Miljoenenclaim tegen hoogleraar Nederland gaat gemengd om met gratis vliegen PZC Zoektocht naar omgekomen joodse kinderen NS zijn orkestjes uit Balkan in trein zat LPF-oprichter in Oss aan de kant gezet Medewerker commissie-Van Traa niet parlementair onschendbaar Verdachte van moord op studente vrij de V Mogelijk geval mkz in Drenthe Zendingsdag vait in het water Bussum dicht voor bier en fris Grote hennephandel opgerold Hoofdagente buiten functie gesteld Jeugdkappersteam wint WK Dodelijk bedrijfsongeval bij Essent vrijdag 2 augustus 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het bedrijf VHS Onroerend Goed van LPF-be- stuurder E. Maas dient nog deze maand een miljoenenclaim in tegen een voormalig topmede- werker van het ministerie van Justitie. Volgens raadsman O. Hammerstein heeft de weten schapper het bedrijf in het rap port van de parlementaire en quêtecommissie-Van Traa ten onrechte beticht van het wit wassen van drugsgeld. Hammerstein voelt zich ge sterkt door een recent arrest van de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege concludeert in een door advocaat F. Salomonson aangespannen procedure dat hoogleraar strafrecht H. van de Bunt, de voormalig directeur van het wetenschappelijk on- derzoeks- en documentatiecen trum van het ministerie van Jus titie, zich ten onrechte heeft beroepen op zijn parlementaire onschendbaarheid De rechtbank en het hof in Am- hem concludeerden al eerder dat Van de Bunt het bedrij f Text Lite, waarvan Salomonson pre sident-commissaris was, in een bijlage van het rapport van de commissie-Van Traa ten on rechte heeft beticht van het wit wassen van drugsgeld. Ook bij het bedrijf VHS vonden volgens de hoogleraar dit soort praktij ken plaats. Van de Bunt noemde de namen van de bedrijven niet, maar journalisten wisten deze snel te achterhalen. Door de publica ties kwam ook de Amsterdamse jurist Salomonson, president commissaris van het bedrijf, in opspraak. Salomonson, die juridisch advi seur was van koningin Beatrix en prins Claus, diende daarop een schadeclaim van 1,2 miljoen gulden in tegen Van de Bunt. De rechtbank in Arnhem kende de advocaat 150.000 gulden smar tengeld toe. Het gerechtshof in Arnhem stel de vorig jaar ook vast dat het materiaal waarover de hoogle raar beschikte zijn harde con clusies over witwassen niet DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gistermiddag de verdachte van de moord op de Goudse studente Mariëlla de Geus vrijgesproken. Zijn ver klaringen waren volgens de rechtbank niet betrouwbaar ge noeg om hem te veroordelen. De officier van Justitie had twee weken geleden tien jaar gevan genisstraf en tbs met dwangver pleging geëist. Het lichaam van de twintigjari ge studente werd begin novem ber gevonden op een parkeer plaats in het centrum van Gouda. Zij was vermoord en verkracht. Een stille tocht ter nagedachtenis aan Mariëlla bracht bijna 10.000 mensen op de been. De verdachte legde een aantal verklaringen af met veel tegen strijdigheden over zijn aandeel in de zaak. Onderzoekers van het Pieter Baan Centrum in Utrecht hebben hem omschre ven als zwakbegaafd, schizo freen en zeer verward en snel ge frustreerd. Twijfels over de schuld van de man werden on langs gevoed door het Openbaar Ministerie. Dat bracht naar bui ten dat ze op zoek is naar een tweede verdachte in de zaak. De man werd op 23 november aangehouden, mede op basis van tips die binnenkwamen na een uitzending van Opsporing Verzocht. ANP Advertentie rechtvaardigde, maar halveerde het bedrag. De Hoge Raad heeft dit arrest vernietigd en de zaak terugverwezen naar het hof in Den Bosch. Dat moet de hoogte van de schadevergoeding vast stellen. Belangrijk is dat de Hoge Raad wel oordeelt dat Van de Bunt als medewerker van de parlemen taire enquêtecommissie Opspo ringsmethoden geen parlemen taire onschendbaarheid geniet. De hoogleraar meende dat hij onschendbaarheid genoot om dat hij zijn bijdrage had ge schreven in opdracht van de commissie-Van Traa. Volgens het hoogste rechtscolle ge komt de parlementaire on schendbaarheid slechts toe aan personen die deelnemen aan vergaderingen van het parle ment of Kamercommissies. Aansprakelijk De Hoge Raad stelt dat weten schappers die door een parle mentaire enquêtecommissie worden gehoord niet het risico lopen aansprakelijk te worden gesteld voor hun uitspraken. Zij treden immers niet op eigen naam naar buiten, zoals Van de Bunt met zijn