Onderzoek ziekten in de knel PZC Verdachte moord op Fortuyn afwezig op eerste procesdag Serviceflats dicht voor krasse hoogbejaarden Vriend Marion bleef zwijgen Willem-Alexander en Maxima hebben dezelfde voorvader Voor het eerst racen met rollators Artsen hebben te weinig tijd om behandelmethoden te testen Kaasmarkt Woerden verdwijnt Brandweer overnacht in kazernes CIDI maakt eind aan actie NVU Drinkwater alleen in flessen Beroep in zaak moord op studente Moord in super Cl000 stopt met verkoop van verzekeringen zaterdag 3 augustus 2002 ■door Mare Brink DEN HAAG - Onderzoek naar nieuwe behandelmethoden van kanker, reuma en maag- lever en darmziekten, komt in de knel. Artsen hebben door de ho ge werkdruk te weinig tijd voor het vaak tijdrovende onderzoek met patiënten. Volgens de Orde van Medisch Specialisten is het probleem aan j de orde bij 'vrijwel alle ziekenhuizen'. „We maken ons I hier grote zorgen over", aldus het Nederlands Kankerbestrij- j ding/Koningin Wilhelmina- fonds (KWF). i Nader onderzoek is nodig om te bepalen wat de effecten van nieuwe behandelmethoden zijn. Vooral onderzoek waar patiën ten bij betrokken zijn, is volgens het KWF van groot belang. Het gaat bijvoorbeeld om handelin- I gen als temperatuur opnemen en bloedonderzoeken. In plaats van een keer per dag moet dat dan vijf keer. Deze gegevens moeten ook worden verwerkt. Juist voor die aanpak ontbreekt voldoende tijd en personeel. Lapmiddel I Vorig jaar kreeg het KWF 26 aanvragen om klinisch onder- I zoek (patiëntenonderzoek naar I nieuwe behandelingsmethoden te subsidiëren. Dat zijn er zes tien minder dan in 2000. Vooral om dit type onderzoek te stimu leren stelt het KWF al enige tijd extra geld beschikbaar voor de genen die hieraan meewerken. Maar volgens het KWF is dit niet meer dan een lapmiddel. Behalve ziekenhuizen kunnen ook universiteiten een belang rijke rol vervullen bij onder zoek. Dat kan worden verricht door assistenten in opleiding. Zij laten het ook steeds vaker afweten. „De werkdruk is te groot om er iets extra's bij te doen", aldus Halbesma. Voor het doen van extra onder zoek naar behandelingen van maag- lever- en darmziekten is ook onvoldoende animo. Vol gens S. Braat, woordvoerster van de Maag- Lever- en Darm stichting, is dat al zo'n drie jaar het geval. „Er zijn onderzoeken die eigenlijk binnen twee jaar afgerond zouden moeten zijn. Maar omdat de onderzoekers veel tijd moeten besteden aan hun gebruikelijke werk is er on voldoende tijd beschikbaar voor het extra onderzoek. Daar om duren sommige onderzoe ken een jaar langer dan ge pland", zegt Braat. Stuk gewalst Het Nederlands Rheumafonds financiert driekwart van het wetenschappelijk onderzoek naar reuma. Volgens woord voerster R. Rust is het steeds moeilijker om dat onderzoek te laten uitvoeren. „Gepland on derzoek wordt stuk gewalst. Dat is een groot probleem", al dus Rust. Vólgens haar heeft dat onder meer te maken met de grote werkdruk en onvoldoende reu matologen, terwijl het aantal reumapatiënten nog steeds toe neemt. „Reumatologen willen nog weieens in hun vrije tijd werken aan onderzoek. Maar ze hebben onvoldoende tijd. Daar om laten publicaties over on derzoeken lang op zich wach ten. Andere onderzoekers die een vervolgonderzoek willen verrichten kunnen dan niet vooruit omdat ze de meest re cente resultaten niet kennen", aldus Rust. GPD WOERDEN - De kaasmarkt van Woerden houdt na 117 jaar op te bestaan. Door het afhaken van vier grote handelaren heeft de markt volgens de Vereniging van Kaashandelaren geen bestaansrecht meer. Op woensdag 28 augustus komt er een einde aan de laatste echte wekelijkse kaasmarkt. De afge lopen jaren liep de vrije handel in kazen en het aantal zelfka- zende boeren die hun product nog via de markt verhandelden, al terug. Die trend zette al in rond 1995. De kaas van de Woer- dense markt gaat met ingang van september nu rechtstreeks van boerderijen naar kaashandelaren. ANP HENGELO - Ongeveer 120 brandweerlieden van negen ka zernes in Twente hebben urenlang in hun kazernes de wacht moeten houden. Door een storing in het communicatienet werk was het vanaf donderdagavond zeven uur niet mogelijk om bij een eventuele calamiteit de individuele spuitgasten op te roepen. De storing, een fout in een besturingskaart, was gis termorgen verholpen. Uit voorzorg werd