Ondernemers tegen foto-automaat Onrust binnen LPF Zeeland houdt nog aan Eigenlijk komen we altijd te laat Extreme attracties op kermis Gemeente moet bewoners Nadorst excuses maken Resten toch van mannenklooster Bromfietser driemaal bekeurd Tas met medicijnen verloren Scooter gestolen in Koudekerke Drie aanhoudingen bij woninginval Vlissinger mishandelt vrouw Betere voorlichting Veere over juiste pasfoto zou misverstanden voorkomen Man met glas mishandeld Oud-directeur Jeugd en Gezin W. Veenhoven (76) overleden door Miriam van den Broek DOMBURG - Goede voorlich ting aan de inwoners kan grote discussies over pasfoto's bij de balie in het Veerse gemeente huis voorkomen. Een pasfoto automaat in het gemeentehuis is dan niet nodig. Dat zeggen foto graaf A. Huibregtse uit Westka- pelle en ondernemer J. Dekker uit Koudekerke in hun reactie op het plan van het gemeentebe stuur. Het college van burgemeester en wethouders wil een pasfoto automaat plaatsen in de hal van het gemeentehuis. Aan een pas foto worden strenge eisen ge steld. Het komt regelmatig voor dat aan de balie gediscussieerd wordt over het accepteren van foto's. Mensen komen nogal eens met een foto die oud is, die de verkeerde afmeting heeft of waarop de persoon niet op de juiste manier is afgebeeld. Er ontstaan soms discussies die uiteindelijk een boze klant op leveren die voor andere foto's moet zorgen. Het gemeentebe stuur is van mening dat een pas foto-automaat in de hal van het gemeentehuis daaraan een ein de kan maken. B en W willen de automaat gratis laten plaatsen door Prontophot Holland. De Advertentie) OUDEN BOEKEN EN PRENTEN GEVRAAGD! ZEEUWS VEILINGHUIS In sepiember organiseren wij naast een kunst- antiekveiling ook een boeken- en prentenveiling, Op deze veiling komen onder andere 3 belang rijke bibliotheken uit particulier bezit onder de hamer Indien u oude boe ken ol prenten heel t en deze wilt laten veilen, dan is er nu een uitgelezen kans om dit met succes te doen. Wij komen graag vrijblijvend bij u langs om één en andei te laxeren. Ons adres Herengracht 74. Middelburg. Voor verdere informatie: tel. 0118- 650680 ol zaterdag 3 augustus 2002 MIDDELBURG - De vijftiende-eeuwse muren die deze week zijn gevonden achter de Spanjaardstraat in Middelburg wa ren toch van een mannenklooster. Aanvankelijk ging men ervan uit dat het klooster bewoond werd door vrouwen. Dat het toch om een mannenklooster gaat, maakt het ook minder waarschijnlijk dat het skelet dat is gevonden van Adriaan van Borssele is. Waarschijnlijk gaat het om de abt van het klooster of om een vooraanstaande monnik. VLISSINGEN - Een 19-jarige Vlissinger is in de nacht van donderdag op vrijdag van zijn brommer gevallen na een ach tervolging door de politie. De jongen was eerder op de avond bekeurd voor het rijden zonder helm. Toen hij om tien over één op de Commandoweg de politie weer zag, ging hij ervan door en kwam ten val. Hij kreeg voor de tweede keer een bekeuring voor het rijden zon der helm. Zijn brommer is meegenomen naar het bureau voor een test op de rollenbank. Omdat de jongen naar alcohol rook, heeft de politie hem ook nog een ademtest afgenomen. Daaruit bleek dat hij teveel ge dronken had. Daarop kreeg hij zijn derde bekeuring en een rijverbod van drie uur. MIDDELBURG - In de Konmar in Middelburg heeft een 39- jarige Vlissinger donderdag een rugzak met medicijnen verlo ren. In de tas zaten anti-depressiva, methadon, toiletartike len, een verrekijker en wat persoonlijke spulletjes. De anti depressiva zijn pillen, methadon is een vloeistof, verpakt in ampullen. De spullen zaten in een groen grijze rugzak van het