici in opspraak. Zij hadden privé gebruik gemaakt van op dienstreizen verkregen airmi les. Een Groenen-afgevaardig- de stapte uit de Bondsdag en ook senator Gregor Gysi (PDS) van de stadstaat Berlijn legde woensdag zijn functies neer. Gerhard Schroder verwijt Bild bewust een beschadigingsactie te voeren tegen 'links'. Maar het naar de Dierenbescherming en nam tot ieders verrassing een groot struikelblok weg. Voor Al- bert Heijn hoeven met alle var kens stuk voor stuk getest te worden, zo gaf het concern te kennen. Dat testen kost nu 200 tot 250 euro per varken, terwijl het dier 100 euro opbrengt. 'Vol gens Albert Heijn is een statis tisch juiste steekproef met hoge waarschijnlijkheid voldoende omdat varkens binnen één be drijf voer toegediend krijgen, afkomstig van dezelfde leve rancier'. zo meldde de super marktketen. De fax werd op woensdag naar de Dierenbescherming verzon den. De dag ervoor rolde daar een fax binnen van het CBL, met een standpunt namens de leden, waaronder Albert Heijn. Con clusie, na rijp beraad met de achterban: 'Onze leden laten weten dat vlees veilig moet zijn en voldoen aan hun inkoop- voorwaarden. Inmiddels moe ten wij vaststellen dat het vlees niet voldoet aan de kwaliteitsei sen die onze leden er aan stel len.' Volgens Boer van het CBL was in het overleg met de leden wel de mogelijkheid geopperd van steekproefsgewijs testen. „Maar we vonden het niet zinvol dit in onze verklaring op te ne men. Brussel eist immers dat de varkens stuk voor stuk wor den getest, dus wat kun je dan nog." Loos gebaar Is het dus een 'loos gebaar' van Albert Heijn? Van Pelt van het COV: „Nu hebben we er in ieder geval niks aan. Want niet Albert Heijn, maar Brussel bepaalt dat de varkens individueel moeten worden getest." Daar komt bij, aldus Van Pelt, dat de super markt eist dat het mpa-vlees aan haar 'inkoopspecificaties' voldoet. „Supermarkten willen alleen vlees van varkens tussen de 85 en 88 kilo. Een deel van de varkens op de geblokkeerde be drijven weegt intussen tussen de 100 en 130 kilo of ze zijn juist te licht. Dus je redt ze er toch niet allemaal mee." Toch is de voorzichtige koers wijziging, intussen ook ingezet door het CBL, moedgevend voor de toekomst, zo meent Van Pelt. En zo denkt ook de Dierenbe scherming erover. Woordvoer ster M. Wermer: „We willen een muur omgooien en Albert Heijn heeft de eerste steen losge wrikt." GPD Gedupeerde varkenshouders tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van LTO Nederland over de mpa-affaire. foto ANP door Hans Geleijnse De parlementaire vrienden van de Italiaanse premier Berlusconi gaan erg opzichtig te werk in hun pogingen hun leider uit handen van justitie te hou den. Donderdag nam de Senaat met overweldigende meerder heid een wet aan die Berlusconi geweldig goed uitkomt. Volgens de wet mogen verdach ten om verplaatsing van hun proces vragen als zij vinden dat geen eerlijke, onbevooroordeel de rechtsgang mogelijk is in de plaats waar zij worden berecht. Dat is precies wat Berlusconi's juristen willen bereiken met een corruptieproces dat in Milaan wordt gevoerd tegen de premier en zijn vroegere advocaat en za kenpartner Cesare Previti Het Constitutionele Hof breekt zich het hoofd over hun klacht dat het Milanese parket bevooroor deeld is en het proces daarom dient te worden verplaatst. Zoveel haast hadden Berlusco ni's politieke bondgenoten, dat zij in plaats van de uitspraak van het Hof af te wachten een spurt inzetten om de wet er nog voor het zomerreces door te ja gen. De oppositie zat natuurlijk in de gordijnen. Het 'vergogna, vergogna' (schande) klonk door de statige Senaatszaal. Immuniteit Zelfs Berlusconi ging het wat te ver. „Ik sta buiten deze affaire, heb er geen enkel belang bij. Ik had het meer op prijs gesteld als er haast was gemaakt met ons wetsontwerp tot steun aan de automobielindustrie", liet hij weten. Misschien was het wel waar ook. Eerder deze maand greep de premier persoonlijk in toen leden van zijn partij ge zwind een wet wilden introdu ceren, eveneens met terugwer kende kracht, ter verkrijging