rlAJ Bath mag niet meer uitbreiden De lucht is te grauw om te graven BEL NU VOOR HET GRATIS MINIZINE Znf 2002 ii Op zoek naar sporen van vliedberg Geen rectificatie, wel excuses voor fout op postzegel zeeland nazomer festival Gemeente wijst bouwplan af Goese vrouw op brute wijze beroofd in trein Reimerswaalse besmet met meningokokken "Doordraaien" 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerfestival.nl zeeuwse almanak Postzegel QQSS VAKANTIE VAKANTIE VAK VAKANTIE BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 3 augustus 2002 door Rob Paardekam BATH - Het dorpje Bath mag niet uitbreiden van de gemeente Reimerswaal. Een verzoek voor de bouw van tien woningen op het perceel achter de Arsenaal straat is door het college naar de prullenbak verwezen. Het verzoek werd gedaan door T. du Crocq uit Veenendaal, die het stuk grond in zijn bezit heeft. Tien woningen extra zou betekenen dat Bath bijna een kwart zou groeien. Het dorp, in het uiterste oosten van de provincie, telt nu immers niet meer dan 45 woningen. Vol gens de gemeente zou de bouw van tien extra woningen een te grote impact hebben op de ge meenschap. Maar er zijn meer redenen om nee tegen het plan te zeggen. Zo laat het bestem mingsplan niet toe dat het be treffende perceel met woningen wordt bebouwd. De gronden achter de woningen in de Arse naalstraat vallen onder het be stemmingsplan buitengebied en zijn bestemd voor agrarische doeleinden. Dat betekent dat er Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge ts 0113-341688 alleen volwaardig agrarische bedrijven gevestigd kunnen worden. Ook in het nieuwe be stemmingsplan buitengebied, dat binnenkort in werking treedt, zijn de gronden voor dat doel bestemd. De komst van tien woningen past ook niet in het streekplan Zeeland. Dat gaat uit van ont wikkeling van woningbouw in zogenaamde stedelijke ontwik kelingszones; dorpen mogen ten hoogste de natuurlijke aanwas van de bevolking opvangen. Tien extra woningen in Bath zou de natuurlijke aanwas van dat dorp ver te boven gaan. Maar zelfs al zou het gemeente bestuur mee willen werken, dan nog wordt het moeilijk om wo ningbouw mogelijk te maken. De gemeente Reimerswaal heeft van de provincie een bescheiden contingent aan woningen toe gewezen gekregen. Contingent De gemeenteraad heeft Bath daar helemaal niets van toege wezen. Het contingent (het aan tal woningen dat de gemeente van de provincie mag bouwen) wordt vooral ingezet in de wat grotere kernen. Daar staan en kele grote projecten op het pro gramma. Tot voor kort werd het contingent evenredig verdeeld over het aantal huishoudens per kern, maar nu wordt het vraag gericht ingezet. Dat Bath niets heeft gekregen, betekent dat er de komende ja ren niet gebouwd mag worden. Het dorpje bestaat voorlopig dus uit niet meer dan 39 eigen woningen, 6 huurwoningen en 2 seizoenswoningen. foto Willem Mieras Archeologen doen metingen bij de opgravingen op het terrein van verpleeghuis Ter Valcke in Goes. door Rolf Bosboom GOES - Archeologen leggen momenteel op het terrein van verpleeghuis Ter Valcke in Goes sporen van een vroegere vliedberg en omringende bebouwing bloot. De re sultaten na drie dagen graven vallen pro jectleider B. Meijlink van het Archeolo gisch Diensten Centrum (ADC) zeker niet tegen. „Ik was aanvankelijk vrij somber gestemd, maar we lijken nu op een heet spoor te zitten." In het najaar begint de nieuwbouw van het verpleeghuis op de huidige locatie, waarbij gedurende vier jaar in stappen wordt gesloopt en gebouwd. Voor archeo logen is dat dé kans om het verleden van de plek goed in kaart te brengen. Alge meen bekend is dat er, tot in de jaren vijf tig, eeuwenlang een vliedberg moet heb ben gestaan, al kon het bewijs daarvoor eerder dit jaar bij verkennende opgravin gen nog niet worden