PZC Ondernemers frustreren controles Schip in zicht zonder tegenlicht Borssele toont veelzijdigheid Eigenaar bunker wist niets van xtc-laboratorium Graven Colijnsplaat worden niet geruimd Reimerswaal wil meer medewerking bij inhaalslag vergunningen Nederlandse kabel voor Nieuw-Namen zeeuwse almanak Telefoontje VAKANTIE VAKANTIE YAK WTIE VAKANTIE BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 2 augustus 2002 door Rob Paardekam KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimers waal vinden dat ondernemers uit de gemeente beter moeten meewerken als het gaat om de inhaalslag voor gebruiks vergunningen. In een brief aan de ondernemersvereniging spreekt het college dreigende taal. Naar aanleiding van de rampen in Enschede en Volendam is ook de gemeente Reimerswaal begin dit jaar gestart met het controleren van openbare ge bouwen op brandveiligheid om ze vervolgens - mits alles in orde is - van een gebruiksver gunning te voorzien. Het gaat om ruim tweehonderd gebou wen. die in een periode van vijf jaar allemaal aan de beurt ko men. De gemeente heeft besloten een vooroverleg met de eigenaren van de betreffende gebouwen te introduceren, omdat het opstel len van een aanvraag voor een gebruiksvergunning behoorlijk ingewikkeld is. Het overleg komt echter nauwelijks van de grond, omdat veel aangeschre ven bedrijven de brief van de ge meente terzijde leggen en niet reageren. Tijdverlies Volgens het college gaat hier door veel tijd verloren en daar om heeft het college besloten de Advertentie diverse termijnen in de proce dure te bekorten. Bedrijven die worden aangeschreven voor het vooroverleg hebben nu nog ne gentig dagen de tij d om te reage ren, maar vanaf 15 augustus nog maar zes weken. Als er binnen die tijd geen reac tie komt, krijgen bedrijven een brief waarin staat dat men twee maanden de tijd heeft om een definitieve aanvraag voor een gebruiksvergunning in te die nen. Als ook daarop geen reactie komt, wordt het handhavings- traject gestart. Dat kan uitein delijk leiden tot sluiting van een bedrijf of instelling, aldus het college in zijn brief aan de On dernemers Vereniging Reimers waal. Uit de controles die tot nu toe zijn uitgevoerd, blijkt dat veel gebouwen een te laag brandvei ligheidsniveau hebben. Met bij na alle bezochte panden is wel iets aan de hand De gemeente wijt dit vooral aan onwetend heid en een gebrek aan commu nicatie in de bouwwereld. De bereidwilligheid van eigenaren om noodzakelijke veranderin gen aan te brengen is niet altijd even groot. Volgens de gemeente staan ze open voor suggesties als men daar zelf het nut van inziet en het niet te veel kost. Als het om ingrijpender zaken gaat, zoals brandmeldinstallaties, zouden de eigenaren veel moeilijker te overtuigen zijn. Kleinigheden Het merendeel van de aange troffen onvolkomenheden be treft echter 'kleinigheden' die relatief gemakkelijk en goed koop te verhelpen zijn. Daarbij moet gedacht worden aan deur sluitingen, het aanbrengen van nood- en transparantverlich ting, het verbeteren van blus middelen, het aanbrengen van vluchtwegaanduidingen en het wegnemen van belemmeringen langs vluchtwegen. Direct na de schoolvakantie wil de gemeente beginnen met de controle van onderwijsinstel lingen. Deelnemers aan de puzzeltocht door Borssele kwamen ook bij papegaaienkweker Marco Klaassen terecht. foto Willem Mieras door Rosalie Buizer BORSSELE - Wie denkt aan Borssele denkt al snel aan de kerncentrale. Maar Borssele is meer dan alleen industrie. Gisteren konden inwoners en toeristen van het dorp deze op een andere manier leren kennen. Een aantal inwoners van Borssele nam het initiatief een puzzeltocht te organiseren in en rond Borssele. Een tocht van dertien ki lometer lang, langs een achttal leuke en leerzame bedrijven, boerderijen en ateliers. Dit jaar meldden zich meer dan honderd deelnemers