Hanzestad heeft vele monumenten Beesel steekt de draak volgens legende PZC Elburg W5 Oranjezon Heerlijkheid Berend Kanoplanner Transferium Heftig! Elburg, een van de oudste Hanzesteden van ons land, is meer dan een pitto resk stadje aan het water. Het heeft tweehonderd mo numenten en wil daarmee een echte cultuurstad zijn waarin mensen hun ogen uit kijken. Elburg oogt op het eerste ge zicht met zijn kaarsrechte stratenpatroon en honderden monumentale panden als een verstild openluchtmuseum. Maar dat wil het toch niet zijn. Elburg wil leven uitstralen. Wie na een auto- of bustochtje de middeleeuwse keitjes opstapt in het centrum van dit pittoreske havenstadje, merkt dat het dat ook doet. Elburg woont en leeft en win kelt net als zovele stadjes met 22.000 inwoners. Met dit ver schil: de Elburgers doen het tus sen een wassende stroom toeris ten - afgelopen jaar 80.000 - die vooral op zoek zij n naar de klas siekers, dus: de havens, de brui ne vloot of de gezondste tuin van Nederland, van de homeopathi sche dokter Alfred Vogel. Toerisme, dat vinden de Elbur gers helemaal niet erg. Daar wordt tenslotte een goed beleg de boterham mee verdiend. Wat ze misschien wel erg vinden, of op zijn minst verwonderlijk, is dat de meeste bezoekers nog maar een paar schatten van hun ooit aan de Zuiderzee gelegen woonplaats hebben ontdekt. De visafslag, de stadswallen, de kazematten, de Vischpoort. Dat is allemaal overbekend. Veel minder bekend is dat zich onder de tweehonderd monumenten talrijke histori sche muurhuisjes bevinden en leuke musea, waar onder het Gemeentemuseum in het prachtige voormalig Agnie- tenklooster, een Artillerie Mu seum en een orgelmuseum. En dat er interessante muurschil deringen zijn te zien in het Ge meentemuseum van Elburg en dat het stadje is omgeven door een prachtige landschap, waar in bezoekers naar hartelust kunnen fietsen en wandelen. Elburg wil al die 'producten' be ter aan de man brengen, met be ter informatiemateriaal. Ook komen er nieuwe stadswande lingen, waaronder mogelijk een culinaire wandeling en een tui- nenwandeling, compleet met plattegronden en foto's. Verder wil de VW extra aandacht be steden aan de jeugd, onder het motto: ouders kunnen pas echt genieten als de kinderen ook ge nieten. Op het moment dat het kroost spannende speurtochten voor geschoteld krijgt, kunnen pa en ma op hun dooie akkertje de stad bekijken. Misschien willen ze dan ook al die monumenten van dichterbij zien. „Cultuur en filosofie herleven. Daar spelen wij nu op in", zegt Anne-Marie Baaten van de VW Elburg. „Mensen willen weer kennis maken met dingen die echt bete kenis hebben." Elburg, prachtig, sfeervol stad je, compleet 'handgemaakt' met zijn dertiende-eeuwse straten- patroon. Misschien niet direct avontuurlijk, maar wel over zichtelijk. Je kunt bij het betre den van dit middeleeuwse do mein de beroemde Vischpoort aan de andere kant van het cen trum al zien, en ook de musea en uiteraard de historische heren huizen met hun trotse levensbo men. Wie dat allemaal heeft ge zien, en nog even bij de toch altijd boeiende haven heeft ge keken, kan vervolgens terecht in een van de vele restaurants of cafés. Meestal ook open op zon dag. De rest van de toeristische activiteiten niet. Dus dan geen rondvaartboot op het meer of georganiseerde VW-wandeling in de stad. „Vanwege de zon dagsrust. Dat willen Elburgers zo en dat respecteren we onver minderd", zegt Baaten. Op de dagen buiten de zondag is er genoeg te doen en te belevén. Vooral natuurlijk in het hoog seizoen, maar zeker ook in het najaar. Neem de komende Open Monumenten- en Botterdagen in september, zo'n beetje het toeristische hoogtepunt van het jaar. De aanmeldingen stromen nu al binnen bij de VW in El burg. „We zijn in beeld", consta teert Baaten tevreden, „maar het is nog geen tijd om genoeg zaam achterover te gaan zit ten." Arvid van der Wolf Elburg is druk met het ontwikkelen van kinderactiviteiten. Mo