Fout nog nauwelijks opgemerkt Een humoristische kijk op de wereld PZC Tekeningen inspireren tot kleurrijke zeefdrukken 10 Historicus ontdekte verkeerde tekst in volkslied op speciale zegel lezers schrijven kunst cultuur te. Wm&.iwz- Barokconcert in museum De Toren van Goedereede Dualisme Flits Paarden Gedogen Hond Atleten rennen door Goese Noordhoek Kindermiddag vrijdag 2 augustus 2002 door Maurits Sep VLISSINGEN - Ere wie ere toe komt: Aad de Klerk, consulent ge schiedbeoefening in Zeeland, heeft de filatelistische flater onthuld. „Het staat dan ook al meteen in de eerste regel op de postzegel zeg, tjonge. Ik ben van huis uit geen Zeeuw, maar dit weet ik toch wel. Waarom het mij wél is opgevallen? Ach, als ge schiedkundige ben je voortdurend bezig met het controleren van feiten en teksten." Toch, één man bleek de misser al eer der te hebben ontdekt. „Ja, zeg het maar, ik weet wel waarvoor u belt." Commissaris van de koningin Wim van Gelder is de vraag voor. „Ik had het dinsdag al gezien, thuis, na de pre sentatie." En toen niets gedaan? TPG Post niet gebeld? „Nee, ik dacht: eens zien hoe snel iemand erachter komt." Maar hij zet zich toch zo in voor het Zeeuwse erfgoed? „Nou, er circuleren meerdere versies van ons volkslied, dus ik dacht: misschien is dit een hele oude." Serieus? „Nee... hèhè." De Zeeuwen hebben donderdag nog niet in de gaten dat er iets mis is met de Zeeuwse zegel. „De reacties zijn ge weldig", vertelt Els Schouten, de vas te verkoopster in de promotietruck van TPG Post. „Veel mensen staan de zegel meteen te bewonderen. Iedereen vindt ze mooi. Zeeuwen zijn trots op hun provincie dat merk ik wel." Mooi En, valt de bewonderaars dan nog wat op, bij nadere bestudering? „Nee. Ge woon. dat-ie mooi is. Jullie commissa ris zei van de week dat iedereen hier het Zeeuwse volkslied kent. Maar ik merk aan de reacties dat dat wel mee valt." Ook zonder de fout op de Zeeuwse ze gel was filatelistisch Nederland al in beweging gebracht door de uitgifte van de provinciezegels. De eerste drie zegels, die van Groningen, Friesland en Noord-Holland, waren steeds ver krijgbaar in de promotietruck die de achtereenvolgende provincies aan deed. Vanaf de vierde provincie, Lim burg, was dat niet meer het geval. Daar waren alleen nog maar de Lim burgse zegels verkrijgbaar. Wie be langstelling had, diende dus zelf naar de volgende provincie te reizen waar- De zeelandzegels worden verkocht vanuit de speciale promotiebus van TPG. van de zegel beschikbaar kwam. TPG Post kwam nog wel naar je toe, maar alleen met de laatst verschenen zegel. Uitzondering is Zeeland, waar giste ren nog wel de Limburgse zegel was te bemachtigen. De misser op de Zeeuwse zegel was niet de eerste in de provinciereeks. Al eerder worstelde TPG Post met een uitgifte, waarbij de onderneming ech ter nog net wist te ontzwemmen. Op de vellen met de Overijsselse zegel werd Sallandse Heuvelrug gespeld met een 't' en werd dus Sallantse Heu velrug. TPG Post kreeg dat tijdig in de gaten en de hele oplage werd bij de postkantoren teruggehaald en vernie tigd. „Natuurlijk", verklaart woord voerster Daphne Andriesse van TPG Post, „wij zijneenkwaliteitsbedrijf!" De Overijsselse zegel zal nu later in augustus uitkomen. Of de waarde van de Zeeuwse zegel door de fout zal toenemen, is zeer de vraag. Filatelistisch deskundige en medewerker van de PZC Hero Wit acht het twijfelachtig dat de stommi teit tot snelle verrijking zal