ZEEUWSE COURANT Controlesysteem bijstand faalt Verbod anti-fouling schaadt Scheldepoort Bankoverval Yerseke blijkt loos alarm Roemenië levert geen Amerikanen uit aan Strafhof TPG blundert met tekst op Zeeuwse provinciepostzegel Tekenen met water mmmmtamm Invoering computernetwerk vertraagd door fouten Reddingsactie na aanvaring op Noordzee Frankrijk wil van verdachte moslims af Leraren verbreken zwijgen Shell boekt minder winst Hiddink maakt met PSV frisse start Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- cellij 1 rm 23° - ■1w J 14 ZW 3 Buitje Perioden met zon, maar ook enkele buien. Matige zuidwestenwind bij maximaal 23 graden. 245e jaargang no. 181 vrijdag 2 augustus 2002 los nummer 1,00 door Maurits Sep VLISSINGEN - Op de Zeeuwse provinciepostzegel staat een knoeperd van een fout. In het volkslied op de wijze van TPG Post wordt niet meer geivors- teld. De tekst is gewijzigd in: Ik word moedig en ontzwem. De blunder zit uitgerekend in de vertaling van de bekendste Zeeuwse zin: Luctor et emergo. Het postbedrijf was zich giste ren nog van geen kwaad bewust. Het voorlezen van de goede for mulering - om misverstanden te voorkomen: Ik worstel moedig en ontzwem - leidde evenmin tot een blijk van herkenning. ,,Dus het moet zijn: word?" vroeg TPG Postwoordvoerster D. Andries- se. Nee: worstel. „En wat schrij ven wij?" Word. „Nou, ik zal eens uitzoeken hoe dat kan." TPG Post slaagde er gisteren niet meer in de oorzaak van de blunder te achterhalen. Mis schien ligt die bij het be drijf zelf, bij de ontwer pers (de bu reaus Vande- jong en Van GOG-ont- werpers), of- misschien lijk een En gels bedrijf en daar wordt nor maliter niets meer gewij zigd in tek sten, beaam de Andriesse. „Maar nog ergens langikdefei- anders. Dat ten niet op de fout bij de drukker ligt, lijkt een rij heb, kan ik er eigenlijk onwaarschijnlijk. Dat is name- geen zinnige reactie op geven. Morgen kom ik erop terug", be loofde zij. Commissaris van de koningin W. van Gelder nam dinsdag nog trots het eerste exemplaar in ontvangst. „Misschien is dit re den voor TPG Post om een nieu we zegel uit brengen", opperde hij gisteren in reactie op de flater. Andriesse wilde ook daarop echter nog niet vooruit lopen. Dat gold ook voor de vraag wat er met de foute zegels gaat gebeuren. „Morgen." De fout op de Zeeuwse zegel was gisteren nog niet bij het brede publiek doorgedrongen. De be langstelling voor de uitgave was wederom enorm. De promotie truck was na het bezoek aan Zierikzee op woensdag al door 85 procent van de voorraad heen. TPG Post had in Breskens het maximum aantal velletjes per klant daarom al terugge schroefd tot drie. pagina 10: blunder op zegel valt Zeeuw niet op van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Het sys teem waarmee gemeenten controleren of mensen te recht een bijstandsuitke ring ontvangen, is zo lek als een mandje. Dat blijkt uit een rapport dat de In spectie Werk en Inkomen (IWI) gisteren heeft gepu bliceerd. Het Inlichtingenbureau, dat ge gevens uitwisselt van alle socia le diensten in Nederland, is be zig alle 496 gemeenten nog dit jaar aan te sluiten op het sys teem. Daarmee moeten de ge meenten kunnen controleren of mensen terecht een bijstands uitkering ontvangen en bijvoor beeld niet tegelijkertijd inkom sten hebben uit arbeid of studiefinanciering. Het IWI heeft echter vastgesteld DEN HELDER - Op de Noord zee zijn kort voor vijf uur gister middag de bulkcarrier 'Walker' en de gastanker 'Cotswold' met elkaar in aanvaring gekomen. De carrier was leeg, de gastan ker is geladen met 1600 ton pro pyleen, aldus de Kustwacht. Niemand raakte gewond en de situatie op de gastanker leverde geen gevaar op. De Kustwacht stuurde vier red dingboten en een helikopter van de Koninklijke Marine in Den Helder naar de plaats van de aanvaring, ongeveer 85 kilome ter uit de kust van IJmuiden. De carrier, met de bestemming IJmuiden, liep een gat op mid scheeps aan bakboord en maak te water. De Kustwacht had gis teravond echter goede hoop dat de Walker zou blijven drijven. De gastanker, die op weg was van Noorwegen naar Antwer pen, heeft lichte schade aan de boeg. Toen de Walker enkele uren la ter stabiel kwam te liggen, heeft een bergingsvaartuig hem op sleeptouw genomen. De Kust wacht verwacht dat de carrier in de loop van vandaag in de ha ven van