Jongs ten liefst bij thuiszorg Schip in zicht zonder tegenlicht PZC Advies stuurgroep Ballonnen de lucht in voor War Child Middelburg vindt extra bescherming bij zoeken naar munitie onnodig Vissterfte in watergang Alerte brandweerman smoort brand in dancing in de kiem zeeuwse almanak Telefoontje VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE PZC WALCHEREN vrijdag 2 augustus 2002 door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De zorg voor baby's en peuters in Zeeland moet voorlopig gewoon bij de thuiszorgorganisaties blijven. Dat zegt de Stuurgroep Integra le Jeugdgezondheidszorg. De zorg voor nul- tot vierjarigen kan op een later tijdstip gefa seerd worden ondergebracht bij de GGD. Vanaf volgend jaar zijn de ge meenten verantwoordelijk voor de zorg voor nul- tot negentien jarigen. De gemeenten in Zee land willen dan alle vormen van jeugdzorg, waaronder ook con sultatiebureaus van de thuis zorg vallen, onderbrengen bij de GGD. De stuurgroep adviseert die fu sie in fasen uit te voeren en de zorg eerst te laten waar die is. Vertegenwoordigers van de ge meenten, de GGD Zeeland en de drie Zeeuwse thuiszorgorgani saties zijn sinds november 2001 met elkaar in gesprek over de toekomst van de jeugdgezond heidszorg. De opgerichte Projectgroep In tegrale Jeugdzorg heeft een ad vies voorbereid over de wijze waarop de jeugdzorg per 1 janu ari 2003 door gemeenten be stuurd, geregisseerd en gefinan cierd kan worden. Ook voor de praktische uitvoering wordt een plan gemaakt. De projectgroep spreekt de voorkeur uit, de zorg voor ba by's en peuters en die van de grotere kinderen voorlopig ge scheiden te houden en de sa menwerking tussen de partijen geleidelijk uit te bouwen via be staande en nieuwe initiatieven. Het argument daarvoor is dat een samenvoeging van de volle dige jeugdgezondheidszorg binnen één organisatie per 1 ja nuari praktisch niet haalbaar wordt geacht. De regie komt vanaf het nieuwe jaar al wel bij de gemeenten te liggen en de bestuurlijke ver antwoordelijkheid voor de zorg van nul- tot negentienjarigen bij het algemeen bestuur van de GGD. In de praktijk blijft het manage ment van de thuiszorg verant woordelijk voor de uitvoering van de zorg voor nul- tot vierja rigen en de directeur van de GGD voor de zorg van vier- tot negentien j arigen Commissie De stuurgroep wil dat er een commissie in het leven wordt geroepen die bepaalde belangen behartigt en die nog nader te omschrijven taken krijgt. Voorgesteld wordt, in die com missie drie portefeuillehouders volksgezondheid van de Zeeuwse gemeenten op te ne men, de drie directieleden van de Zeeuwse Thuiszorgorganisa ties, de directeur van de GGD en de projectleider integrale jeugdgezondheidszorg. Het Al gemeen Bestuur van de GGD zou voor de uitvoering van het nieuwe beleid overeenkomsten moeten afsluiten met de thuis zorgorganisaties en met de di recteur van de GGD. Deze voorstellen worden bin nenkort in de Zeeuwse gemeen teraden besproken. door Miriam van deri Broek ARNEMUIDEN - Het is nog maar half zeven als op cam ping de Witte Raaf donderdag avond tientallen kinderen in de aanslag staan met oranje ballonnen. Ze moeten nog een half uur geduld hebben. Want om zeven uur laten kinderen op bijna tweehonderd cam pings en vakantieparken in Nederland gelijktijdig ballon nen op voor de kinderrechten organisatie War Child. Op de Witte Raaf is een groepje kinderen druk in de weer op het klimrek. „Hoe laat worden de ballonnen opgelaten. Is het nog geen tijd", vraagt een jon gen aan voorbijgangers. Nog een kwartier, krijgt hij te ho ren. Inmiddels verzamelen