leiden. Hij signaleert wel dat bijzondere zegels, die in betrekkelijk kleine oplagen in foto Charles Strijd omloop worden gebracht, hoe dan ook snel in waarde stijgen. In de nieuwste catalogus van de Nederlandse Vereni ging van Postzegelhandelaren wordt de waarde van de provinciezegels be paald op 22,50 per vel met twaalf ze gels. Op het postkantoor betaalden klanten die op tijd kwamen 4,68 voor zo'n vel. Wit sluit niet uit dat de vellen met provinciezegels, mits in tact gelaten, volgend jaar in de buurt van de 50 komen. Wit: „Fout of niet, de prijs zal snel op lopen. Je ziet dat bij alle bijzondere zegels. Ze worden niet meer op brie ven geplakt, maar razendsnel door verzamelaars en handelaren gekocht. Als je bedenkt dat er in Nederland een half miljoen verzamelaars zijn, dan is een oplage van rond de honderddui zend per provinciezegel heel laag. Daarom gaan veel mensen op reis zo dra een nieuwe provinciezegel uit komt. Ze zijn zomaar weg". Velletje Els Schouten, verkoopster in de pro motietruck, snapt niets meer van de verzamelaars. „De oplage klein? Elke postzegel die wordt uitgebracht, ver schijnt in een oplage van ongeveer een miljoen. Nu zijn het 100.000 velletjes van twaalf zegels. En normaal willen verzamelaars één losse zegel. En nu willen ze plotseling een velletje." Dat is helemaal niet zo vreemd, reageert een Gelderse handelaar die naar Breskens is afgereisd om zijn slag (Zeeuwse zegels én vijftig velletjes van Limburg) te slaan. „Het bijzondere aan die velletjes zijn de zes sluitzegels die ertussen zit ten. Dfe maken de uitgave extra speci aal." Doordat bijzondere zegels nauwelijks meer op post worden geplakt, worden ook de zegels die daarvoor nog wél worden benut waardevoller. De waar de van zeldzame gestempelde exem plaren kruipt steeds meer in de rich ting van zogenaamde postfrisse zegels. TPG Post is niet de eerste instantie die tobt met het Zeeuwse Volkslied. Er is, onderweg tussen 1919 en nu, al eerder iets misgegaan. In de oertekst van D.A. Poldermans had de leeuw in het lied nog helemaal geen forsche stem. Poldermans schreef: 'Waar klinkt des Leeuwen stem alom „Ik worstel moe dig en ontkom!" In de tekst zoals die thans van provin- ciewege aan onwetenden wordt uitge reikt, wordt gezwommen. Er staat nu, vermoedelijk om het rijm intact te houden: 'Waar klinkt des Leeuwen forsche stem: Ik worstel moedig en ontzwem'. De miskleun van TGP Post leidt tot een aanzienlijk ernstiger verschraling dan de wijziging die eerder werd doorgevoerd. Het worstelen, een favo riete bezigheid der Zeeuwen, werd op een achternamiddag door vreemde hand geschrapt en vervangen door 'word'. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - De wereld volgens Maes, Markus en Vran- ken. Zo zou de titelloze tentoon stelling in De Drukkerij in Mid delburg kunnen heten van de drie Zeeuwse tekenaars Lex Maes, Mark van der Graaff (alias Markus) en Benno Vran- ken. Want hun creaties zijn niet alleen de vrucht van groot vak manschap, ze bieden ook een aardig inkijkje in de manier waarop het drietal naar de we reld kijkt. Dat ze die wereld met humor be zien, wordt bijna in één oogop slag duidelijk: die humor zou je de grootste gemene deler van hun werk kunnen noemen. Maar de toon van de humor ver schilt per tekenaar. En dat heeft natuurlijk weer alles te maken met hun karakter, instelling en wereldbeeld. Zo is het werk van Vlissinger Lex Maes (1947) doortrokken van een milde en speelse humor, die de kijker een glimlach ont lokt. Maes beziet de wereld en de mensen met ironie en goed moedige spot. Het menselijk te kort krijgt bij hem een slap stickachtige allure. Op een van zijn tekeningen staat een schle mielig mannetje onbeholpen en wat bedremmeld voor zich uit te kijken op het strand. Hij is bloot, zijn handen, oren en jon geheer zijn roodgekleurd. 