merk Intersport. De politie vraagt de degene die de rugzak vindt, hem bij het dichstbijzijnde politiebureau af te geven of te bellen met 0900-8844. KOUDEKERKE - Aan een parkeerpleintje aan de Westduin in Koudekerke is donderdagavond een scooter gestolen. Het gaat om een grijze Aprilla, type Maxbiaggi LC, met verzeke ringsplaatje SLM-927. Behalve de scooter werd ook een helm meegenomen. De waarde van de spullen bedraagt ruim dui zend euro. VLISSINGEN - De politie heeft gisteren drie Vlissmgers van 16,29 en 31 jaar oud aangehouden voor het bezit van vuurwa pens en drugs. Naar aanleiding van klachten van omwonen den deed de politie om 07.45 uur een inval in een woning in de Bonedijkestraat. De aanhoudingen staan volgens een woord voerster van de politie los van het onderzoek naar de drugs bende die vorige week werd opgerold. VLISSINGEN - Een 25-jarige Vlissinger is in de nacht van donderdag op vrijdag in een woning in de Hercules Segher- slaan in Vlissingen aangehouden voor mishandeling van een 20-jarige vrouw. De vrouw liep door de mishandeling een hoofdwond op en moest daarvoor behandeld worden door een dokter. De aanleiding ligt in de relationele sfeer. kosten en opbrengsten zijn voor dit bedrijf. De gemeente krijgt een vergoeding van vijftien pro cent van de netto omzet. De automaat kan een effect heb ben op de omzet van fotografen in de gemeente. Daarom heeft het college ondernemers in de gelegenheid gesteld te reageren op het plan. „Concurrentie vind ik niet erg", zegt Dekker die in zijn winkel ook pasfoto's aanbiedt, „maar ik vind het heel erg ongepast dat de gemeente haar eigen onder nemers beconcurreert. Ik weet dat ze op het gemeentehuis veel problemen hebben met de pas foto's. Er zijn mensen die een af beeldingvan zichzelf uit een ou de schoolfoto knippen. Maar om nou gelijk een automaat in het gemeentehuis te zetten, dat vind ik wel heel kort door de bocht." Folders Volgens Huibregtse moet de ge meente in niet mis te verstane bewoording in folders of in de Veerse Krant schrijven hoe een pasfoto er uit moet zien. Ook moet ze duidelijk maken dat een andere foto niet geaccepteerd wordt. Als eenmaal bekend is dat de gemeente een andere foto niet aanneemt, nemen de dis cussies vanzelf af. Wat de ondernemers eveneens tegen de borst stuit, is dat Veere in haar besluit schreef dat het omzetverlies van de onderne mers niet opweegt tegen de ex tra service die de gemeente haar klanten kan bieden met zo'n au tomaat. „Dat vond ik een arro gante opmerking", zegt Hui bregtse. „Alsof de omzet van de pasfoto's peanuts is. Ik zou echt gedupeerd zijn, mocht dat deel wegvallen. Bovendien heeft de gemeente het zo vaak over de leefbaarheid in de kernen. Ze is trots op het goede winkelbe stand. En dan komt ze tóch met zo'n voorstel." De gemeente wilde gisteren niet reageren op de brieven van de ondernemers. Het college neemt waarschijnlijk aan het einde van de maand een standpunt in. De kans bestaat dat de kwestie daarna alsnog op de agenda komt voor de gemeenteraads vergadering. Naast de lefgozers vinden ook minder avontuurlijke mensen en kinderen attracties van hun gading op de Middelburgse kermis. foto Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - „Dit is écht kicken." Tamara (17) uit Ter- neuzen stapt net uit de Bungee, een apparaat waar twee mensen in een kooi naar boven worden geschoten. Met 140 kilometer per uur naar een hoogte van 70 meter wel te verstaan. Tamara is er zeer over te spre ken: „Een absolute aanrader. Je komt net zo hoog als de kerkto rens." Het is maar één van de at tracties van de kermis die giste ren is neergestreken op de