geleverd. Deze week is het ADC begonnen met het afgraven van grote delen van het grasveld dat voor het verpleeghuis ligt. Daar komt de eerste fase van de nieuwbouw. Inmid dels zijn de contouren van een deel van de vliedberg blootgelegd. Ook zijn sporen te zien van wat waarschijnlijk een sloot is geweest. Verder worden allerlei stukjes aardewerk, botten en ander materiaal be studeerd om de ouderdom ervan vast te stellen. De vliedberg stamt uit de late Middeleeu wen. Dergelijke verhogingen werden aan vankelijk opgeworpen als vluchtplaats voor hoog water. „Toen men eenmaal be gon met het bouwen van dijken, werd die noodzaak minder en ging het meer om sta tus", aldus Meijlink. Op de berg zelf stond dan een soort kasteeltje, maar in de prak tijk werd aan de voet gewoond in een 'voorhof'. „Het lijkt erop dat bij deze vliedberg ook een voorhof heeft gestaan." Tot nu toe is weinig archeologisch onder zoek naar vliedbergen verricht Waar dat wel is gebeurd, zoals in Oost-Souburg, richtte de aandacht zich vooral op de terp zelf. „Een voorhof is nog niet eerder beke ken", aldus Meijlink. „Als je iets wil kun nen vertellen over het dagelijks leven rond de vliedberg, dan moet je juist daar zoe ken." Voorgeschiedenis Het ADC heeft ook als opdracht de 'on derkant' van de vliedberg, de voorge schiedenis van de terp, in kaart te bren gen. Meijlink: „We hebben al scherfjes gevonden uit de tiende, elfde en twaalfde eeuw, die ouder zijn dan de berg zelf." De archeologen hebben nog twee weken om te graven. Daarna moesten zij wachten tot 2004, als de eerste sloopfase is afgerond. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland krijgt geen nieuwe provinciepostze gel. TPG Post heeft besloten de fout in het volkslied op de zegel niet te rectificeren op een nieuw exemplaar. Wel biedt het bedrijf de Zeeuwse bevolking via een brief aan commissaris van de koningin W. van Gelder haar ex cuses aan. TPG Post legt de schuld van de blunder - Ik word, in plaats van Ik worstel moedig en ontzwem - volledig bij de ontwerpbureaus Vandejong en Van GOG Ont werpers. „Wij hebben de post zegels wel gecontroleerd, maar dat deden we met informatie die we van de ontwerpers hadden gekregen. Daarom is het ons ook niet opgevallen. Wij stellen de ontwerper aansprakelijk en zullen een schadeclaim indie nen", kondigde woordvoerster D. Andriesse van het postbe drijf gisteren aan. De vraag welke schade TPG Post wil verhalen op de ontwer pers, bleef echter onbeant woord. Het zal vooral gaan om imagoschade, doordat de 'goede naam' van TPG Post door de af faire is aangetast. „Daar kunt u inderdaad aan denken", beves tigde Andriesse. Van directe financiële schade lijkt althans geen sprake. De meeste provinciepostzegels van Zeeland, ongeveer driekwart van de oplage van 100.000 velle tjes, zijn al verkocht. Het res tant wordt niet uit de handel ge nomen, maar blijft te koop. TPG Post zal ook geen verbeterde versie uitbrengen. „We willen de mensen niet op extra kosten jagen", verklaarde Andriesse. Eind augustus verschijnt tij dens de postzegelbeurs Amphi- lex 2002 in Amsterdam een ver zamel velletje met alle twaalf provinciepostzegels. Ook op de Zeeuwse zegel die daarin zit. staat de verkeerde tekst. Het verzamelvel is reeds gedrukt. TPG Post is daarom niet van zins deze uitgave terug te nemen en te vervangen door een correc te Zeeuwse zegel, stelde An driesse. „De zegel van Zeeland wordt in de huidige vorm daarin opgenomen." De misser met de zegel van Zee land is de tweede in de totale uitgave van de provinciepostze gels. Een d/t-fout op eensluitze- gel in de Overijsselse uitgave Sallantsein plaats van Sal- landse Heuvelrug) werd echter tijdig ontdekt. Zodoende kon die oplage wel worden terugge nomen, vernietigd en vervan gen. Andriesse: „We zullen de andere