ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Aanbod Saddam koel ontvangen OCCASIONSHOW DeS leeuwen forsche stem- Marion en Romy van Buuren na vijf jaar dood gevonden Zin Ir) zon «net oftzTcM-of> zee? www.hopgoes.nl Irak nodigt VN uit voor gesprek over hervatting wapeninspecties Inval bij drugsfabriekjes risicovol Dodental overstromingen Zuid-Azië loopt op Jongeman vermist na stoeipartij op zeiljacht Dus je wilt weieens voor jezëlf beginnen...? (ifiDAutoTrack.nl 17 Goud voor Van den Hoogenband Geweldige toekomst voor Zeeland mm JAGUAR PZC 22° WKBW' ]|14 ZO 3 Onstandvastig Onstandvastig met geregeld buien en kans op onweer. Maximumtemperatuur ongeveer 22 graden. 245e jaargang no. 182 zaterdag 3 augustus 2002 los nummer 1,50 PZC CHRYSLER JEEP HOP GOES Zie voor ons totale aanbod van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenig de Naties, de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië hebben gisteren koel gereageerd op het aanbod van Irak te praten over het toelaten van VN-wape- nispecteurs. Waarnemers denken dat de Iraakse zet een onderdeel is van een politiek spel. Washington liet weten dat de kwestie niets verandert aan de wens van de VS om de Iraakse leider Saddam Hoessein te ver drijven. Rusland reageerde wel positief op het Iraakse voorstel. De Amerikaanse woordvoerder bij de Veiligheidsraad, McCor- mack, verklaarde gisteren dat een gesprek met Saddam over de hervatting van de wapenin specties zeer kort zou moeten zijn. „Wat hij moet zeggen is: Ja ik accepteer ongehinderde in specties overal en te allen tijde." McCormack liet weten dat zijn land nog steeds het liefst een 'verandering van regime' in Irak ziet. De laatste maanden is er steeds vaker sprake van een na derende Amerikaanse aanval op Irak. De Amerikaanse president Bush bekrachtigde donderdag nog zijn wens om Saddam ten val te brengen. Procedure Ook de VN reageerden koel op de brief van de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Sabri, die aan VN-secretaris-generaal Washington moet namen vrijgeven van verdachten 11 september WASHINGTON - Een Ameri kaanse federale rechter heeft gisteren bepaald dat het minis terie van Justitie de namen van mensen die in het kader van het onderzoek naar de terreuraan slagen van 11 september zijn aangehouden, openbaar moet maken. De districtsrechter zei alleen een uitzondering te willen over wegen indien een aangehoude ne als een belangrijke getuige kan worden beschouwd. Ook mag de overheid de naam van een arrestant geheim houden als die daar zelf om vraagt. AP Annan schreef dat hij de wapen inspecteurs uitnodigt voor 'technische gesprekken'. Die zouden kunnen leiden tot de te rugkeer van inspecteurs naar Irak die moeten controleren of het geen massavernietiginswa- pens produceert. VN-woordvoerder Eckhard liet weten dat Annan de Iraakse brief verwelkomt, maar wees erop dat 'de voorgestelde proce dure in strijd is met de resolutie van de Veiligheidsraad uit 1999'. Volgens Eckhard bepaalt de betreffende resolutie dat Irak eerst moet instemmen met wa peninspecteurs. Die moeten dan ter plaatse onderzoek doen, waarna ze bij de Veiligheids raad rapport moeten uitbren gen voor een plan van aanpak. Irak zou al voor het onderzoek afspraken willen maken over de controles. Baghdad zette in 1998 de VN- inspecteurs het land uit. Die waren toen nog verbonden aan Unscom, wiens leden werden afgevaardigd door hun eigen re geringen en door Irak werden beticht van spionage voor de VS. De VN-Veiligheidsraad zette eind 1999 Unmovic op, maar dit VN-team heeft nooit voet op Iraakse bodem kunnen zetten. De Britse regering verklaarde na de uitnodiging van Irak dat Saddam erom bekend staat spelletjes te spelen. Een woordvoerder wees er bo vendien op dat Irak zeker 23 van de 27 verplichtingen die de VN het land heeft opgelegd niet na komt Rusland daarentegen liet weten dat het Iraakse voorstel 'een belangrijke stap is in de juiste richting om de crisis met politieke en diplomatieke mid delen op te lossen' Moskou heeft zich altijd verzet tegen de Amerikaanse plannen voor een militaire actie tegen Irak. RTR/ANP Een man draagt zijn zoon naar hoger gelegen land in Chanamari in de Indiase deelstaat Assam. foto Jayanta Shaw/RTR DHAKA - Het dodental door de overstromingen in Zuid-Azië is opgelopen tot meer dan 550. In Bangladesh en het oosten van India verdronken gisteren zeker 23 mensen. In Bangladesh zijn in totaal 123 mensen omgekomen door de overstromingen, in In dia 158. Het dodental is het hoogst in Nepal, waar tot dusverre 269 mensen de dood vonden. De rivieren in Zuid-Azië treden ieder jaar in het regenseizoen buiten hun oe vers. Dit jaar zijn de overstromingen buitengewoon hevig; de ernstigste sinds vier jaar. In Bangladesh, Nepal en India ondervinden zo'n negentien miljoen mensen de gevolgen aan den lijve. Ze zijn gevlucht of kunnen door het water nergens naartoe. AP (Advertentie) M~ "m m TPG Post zet uw provincie op de kaart. 