Bezem gaat door Poortambacht 10 Gratis ritje met een lach toe PZC Graven Colijnsplaat worden niet geruimd Zorgvernieuwing krijgt gestalte in project Sommelsdijk Jongen rijdt met auto tuin in Drankrijder neemt souvenir mee Man aangehouden met xtc-pillen Vlees gestolen in Renesse Alcoholverbod op straat Te kleine baarsjes opgevist Bouwafval wordt na veel klachten eindelijk verwijderd Natuurmarkt voor de jeugd Avondmarkt Tentoonstelling over zwerfafval 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 2 augustus 2002 MIDDELBURG - Een veertienjarige jongen uit Middelburg is gisteravond met een auto de tuin van een woning ingereden. De jongen was op bezoek bij familie in de J.G. Schorerstraat en had de autosleutels gepakt om naar de radio te luisteren. Hij draaide de contactsleutel te ver door, waarna de motor aansloeg en de auto achteruit begon te rijden. In paniek trapte de jongen op het gaspedaal en reed achteruit het trottoir over. Hij kwam tot stilstand tegen het tuinhekje van een woning. VLISSINGEN - Wegens rijden onder invloed is in de nacht van woensdag op donderdag rond 3.00 uur in Vlissingen een 29-jarige Rotterdammer aangehouden. De automobilist was op de rotonde Sloeweg/Bossenburgweg in Vlissingen tegen een rotonde aangereden. Na de botsing was de beschonken man doorgereden en sleepte daarbij een betonblok van de ro tonde een meter of twintig mee onder zijn auto. WESTKAPELLE - Op een parkeerplaats aan de Grindweg in Westkapelle is in de nacht van woensdag op donderdag een man aangehouden met een grote hoeveelheid drugs De man, een 43-jarige man uit de gemeente Cranendonck, had 97 xtc-pillen en drie zakjes weed bij zich. De drugs zijn in beslag genomen en de man heeft een proces-verbaal gekre gen. RENESSE - Onbekende daders hebben in een horecagelegen heid aan de Hogezoom in de nacht van woensdag op donder dag een aantal dozen vlees wegggenomen. De daders ver schaften zich toegang tot het bedrijf door de deur te forceren De waarde van het gestolen vlees is niet bekend. SINT-MAARTENSDIJK - In de hele gemeente Tholen is het voortaan verboden op straat alcoholhoudende drank te nutti gen of aangebroken flesjes en blikjes bij je te dragen. Eerder is ditzelfde verbod ook ingegaan in onder meer de gemeenten Goes en Borsele. Burgemeester en wethouders hebben tot die maatregel besloten om overlast en baldadigheid te lijf te gaan. In Sint-Annaland bestond deze maatregel al langer. Daar is een verbod op het drinken op straat al in 2000 ingevoerd. Het ging daarbij om een van de maatregelen van het project Veilig uitgaan Sint-Annaland. Dit project moest korte metten ma ken met de stappersoverlast in deze Thoolse kern. NIEUWDORP - Tegen twee mannen is gistermiddag op de Europa weg Zuid in Nieuwdorp proces-verbaal opgemaakt omdat zij vissen onder de maat hadden gevangen. Een 45-jarige man uit Spijkenisse had negen zeebaarsjes ge vangen die volgens de visserij wet niet groot genoeg zijn om uit het water te worden gehaald. Een 47-jarige Rotterdammer viste zeventien te kleine visjes uit de Westerschelde. Het langste exemplaar dat het tweetal had opgevist was 16 centimeter lang. Volgens de wet moet een zeebaars minstens 20 centimeter meten. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is heel veel klagen en soebatten aan vooraf gegaan, maar nu belooft het ge meentebestuur toch eindelijk dat de woonomgeving in de wijk Poortambacht 10 in Zierikzee binnenkort wordt opgeknapt. De voltooiing van de gehele wijk heeft lange tijd in beslag geno men. Zolang er werd gebouwd, werden sommige stukken grond gebruikt voor opslag van steen- resten en bestratingsmateriaal. „Een puinhoop", klaagde be woner W van de Polder ruim een jaar geleden al. Hij ergerde zich er vooral aan dat de ophoping van bouwmaterialen uiteinde lijk veranderde in een storthoop waar veel omwonenden ook hun afval neergooiden. Hij is blij dat er nu verbetering in de situatie komt en moet erkennen dat