Boekhouding Brussel is een chaos Aanvalsplan tegen Irak verdeelt regering van VS PZC isgfr** Madrid laat in ogen Greenpeace kust verwoesten - Oud-topbestuurders WorldCom opgepakt Europese Rekenkamer bevestigt bevindingen weggestuurde accountant Dode door bom Noord-Ierland Scargill weg als leider Britse mijnwerkers Opnieuw mijnramp in Oekraïne Vluchten New York op 11 september amper vol te krijgen Lichamen verdronken illegalen aangespoeld in Spanje më Hl V - -Jmy' f 'W. Jetskiër meldt zich bij politie Leger muit in oosten Niger EU vraagt geld terug van Malawi Teheran schaft hoofddoek deels af Oekraïnse minister mag niet weg door Hetty van Rooij BRUSSEL - De boekhouding van de Europese Commissie is onbetrouwbaar en chaotisch. Ondanks alle beloften en goede voornemens is het dagelijks be stuur van de Europese Unie er nog steeds niet in geslaagd het kasboek van Europa (98 miljard euro per jaar) op orde te krijgen. Het is onmogelijk vast te stellen hoeveel geld van de belasting betaler daardoor jaarlijks ver loren gaat. De Europese Rekenkamer velt in een gisteren uitgelekt voorlo pig rapport een vernietigend I oordeel over de manier waarop 'Brussel' zijn financiële zaken organiseert. Die kritiek is niet nieuw; jaar na jaar krijgt de Eu- ropese Commissie een onvol doende van de Rekenkamer. De financiële chaos was in 1999 een van de oorzaken van het aftre- den van de Commissie-Santer. Voor de huidige Commissie- Prodi is de oorveeg pijnlijk, om- I dat zij bij haar aantreden drie I jaar geleden heeft gezworen de I zaken goed te zullen regelen. In 2005, zo is het vaste voornemen, moet de boekhouding volledig op orde zijn. Volgens een woordvoerder is de i Commissie sinds een paar jaar op de goede weg, en hij wijst er op dat ze ook buitengewoon kri- I tisch is over haar eigen manier van boekhouden. Een hoge ambtenaar van de Commissie benadrukt dat de keiharde kri tiek van de Rekenkamer alleen maar in een 'voorlopig rapport' staat, dat in februari naar het dagelijks bestuur van de EU is gezonden. „Wij zijn nog hele- LONDONDERRY - Een 51-ja- rige burger die werkzaam was op een Britse legerbasis in Lon donderry in Noord-Ierland, is gisteren door een bomaanslag omgekomen. De politie weet nog niet wie ver antwoordelijk is. Volgens de po litie was de basis sinds vorig jaar niet meer in gebruik in ver band met een opknapbeurt. De man was bezig met herstel werkzaamheden in een gebouw toen een explosief af ging. RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - Binnen de Amerikaanse regering heerst verdeeldheid over de manier waarop de Iraakse leider Sad dam Hoessein ten val zou moe ten worden gebracht. Dat berichtte de Washington Post gisteren. De krant baseert zich op Amerikaanse functionaris sen die nauw betrokken zijn bij het overleg. In de discussie over een eventu ele aanval lijken politieke en militaire plannenmakers steeds scherper tegenover elkaar te staan. De politici pleiten vooral voor vernieuwende plannen waarbij kan worden volstaan met de inzet van een kleine, ef fectieve troepenmacht, terwijl de militairen juist voor de inzet van een groot leger zijn. Vooral vice-president Cheney en minister Rumsfeld van De fensie zouden voor een agressie ve aanpak zijn waarbij veel manschappen worden ingezet. Volgens hen vormt Saddam Hoessein een ernstige bedrei ging en is haast geboden. Sceptisch Minister Powell van Buiten landse Zaken en directeur Ge orge Tenet van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA staan sceptisch tegenover een groot schalige militaire campagne. Ook vragen ze zich af wat er in Irak moet gebeuren als Saddam van het toneel is verdwenen, al dus de krant. Volgens functio narissen die bij de besprekingen aanwezig zijn, wordt hier niet of nauwelijks over gepraat. maal niet uitgepraat. Misschien is het definitieve oordeel wel veel milder." Volgens het voorlopige rapport deugt het boekhoudsysteem van de commissie niet en is het on mogelijk om zicht te houden op inkomsten en uitgaven. Het oordeel van de Rekenkamer brengt de Commissie extra in Ook veel hoge militairen in het leger zouden aarzelen een oor log te beginnen. Bij marine en luchtmacht is die twijfel min der. Veel onenigheid zou voortko- van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse federale politie FBI heeft giste ren twee topbestuurders van WorldCom