'Een beetje koud op het naturisten- strand', doopte Maes zijn prent Op 'Man denkt na over het leven op de duikplank' pijnigt een creatuurtje zich, als een eigen tijdse Penseur, de hersens over de diepere zin van het aardse be staan. Op de achtergrond pas seert een schip op zee, als het le ven zelf dat voorbijgaat. Deze vrolijke, vitale tekeningen zijn in de afgelopen maanden gemaakt Het zijn bijna alle maal zonnige zomertaferelen. Te hoog, een tekening van Lex M^es. foto Lex de Meester die kennelijk met veel plezier tot stand kwamen. Tegen de achtergrond van een blauwe he mel met één wolk tekende Maes een strandkotje met een golvend dak met daarbij de tekst 'Vrolijk familiestrandhuisje op een mooie dag met dakje van as best'. Het is een subtiele, na vrante verwijzing naar Lex Maes' ongeneeslijke ziekte - hij heeft asbestkanker - maar zon der een spoor van sentimentali teit. Bizar Het werk van Benno Vranken en Mark van der Graaff (alias Mar kus), respectievelijk geboren in 1962 en 1967, is nauwelijks te vergelijken met dat van Maes. Markus - lezers van de PZC-pa- gina Jong kennen hem van de strip De Jonge Onderzoeker - is behept met een bizar en absur distisch gevoel voor humor dat soms doet denken aan Kama- gurka. Met de laatste heeft Mar kus een hoogst particulier ge voel voor logica gemeen, waarin alles mogelijk is: Ikarus als bouwpakket bij Ikea bijvoor beeld, een van de origineelste bijdragen aan de tentoonstel ling. Markus is een uiterst se cuur en nauwgezet kunstenaar; sommige tekeningen lijken, van een afstandje bekeken, bijna op constructivistische composi ties. Bij Benno Vranken is construc tivisme wel het laatste waar je aan denkt. Van het geëxposeer de werk leunt het zijne wellicht het dichtst aan tegen de zoge noemde comics, de Amerikaan se undergroundstrips waarmee een tekenaar als Robert Crumb furore maakte. Het groezelige universum van Vranken bestaat uit ongure havenbuurten, have loze sloperijen en monsterlijke, zeer corpulente en vlezige, bull- dog-achtige schepsels met grimmige gezichtsuitdrukkin gen die over het algemeen wei nig goeds in de zin hebben. Bij Benno Vranken is de wereld nauwelijks denkbaar zonder een sinistere onderwereld, die zich als een knekelhuis aan de kij ker openbaart De tentoonstelling van Lex Maes, Markus en Benno Vranken is tijdens de openingsuren te zien op het Bin nenplein van De Drukkerij, Markt 51, Middelburg (tot en met 31 augus tus). De Fee, kunstzeefdruk in drievoud van Karolien Boucquaert. foto Charles Strijd door Anita Tournois AARDENBURG - In de exposi tieruimte van de Rabobank in Aardenburg worden deze zo mer kleurrijke kunstzeefdruk ken geëxposeerd van Karolien Boucquaert. Grote inspiratie bron voor haar werk vormen te keningen, vooral van kinderen. „Kinderen zijn niet geremd, ze kunnen praten over zaken die ons banaal lijken. Hun spontane manier van uitdrukken inspi reert me", vertelt Boucquaert. Eenzelfde spontaniteit maakt zij voelbaar in haar werk. De onderwerpen voor haar zeef drukken lijken van een kinder lijke eenvoud, maar