Eén moment van onoplettendheid Spanning tussen heden en verleden PZC Peer verdringt appel bij Zeeuwse telers 15 Probeer altijd te reanimeren )HT ïELICHT Verdrinken kunst cultuur Heemschut vraagt om bescherming monumenten Orgelconcert Zierikzee Nieuwbouw, nieuwe zorg, Nieuwe medewerker... Ben jij onze nieuwe collega? m ff fVü i VERZORGENDE zaterdag 3 augustus 2002 door Emile Calon Een vijfjarig jongetje is deze week bij het Kalootstrand bij Nieuw- dorp gered van de verdrinkingsdood. Tijdens het spelen verdween hij plot seling onder water en kwam niet meer boven. Dankzij een zeer snelle zoek actie werd hij nog rap gevonden. Het voorval toont weer eens hoe gevaar lijk spelen in water is voor kleine kin deren. Een onzichtbaar kuiltje kan al noodlottig zijn. Niet voor niets is de stichting Consument en Veiligheid de voorlichtingscampagne 'Watervlug' gestart. Jaarlijks overlijden 24 kinderen on der de 5 jaar als gevolg van verdrin king. Daarnaast behandelen zieken huizen ongeveer 130 kinderen in deze leeftijdscategorie na een bijna- verdrinking. De werkelijke omvang van bijna-verdrinkingen wordt door Consument en Veiligheid tien keer ho ger geschat. Dodelijke ongevallen en bijna-verdrinkingen vinden plaats in en om huis, in open water en in zwem baden. Voorlichting aan ouders is één van de belangrijkste instrumenten om het aantal verdrinkingen te reduceren. Ouders onderschatten het risico dat hun kind kan verdrinken in een bad kuip, tuinvijver, sloot langs de tuin of het (eigen) zwembad, aldus de stich ting. Vooral de snelheid waarmee jon ge kinderen zich ontwikkelen, wordt onderschat. Kinderen kunnen zich van het ene op het andere moment zelfstandig in levensgevaarlijke situ aties manoeuvreren. Water oefent een sterke aantrekkingskracht uit, en In Heinkenszand waarschuwt een bord tegen verdrinkingsgevaar. kinderen kunnen zelfs in een laagje water van vijf centimeter verdrinken. Zonder datje het hoort. Want verdrin ken gebeurt geluidloos: het water in de luchtwegen blokkeert het geluid. Vooral bij kinderen die net kunnen Als je getuige bent van een verdrin kingsongeval is het zaak zo snel mogelijk te reageren. Het motto van anesthesioloog Hans Knape is 'laat nooit iemand stikken, maar doe iets'. Maar wat kun je doen als omstander, behalve om hulp bellen? Mond-op- mondbeademing geven en reanime ren, is het eerste wat iemand moet doen als een drenkeling bewegingloos uit het water wordt gehaald. „Ook al twijfel je of iemand nog leeft. In de praktijk is het niet mogelijk te beoor delen of iemand al dood is. Onderkoe ling kan de dood namelijk goed 'na bootsen'." Is een drenkeling eenmaal op het dro ge - bij bewustzijn en 'normaal' ade mend - dan is het zaak verdere afkoe ling te voorkomen. Ook in de zomer koelen drenkelingen makkelijk af. Geef beschermende, isolerende kle ding en voeg, als dat mogelijk is, warmte toe aan het lichaam met krui ken of warme thee. Knape vindt dat iedereen een cursus reanimeren zou moeten volgen. Zeker mensen in publieke diensten, zoals taxichauffeurs, buschauffeurs en treinpersoneel. „Als je niks kunt, is de kans dat een drenkeling overleeft vrij klein." zitten (8-15 maanden) komen ver drinkingsongevallen in bad voor. Speerpunt van de campagne van Con sument en Veiligheid is het toezicht. De ervaring leert datje zulke kleintjes geen seconde uit het oog kunt verlie zen. De stichting adviseert kinderen tot zes jaar niet alleen te laten zwem men, ook al hebben ze een diploma. En laat nooit een ouder kind toezicht houden op een jonger kind, is het ad vies. In de voorlichtingsfolder worden mogelijk bedreigende situaties aan gehaald: is er een vijver in de buurt, houd dan altijd toezicht; zit het kind in bad, blijf er dan bij; houd in het zwembad altijd zelf toezicht, ook als er een badmeester aanwezig is. Juist dat hele korte moment dat iemand z'n kind per ongeluk uit het oog verliest, is vaak fataal. Burgemeester D. van der Zaag (Goes) stelt dat ouders en verzorgers, 'hoe dan ook, altijd en overal