PZC Veiligheid in horeca niet zeker Frits van Dam heft banier voor normen en waarden PZC Excursie in teken van strijd tegen water IZhii 11 Gemeente controleert vereisten gebruiksvergunning steeksproefgewijs Hondje gered Taakstraf voor diefstal met geweld Fietsster raakt gewond aan knie Auto met pech op Zeelandbrug Man opgepakt voor bedreiging Stroom aan wildplassers Cel en tbs voor verkrachting Ouderen opgelicht met pincode Vader vrijgesproken van incest met dochters Gemeentegids weer bij de tijd p SMAlib saiL Festival wsimm teretè familieFestaiirant J donderdag 1 augustus 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is dit zomer seizoen op zaterdagavonden nog niet gecontroleerd of druk bezette horecagelegenheden in geval van nood gemakkelijk te verlaten zijn. Reden daarvan is dat het traject voor controle en handhaving nog nader uitge werkt dient te worden. Het college van b en w antwoordt dit op vragen van de CDA-fractie over de zorg voor de veiligheid in de horeca. Het college benadrukt dat er vo rig jaar voor aanvang van het toeristenseizoen wel een uitge breide brandveiligheidscontro le heeft plaatsgevonden. De aandacht was daarbij vooral ge richt op de aanwezigheid van nood- en transparante verlich ting, gekeurde en voldoende blusmiddelen en goede bereik baarheid van goed werkende vluchtmogelij kheden. „Deze brandtechnische veilig heidsvoorzieningen zijn door de ondernemers gerealiseerd en worden in orde gehouden. Dit wordt steeksproefgewijs ge controleerd", aldus B en W in het antwoord aan de CDA-frac tie. Verder laat het college weten dat er vele aanwijzingen zijn verstrekt om bepaalde panden veiliger te maken. Die aanwij zingen dienen te worden opge volgd om in aanmerking te komen voor een gebruiksver gunning. Worden die aanwijzi- gingen genegeerd, dan wordt er een dwangsom opgelegd of wordt er bestuursdwang uitge oefend. Volgens B en W is dat tot op heden niet voorgekomen. OOSTBURG - Een Malteser Leeuwtje is gistermiddag in Oostburg uit een volledig afge sloten auto bevrijd. Het hondje had meer dan een uur in de auto gezeten bij een buitentempera tuur van 25 graden. De Belgi sche eigenaar heeft een proces verbaal gekregen. Het CDA wilde ook weten hoe veel procent van de horecagele genheden in de Westhoek van Schouwen al een gebruiksver gunning heeft gekregen. Volgens de gegevens van het col lege zijn er inmiddels 43 ge bruiksvergunningen verstrekt van de in totaal 118 etablisse menten waar een prioriteitsbe paling voor geldt. Het college benadrukt dat het traject 'afgif te risicovolle objecten' binnen de gehele gemeente in volle gang is. De komende vier jaar moeten alle zeshonderd open bare gebouwen in deze gemeen te waar op een bepaald moment meer dan vijftig personen tege lijkertijd aanwezig kunnen zijn, een gebruiksvergunning be machtigen. De gemeente ver strekt deze vergunningen sinds eind vorig jaar verdeeld in ver schillende fasen. door Andrea Bolle RENESSE - De VVV Schouwen-Duive- land heeft deze zomer voor het eerst een tocht uitgezet langs overblijfselen van die eeuwenoude strijd, onder de naam Strijd tegen het water. Bij de strijd tegen het water op Schouwen-Duiveland wordt vaak direct gedacht aan de wa tersnoodramp in 1953, met als meest tastbare herinneringen de caissons bij Ouwerkerk en het daarin gevestigde wa tersnoodmuseum. Maar Schouwen-Dui veland heeft veel meer van dat karakte ristieke tastbare verleden. De overblijfselen zijn over het hele eiland te vinden: de Plompe Toren en de bijbehorende legende, de Schouwse Dijk, de Weeldijk, het Dijkwater bij Sir- jansland, vloedplanken en de Zweedse en Noorse woningen zijn slechts enkele voorbeelden. Ook namen als de Rampweg en Weg van de buitenlandse pers herinneren nog aan de overstromin gen. Voor de eerste excursie hebben zich al tientallen belangstellenden aangemeld. Zij lieten zich gisteren in een cabriobus van Taxi centrale Renesse rondrijden. De excursie geldt als proef. „Het loopt goed", vindt Nanny Dorst. Zij is al