besloten om tiental len brandweerlieden stand-by te houden in de kazernes van onder meer Hengelo, Goor, Markelo en Diepenheim. ANP DEN HAAG - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft de internetlink van de Nederlandse Volks Unie (NVU) verbroken. De extreemrechtse NVU had de link bij wijze van grap geplaatst. Op de site van de NVU staat een link naar het CIDI met de op merking dat lezers daar misschien beter thuis zijn als ze niet meer willen weten over het gedachtegoed van de NVU. Volgens directeur R. Naftaniël van het CIDI is een technisch foefje toegepast om bezoekers die vanaf deze site bij het CIDI terechtkomen, te weren. Zij krijgen de boodschap dat ze niet welkom zijn op de site van het CIDI. Naftaniël zegt de grap van de NVU niet te kunnen waarderen. ANP DEN HAAG - Drinkwater zou niet meer uit de kraan moeten komen, maar alleen in flessen worden geleverd. Zo kan veel geld worden bespaard op waterzuivering. Dat vindt F. Stadler, voorzitter van een werkgroep water van ondernemersorganisatie VNO-NCW, op persoonlijke titel. Hij vindt het niet zinvol het zuivere kraanwater te blijven ge bruiken voor autowassen of tuinsproeien. In nieuwbouwwijken wordt volgens hem geld verspild door dubbele leidingen aan te leggen: eentje voor drinkwater en eentje voor spoelwater. „Richt dan een paar fabrieken op die per fles drinkwater leveren en benut de leidingen voor spoel water", aldus Stadler in een blad van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag gaat in hoger beroep tegen de vrijspraak van de man die werd verdacht van de moord op de Goudse studente Mariëlla de Geus. Een woordvoerder liet weten dat de officier van Justitie die beslissing gisteren heeft genomen. De rechtbank sprak de zwakzinnige Gouwenaar donderdag vrij, omdat zij diens verklaringen ongeloofwaardig vond. De man legde bij de politie en tegen een medegedetineerde ver klaringen af met veel tegenstrijdigheden. De officier van Jus titie had tien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. ANP KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - De 34-jarige eigenaar van een supermarkt in Krimpen aan den IJssel is gistermiddag doodge schoten. De politie hield later op de dag een verdachte aan. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De verdachte van de moord op de politicus Pim Fortuyn komt volgende week vrijdag niet naar de recht bank in Amsterdam. De 32-jari- ge Harderwijker gaat ook een verklaring opstellen waarin wordt vastgelegd dat artsen hem niet onder dwang voedsel mogen toedienen. Gisteren ging de vierde week van zijn hongerstaking in. De Harderwijker protesteert daar mee tegen de aanwezigheid van camera's in zijn cel. De Raad voor de Strafrechtstoepassing bepaalde gisteren in een door zijn advocaten ingediend be roep dat het permanente came ratoezicht in zijn cel onrecht matig is geweest. De uitspraak betekent niet dat Justitie de camera's nu uit de cel moeten verwijderen. De Raad oordeelde over de situatie tot begin juli, onder de oude regel geving. Op 5 juli verruimde toenmalig minister Korthals van Justitie met een noodmaat regel de mogelijkheden om ge detineerden met camera's te ob serveren. Op basis van deze maatregel heeft de directeur van het huis van bewaring Demersluis daar na het cameratoezicht verlengd. Tegen deze beslissing loopt nog een beroep van de advocaten. De Raad behandelt dit naar ver wachting eind deze maand. Hoewel er nog geen einde komt aan de camera-observatie, zijn de raadslieden van de Harder wijkerwei blij met de uitspraak. „Dit betekent in ieder geval dat het cameratoezicht de eerste maanden onrechtmatig is ge weest", stellen de advocaten. Volgens hen is de conditie van de 32-jarige verdachte, die wel vruchtensappen en koffie en thee met suiker drinkt, naar om standigheden redelijk. Om te voorkomen dat justitie hem dwangmatig laat voeden als het slechter met hem gaat, heeft hij besloten samen met zijn vertrouwensarts een wils verklaring op te stellen „Hij zegt dat hij geen voeding wil en ook geen dwangvoeding", zeg gen zijn advocaten. Een schrif telijke wilsverklaring is in prin cipe bindend. In de Verklaring van Tokio van 1975 en de Ver klaring van Malta uit 1991,aan genomen door de World Medical Association, staat dat artsen zich niet mogen laten dwingen gevangenen tegen hun wil te voeden. ANP