zich steeds meer kinderen bij de speeltuin. Maar ook bij de re ceptie aan het begin van de camping is het een drukte van belang. Daar worden de bal lonnen gekocht voor een euro per stuk. De opbrengst gaat naar War Child. Kort voor zeven uur worden de kinderen bij de speeltuin op gepikt door twee vakantie clowns. Met z'n allen lopen ze naar de parkeerplaats bij de receptie. Als de grote wijzer boven staat, telt iedereen uit volle borst tot tien. De ballon nen waaien direct in de rich ting van de weg. De actie is georganiseerd door Footzy, een internetsite waar op allerlei campings en vakan tieparken zich kunnen profile ren. De ballonnen zijn dan ook voorzien van de tekst: Even lekker weg, www.footzy.nl. Kort na de oplating telde het geldpotje voor War Child bij de receptie van de Witte Raaf on geveer zeventig euro. foto Lex de Meester door Jacques Cats MIDDELBURG - Er worden geen extra voorzorgsmaatrege len getroffen voor het graaf werk naar mogelijke explo sieven in het Middelburgse sta tionsgebied. „Daar is op dit mo ment geen aanleiding toe", zegt loco-burgemeester P. Bruinoo- ge. „En we moeten geen overbo dige dingen gaan doen." Volgens Bruinooge zal snel ge noeg duidelijk worden of veilig heidsvoorzieningen nodig zijn als aanstaande maandag een begin wordt gemaakt met een nader onderzoek naar de hon derd verdachte locaties. Voor het speurwerk wordt alleen een gepantserde graafmachine in gezet. Het in het localiseren van niet ontplofte explosieven gespecia liseerde Limburgse bedrijf nam vorig jaar uitgebreide maatre gelen bij een soortgelijk onder zoek in Doesburg. Om mogelij ke explosies op te vangen en te voorkomen dat scherven van granaten zich een weg door de stad zouden banen, werden zee containers vol stro langs het te onderzoeken terrein geplaatst. Buurtbewoners konden gedu rende een week niet in hun wo ningen terecht. Er werden 142 explosie ven gevonden: mortier granaten, brisant- en handgra naten. Voordat een aanvang werd ge maakt met de herinrichting van het stationsgebied in Middel burg, heeft wel degelijk een his torisch onderzoek plaatsgehad, zegt wethouder Bruinooge. Het betrof een in 2000 uitgevoerd globaal onderzoek. Bij die gelegenheid werd duide lijk dat zonder groot risico be gonnen kon worden met de voorbereidingen voor de bouw van een stadskantoor Wel werd vastgesteld dat op de nabije plekken, waar het veilingge bouw en de meelfabriek hebben gestaan, de kans op de aanwe zigheid van projectielen een stuk groter is. Reagerend op de kritiek vanuit de raadsfracties stelt Bruinooge dat het in Mid delburg standaard is niet eerder de eerste spade voor nieuwe projecten te steken dan is on derzocht wat er op milieutech nisch of ander gebied in de grond kan zitten. De loco-burgemeester zegt nog geen inzicht te hebben in de kos ten die met het onderzoek ge paald zullen gaan. Om de kas van de Middelburgse belasting betaler zo min mogelijk geweld aan te doen, probeert de ge meente de kosten op de rijk smiddelen te verhalen. Er bestaat een landelijke Bijdra- genregeling voor Niet Gespron gen Explosieven. Volgens die re geling betaalt het Rijk negentig procent van de opsporingskos ten en de betreffende gemeente slechts tien. GOES - In de watergang die Goes-Zuid omringt, dreven gis teren tientallen dode karpers rond. Vooral ter hoogte van de Popu lierenstraat lagen veel vissen le venloos aan het oppervlak. De watergang is eigendom van de gemeente, maar die heeft het onderzoek naar de vissterfte uit handen gegeven aan het water schap. Volgens een woordvoer ster van de gemeente worden de dieren vandaag