van immuniteit voor strafver volging voor zittende leden van regering en parlement. Berlusconi kan zich vrij ont spannen boven de partijen op stellen, omdat op een drietal nog lopende processen na, alle tegen hem een gelukkig einde kenden. In de meeste gevallen kreeg de politicus-mediakeizer ontslag van rechtsvervolging wegens vormfouten of verjaring. Niet temin gebruiken de zeloten van centrum-rechts elke gelegen heid om hun al jaren in op spraak zijnde regeringsleider nog beter te dienen. GPD De open dag van voetbalclub Feyenoord werd woensdag ontsierd door spreekkoren van supporters. PvdA-kamerlid Van Heemst pleitte direct voor een wedstrijd zonder toe schouwers in de Kuip. De fans en voorzitter van de club rea geren woest. Van Heemst is niet onder de indruk. 'Dit doodzwijgen geeft geen pas'. door Maarten Brakema Slechts één ding dient de maatstaf te zijn bij de be oordeling van voetbalclubs. „Je moet als vader of moeder gewoon op de tribune kunnen zitten om van een wedstrijd te genieten, zonder dat je bang hoeft te zijn voor geweld of je hoeft te schamen voor wat je hoort." Tweede-Kamerlid Pe ter van Heemst (PvdA) is niet onder de indruk van de kritiek op zijn pleidooi om Feyenoord als straf voor de spreekkoren een wedstrijd zonder publiek te laten spelen. „Belachelijk", fulmineerde Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik op de website van de Rotterdamse club. De voorzitter verwijt Van Heemst 'ten gunste van zijn partij pu blicitair voordeel' te willen be halen met zijn actie. Boven dien wijst Van den Herik naai de televisieploegen die de beel den maakten van supporters, die tijdens de open dag in de Kuip schreeuwden 'Harnas, Harnas. Joden aan het gas' De 'heren van de televisie' hadden de spreekkoren moeten melden bij de club, zodat die maatre gelen had kunnen nemen, is de redenering. Van Heemst herinnert aan de afspraken van april dit jaar, toen supporters van FC Utrecht na aankomst in Am sterdam direct weer op de trein terug werden gezet, omdat ze anti-joodse spreekkoren aan hieven. „Aan het einde van de vorige competitie hebben we met z'n allen gezegd dat we al les uit de kast moeten halen om het racisme langs het voetbal veld te bestrijden. De clubs hebben daarbij ook honderd procent inzet beloofd, maar dat gebeurt nu blijkbaar niet. En als ik dan de reacties hoor op mijn voorstel, ben ik heel te leurgesteld. Ik begrijp ook niet dat Feyenoord zo reageert. De club had juist direct moeten optreden", aldus het kamerlid Feyenoord-voorzitter Van den t mnmmBÊt Het bestraffen van Feyenoord voor de spreekkoren op de open dag roept veel verzet op. Herik pleit ervoor om niet te veel aandacht te schenken aan de spreekkoren. „Als men, sa men met ons, echt wil dat dit ophoudt, moet men eerst eens gezamenlijk proberen om dit maatschappelijk verschijnsel dood te zwijgen, want juist de ze aanpak wakkert dit alleen maar aan." Triest Van Heemst begrijpt niets van die opstelling. „Het geeft geen pas om dit dood te zwijgen. Ik vind dat een trieste reactie op een triest incident. Er wordt ook gezegd dat het om maar een paar mensen gaat Al zijn het er vijftig of tien, dat maakt het niet minder erg wat is ge beurd. Dat het er weinig zijn maakt het wel makkelijker om die mensen via televisiebeel den te lokaliseren en aan te pakken." Een aantal supporters van Feyenoord windt zich flink op over het pleidooi van Van Heemst, zo blijkt uit discus sies, onder meer op internet. „Ik las net dat de nieuwe mi nisters willen dat Feyenoord een wedstrijd zonder publiek speelt. Typisch iets voor een ploeg die wil scoren. Of het helpt, boeit niet: je hebt het pu bliek laten zien dat je als mi nister niet over je laat lopen", schrijft een fan. Een ander: Lees eerst eens de feiten voor dat je gaat oordelen. Het was natuurlijk een PvdA'er (Van Heemst) die met dit belachelij ke idee kwam Die zitten ge lukkig niet meer in de rege ring." Bekend is dat de hooligans uit bepaalde vakken niet de vrien delijkste jongens en meiden zijn Is het handig om in een tijd waarin politici al flink on der vuur