Geslagen leraar klaagt zijn nood Werken met sofi-nummer van dode PZC Ruime helft docentenkorps vorig jaar geconfronteerd met geweld Hoop op toenadering Noord-Korea groeit 2 augustus1952 Stad Jenin is symbool van strijd Israël tegen terreur Privacy-regels belemmeren achterhalen identiteit sjoemelaars vrijdag 2 augustus 2002 Docente Elzeline Bergisch wordt op een Utrechts terras door een 14-jarige leerling uit haar stoel getrapt. Schoolleider Ger Huisman wordt in zijn school buiten leesten geslagen en be landt met steekwonden in het ziekenhuis. Docent Karei Ver beek en zijn gezin worden wekenlang door de vader van een leerling met de dood bedreigd. Ruim de helft van de Neder landse docenten in het vervolgonderwijs heeft vorig jaar te maken gehad met enige vorm van geweld, zo blijkt uit onder zoek van de KPC-groep uit Den Bosch, een adviesbureau dat zich bezig houdt met ontwikkelingen in het onderwijs. door Helma van den Berg Hoe schokkend ook, in de onderwijswereld wordt daar liever over gezwegen. Do centen zwijgen vaak uit schaamte. Scholen uit angst om leerlingen te verliezen. Met als gevolg dat leraren/slachtoffers niet of onvoldoende geholpen worden, ziek thuis belanden en het onderwijs vaak de rug toe keren. Reden voor psycholoog Huub Buijssen en verpleegkundige/ docent Mathilde Bos om het ta boe te doorbreken. Zij schreven het boekje 'Lesje geleerd? In dringende ervaringsverhalen van leraren'. Samen met zes le raren, zelf slachtoffer van ge weld, die voor het eerst de pro blemen uit de doeken doen. Gekneusde ribben Een voorbeeld tijdens een feest van een scholengemeenschap in het westen van het land: docent Vincent de Jong heeft bij de in gang de handen vol aan een groep van dertig Marokkanen die illegaal naar binnen willen. In de zaal ontketent een vierde jaars scholier een vechtpartij. Wanneer De Jong de tiener staande houdt, neemt deze wijdbeens een gevechtshouding aan en herhaalt schreeuwend 'Kom maar op. vieze, vuile kan kerjood..' De Jong: ,Mijn han den trillen, ik sta stijf van de adrenaline. Die jongen is tot al les in staat, bedenk ik me. Ei genlijk zou de politie er bij moe ten komen, maar die kan ik niet bellen nu die groep jongens voor de deur staat. Dan slaat de vlam zeker in de pan. Er is geen rede lijk gesprek te voeren." Het liep uiteindelijk 'goed' af. De vecht partij met de scholier kostte De Jong twee gekneusde ribben. Met grafisch docent P.van der Zon loopt het slechter af. Een door hem geschorste leerling en diens oudere broer bezorgen hem op school zoveel verwon dingen dat nadien in het zieken huis voor zijn leven wordt ge vreesd: ,,Ik krijg klappen op mijn rug en val op de grond. Ik krabbel zo snel mogelijk over eind, krijg dan weer klappen. Ik zie dat de broer een beeld scherm pakt en naar mi] toe wil gooien. Het scherm zit aan een ketting. Dat is mijn redding." Van der Zon zakt bewusteloos in elkaar. De broers trappen net zolang tot andere leerkrachten ingrijpen. Het duurt twee maanden voor dat Van der Zon lichamelijk enigszins is hersteld. Nog eens vijf maanden eer hij antwoord kan geven op zijn vraag 'door gaan in het onderwijs of stop pen?' De ervaringen van de leerkrach ten lopen uiteen. Maar de gees telijke knauw nadien blijkt voor iedereen gelijk. Van der Zon be sluit om in het onderwijs te blij ven, maar is voortaan minder ontspannen: „Ik merk dat ik schrik, wanneer ik een groepje buitenlandse jongens zie. Ze hebben waarschijnlijk geen kwaad in de zin, maar ik loop liever een blokje om." De Jong zegt bij terugkomst in de klas: „Ik wil jullie allemaal kunnen zien, er