zegels nog eens goed controleren." De ontwerpers van de provin ciepostzegels waren gisteren niet in staat te reageren op de schadeclaim. GOES - Een 22-jarige vrouw uit Goes is donderdagavond laat tijdens een treinrit van Vlissin- gen naar Goes op gewelddadige wijze van haar tas beroofd. De vrouw zat alleen met een man in een coupé, toen bij haar vlak voor Goes bij de haren pakte. Hierdoor kwam ze ten val. De man sloeg haar meerdere keren met een knuppel op haar achter hoofd en in haar nek. Op het station van Goes stapte de man uit, rende richting het voetgangerstunneltje en liep weg richting Goes-Zuid, met de tas van de vrouw in zijn bezit. De politie in Goes is op zoek naar mogelijke getuigen van het voorval. De dader is ongeveer 1,70 meter lang, heeft een licht getinte huid, zwart haar en don kere ogen. De man droeg zwarte schoenen, een donkerblauwe broek en een zwarte trui met ca puchon. Op de linkeronderarm heeft hij een tatoeage. Getuigen kunnen zich melden via tele foonnummer 0900-8844. mi GOES - Een negentienjarige vrouw uit de gemeente Reimers waal is donderdagavond opge nomen in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes vanwege besmetting met de me- ningokokkenbacterie. De vrouw heeft last van ver schijnselen van bloedvergifti ging. De GGD heeft uit voorzorg mensen uit de directe omgeving van de vrouw antibiotica ver strekt. De GGD weigert verdere mededelingen te doen omtrent de gezondheidstoestand van de vrouw. Het is nog niet duidelijk of het om de B- of C-variant van de bacterie gaat. Beide types kun nen hersenvliesontsteking ver oorzaken, maar het C-type slaat agressiever toe. Voor de vakan tie zijn vele jongeren tot en met achttien jaar hiertegen ingeënt. Eerder dit jaar meldde de GGD ook al twee gevallen van be smetting met de meningokok- ken-bacterie in de gemeente Reimerswaal. Toen ging het om een vierjarig meisje uit Krab- bendijke en een onderwijzeres uit Kapelle, die les gaf in Hans- weert en Rilland. Advertentie Onze persen draaien door, ook als anderen vakantie houden.... Ook voor u interessant? De Veyv\estdagh Pres. Rooseveltlaan 737 Vlissingen Telefoon 440555 Advertentie ook verkrijgbaar bij VVV, bibliotheek en gemeente theater op locatie in Zeeland festivalhart Abdij Middelburg Een dierbaar plek op d' ansichtkaart wordt bijna met de dag meer waard de TPG roept gvd dat spul kan in de open haard een schande, zegt nu Zeeland gans wat zonde voor D Poldermans ik word mismoedig, wat een bok De Zeeuwse Leeuw in interlock Waar: Strand bij de Punt in Wes- tenschouwen Aantal deelnemers: 0 Winnaars: geen Volgende wedstrijd: Vrijdag 9 augustus op Walcheren Kosten deelname: gratis De deelnemers zijn druk bezig aan hun droomkasteel. foto Marijke Folkertsma IMWiW*HtüMI'RWWWWW"H HJIHMMW'1WW' ."'l'MWiI. door Andrea Bolle Na regen komt zonneschijn volgens het bekende gezegde, maar na zon neschijn komt ook weer regen. Zat het hele land begin deze week te puffen bij tropische temperaturen, drie dagen la ter is daar nog weinig van te merken. Het kwik geeft 18 graden aan en het water stort met regelmaat uit de don kere hemel. Op een enkele wandelaar met hond na, is het strand in Westen- schouwen verlaten. Er komt geen kip opdagen voor de zandkastelenwedstrijd die de PZC heeft georganiseerd. Met dit 'najaars weer' zitten kinderen blijkbaar liever binnen dan aan het water. Voor strand paviljoen De Schaar in Westenschou- wen staart de pr-mede werkster moede loos voor zich uit. De PZC T-shirts blijven deze keer in het plastic zitten. De paraplu met het PZC-logo komt be ter van pas. Toch is er een aantal fanatiekelingen die het weer niet als stoorzender ziet. Een Duitse vader heeft een voetbal veldje op het zand uitgezet. De laarzen van zijn twee zoontjes dienen als doel palen. Voor Monica van der