PZC zeeland Serooskerke eist schoon strandje Schip in zicht zonder tegenlicht Honderden ballonnen de lucht in voor War Child Consultatiebureau moet voorlopig over baby blijven waken Eigenaar bunker wist niets van xtc Inwoner verzamelt handtekeningen om brandbrief kracht bij te zetten Drankrijder zeeuwse almanak Telefoontje VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 vrijdag 2 augustus 2002 door Piet Kleemans SEROOSKERKE (S) - De inwo ners van Serooskerke ergeren zich mateloos aan het nabijgele gen sterk vervuilde strandje De Schelphoek. In een brandbrief vragen zij de gemeente ervoor te zorgen dat het strandje schoon gemaakt wordt en ook schoon blijft. Serooskerkenaar S. Kodde is één van de vele dorpsbewoners die het strandje van De Schelp- hoek regelmatig bezoekt. „Voor inwoners van Serooskerke is het ideaal. Binnen een paar minu ten zit je aan het strand. Alleen is het helaas erg vies en romme lig en wij vinden dat daar echt iets aan moet gebeuren. De ge meente moet een goed, leefbaar en schoon milieu garanderen." Op het strandje ligt veel troep. Van lege frisdrankblikjes en chipszakjes tot een achteloos weggeworpen bakje filet ameri- cain en een verdwaalde badslip- per. Glas Kodde: „Drijfvuil, zwerfvuil, glas. Je moet echt goed uitkijken waar je je voeten neerzet. Als ik zelf naar het strandje ga, neem ik mijn eigen afval mee terug naar huis. Maar kennelijk doet lang niet iedereen dat. Het zou een stuk beter zijn als er op het strandje een stuk of drie afval bakken zouden staan. Die sug gestie doen we als dorpsbewo ners ook in onze brief aan de gemeente." Vuil en afval liggen er volgens Kodde al geruime tijd. „En nie mand die er iets aan doet. Ik ben zelf gaan bellen. Eerst naar de gemeente, maar die stuurde me door naar Staatsbosbeheer. Daar kreeg ik te horen dat het strandje eigendom is van Water schap Zeeuwse Eilanden, maar die zeggen weer dat de gemeente actie moet ondernemen, waarna het waterschap dat dan wel wil ondersteunen. Weer een kastje- muursyndroom rijker. Het lijkt wel of niemand zijn verant woordelijkheid wil of durft te nemen." Kodde kan daar weinig begrip voor opbrengen. „Zo moeilijk is het toch niet. Het strand tussen Renesse en Haamstede wordt wel goed schoongehouden. Nou, met een kwartiertje kun je met die zeefwagens toch ook het strandje bij de Schelphoek schoonmaken. Wat voor de toe risten kan, moet voor de eigen inwoners van Schouwen-Dui- veland toch ook kunnen." De onvrede over de vervuiling van het strandje heerst dorps- breed, weet Kodde. „Iedereen heeft het erover. Ik ben bezig handtekeningen te verzamelen voor een petitie die ik aan de ge meente wil aanbieden. Elke handtekening die gezet wordt, kost me een kwartier omdat ie dereen zijn verhaal kwijt wil." Kodde is naar eigen zeggen ze ker niet de eerste die heeft ge beld om over het strandje te kla gen. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Zoveel moge lijk geld inzamelen voor de organisatie War Child. Dat was de achterliggende gedachte van de honderden oranje bal lonnen die gisteravond om exact 19.00 uur vanaf 21 campings in Zeeland de lucht in werden gelaten. Op Schouwen- Duiveland namen vijf bij de brancheor ganisatie Recron aangesloten campings aan het festijn deel. War Child verleent hulp aan kinderen in door oorlog getroffen gebieden. De orga nisatie richt zich vooral op psycho-soci- ale hulpverlening, waarbij gebruik wordt gemaakt van creatieve therapieën. War Child heeft de ervaring dat bij muzi kale, creatieve en sportieve activiteiten bij deze kinderen vaak emoties loskomen die ze anders opkroppen. „De kinderen hier op de camping hebben zelf hun uiterste best gedaan zoveel mo gelijk ballonnen te verkopen. Vooral vanmiddag werden ze steeds enthousias ter en renden hier voortdurend naar bin nen om een volle lijst met kopers te laten zien", vertelt een medewerkster bij cam ping Duinoord in Westenschouwen. Playbackshow