mag niemand achter me staan. Ik vertrouw jullie niet meer." Om dan in tranen uit te barsten. De slachtoffers hebben een gro te behoefte om hun verhaal aan collega's en de schoolleiding te vertellen. Maar de spreekwoor delijke arm om de schouders blijft bij menigeen uit. Bij Eva de Witte, belaagd met fysiek en psychisch geweld, wordt de si tuatie zelfs doodgezwegen: „Ik kan er met niemand over praten Iedereen op school negeert de si tuatie. Iedereen doet alsof ze al les in de hand hebben." Rugdekking Vincent de Jong moet bij zijn rector 'rugdekking' afdwingen door bij de politie aangifte te doen en met een gepeperde ad- vocatenrekening te dreigen. De belagers van Van der Zon krij gen cel- en taakstraffen, maar zijn geschorste leerling mag wel op school terugkomen. Van der Zon: „Weliswaar op een andere locatie, maar toch. Ik vind dat onverteerbaar." Hoe belangrijk de opvang voor deze leerkrachten is, zet psy choloog Buijssen, gespeciali seerd in trauma-opvang in de zorg en het onderwijs, in ver schillende hoofdstukken helder uiteen. Daarbij geeft hij tal van tips voor zelfhulp, collegiale op vang, lotgenotencontact en na zorg binnen en buiten de school muren. Preventie met politie tussen de schoolbanken en 'om gaan met agressie' komen even eens aan de orde. De vraag dringt zich op waarom scholen het zover laten komen. Daarop geeft Walter Dresscher, voorzitter Algemene Onder wijsbond, in 'Lesje geleerd' ant woord; „In deze tijd van privati sering en vrije markt hebben scholen een moeilijke positie. Ouders en leerlingen zijn ko ning-klant. Uit angst voor leeg loop zwijgen scholen te vaak waar zij moeten spreken. De goede naam van de school gaat vaak voor een adequate hulp en begeleiding van de leraren/ slachtoffers." Dresscher pleit voor meer open heid, voor meer aandacht voor de belaagde leerkrachten: „Vanuit allerlei invalshoeken zijn over onderwijs en opvoe dingsproblemen van moeilijke jongeren bibliotheken vol ge schreven. Dat degenen die het werk uitvoeren ook zelf tussen de wielen kunnen komt, wordt maar al te vaak vergeten." GPD Lesje geleerdIndringende erva ringsverhalen van leraren, een gids nazorg agressie-incidenten, door Huub Buijssen en Mathilde Bos, uit gave van Elsevier bedrijfsinforma tie bv, Den Haag, ISBN 90-5749- 963-0, prijs 25 euro. door Gert-Jan Broere Noord-Korea komt in be weging. In een tijdsbe stek van nog geen week heeft Pyongyang het ene hoopge vende signaal na het andere afgegeven. Die leidden in de marge van de Asean-top in Brunei tot een kwartier du rende ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell en diens Noord-Koreaanse collega Paek Nam Sun. Het was het eerste contact op ministerieel niveau tussen beide landen sinds de ambts aanvaarding van de Ameri kaanse president Bush. De opmerkelijke ommekeer kwam op gang met een brie fing voor buitenlandse di plomaten in Pyongyang over de economische wijzigingen die per 1 juli van kracht zijn in 's werelds meest gesloten staat. Salarissen zijn ver hoogd en de prijzen van rijst en koren zijn meer aangepast aan de markt. Het distribu tiesysteem voor basisgoede ren zou zijn afgeschaft. Het is de bedoeling dat het communistische regime zich langzamerhand uit de econo mie terugtrekt, zonder zijn grip op het land te verliezen. Het gaat slechts om een aan passing van de centraal ge leide economie, zo werd de diplomaten verzekerd. Het kapitalisme wordt zeker niet omarmd. Noord-Korea wordt door de failliete eco nomie wel gedwongen in te grijpen. Op het platteland zijn de afgelopen jaren mo gelijk miljoenen mensen ge storven van de