PSV begint met schone lei PZC Baans heeft smaak te pakken Ajax kampt met keepersprobleem Rumsas twijfelt over bezoek aan vrouw Verstappen gevraagd terug te keren bij renstal van Arrows 16 Feyenoord wacht mogelijk vervolging voor spreekkoren Guus Hiddink laat afgelopen seizoen voor wat het geweest is Excelsior contracteert Boussatta Fiorentia geweerd uit serie B Arie Haan weer technisch directeur Nieuwe club voor Romario Oranje wint van Bulgarije Biaggi vertrekt bij Yamaha Softballers missen play-offs Honderd procent voor schaker Loek van Wely Knopper naar Aris Saloniki vrijdag 2 augustus 2002 ROTTERDAM - De aanklager betaald voetbal van de KNVB gaat vanwege de racistische spreekkoren in De Kuip moge lijk over tot vervolging van Fey enoord. Dat liet KNVB-woord- voerder Rob de Leede gisteren weten. ,,De aanklager verzamelt mate riaal en zal de komende dagen vaststellen of er voldoende gronden zijn om tot vervolging over te gaan." Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft aangedrongen op een 'ge wone' strafzaak. Volgens de Rotterdamse burgemeester Ivo Opstelten hebben agenten ech ter geen misdrijf vastgesteld. Minister van binnenlandse za ken Johan Remkes (VVD) ver oordeelt racistische spreekko ren in voetbalstadions, maar laat het aan de betrokken bur gemeester en de KNVB over om maatregelen te treffen. Supporters lieten woensdag op de open dag van Feyenoord de kreet 'Harnas, Harnas, joden aan het gas' horen. Diverse televi siestations brachten dat later in de journaals, waarna het (Rot terdamse) PvdA-kamerlid Pe ter van Heemst direct kamer vragen stelde. Volgens hem moet Feyenoord eventueel ge straft worden met het spelen van een duel zonder publiek. Dat laatste is een kwestie die de KNVB kan opleggen. Feye noord kan de supporters een stadionverbod opleggen. Feyenoord liet gisteren weten de praktijken van de supporters liever te willen doodzwijgen. Het CIDI schrijft de club nu in een brief dat 'misdrijven nim mer kunnen en mogen worden doodgezwegen'. Volgens het CIDI heeft juist dat ervoor ge zorgd dat antisemitisme door voetbalsupporters 'een aan vaardbaar fenomeen in onze sa menleving is geworden'. Het CIDI vertrouwt erop dat Feyenoord maatregelen neemt om soortgelijke misstanden in de toekomst te voorkomen. Bo vendien wil het centrum in een gesprek uitleggen wat het voor joden (én niet-joden) betekent om met de Hamas-slogan ge confronteerd te worden. GPD EINDHOVEN - Hij voelde de laatste tijd weer tintelingen en daarom was Guus Hiddink blij dat hij gisteren weer gras onder zijn schoenen had. „Hé, hoe zou het met PSV gaan, dacht ik dan. Ik zal ze eens gauw even bellen. Dat is een goed teken." De eerste trainingsdag van de Koreaanse halfgod bij PSV was er vooral een van observeren en analyseren. In feite was er wei nig verschil merkbaar met de trainingen van de afgelopen 'Hiddink-loze' weken: Erwin Koeman, Fred Rutten en Joop Hiele deden ook gisteren het veldwerk. „Ik zal al snel een ac tievere rol pakken. Maar eerst wil ik alle spelers goed bekij ken", verklaart Hiddink. Tijdens zijn korte vakantie zag Hiddink zijn nieuwe ploeg twee keer voetballen: tegen RC Genk en tegen Eindhoven. Tegen de Belgische landskampioen zag Hiddink zijn ploeg enkele kan sen krijgen, maar vooral ook nonchalant verdedigen. Eind hoven bood woensdag te weinig weerstand om te zien hoe PSV er defensief voorstaat. „Aanval lend missen we nog de nodige scherpte. Tot nu toe lag het ac cent in de voorbereiding vooral op het fysieke aspect, nu gaan we ook aan de scherpte wer ken", beloofde Hiddink. In feite heeft Hiddink maar één serieuze oefenwedstrijd ter be schikking om zijn visie in eigen woorden aan de groep te presen teren: dinsdag tegen Hertha BSC. „Klopt. Maar ik heb mijn indrukken van de trainingen en heb natuurlijk de nodige infor matie van Erwin en Fred gekre gen. Ik denk dat het genoeg is." Dringen Eén van de punten die Hiddink