opgeruimd. Advertentie) Vrij. 2 en Zat. 3 aug. Groots afscheidsfeest van het aller-aller laatste weekend open Dit mag je niet missen! door René vari Stee SLUIS - Door kordaat ingrijpen van een toevallig aanwezige brandweerman is in bar-dan- cing Jopie aan de Kaai in Sluis in de nacht van woensdag op donderdag een grote brand voorkomen. Omstreeks twaalf uur zagen be zoekers op de bovenverdieping rook uit de vloer komen, boven de meterkast op de begane grond. Er bleek brand te zijn ontstaan in twee oververhitte transformatoren die onder meer de regelapparatuur van de sfeerverlichting voeden. De brandweerman doofde het vuur met brandblussers. De ruim dertig bezoekers konden het pand tijdig verlaten. Het brandweerkorps van Sluis doofde de smeulende resten. Uit voorzorg werd ook een flink stuk plafond gesloopt. „Om te kijken hoe ver de elektrische be drading inmiddels was gesmol ten en de juiste preventieve maatregelen te nemen", ver klaart postcommandant J. de Meijer van de brandweer in Sluis. Volgens hem had de brand zonder ingrijpen van zijn colle ga uit de hand kunnen lopen. Volgens plaatsvervangend post commandant J Boerdam vol doet Jopie aan alle veiligheids eisen.„Alle vluchtroutes zijn in orde en doordat het alarm woensdagnacht tijdig afging, kon er snel en kordaat worden ingegrepen." Over de precieze oorzaak van de brand wilde hij geen uitspraak doen. De totale schade wordt ge raamd op zo'n 25.000 euro. Advertentie Gratis naar Waterland Neeitje Jans bij een kwartaalabonnement* 'Geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso: u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeitje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. Kwaad ivas die man uit Goes. Nee, woest. Twee dagen had hij gepoogd via de telefoon door te dringen tot het servi cecentrum van het regionale nutsbedrijf. Maar het was hem niet gelukt. Pas nadat een kennis een ander num mer had aangereikt, had hij eindelijk iemand aan de lijn kunnen krijgen. De medewerkster van het servicecentrum keek er van op: het kon gebeuren dat er even gewacht moest worden, maar over het algemeen wa ren ze bij het nutsbedrijf toch telefonisch prima bereik- 1 baar. „Welk nummer hebt u dan j eerst gedraaid", wilde ze we ten. „Nou", reageerde de man, i nog steeds bozig, „dat num mer wat in uw briefhoofd staat: 0900-1700." En toen was het voor de me dewerkster meteen duide lijk: „Dat is niet het telefoon nummer, meneer. Dat zijn de openingstijden van ons kan toor." willen alleen het schip op de foto, an ders niks. Voor toeristen is het leuk als er andere schepen door het beeld varen, maar voor ons niet." Zelfs in Terneuzen heeft hij wel eens last van de binnenvaart. Daarom is er één plek nog beter dan de pier en dat is de verkeerspost aan de westkant van het Kanaal van Terneuzen naar Gent. „Wij noemen die plek Canada. Vraag me niet waarom, dat weet ik ook niet." Van de Wege spaart alleen foto's van schepen die langs zijn woonplaats va ren. Andere spotters hebben slechts be langstelling voor een bepaald type schip: autoschepen, koelschepen, sleepboten. Weer anderen verzamelen alles van één rederij Onder de verzamelaars bestaat een le vendige ruilhandel in foto's. „Als ze weten dat hier een schip langskomt, komen ze om een foto te maken. Som migen maken meer foto's zodat ze die kunnen ruilen tegen plaatjes van sche pen die ze nog niet hebben. Natuurlijk is het het leukste om het schip zelf te fo tograferen, maar het gaat er uiteinde lijk toch om de verzameling compleet te krijgen." Terneuzen wordt volgens Van de Wege niet alleen door Zeeuwse spotters be