bijdragen deed, oordeelt het rechtscollege. De kous is daarmee voor Van de Bunt niet af. Behalve VHS heeft ook de advocaat van een topcri mineel laten weten met een schadeclaim te komen. In de bij lage van het rapport-Van Traa wordt de man neergezet als zware crimineel die zes tot ze ven misdaadgroepen zou leiden. Hij is hiervoor nooit veroor deeld. Omdat Van de Bunt des tijds in dienst van het ministerie van Justitie was, moet de Staat opdraaien voor de claim. ANP Aline Pennewaard maakt een boek over alle destijds in Nederland woonachtige joodse kinderen tot en met 18 jaar die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. foto Vincent Jannink/ANP \a<3et ,„Qs oA3öa0 n> van onze redactie binnenland OOSTERHOUT - Een levens werk. Zo kun je het boek wel noemen dat Aline Pennewaard wil schrijven. Ze verzamelt in formatie over alle omgekomen joodse kinderen die bij het uit breken van de Tweede Wereld oorlog in Nederland woonden voordat ze werden gedeporteerd en in concentratiekampen om kwamen. Anderhalf jaar geleden begon Pennewaard met haar zoek tocht naar gegevens van de kin deren, 22.500 in totaal. Van honderd heeft ze die inmiddels compleet, de meeste met foto. Van een paar honderd kinderen weet ze het een en ander, maar van die overige duizenden nog niets. ,,Ik heb de tijd", vertelt de 23-ja- rige in haar woning in Ooster hout. Haar fascinatie voor de oorlog begon als klein - overi gens niet joods - meisje toen haar opa verhalen vertelde over een slagersgezin uit Woerden dat werd gedeporteerd. Op haar achtste las ze het dagboek van Anne Frank en daarna verslond ze alles wat met de oorlog te ma ken had, vooral als het over kin deren ging. „Die kinderen waren net zo bij zonder als Anne Frank, maar niemand kent ze. Ik wil ze uit de anonimiteit halen." Haar on derzoek begon met het In Me- moriam Boek waar ze de namen van de kinderen heeft uitge haald. Vervolgens heeft ze aan de hand van de telefoongids in Nederland de mensen opge zocht met dezelfde achterna men. Onder haar bureau in de huis kamer staan 26 ordners met adressenlijsten. Per week doet ze een paar honderd brieven de deur uit met de vraag of de ge- NIEUW-SCHOONEBEEK - De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees heeft een veehou derij in Nieuw-Schoonebeek op slot gedaan na verdenking van mond- en klauwzeer (mkz). Bij een bloedproef op een aantal voor de export bestemde runde ren reageerde een van de dieren positief. In afwachting van een tweede, uitgebreidere test is aan- en af voer van dieren op het bedrijf verboden. GPD adresseerde familie is of een joods kind kent met dezelfde achternaam dat in de oorlog is omgebracht. „De negatieve re acties die ik heb gehad, zijn op twee handen te tellen. De men sen zijn vooral erg behulpzaam en erg enthousiast over mijn ini tiatief. Ze vinden het ook mooi dat een jong iemand zich hier mee bezighoudt." Het merendeel van de mensen dat reageert, was een neef of een nicht van het omgekomen kind. ,Maar ik heb ook reacties gehad van broers en zussen die de oor log hebben overleefd en drie keer had ik te maken met een va- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De airmiles of 'frequent flyer punten', verkre gen door een verre dienstreis, aanwenden voor een steden- tripje met het gezin, mag dat? Nee, blijkt uit een gedragslijn die tien jaar geleden in de minis terraad is opgesteld. Voor rijks ambtenaren is het in ieder geval verboden. Het gebruik van bonuspunten voor privédoeleinden staat na melijk gelijk aan het aannemen van giften. 'Politieke ambtsdra gers' wordt verzocht 'op vrijwil lige basis' af te zien van het ge bruik van deze spaarsystemen, blijkt uit de gedragscode. Deze geldt overigens ook voor bonus- of spaarpunten van benzine maatschappijen. Voor bewindslieden zelf geldt deze kwestie trouwens niet of nauwelijks, aldus een woord voerder van Algemene Zaken. „De minister-president maakt meestal gebruik van het rege ringstoestel. Als dat toestel niet beschikbaar is, dan is er ook al tijd nog een toestel van Defen sie." Pas daarna wordt eventu eel een lijnvlucht bij de KLM geboekt. Hoge ambtenaren vlie gen met de staatssecretaris of minister mee, dus een stan daard-dienstreis levert hen ook geen punten op. De reizen worden geboekt door een bureau Dienstreizen op het departement, dat geen gebruik maakt van eventueel verworven bonuspunten. Die geven name lijk bij een bepaald aantal recht op een gratis