na afloop van zijn eerste trai ning aanstipte, was de grootte van de selectie. Hij waarschuw de de spelers die min of meer overbodig zijn. „Het wordt dringen, dertig spelers is veel. Jongens die niet bij pakweg de eerste zestien, achttien zitten, spelen niet veel. Ik zou als speler gewoon willen voetballen, is het niet hier dan maar elders. Al leen zit de markt op slot. Als ze hier blijven, wordt er veel van hen gevraagd. Ze zullen een per fecte instelling moeten tonen. Maar ik verwacht op dat vlak geen problemen." Een mogelijk vertrek van Mark van Bommel - Engelse interesse wil almaar niet concreet worden - ziet Hiddink niet gebeuren. „Ik ga er vanuit dat deze groep intact blijft. Ik heb zelf met Mark gesproken en hij gaat voor honderd procent voor PSV." Als er iets is uit Zuid-Korea dat hij graag op de PSV-spelers over zou willen brengen, is dat de on voorwaardelijke overgave waarmee de Koreanen op het WK de tegenstanders bestre den. „Dat is een basis", vindt Hiddink. Maar alleen 'vanuit het hart spelen' is natuurlijk niet genoeg. „Als je tactisch en technisch niet op niveau bent dan kun je nog zo met overgave spelen, dan wordt het niks. Ik ga hier niet radicaal allerlei zaken veranderen. Als er dingen ver beterd moeten worden, doe ik dat. Maar laten we niet vergeten dat er hier onder Erik Gerets goed werk geleverd is." Ultieme doel Voorzitter Harry van Raaij liet zich onlangs ontvallen dat op nieuw de tweede ronde van de Champions League, waarnaar PSV zo hunkert, het ultieme doel is. „Het halen van die twee de ronde is een grote doelstel ling", erkent Hiddink. „Maar het is geen taakstelling. Dat is een verschil. Als iets een taak stelling is en je haalt het niet, ben je niet berekend op die taak en moet je je conclusies trekken. Dat is niet aan de orde. De twee de ronde van de Champions League is een doelstelling." De druk die Van Raaij de groep en ook de staf oplegt, vindt de trainer geen probleem. In zijn ogen hoort het zo. „Ik word daar niet passief van, het maakt bij mij juist energie vrij. De spelers moeten het waarmaken en wij moeten als staf ze daartoe in staat stellen." Het vorige seizoen was er een van wrijvingen, onvrede en pro blemen. Ondanks dat werd PSV tweede in de competitie en plaatste het zich opnieuw voor de Champions League. „Daar om vind ik niet dat je van een dramatisch seizoen kunt spre ken", meent Hiddink. „Dramatisch is een te groot woord. Ik begin nu met een schone lei. Ik ken de details niet van de problemen van vorig sei zoen en ik wil ze ook niet we ten." GPD ROTTERDAM - Excelsior heeft zich versterkt met Dries Boussatta. De 29-jarige aanvaller heeft bij de Rotterdammers! een contract voor een jaar getekend. Boussatta zat zonder club. Eind vorig jaar werd op zijn verzoek zijn nog doorlopen de verbintenis met AZ ontbonden. Hij speelde sinds 1998 in Alkmaar. Daarvoor kwam hij uit voor FC Utrecht. ANP MILAAN - De Italiaans club Fiorentina mag komend seizoen: niet uitkomen in de serie B. De tweevoudig landskampioen degradeerde afgelopen jaargang uit de hoogste divisie van hel Italiaanse voetbal, maar kreeg van de nationale voetbalbond (FIGC) geen toestemming in de serie B te gaan spelen. Fiorentina heeft een schuldenlast van ongeveer 22 miljoen; euro. Voorzitter Vittorio Cecchi Gori ging ervan uit voor gis-, teren het benodigde geld bijeen te krijgen, maar hij is daar niet in geslaagd. Volgens een woordvoerder van Fiorentina is het nog onduidelijk in welke divisie de club komend seizoen wel mag gaan spelen. RTR STUTTGART - De Duitse voetbalclub Stuttgarter Kickers, heeft Arie Haan aangesteld als technisch directeur. De voor malig Nederlands international zat zonder club sinds zijn, vertrek bij Austria Wien vorig jaar augustus. In Duitsland werkte hij eerder bij VfB Stuttgart en 1. FC Nürnberg. Stutt garter Kickers komt uit in de zogenaamde regionalliga. SID RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse aanvaller Romario heeft een nieuwe club. De oud-PSV'er verruilt Vasco da Gama voor Fluminense uit Rio de Janeiro. De 36-jarige voetballer heeft dit voor de Braziliaanse radio verklaard. Op 11 augustus zal Romario zijn eerste wedstrijd voor Fluminense spelen. AFP BOARIO - De Nederlandse volleybalsters hebben op het vijf-; landentoernooi in Italië de eerste zege binnen. Na het verlies; op de openingsdag tegen het gastland (1-3) won de ploeg van bondscoach Angelo Frigoni gisteren met duidelijke cijfers van Bulgarije. Het werd 3-0, met de setstanden 25-21, 25-19 en 25-14. De nationale ploeg bereidt zich voor op het wereld kampioenschap in Duitsland, later deze maand. Vandaag speelt de ploeg tegen Tsjechië, morgen tegen Polen. ANP MILAAN - De Italiaanse motorcoureur Max Biaggi vertrekt aan het einde van het seizoen bij Yamaha. „Ik had graag bij het team willen blijven, maar na een gesprek is mij duidelijk geworden dat Yamaha geen garanties kan geven over de voor waarden voor volgend seizoen. Ik heb daarom besloten wegte gaan", aldus Biaggi in een gesprek met de krant Gazzetta del- lo Sport. Biaggi, die uitkomt in de MotoGP, is aan zijn vierde jaar bij Yamaha bezig. De Italiaan behaalde met Aprilia drie titels in de 250 cc klasse en stapte in 1998 met Honda over naar de 500 cc. Weer een jaar later ging hij naar Yamaha. In de tus senstand van de MotoGP (voorheen de 500 cc), staat hij nu derde achter zijn landgenoot Rossi en de Japanner Ukawa. De verwachting is dat Biaggi volgend jaar zal rijden voor Ducati of Honda. RTR SASKATOON - De Nederland se softbalsters hebben zich bij het WK in het Canadese Saska toon niet weten te plaatsen voor de playoffs. Oranje verloor de cruciale wed strijd tegen Puerto Rico met 1-3 en kan hierdoor een plaats bij de eerste vier in de groep vergeten. Eerder maakte Oranje al een valse start met de onnodige ne derlaag tegen Venezuela en de slechte wedstrijd tegen Nieuw- Zeeland. ANP Tijdens zijn eerste training observeerde Hiddink (rechts) alleen. Hij laat het geven van aanwijzingen aan zijn assistent Erwin Koeman (midden) over. Op de voorgrond doen Wilfred Bouma en Mark van Bommel rekoefeningen. foto Kees Martens/GPD door onze sportredactie ROTTERDAM - Formule-1- teambaas Tom Walkinshaw van Arrows heeft Jos Verstappen voorgesteld om opnieuw voor zijn renstal te rijden. De Schot zoekt naar mogelijkheden om van de rechtszaak af te komen die Verstappen tegen hem heeft aangespannen. De 30-jarige coureur heeft vooralsnog be dankt, omdat hij eerst geld wil zien van Arrows. „Walkinshaw zoekt oplossin gen om van het juridische pro bleem met ons af te komen", al dus Huub Rothengatter, de manager van Verstappen. „Daar zou inpassen om eventu eel weer wat voor Arrows te gaan doen. Maar het is veel com plexer dan 'Jos, ga jij maar even AMSTERDAM - Schaker Loek van Wely heeft na zes ronden van het Lost Boys-toernooi als enige nog een score van 100 pro cent. Hij versloeg gisteren in een spannende partij medekoploper Friso Nijboer en leidt nu met zes punten uit zes duels. Van Wely kwam met groot voor deel uit de openingszetten en al rond de twintigste zet werd voor de kansen van Nijboer gevreesd. De Amsterdammer vond in een kwaliteitsoffer nog een moge lijkheid om de strijd te rekken, maar Van Wely schrok hiervoor niet terug. rijden en dan zijn we overal van af'. Er zitten allerlei haken en ogen aan." Volgens formule-1-blad Race- Report had Verstappen afgelo pen zondag voor Arrows de Grand Prix van Duitsland kun nen racen. De Nederlander heeft een miljoenenclaim lopen tegen Arrows. De renstal stuur de hem in februari de laan uit ondanks een getekend contract voor 2002. Verstappen heeft ook nog salaris te goed van vorig jaar. De zaak hangt het toch al in financiële moeilijkheden verke rende Arrows als een molen steen om de nek. RaceReport schrijft ook dat Verstappen een aanbod kreeg van