Wekken van strandpaviljoen De Schaar is het ver geleken met de rest van de week een 'flutdag'. „De laatste dagen waren erg vermoeiend, maar daar kijken we wel altijd naar uit. We hebben er twintig dozen friet en drie vriezers frisdrank doorheen gewerkt", zegt ze. Naast de bar staan tientallen traytjes met drank opgestapeld, wachtend op de volgende hitte-uitbarsting. Volgens Van der Wekken, die samen met haar man en schoonouders het paviljoen runt, is het tot nu toe een rustig seizoen„Eigenlijk is het nog nooit zo stil geweest. Gelukkig moet de familie het niet heb ben van de verkoop van ijs en fris drank. Ze richt zich vooral op maaltij den en heeft allerlei soorten vis op de kaart staan, ,,'s Avonds zit de tent half vol met vaste klanten. Toeristen, maar ook mensen uit de omgeving komen bij ons eten. Heel gezellig", zegt Van der Wekken. Het rustige seizoen levert het gezin Van der Wekken, dat in het paviljoen woont, een gezonde nachtrust op. 's Zo mers komt het vaak voor dat jongeren na een avondje stappen op het strand terecht komen om daar hun feestje voort te zetten. Hoewel dat verboden is, moet het echtpaar regelmatig jeugd naast het strandpaviljoen wegsturen. „Een tijdje terug zaten hier om drie uur 's nachts een paar jongens op de trap met de radio aan en een aantal gieche lende meiden. Toen heb ik wel even over de schutting gehangen. Ze gingen meteen weg. Ze doen overigens geen kwaad", zegt Monica. Voorgaande jaren zijn er bij haar wel stoelen gesloopt en dingen gestolen. Nadat er een hekwerk rond het pavil joen is geplaatst, gebeurt dat niet meer. „Ze staan 's nachts soms nog wel aan het hek en vragen om cola, want dan hebben ze zo'n dorst. Dan zeg ik dat ik gesloten ben en vertrekken ze weer", lacht ze. De buren van De Schaar zijn de leden van de reddingsbrigade, die een minder warme dag gebruiken voor trainingen. De vrijwilligers geven elkaar les in jeeprijden door het mulle zand of leren varen met de reddingsboten, want dat moet ook gebeuren. „Op een warme dag heb je de boot nodig om op de zwemmers te letten. Met de jeep kun je nu ook beter rijden, anders moet je tus sen de handdoekjes door manoeuvre ren", zegt Yvonne, één van de vrijwil ligsters. Yvonne en haar collega Ingrid zitten op de trap een tijdschrift te lezen. „En de rest speelt monopolie", lacht Yvonne. Terwijl de twee uitleggen wat ze op een drukke dag doen, komt er een rode jeep aanrijden. Het is de eigenaar van strandpaviljoen De Punt, de andere buurman van Van der Wekken. „Heb ben jullie een ligbed gevonden?", vraagt hij aan de meiden. Naast hun ge bouwtje ligt inderdaad een groene stoel en de eigenaar sleept hem naar zijn au to. Hij kan er wel om lachen, want nu heeft hij ze weer compleet. Hoewel het een eindje lopen is, heeft iemand de stoel toch het hele eind meegenomen naar de brigade. „Ik was er drie kwijt en twee daarvan lagen bij De Schaar. Wat zijn het toch een achterlijke gla diolen hè", lacht hij. Schepjes De lucht wordt langzaam wat helder der en de wind gaat liggen. Steeds meer mensen verschijnen op de trap en dalen af naar het strand. Drie jongens wagen het erop en besluiten een zandkasteel te bouwen. Weliswaar te laat voor de wedstrijd, maar dat deert hen niet. Broertjes Eloy (5) en Milan (4) en hun vriendje Evan (4) halen de schepjes te voorschijn en gaan op zoek naar grote stenen die op het kasteel moeten. Druk gaan ze aan het graven. In plaats van een gracht rond het kasteel graven de jongens er één naast. „En hij moet zó hoog worden", wijst Evan met zijn hand op zijn middel. Hij begrijpt ook niks van het Nederlandse weer. „Ze ge ven alleen maar regen en onweer af, maar toch is het droog"constateert hij laconiek. Dan schept hij weer verder, want het water komt eraan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47