PZC Het Long Island van de Nederlanden 1*0 21 «Mmmmmv Zeeland moet voor zorgeconomie kiezen zaterdag 3 augustus 2002 Zeeland, een rustige oase temidden van drukke stedelijke zones. foto's Ruben Oreel Zeeland kan een zeer welva rende Europese regio worden als gekozen wordt voor ruimte, rust, recreatie en zorg. De regio heeft namelijk alle potenties in huis om het Long Island van de Nederlanden te worden, een rust punt in een hectische wereld. Maar dan moet gestopt worden met verdere industrialisatie en moeten er duidelijk keuzes ge maakt worden, vindt directeur Jaap Modder van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting (Nirov), hét adviesbureau voor gemeenten en provincies. „Stop met het in de lucht houden van twee ballen." T aap Modder komt als een kleine eJ wervelwind de vergaderkamer van het Nirov in Den Haag binnen. In zijn hand heeft hij een kaart van de Bene lux. Na een snelle begroeting spreidt hij de kaart open en wijst met gestrek te vinger naar Zeeland, de groenblau we oase tussen drukke stedelijke zo nes als de Randstad, de Brabantse en Vlaamse steden. Al die zones zijn 's nachts vanuit een satelliet prima te zien als een bijna aaneengesloten en hel verlicht hoefijzer met in het hart een nagenoeg donker gebied: Zee land. De landbouw in dat donkere gebied heeft weinig toekomst. Daar hoeft wat hem betreft niet om getreurd te worden want er ontstaan daardoor kansen voor de natuur en voor ruim wonen in het groen. „Dat is nu net iets wat steeds meer Nederlanders wil len." Daarnaast constateert hij dat de Randstad, de Brabantse en Vlaamse steden steeds meer een aaneengeslo ten metropool worden, zoals Helsinki, Barcelona en New York. In al die steden gaan bewoners in het weekend massaal naar hun dacha. En in toenemende mate wonen ze daar ook permanent en hebben ze een ap partementje in de stad. Hij noemt de regio rond Helsinki waar minimaal 40.000 dachas staan. Hij lacht en zegt: „Een zeer conservatieve schatting." Hij vertelt vervolgens dat die dachas beslist niet vergeleken moeten wor den met veredelde tuinhuisjes maar dat het vaak om complete villa's gaat. Zeeland kan volgens hem ook zo'n da- cha-land worden, het Long Island van de Nederlanden. Ruim wonen Vrijwel zonder onderbreking praat de 52-jarige directeur door. Hij consta teert dat het verschil tussen eerste en tweede huis ook in Nederland steeds meer aan het verdwijnen is. Er zijn volgens hem al veel mensen die hun huis in de Randstad ingeruild hebben voor een woning in het Zeeuwse. In sommige gevallen houden ze een be scheiden appartement aan als onder komen voor doordeweekse dagen. „Net als in Helsinki en Barcelona wordt er steeds meer gekozen voor compact wonen in de stad en ruim wo nen daarbuiten." Terwijl hij dat zegt, wijst hij wederom naar de Zeeuwse Het is onmogelijk te kiezen voor én industrialisatie én rust en ruimte. delta. „In die delta kan nog ruim ge woond worden." Modder kent Zeeland goed: „Mijn vrouw komt er vandaan." Zijn familie heeft al velen jaren een huisje in Re- nesse. Zeker in de zomermaanden verblijft hij daar veelvuldig. Maar ook in de andere seizoenen is de directeur van het Nirov zeer regelmatig in het Zeeuwse te vinden. Hij beschrijft hoe hij regelmatig door Zeeland rijdt en hoe hij kan gruwen bij de aanblik van een vakantiedorp als de Banjaard bij de Veersegatdam. „Dat hele dorp heeft niets, maar dan ook niets van doen met Zeeland." Hij vindt dat ar chitect M. Zeelenberg daar beslist de verkeerde keus heeft gemaakt door overkant van de Mauritskade en zegt: „Je kunt