gelijk worden die deze zomer al aangeboden aan de bezoekers. Welke het precies zijn, is op dit moment nog niet bekend. In de stad zelf zijn er nu nauwelijks kinderattracties, wel daarbuiten. Harderwijk met zijn Dolfinarium (Strandboulevard Oost 1) is niet ver weg. Voor tieners is er het flitsende attractiepark Six Flags (Spijkweg 30 nabij Biddinghuizen) zelfs heel dichtbij, op letterlijk een paar kilometer van hartje Elburg. Verdere Informatie: VVV Elburg, Ledige Stede 31 in Elburg (0525 - 681520), Alfred Vogeltuinen (0525 - 687373). Gemeentemuseum: openingstijden: (half juni tot en met augustus), dinsdag tot en met vrijdag 10-17 uur, maandag 14-17 uur, Visch poort en Kazematten (hoogseizoen), dinsdag tot en met vrijdag 10- 12,13-16.30 uur, maandag 14-16.30 uur. Informatie over arrangementen met bezoek aan bezienswaardighe den in Elburg is te krijgen op het telefoonnummer 0525 - 681520. Een poortje leidt naar het Weduwenhofje. Zo gaat dat in deze gecompu teriseerde tijd. Bestond de draak vroeger uit een rondspringende vent in een groen schubbenpak; nu is hij opgetrokken uit een radiogra fisch bestuurde gazonmaaier waar omheen handige mannen zo'n verschrikkelijk eng mon ster hebben geboetseerd, dat zelfs Sint Joris zich best nog even achter z'n oren zal krabben voordat hij medio augustus te gen het beest ten strijde trekt. In Beesel gebeurt dat, een dorp je aan de Maas, 15 kilometer ten zuiden van Venlo. En 15.000 mensen - zo wordt verwacht - zullen in zes verschillende ses sies getuige zijn van het ruim twee uur durende gevecht op le ven en dood. Erzijnindeloopder eeuwen wel meer draken gesneuveld in Bee sel. Maar nog nooit gebeurde dat op zo'n spectaculaire wijze als dit jaar. Sinds het eerste fa beldier in 1736 rochelend ter aarde stortte, veranderde het aanvankelijk in de bestuurska mer van het schuttersgilde op gevoerde toneelstukje lang zaam maar zeker in een bont openluchtspel waarmee niet al leen de inwoners zich vermaak ten, maar ook boeren, burgers en buitenlui uit de omtrek. Het zogeheten 'Draaksteken' op kermismaandag werd een insti tuut, dat wegens de steeds hoger wordende kosten nu slechts om de zeven jaar wordt opgepoetst en waaraan ditmaal wordt deel genomen door een peloton van 530 dorpelingen. Burcht De arena achter kasteel Nieu- wenbroeck - een enorme burcht, een uit houten hutten bestaand dorp plus een maanvormige tri bune waarop plaats is voor 2500 toeschouwers - is al zo goed als klaar. Net als de kostuums, de high tech draak en alles wat meer no dig is om de uit de 1 le eeuw stammende legende van Sint Joris op eigentijdse wijze in beeld te brengen. Beesel ligt aan de Rijksweg N271 (Venlo - Roermond) en is ook met het openbaar vervoer (NS-station Reuver en vandaar per bus) goed bereikbaar. Data van de voorstellingen: 9,10,11,16.17 en 18 augustus. Aan vang 19.30 uur behalve op de laatste dag als er om 15.00 uur wordt begonnen. Aansluitend wordt dan een zegetocht gehouden. Op zondag 11 augustus is er (vanaf 14.30 uur) een historische op tocht. Entreeprijs: 17 euro (houders 65+ - pas 15 euro/ kinderen tot 12 jaar 13 euro). Kaartjes kunnen worden gereserveerd bij de VVV-Venlo, telefoon 077 - 3543800 en/of e-mail: venlo@regiovvv.nl. Meer informatie: www.draaksteken-beesel.nl De repetities zijn nog steeds be zig. Avond aan avond bijna, wordt onder leiding van regis seur Cees Rullens fanatiek ge oefend met ruiters, vendeliers, tamboers, soldaten en - zo wordt het gemene volk in dit stuk nu eenmaal genoemd - het plebs. Met andere woorden: in Beesel gaat dit jaar niemand op vakantie. Geen dorpeling ech ter die daarover klaagt. Want wat het naburige Tegelen met de Passiespelen heeft gepresteerd (nationale bekendheid) moet nu ook Beesel lukken. Zeven jaar terug al kwam men van heinde en ver kijken hoe de mysterieuze ridder er na talloze verwikkelingen uiteindelijk toch in slaagde het dorp (én de prinses) te verlossen van het vuurspuwende