twaalf jaargids, maar begeleidt de middagtocht voor het eerst. De tocht, die op het Transferium in Re- nesse begint, leidt de toeristen langs Rampweg naar Scharendijke. Een toe passelijke start, omdat over die weg in de dagen na de ramp allerlei hulpgoederen werden aangevoerd. Ook wordt de ge schiedenis verteld van de Schouwse Dijk, die rond 1100 aangelegd om het eiland te beschermen tegen de rivier de Gouwe De excursie gaat verder door Brouwershaven, waar nog resten te vin den zijn van de gleuven waar de vloed planken in werden geschoven. De kron kelingen van de Weeldijk tussen Zonne- maire en Noordgouwe zijn het gevolg van de vele dijkvallen door de eeuwen heen. „Omdat het te moeilijk was om zo'n kol kend gat te dichten, werd de dijk om het gat heen hersteld", legt Dorst uit. Dijkwater Het oostelijke deel van het eiland heeft ook zo zijn erfenissen van de overstro mingen. Het Dijkwater bij Sirjansland is er daar één van. Dit gebied is na de ramp drooggelegd en fungeert nu als natuur gebied. In Sirjansland wordt de excur sieleden gewezen op de woningen die de Noren en Zweden in 1953 hebben ge schonken aan de ernstigst getroffen dor pen. J. de Jong uit Kruisland (Brabant) luis tert aandachtig naar ieder woord van de gids. Zijn schoondochter, die werkzaam is in het toerisme, hoorde van de tocht. Hij is speciaal met zijn gezin naar Renes se gekomen om aan de tocht mee te kun nen doen. „Ik ben zelf vanaf het eerste uur bij de ramp geweest en heb in toen in Steenbergen meegeholpen. Het is in drukwekkend om te zien dat hier nog zo veel bewaard is gebleven", vindt De Jong Vooral in het watersnoodmuseum in Ouwerkerk kijkt de Brabander zijn ogen uit. Ook J. Kuys uit Alkmaar is on der de indruk van de tocht. „Je leest na tuurlijk wel over de ramp, maar als je in de streek zelf bent, hoor je hele aparte verhalen." Plompe Toren Eén van die verhalen is die van de onder gang van het dorp Koudekerke. waar al leen de Plompe Toren van over is. Het is de laatste stop van deze tocht. Bovenop de toren wordt nog eens bekeken waar de bus die middag langs is gereden Het lijkt voor de toeristen met het uitzicht op de Zeelandbrug en de Stormvloedkering toch nog moeilijk te bevatten, dat dit ei land al een eeuwenlange strijd met het water voert. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Sint Willebrord is gisteren door de rechtbank in Middelburg voor diefstal met geweld veroordeeld tot 240 uur taakstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had in de zomer van vorig jaar in Renesse twee jongens beroofd van hun gsm- telefoons onder bedreiging van een knuppel. Hij vroeg in eer ste instantie aan de slachtoffers de mobieltjes te mogen ge bruiken om zijn moeder te bellen. Eenmaal in bezit, gaf hij de telefoons niet terug. RENESSE - Op de Stoofweg in Renesse is gistermiddag een 67-jarige fietsster uit Papendrecht gewond geraakt. Een 16- jarige Belgische jongen kwam vanaf de Korte Reke aanrijden en wilde de Stoofweg inrijden. Hierbij verleende geen voor rang aan de Papendrechtse, die hem tegemoet kwam rijden. De vrouw is met knieletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is gistermiddag omstreeks 17.00 uur enige tijd gestremd geweest. Oorzaak was een auto mobilist die met pech stilstond midden op de brug. De auto is door een voorbijganger van de brug af gesleept. RENESSE - Een 26-jarige inwoner van Weert is in de nacht van dinsdag op woensdag wegens bedreiging aangehouden op de Zoom in Renesse. De man werd door het personeel van een horecagelegenheid verzocht het pand te verlaten omdat hij vernielingen aanrichtte. Hij gaf hier geen gehoor aan en bedreigde het personeel. De man is meegenomen naar het bu reau en gehoord. RENESSE - De politie heeft in Renesse de handen vol aan wildplassers. In de nacht van dinsdag op woensdag werden acht mensen vanwege dit vergrijp op de bon geslingerd. Een vijftienjarige jongen uit het Duitse Bergkamen werd op de Wilhelminaweg betrapt op wildplassen. Een populaire loca tie, want hier liepen ook een 22-jarige man uit Steenbergen, een 21-jarige man uit Harlingen en een 20-jarige man uit Ven- lo tegen de lamp. Op de Jan van Renesseweg betrapte de poli tie achtereenvolgens een 18-jarige man uit Vlijmen, een 20- jarige man uit Montfoort en een 22-jarige man uit Zegveld op wildplassen. Een 20-jarige man uit Panningen werd wegens wildplassen op de Zeeanemoonweg op de bon geslingerd. Op wildplassen staat een boete van 45 euro. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Vlissingen voor het verkrachten van zijn stiefdochter achttien maanden cel plus zes maanden voorwaardelijk en tbs met voorwaarden opgelegd. Gedurende de proeftijd van drie jaar moet de Vlissinger onder reclasseringstoezicht blijven. Een van de voorwaarden is dat de man een poliklinische behandeling afmaakt De verkrach tingen vonden plaats tussen 1992 en 1996 en begonnen toen het slachtoffer elf jaar was. Ze werd door haar stiefvader ver schillende keren met de dood bedreigd. ZIERIKZEE - Vier inwoners van Zierikzee hebben deze week aangifte gedaan van oplichting met hun pinpas. Onbekenden probeerden de pincode van hun nieuwe pinpas te ontfutselen. Volgens de politie waren de slachtoffers vooral oudere men- De Postbank had hen een pinpas toegezonden, die echter nooit op de adressen aankwam. De be treffende mensen kregen ver volgens een telefoontje van iemand die zich uitgaf voor me dewerker van de Postbank. De ze vroeg hen om de pincode en zei dat deze nodig was om hun pas te activeren. Twee slachtoffers kregen arg waan en konden de giroreke ning nog blokkeren. Zij waar schuwden de politie. De twee andere Zeeuwen bleken enkele duizenden euro's kwijt te zijn. De politie sluit niet uit dat nog meer mensen het slacht offer zijn geworden van de truc. {ANP) REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Als laatste onderdeel van de tocht brengen de deelnemers van de excursie 'Strijd tegen het water' een bezoek aan de Plompe Toren. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - In zijn tocht langs de grens van Nederland deed de 57-jarige Frits van Dam uit Harderwijk deze week Walcheren en Schouwen-Duiveland aan. Hij is op de terugweg naar Zand- voort waar hij zaterdag 1 juni zijn gebedsactie tegen de ver loedering van normen en waarden in de samenleving startte. Van Dam ging te voet van start, maar fietst inmid dels alweer enkele weken sinds hij in het Noord-Lim burgse Arcen gezondheids problemen kreeg met één van zijn voeten. Zijn familie schoot hem te hulp en bezorgde hem een fiets, zodat hij zijn missie kon voortzetten. Op zijn fiets prijkt een witte vlag met daar op een rood kruis. „Ik heb mij laten inspireren door de bij beltekst in Jesaja 62: Heft een banier boven de volkeren. Ik heb u als wachters aange steld", legt Van Dam uit. Hij werpt zich op als evange list sinds er een smet is geko men op Harderwijk met de moord op Pim Fortuyn. De vermoedelijke dader komt uit Harderwijk. Iemand uit zijn eigen omgeving, en Van Dam trekt zich dat aan. „We hebben in die omgeving al meer mee gemaakt: de moord op een ver slaggever uit Ermelo, het Meisje van Nulde, kinderroof, mishandeling, diefstal. Ik zie een toename van geweld en normvervaging", zegt Van Dam. Hij besloot er actie tegen te gaan voeren met een voet tocht en zijn witte vlag met rood kruis. Hij stelde zich voor symbolisch over een denkbeel dige muur rond Nederland te lopen. Onderweg staat hij open voor initiatieven op reli gieus gebied. Hij hoopt men sen tot bekering te brengen en daarmee het aantal misdaden drastisch te verlagen. Van Dam is lid van de Evange lische Gemeente in Harder wijk. Hij voert regelmatig ac ties tegen 'de verloedering in de maatschappij'. De onder werpen waar hij zich tegen kant zijn zeer uiteenlopend van aard. Zo protesteerde hij ooit tegen de kauwgomterreur onder tafels en op straat, maar ook tegen mislukte geldinza melingen voor Jeruzalem en tegen het lot van arme kinde ren in de woestijnen. Tijdens een healing van