niet kiezen voor én indu strialisatie én rust en ruimte. Dat gaat niet samen. Je kunt geen twee ballen tegelijk in de lucht houden." Hij vreest dat Zeeland met de keuze voor de containerterminal een his torische vergissing begaat. Zeeland wordt met zo'n terminal gewoon een overloopgebied van Rotterdam en Antwerpen. „Een foute keuze." Het verladen van ijzeren dozen heeft volgens Modder geen enkele toege voegde waarde. „Het is nauwelijks een interessante economische aan winst." Wél enthousiast toont hij zich over het pleidooi van de Goese burgemeester alleen, ook heel wat duurzamere ba nen. De voorman van het Nirov is niet bang voor een totale vergrijzing van Zeeland als voor die richting gekozen wordt. „Ben je bedonderd." Hij ziet juist een toestroom van jeugdige zorg- werknemers. Zeeland kan de vergrij zing juist aangrijpen om te verjongen. Hij vindt dat tegenstanders van een zorgeconomie eens moeten gaan kij ken in een gebied als Long Island of Florida. Dat zijn volgens hem juist springlevende en economisch zeer krachtige gebieden met een zeer ge mêleerde bevolking. Modder vindt dat de provinciale ver kiezingen van maart volgend jaar moeten gaan over de vraag welke de dood van Mezger, is Domburg dankzij die vroegere uitstraling, nog steeds de sjiekste badplaats van Zee land. „Kiezen voor een zorgeconomie is dan ook helemaal niet zo vreemd", vindt Modder Als de provincie in september toch kiest voor de containerkade is nog niet alles verloren, meent hij. Als die ter minal goed ingepakt wordt en er niet gekozen wordt voor verdere indu striële uitbreiding, kan nog steeds de groenblauwe optie uitgespeeld wor den, zegt hij. Dan moet er op bestuur lijk vlak wel eensgezindheid zijn over de weg die wordt gekozen. „Alle par tijen moeten weten waar men aan toe on-Zeeuwse huizen te ontwerpen. Terwijl diezelfde architect in een re cent artikel in het Bouwfonds Wonen Magazine een pleidooi houdt voor bouwen volgens de Zeeuwse traditie. Een kostelijke opmerking, aldus de Nirov-topman. Want uitgerekend Zeelenberg is de architect die bouw stijlen uit de hele wereld in Zeeland introduceerde. Modder is allerminst gecharmeerd van de plannen om langs de Wester- schelde tussen Vlissingen en Borssele een nieuwe containerterminal aan te leggen. Zo'n terminal doet afbreuk aan het groenblauwe imago, zegt hij streng. Hij kijkt even naar buiten, naar een van de statige panden aan de D. van der Zaag voor het opketten van een Zeeuwse zorgeconomie. Volgens de burgemeester van Goes moet Zee land niet bang zijn de regio in de markt te zetten als het Florida van Nederland, als de regio waar het goed toeven is voor pensioenmigranten. Het binnenhalen van die doelgroep kan volgens Van der Zaag een gewel dige stimulans betekenen voor de Zeeuwse economie, want elke pensi oenmigrant is volgens hem goed voor één tot twee nieuwe banen. Van der Zaag heeft helemaal gelijk, juicht Modder. Ook hij weet zeker dat een Zeeuwse zorgeconomie heel wat meer banen oplevert dan het in- en uitladen van metalen dozen. Dat niet kant het in Zeeland op moet gaan. „Kiezen voor duurzame en constante werkgelegenheid of het reservegebied worden van Rotterdam en Antwer pen?" Eind negentiende eeuw profiteerde Domburg geweldig dankzij de zorg die dokter Johann Georg Mezger, de man met de gouden duimen, verleen de aan tal van Europese notabelen. Destijds reisden koninginnen, prin sen, gravinnen, generaals en herto ginnen naar het Zeeuwse dorp omdat de befaamde fysiotherapeut daar, te midden van de rust en ruimte, prak tijk hield. De