Markt en het Plein 1940 in Mid delburg. Grote trekpleister naast de Bungee is de Extreme. Een ap paraat met een enorme arm van een metertje of twintig met daaronder stoeltjes. Naast de slingerbeweging van het appa raat, draaien de stoeltjes ook nog eens in het rond. „Eng!", is de eerste reactie van de vijftien jarige Jessica uit Middelburg als ze uit de kermisattractie komt. De durfal loopt nog wat onwen nig. Hoe kan het ook anders, de attractie heeft een minutenlan ge aanslag op de peristaltiek van haar lichaam gepleegd. Maar Jessica, toch nog noncha lant: „Het kriebelt wel een beet je in je buik." Kermisliefhebbers met wat minder lef kunnen zich ook bij de Flight Simulator vervoegen die een ruimtereis nadoet, of bij de wildwaterbaan op het Plein 1940 waar je met een noodgang door het water roetsjt. En geïnteresseerden die het he lemaal rustig aan willen doen, komen vast aan hun trekken bij de lange rijen eenarmige ban dieten of het stalletje met sui kerspinnen. De kermis is nog tot en met don derdag in de binnenstad. Woensdagavond 7 augustus wordt het traditionele vuur werk afgestoken. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet in het vervolg overleggen met de Bomenstich- ting of de Stichting Tuin van Zeeland voordat begonnen wordt met het kappen van bo men. Dat stelt D66-raadslid R. van Eijkelenburg. Hij heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W naar aan leiding van de bomenkap op het voormalige sportpark de Na dorst. Van Eijkelenburg vindt dat de gemeente de omwonenden van de Nadorstweg een excuus ver schuldigd is. De gemeenteraad heeft in het beleidsprogramma afgesproken dat de communica tie met de burgers verbeterd zou worden. Het gedrag van de ge meente is daar niet mee in over eenstemming, vindt hij. Volgens Van Eijkelenburg had de ge meente de omwonenden van het sportpark moeten inlichten REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voordat ze met kappen begon. „Dat kun je niet afdoen door te zeggen dat het een zaak van de rechtbank is, zoals wethouder Bruinooge heeft gedaan. Als je mensen van tevoren inlicht, voorkom je onnodig gedoe. Hij begrijpt niet waarom er me teen na de uitspraak van de rechtbank met kappen is begon nen. „Die urgentie is er toch niet in de bouwvak? Het lijkt erop dat dii moedwillig is gebeurd. Als je mensen fatsoenlijk in licht, maak je ook waar dat je de communicatie met burgers seri eus neemt. Dit is een gemiste kans. Dat moeten ze ook niet meer doen." In opdracht van de gemeente werden op het sportpark tussen de Nadorstweg en de Sportlaan vorige week donderdag een groot aantal bomen gekapt. Be woners hadden daar bezwaar tegen gemaakt bij de rechtbank. Zij vonden dat de gemeente had moeten proberen de oude bo men in te passen in het nieuw- bouwplan voor het gebied. Zo wel de rechtbank als de Raad van State gaven de gemeente gelijk. D e gemeente moet in het vervolg de Bomenstichting of de Stich ting Tuin van Zeeland bij nieu we plannen betrekken, vindt Van Eijkelenburg. „In Middel burg zijn niet zo heel veel oude bomen. Er wordt ook niet altijd duidelijk gemaakt waarom er gekapt wordt. Soms is het no dig, vanwege de veiligheid of vanwege ziektes. Maak die keu zes dan ook helder." Als oude begroeiing blijft staan, worden nieuwe wijken ook aantrekke lijker voor mensen, denkt hij. „Mensen kiezen vaak niet voor nieuwbouwwijken omdat het er zo kaal is." SCHARENDIJKE - Een 17-ja- rige inwoner van Schijndel is gistermiddag door de politie in Scharendijke aangehouden op verdenking van mishandeling van een 21-jarige inwoner van Hoensbroek. Die kreeg in de nacht van woensdag op donder