Jomanda in Harderwijk deelde hij bijbel teksten uit om te protesteren tegen 'de geestelijke beïnvloe ding' door deze vrouw. Verder wist hij Paul de Leeuw in 1998 excuses af te dwingen nadat deze mensen die aan EO-spel- letjes meewerkten 'christen honden' had genoemd. Naar aanleiding van de dood van Meindert Tjoelker in Leeuwarden werd Frits van Dam coördinator van de acti viteiten van 'Samen Tegen Zinloos Geweld'. Een kwestie waar Van Dam ook op bijzondere wijze tegen geageerd heeft, is de verhoging van debenzine-accijns.Hij be gon eind 1996 een eenmansac tie met als doel zoveel handte keningen te verzamelen dat hij een referendum in de Tweede Kamer over de benzineprijs zou kunnen afdwingenHi j 1 iet toen briefkaarten drukken met de tekst 'Accijnsverho ging? Nee, dank u'. Deze zomer richt hij zich op normen en waarden. Bij Burgh-Haamstede stapte hij even af om het zweet van zijn voorhoofd te wissen. Daarna vervolgde hij zijn fietstocht in zijn poging de verloedering in Nederland te keren. Frits van Dam strijdt tegen de verloedering te voet en op de fiets tussen Zandvoort en Maastricht. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een aanvulling op de Gemeentegids 2002 uitgegeven. Met de wisse ling van bestuurders is een deel van de informatie in de oor spronkelijke gids achterhaald. Met de aanvulling wil het ge meentebestuur de inwoners van actuele gegevens voorzien. De gemeente acht dat vooral van belang in het kader van de nieuwe werkwijze van de ge meenteraad sinds de invoering van de wet Dualisering Ge- meentenbestuur. Belangrijkste doelstelling van die verandering is de afstand tussen burger en politiek te ver kleinen en daardoor de lokale democratie een extra impuls te geven. In de aanvulling wordt een overzicht gegeven van de sa menstelling van het college en van de taken van elk collegelid. Tevens wordt toegelicht hoe de taken tussen de gemeenteraad en burgemeester en wethouders verdeeld zijn. Naast zijn portefeuilles be steedt iedere bestuurder ook ex tra aandacht aan een of meerde re kernen. In een kort overzicht wordt aangegeven hoe de ver schillende kernen onder wet houders en burgemeester zijn verdeeld. Verder biedt deze uitgave infor matie over het spreekuur van de collegeleden op de maandag ochtend en over de gang van za ken bij het raadsledenspreek uur elke donderdagavond een week voorafgaand aan de ge meenteraadsvergadering. Te vens biedt dit informatieblad inzicht in de samenstelling van de adviescommissies en staat er een vergaderschema van de ge meenteraad en de adviescom missies in opgenomen. De aanvulling wordt deze week huis-aan-huis verspreid op Schouwen-Duiveland door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Terneuzen vrijgesproken van incest. De Terneuzenaar werd ervan verdacht tussen oktober 1999 en januari 2001 ontucht te hebben gepleegd met zijn dochtertjes van drie en vijf jaar. De kinderen waren in die perio de bij hun vader in het kader van een omgangsregeling, zoals die overeengekomen was met zijn ex-vrouw. Hij leefde sinds 1999 gescheiden van haar. De officier van justitie haalde het bewijs uit de uitgebreide aangifte van de moeder, een me dische verklaring en de frag mentarische verklaringen van de meisjes en eiste achttien maanden cel tegen de Terneuze naar. De man hield vol zijn dochter tjes met geen vinger te hebben aangeraakt. De vrouw wilde 50.000 euro smartengeld zien van haar ex voor haarzelf en de kinderen. De rechtbank achtte de incest niet bewezen en wees ook de schadeclaim af. De vrouw moet de kosten van de advocaat van de tegenpartij aan haar ex vergoeden. Advertentie Wegens uitbreiding heeft onze eigen fabriek in Nederland extra productieruimte. Om deze capaciteit optimaal te benutten geeft Tulp tijdens de bouwvak flinke premies op alle nieuwe keukens. Hoeveel? Vraag onze adviseurs in de showroom. Tulp. De keuken van je leven Goes Nobelweg 2-26 Tel 0113-216230 Advertentie www.smallsail com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27