door Bernice Breuren DEN HAAG - Oudere senioren klagen steeds vaker over de leef tijdsgrenzen die serviceflats hanteren. Bij een aanzienlijk aantal flats geldt dat nieuwe be woners niet ouder mogen zijn dan 75 jaar. Bij LBL, het exper tisecentrum voor leeftijd en maatschappij, en bij ouderen bond Anbo doen regelmatig as pirant-kopers hun beklag om dat ze wegens hun leeftijd zijn geweigerd. „Sommige 75-plussers hebben de grootste moeite om aan een serviceflat te komen", vertelt LBL-woordvoerder E. van Ber- kel. Deze organisatie houdt zich bezig met allerlei vormen van leeftijdsdiscriminatie. „Zelfs ouderen die hun eigen, afbe taalde huis met veel winst heb ben verkocht en de woning in de serviceflat zelfs contant kunnen betalen, worden geweigerd En fit of niet, er wordt alleen geke ken naar hun geboortejaar." Van Berkel vermoedt dat de be sturen van de serviceflats, die veelal bestaan uit bewoners, vrezen dat deze ouderen binnen korte tijd overlijden. „Regelma tig een 'Te koop-biljet' voor de ramen is niet goed voor het ima go van de flat. Misschien zijn de serviceflats bang dat ze bekend komen te staan als verzamel plaats voor alles wat oud en krakkemikkig is. Terwijl een ze ventigplusser waarschijnlijk nog vele gezonde jaren voor de boeg heeft." Het LBL inventariseert de klachten, maar kan geen juridi sche actie ondernemen. Het ver bod op leeftijdsdiscriminatie staat nog niet expliciet in de grondwet vermeld. „Het wordt wel spannend als een oudere een proefproces afdwingt", denkt Van Berkel. De Anbo hoort ook regelmatig klachten over de statuten van serviceflats. Woordvoerder Frank van der Aa zet vraagte kens bij ballotage op grond van leeftijd. „Het gevolg hiervan is dat een kwieke dame van tach tig niet welkom is, en een krak kemikkige zestiger wel. Wij vin den het louter selecteren op leeftijd een veel te smalle basis. Volgens de Vereniging van Ser viceflats, waarbij zo'n negentig koopflats zijn aangesloten, stappen al steeds meer besturen af van de leeftijdscriteria. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De laatste keer dat de 19-jarige Marion van Buuren en haar één jaar oude dochter Romy werden gezien, was op zondag 8 juni 1997. Op die dag stapte het tweetal in de auto van de vriend van Marion die gepar keerd stond in Bergen, de woonplaats van Marion. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Marion van Buuren had enige jaren een relatie met de toen 24-jarige man. De relatie was niet probleemloos, mede ge zien Marions en Romy's ver blijf in een Blijf-van-mijn- lijfhuis in Haarlem in mei 1997. Haar vriendzo zegt een aantal getuigen, mishandelde Marion regelmatig en gedroeg zich bezitterig en geweldda- dig. Op zondag 8 juni besluit Ma rion toch haar grote liefde te bellen omdat het zijn verjaar dag is. Ze spreken af in haar woning in Bergen en nadat het drietal in de auto is gestapt is dus nooit meer iets vernomen van Marion of Romy. Buren beweren dat zij die middag getuige zijn geweest van hef tige ruzies tussen Marion en haar vriend. Station De vriend zegt dat hij Marion en Romy heeft afgezet bij het station van Alkmaar en nooit meer iets van hen heeft verno men. Er zijn nooit getuigen gevonden die Marion en haar dochter op dat station hebben gezien. Na veel publiciteit rond de verdwijningszaak ontvangt de politie veel tips maar geen enkele levert concreet resul taat op. De ouders van Marion loven een beloning uit van aanvankelijk 25.000 gulden en later 25.000 euro. In november 1997 wordt de vriend, die regelmatig met de politie in aanraking is ge weest, door de politie aange merkt als verdachte. In sep tember van dat jaar moet hij Archieffoto van Marion van Buuren en haar dochtertje Romy. foto Peter de Vries/ANP voor de rechtbank in Leeu warden verschijnen wegens zijn aandeel in een massale vechtpartij in een Friese dis co. Ook raakt hij die herfst be trokken bij een schietpartij in Amsterdam. Hij wordt gear resteerd en de politie gaat bij zijn ondervraging steeds meer de nadruk leggen op de ver dwijning van Romy en Ma rion. Begin 1998 wordt de man op humanitaire gronden vrijge laten. Hij lijdt aan kanker en is ongeneeslijk ziek. Binnen twee dagen pleegt de man, met een vriend, een over val op een bank. Bij een ach tervolging door de politie schiet het tweetal er op los en raakt een voorbijgangster. De