bewerking, uitvoering en kleurstelling to nen de beheersing en affiniteit van de kunstenares met het me dium. Boucquaert, woonachtig in Lembeke, België, volgde verschillende disciplines in de beeldende kunst aan de stedelij ke academie in Eeklo. Ze speci aliseerde zich in zeefdruk en vrije grafiek en bekwaamde zich in digitale micromontage. Ze had diverse individuele en groepsexposities in binnen- en buitenland en was een van de uitverkorenen van de ontwerp wedstrijd Kunst in de buurt, uitgeschreven door de stad Gent. Nominatie Haar ontwerp Kivetsbare kracht, een zeefdruk op plexi glas van een jong meisje, werd genomineerd en gerealiseerd. Het siert in drievoud de gevel van een van de nieuwe sociale woonprojecten in Nieuw Gent. Het geëxposeerde werk in Aar denburg bestaat uit zeefdruk ken en gemengde grafische technieken. Boucquaert werkt met verschillende soorten pa pier, karton, doek, plexiglas, zeefdrukinkten, hoogglanslak- ken, latexverven en zand. De onderwerpen zijn zowel figura tief als abstract. De basis vormt een foto of tekening, die uitver groot wordt op de kopieerma chine. ,Ik hou van de grove kor rel die dan ontstaat", verklaart de kunstenares. Na bewerking van het materiaal wordt het uit eindelijke resultaat gedrukt, soms op vrij dik in vorm ge scheurd papier met een even eens korrelige structuur. Het onderwerp wordt meerdere malen gebruikt. Door het terug kerende motief, maar in een wisselend kleurencombinatie, ontstaat een serie, waarbij een heid wordt gecreëerd die toch afwijkt. Het werk is modern en toegan kelijk. Zo zijn er series van tul pen, kippen en een interieur. De koning vormt een sprookjesach tige dubbelzeefdruk. Een ande re sprookjesfiguur, De Fee, werd driemaal gedrukt, waarbij ook hier kleur en uitwerking de sfeer bepalenStilleven is een op zichzelf staand werk in primai re kleurstellingen, evenals St. Michaels Mount, een zeefdruk op doek, waarbij een jong meisje de hoofdfiguur vormt. Tentoonstelling in Rabobank Aar denburg tot eind augustus. Openingstijden ma. t/m vr. 9.00 GOEDEREEDE - Het Trio Pétillant geeft vrijdag 30 augustus in museum De Toren van Goedereede een barokconcert. Het is de première van het nieuwste programma van dit trio met als titel 'Klinkende Munt'. Zeventiende-eeuwse muziek uit de handelssteden Amsterdam en Venetië wordt op een in formele manier ten gehore gebracht. Het programma omvat werken van de Nederlandse componisten Padbrué, Swee- linck en Schenk en van de Italianen Fontana, De Selma en Picchi. Het concert begint om 20.00 uur Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langerzijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van zaterdag 27-7 geeft drs. Eversdijk zijn mening hoe in een gemeente omgegaan dient te worden met dualisme. Eversdijk gebruikt in zijn 'wijze lessen' als voorbeeld een raads lid die nep „Hier wordt het dua lisme om zeep geholpen". De conclusie van Eversdijk is dat deze roeper zelf 'heftig' het dua lisme om zeep helpt. Oplettende lezers van deze krant weten dat deze roepende ondergetekende is. Dit behoeft uitleg. Het betrof een aantal vragen van mij aan B. en W. over de ver koop van het dorpshuis van Yerseke en het nieuwe onderko men van het Schaal- en Schelp diermuseum. Of dit voor een dorp als Yerseke 'kleine details' zijn mag de lezer zelf beoorde len. Hier ligt het gevaar op de loer dat 'lastige' vragen door de portefeuillehouder worden af gedaan als niet ter zake doende. Eversdijk