dag op een recreatieterrein aan de Kuijerdamseweg bij Scha rendijke een bierglas in het ge zicht gegooid. Het gevolg was vijftien hechtingen. door Maurits Sep GOES - De onrust binnen LPF Zeeland is nog allerminst be zworen. Een bespreking van het Zeeuwse en het landelijke be stuur van LPF met drie ontevre den Zeeuwse leden heeft beide kampen niet tot elkaar kunnen brengen. Integendeel, het ge sprek heeft slechts opnieuw tot verwarring en onenigheid ge leid. Op initiatief van het hoofdbe stuur van de Lijst Pim Fortuyn vond donderdagavond in Ber gen op Zoom een ontmoeting plaats om over de onvrede te praten. Iedereen leek tevreden uit elkaar te gaan, maar gisteren bleken weer afwijkende versies van de gemaakte afspraken te bestaan. Volgens bestuurslid R Muste van LPF Zeeland was afgespro ken dat de ontevreden leden het zittende bestuur zouden erken nen en dat pas na de Provinciale Statenverkiezingen van vol gend jaar maart een nieuw be stuur zal worden gekozen. T, van Dillen, lid van het hoofd bestuur van LPF, bevestigde die versie. Daar is D.Quist, een van de on tevredenen, het niet mee eens: „Helemaal niet", stelde hij. „We hebben juist afgesproken dat we de algemene ledenvergadering in september in Rotterdam af wachten en zo snel mogelijk daarna een Zeeuwse ledenver gadering houden. Daar zullen we beginnen met de voorberei dingen voor het kiezen van een nieuw bestuur." Eenheid Volgens Quist erkennen de ver ontruste leden het zittende be stuur van LPF Zeeland nog steeds niet als bestuur, maar slechts als interim-bestuur. Hij benadrukt daarbij dat hij en zijn medestanders geen dissi denten zijn. „We zijn geen af splitsing, we willen niet twee partijen, maar juist eenheid, één LPF Zeeland." Volgens Van Dillen beraadt het hoofdbestuur van de partij in Zeeland zich nu op de situatie. „Ik weet nog niet hoe we hier mee moeten omgaan. Eigenlijk lagen er hele duidelijke afspra ken. Ik heb iedereen nog maar eens gebeld en alleen de onte vreden leden denken er anders over. Het komt erop neer dat we dus drie uur voor niks hebben zitten praten." Van een royement van de Zeeuwse groep ontevredenen kan geen sprake zijn, stelde Van Dillen. „Dat beslist het bestuur niet, dat beslissen de leden. Maar zover zijn we ook nog he lemaal niet. Ik vind dat we ons nu eerst maar eens moeten rich ten op de komende gemeente raadsverkiezingen. Die zijn veel belangrijker." MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is woensdag W. Veenhoven overleden. Veen- hoven, die 76 jaar oud werd, was jarenlang werkzaam in de jeugdzorg en meer dan twee de cennia voorzitter van het Mid delburgs Muziekkorps. In 1958 trad Veenhoven bij de Vereniging Kinderzorg in dienst als maatschappelijk werker. Hij zou opklimmen tot directeur van de Vereniging Pro Juventu- te en - nadat deze organisatie fuseerde met de Stichting Ka tholieke Jeugdbescherming - tot directeur van Jeugd en Ge zin, laterJeugdzorg Op 59-jarige leeftijd ging hij met de vut. Als vrij williger bleef hij zich inzetten voorde SOS Te lefonische Hulpdienst en de Kindertelefoon. Vanaf 1993 maakte Veenhoven deel uit van het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen. Hij was daarnaast ruim 22 jaar voorzitter van het Middelburgs Muziek Korps, waarvoor hij in 1992 de zilveren KNF-speld ontving. Maandag om 12 uur is de crema tieplechtigheid in het cremato rium aan de Westelijke Oude Havendijk 3 in Middelburg. Na afloop is er gelegenheid tot con doleren. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een vrachtauto blok keert de doorgang op de Dam in Middel burg. De ladderwagen van de brandweer zit muurvast. Achteruit draaien en een omweg nemen is de enige oplossing. Een klein rondje door de stad maakt duidelijk dat overige weggebruikers de hulpverle nende diensten vaak dwars zitten. Donderdagmiddag raakte een brand weerwagen die op weg was naar een onge luk zelf betrokken bij een aanrijding. Een automobilist probeerde uit te wijken voor de wagen, maar dat mislukte. Hij raakte een spiegel kwijt. „Een schrammetje", volgens Dolph te Paske, hoofd technische dienst van de stadsgewestelijke brand weer. „De keren dat er met spoed schade wordt gereden, zijn nihil", vult brand weerchauffeur Fred Toonen aan „De meeste schade ontstaat bij simpele din gen, bijvoorbeeld bij het achteruit de ga rage inrijden." Brandweer, ambulance en politie mogen alleen de sirene en de zwaailichten aan zetten als het dringend is. En dan zijn ze nog gebonden aan regels. Chauffeurs mo gen andere weggebruikers niet in gevaar brengen. „We hebben niet automatisch voorrang", vertelt Te Paske. „Op de Nieu we Vlissingseweg mag je tachtig, maar je moet niet met tachtig kilometer door rood rijden. Je moet de mogelijkheid hebben om uit te wijken." De chauffeurs zijn zich bewust van hun verantwoordelijkheid. „In feite ben je altijd schuldig bij een aan rijding", zegt brandweerchauffeur Wouter Rijkse. Chauffeurs die betrokken raken bij een ongeluk, moeten zich ook pérsoonlijk bij de rechtbank verantwoor den. In een tankautospuit zit tweeduizend liter water. Uitwijken of snel remmen is met die wagens niet eenvoudig, vertelt Too nen. „Je moet het je voorstellen alsof je hard door het verkeer rijdt met een vrachtwagen." Met de ladderwagen is het vaak wurmen door de kleine straatjes in de binnenstad. Auto's blokkeren de door gang, paaltjes met speciale sleutels staan in de weg. „Het is gek, maar als we met spoed rijden, gaat het altijd goed." De stadsgewestelijke brandweer rukt per jaar zes- tot zevenhonderd keer uit. In de afgelopen drie jaar is twee keer schade ontstaan bij spoedklussen. „Zonder let sel", zegt Toonen trots. Weggebruikers kunnen raar reageren op sirenes. „Dat komt ook omdat het niet ge leerd wordt", vindt Rijkse. „De één gaat heel hard rijden, de ander trapt op zijn rem. Er zijn er ook die keihard de berm in rijden en dan zelf schade hebben." Colle ga Toonen: „Mensen hebben vaak het ge voel dat ze opgejaagd worden. Maar een goede brandweerchauffeur houdt af stand om mensen de gelegenheid te geven uit te wijken." Duitsers, die kunnen het wel. Die wijken gedisciplineerd uit, de au to's op de ene weghelft naar rechts, de au to's op de andere naar links. „Je ziet dat ze anticiperen", zegt Toonen. Oortelefoon Sommigen horen of zien niets en blijven stug naar het rode stoplicht kijken, terwijl er een gillende brandweerwagen achter hen staat Vaak hebben ze de radio hard aan, of hebben ze een oortelefoon in. Rijk se: „We hebben een keer een oud vrouwtje gehad die voor het stoplicht stond. Die mevrouw ging niet opzij. Pas toen de be velvoerder uitstapte en op het raam tikte, zette ze haar auto aan de kant." Van opzet is in de meeste gevallen geen sprake. Toch begrijpen de chauffeurs niet dat mensen weigeren een stukje door rood te rijden om de brandweer er langs te laten. Eigenbe lang lijkt een rol te spelen, terwijl boetes in dergelijke gevallen worden kwijtge scholden. Die vertraging kost de hulp diensten minuten. „En eigenlijk komen we altijd al te laat", zegt Te Paske. „Als de brand al begonnen is." Brandweerlieden Wouter Rijkse (links) en Fred Toonen (achter het stuur) manoeuvreren de ladderwagen door de Molstraat in het centrum van Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13