monster. Nu zul len - ook omdat de reeks voor stellingen voor het eerst wordt opgeluisterd met een histori sche optocht - nog veel meer toeschouwers naar het strijdto neel trekken. Dat mag trouwens ook wel, als in ogenschouw wordt genomen, dat voor het evenement bij elkaar een re cordbedrag van 225.000 euro werd uitgetrokken. Als de draak is verslagen, maakt het opgeluchte volk een zegetocht door Beesel.foto Peter Bors Stichting Het Zeeuwse Land schap houdt zondag onder leiding van een natuurgids een excursie in Oranjezon, het voor malige waterwingebied ten noordoosten van Oostkapelle, met een rijke schakering van landschapstypen. Om 14.00 uur wordt vertrokken bij de ingang van het Pompsta tion aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder De kosten bedragen per persoon 1 euro. Kinderen t/m 16 jaar, do nateurs en hun huisgenoten kunnen gratis mee. Duur van de excursie ongeveer 2,5 uur. Staatssecretaris Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft onlangs symbo lisch het landgoed De Heerlijk heid Loenen en de bijbehorende gebouwen in ontvangst geno men. Staatsbosbeheer gaat het land goed, gelegen aan de Waal, be heren. Het bestaat uit een kas teel, koetshuis/orangerie en boerderijen en schuren. Het landgoed herbergt diverse soor ten landschap. Er is een voor Nederland zeldzaam bostype: een nat essen- en eikenbos. Daarnaast bestaat het landgoed uit landbouwgronden, park en lanen. Het gebied blijft openge steld voor publiek. In het Gelderse kasteel Vorden is onlangs de kinderfietsroute 'In de sporen van Berend' gepre senteerd. Het betreft een twin tig kilometer lange route, die is bewegwijzerd met zeskantige VW/ANWB-borden. Jonge fietsers volgen de 'sporen' van de achtjarige Berend van Hack- fort,dierond 1500 in deze omge ving leefde. Onderweg maken ze kennis met verschillende aspecten van de middeleeuwen. Aan de tocht zijn diverse arrangementen ge koppeld. Bovendien verschijnt dit najaar het tweede boek over Berend, door de Vordense au teur Martine Letterie. Meer in formatie bij het startpunt van de route: VVV Vorden, Kerk straat lb. tel. 0575-553222, info@vvworden.nl In Nieuwkoop is het eerste ex emplaar van de Kanoplanner 'Kanovaren in het Groene Hart' uitgereikt aan de heer J. Streng, gedeputeerde van de Provincie Utrecht en voorzitter van de Stuurgroep Recreatie Toeris me Groene Hart. De planner geeft een overzicht van de kano routes in het Groene Hart en biedt tevens informatie over de natuur(gebieden) in het Groene Hart en elektrisch varen. Naast de Kanoplanner zijn al eerder de Fiets-, Wandel- en Vaarplan- ner uitgekomen. Deze laatste kano-variant is de afsluiter van de vernieuwde reeks planners van het Groene Hart. De Ka noplanner is gratis verkrijgbaar bij de VVV- en ANWB-kantoren in het Groene Hart en omstre ken. Toeristen die een dagje Velu- we willen doen, kunnen voortaan gebruik maken van het nieuwe Veluwetransferium in Nunspeet. De auto blijft in Nunspeet staan op het parkeer terrein, en de ontdekking van de Veluwe gaat verder per fiets of te voet. Ook zijn bussen en het spoor wegstation nabij. Het transferi um is bereikbaar vanaf de A28, en herkenbaar aan de dertig me ter hoge uitkijktoren met op de begane grond een informatiepa viljoen. Meer informatie: VW Nun speet, tel. 0900-2530411. Rotterdam koestert graag het imago van trendy stad. Een nieuwe campagne moet nu ook jongeren ervan overtuigen dat Rotterdam heftig is. Voor 5 euro kan bij grotere WV's in het land en in enkele Rotterdamse zaken een pakketje gekocht worden met onder meer entreebewijzen voor enkele populaire clubs, een brochure vol suggesties voor uitgaan, winkelen en evene menten, aanbiedingen en een sticker. Meer informatie: www. h ef t i grotterd amnl zaterdag 3 augustus 2002 ISSttM foto's Ron Nagtzaam De Vischpoort, die de belangrijkste winkelstraat van Elburg domineert, is een bezienswaardigheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31