al voor de bouwvakantie veel troep is opgeruimd. Maar het kan nog beter, want hij ziet bij voorbeeld de stratenmakers na afronding van een karwei nog heel wat onnodige troep achter laten. Bovendien constateert hij in sommige straten bij slecht weer nog steeds een slechte af voer van regenwater door de op hoping van restafval van de bouw. Troosteloos Ook Belangencomité Poortam bacht 10 heeft de afgelopen jaren talloze malen aan de bel getrokken bij het gemeentebe stuur. Er werd veelvuldig ge klaagd over centimetersdik slib op de weg, kapotgereden trot toirs en diepe gaten in de weg die vollopen bij slecht weer. „In sommige watergangen drijven pallets. In verschillende plant soenen zwerven planken en an der grof vuil. De bennen van de Oosterscheldestraat worden ontsierd door een fikse berg zand, stoeptegels en betonran- den. Het is op die manier een le lijke, troosteloze wijk", luidde de mening van voorzitter P. Ke- mink van het belangencomité. De gemeente erkent dat het lan ge tijd een 'rommeltje' is ge weest in deze wijk, maar dat die Poortambacht 10 biedt een troosteloze aanblik door zwerfvuil en bouwafval. Ook is de afvoer van regenwater in sommige straten nog slecht door ophoping van bouwrestan ten. foto Marijke Folkertsma situatie vooral ontstond door dat aan een kant nog flink werd gebouwd, terwijl aan de andere kant al volop werd gewoond. Naar aanleiding van al die op merkingen uit Poortambacht 10 heeft de gemeente met project ontwikkelaar Bouwcombinatie Nieuwwest BV toch een aantal afspraken gemaakt over verbe tering van de woonomgeving in deze wijk. Er is afgesproken dat de klachten binnen enkele maanden worden verholpen. De oplevering van de bestrating ge beurt naar verwachting in au gustus/september. Het bijbeho rende groen kan echter niet voor 2003 worden overgedragen. De projectontwikkelaar zorgt voor vervanging van de dode bomen. Hiervoor moet rekening worden gehouden met het plantseizoen van november tot april en met de weersomstandigheden. In de Graspieperstraat wordt dit naj aar onderzocht wat de ge schiktste aanplant hiervoor is. In de Reigerstraat wordt in op dracht van de projectontwikke laar het onkruid verwijderd. Ook het trottoir langs de Oosterscheldestraat wordt on- kruidvrij gemaakt. De gemeen te heeft bij de projectontwikke laar regelmatig aangedrongen op betere onkruidbestrijding. Dit najaar zullen in de wijk ook de bermen worden gefreesd en ingezaaid en rondom de bomen zal alsnog worden gemaaid Tenslotte zegt de gemeente toe dat het zwerfvuil en het bouw afval binnenkort uit de water partijen worden verwijderd. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Het plan om op termijn graven te ruimen op de algemene begraafplaats in Colijnsplaat is voorlopig van de baan. Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beve land hebben eindelijk overeen stemming bereikt met de maat schap Van der Weele over de aankoop van een stuk grond. Daarmee kan de begraafplaats de komende decennia met zo'n negenhonderd graven worden uitgebreid. Het gaat om ruim twee hectare land aan de noordoostkant van het kerkhof. Uitbreiding van de begraafplaats is hard nodig, want het huidige terrein is ver- moedelijk over een jaarvol. Om dat het vorige college van B en W eraan twijfelde of het wel zou lukken de voor de uitbreiding benodigde grond aan te kopen, wilde het een ruimingsprocedu re in gang zetten. De bestuur ders hadden daarvoor een aan tal oude graven, waaronder ook REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kindergraven, uit de periode 1933-1961 op het oog. Het ruimen van graven stuitte echter op verzet in de gemeente raad. Vooral het CDA en de SGP hadden grote moeite met het idee en verweten het college vervolgens dat er veel te weinig moeite was gedaan om met de eigenaren van de grond tot over eenstemming te komen. SGP- voorman A. van der Maas - in middels wethouder ruimtelijke ordening - gaf de bestuurders zelfs een 