Minardi om de zwak preste rende Maleisiër Alex Yoong te vervangen. „Zover is het niet", zegt Rothengatter. „Het klopt wel dat teambaas Paul Stoddart bij Jos gepeild heeft wat hij er van zou vinden om te racen, mócht Yoong vervangen wor den. Maar Yoong blijft voorlo pig gewoon rijden en wij hebben gezegd: laten we daar nog even mee wachten." Verstappen zegt in RaceReport: „Ik vind het fijn dat Paul mij ge beld heeft, maar momenteel wil ikniet bij Minardi rijden. Deau- to is helemaal niet slecht, maar de prestaties van de Asiatech- motor zijn net zo slecht als vorig jaar. Wat kan ik dan bij Minardi laten zien? Het zal al een hele klus worden om beter te preste ren dan Mark Webber. Die kent de Minardi door en door en is fy siek sterker dan ik doordat hij wel heeft gereden." Volgens Rothengatter gaat het bij Arrows en Minardi niet om concrete aanbiedingen, die de finitief is afgeslagen ANP door Maraine van Oosterhout BERLIJN - Madeion Baans had woensdagavond na haar recordrace op de 100 meter schoolslag lang op de mas sagetafel gelegen. En ze had een flink stuk chocolade gege ten. Dat was de enige uitspat ting. Geen champagne, geen feestje. Gisteren immers ston den tijdens de Europese kam pioenschappen in Berlijn de series en de halve finale van de 50 meter schoolslag op het programma en Baans voelde dat er nog wel iets in zat. Een Nederlands record misschien. Met 32.37 bleef ze een fractie onder de 32.40, de tijd die Ilse Kikkert in 1999 in Istanbul zwom. Daarmee plaatste Baans zich als achtste voor de finale die vandaag gezwom men wordt en ze sluit niet uit dat ze dan nog iets harder kan. „Bij de finish kwam ik niet echt goed uit. Op het allerlaat ste stukje moet je een keuze makenNog een halve slag ma ken of uitdrijven. Die beslis sing moet je in een mum van tijd nemen. Dat liep vandaag niet helemaal lekker. In het verleden wilde ik, met de fi nish in zicht, de slagfrequentie nog wel eens verhogen. Nu heb ik geleerd me te beheersen en mijn slag aan te houden. Maar vandaag ging het toch nog even een beetje mis. Dat is geen kwestie van niet weten hoe het moet maar ik moet ge woon even goed mijn kop erbij houden. Dat moet morgen wel even gebeuren. En verder is het één baantje alles of niks." Naast Pieter van den Hoogen- band is Madeion Baans (24) in middels de opvallendste zwemmer uit de Nederlandse ploeg en dat terwijl het er een jaar geleden nog even op leek dat ze het topzwemmen vaar wel zou zeggen. Ze was na Sydney 2000 gepasseerd voor de Philips-profploeg omdat trainer Jacco Verhaeren vond dat ze wel zo ongeveer aan haar grens zat. Ze draaide nog een beetje mee in de tweede ploeg van PSV, totdat ze be sloot terug te keren naar haar oude vereniging De Kempvis Madeion Baans tijdens de halve finale 50 meter schoolslag. Baans zwom een nationaal record en plaatste zich voor de finale. foto Robert Vos/ANP in Spijkenisse, voorrang te gaan geven aan haar maat schappelijke carrière en een studie communicatie op te gaan pikken in Rotterdam. Ei genlijk had ze het allemaal wel een beetje gezien. Maar juist in Spijkenisse, on der leiding van trainer Dick Bergsma, boekt ze plots wel de progressie die er in Eindhoven maar niet uitkwam. Op basis van veel minder trainingsu ren. „Aan het begin van het seizoen ben ik gewoon weer lekker gaan trainen, en dat be viel heel erg goed. Niet meer zoveel uren als in Eindhoven, maar ik lig toch altijd nog wel zo'n veertien uur per week in het water, hoor. Het EK korte baan vorig jaar december in Antwerpen was mijn eerste toernooi onder Dick en daar kreeg ik weer de kriebels. En het lange baan-werk ligt me gewoon nog iets beter." Eenvoudige klus Voor Pieter van den Hoogen- band was het halen van de fi nale op de 200 meter vrije slag een eenvoudige klus. Zijn tijd van 1.46.21 in de halve finale was veruit de snelste Ter ver gelijking: Emiliano Brembilla plaatste zich met 1.47.61 als tweede. Van