'V De Provincie Postzegel Promotietour! Vanaf 30 juli zijn de speciale provinciepostzegels van Zeeland te koop. Deze provincie- postzegels behoren tot de unieke serie Verrassingspostzegels 2002. De postzegels van Zeeland zijn In een beperkte oplage verkrijgbaar op het postkantoor echter alleen in de provincie Zeeland Bovendien zijn ze te koop in de Provincie Postzegel Promotietruck, waar tevens een leuk assortiment provincieproducten verkrijgbaar Is. De promotietour rijdt nog maar een week door de provincie Zeelandl Nieuwsgierig? Bezoek de Provincie Postzegel Promotietruck. 3 augustus; Parkeerterrein Oostwal - Goes, 8 augustus; Spuistraat - Vlissingen. 9 augustus: Grote Markt - Hulst. 10 augustus Markt - Terneuzen. 12 augustus Markt - Middelburg. tL'TPGPOST DEN HELDER - Een 17-jarige inwoner van Volendam is gister middag op het IJsselmeer ter hoogte van Urk overboord ge slagen bij een stoeipartij. De jongen raakte in zijn val de stootrand van het zeiljacht en verdween onder water. De zoek tocht van de Kustwacht had tot gisteravond nog niets opgele verd. De politie denkt dat de jongen vrijwel zeker is omgekomen Het slachtoffer was met drie vrienden van Monnickendam via Enkhuizen op weg naar Lemmer. Direct na het voorval zijn de andere opvarenden de jongen nagesprongen, maar ze konden hem niet meer vinden. Onmiddellijk na de melding werd een zoekactie begonnen met vier reddingsboten, een aantal bergingsvaartuigen, een boot van Rijkswaterstaat en een politieboot. ANP van onze redactie binnenland ALKMAAR - Ruim vijf jaar na hun mysterieuze verdwijning zijn donderdag de stoffelijke overschotten gevonden van Ma rion en Romy van Buuren. De politie vond de lichamen van de vrouw en haar dochtertje in de duinen tussen Egmond en Ber gen op aanwijzing van een broer van de hoofdverdachte, destijds de vriend van Marion. De toen 19-jarige Marion en haar één-jarige dochtertje Ro my verdwenen op zondag 8 juni 1997. Ze werden voor het laatst gezien toen ze in de auto van Marions vriend stapten. De hoofdverdachte beweerde dat hij zijn ex-vriendin Marion en zijn dochter Romy had afge zet bij het station in Alkmaar. Hij overleed in mei 1998 in het gevangenishospitaal van Sche- veningen op 24-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker. Op zijn sterfbed beriep hij zich op het zwijgrecht. Jongere broer Nu blijkt dat hij een maand na de moord zijn jongere broer in vertrouwen heeft genomen en heeft aangewezen waar Marion en Romy lagen begraven. De jongere broer besloot dinsdag het stilzwijgen te doorbreken, ging naar de ouders van Marion en nam hen mee naar de duinen. „Daar heeft hij de plek aange wezen waarop wij de politie hebben ingeschakeld", vertelde Marions moeder Corrie van Buuren. „De politie is nog bezig met het verrichten van sectie op de lichamen, maar ik weet voor 99,9 procent zeker dat ze het zijn." Het duurde nog tot donderdag voordat de lichamen met hulp van speurhonden werden ge vonden. Het onderzoeksteam van de politie trof het graf aan op anderhalve meter diepte in een natuurgebied. Uit laboratoriumonderzoek blijkt dat het volwassen li chaam inderdaad dat van Ma rion is. Politie en justitie gaan ervan uit dat het andere stoffe lijk overschot haar dochter is. Er waren van het kleine meisje geen gebitsgegevens voorhan den, maar volgens een politie woordvoerder zijn er aanwij zingen dat het gaat om een klein kind Volgens de politie gaf de broer, die ten tijde van de verdwijning van Marion en Romy 19 jaar oud was, de volgende verklaring: „Als jonge jongen kreeg ik een groot geheim van een oudere broer. Ik durfde daar niet over te praten. Ik ben nu ouder, ik denk anders en ik kan het niet langer voor me houden." Als familielid van de hoofdverdachte kan hij zich beroepen op het verscho ningsrecht en is hij niet straf baar. Volgens F. Gerritsen, de leider van het onderzoeksteam, gaf de broer als tweede verklaring