Voorafgaand aan het vakantieprogram ma Kleuterleut en de playbackshow kwamen de kinderen gisteravond bijeen bij het recreatiegebouw. Daar werden de ballonnen met helium gevuld en van adreskaartjes voorzien. Om exact zeven uur ging de oranje massa de lucht in. Zo gebeurde dat ook op vier andere cam pings in de Westhoek. Eigenaar Peter van Oost van camping De Wijde Bliek in Renesse zag de meeste van de vierhonderd ballonnen al in de voor verkoop van de hand gaan. Midden op het evenemententerrein werden ze gis teravond vanaf half zeven verzendklaar Voorafgaand aan het spelprogramma Kleuterleut en de playbackshow op camping Duinoord werden gisteravond de ballonnen voor War Child opgelaten. foto Marijke Folkertsma gemaakt. Bij camping Duinhoeve moes ten de recreatiemedewerkers er nog wel wat aan doen om de verkoop tijdens de laatste middag te stimuleren. Uiteinde lijk lukte het toch ook hier gisteravond een forse hoeveelheid ballonnen vanaf het volleybalveld te laten opstijgen. Ook bij camping Ginsterveld in Burgh- Haamstede en camping Julianahoeve werd enthousiast meegedaan aan het festijn. De ballonnen werden voor één euro per stuk aangeschaft en de opbrengst van die verkoop gaat naar War Child. De actie werd op touw gezet door Footzy in sa menwerking met hoofdsponsor Ener- gyxs. Op maandag 16 september wordt via de website van Footzy bekend gemaakt wiens ballon de grootste afstand heeft afgelegd. „De meeste mensen haken af als ze van het kastje naar de muur gestuurd worden, maar ik ben niet van plan me af te laten sche pen. Ik heb hier mijn tanden nu ingezet en ik laat voorlopig niet los." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De zorg voor baby's en peuters in Zeeland moet voorlopig gewoon bij de thuiszorgorganisaties blijven. Dat zegt de Stuurgroep Integra le Jeugdgezondheidszorg. De zorg voor nul- tot vierjarigen kan later gefaseerd worden on dergebracht bij de GGD. Vanaf volgend jaar zijn de ge meenten verantwoordelijk voor de zorg voor nul- tot negentien jarigen. De gemeenten in Zee land willen dan alle vormen van jeugdzorg, waaronder ook con sultatiebureaus van de thuis zorg vallen, onderbrengen bij de GGD. De stuurgroep adviseert die fusie in fasen uit te voeren en de zorg eerst te laten waar die is. Vertegenwoordigers van de ge meenten, de GGD Zeeland en de drie Zeeuwse thuiszorgorgani saties zijn sinds november 2001 met elkaar in gesprek over de toekomst van de jeugdgezond heidszorg. De opgerichte Pro jectgroep Integrale Jeugdzorg heeft een advies voorbereid over de wijze waarop de jeugdzorg per 1 januari 2003 door gemeen ten bestuurd, geregisseerd en gefinancierd kan worden. Ook voor de praktische uitvoering wordt een plan gemaakt. De projectgroep spreekt de voorkeur uit, de zorg voor ba by's en peuters en die van de grotere kinderen voorlopig ge scheiden te houden en de sa menwerking tussen de partijen geleidelijk uit te bouwen via be staande en nieuwe initiatieven. Het argument daarvoor is dat een samenvoeging van de volle dige jeugdgezondheidszorg binnen één organisatie per 1 ja nuari praktisch niet haalbaar wordt geacht. Regie De regie komt vanaf het nieuwe jaar al wel bij de gemeenten te liggen en de bestuurlijke ver antwoordelijkheid voor de zorg van nul- tot negentienjarigen bij het algemeen bestuur van de GGD. In de praktijk blijft het management van de thuiszorg verantwoordelijk voor de uit voering van de zorg voor nul- tot vierjarigen en de directeur van de GGD voor de zorg van vier- tot negentienjarigen. De stuurgroep wil dat er een commissie in het leven wordt geroepen die bepaalde belangen behartigt en die nog nader te omschrijven taken krijgt. Voor gesteld wordt in die commissie drie portefeuillehouders volks gezondheid van de Zeeuwse ge meenten op te nemen, de drie di rectieleden van de Zeeuwse Thuiszorgorganisaties, de di recteur van de GGD en de pro jectleider integrale jeugdge zondheidszorg. Het Algemeen Bestuur van de GGD zou voor de uitvoering van het nieuwe beleid overeenkomsten moeten afsluiten met de thuiszorgorga nisaties en met de directeur van de GGD. De voorstellen worden binnenkort in de Zeeuwse ge meenteraden besproken. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse is gistermiddag om 17.00 uur een 22-jarige inwoner van gemeente Borsele aange houden wegens rijden onder in vloed. De automobilist had driemaal zoveel alcohol gedron ken als toegestaan. Het leverde hem een rijverbod van vijf uur op en een proces-verbaal. Advertentie het aller-aller laatste weekend open Dit mag je niet missen! Mi HMH door Ingrid Huibers KLOETINGE - Eigenaar E. Bakker van de bunker aan de Kloetingse Zomerweg had vol gens eigen zeggen geen idee dat een ruimte in zijn pand dienst deed als xtc-laboratorium. „Die ruimte werd kort geleden door een medewerker van mij verhuurd aan iemand die claim de een schildersbedrijf te heb ben", zegt Bakker.Het xtc-la boratorium kwam aan het licht kort na een grote brand die afge lopen zaterdag rond het mid daguur in het pand uitbrak. Daarbij raakten drie mensen gewond die in de bunker aan het werk waren. Kort na de vondst van het laboratorium hield de politie vier verdachten aan. Het gaat om drie mannen en een vrouw, in leeftijd variërend tus sen de 25 en 43 jaar. De verdachten, allemaal af komstig van buiten Zeeland, zitten op dit moment nog vast Eén van hen is inmiddels aan de officier van justitie en de rech- ter-commissaris voorgeleid en zal worden vervolgd, zo meldt een woordvoerster van het Openbaar Ministerie. Het on derzoek tegen de andere drie verdachten is nog niet afgerond Bakkers bedrijf, CyberBunker BV, dat onder meer fungeert als webhost, is vandaag als alles goed gaat weer on line. „De ser vers waren gelukkig niet be schadigd", zegt Bakker. „Het duurde alleen tot gisteren tot we weer stroom hadden. Verder is er veel rook- en roetschade. De bunker aan de Zomerweg, die vier verdiepingen de grond in steektwerd in de j aren vij ftig gebouwd om ten tijde van een nucleaire oorlog als schuil plaats te kunnen dienen. Enkele jaren geleden verkocht Defensie het gebouw aan Bakker. Advertentie Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* 'Geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 0231 231 of vul de voorpaginabon in. Kwaad was die man uit Goes. Nee, woest. Twee dagen had hij gepoogd via de telefoon door te dringen tot het servi cecentrum van het regionale nutsbedrijf. Maar het was hem niet gelukt. Pas nadat een kennis een ander num mer had aangereikt, had hij eindelijk iemand aan de lijn kunnen krijgen. De medewerkster van het servicecentrum keek er van op: het kon gebeuren dat er even gewacht moest worden, maar over het algemeen wa ren ze bij het nutsbedrijf toch telefonisch prima bereik baar. „Welk nummer hebt u dan eerst gedraaid", wilde ze we ten. „Nou", reageerde de man, nog steeds bozig, „dat num mer wat in uw briefhoofd staat: 0900-1700." En toen was het voor de me dewerkster meteen duide lijk: „Dat is niet het telefoon nummer, meneer. Dat zijn de openingstijden van ons kantoor. willen alleen het schip op de foto, an ders niks. Voor toeristen is het leuk als er andere schepen door het beeld varen maar voor ons niet." Zelfs in Terneuzen heeft hij wel eens last van de binnenvaart. Daarom is er één plek nog beter dan de pier en dat is de verkeerspost aan de westkant van het Kanaal van Terneuzen naar Gent. „Wij noemen die plek Canada. Vraag me niet waarom, dat weet ik ook niet." Van de Wege spaart alleen foto's van schepen die langs zijn woonplaats va ren. Andere spotters hebben slechts be langstelling voor een bepaald type schip: autoschepen, koelschepen, sleepboten. Weer anderen verzamelen alles van één rederij. Onder de verzamelaars bestaat een le vendige ruilhandel in foto's. „Als ze weten dat hier een schip langskomt, komen ze om een foto te maken. Som