IJmuiden arriveert. De oorzaak van de aanvaring is onbekend en wordt de komende dagen onderzocht. ANP PARIJS - Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken is van plan moslims die betrokken zijn bij terroristische activiteiten of daarvan worden verdacht terug te sturen naar hun land van her komst. Zonodig ontneemt het hun daarvoor de Franse nationali teit. Dat staat in het Franse week blad l'Express van vandaag. Het ministerie heeft het bericht gisteravond bevestigd. Volgens het blad geldt de maat regel als eerste voor Kamel Daoudi, een vermeend lid van een islamitisch netwerk dat aanslagen heeft voorbereid op Amerikaanse doelen in Frank rijk. De naturalisatie van de Franse Algerijn zorgde vorig jaar voor veel opschudding in Parijs. AFP dat het netwerk, dat ook wel sa menloopapplicatie of IB-sys- teem wordt genoemd, nog niet betrouwbaar is. De toezicht houder IWI, die voortkomt uit het voormalige CTSV, bena drukt dat het systeem niet kan worden ingevoerd zolang het nog niet is gezuiverd van alle haperingen en gebreken. Wegens vertragingen bij de in voering van de samenloopap plicatie heeft het Inlichtingen bureau eind juni al besloten het aansluiten van gemeenten voor lopig met drie maanden op te schorten, omdat het eerst zeker heid wil krijgen over de be trouwbaarheid van het systeem. Fraude Staatssecretaris Rutte van So ciale Zaken constateert in een reactie op het rapport dat de si tuatie bij het Inlichtingenbu reau risico's met zich meebrengt voor de bestrijding van fraude. Bovendien is de kans volgens hem groot dat de geplande be zuinigingen op de bijstandskos ten voor volgend jaar op deze manier niet worden gehaald. Politiehonden en rechercheurs zochten in en om het bankgebouw in Yerseke naar de vermeende bankovervaller. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers YERSEKE - De politie is gistermiddag en avond urenlang in de weer geweest om een inbreker op te pakken die zich in de ABN Amro-bank aan de Paardenmarkt in Yerseke zou hebben verschanst. Er bleek zich uiteindelijk niemand in het bankgebouw te bevinden. Even na vier uur 's middags werd de poli tie gealarmeerd door een medewerker van de Nederlandse Veiligheidsdienst. Deze zag, toen hij het ABN Amro-bank- filiaal passeerde, de deur van de kluis wagenwijd open staan. Omdat op dat moment niemand meer in het bankkan toor aanwezig was, waarschuwde hij de politie. Toen die er vervolgens niet in slaagde een medewerker van de ABN Amro-bank te pakken te krijgen, werd besloten met groot materieel uit te rukken. Omdat er aan de buitenkant van het bankgebouw geen sporen van braak werden aange troffen ging de politie ervanuit dat de in breker zich nog in het bankgebouw be vond. De Yersekenaren, die inmiddels in groten getale waren toegestroomd om het spektakel te volgen, zagen vervol gens hoe medewerkers van de technische recherche en politiehonden werden inge zet om de inbreker op te sporen. Met gro- door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Reparatie- werf Scheldepoort in Vlissin- gen loopt miljoenenopdrach ten mis door strengere milieu regels. Ze mag in tegenstelling tot werven in Duitsland en Frankrijk niet de nieuwste mi lieuvriendelijke aangroeiwe rende verven gebruiken. Als niet binnen een jaar maatrege len worden genomen, dan ver wacht de onderneming grote problemen. Het is vanaf 1 januari in de Eu ropese Unie verboden om tin houdende aangroeiwerende verf (anti-fouling) te gebrui ken voor zeeschepenMaar ook de nieuwste milieuvriendelij ke verven mogen Nederlandse werven niet gebruiken. Ze zijn nog niet tot de markt toegela- ten door het College voor de Toelating van Bestrijdings middelen (CTB) in Wagenin- gen. Directeur W. Kloosterman van de Scheldepoort noemt het probleem 'vervelend' en 'een potentieel gevaar'. De werf is al twee grote opdrachten mis gelopen, omdat ze niet de nieuwste, milieuvriendelijke anti-fouling mag gebruiken. Het gaat om een opdracht van 4,5 miljoen euro van Canada Maritime. Dat bedrijf week uit naar een Franse werf. Een klus van bijna 1,2 miljoen euro van Saga Shipping Company is uitgevoerd door een Duitse werf. Aanzienlijk bedragen voor een bedrijf met een jaaromzet van 17,5 miljoen euro. Vorig jaar heeft het bedrijf een beschei den winst gemaakt, zo bleek onlangs uit de jaarcijfers van de Koninklijke Schelde