vlucht. Bij Buitenlandse Zaken geldt weer een iets andere regel. „Bo nuspunten die verworven zijn tijdens dienstreizen mogen al leen worden gebruikt voor an dere dienstreizen", aldus een persvoorlichter. Hij 'neemt aan' dat de speciale afdeling Integri teit toeziet op de naleving van deze regel. Het bedrijfsleven is een stuk soepeler bij het toestaan van het privégebruik van frequent fly er-miles. Gratis vliegreisjes worden doorgaans gezien als een mooi extraatje voor het per soneel. Werknemers die veel vliegen hebben daar ook nadeel van: jetlags, wachttijden en on regelmatigheid. Electronicaconcem Philips en het wereldwijd actieve vis- en veebedrijf Nutreco hebben geen beleid. „Als wij de via dienstrei zen bijeen gesprokkelde punten gebruiken voor vakantie-rei zen, dan heeft de baas daar geen moeite mee", zeggen woord voerders. Gelukje Sommige bedrijven proberen de airmiles zelf in handen te krij gen en ze in te zetten voor vol gende reizen, zoals ABN Amro. Daarvoor moet de bank/verze keraar met de verschillende luchtvaartmaatschappijen af spraken maken. Dat lukt niet altijd, sommige maatschappij en willen dat niet. Als de mede werker daardoor de airmiles krijgt, dan is dat een gelukje voor hem of haar. KLM bijvoorbeeld heeft geen bedrij fskaarten, alleen indivi duele mensen kunnen een pas, de zogenaamde Flying Dutch- man-kaart, krijgen Volgens een woordvoerder krijgt de deelne mer bij elke reis punten als hij zijn pas laat zien bij het inchec ken. Daarbij kijkt de maat schappij niet of de reis betaald is door een bedrijf of door de deel nemer zelf. GPD DRIEBERGEN - Even een broodje nuttigen tussen de preken door. Ruim drieduizend gelovigen kwa men gisteren in Driebergen bijeen voor een zendingsbijeenkomst in de openlucht. De meesten hadden zich goed voorbereid op de hagepreken en beschermden zich tijdens de regenbuien met paraplu's en lappen plastic. De openluchtbijeenkomst werd georganiseerd door de Gereformeerde Zendingsbond (GZB), een zendingsorganisatie voor het behoudende deel van de Nederlandse Hervormde Kerk. foto ANP BUSSUM - Het is sinds gisteren verboden om in het centrum van Bussum nog met een blikje bier of fris op straat te lopen. De gemeente Bussum heeft een drankverbod uitgebreid dat sinds 1993 van kracht was in de straat waar jongeren uitgaan. Het verbod werd op verzoek van de politie in 1993 ingesteld als middel om op te treden tegen groepen jongeren, die toen veel overlast veroorzaakten. „De bedoeling ervan is dan ook niet meer dan om overlast mee in de kiem te smoren", aldus de woordvoerder.,Het is niet zo dat we de hele dag bonnen lopen uit te delen." Mede op verzoek van de politie besloot de gemeente ook fris mee te nemen in het verbod, omdat het voor de wijkagenten moeilijk is om te controleren of blikjes fris zijn aangelengd met alcohol. Aangezien de jongeren net buiten de straat waar het verbod al gold, wel hun blikjes dronken, heeft de gemeen te besloten nu het hele centrum droog te leggen. ANP DEN BOSCH - De politie Brabant-Noord heeft een groot schalige handel in verdovende middelen opgerold. Twee mannen uit Den Bosch van respectievelijk 48 en 34 jaar wor den als hoofdverdachten beschouwd. Tientallen kilo's wiet werden door het hele land verspreid. Dat maakte een woord voerder van de politie gisteren bekend. In vier woningen in Den Bosch, Uden en Rosmalen zijn vier hennepkwekerijen ontmanteld. De politie kon verder 50 kilo hennep onderscheppen en voor 60.000 euro aan geld in beslag nemen. Bij huiszoekingen in Den Bosch en Kerkdriel werden ook au to's, caravans, waterscooters en andere waardevolle artikelen in beslag genomen, die door inkomsten uit criminaliteit zou den zijn gefinancierd. ANP AMSTERDAM - Een 34-jarige hoofdagente van de politie Amsterdam-Amstelland is woensdag buiten functie gesteld. Dit maakte de politie gisteren bekend. De agente wordt ervan verdacht geheime politiegegevens aan derden te hebben verstrekt. ANP LAS VEGAS - Het Nederlandse jeugdteam heeft de eerste plaats veroverd op het Wereldkampioenschap Kapper 2002. Dit heeft Haar Promotie Nederland gisteren bekendgemaakt. Het WK werd gehouden in Las Vegas (Verenigde Staten) van 29 tot en met 31 juli onder de naam 'HairWorld'. Nederland werd vertegenwoordigd met een juniorenequipe in zowel het dames- als het heren vak. Laatsgenoemd team, dat zich al twee jaar voorbereidde, mag zich nu wereldkampioen noe men. Met een dertiende plaats