moeten op letten'. „Zij zijn verantwoordelijk." Die verantwoordelijkheid mag beslist niet afgeschoven worden richting overheid, zegt hij. Als de gemeente Goes nieuwe waterpartijen aanlegt wordt er rekening gehouden met het verdrinkingsgevaar. Vanaf de waterkant loopt het talud de eerste meters heel geleidelijk af zodat kinde ren bij een valpartij niet direct in het diepe terecht komen. Bestaande wa terlopen krijgen zulke veiligheids- randen echter niet. Van der Zaag wijst er op dat ook heel wat water in privé- handen is. Het overgrote deel van de oevers van het Goese Meer bijvoor beeld, is particulier terrein, waar de gemeente niets te zeggen heeft. Die ei genaars zijn zelf verantwoordelijk foto Dirk-Jan Gjeltema voor de veiligheid. Consument en Vei ligheid vindt dat tuinen die grenzen aan water, zeker als er kinderen spe len, afgeschermd moeten worden. Ook wordt een pleidooi gehouden voor het weghalen van vijvers. Kinde ren vinden het prachtig om naar vis sen en planten te kijken, maar zijn zich niet bewust van de risico's. Veel tuinvijvers zijn bekleed met plastic folie waar je makkelijk over uitglijdt. Een tuinvijver is niet alleen gevaarlijk voor de eigen kinderen, maar ook voor de kinderen uit de buurt: driekwart van alle verdrinkingen vindt plaats binnen een straal van 150 meter van het woon- of bezoekadres. De stichting werkt samen met zwem baden aan een keurmerk met heldere en naleef bare eisen„Dat is een stap in de goede richting. Uiteindelijk zien wij graag dat er een keurmerk komt dat op Europees niveau wordt gehan teerd. Dat geeft een zelfde veiligheidsgaran tie aan ouders en kinderen in alle lan den, ook als zij op vakantie zijn" aldus directeur W. Rogmans. door Rinus Antonisse KRABBENDIJKE - Zeeland wordt perenland. Steeds meer Zeeuwse fruittelers schakelen van appels over op de productie van peren. In de prqvincie staat inmiddels eenderde van het pe renareaal van heel Nederland, wat neerkomt op ongeveer tweeduizend hectare. Voorzitter A. Slabbekoorn van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, kring Zeeland/- Brabant, is blij met deze ver schuiving. „We moeten ons meer op peren richten, zeker als ik zie wat zich in Europa aan ap pelteelt ontwikkelt." Hij sprak gisteren tijdens een studiedag over de perenteelt in Krabben- dijke. De omstandigheden in Zeeland zijn voor de perenteelt erg gun stig, stelt J. Bal van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Organi satie. Het klimaat werkt mee: niet te koud en ook weer niet te warm en er is veel (zon)licht, wat voor de knopvorming erg belangrijk is. Volgens Bal zijn er in de provincie vrijwel geen be drijven meer die alleen nog ap pels telen. Aanloopperiode De omschakeling wordt mede in de hand gewerkt door de slechte prijzen die de laatste tien jaar voor appels betaald worden. Het is rendabeler om peren te te len, ook al is daarvoor een lan gere aanloopperiode nodig (ap pels leveren na twee jaar al een goede productie, bij peren is dat pas na vijf tot zes jaar). Daar staat tegenover dat perenbo men 25 tot 30 jaar meegaan, te gen appelbomen 12 tot 15 jaar, aldus Bal. Er zijn in Zeeland ongeveer vijf honderd fruitteeltbedrijven. Van origine wordt 25 tot 30 pro cent peren geteeld. Inmiddels zijn er zo'n 40 tot 50 bedrijven die voor 75 tot 100 procent peren telen, zegt Bal. Hij voorziet dat deze ontwikkeling zal door gaan. Kringvoorzitter Slabbekoorn vult aan dat een prognose over de perenteelt uit 1994 ruim schoots is achterhaald. De ver wachte 140 miljoen kilo is in 2000 ruimschoots overschre den: 180 miljoen kilo Neder landse peren. De 'hoofdpeer' is met een straatlengte voor sprong de Conference, een ras dat al in 1884 werd ontwikkeld door een Engelse teler en dat nog altijd voor een hoge produc tie zorgt. Slabbekoorn schat dat de Confei-ence circa 70 procent van het assortiment uitmaakt Hij waarschuwt er wel voor dat de telers in Zuidwest-Neder land, mede door de toenemende productie, hun concurrentiepo sitie zeer goed in de gaten