Groep. Scheldepoort verwacht meer opdrachten mis te lopen. „We halen opdrachten binnen met het verven van schepen", zegt Kloosterman. „We verven de schepen niet zelf, dat doen onderaannemers. Maar wij doen wel het onderhoudRede rijen halen een schip liefst maar één keer uit de vaart en combineren dat dus. Steeds meer reders willen dat natuur vriendelijke anti-fouling op hun schepen wordt gesmeerd. Als we vertellen dat we dat niet mogen, dan wijken ze uit naar Duitsland en Frankrijk Daar mag het wel en die landen lig gen om de hoek. Als dit pro bleem niet binnen een jaar wordt opgelost, krijgen we grote problemen." Brancheorganisatie VNSI heeft bij minister Heinsbroek van Economische Zaken met klem aangedrongen op maat regelen. Woordvoerder M. de Vries: „De nieuwe verven zijn gepromoot door de milieube weging. Nederland wil altijd voorop lopen als het om milieu gaat, maar loopt nu mijlenver achter. Dat leidt tot grote eco nomische schade. Als ze op 1 januari nog niet mogen worden gebruikt, is het enige alterna tief dat werven illegaal milieu vriendelijk anti-fouling gaan smeren." De CTB wil inhoudelijk niet reageren, omdat het geen me dedelingen doet over toela tingsaanvragen. Ruim de helft van de Nederlandse docenten in het vervolgon derwijs heeft vorig jaar te maken gehad met enige vorm van geweld. Hoe schokkend ook, in de onderwijswereld wordt daar liever over gezwegen. Met als gevolg dat lera ren/slachtoffers onvoldoende geholpen worden, ziek thuis belanden en het onderwijs de rug toekeren. Olieconcern Koninklij ke/Shell Groep heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst geboekt van 2,4 miljard euro. Dat is 38 procent lager dan het record in dezelfde periode vorig jaar. Shell moest op het Damrak 6,6 procent inleveren en sloot op 43,50 eu- In een brief aan de Tweede Ka mer meldde Rutte gisteren dat hij afspraken met het bestuur van het Inlichtingenbureau heeft gemaakt om de software- problemen op te lossen. Deze sluiten aan bij de eisen van de inspectie. ANP Trainer Guus Hiddink wil dat PSV dit seizoen met een schone lei begint. Dat zei hij gisteren tijdens zijn eerste training in Eindhoven. „Ik ken de details niet van de problemen van vo rig seizoen en ik wil ze ook niet weten." Hiddink wil met de ploeg de tweede ronde van de Champions League proberen te halen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 10, 11 en 13; sport: 15 en 16; kunst cultuur: 17,18,19,21 en 22 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Roemenië is het eerste land dat in een speci aal verdrag de Verenigde Staten belooft nooit een Amerikaan te zullen overdragen aan het In ternationaal Strafhof in Den Haag. De twee landen tekenen daartoe gisteren een verdrag. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell kondigde onlangs al aan dat de VS verdragen willen met allerlei landen afzonderlijk om Ameri kanen te vrijwaren van vervol ging. De Amerikanen willen ook met Nederland en andere EU- landen een dergelijk bilateraal akkoord sluiten. De Europese Unie, groot voorstander van het Strafhof, komt volgende maand met een gezamenlijk standpunt. Nederland vindt dat de Ameri kanen met hun tegenwerking van het hof 'op de verkeerde weg' zijn, aldus een woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Bolton vloog gisteren speciaal van Moskou naar Boekarest voor de ondertekening van het akkoord. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en de Senaat stemden vorige week in met een definitieve versie van de Aspa- wet. Die geeft president Bush de macht om 'alle noodzakelijke en juiste middelen in te zetten' om Amerikanen of onderdanen van bevriende landen te bevrijden uit gevangenschap van het In ternationaal StrafhofANP Advertentie te omzichtigheid werden het gebouw en de omgeving ervan doorzocht. De brand weer snelde de politie nog te hulp en bracht een ladderwagen, zodat er ook op het dak kon worden gezocht. Pas rond half negen, nadat er al urenlang tevergeefs was gezocht, kreeg de politie het hoofd beveiliging van de ABN Amro- bank aan de telefoon. Deze wist te mel den dat er reparaties aan de kluis worden uitgevoerd. Er was dus niets aan de hand. straat postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). d per kwartaal met automatische incasso 52,-). o per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1