gearresteerd. Het gaat om de inmiddels ontslagen financieel directeur Scott Sulli van en zijn voormalige rechter hand David Myers. Het tweetal wordt onder meer fraude en valsheid in geschrifte ten laste gelegd, aldus de dag vaarding. Dat heeft de FBI be kendgemaakt. Agenten voerden Sullivan en Myers gisteroch tend vroeg geboeid af Behalve voor fraude en valsheid in geschrifte moeten beiden zich ook verantwoorden voor sa menzwering bij het misleiden van de buitenwacht en voor het verstrekken van gemanipuleer de cijfers aan de Securities and Exchange Commission (SEC), de Amerikaanse beursautori- teiten in New York. Volgens de dagvaarding is Sullivan de gro te man achter de fraude. Myers zou onder zijn leiding de ac countants opdracht hebben ge geven om met cijfers te knoeien. verlegenheid, omdat het rap port het gelijk bevestigt van Marta Andreasen, een accoun tant van de Europese Commis sie die vorig jaar de noodklok luidde. Andreasen, die begin vo rig jaar in dienst trad, was ver bijsterd door wat ze aantrof en weigerde haar handtekening te zetten onder rekeningen over men uit de verschillende veron derstellingen over hoe een even tuele oorlog zou verlopen. „Er is geen juiste of verkeerde manier. Het is moeilijk omdat je niet weet op welke landen je kan re- De aanklachten voor de federa le rechter komen bovenop de ci viele procedure die de SEC al heeft aangespannen tegen WorldCom. Daarin verwijt de beurstoezichthouder de onder neming dat ze kosten heeft ver borgen om op die manier de winst kunstmatig op te krikken. Daarmee wilde WorldCom tege moet komen aan de hoogge spannen verwachtingen op Wall Street. Miljarden Vijf kwartalen achtereen no teerde WorldCom voor een to taalbedrag van 3,85 miljard dollar op onjuiste posten in de boekhouding. Daardoor wist het bedrijf steeds winst te tonen. In werkelijkheid leed het een verlies van 1,2 miljard dollar. Het boekhoudschandaal bij WorldCom heeft geleid tot grote onrust onder beleggers. Die zijn gaan twijfelen aan de juistheid van cijfers van andere onderne mingen. De argwaan van beleg gers heeft de afgelopen weken tot een fikse daling op de inter nationale aandelenmarkten ge leid. RTR/ANP het jaar 2001. Vier maanden la ter werd ze geruisloos ver plaatst naar een andere functie, met behoud van een salaris van 125.000 euro. Twee maanden geleden begon de Commissie een strafprocedure tegen de Spaanse, omdat ze uit de school had geklapt en zich niet aan de afspraken zou houden. ..Ik had kenen of wat de gevolgen in de regio zijn", aldus een hoge rege ringsfunctionaris in Washing ton. Een commissie van de Ameri kaanse Senaat boog zich even eens over de kwestie. Tijdens een hoorzitting zei de voormali ge wapeninspecteur in Irak, Ri chard Butler, dat Bagdad een bedreiging vormt, maar dat Saddam Hoessein niettemin een nieuwe kans moet krijgen 'voor dat maatregelen worden geno men'. Dit zou onder meer betekenen dat Saddam de inter nationale wapeninspecteurs weer toelaat die in 1998 het land zijn uitgezet. Maar Butler gaf zelf toe te twij felen of Irak voldoende verzoe nende gebaren zou maken om een Amerikaanse aanval te voorkomen. Butler leidde een inspectiecom missie van de Verenigde Naties die na de Golfoorlog in 1991 moest toezien op de vernietiging van massavernietigingswapens in Irak. ANP van onze redactie buitenland geen idee wat ik tekende, omdat het boekhoudsysteem noch mijn medewerkers in staat wa ren om me duidelijkheid te ver schaffen", zei Andreasen giste ren tijdens een hoorzitting in het Britse lagerhuis. Volgens een woordvoerder van de Commissie kan zij met geen mogelijkheid een 'klokkenlui der' worden genoemd, die mis standen binnen een organisatie aan de kaak stelt. „De tekortko mingen van het boekhoudsys teem hebben we zelf keer op keer onder de aandacht ge bracht. Als mevrouw Andrea sen een klokkenluider is. dan praten we over een heel klein klokje", zei hij gisteren. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - Spanje is druk doende de kip met de gouden ei eren te slachten, zegt Green peace. De milieuorganisatie verwijt de regering in Madrid dat ze toelaat, en soms zelfs sti muleert, dat de kust in toene mende mate wordt verwoest. De Spaanse costa's zijn een belang rijke bron van inkomsten door de vijftig miljoen toeristen die er jaarlijks vakantie houden. In een deze week gepubliceerd rapport somt Greenpeace 31 'zwarte vlekken' op die in strijd zijn met de milieuwetgeving. Óp 287 locaties dreigen nieuwe ge varen die het evenwicht aan de kust verstoren. Door folders uit te delen aan toeristen wil de mi lieuorganisatie ook de buiten landse vakantiegangers bewust LONDEN - Arthur Scargill. de mijnwerkersleider die in 1984 een bittere strijd leverde tegen de Conservatieve regering van Margaret Thatcher, is gisteren na twintig jaar afgetreden als voorzitter van de mijnwerkers vakbond in Groot-Brittannië. De 64-jarige Scargill heeft geen interviews gegeven en hield zich gisteren schuil voor de media Volgens berichten is hij verbit terd doordat hij de confrontatie met de regering van Thatcher heeft verloren en door het verval van de Britse mijnbouw. De linkse Labourpoliticus Tony Benn heeft Scargill geprezen, maar anderen menen dat de ont manteling van de mijnbouw voor een belangrijk deel aan hem te wij ten is. In het begin van de jaren tachtig waren er 250.000 mijnwerkers. Scargills gevecht met Thatcher leidde tot een scheuring binnen de vak bond. Ook gingen de Britten an dere energiebronnen zoeken dan steenkolen Als de aangekondigde mijnslui- tingen doorgaan, zullen er in Groot-Brittannië volgend jaar nog slechts 10.000 mijnwerkers zijn overgebleven. DPA maken van de gevaren die de kuststrook bedreigen. „De situatie is ronduit treurig", zegt Greenpeace-woordvoerder Maria Caballero. ..Het ergste is nog dat de regering zich er hele maal niets van aan lijkt te trek ken." De organisatie eist dat op zijn minst de 'wet op de kust wordt nageleefd. Uit de inventarisering blijkt dat 26 stranden een zeer slechte kwaliteit hebben. Op 26 plaat sen wordt illegaal afvalwater geloosd. Op zes plaatsen heeft Greenpeace lekkende rioolbui zen aangetroffen waaruit afval water in zee loopt. Een andere bedreiging vormt de 'tomeloze en agressieve bouwwoede' van de projectontwikkelaars. Op stapel staan vijftig projecten voor vakantiewoningen, 71 golfbanen, 31 havens voor ple zierjachten en 33 uitbreidingen van commerciële havens. De milieuorganisatie legt verband tussen de sterke terugloop van het toerisme deze zomer en de achteruit hollende kwaliteit van het Spaanse strand. Een lichtpuntje is volgens Greenpeace het beleid op dc Balearen. Op die eilanden is dit jaar de ecotax (één euro per toe rist per dag) ingevoerd. Het geld is bestemd om de overbelasting van het milieu door het toerisme te compenseren. Daartegenover zijn de Canarische Eilanden het voorbeeld van hoe het niet moet. aldus Greenpeace. GPD Advertentie Rolf Ber.z, Ligne Rosef, TopForm, Molinori, Jori, Auping nu met fikse zomerkortingen: uit voorraad leverbaar! de Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand www.d4tongaho4hvaAdlllif.nl Een Oekraïnse mijnwerker na terugkeer van een reddingsmissie in de Zasiadko-mijn. foto Dima Gavrisch/EPA DONETSK - Reddingswerkers in Oekraïne heb ben gisteren slechts één mijnwerker weten te red den van een groep die op ruim negenhonderd me ter diepte werd verrast door een ontploffing. Twintig kompels kwamen om het leven. De ontploffing vond woensdagavond laat plaats in de Zasiadko-mijn in Donetsk in het zuidoosten van Oekraïne. Er werden 37 reddingsteams inge zet, van wie zeventien ondergronds gingen. Eerder woensdag maakten de autoriteiten be kend dat in 43 mijnen het werk was stilgelegd we gens overtreding van de veiligheidsvoorschriften. In juli vonden drie grote ongelukken plaats waar bij 41 mijnwerkers om het leven kwamen. De overheidsinstantie voor arbeidsveiligheid heeft deze week 544 mijnen gecontroleerd In 419 is het werk deels stilgelegd en in 43 helemaal. Pas als het management maatregelen neemt om de veiligheid te verbeteren, mogen de mijnen weer op volle kracht functioneren. De Oekraïense mijnen zijn de gevaarlijkste ter wereld. Uit geldgebrek en nonchalance worden veiligheidsmaatregelen vaak overtreden. AP vrijdag 2 augustus 2002 van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Scandina vische luchtvaartmaatschap pij SAS heeft twee van de drie vluchten van 11 september naar New York geschrapt. Er bleek nauwelijks belangstel ling te zijn om die dag naar de Amerikaanse stad te vliegen, zo zei een woordvoerster giste ren. Ook de KLM ziet een lichte da ling in het aantal boekingen naar bepaalde steden in de Ver enigde Staten op 11 september. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij wil niet zeggen om welke bestem mingen het gaat, maar erkent dat New York gevoelig ligt die dag. De KLM schrapt voorals nog geen vluchten en zet ook geen kleinere toestellen in. Op 11 september vorig jaar boorden twee gekaapte vlieg tuigen zich in de torens van het World Trade Center in New York, stortte een neer op het Pentagon en een vierde in een veld in Pennsylvania. De vluchten die de SAS schrapt, zijn die van Kopenhagen naar New York en terug en die van Stockholm naar New York en terug. Een andere vlucht van de Deense hoofdstad naar de Amerikaanse stad gaat wel door. Volgens de SAS-woord- voerster tonen de Scandina- viërs ook weinig lust om op de dagen voor en na 11 september naar de VS te reizen. AFP JÊÊfÊÊM .,-«T .;K, i Jt. '-V# v".-y V* 'i- '1 i j -.Jit1* V <fc. 4'. X V v/ r 11 i - -4 y n. V L-' V, .W BRUSSEL - De jetskiër die maandagavond op een Maasplas in Dilsen-Stokkem in Belgisch Limburg een dodelijk ongeval veroorzaakte, heeft zich bij de politie gemeld. Dat heeft de Belgische omroep VRT gisteren bericht. De man zegt dat hij na het ongeluk direct is vertrokken, omdat hij niet in de gaten had hoe ernstig het was. Eerder deze week ging de politie ervan uit dat het een Neder lander was, maar de verdachte woont in Maasmechelen in Belgisch Limburg. Hij kwam in botsing met een andere jetski- er, die later op weg naar het ziekenhuis overleed. Hij wordt vandaag voor de raadkamer van Tongeren voorgeleid. ANP NIAMEY - In het oosten van Niger is woensdag een muiterij in het leger uitgebroken. De militairen hebben een radiostation bezet, plaatselijke functionarissen opgepakt en alle telefoon verbindingen met de rest van het land verbroken De rebellerende soldaten eisen uitbetaling van achterstallige soldijbetere werkomstandigheden en het vertrek van de staf chef van het leger. De Nigerese minister van Defensie heeft loyale troepen op dracht gegeven een einde te maken aan de opstand. AP BLANTYRE - De Europese Unie wil dat Malawi minstens acht miljoen euro aan ontwikkelingshulp teruggeeft omdat het geld niet is gebruikt voor de projecten waarvoor het be doeld was. Wiepke van der Goot, een EU-functionaris in Malawi, zei dat het geld bestemd was voor wegenbouw, maar dat de regering er andere, niet door de EU gesanctioneerde projecten van had bekostigd. De regering van Malawi heeft ermee ingestemd het geld nog deze maand te retourneren. AP TEHERAN - Leerlingen en leraressen op meisjesscholen in de Iraanse hoofdstad Teheran hoeven voortaan geen hoofddoek je meer te dragen. Om de meisjes en vrouwen tegen de blikken van glurende mannen te beschermen, worden de schoolge bouwen voorzien van spiegelende ruiten. Dat heeft het Iraanse ministerie van Onderwijs besloten, meldde het Iraanse dagblad Siassat Ruz gisteren. In Iran moeten meisjes vanaf negen jaar in het openbaar een lang ge waad en een hoofddoek dragen. DPA SEBASTOPOL - President Leonid Koetsjma van Oekraïne heeft de ontslagaanvraag van minister Vladimir Sjkidtsjenko van Defensie afgewezen. „Ik heb hem voorgesteld zijn werk voort te zetten", zei de president in Sebastopol tegen journa listen. Sjkidtsjenko, sinds november vorig jaar minister, had zijn ontslag ingediend na de tragedie van zaterdag tijdens een vliegshow in de stad Lviv. Daar kwamen 83 mensen om en raakten er bijna tweehonderd gewond toen een vliegtuig in het publiek neerstortte. Koetsjma ontsloeg na de ramp de stafchef van de strijdkrachten. Ook de commandant van de luchtmacht vloog de laan uit en is samen met drie andere hoge luchtmachtofficieren aangehouden en in staat van beschuldi ging gesteld. Ook de twee piloten van het verongelukte toe stel, zijn aangeklaagd. Zij konden zich met een schietstoel in veiligheid brengen. AFP TARIFA - De Spaanse politie heeft gisterochtend langs de kust van Andalusië bij de vermoeden dat ze zijn verdronken toen ze probeerden zwemmend de kust te bereiken, plaats Tarifa in het zuiden van het land de lijken van dertien illegalen gevonden. Ze Een boot is niet gevonden. Volgens de zegsman zijn zeker acht van de illegalen afkom- zijn mogelijk om het leven gekomen door schipbreuk. Een politiewoordvoerder zei te stig uit Afrikaanse landen, ten zuiden van de woestijn Sahara. foto R. Perales/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5