moe ten houden. Krachten bundelen Zaken als kwaliteit, aanbod en verpakking zijn erg belangrijk, vindt Slabbekoorn. ..Het is hoog tijd dat we de krachten bunde len. Elkaar versterken, in plaats van elkaar vliegen af te vangen. Telers moeten ook ophouden met shoppen. Niet elk jaar af zetten aan een ander, maar stre ven naar vaste relaties." In dit verband wijst hij op het project KwaliCon, gericht op verbete ring van de Conference-keten. Doel is de beschikbaarheid en afzet van kwalitatief prima peren gedurende een lange afzetperiode. Dit versterkt de huidige afzetmarkten en helpt de verwachte productie stijging van de Conference op te vangen. De studiedag in Krabbendijke was opgezet door NFO, ZLTO en DLV Adviesgroep en maakte deel uit van het project Haal meer uit de Peer. Internetsite Slabbekoorn nam een internet site in gebruik www.peren.- info). Er waren demonstraties van verschillende pluk-, spuit en snoeimachines. Ook werd voorlichting gegeven over ziek- tenbestrijding. De studiedag was overigens geen primeur. In een stand met boeken over de peer lag een ver slag van de eerste Zeeuwse pe rendag, die in januari 1942 in Goes werd gehouden. Een initi atief van de Nederlandsche Po- mologische Vereeniging. De on derwerpen waren toen snoei der peren, variëiteiten onzer peren en de ziektebestrijding der pe ren. Zestig jaar later nog altijd actueel. Paul en Menno De Nooijer plaatsen een installatie met foto- en videokunst op het Abdijplein. illustratie Paul en Menno de Nooijer Onderdelen Zeeland Nazomer Festival sluiten beter op elkaar aan door Emile Calon VLISSINGEN - De Zeeuwse af deling van de Bond Heemschut vraagt de gemeenteraadsleden om belangrijke historische ge bouwen zo snel mogelijk op een gemeentelijke monumentenlijst te zetten. Slechts weinig gemeenten heb ben zo'n lijst, waardoor tal van historische gebouwen zo goed als onbeschermd zijn, waar schuwt de afdeling die strijdt voor de bescherming van cul tuurmonumenten. Sommige van die panden worden in de kwaliteitsatlas van een ge meente aangeduid als 'beeldbe palend'. Die term biedt echter geen juridische bescherming, stelt de bond met nadruk „Als puntje bij paaltje komt, oftewel heipaaltje bij heiputje, gaat het monument meestal voor de sloophamer." Plaatsing op de Rijksmonumen tenlijst kan ook een zekere be scherming bieden. Maar de bond pleit er voor dat gemeente raden eigen lijsten kunnen aanleggen op basis van een ge meentelij ke monumenten veror dening. Hoe vroeger de bescher ming van een monument in beeld is, hoe beter, aldus de bond. Volgens de organisatie moet die bescherming duidelijk zijn voordat het bestemmings plan wordt vastgesteld. De bond laat de colleges van burgemeester en wethouders ook nog weten dat de organisa tie graag in een vroegtijdig sta dium ingeschakeld wordt bij plannen waarbij monumenten of hun omgeving betrokken zijn. De bond maakt duidelijk dat de organisatie oog heeft voor de vooruitgang. Dat zij niet mordicus tegen elke verande ring is. „Bij onze onafhankelij ke belangenafweging houden we wel degelijk de realistische grenzen in het oog." ZIERIKZEE - Cantrix-Orga- niste Margreeth de Jong geeft op woensdag 7 augustus een con cert op het Kam Van der Meu- len orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Ze speelt onder meer werken van Felix Mendelssohn en Wil liam Loyd Webber en een Hon gaarse visie op negrospirituals. De Jong sluit het concert af met een eigen compositie van het kinderliedje 'Kom mee naar buiten allemaal'. De Jong heeft vele prijzen gewonnen, waaron der een aantal op het internatio nale concours in Parijs in 1988. Ze geeft regelmatig concerten door heel Europa. Het concert begint om 20.00 uur. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Het hart van het Zeeland Nazomer Festival ligt voor het tweede jaar op het Abdijplein in Middelburg. Daar vinden muziekoptredens, dansvoorstellingen, literaire ontmoetingen en kindervoor stellingen plaats. De grote pro ducties van het Festival staan in de Westerscheldetunnel, een Bevelandse boerderij, een Schouwse polder en in cafés verspreid door de provincie. De dwarsverbanden tussen de voorstellingen op het Abdij- plein en die op locatie, zijn ster ker dan voorheen. Volgens directeur R. van Meijel van Zee land Nazomer Festival, die gis teren het definitieve program ma presenteerde, sluiten de thema's beter op elkaar aan. Als voorbeeld noemt hij de relatie tussen het literatuurprogram ma en de grote producties. In beide onderdelen van het festi val staat de spanning tussen he den en verleden centraal. In het literatuurprogramma ontmoet de Zeeuwse publicist/ journalist Kees Slager de schrij vers Geert Mak, Geert van Is- tendael, Koos van Zomeren en Willem van Toorn en de Zeeuw se cineaste Digna Sinke. Slager praat met hen over de dorpen en het landschap van vroeger, te genover dat van nu. „Vroeger was het dorp je wereld, nu lijkt de wereld wel een dorp verdui- delijkt Van Meijel. Het Zeeland Nazomer Festival wordt op dinsdag 27 augustus om 17.00 uur geopend met een carillonconcert vanuit de Lange Jan. De Middelburgse compo nist Christian Blaha heeft speci aal een festivalhymne geschre ven. Het stuk wordt uitgevoerd door Jos Vogel (carillon), met le den van het Zeeuws Orkest. De afsluiting wordt op zondag 8 september om 15.00 uur, even eens op het Abdijplein, verzorgd door Het Muziek Lod en Dick van der Harst. Hun muziekpro- ject Het huis der verborgen mu ziekjes brengt een combinatie van wereldmuziekstijlen. „Als het ware gaat steeds een ander deurtje in het huis open en klinkt andere muziek", legt Van Meijel uit. De voorstelling trok in Vlaanderen al volle zalen. Abdijpop In de twee tusenliggende weken vormt het Abdijplein de centra le ontmoetingsplek van het fes tival. Voor de jonge Zeeuwen zijn er een muziektheater en een draaiorgelconcert. De kinder boekenschrijvers Wim Hofman en Joke van Leeuwen lezen voor uit eigen werk. Voor de jeugd is er op zaterdag 7 september Abdijpop, volgens de organisatie 'een staalkaart van de Zeeuwse popmuziek'. Het podium zullen beklimmen: Backlash, Scwar, Strokeland Power DJ Evol, The New Or- pheans Big Band Surrender, Eva Igor, Cees Meerman Friends, Rebba the Loon VJ. Alleen de slotact is niet- Zeeuws, maar wel Vlaams en die wisselwerking komt in het hele programma veel terug: Ray mond van het Groenewoud Zijn Straffe Mannen. Behalve pop zal er ook andere muziek te beluisteren zijn, zo als een hommage aan Jacques Brei door Filip Jordens, Ferre (skiffle), El Tattoo del Tigre (mambo) en Flip Kowlier (West- Vlaamse pop). Er is verder on der meer Thé Dansant (salon- muziek), Duveltjeskermis (mu ziek uit de oude doos) Boenox (eigenzinnig klassiek) en Sex- teto Tanguedia (tango). Orgelconcerten zijn geschaard onder de noemer Nazomer Lucht. Op het programma staan Margreeth de Jong (orgel) en Nienke Oostenrijk (sopraan); Het Muziek Lod en Dick van der Harst (muzikale wereldreis); Capella Breda (concert voor ka merkoor en harmoniums); en Berry van Berkum en Gijs Hen driks (jazz-improcisaties). Installatie In het hart van het festival, on der de bomen op het Abdijplein, staat een foto-video-installatie van Paul en Menno de Nooijer. De installatie is van buiten te bekijken, maar mensen kunnen er ook onderdoor en in lopen. In de Abdij kunnen mensen een parcours afleggen langs bewe gingstheater van De Groep van Steen. Grootste publiekstrekker wordt ongetwijfeld de opera The light house in de Westerscheldetun nel. Met de herdenking van de watersnoodramp van 1953 in het vooruitzicht, is er het to neelstuk over de littekens van de ramp: Coupure. Vijf dorps kroegen vormen het toneel voor een 'monoloog aan de toog' van Bart Plouvier (De biechtspie gel). Voor het muziektheater Zwarte vogels in de bomen is een Bevelandse boerenschuur uitgezocht: Hongersdijk, in het gehucht Roodewijk bij Goes. Advertentie ■mm, Zie onze advertentie elders in deze krant. (niveau 2 en 3) bel Ter Schorre 0115 678910

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15