eindigde het damesvak junio renteam in de middenmoot. ANP ZUID WENDING - Een medewerker van energiebedrijf Es- sent is gistermiddag om het leven gekomen tijdens werk in Zuidwending in de provincie Groningen. Hij werd onwel en maakte een val in een gat dat hij aan het graven was, aldus een politiewoordvoerder. Tijdens zijn val raakte een gasleiding beschadigd, maar daarbij is vermoedelijk niet zoveel gas vrij - gekomen dat dit de dood van de man tot gevolg heeft gehad, denkt de politie. Zij heeft de zaak overgedragen aan de Ar beidsinspectie. ANP der of een moeder." De zoek tocht van Pennewaard wordt bemoeilijkt doordat veel joden na de oorlog naar het buiten land zijn verhuisd. Internet biedt dan weer uitkomst. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Straatmuzikanten die in de trein musiceren, lopen de kans hun instrument kwijt te raken aan de Spoorwegpolitie. Die sanctie is ingesteld nadat honderden reizigers hebben ge klaagd over de nieuwe stoet Balkan-orkestjes die sinds kort in de trein opduikt. De Nederlandse Spoorwegen hebben deze week een brief ver spreid, waarin de muzikanten worden gewaarschuwd. In het Nederlands en het Roemeens wordt erop gewezen dat musice ren in de trein is verboden. Er staat een boete op van 22 euro. Als musici na de eerste overtre ding nog eens worden betrapt, dan raken zij hun instrument kwijt. In tal van steden in Nederland duiken deze zomer straatmuzi kanten op uit voornamelijk Roemenië en Bulgarije. Zij kun nen eenvoudig binnen de Euro pese Unie vrij rondreizen sinds de visumplicht voor die landen begin dit jaar werd afgeschaft. Na de terrassen in de grote ste den duiken de orkesten sinds kort ook op in de trein. De muzi kanten kopen keurig een kaart je en stappen daarna met accor deon, viool en tamboerijn in, voor een optreden in het gang pad. Dit tot ergernis van veel reizigers die in groten getale bij de NS klaagden. Van berispingen van conduc teurs trekken de muzikanten zich weinig aan. „Ze gaan even rustig zitten als de conducteur hen aanspreekt, maar als die uit de coupé is verdwenen, begin nen ze gewoon weer met spelen. Of ze stappen uit op het station en pakken een volgende trein", aldus een NS-woordvoerster De Spoorwegpolitie schat dat het een groep van vijftig muzi kanten betreft. Zij opereren vooral in de Randstad Horeca Ook horecaondernemers in het centrum van Rotterdam zijn de Oost-Europese straatmuzikan ten bij hun terrassen zat. Som migen exploitanten weigeren hen in hun zaak of sturen hen weg van hun terras. „Er is nu een grens bereikt", zegt voorzit ter Leo Bruijn van Horeca Ne derland, afdeling Rotterdam. De laatste tijd is het aantal straatmuzikanten dat in kleine groepjes door de stad trekt enorm toegenomen. De Oost- Europeanen treden kort op bij een terras, waarna ze met een geldbakje rond gaan. De horeca is volgens Bruijn niet gediend van een onderlinge 'concurren tiestrijd' tussen de artiesten. Ook in andere steden klagen ex ploitanten steen en been over 'de files' van muzikanten voor de terrassen. In Haarlem wor den ze stelselmatig door de ho reca geweerd en in Amsterdam is een poster met 'gedragsregels' in de maak. GPD van onze redactie binnenland OSS - LPF-lid P. Haex uit Weert, die bezig was met de op richting van een LPF-afdeling voor de gemeenteraadsverkie zingen in Oss, is door zijn partij met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld. Haex verzweeg dat hij in 1994 is veroordeeld voor ontucht met minderjarige meisjes en dat hij in datzelfde jaar actief lid was van de Centrum Democraten (CD) in zijn woonplaats. Haex was enkele weken geleden een van de initiatiefnemers voor een afdeling van de Lijst Pim Fortuyn in Oss. De gemeente raadsverkiezingen zijn in Oss pas op 20 november in verband met een herindeling met Raven- stein. Haex zei toen bereid te zijn naar Oss te verhuizen. Hij meldde fractievoorzitter te wil len worden en zelfs wethouder. Het landelijk bestuur van de LPF reageerde gisteren ge schokt op het verleden van de 53-jarige oud-makelaar. Haex zegt nu een eigen lijst op te willen richten in Oss. De veroor deling voor ontucht met min derjarige meisjes is destijds vol gens hem opgeklopt, omdat hij lid was van de CD. „Datwasniet meer dan stoeien met een meisje uit de buurt. Iemand anders was daar nooit voor veroordeeld Ik heb er wel spijt van dat ik lid ben geweest van de CD." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3