den Hoogenband zei zich na afloop verbaasd te hebben over het gemak waar mee hij naar die tijd gezwom men was. Voor de finale, vanmiddag, kondigde de olympisch kampioen eerder al dat hij in ieder geval een nieuw Europees record (1.45.35) in gedachten heeft. Gisteren liet hij ook weten dat hij denkt aan een tijd onder de 1.45, wat hem dichter in de buurt van het we reldrecord (1.44.06) van de Australiër Ian Thorpe zou kunnen brengen. GPD van onze sportredactie LYON - Raimondas Rumsas be slist pas vandaag of hij terug keert naar Frankrijk in verband met de aanhouding van zijn vrouw Edita. Dat heeft zijn Franse advocaat bekendge maakt. De wielrenner van Lampre zou zich aanvankelijk woensdag al bij de politie in Lyon melden. Rumsas' vrouw liep zondag bij een controle van de Franse douane in de Alpen tegen de lamp. In haar auto vonden be ambten allerlei medicamenten. Bij een deel daarvan zou het om verboden dopingmiddelen gaan. Volgens justitiële bronnen zou Edita Rumsas inmiddels tijdens de verhoren hebben toegegeven dat haar man enkele van de ge vonden producten had meege geven. Volgens de renner berust de hele zaak op een misver stand. De middelen zouden voor zijn schoonmoeder zijn geweest De renner verliet Frankrijk zon dagavond na de laatste etappe van de Tour. Volgens advocaat Pierre-Louis Piloix wacht Rumsas een ge sprek af met de ambassadrice van Litouwen. Zij arriveerde, gisteren in Bonneville. In hel paleis van justitie sprak ze mei de vrouw van de wielrenner. De ambassadrice gaf nader hand geen commentaar op hel gesprek. Ze vertrouwde een Li touwse journalist telefonisch wel toe, dat ze in de gesprekken met vertegenwoordigers van de Franse justitie gewezen heeft op de familiaire situatie van Edita Rumsas. Ze is moeder van drie kinderen. Een justitiële bron heeft het Franse persbureau AFP laten weten dat de echtge note van de wielrenner wordl vervolgd wegens 'georganiseer de handel in dopingproducten' De maximale straf daarvoor is zeven jaar cel en een boete van 150.000 euro. Volgens dezelfde bron zouden in de auto van Edi ta veertig verschillende sub stanties zijn aangetroffen. Van sommige producten is de inhoud' officieel nog niet vastgesteld. Edita Rumsas kan vier maan-! den worden vastgehouden waarbij verlenging met dezelf de periode mogelijk is. De reden van de opsluiting is haar buiten bereik te houden van invloeden van buitenaf. AFP/RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax heeft in de voorbereiding op het nieuwe seizoen een keepersprobleem. Eerste doelman Bogdan Lobont ondergaat vandaag een MRI- scan en daarna een onderzoek aan zijn gekwetste linkerschou der. Als blijkt dat de Roemeen, de opvolger van de gestopte Fred Grim, langdurig is uitge schakeld vindt trainer Ronald Koeman dat er een keeper bij moet komen. Lobont liep de blessure vorige week woensdag op in de oefen wedstrijd tegen Celtic. Twee jaar geleden werd hij geope reerd aan zijn andere schouder. Tweede keeper Joey Didulica liep twee weken geleden een en kelblessure op en is ook nog eni ge tijd uit de roulatie. De negen tienjarige Maarten Stekelen burg staat daardoor onder de lat bij het Amsterdam Toernooi Vanavond speelt Ajax tegen Manchester United en zondag tegen FC Barcelona. De keeper van Jong Ajax, Robert Swin- kels, is reserve-doelman. Steke lenburg keepte ook in de vorige oefenwedstrijd, tegen Norwich City, en maakte indruk op Koe man. „Hij is een talentvolle kee per, hij krijgt nu een fantasti sche kans." Stekelenburg blijft dit seizoen bij de A-selectie, maar zal eens in de twee weken in Jong Ajax spelen. ANP AMSTERDAM - Ajax heeft Ri chard Knopper voor een seizoen verhuurd aan de Griekse club Aris Saloniki. Voor de aanvallend ingestelde middenvelder was in Amster dam geen plaats meer in de A- selectie. Het contract van Knopper bij Ajax loopt nog tot 30 juni 2005. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38