aan, veel meer dan vorig jaar. Helma Zweemer, mede-organisator van de fietstocht, is blij verrast: „Het is echt over weldigend. We hebben wel wat meer aan promotie gedaan en het weer werkt ook goed mee, maar dit hadden we niet ver wacht." Een van de deelnemende bedrijven was pa pegaaienkweker Klaassen. „Het is niet een bedrijf dat je verwacht hier. Sterker nog, niemand weet dat het in Borssele zit. Vanaf de wegkant is er niets van te zien, en daarom is het ook zo leuk dat nu iedereen kennis maakt met het bedrijf", vertelt Marco Klaassen, eigenaar van het bedrijf. Voor Ellie Hagen is het net zo. Zij fietst sa men met haar kinderen Stefan, Amber en vriendje George de puzzeltocht.,Het is heel leuk om eens te kijken op een bedrij f waar je niet zo snel zou komen en zo maak je er een gezellig dagje van." Haar zoon Stefan heeft het wel naar z'n zin bij de papegaaien. Hij kijkt zijn ogen uit en vindt het bedrijf het leukste tot nu toe. Maar het viertal is nog niet klaar met de tocht. Ze krijgen een puz zelstukje mee van Klaassen om op weg te gaan naar het volgende bedrijf. „Straks gaan we nog naar een imker, naar een origi nele molen en schapen aaien." Voor Helma Zweemer is het succes van deze puzzeltocht reden om volgend jaar weer op zoek te gaan naar bedrijven die mee willen werken aan de tocht. door Ingrid Huibers KLOETINGE - Eigenaar E. Bakker van de bunker aan de Kloetingse Zomerweg had vol gens eigen zeggen geen idee dat een ruimte in zijn pand dienst deed als xtc-laboratorium. „Die ruimte werd kort geleden door een medewerker van mij verhuurd aan iemand die claim de een schildersbedrijf te heb ben", zegt Bakker. „Afgelopen juni heeft deze meneer een huurcontract getekend en half juli heeft hij de ruimte betrok ken. Als ik enig idee had gehad wat hij daar uitspookte, had ik als eerste bij de politie gezeten." Het xtc-laboratorium kwam aan het licht kort na een grote brand die afgelopen zaterdag rond het middaguur in het pand uitbrak. Daarbij raakten drie mensen gewond die in de bun ker aan het werk waren. Kort na de vondst van het labo ratorium hield de politie vier verdachten aan. Het gaat om drie mannen en een vrouw, in leeftijd variërend tussen de 25 en 43 jaar. De verdachten, die overigens al lemaal afkomstig zijn van bui ten Zeeland, zitten op dit mo ment nog vast. Eén van hen is inmiddels aan de officier van justitie en de rechter-commis- saris voorgeleid en zal worden vervolgd, zo meldt een woord voerster van het Openbaar Mi nisterie. Het onderzoek tegen de andere drie verdachten is nog niet afgerond. On line Bakkers bedrijf, CyberBunker BV, dat onder meer fungeert als webhost, is vandaag als alles goed gaat weer on line. „De ser vers waren gelukkig niet be schadigd", zegt Bakker. „Het duurde alleen tot gisteren tot we weer stroom hadden. Verder is er veel rook- en roetschade." Ook de twee servers die het be drijfje Creative Minds Webhos- ting van de uit Tilburg afkom stige S. Godefroy zes maanden geleden in de bunker had ge stald, waren gisteravond weer on line. De bunker aan de Zomerweg, die vier verdiepingen de grond in steekt, werd in de jaren 50 ge bouwd om ten tijde van een nu cleaire oorlog als schuilplaats te kunnen dienen. Enkel jaren ge leden verkocht Defensie het ge bouw aan Bakker. NIEUW NAMEN - Met een beetje geluk wordt Nieuw Na men nog voor december aange sloten op een Nederlands kabel netwerk van Zekatel van Delta. De Nieuw Namenaren willen al jaren aangesloten worden op de Nederlandse kabel. Ze hebben het al die tijd met een Belgische kabel moeten doen en dat bete kende minder Nederlandse zen ders, een mindere beeldkwali teit en al helemaal geen internet via de kabel. Terwijl de grootste delen van Zeeuws-Vlaanderen al meer dan tien jaar aangeslo ten zijn op het Nederlandse netwerk, werd Nieuw Namen toebedeeld aan het huidige Elektrabel uit België. Nieuw Namen was voor Zekatel destijds te ver weg. Een enquête gehouden door de dorpsraad, wees enkele jaren geleden al uit dat de dorpelingen graag op de Nederlandse kabel willen om alle Nederlandse commerciële zenders te zien en te kunnen in ternetten. Delta zal glasvezelkabel aan leggen. Vanaf dat moment kun nen de inwoners ook internetten via de kabel. De streefdatum voor de aansluiting is 1 decem ber. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Het plan om op termijn graven te ruimen op de algemene begraafplaats in Colijnsplaat is voorlopig van de baan. Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beve land hebben eindelijk overeen stemming bereikt met de maat schap Van der Weele over de aankoop van een stuk grond. Daarmee kan de begraafplaats de komende decennia met zo'n negenhonderd graven worden uitgebreid. Het gaat om ruim twee hectare land aan de noordoostkant van het kerkhof. Uitbreiding van de begraafplaats is hard nodig, want het huidige terrein is ver moedelijk over een jaar vol. Om dat het vorige college van B en W eraan twijfelde of het wel zou lukken de voor de uitbreiding benodigde grond aan te kopen, wilde het een ruimingsprocedu re in gang zetten. De bestuur ders hadden daarvoor een aan tal oude graven, waaronder ook kindergraven, uit de periode 1933-1961 op het oog. Het ruimen van graven stuitte echter op verzet in de gemeente raad. Vooral het CDA en de SGP hadden grote moeite met het idee en verweten het college vervolgens dat er veel te weinig moeite was gedaan om met de eigenaren van de grond tot over eenstemming te komen. SGP- voorman A. van der Maas - in middels wethouder ruimtelijke ordening - gaf de bestuurders zelfs een 'bestuurlijke onvol doende'. Alvorens de koop daadwerke lijk gesloten wordt, zal het col lege het nu gesloten principe akkoord nog wel aan de ge meenteraad voorleggen. Dat ge beurt pas na de zomervakantie. Advertentie E00SKS, Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* 'Geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso: u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. Kwaad was die man uit Goes Nee, woest. Twee dagen had hij gepoogd via de telefoon door te dringen tot het servi cecentrum van het regionale nutsbedrijf. Maar het was hem niet gelukt. Pas nadat een kennis een ander num mer had aangereikt, had hij eindelijk iemand aan de lijn kunnen krijgen. De medewerkster van het servicecentrum keek er van op: het kon gebeuren dat er even gewacht moest worden, maar over het algemeen wa ren ze bij het nutsbedrijf toch telefonisch prima bereik baar. „Welk nummer hebt u dan eerst gedraaid", wilde ze we ten. „Nou", reageerde de man, nog steeds bozig, „dat num mer wat in uw briefhoofd staat: 0900-1700." En toen was het voor de me dewerkster meteen duide lijk: „Dat is niet het telefoon nummer, meneer. Dat zijn de openingstijden van ons kan toor. Vrij. 2 en Zat. 3 aug. Groots afscheidsfeest van het aller-cilier laatste weekend open Dit mag je niet missen! willen alleen het schip op de foto, an ders niks. Voor toeristen is het leuk als er andere schepen door het beeld varen, maar voor ons niet." Zelfs in Terneuzen heeft hij wel eens last van de binnenvaart. Daarom is er één plek nog beter dan de pier en dat is de verkeerspost aan de westkant van het Kanaal van Terneuzen naar Gent „Wij noemen die plek Canada. Vraag me niet waarom, dat weet ik ook niet." Van de Wege spaart alleen foto's van schepen die langs zijn woonplaats va ren. Andere spotters hebben slechts be langstelling voor een bepaald type schip; autoschepen, koelschepen, sleepboten. Weer anderen verzamelen alles van één rederij. Onder de verzamelaars bestaat een le vendige ruilhandel in foto's. „Als ze weten dat hier een schip langskomt, komen ze om een foto te maken. Som migen maken meer foto's zodat ze die kunnen ruilen tegen