spreekt over een be- leidsprogram dat door alle frac ties is ondertekend. Dat is on juist: programma's worden door een meerderheid aangenomen (of verworpen), maar nooit door fracties ondertekend. Verder zullen de oplettende lezers begrepen hebben dat in de ge meente Tholen 'de heuse infor mateur' Eversdijk zelf is. Ver volgens is een niet onbelangrijk detail dat Eversdijk het nog niet zo gek vindt dat wethouders van buiten de raad worden aange steld. Jammer dat niet hij maar ondergetekende als enige dit standpunt in de raad van Rei- merswaal na de laatste raads verkiezingen heeft verdedigd. Maar ja 'een Saulus kan een Paulus worden' nietwaar? Andries Jumelet Magnolialaan 9 Yerseke Als reactie op het artikel 'Politie jaagt op flitsvandalen' wil ik hierbij van mijn vrijheid van meningsuiting gebruikmaken, om aan de kaak te stellen dat er heel wat mis is met onze politie. Ze meten bij het opsporen van verkeersdelicten met meer dan één maat, het lijkt wel op cor ruptie. In Middelburg liep ik op een avond door de Langeviele en er kwam een fietser zonder licht door de straat gereden. Toen kwam er ook een motor agent uit de tegenovergestelde richting aan en deze reageerde niet eens. Graag zitten ze stie kem achter de bosjes om auto's te pakken, maar tegen de anar chistische fietsers die het ver tikken om voorrang te verlenen, doen ze niets. Als je een agent in een gesprek kunt uitlokken, dan zeggen ze 'dit is geen prioriteit' of 'je denkt toch niet dat ik die achterna ga zitten?' Wordt het geen tijd dat er een burgerwacht wordt opgericht die dit soort misdragingen van de politie aan de kaak mag stellen? Op het ge bied van verkeershandhaving mag niet gediscrimineerd wor den. Alleen degenen waarover ik dit nu heb, zien dit weer an ders, hoe is het toch mogelijk? Hebben wij, burgers, dan hele maal geen rechten meer? Kan zo'n diender maar alles doen, zonder dat wij daar tegenstand tegen mogen bieden of proteste ren? Het wordt tijd dat, in plaats van het 'meer blauw op straat' er eerst maar eens voor gezorgd wordt dat deze dames en heren zich eerlijker gaan gedragen te genover hun werkgevers, tevens belastingbetalers, en dat zijn wij, burgers. H.Reuling Joh. Bastingstraat 2 Koewacht In de PZC stond een foto van paarden in een groene kale wei, waarin het Jakobskruiskruid enthousiast bloeit. Het lijkt een idyllisch plaatje, maar het bleek me dat te weinigen weten dat dit een voor paarden levensbedrei gende situatie kan zijn. Ja kobskruiskruid maakt diverse giftige stoffen om zichzelf te verdedigen, een in de planten wereld wijdverspreide tactiek. Als de paarden hun weitje heb ben kaalgevreten, kan het ge beuren (en is het ook gebeurd) dat ze aan het kruiskruid begin nen, waardoor ze zelfs kunnen overlijden aan leververschrom peling (cirrose) Een tijdje gele den konden bij Den Haag nog net op tijd een aantal paarden uit zo'n kaal weitje worden weggehaald. Een minstens zo gevaarlijke manier waarop de dieren door het kruiskruid kun nen worden bedreigd, is dat de plant in het (natuur)hooi terecht komt, met dezelfde gevolgen. Soms wordt de plant massaal kaalgevreten door de geelzwar te zebrarups. Deze slaat het gif op om voor vogels oneetbaar te zijn, en adverteert dat met zijn felle kleurpatroon. In sommige landen heeft men deze rups in gevoerd en geprobeerd massaal te verspreiden om het kruiskruid te bestrijden, met matig succes. Ik ben geen paar denman, maar weet wel wat