PZC Gedenksteen gesneuveld bij bouw Groot Eiland is stil, maar duister Zesjarige op eigen houtje naar strand Omwonenden hebben bezwaren tegen bouw nieuw winkelcentrum Bunker werd gebruikt als xtc-laboratorium Eigenaar pand in Middelburg belooft nieuwe plaquette Vlissingse bedreigd ZOMER IN ZEELAND zeeuwse almanak Vreemde bietjes VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE WALCHEREN woensdag 31 juli 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hij was met dubbeltjes en kwartjes bij el kaar gespaard, maar nu is hij weg. Aan de gevel van een pand aan de Korendijk in Middelburg hing een gedenksteen ter herin nering aan de oorlog. In het pand hebben 138 vluchtelingen onderdak gevonden tijdens de beschietingen in november 1944. De steen is bij de verbou wing van het pand onherstel baar beschadigd. In de kelder van het pakhuis van Van Eenennaam zaten in de da gen vlak voor de bevrijding in totaal 138 vluchtelingen. Ze waren afkomstig uit het wijkje achter de Korendijk: De Eigen- haardstraat, de Oude Werf- straat en de Dokstraat. Door de hevige beschietingen in novem ber 1944 waren de woningen niet veilig. Bovendien was er sprake van dat de Duitsers de bruggen in de stad op zouden blazen. De Duitsers vonden dat de kelder van Van Eenennaam de beste bescherming bood. Uit krantenberichten uit 1945 blijkt dat S. van Eenennaam ie dereen opnam. „Elke binnen- valler was welkom", staat in De Vrije Zeeuw. In de kelder was verlichting, vers water en brood voor iedereen. Elke morgen werd de ruimte schoongemaakt. Dankbaarheid Uit dankbaarheid voor die gast vrijheid, besloten de vluchtelin gen direct na de bevrijding iets terug te doen. Volgens Den Hol lander kochten de mensen van 'dubbeltjes en kwartjes' een ge denksteen. Die werd in februari 1945 op de gevel aangebracht. Daarop was de volgende tekst te lezen: „Met pak en zak onder veilig dak. Welgedaan door Van Eenennaam. In dankbare herin nering aan de Bange dagen van Nov. 1944. 138 vluchtelingen." De steen werd op 24 februari 1945 onthuld. Van Eenennaam stond erop dat alle vluchtelin gen aanwezig waren. J. den Hollander uit Middelburg verbaast zich erover dat de steen verdwenen is. Zijn vrouw was, als kind, één van de vluch telingen. „Ik ben twee maanden geleden bij de gemeente ge weest. Ik zou nog bericht krij gen, maar ik heb nooit meer iets gehoord", zegt hij. Den Hollan der is verontwaardigd. „Dat haal je toch niet zomaar van de muur? Dat hoort erop te zitten Fotograaf Ruden Riemens kocht het pand twee jaar gele den. Bij de verbouwing is de ge velsteen gesneuveld, vertelt hij. De steen is in tweeën gebroken en is inmiddels weg. Riemens belooft dat hij een nieuwe steen laat maken. „Ik ben dat moreel verplicht aan meneer Van Een ennaam. Als ik er genoeg geld voor heb, komt er een mooie zwarte steen terug." Die wordt niet in de gevel geplaatst, zoals de oude, maar in de stoep gelegd, die van dezelfde soort natuursteen wordt. Rie mens zegt al een tijd in gesprek te zijn met de gemeente en de Stichting Vrienden van Middel burg over vervanging van de steen. Voorzitter P. Smallegan- ge van de stichting bevestigt dat. Hij denkt dat de nieuwe steen er ook daadwerkelijk Op de Vlissingse stranden zochten gisteren duizenden mensen verkoeling. door Ron Magnée VLISSINGEN - Een Vlissings jongetje van zes jaar is maandag op eigen houtje naar het bad- strand in Vlissingen gegaan. Pas uren later kon het ventje met zijn ouders worden her enigd. 