ZEEUWSE COURANT PZC Fraude met sofi-nummers Brits leger materieel faalt tijdens oefening in woestijn Zonnig geprijsd Axelaar overleden na verkeersongeval Harnas wreekt met bloedbad aanslag op leider Dat wordt een lange zomer Airmiles breken Duitse politici op Zeeuwse postzegels voltreffer VdH Europees kampioen 100 vrij Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Inslagkrater meteoriet in Noordzee Duizenden illegalen sjoemelen met sociale voorzieningen België mag fluor niet verbieden 4^33233 DUBBELE ZOMERZEGELS 22° 13° ZW 4 Bewolkt en nat Overwegend bewolkt en af en toe een bui. 's Middags eerst regen, later opklaringen. Matige zuidwestenwind bij 22 graden. 245e jaargang no. 180 donderdag 1 augustus 2002 los nummer 1,00 Profiteer zo lang het kan van extra hoge kortingen tijdens de Zonnesteekweken bij Primafoon. Tot en met 4 augustus geldt: hoe hoger de temperatuur, hoe hoger de korting. Primafoon opent je wereld HHHHH Duitse politici gebruiken bij dienstreizen vergaarde airmiles voorprivétripjes. Een prominent lid van De Groenen verdween er al om uit de Bondsdag, en lo co-burgemeester Gregor Gysi (foto) van Berlijn, een oud-communist, stapte gisteren op nadat hij moest toegeven dat hij zich er eveneens schuldig aan had «U, gemaakt. Op is op, geldt voor de velletjes met twaalf Zeeuwse provin cie-postzegels die TPG Post heeft uitgegeven. De oplage be draagt 100.000 stuks. En dat is heel weinig, gezien de bijna twee miljoen verzamelaars in Nederland. Bij het verkoop punt in Zierikzee liepen de wachttijden op tot vijf kwartier. Van wege de grote toeloop werd het maximum aantal velletjes per persoon 's middags teruggebracht van ""l vijftien tot vijf. Pieter van den Hoogen- band heeft gisteren bij de Europese kampioen schappen zwemmen in Berlijn goud veroverd op de 100 meter vrije slag. De wereldrecordhouder (47,84) bleef in de finale tweehonderdste boven zijn toptijd van Sydney. Met 47,86 seconden, voor de derde keer onder de 48 seconden, was hij de con currentie veel te snel af. De Rus Popov eindigde op meer dan een lengte als tweede in 48,94. 1 varia: 2; binnenland: 3; feiten en economie: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11 en 13; sport: 14,15 en 16; economie: 17 en 19 door Renë van Stee AXEL - Een veertigjarige man uit Axel is gisterochtend overle den aan de gevolgen van een verkeersongeval op deButhdijk in Axel. Het slachtoffer was passagier in de auto van een 43- jarige plaatsgenoot. Het voer tuig botste frontaal op een tege moetkomende tractor. De Axelaar reed vanuit de rich ting Axelse Sassing op het weg gedeelte naar de rotonde op de Buthdijk. Hier haalde hij twee tractorcombinaties in. Uit te genovergestelde richting kwam echter eveneens een tractor met aanhanger aanrijden. De auto mobilist probeerde de tegenlig ger te ontwijken door de linker berm in te rijden. Toen hi] een aantal paaltjes probeerde te ontwijken, kwam hij alsnog te recht op de linkerweghelft, waarna hij inreed op de tege moetkomende tractor. De auto boorde zich met de rechtervoor- kant in de rechtervoorzijde van de tractor. De bestuurder hier van had nog geprobeerd een on geluk te vermij den door uit volle kracht te remmen. Die poging bleek vergeefs. De veertigjarige passagier zat als gevolg van de botsing be kneld in de auto. De brandweer wist hem hieruit te bevrijden. T raumahelikopter Vervolgens werd het zwaarge wonde slachtoffer met de in middels gearriveerde trauma helikopter naar het ziekenhuis in Gent vervoerd. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man te zijn overleden. De automobilist en de bestuur der van de tractor raakten licht gewond. De 43-jarige bestuur der van de auto is op het politie bureau een bloedproef afgeno men. (Advertentie) straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van rn/y 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) p; noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25). c per kwartaal met automatische incasso 52,-) c per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Primafoon' o:>ent je wereld LONDEN - Britse bodem onderzoekers hebben in de Noordzee een krater ontdekt van een ingesla gen meteoriet. Dat schrij ven ze in het Britse weten schapsblad Nature. De krater, die inmiddels de naam Silverpit heeft gekregen, is 60 tot 65 mil- joenjaaroud enligtop 130 kilometer afstand van de monding van de rivier de Humber in Midden-Enge- land. In de jaren negentig waren er tijdens het zoe ken naar aardolielagen al aanwijzingen dat er in de Noordzee mogelijk een meteorietinslag was ge weest. Pas onlangs was het mo gelijk om met de nieuwste seismologische methoden de structuur van de kra ter, die onder een 300 tot 1500 meter dikke laag se diment bedolven ligt, vast te stellen. De centrale krater heeft een diameter van onge veer drie kilometer en is gevuld met uit kalk en klei bestaand gesteente. Om het kratergat liggen rin gen van dalen en heuvel ruggen die soms vijftig meter hoog zijn. Erzijnzo'n 160 kraters op aarde bekend die ont staan zijn door de inslag van hemellichamen. In te genstelling tot de meeste meteorietkraters is de Sil verpit goed bewaard ge bleven, omdat het gat snel werd opgevuld door sedi menten. DPA van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Duizen den illegalen plegen frau de met sofi-nummers. Via nummers van overlede nen, geëmigreerde Neder landers en naar eigen land teruggekeerde buitenlan ders, weten illegalen ge bruik te maken van aller lei sociale voorzieningen. Dat heeft het Uitvoeringsinsti tuut Werknemersverzekeringen (UWV) gisteren bevestigd. Het UWV, dat op 1 januari is ont staan uit een fusie met uitvoe ringsorganisaties als Gak, Ca dans en Uszo, heeft de afgelopen twee jaar in samenwerking met de Arbeidsinspectie en Belas tingdienst onderzoek gedaan naar de fraude. Minimaal 7995 illegalen met 13.000 verschillende dienstver banden blijken te werken met andersmans sofi-nummers. De duizenden illegale werknemers maken gebruik van slechts en kele honderden sofi-nummers. Zo zijn 43 registratienummers voor sociale- en fiscale regelin gen ontdekt, waar 2623 dienst verbanden aan werden verbon den door instanties als het UWV, de Belastingdienst en zie kenfondsverzekeraars. Volgens een woordvoerder van het UWV lijkt er sprake te zijn van 'een topje van de ijsberg'. Het uitvoeringsorgaan van werknemersverzekeringen als de WAO, WW en Ziektewet wil daarom uitgebreider onderzoek doen naar de fraude. „Wat we nu hebben gedaan is toch meer steekproefgewijs geweest", al dus de zegsman. Voor het UWV is het belangrijk dat fraude met sofi-nummers wordt bestreden, omdat het veel premiegelden misloopt door het gesjoemel. Hoeveel de nu gecon stateerde fraude het orgaan heeft gekost, is volgens de zegs man onduidelijk. „De fraude kent een veelheid van vormen met allemaal verschillende ge volgen." In het vervolgonder zoek wil het UWV de gevolgen van de fraude ook beter in kaart brengen. Staatssecretaris Rutte (WD) van Sociale Zaken en Werkgele genheid noemt de gebleken fraude 'onaanvaardbaar'. Hij wil het onderzoek bestuderen en met maatregelen komen. ANP Advertentie Hoe hoger de temperatuur, hoe hoger de korting! BRUSSEL - België kan de ver koop van fluortabletten, -drup pels en -kauwgom niet tegen houden. Fluor staat op een lijst met vitaminen en voedingssup plementen die van 31 juli vol gend jaar overal in de Europese Unie mogen worden verkocht. België heeft met die lijst inge stemd en kan zich volgens een woordvoerder van de Europese Commissie niet zomaar aan die afspraak onttrekken. De Belgische minister van Volksgezondheid Aelvoet kon digde begin deze week aan dat zij de verkoop van voedings middelen met fluor wil verbie den, omdat fluor mogelijk het zenuwstelsel en het afweersys teem aantast. De Europese Commissie wist van niets en reageerde gisteren verbaasd. Zolang Aelvoet geen volledige duidelijkheid over haar plan nen geeft, houdt de Commissie een slag om de arm. GPD Een gewonde vrouw roept om hulp na de aanslag op de Hebreeuwse Universiteit. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Een bomaan slag in een drukbezochte cafe taria van de Hebreeuwse Uni versiteit in Jeruzalem heeft gisteren aan zeker zeven men sen het leven gekost. Onder hen waren een Amerikaan en een Fransman. Ongeveer zeventig mensen, voornamelijk studen ten, raakten gewond. Negen van hen zijn er slecht aan toe. Onder de zwaargewonden zijn twee studenten uit Zuid-Korea. De aanslag was de tweede in 24 uur. Dinsdag raakten ten minste zeven mensen gewond in Jeru zalem, toen een 17-jarige Pales tijn zichzelf opblies in een snackbar. De zelfmoordaanslag was de eerste sinds zes weken Izz a-Din al-Kassam, de gewa pende tak van Harnas, heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag in de universiteit opge ëist. In een verklaring zei de or ganisatie dat het een wraakac tie was voor de Israëlische luchtaanval in de Gazastrook, die gericht was tegen Salah Shehada, de leider van Izz a- Din al-Kassam. Bij die aanval kwamen behalve Shehada nog veertien mensen om het leven, onder wie elf kinderen. Het Israëlische kabinet had gis teren vlak voor de aanslag al be sloten een familielid van een mi litante Palestijn te verbannen van de Westelijke Jordaanoever naar de Gazastrook. Zijn identi teit is niet bekendgemaakt. Het zou een familielid zijn van een van de twee Palestijnen die op 17 juli een zelfmoordaanslag pleegden op een bus bij de jood se nederzetting Emmanuel. Die foto David Guttenfelder/AP aanslag kostte negen mensen het leven. Het Israëlische veiligheidskabi net keurde een pakket maatre gelen goed om aanslagen door Palestijnen tegen te gaan. Zo worden familieleden van daders van zelfmoordaanslagen gede porteerd, hun huizen verwoest en hun tegoeden bevroren. Ook worden Palestijnen gerechtelijk vervolgd als ze wisten dat een familielid een aanslag voorbe reidde. AFP/DPA SANTIAGO® 50 van onze redactie buitenland LONDEN - De Britten mogen dan misschien overwegen sa men met de Amerikanen ten strijde te trekken tegen Irak, maar het militair materieel is niet erg geschikt voor de woes tijn. Het faalde vorig jaar hopeloos tijdens oefeningen in Oman. Dat bleek uit een regeringsrap port dat gisteren is verschenen. Stof deed tanks stokken. De hit te maakte verrijdbaar geschut onverplaatsbaar. Militairen kregen laarzen die smolten en een communicatiesysteem bleek totaal te falen. Er was nog wel een positief punt. De oefeningen toonden aan dat Groot-Brittannië heel goed in staat is snel een grote troepenmacht uit te zenden naar het buitenland. Het rapport komt in een tijd dat die in Oman werden gehouden, waren al jaren geleden gepland. Slechts de helft van de Challen- ger-2-tanks doorstond het stof de hele oefening lang. Stoffil- ters die een jaar mee zouden moeten gaan, moesten om de vier uur worden vervangen Met tonnen tegelijk moesten zij naar Oman worden overgevlogen, wat de rest van de bevoorrading ernstig onder druk zette. Handgebaren Het communicatiesysteem 'werkte gewoon niet'. Bestuur ders van tanks moesten naast el kaar gaan rijden en door schreeuwen en handgebaren el kaar proberen duidelijk te ma ken wat de orders waren, aldus het rapport. Voor het Britse ministerie van Defensie is dit alles geen reden tot zorg. „Daar zijn oefeningen voor; kijken wat werkt en wat aanpassing vergt." RTR gesuggereerd wordt dat later dit jaar of begin volgend jaar een Amerikaanse aanval op Irak te verwachten valt om de Iraakse leider Saddam Hoessein te ver drijven. Londen zou dan de be langrijkste bondgenoot zijn van de Amerikanen. De oefeningen Advertentie LAATSTE KANS! 5 T/M 11 AUGUSTUS Geheugen voor 11 telefoonnummers Stand-by-tijd tot 14 dagen en gesprekstijd tot 5 uur Belvolume handset instelbaar Wandbevestigmg mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1