plaatselijke economie voer zeerwel bij hun aanwezigheid. En heden ten dage, bijna een eeuw na Met de plannen voor een universiteit in Middelburg is de regio al deels de weg van de zorgeconomie ingeslagen. Hij vindt die plannen getuigen van moed en visie. Zeeland is wat hem be treft ook de plek bij uitstek voor uni versitaire zomercursussen. En een reguliere studie aan die Roosevelt Academy ziet hij ook zitten. Geselec teerde studenten krijgen, als de plan nen doorgaan, daar in drie jaar een brede academische basisvorming (een bachelor-programma), waarna ze verder kunnen studeren aan binnen- en buitenlandse universiteiten om een masters-titel te behalen. „Een prima plan", looft de directeur van het Ni rov. Wel vindt hij dat op Walcheren een nieuwe gemeentelijke herindeling noodzakelijk is om een stevige be stuurlijke bedding te krijgen voor zo'n universiteit en de verdere plan nen. Vlissingen en Middelburg heb ben samen net geen 90.000 inwoners, zijn samen nog kleiner dan een ge meente als Ede, zijn woonplaats. Om ergens een voet tussen de deur te krij gen moeten Vlissingen en Middelburg dan, ook zeker fuseren, redeneert hij „Dat is echt een noodzaak." Om na tionaal en internationaal mee te tellen zijn grote inwoneraantallen nu een maal noodzakelijk, zegt hij en wijst naar Den Haag en Brussel waar klei nere gemeenten niet aan de bak ko men. Wintermaanden En er moet dan ook geprobeerd wor den het inwonertal wat op te krikken. Niet alleen om te werken aan de macht van het getal maar ook om er voor te zorgen dat in de wintermaan den er voldoende aanbod is voor een goed cultureel programma. Want cul tuur wordt een belangrijke vesti gingsfactor, stelt hij. „Dat mag echt niet onderschat worden." Modder komt in de wintermaanden wel eens in Middelburg. Hij bespeurt dan niet al te veel vitaliteit, zegt hij enigszins on derkoeld. Hij is ook voorstander van het bouwen van nieuwe dorpen en het ombouwen van vakantiedorpen tot reguliere dor pen waar ook ruimte blijft voor va kantiegangers. Hij stelt simpel dat een kwart van de bevolking in een dorp wenst te wonen. Omdat slechts een klein deel slaagt die wens te ver vullen staan dorpen gigantisch onder druk, stijgen de prijzen van de wonin gen en hebben projectontwikkelaars de kans gekregen vaak zeer lelijke nieuwbouwwijkjes aan de randen te bouwen. Nieuwe dorpen Modder noemt het vreemd dat er niet gepoogd is om in Zeeland een paar nieuwe dorpen te bouwen. „Terwijl we het wel kunnen." Daarbij noemt hij Nagele in de Noordoost-Polder als voorbeeld. „Een fantastisch dorp." In navolging van oud-burgemeester J. Mandos van Borsele zegt hij dat er ruimte is, 'zeker in het Zeeuwse', voor nieuwe dorpen. Maar dan wel een ty pisch Zeeuws dorp. Het mag niet in wisselbaarzijn voor bijvoorbeeld een Flevo-dorp of een Fries dorp. „Het moet een eigen culturele identiteit hebben." En vakantiedorpen moeten deels ge herstructureerd worden om ze ge schikt te maken voor permanente be woning. Als voorbeeld noemt hij Port Zélande. Eenderde deel van dat dorp kan wat hem betreft blijven staan, 'de rest slopen en opnieuw opbouwen'. Hij zwijgt even en kijkt naar de vele kaarten die in de vergaderkamer han gen. Hij weet het zeker, zegt hij met nadruk „Zeeland gaat een geweldige toekomst tegemoet als er maar duide lijke keuzes worden gemaakt." Hij raadt Zeeuwse bestuurders dan ook aan spoorslag af te reizen naar Long Island, 'een van de welvarendste ge bieden in de wereld'. „Kijk daar rond en trek conclusies." Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21