'bestuurlijke onvol doende'. Alvorens de koop daadwerke lijk gesloten wordt, zal het col lege het nu gesloten principe akkoord nog wel aan de ge meenteraad voorleggen. Dat ge beurt pas na de zomervakantie. RENESSE - Het Ecoscope houdt op de woensdagen 7 en 14 augustus nog twee natuur- zomermarkten voor de jeugd. Er is een interactieve natuur- en milieu-expositie en een doepad door de natuur- en cultuurtuin Tijdens dat tochtje komen de deelnemers verschillende die ren van de kinderboerderij te gen en vlinders en insecten. Vooral de zwartgeel gestreepte zebrarupsen van de Jacobsvlin- der zijn massaal aanwezig. Ver der is er een knutselstand inge richt. De natuurzomermarkt duurt van 10.00 tot 13.00 uur. BRUINISSE - In het dorpscen trum van Bruinisse wordt vanavond een avondmarkt ge houden met talrijke extra acti viteiten zoals een braderie, een kinderrommelmarkt, een rad van avontuur en een karaoke- wedstrijd. Veel ambulante handelaren zul len hun koopwaar demonstre ren of laten proeven. Verder staat er een poffertjeskraam en wordt er een springkussen voor de kinderen opgesteld. De vrij willigsters van het Visserijmu seum lopen in klederdracht rond en delen promotietassen uit onder de marktbezoekers. - De avondmarkt wordt gehou- den van 16 tot 21 uur. door Piet Kleemans SOMMELSDIJK - Verstande lijk gehandicapten die zelfstan dig wonen in hun eigen omge ving, met hun eigen spulletjes en met verantwoordelijkheid voor him eigen huishouden. Daar gaat het om bij het door de Stichting Zuidwester - een or ganisatie voor zorg en dienst verlening aan mensen met een verstandelijke handicap - sa men met Woongoed Flakkee in Sommelsdijk opgezette project Krakeelstraat. In de groepswoning en de zes appartementen is plaats voor tien verstandelijk gehandicap ten. Het bouwproject aan de Krakeelstraat is, schrijft de Stichting Zuidwester in haar jaarbericht over 2001, een dui delijke uiting van zorgvernieu wing. Het project vloeit voort uit een in 1998 uitgevoerd woonwensenonderzoek onder cliënten van Zuidwester. Uit dat onderzoek bleek dat zo'n twin tig mensen die toen nog op woonoord voor verstandelijk gehandicapten Hernesseroord in Middelharnis woonden, graag in het centrum van Mid delharnis wilden wonen. En dan liefst zelfstandig. Stichting Zuidwester ging om de tafel zitten met Woongoed Flakkee (toen nog woning bouwvereniging Middelharnis genaamd)Dat leidde tot de ont wikkeling van het bouwproject Krakeelstraat. Daarbij staat de scheiding tussen wonen en zorg centraal. De cliënt huurt de wo ning gewoon van Woongoed Flakkee en koopt via het per soonsgebonden budget onder steuning of begeleiding in bij de Stichting Zuidwester. Project Krakeelstraat ligt in het verlengde van individueel wo nen, maar gaat in de visie van Stichting Zuidwester nog een stapje verder. Uitgangspunt voor wat betreft de zorgverle ning moet in de toekomst niet langer het aanbod, maar de vraag zijn en dat principe wil Stichting Zuidwester in de Kra keelstraat uit gaan proberen. Projectleider Krakeelstraat Hans Maliepaard ziet het bouw project in Sommelsdijk als een logisch vervolg op de weg die Stichting Zuidwester al enkele jaren geleden met individueel wonen is ingeslagen. Voor de zorgverleners is de scheiding tussen wonen en zorg volgens Maliepaard nog steeds wennen, maar hij vindt het een goede ontwikkeling. „Vroeger hadden cliënten geen keuze. Je kreeg een bepaalde zorg aangeboden en het was slikken of stikken. Nu is de cliënt het uitgangs punt." Bouwtechnisch is het project Krakeelstraat inmid dels opgeleverd. Het is de be doeling dat de groepswoning en de appartementen in september betrokken worden. RENESSE - In het Ecoscope in Renesse is vanaf 10 augustus een expositie te zien onder de naam Zwerfafval mooi niet. Het betreft een interactieve ex positie waar negen Schouwse scholen aan deelnemen. Het project is een initiatief van de regionale Natuur- en Milieu Educatiecentra, TVN-consu- lentschap Zeeland, OLAZ, Zeeuwse gemeenten en de Pro vincie. De tentoonstelling is tot half september dagelijks te be zichtigen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Chauffeur Jos Stolte brengt zijn passagiers fluitend naar het strand. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle RENESSE - In de halfopen ca- briobus van Taxi Centrale Re- nesse voor het gratis transport van het transferium naar het strand klinkt muziek uit de ja ren zestig en zeventig. Enkele inzittenden neuriën mee. Chauffeur Jos Stolte zet tij dens zijn ritten altijd een cd op. „Zodra er muziek opstaat, ga ik fluiten. Als je hier met een lang gezicht gaat zitten, kun je er net zo goed mee op houden", vindt Stolte. De chauffeur houdt van zijn werk en krijgt vaak van toeris ten te horen dat ze deze ver- voersservice in Renesse enorm waarderen. „Je hoeft geen kaartje te laten zien, alleen een goed humeur", zegt de chauf feur regelmatig tegen zijn pas sagiers. Stolte werkt zijn bus ieder half uur door de nauwe straatjes van Renesse, tussen de aan beide zijden fietsende toeris ten door en de - toch nog - ge parkeerde auto's. Hij laat zijn humeur er niet door bederven. Stolte blijft het verkeer flui tend trotseren. „Je moet een beetje dwang uitoefenen hè, dan gaan ze vanzelf wel opzij lacht de buschauffeur. Het transferium is nu vier jaar in gebruik, onder meer als ver trekplaats van de bussen naar het strand en naar de cam pings in en om Renesse. Natransport Stolte rijdt nu voor het eerste seizoen op het 'natransport'. Hij vond hij het tijd voor iets anders, na tien jaar een cam pingwinkel in Renesse te heb ben gedreven. „De zomer van 2000 was een heel slecht sei zoen en daarna liep ook het contract af Ik kon kiezen voor nog vijf jaar of stoppen. Ik heb voor het laatste gekozen en ben toen gaan zoeken naar an der werk. Zo ben ik bij Taxi Centrale Renesse terecht ge komen. Eerst heb ik een jaar taxi gereden en nu dus op de bus." Hij vindt het chaufferen hele maal niet saai. „Dit werk is leuker dan taxirijden, want je komt constant andere mensen tegen. Weliswaar twee keer per dag dezelfden, want ik breng ze naar het strand en haal ze weer op. Met de taxi reed ik ook vaak dezelfde men sen: schoonmakers in bunga lowparken of cliënten van Stichting Arduin", legt Stolte uit. Van een gezin dat een paar weken op Renesse verbleef, kreeg hij nog bij het vertrek een kindertekening die nu nog boven zijn stoel hangt. „Die mensen kwam me bedanken en zeggen dat ze het naar hun zin hebben gehad. Toen kreeg ik ook een doos bonbons ge kregen. Die tekening laat ik het hele seizoen hangen", zegt Stolte trots. Er rijden ook vaak jonge apen, zoals Stolte ze noemt, met de open bus mee. „Die blijven dan de hele middag zitten. Dat is toch leuk?" Dagdiensten De chauffeur rijdt alleen dag diensten. „Omdat ik boven de 55 ben, hoeft ik 's nachts niet te rijden. Ik zou het ook niet wil len", zegt hij, doelend op de agressie tijdens de nachtrit ten. Van zijn collega's hoort hij soms hoe het eraan toegaat in de zogenoemde discobussen. „Er zitten ook leuke ritten tus sen, maar laatst reed een chauffeur naar een camping in Sirjansland en is zijn halve bus gesloopt. Dan is het niet meer zo leuk", zegt Stolte. De jonge ren die overdag in zijn bus stappen zijn volgens hem to taal anders dan 's nachts. „Maar als de jeugd erin zit. maak ik er ook een discobus van. Dan zet ik mijn muziek harder en zingen ze allemaal mee. Dat vinden ze hartstikke leuk." Als Stolte een stop maakt op de Hogezoom, ziet hij dat som mige van de jongeren die wil len instappen, een mixdrankje in hun hand hebben. Met een handgebaar maakt Stolte de jongens duidelijk dat hij dat niet accepteert in zijn bus. „Ze begrijpen het wel hoor", zegt hij. De jongens drinken hun flesje leeg nog voordat ze in stappen en even later zingen ze vanaf de achterbank mee met Ray Charles: 'Hit the Road Jack!!!'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29