voor zijn lange zwijgen dat hij erg opzag tegen zijn oudere broer, die in feite als zijn vader fungeerde. Ongeveer een maand geleden lanceerde justitie een nieuw offensief in het onder zoek, dat er in feite op neer kwam dat de familie van de hoofdverdachte opnieuw werd benaderd. Dat leidde bij de broer uiteindelijk tot het inzicht dat hij moest praten. ANP pagina 3: vriend Marion nam geheim mee graf in (Advertentie) Dat is dan jouw zaak. Een eigen zaak; wie droomt er niet van? Met Olympia kan je die droom vervullen. Informeer naar onze franchisemogelijkheden en wellicht start jij binnenkort je eigen uitzendbureau. J www.jouwzaak.nl Advertentie Off-road rijden, bergbeklimmen, abseilen en kanoën... VertegenwoordigjijAutoTrack.nl tijdens de 10-daagse spectaculaire Kia Sorento Driving Experience? Schrijf je snel in via AutoTrack.nl en win! N*De autosite voor heel Nederland Laboratoria waar drugs als xtc worden gefabri ceerd, staan vol met naamloze en schadelijke chemische middelen. Sa men kunnen ze een explo sieve mix vormen. De brandweer moet daar ter dege rekening mee hou den als er weer eens een xtc-lab wordt ontman teld. Ook invallen bij hen nepplantages zijn niet zonder gevaar, aangezien de telers vaak valkuilen zetten voor concurrenten. Pieter van den Hoogenband heeft bij de EK in Berlijn zijn Eu ropese record op de 200 meter vrije slag verbeterd. De Eind- hovenaar, die tot 150 meter op weg leek naar het wereldrecord van Ian Thorpe (1.44,06), tikte in de finale aan na 1 44,89. Van den Hoogenband werd daarmee onbe- fc dreigd eerste. Zeeland kan een zeer welvarende Europese regio worden, als gekozen wordt voor ruimte, rust, recreatie en zorg. De regio heeft alle potenties in huis om het Long Island van de Nederlanden te worden, een rustpunt in een hecti- *1| sche wereld. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 21,22,23,25 en 26; reizen: w1, w3 en w5; mobiel: w7; trends: w9 en w11; wonen: w13 Ambulance arriveert pas anderhalf uur na ongeval in Eede door René van Stee OOSTBURG - De zesjarige Be- nita Quist uit IJzendijke heeft donderdagavond meer dan an derhalf uur moeten wachten op een ambulance, nadat ze op de manege in Eede van haar paard was gevallen. De arts van de huisartsenpost in Oostburg achtte het raadzaam het meisje naar het ziekenhuis in Terneuzen te vervoeren, om dat ze klaagde over pijn in haar rug en niet kon opstaanDe mel ding van het ongeval kwam om streeks 20.30 uur binnen op de Centrale Post Ambulancever voer in Vlissingen, die vanuit Oostburg een ambulance naar Eede stuurde. Uiteindelijk be landde Benita om 23.00 uur in ziekenhuis De Honte. „Schandalig", oordeelt haar woedende grootmoeder R. Evers uit Aardenburg. „Ge lukkig mankeerde onze klein dochter niks, maar stel je voor dat ze ernstig gewond zou zijn geraakt. Je moet er toch niet aan denken wat er dan had kunnen gebeuren." Evers verklaart dat het niet de eerste keer is dat ze een dergelijk voorval mee maakt. Enkele weken geleden moest haar onwel geworden broer in IJzendijke bijna een uur wachten op een ambulance. Chef van de alarmcentrale J. Rotte verklaart dat de te late aankomst van de ambulance be rust op een pijnlijk misverstand. De melding van het ongeval is volgens hem goed binnengeko men, waarna in Oostburg een ambulance is opgeroepen. Even later is hetzelfde voertuig echter opgedragen stand-by te blijven, omdat een andere wagen zou zijn uitgerukt. „De bemanning dacht dus dat de eerste oproep was komen te vervallen, met als gevolg dat geen enkele ambu lance naar Eede reed", aldus Rotte. Om 21.30 uur ging de am bulance alsnog op pad, nadat de ambulancepost in Vlissingen door de huisartsen in Oostburg van het misverstand op de hoog te was gebracht. Rotte spreekt van een uiterst vervelende men selijke fout. Technische oplos singen in de vorm van visuele bewaking via een geografisch informatiesysteem zouden der gelijke fouten kunnen voorko men. „Zoiets is heel duur en moeilijk te introduceren." Vol gens Rotte wordt aan een oplos sing gewerkt en, in noodgeval len, hulp uit België ingeroepen Advertentie - I>eze weeft.' Veel Last - minute aanbiedingen. yj J Reizen en Recreatie GA OP VAKANTIE IN JE EIGEN ZAT£RÉ>AGKRAf/T Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum Bogaers Jaguar Breda B.V. Mimi Plaisir 100. ETTEN-LEUR Tol 076 - 5263800 www.boKnors-jagunr.nl (Advertentie) 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1