politie kan op dat moment weinig doen, maar arresteert het tweetal nog dezelfde week. De man belandt weer in de ge vangenis en sterft daar, in mei 1998. aan zijn ziekte. Hij heeft nooit een woord losgelaten over de verdwijning van Ma rion en Romy, ondanks smeekbedes van de familie. Ondanks veel publiciteit is er, tot gisteren, nooit een con creet succes geboekt in de ver dwijningszaak. Wel ontving de politie in Alkmaar nog re gelmatig tips. ANP van onze redactie binnenland MAURIK - Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta hebben een gezamenlijke voorouder ge had in de Duitse landheer Pieter Halbach. Die ontdekking heeft bestuurs lid J. Hogendoom van de histo rische vereniging Pasqualini bij toeval gedaan. Hogendoom achterhaalde dat de vader van koningin Beatrix, prins Bem- hard van Lippe Biesterfeld, en de vader van Maxima, Jorge Zorreguieta, afstammen van dezelfde man. Dat prins Wil- lem-Alexander en Maxima via allerlei omwegen beide afstam men van Karei de Grote was al eerder bekend. De landheer Halbach, die in 1643 werd geboren in het Duitse Krandenholl, stamt uit een fa milie die haar rijkdom en faam verwierf in de handel in ijzererts of ijzerwaren. Adel De Duitse keizer Wilhelm II ver hief de familie uiteindelijk in de adelstand onder de naam Krupp von Bohlen und Halbach. Dat prins Bemhard, wiens over grootvader trouwde met een Halbach, afstamde van Pieter Halbach was Hogendoom al be kend, maar dat ook Móxima via elf tussenstappen het bloed heeft van dezelfde man, was een verrassing. „Min of meer bij toeval ben ik erachter gekomen. Ik las een verslag van een lezing uit 1954, waaruit bleek dat er Argentijn se verwantschap was met ons vorstenhuis: de familie Bonori- no. En ik wist dat de voorouders van Maxima ook Bonorino heet ten. Het was alleen even zoeken naar de verbindende schakel." Via de Krupp-fabrieken in Duitsland kreeg Hogendoom een pakket kopieën, die ver moedelijk waren gebruikt door de Duitser die de Argentijnse verwantschap had beschreven. Daaruit blijkt dat Maxima is vernoemd naar haar overgroot moeder en dat zij op haar beurt een dochter was van een Hal bach. Via de Argentijnse ambassade werden Hogendoorns vermoe dens bevestigd. Terwijl hij al in oktober vorig jaar zeker was van zijn zaak, maakte hij het nieuws niet wereldkundig tot dat deze week het tijdschrift van de historische vereniging Pasqualini verscheen. Zelf is Hogendoom niet zo onder de in druk van zijn 'ontdekking'. Puzzelstukje „Het is een kwestie van geluk Als je hier gericht naar op zoek gaat, kom je er nooit achter. Je hoort eens iets en dat koppel je aan je basiskennis. Dan ga je zoeken naar de ontbrekende puzzelstukjes." Volgens Hogendoom is het lo gisch dat de koninklijke echte lieden onderling verwant zijn. ,In de periode waar wij het over hebben, trouwde de adel bijna altijd binnen de stand. Dan is het met vreemd dat de mensen van adel allemaal een band met elkaar hebben." GPD AMERSFOORT - Supermarkt keten C1000 stopt met het aan bieden van financiële produc ten. Volgens moederbedrijf Schuitema heeft een ruim an derhalf jaar durend proefpro ject te weinig opgeleverd. „De consument heeft er geen be hoefte aan", aldus een woord voerster. Schuitema begon het project eind 2000 in een super in Spijke- nisse in samenwerking met de verzekeraar Achmea, die FB- TO-producten beschikbaar stelde. In februari dit jaar ver kleinde Schuitema het assorti ment tot reis-, woonhuis- en au toverzekeringen, maar werd wel het aantal proefsupermark- ten uitgebreid tot zeven. Dit bleek echter ook geen succes. Volgens Schuitema is de tijd nog niet rijp voor verzekeringen in het winkelmandje. „Het is las tig. Een financieel product heeft een veel lagere verkoopfrequen tie", zei de woordvoerster. Schuitema wil niet zeggen hoe veel verzekeringen via het samenwerkingsverband zijn verkocht. Concurrentieoverwegingen lig gen daaraan ten grondslag, al dus Achmea gisteravond. ANP BEILEN - De twee oudste deelnemers, de 86-jarige Lien Etten Rossing (r) en de een jaar jongere Aelsje Oortijk (1) op het parcours tijdens de rollatorrace. Op de Markt in Beilen is gisteravond voor de eerste keer het Nederlands Kampioenschap Rollatorrace gehouden. De deelnemers moesten een parcours van tachtig meter afleggen. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3