plaatjes van sche pen die ze nog niet hebben. Natuurlijk is het het leukste om het schip zelf te fo tograferen, maar het gaat er uiteinde lijk toch om de verzameling compleet te krijgen." Terneuzen wordt volgens Van de Wege niet alleen door Zeeuwse spotters be zocht, zelfs in het buitenland staat de stad hoog aangeschreven onder spot ters. „Britse ships lovers komen met ge organiseerde busreizen de Noordzee over naar Hoek van Holland en gaan via Rotterdam en Terneuzen naar Zee- brugge en Noord-Frankrijk." Veerplein Een alternatief voor Terneuzen is Wals oorden. Het oude veerplein, de dijk, het strandje. „Daar kun je de schepen bijna aanraken", verklapt Van de Wege. „En ook daar is de diversiteit van de sche pen groot." Maar waarom zitten er dan toch altijd spotters op de Vlissingse boulevard? Eenvoudig: omdat de zon niet altijd schijnt. Waarom zou je dan de oversteek wagen? En als de super spot wel brandt, hierbij enkele fotogra fische weetjes om het probleem te om zeilen. Hier volgen ze: Bij het standbeeld van Michiel de Ruyter: na 13.00 uur. Op de boulevards De Ruyter, Evert- sen en Bankert: tot 11.00 uur of na 18.00 uur. Bij het wind orgel: na 18.00 uur. Voor de mooie sfeervolle plaatjes met schepen in silhouet: negeer de tips en doe precies het tegenovergestelde. doorMaurits Sep Vlissingers mogen er graag over op scheppen: „Nergens komen zee schepen zó dicht langs de kust als bij ons." Maar de echte spotter van zee schepen verkiest de pier van Terneuzen boven de boulevard van Vlissingen. Zelfs Walsoorden staat hoger op zijn lijstje. De Westerschelde is een drukbevaren rivier. Grote containerschepen stoeien om ruimte met binnenvaartschippers, ammoniaktankers kruisen zeiljachten en visserschepen manoeuvreren daar weer omheen. Om de grote schepen die naar Antwerpen moeten veilig naar die haven te brengen, stappen ter hoogte van Vlissingen loodsen aan boord. De ruim twee kilometer lange boule vard van Vlissingen - van Nollehoofd (windorgel) tot Keizersbolwerk (standbeeld Michiel de Ruyter) - is een fraai platform om de activiteiten op het water gade te slaan. Het maakt niet uit hoe en waar: wandel, fiets, kies een plekje op het strand, de geasfalteerde zeewering, een bankje of een terras. Waar dan ook, de Westerschelde biedt een boeiend schouwspel. Voor Adri van de Wege kan Vlissingen echter niet tippen aan de pier van Ter neuzen, en zelfs niet aan Walsoorden, een eind verderop aan de zuidelijke boorden van de Westerschelde richting Antwerpen. Niet omdat hij in Terneu zen woont, maar om een hele prakti sche reden. Van de Wege; „De meeste kans op het spotten van schepen heb je in de na middag, vanaf pakweg drie uur. Dat zit zo: schepen willen overdag gelost wor den in Antwerpen en 's nachts varen. Dat is het goedkoopst. Havenwerkers werken immers overdag, net als ieder een. 's Avonds lossen kost dus extra geld. Dat betekent dat de schepen in de tweede helft van de middag weer rich ting zee gaan. Hier in Terneuzen heb ik de zon dan in de rug, in Vlissingen kij ken ze tegen de zon in." Het lijkt een triviale verklaring, maar voor Van de Wege is de stand van de zon van het allergrootste belang. Als scheepsspotter verzamelt hij foto's van passerende vaartuigen. Aan de Zeeuws-Vlaamsezijdebeschijntdezon de schepen. In Vlissingen zorgt het te genlicht voor weliswaar mooie, maar voor spotters onbruikbare foto's: de naam is niet te lezen. Daarom komen zelfs de Walcherse spotters naar Ter neuzen, weet hij. Binnenvaart Hetzelfde lichtprobleem doet zich voor in Hansweert. Op zich best een aardige plek om de scheepvaart te bekijken, zegt Van de Wege. Maar behalve de zon maakt ook de binnenvaart die plek on geschikt voor de echte spotter. „Wij Bij Walsoorden varen de grote zeeschepen vlak langs de kust. foto Charles Strijd Waar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23