liggen een dergelijk pleidooi te houden? Van Heemst: „Ik heb inderdaad ge hoord dat er veel reacties zijn, met name van de harde kern. Maar als dat de maatstaf wordt, kunnen we beter de Tweede Kamer sluiten." Hij begrijpt wel dat zijn pleidooi en schriftelijke vragen over de kwestie niet bij iedereen goed zijn gevallen. „Als de eerste wedstrijd zonder publiek wordt gespeeld, zullen de goe den inderdaad onder de kwa den lijden. Als dit voortwoe kert kan straks niemand meer naar voetbal. Ik blijf vinden dat een sanctie moet worden opgelegd aan de club. Het is ook een commerciële organisa tie en die moet je treffen waar het raakt: in de portemonnee. We kunnen het ons niet permit teren om dit soort vormen van hufterigheid te accepteren." Gemeenteraad Loco-burgemeester Van Sluis (Leefbaar Rotterdam) zei voor de televisie dat Feyenoord hard moest worden aangepakt. In de raad bestaat echter wei nig steun voor dat voorstel. De raadsfracties vinden dat Van Heemst (PvdA) veel te ver gaat met zijn suggestie het publiek een wedstrijd niet toe te laten. Raadslid A. Mol (PvdA) vindt het 'wijzer' als de club zelf maatregelen neemt. „Dat lijkt me echt het pakkie van Feye noord zelf." Ook het CDA- raadslid H. van den Born wil foto Olof Kraak/ANP dat Feyenoord zelf ingrijpt. „Ik zie hier geen taak voor de overheid." Leefbaar Rotterdam reageert ronduit boos op het voorstel. M. Smit: „Hier slaat Van Heemst de plank echt flink mis. Zo'n maatregel om het pu bliek niet toe te laten, gaat me veel te ver. Buiten proportie." Het raadslid vindt de aandacht voor de spreekkoren 'overdre ven'. „We reageren in het alge meen te gevoelig op dit soort zaken. Laatst hoorde ik van een Ajacied dat de politie zijn kettinkje in beslag had geno men omdat er een Davidster aan hing. Nou, dat gaat me echt te ver." De kans dat Rotterdam ingaat op het verzoek van het CIDI (Centrum Informatie en Docu mentatie Israël) een strafzaak te beginnen is klein. Een woordvoerder van burgemees ter Opstelten zegt dat deze al leen vooraf kan ingrijpen, als er problemen worden ver wacht. Achteraf kunnen alleen Openbaar Ministerie en KNVB maatregelen nemen. GPD SUIKERBIETEN - De suiker bietenindustrie, voor Zeeland een belangrijke sector, draait tot dusverre uitstekend. Het wortelgewicht vertoont een sterke stijging ten opzichte van vorig jaar. Alleen het sui kergehalte blijft, door toedoen van twee forse hagelbuien eer der in het jaar, nog wat achter. WOUWAAPJE - De fauna van Oost-Zuid-Beveland heeft er een onwaarschijnlijke aan winst bij: een natuurkenner signaleerde er onlangs een paar wouwaapjes. Deze vogel tjes, die hun naam danken aan hun roep en de aapachtige ma nier waarop ze in bomen klim men horen niet thuis in het ge bied, maar lijken zich toch goed te redden. Volgens de kenner is het vrouwtje reeds aan het broeden. MEDAILLES - De Olympi sche Spelen in Helsinki zijn weer ten einde. De Nederland se equipe keert huiswaarts met vijf zilveren medailles. Dat is een pover resultaat vergeleken bij de voorgaande Spelen in Londen. Op de slotdag glipte de wielrenner Maenen nog een bronzen plak door de vingers omdat hij gezondigd zou heb ben tegen de regels, zonder dat hij zich daar overigens bewust Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Te! (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur AuletxsrecMen voorbehouden Uiigevenj Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van net Weg aan cos verstrekte gegevens nebben wt| opgenomen in een bestand dat (abonnementenJadrninistratie en om te (laten) informeren over voor u re ducten van de titels en de werkmaatschappi]en van Wegener of door ons z derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schnfteli|k r lezersservice Postbus l8.4380AAVlissmgen Behoort tot LUGgGHGr Internet: ,vww.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19.25 per kwartaal- 52,-- per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1.-- zalerdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118) 484321 Fax: (0118) 484370

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4