honger. Het tweede signaal betrof excuses aan Seoul voor het treffen tussen schepen van noord en zuid, nadat een Noord-Koreaanse boot zich begaf in de zuidelijke territo riale wateren. Bij het gevecht kwamen drie weken geleden twee Zuid-Koreaanse mari niers om. Tenslotte mocht de Russische minister van Buitenlandse Zaken Ivanov zijn pendeldi plomatie tussen Seoul en Py ongyang bekronen met de mededeling dat Noord-Ko rea bereid is te praten met de VS en Zuid-Korea 'zonder voorwaarden vooraf'. Tot nu toe koppelde het regime van Kim Jong II beraad met Was hington aan het vertrek van de 37.000 Amerikanen aan de zuidelijke kant van de 37 ste breedtegraad. Paek zat in Brunei ook rond de tafel met zijn Japanse col lega Kawaguchi. Ze spraken af de besprekingen om een formele relatie tussen beide landen tot stand te brengen weer aan te zwengelen. Bo vendien lijkt er toch ruimte voor het verzoeningsproces van de Zuid-Koreaanse pre sident Kim Dae-jung, ook al verdwijnt hij later dit jaar van het politieke toneel. Se oul ging begin deze week in op een handreiking van Py ongyang om ambtenaren van beide kanten weer bij elkaar te brengen. De economische veranderin gen die zijn aangekondigd kunnen volgens analisten even ingrijpend zijn als het opengooien van China aan het eind van de jaren zeven tig. Maar het Westen heeft zich al te vaak stukgebeten op de nukken van Kim Jong II en zijn generaals. Kwaad Washington ziet Noord-Ko rea als een wezenlijk onder deel van de 'As van het Kwaad' en Bush heeft ver kondigd dat alleen een ver trek van Kim en consorten die kwalificatie kan veran deren. Misschien dat Bush met minder genoegen neemt en Kim laat zitten, al is het alleen maar om zich meer op Irak te kunnen concentreren. Bovendien wil hij geen oor log riskeren met Noord-Ko rea's belangrijkste bondge noot China. Maar het einde van het Noord-Koreaanse raketprogramma en de ver spreiding van de rakettech nologie zal hoe dan ook inzet zijn van besprekingen met Kim. Daar veranderen hand reikingen van Pyongyang niets aan. GPD Nederland telt tiendui zenden werknemers die op andermans sofi-num- mer aan de slag zijn. Soms werken honderden illega len op één nummer. SCARBOROUGH-WEEK - Vlissingen maakt zich op voor de derde Scarborough-week, een evenement waarbij 75 at leten uit de Engelse plaats Zeeland bezoeken voor tal van sportieve krachtmetingen. KASHMIR - India en Pakistan hebben toegestemd in een con ferentie in Geneve. Daar zal gesproken worden over de de- militarisatic van het omstre den gebied Kashmir. VERGIFTIGD - Onachtzaam heid heeft een Goese boer twee van zijn melkkoeien gekost. De beesten hadden zich tegoed gedaan aan de restanten van bestrijdingsmiddelen voor groente en fruit. Deze lagen in een gebied waar de koeien graasden, maar de knechten hadden verzuimd het gif af te dekken met aarde. POES - Een onverschrokken poes is gisteren de kooi van de oude Artis-leeuw Sheik bin nengestapt. Het diertje was rustig in het zand gaan zitten om haar toilet te verzorgen, zonder de koning van de j ungle ook maar een blik waardig te keuren. Toen die zich verhief en poolshoogte kwam nemen, zetje het poesje pas een hoge rug op. De leeuw schudde zijn kop eens en liet het er bij. Internet: www.pZC nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosschee (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail- redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen Jadmmistratie en om u te (laten) mtormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze intormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftetijk melden bij PZCafdeling e. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,-) per maand 19,25 per kwartaal 52,-- per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,~ zaterdag€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR047 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118) 484321 Fax (0118)484370 Behoort tot LUGQERGr De stad Jenin op de Westelij ke Jordaanoever is het re centste symbool van de strijd van het Israëlische leger tegen de Palestijnse terreur. De ver nietiging van het Palestijnse vluchtelingenkamp werd ook de inzet van een propaganda-oor- log. De Israëlische actie in april kostte 52 Palestijnen het leven, concludeert VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan in gisteren verschenen rapport. Voor een dodental van rond de 500 dat de Palestijnen hebben ge noemd, is volgens Annan geen bewijs. Israël begon op 29 maart een offensief op de Westelijke Jor daanoever als reactie op een reeks zelfmoordaanslagen. Het leger trok op 3 april Jenin binnen, volgens Israël een bol werk van zelfmoordterroristen. Na een hevige strijd met Pales tijnse strijders bleek het plaat selijke vluchtelingenkamp met 14.000 inwoners verwoest te zijn. Al snel kwam de kritiek los op het geweld en de aanvankelijke weigering van Israël om hulp verleners tot Jenin toe te laten. De VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNR- WA telde bij een eerste schatting 150 tot 200 doden. Zeker 4000 Palestijnen zouden dakloos ge worden zijn. De VN bepleitte een onderzoek naar vermeende schendingen van de mensen rechten. Annan zag daar begin mei vanaf, omdat Israël voor waarden stelde die voor de VN onaanvaardbaar waren. Al snel kwamen de eerste, beperkte onderzoeken door mensenrechten- en ontwikke lingsorganisaties die de Pales tijnse schattingen van het dodental relativeerden. Human Rights Watch kwam in mei tot 52 doden, onder wie 22 bur gers. Bewijzen voor een bloed bad vonden de onderzoekers niet. Ook twee forensische deskundi gen uit Nederland die in op dracht van de ontwikkelingsor ganisatie Cordaid onderzoek deden, vonden geen aanwijzin gen voor een bloedbad. Wel von den zij dat Israël de mensen rechten had geschonden door de afvoer van doden en gewonden en de aanvoer van voedsel, drinkwateren medicamenten te belemmeren. ANP door Sylvia Marmelstein Mensen die na hun dood nog een paar maanden fulltime werkten, of één werknemer die op hetzelfde moment op veertig verschillende plekken aan het werk was. Dat kan natuurlijk niet. Maar als we de informatie moeten geloven die sociaal-fis cale nummers ons geven, ge beurt het wel. Dus is er maar een ding moge lijk: „Er wordt flink met sofi- nummers gefraudeerd", zegt Marcel Pisa, woordvoerder van uitkeringsinstantie UWV. In het UWV zijn onlangs de uit- keringsinstellingen Cadans, Gak, Guo, SFB en Uszo samen gegaan. De instantie verzorgt de uitkeringen voor 1,2 miljoen Nederlanders en int de premies bij 390.000 werkgevers, die sa men 6,7 miljoen werknemers in dienst hebben. Woensdag maakte de instelling de resulta ten bekend van een onderzoek dat de afgelopen twee jaar werd verricht Met het onderzoek be oogde de uitkeringsinstantie een antwoord te geven op de vraag naar het de redenen van het gesjoemel met sofi-num- mers en de manieren waarop in Nederland gefraudeerd wordt met dit persoonsgebonden nummer. Geneugten De vraag van het waarom is sim pel te beantwoorden. Het unie ke nummer dat wordt toege kend door de belastingdienst aan iedereen die legaal in Ne derland woont, biedt toegang tot vele geneugten van het le ven. Alleen de bezitters van