's Middags liep de jongen van het ouderlijk huis in Paauwen- burg naar het Vlissingse strand. Hij had al wat in het water ge zwommen toen strandwachten hem omstreeks half vier in de middag vonden. De jeugdige zwemmer wist zich niet meer te herinneren waar hij woonde. Zodoende konden de strand wachten niet meer doen dan hem op de post houden. Het duurde nog tot na zessen voordat de ouders alarm sloe gen. Het jongetje was voor het laatst gesignaleerd in de buurt van de speeltuin aan de Falck- straat. De link met de jeugdige badgast, die nog steeds bij de strandwachten verbleef, was snel gelegd. Uiteindelijk haal den de ouders de jongen om half zeven op bij de post, drie uur na dat de strandwachten hem had den gevonden. Het ventje heeft nauwelijks ge leden onder zijn avontuur, weet A. Dijkstra coördinator van de strandwachten. „Hij raakte niet in paniek. Sterker nog, al die tijd bleef het jongetje heel vro lijk en opgewekt." Alleen lieten de ouders wel lang op zich wachten: „We wilden al bijna een extra bordje eten voor hem neerzetten." Dezer dagen hebben de strand wachten het sowieso druk. De afgelopen dagen trokken tien duizenden zonaanbidders naar de Vlissingse stranden. Al met al zorgde het warme weer voor veel werk voor de strandwach ten, die tot aan het begin van de avond actief waren. Het meeste werk hadden de badmeester aan zwemmers die te ver het water in gingen. „Bij het Nollestrand is het zwemgedeelte duidelijk met een rijtje boeien afgezet. Gaan zwemmers verder, dan komen ze al snel in de vaargeul terecht. Zeker als er scheep vaartverkeer is, blijft het dan opletten." komt. „Ik heb niet de indruk dat hij het op de lange baan wil schuiven." Volgens wethouder A. van 't Westeinde van cultuur heeft de gemeente nog geen ac tie ondernomen. Hij zegt het wel belangrijk te vinden. „Aan dat soort dingen moet je een herin nering houden." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Bewoners van de De Meesterstraat en de Paau- wenburgweg hebben bezwaren tegen de bouw van een nieuw winkelcentrum aan de Alexan der Gogelweg in Vlissingen. Zij vrezen verlies van uitzicht, con tact met de straat en een tekort aan parkeerplaatsen. Van de vijftig gezinnen in de De Mees terstraat, hebben 42 bewoners op- en aanmerkingen. Ultimo Vastgoed uit Amster dam heeft plannen om het win kelcentrum Paauwenhof aan de Paauwenburgweg te vergroten. De opzet voorziet in totaal 4300 vierkante meter winkelopper vlak, waarvan ruim 2800 vier kante meter nieuwbouw. De projectontwikkelaar wil de wijk daarmee een nieuw win kelhart geven met onder meer een Golff, een Lidl en een dro gisterij. De nieuwbouw komt ter hoogte van de eerste Regen boogflat aan de Paauwenburg weg. „De bewoners kijken straks tegen het dak aan van de winkels", aldus bewoonster J. Büchner. „Al het groen ver dwijnt en de mensen hebben straks ook geen contact meer met de straat. We raken het uit zicht aan de voorkant helemaal kwijt." De bewoners zijn bang dat ze straks tegen een winkel muur van zeven meter hoog aankijken. Van de 34 parkeer plaatsen verdwijnen er 24. Vol gens mevrouw Büchner is dat vooral een verlies voor de bewo ners, maar ook voor medewer kers van de Thuiszorg die met enige regelmaat in de flat moe ten zijn. Omweg Bijkomend probleem is dat de bewoners straks niet meer rechtstreek de De Meesterstraat kunnen inrijden, maar een om weg moeten nemen om bij hun woning te komen. Met de be bouwing van de locatie, waar nu nog garage Alexander is geves tigd, hebben de bewoners geen moeite. Het gaat ze vooral om de hoogte van de nieuwbouw. De Lokale Partij Vlissingen gaat opheldering vragen over de bouw van een nieuw winkelcen trum aan de Alexander Gogel weg in Paauwenburg. Raadslid W. Hirdes zegt dat omwonen den, die bezwaarschriften heb ben ingediend, van het kastje naar de muur worden gestuurd. Ook is hem onduidelijk waarte gen nog bezwaar kan worden aangetekend, omdat het be stemmingsplan volgens hem al is vastgesteld. Hirdes wil weten of het college van burgemeester en wethou ders wel de juiste procedures hebben gevolgd. Het LPV- raadslid zegt dat het bestem mingsplan een aantal maanden geleden door de gemeenteraad is vastgesteld. Bij de gemeente Vlissingen was wegens vakantie niemand be reikbaar voor een toelichting. VLISSINGEN - Een 54-jarige vrouw uit Vlissingen is gister ochtend bedreigd door een on bekende automobilist. De vrouw reed over de Hermesweg toen ze werd klemgereden door een personenauto. Uit de wagen stapte een man, die de vrouw beetpakte en haar bedreigde. Toen de Vlissingse begon te gil len, reed hij weg. De politie on derzoekt de zaak. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge 0113-341688 door Rob Paardekam KLOETINGE - De brand die afgelopen zaterdag heeft gewoed in de bunker aan de Zomerweg in Kloetinge blijkt te zijn ontstaan in een XTC- laboratorium. De politie heeft in totaal vier verdachten aange houden. De bunker is in de jaren vijftig gebouwd om een nucleaire oor log te kunnen doorstaan. Enkele jaren geleden verkocht Defensie het gebouw aan een internetbe drijf, dat de locatie omdoopte tot Cyberbunker. Internetdiensten Diverse internetdiensten zijn sinds de verkoop in de bunker ondergebracht. Nu blijkt dat het pand ook werd gebruikt voor de productie van XTC-pil- len. De politie heeft vier verdachten aangehouden. Het gaat om drie mannen en een vrouw, in leef tijd variërend van 25 tot 43 jaar. Eén van de verdachten is de 42- jarige man uit Arnhem die bij de brand gewond raakte aan zijn arm. Twee andere personen werden zaterdag met ademhalingspro blemen naar het ziekenhuis ge bracht. Of ook zij tot de ver dachten behoren, kan justitie niet zeggen. Alle aangehouden personen wonen buiten de provincie Zee land. Ze worden nog deze week voorgeleid aan de Officier van Justitie en de Rechter-Commis- saris. Advertentie Kom morgen, aug., ook naarWestenschouwen om een zandkasteel te bouwen! Aanmelden om 13.00 uur bij de PZC-stand op het strand, ter hoogte van paviljoen De Schaar. Zelf schep, emmer e.a. meenemen! Deelnemers krijgen een PZC-prijzenpakket. Als ware plattelanders weten ze zich bijzonder gelukkig met het bezit van een royale groentetuin. De hele buurt eet er van mee, daar in Sas van Gent. Zelfs kennissen van over het water, plukken er de vruchten van. Ze komen zo af en toe eens langs, om met een goed gevuld tas weer terug naar de overkant te va ren. Zo ook deze week. Onze Sas van Gentenaars waren uit huizig, maar hadden op de stoep een voorraadje achter gelaten. De andere dag ging de telefoon. Met dank voor de gulle hoeveelheid groente. „Maar wat zaten er deze keer nu toch een vreemde bietjes bij? Als je ze schilde en kook te, werden ze wit. We hebben ze voor de zekerheid maar weggegooid." Het duurde, daar in Sas van Gent even voordat ze van de lachbui waren bekomen. „Vreemde bietjes?", kregen die van de overkant te verstaan. „Wel eens van aardappelen met een rode schil gehoord?" door Wout Bareman Het Groot Eiland bij Hulst is niet zo maar een eiland. Het is het geïso leerde rijk van de vogels. Ze fourageren er, ze voelen zich er weliswaar bedreigd door jagers als kroonprins Willem- Alexander en de geachte notaris Seyd- litz, maar wijken doen ze nooit. De na tuur won het er ooit van de vervuilende uitstoot van textielfabrieken en andere onverlaten. De koeien die er grazen zijn geen gewone bonte, maar prachtige bruine. Limousins dus, bijkans van adel. Achter de hekken strekt zich het privé- domein uit van de Belgische industri eel, die toevallig in hekwerk doet. Gis teren nog meldde de beurs dat het bedrijf het werkelijk voortreffelijk doet. Iedereen wil hekwerk. Je kunt er ook op het Groot Eiland niet omheen. Prikkeldraad alom. Het gekoesterde natuurgebied tussen Axel en Hulst, maar bij de vorige herin deling precies zo ingedeeld dat het Hulst werd, moet zo'n stukje mysteri eus Zeeuws-Vlaanderen zijn geweest waar ooit witte wieven rondwaarden, waar vliegende aardappelen in de boe renschuur werden gesignaleerd, waar in de avond lichtjes dansten op de ne vels en waar 'den Ossaert' mensen op de schouders sprong. Stil, onvoorspelbaar en onheilspellend. Met een zoetwater vis, die in een overdreven dolle bui uit het kreekwater plonsde, en met opvlie gende vogels, gestoord in hun slaap door een mug. In de vroege ochtend is het er doodstil. De huizen op Luntershoek, aan de noordkant, slapen. En al het gedierte houdt zich gedeisd. Een kleine bestel wagen met Belgisch kenteken hobbelt over de weg aan de westkant van het