van deze plant en rups. Ja kobskruiskruid is behoorlijk giftig en moet uit het menu van paarden en vee geweerd wor den. In zo'n kale wei met veel Ja kobskruiskruid is goed bijvoe ren misschien een optie, goed opletten is in elk geval geboden. Ook het Gewone Kruiskruid is niet onschuldig. Ook op internet zijn meerdere waarschuwingen te vinden. H. Compaan Wilhelminastraat 33 Oudelande Hierbij wil ik reageren op uw ar tikel van donderdag 25 juli over het gedoogbeleid van cannabis van onze Belgische buren. Dit gebeurde enkele jaren geleden: komende over de Westwal trof ik daar twee doodzieke meisjes aan van 14 jaar, naar later bleek na bezoek aan een koffieshop in Goes. Oplappen met een natte washand bleek niet genoeg. Toen ik hoorde dat het ene meis je ook nog medicijnen gebruikte tegen epilepsie, gingen bij mij alle alarmbellen rinkelen. Met een taxi heb ik ze naar de hulp post van het Oosterscheldezie- kenhuis gebracht, na eerst de moeder op haar werk telefo nisch gewaarschuwd te hebben. Daar aangekomen werden de meisjes direct onderzocht door een arts, die constateerde dat ze maar eens goed hun roes moes ten uitslapen. Ook de moeder arriveerde flink aangedaan. Het beeld van die kinderen met hun bleke zieke gezichten, hun waanbeelden en hallucinaties, kwam weer naar boven na het lezen van dit artikel, vooral de zin van een bezoeker van een cannabis-website: „Gewoon in Nederland komen wonen, daar doen ze niet zo moeilijk." Ne derland heeft duidelijk geko zen, hopelijk dat dit ook in de praktijk wordt waargemaakt en dat jonge mensen zich in de toe komst meer beschermd mogen weten tegen de z.g. progressieve gedoogmentaliteit. C.P. Verlinde Opril Westwal 5 Goes Met afschuw las ik het artikel in de PZC van 31-7: Oververhitte hond ternauwernood gered uit auto, achtergelaten in geheel af gesloten auto, met deze tropi sche temperaturen. En dan de reactie van de eigenaar. Hij was hem vergeten. Hoeveel hou je dan van je hond? Je kunt toch zelf wel bedenken hoe warm het in zo'n auto wordt? Laat dat ar me beest thuis, daar is het lekker koel. Als je aan een huisdier be gint, moet je heel goed beseffen wat voor consequenties dat heeft. Het dier kan voor zichzelf geen beslissingen nemen, dat moet de eigenaar doen. Denk na voor je iets doet. Je moet zelf eens een kwartier in een geheel afgesloten auto vertoeven in de ze hitte, kijken hoe snel je er dan uitkomt. Dit beestje heeft er vier uur ingezeten en het is nog een wonder dat hij het overleefd heeft. L. Boogaard Kievietsprenk 44 Vlissingen GOES - Atletiekvereniging AV '56 houdt in samenwerking met de gemeente Goes zaterdag 10 augustus een hardloopwed strijd door de straten van de Noordhoek. De wedstrijd 'de 15 van Zeeland' is een van de grootste atletiekevenementen in Zeeland met internationale deelname. Naast Nederlandse toppers gaan ook atleten uit onder meer België, Engeland, Afrika, Duitsland en Roemenië van start. De wedstrijd begint om 16.30 uur bij het Sportpunt Zee land en gaat over een afstand van vijftien kilometer. De atle ten passeren drie keer de Noord - hoek voordat zij finishen bij de Hollandsche Hoeve. GRUPSKERKE - De Zeeuwse Ringrijdersvereniging houdt op maandag 5 augustus een spelle tjesmiddag bij imkerij Poppen- damme in Grijpskerke. Kinde ren van alle leeftijden kunnen ringsteken in een echte sjees, ponyrijden en balgooien De middag duurt van 13.30 tot 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28