migen maken meer foto's zodat ze die kunnen ruilen tegen plaatjes van sche pen die ze nog niet hebben. Natuurlijk is het het leukste om het schip zelf te fo tograferen, maar het gaat er uiteinde lijk toch om de verzameling compleet te krijgen." Terneuzen wordt volgens Van de Wege niet alleen door Zeeuwse spotters be zocht, zelfs in het buitenland staat de stad hoog aangeschreven onder spot ters. „Britse ships lovers komen met ge organiseerde busreizen de Noordzee over naar Hoek van Holland en gaan via Rotterdam en Terneuzen naar Zee- brugge en Noord-Frankrijk." Veerplein Een alternatief voor Terneuzen is Wals oorden. Het oude veerplein, de dijk, het strandje. „Daar kun je de schepen bijna aanraken", verklapt Van de Wege. „En ook daar is de diversiteit van de sche pen groot." Maar waarom zitten er dan toch altijd spotters op de Vlissingse boulevard? Eenvoudig: omdat de zon niet altijd schijnt. Waarom zou je dan de oversteek wagen? En als de super spot wel brandt, hebben enkele foto grafische weetjes om het probleem te omzeilen. Hier volgen ze: Bij het standbeeld van Michiel de Ruyter: na 13.00 uur. Op de boulevards De Ruyter, Evert- sen enBankert: tot 11.00 uur of na 18.00 uur. Bij het windorgel: na 18.00 uur. Voor de mooie sfeervolle plaatjes met schepen in silhouet: negeer de tips en doe precies het tegenovergestelde. door Maurits Sep Vlissingers mogen er graag over op scheppen: „Nergens komen zee schepen zó dicht langs de kust als bij ons." Maar de echte spotter van zee schepen verkiest de pier van Terneuzen boven de boulevard van Vlissingen. Zelfs Walsoorden staat hoger op zijn lijstje. De Westerschelde is een drukbevaren rivier. Grote containerschepen stoeien om ruimte met binnenvaartschippers, ammoniaktankers kruisen zeiljachten en visserschepen manoeuvreren daar weer omheen. Om de grote schepen die naar Antwerpen moeten veilig naar die haven te brengen, stappen ter hoogte van Vlissingen loodsen aan boord. De ruim twee kilometer lange boule vard van Vlissingen - van Nollehoofd (windorgel) tot Keizersbolwerk (standbeeld Michiel de Ruyter) - is een fraai platform om de activiteiten op het water gade te slaan. Het maakt niet uit hoe en waar: wandel, fiets, kies een plekje op het strand, de geasfalteerde zeewering, een bankje of een terras. Waar dan ook, de Westerschelde biedt een boeiend schouwspel. Voor Adri van de Wege kan Vlissingen echter niet tippen aan de pier van Ter neuzen, en zelfs niet aan Walsoorden, een eind verderop aan de zuidelijke boorden van de Westerschelde richting Antwerpen. Niet omdat hij in Terneu zen woont, maar om een hele prakti sche reden. Van de Wege: „De meeste kans op het spotten van schepen heb je in de na middag, vanaf pakweg drie uur. Dat zit zo: schepen willen overdag gelost wor den in Antwerpen en 's nachts varen. Dat is het goedkoopst. Havenwerkers werken immers overdag, net als ieder een. 's Avonds lossen kost dus extra geld. Dat betekent dat de schepen in de tweede helft van de middag weer rich ting zee gaan. Hier in Terneuzen heb ik de zon dan in de rug, in Vlissingen kij ken ze tegen de zon in." Het lijkt een triviale verklaring, maar voor Van de Wege is de stand van de zon van het allergrootste belang. Als scheepsspotter verzamelt hij foto's van passerende vaartuigen. Aan de Zeeuws-Vlaamse zijde beschij nt de zon de schepen. In Vlissingen zorgt het te genlicht voor weliswaar mooie, maar voor spotters onbruikbare foto's: de naam is niet te lezen. Daarom komen zelfs de Walcherse spotters naar Ter neuzen, weet hij. Binnenvaart Hetzelfde lichtprobleem doet zich voor in Hansweert. Op zich best een aardige plek om de scheepvaart te bekijken, zegt Van de Wege. Maar behalve de zon maakt ook de binnenvaart die plek on geschikt voor de echte spotter. „Wij Bij Walsoorden varen de grote zeeschepen vlak langs de kust. foto Charles Strijd Waar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27