zocht, zelfs in het buitenland staat de stad hoog aangeschreven onder spot ters. „Britse ships lovers komen met ge organiseerde busreizen de Noordzee over naar Hoek van Holland en gaan via Rotterdam en Terneuzen naar Zee- brugge en Noord-Frankrijk." Veerplein Een alternatief voor Terneuzen is Wals oorden. Het oude veerplein, de dijk, het strandje. „Daar kun je de schepen bijna aanraken", verklapt Van de Wege. „En ook daar is de diversiteit van de sche pen groot." Maar waarom zitten er dan toch altijd spotters op de Vlissingse boulevard? Eenvoudig: omdat de zon niet altijd schijnt. Waarom zou je dan de oversteek wagen? En als de super spot wel brandt, hierbij enkele fotogra fische weetjes om het probleem te om zeilen. Hier volgen ze: Bij het standbeeld van Michiel de Ruyter: na 13.00 uur. Op de boulevards De Ruyter, Evert- sen en Bankert: tot 11.00 uur of na 18.00 uur. Bij het windorgel: na 18.00 uur. Voor de mooie sfeervolle plaatjes met schepen in silhouet: negeer de tips en doe precies het tegenovergestelde. door Maurits Sep Vlissingers mogen er graag over op scheppen: „Nergens komen zee schepen zó dicht langs de kust als bij ons." Maar de echte spotter van zee schepen verkiest de pier van Terneuzen boven de boulevard van Vlissingen. Zelfs Walsoorden staat hoger op zijn lijstje. De Westerschelde is een drukbevaren rivier. Grote containerschepen stoeien om ruimte met binnenvaartschippers, ammoniaktankers kruisen zeiljachten en visserschepen manoeuvreren daar weer omheen. Om de grote schepen die naar Antwerpen moeten veilig naar die haven te brengen, stappen ter hoogte van Vlissingen loodsen aan boord. De ruim twee kilometer lange boule vard van Vlissingen - van Nollehoofd (windorgel) tot Keizersbolwerk (standbeeld Michiel de Ruyter) - is een fraai platform om de activiteiten op het water gade te slaan. Het maakt niet uit hoe en waar: wandel, fiets, kies een plekje op het strand, de geasfalteerde zeewering, een bankje of een terras. Waar dan ook, de Westerschelde biedt een boeiend schouwspel. Voor Adri van de Wege kan Vlissingen echter niet tippen aan de pier van Ter neuzen, en zelfs niet aan Walsoorden, een eind verderop aan de zuidelijke boorden van de Westerschelde richting Antwerpen. Niet omdat hij in Terneu zen woont, maar om een hele prakti sche reden. Van de Wege: „De meeste kans op het spotten van schepen heb je in de na middag, vanaf pakweg drie uur. Dat zit zo: schepen willen overdag gelost wor den in Antwerpen en 's nachts varen. Dat is het goedkoopst. Havenwerkers werken immers overdag, net als ieder een. 's Avonds lossen kost dus extra geld. Dat betekent dat de schepen in de tweede helft van de middag weer rich ting zee gaan. Hier in Terneuzen heb ik de zon dan in de rug, in Vlissingen kij ken ze tegen de zon in." Het lijkt een triviale verklaring, maar voor Van de Wege is de stand van de zon van het allergrootste belang. Als scheepsspotter verzamelt hij foto's van passerende vaartuigen. Aan de Zeeuws-Vlaamse zij de beschij nt de zon de schepen. In Vlissingen zorgt het te genlicht voor weliswaar mooie, maar voor spotters onbruikbare foto's: de naam is niet te lezen. Daarom komen zelfs de Walcherse spotters naar Ter neuzen, weet hij. Binnenvaart Hetzelfde lichtprobleem doet zich voor in Hansweert. Op zich best een aardige plek om de scheepvaart te bekijken, zegt Van de Wege. Maar behalve de zon maakt ook de binnenvaart die plek on geschikt voor de echte spotter. „Wij Bij Walsoorden varen de grote zeeschepen vlak langs de kust. foto Charles Strijd Waar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9