immense natuurgebied. Jean Domisse uit Stekene en zijn geblondeerde vrouw houden halverwege halt. De achter klep open, de klapstoeltjes naar buiten, de parasol op en de hengels uit. „Zo kunnen wij hier de hele dag zitten", zegt de loodgieter vergenoegd. Zijn Germaine knikt, de tandenloze mond stijf dichtgeknepen. Luwte Jean: ,,'t Is er prachtig vissenmaar ook prachtig verblijven. We hebben alles bij en als er straks vrienden komen - en die komen er, want we hebben afge sproken - is het een groot feest. Nee, niet elke dag, maar in de vakantiepe riode wel tweemaal per week. De rust, achter die oude Zeedijk. Ge zit in de luwte met niks om u heen en aan uw hoofd." Of hij wat vangt? Niet vaak. En of hij misschien ooit eens wil doordrin gen tot die andere wereld van Zeeuws- Vlaamse stilte, het gesloten natuurge bied, het privédomein van de heren Be- kaert en Seydlitz? „Nee meneer. Dat is voor ons mensen niet haalbaar. En ver tel het niet verder hè, de rust die we hier vinden, vinden we nergens niet. Niet in heel de streek." Tussen z'n boterhammen zit hesp, op het campingklaptafeltje staat een Kriek Bellevue en aan z'n haak zit een bolleke gist van de bakker. Of wij bur gemeester Herman Rollier van Stekene kennen? „Dat is een man he? Die is 68 en houdt zich nog dagelijks met de drugs bezig. Al onze scholieren halen dat toch bij jullie, in Hulst?" Vanaf de Oude Zeedijk is het zicht op het Groot Eiland adembenemend. Be wegende kreken met opspringende karpers, onrustig riet en stille boom toppen. Tot in de verste verte alleen na tuur. De vegetatie langs de kreek is een paradijs voor de watervogels en het bos herbergt zangvogels in alle soorten. Het is ook een overwinteringsgebied bij uitstek voor de ganzen. Het hek staat open, de bordjes 'Verboden Toe gang' zijn ontelbaar, maar niemand die de stiekeme insluiper opmerkt. Het in formatiebord, onder het verbodsbod meldt de ontstaansgeschiedenis van het gebied. „Westelijk van Hulst lagen destijds gedeelten van de moeren van Hulst en het gebied Zoot Wael of Zoot- polder. Die gebieden hadden naast her haalde overstromingen ook te leiden onder inudaties, bijvoorbeeld in 1586 en 1596 (Beleg van Hulst). In 1789 wer den beide gebieden bedijkt als Absda- lepolder en Riet- en Wulfsdijkpolder. De laatste bleef een zanderige plaat met veel kreken: het Groot Eiland, een vogelrijk gebied. Door de bedijking verloor Hulst de open verbinding met het Hellegat en de Westerschelde. La ter werd bij Luntershoek (de Hulster Sassing) een sluis gebouwd." Betrapt Hier moet de kroonprins ooit betrapt zijn, terwijl hij verscholen in het struikgewas het jachtgeweer hanteer de. „Verdeurie, weer mis!" moet hij bij die gelegenheid hebben uitgeroepen. Maar niemand die het bevestigt. Is de prins incognito, dan bestaat hij niet. Vraag mensen uit Hulst, Axel en Vogel waarde naar verhalen over het Groot Eiland en ze zullen geheimzinnig en veelbetekenend lachen. Theo van Puy- velde uit Ossenisse: „Het kan daar zo stil en zo donker zijn, he..." Minstens zo duister is het verhaal over de 'vei'dwenen moffenmeiden'. Het speelde zich af in de chaotische dagen na Dolle Dinsdag, toen in de buurt van Axel twee vrouwen verdwenen. Mof fenmeiden, zo wilde het gerucht. In fe bruari '46 werden bij het Groot Eiland twee lijken opgegraven: de stoffelijke resten van Zus Antheunis en Deborah van Es. Gewurgd met hun eigen sjaals. Moord of liquidatie, dat was de vraag. Het is altijd het raadsel van het Groot Eiland gebleven. 295 hectare groot. Oude kreekresten, riet, vochtige laag gelegen weilanden en bouwland. Met 217 vogelsoorten en grazend vee van adel, vandaag de dag biologisch vlees vee genoemd. Er heerst een oordverdo- vende stilte. Blijf er dus weg! foto Charles Strijd I/Vaar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent? Het is prachtig vissen in Groot Ei|and, zeker als het de visser vooral om de rust gaat en in de tweede plaats pas om de vangst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9