een sofi-nummer mogen werken en alleen zij kunnen een beroep doen op een uitkering, op stu diefinanciering, huursubsidie of een ziekenfondsverzekering. „Voor wie geen sofi-nummer heeft is het dus aantrekkelijk zo'n nummer te pikken", zegt Pisa. En dat pikken gebeurt massaal, zo toont het onderzoek aan. Maar hoe komt een illegaal aan een sofi-nummer? „Vaak is er sprake van echte fraude. Bij- Illegale werknemers van Bulgaarse afkomst wachten op vervoer naar het Westland door koppelbazen. foto archief Phil Nijhuis/GPD voorbeeld wanneer Nederlan ders bewust hun sofi-nummer uitlenen aan een illegaal, vaak tegen betaling. De illegaal gaat vervolgens naar een werkgever waar hij zich legitimeert met een vals paspoort en waar hij soms voor jaren aan de slag gaat." Werkgevers zijn weliswaar verplicht om de identiteit van potentiële werknemers vast te stellen, maar daarvoor heb ben ze maar weinig concrete mogelijkheden tot hun be schikking. „Ze kunnen moeilijk ruiken of de persoon die voor hen staat werkelijk degene is die hij zegt te zijn. Ze weten boven dien met precies hoe ze kunnen zien of een paspoort vals is of niet." Nederlanders die bewust hun sofi-nummer 'uitlenen' zijn uit op geldelijk gewin Ze stellen niet zelden behalve hun sofi- nummer ook het nummer van hun bankrekening ter beschik king om het salaris op te laten storten. Zij maken dan zelf het loon over naar de illegale arbei der, maar houden wel een flink deel van dat salaris in voor zich zelf. Vaak zitten ze zelf in het buitenland. „Terwijl ze daar luieren in de zon bouwen ze in Nederland een arbeidsverleden op. Mochten ze ziek worden, dan kunnen ze ook nog eens een beroep doen op een WAO-uitke- ring." Personeelstekort Soms zijn het de werkgevers die meewerken aan de fraude. Dan weten ze best dat een deel van hun werknemers werkt met val se sofi-nummers. Maar omdat ze met een personeelstekort te maken krijgen als ze de werkne mers wegsturen, kiezen ze er voor om een oogje dicht te knij pen Het alternatief is immers dat de asperges niet worden ge plukt of de bloembollen niet ge peld. Nog vervelender wordt het, wanneer illegalen aan de slag gaan op het sofi-nummer van een Nederlander die daar niks van weet. „Hij komt bijvoor beeld aan de gegevens door een paspoort te stelen, of vindt een verloren identiteitsbewijs op straat", zegt Pisa. De burger ontdekt dat vaak als hij het jaaroverzicht van het UWV binnenkrijgt. „Dan staat daar een inkomen op dat veel hoger is dan hij heeft verdiend. Soms komen mensen erachter wanneer ze huursubsidie, stu diefinanciering of toegang tot het ziekenfonds aanvragen. Dat wordt dan geweigerd, omdat ze volgens de officiële gegevens van de belastingdienst te veel hebben verdiend. Heel soms werkt een illegaal op het sofi-nummer van een per soon die overleden is. Pisa:Na tuurlijk wordt dat altijd ont dekt bij de Belastingdienst. „Maar dat is dan achteraf. Vaak is de werknemer dan al weg bij het bewuste bedrijf en is hij al weer ergens anders aan de slag gegaan met een ander sofi-num mer." Criminelen Het UWV heeft sterk de indruk dat de fraude met sofi-nummers het werk is van criminele orga nisaties. „We komen veel dezelf de tussenpersonen tegen met dezelfde telefoonnummers en dezelfde bankrekeningen." Het UWV zou graag zien dat on dernemers meer armslag krij gen om de identiteit van een werknemer te onderzoeken. Nu lopen ze vast op de privacy-wet- geving. „We zullen samen met de politiek moeten onderzoeken hoe we werkgevers meer speel ruimte kunnen geven", besluit Pisa. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4