Polen is vrijwel gereed voor EU Israël verwacht golf aanslagen PZC Midden-Amerika heeft eerste heilige Akkoord Aziatische landen over terreurbestrijding Aanslag met autobom op president van Afghanistan verijdeld Onderhandelaars eens over grensbewaking en immigratie China: Einstein mag geen jood zijn Celstraffen voor moslims Egypte Vijf doden in Kashmir Turkije zet rem op bouw moskeeën Nederlander misbruikte kinderen Zoon Soeharto opgesloten in drie-kamercel Extra test pleit Belgische boeren vrij van MPA Rwanda belooft Congo troepen terug te trekken woensdag 31 juli 2002 door Hetty van Rooij BRUSSEL - Polen is bijna klaar voor toetreding tot de Europese Unie. Na maandenlang touw trekken zijn de onderhande laars van de EU en Warschau het gisteren eens geworden over gevoelige onderwerpen als im migratie en grensbewaking. Daarmee vestigt Polen zich de finitief in de 'kopgroep' van tien landen die er op rekenen dat zij in 2004 lid worden van de Unie. De vorderingen van Polen op het pad naar het EU-lidmaat- schap zijn van groot belang. Het land is met 39 miljoen inwoners veruit het grootste kandidaat lid. Na zijn toetreding is Polen, achter Duitsland, Groot-Brit- tannië, Italië en Frankrijk, het grootste land in de Unie. De on derhandelaars werden het gis teren eens over de manier waar op Polen zijn 1200 kilometer lange grens met Rusland, Wit- Rusland en de Oekraïne denkt te bewaken. Die wordt in de toe komst ook de buitengrens van de Europese Unie. Volgens Poul Christofferson, ambassadeur van EU-voorzit- ter Denemarken, zal Polen daarvoor een 'enorme prestatie' moeten leveren. Veel geld Er moet veel geld op tafel komen voor de opleiding van douaniers en voor een serieuze aanpak van fraude, corruptie, illegale im migratie en de handel in mensen en drugs. De voorstellen die Po len vorig jaar op tafel legde wa ren in de ogen van de EU-onder- handelaars onvoldoende. Nu is er een akkoord op basis van een uitgewerkt scenario dat aan de eisen van de EU tegemoet komt. In 2006 moet de oostgrens van Polen zo waterdicht zijn dat de grenscontroles tussen Polen en andere EU-landen kunnen ver vallen, zo luidt de afspraak. Tot het zover is, moeten Poolse bur gers in de EU een paspoort laten zien. Polen moet met de EU al leen nog onderhandelen over de vrije concurrentie, voor veel voormalige Oostbloklanden een moeilijk hoofdstuk. Veel oud staatsbedrijven worden nog op de been gehouden met hoge sub sidies, die in Brussel allang niet meer acceptabel zijn. Christof ferson verwacht desondanks dat het mogelijk is om eind sep tember een akkoord te bereiken. Daarna moet Polen, net als de andere kandidaat-landen, ge duld betrachten. De vijftien huidige EU-landen zijn het on derling nog niet eens over de fi nanciering van de uitbreiding en de kosten van de steun aan de boeren. Dat gevecht wordt in oktober gevoerd. Daarna blij ven er nog een paar weken over voor het afronden van de onder handelingen met de kandida ten. Op de top in Kopenhagen in december, zo is de bedoeling, nemen de staatshoofden en re geringsleiders een definitief be sluit over de toelating van nieu we leden. GPD PEKING - Israël heeft gisteren een tentoonstelling over Al- bert Einstein in China afgelast omdat het Chinese ministerie van Cultuur eiste dat alle verwijzingen naar het feit dat Ein stein joods was en de stichting van de staat Israël steunde, zouden worden verwijderd. De tentoonstelling bestaat uit reproducties van foto's, brie ven en ander materiaal over leven en werk van de beroemde natuurkundige. De Israëlische ambassade had de tentoon stelling eind september in Peking willen openen. Daarna zou de expositie op reis gaan naar Shanghai, Guangzhou en ande re steden. AP CAIRO - Zestien leden van de Moslim Broederschap in Egyp te zijn door een hoge militaire rechtbank veroordeeld tot cel straffen van drie tot vijf jaax\ Zes andere aanhangers van de verboden organisatie zijn vrijgesproken. De officier van justitie had tegen de 22 leden van de Moslim Broederschap 15 jaar cel geëist. De aanhangers van de organi satie, onder wie negen universitaire docenten, waren aange klaagd, omdat ze lid zijn van een verboden organisatie of be trokken waren bij de oprichting van de broederschap. AFP JAMMU-Vermoedelijke moslimextremisten hebben gisteren in het Indiase gedeelte van Kashmir een legerofficier en twee agenten doodgeschoten. De extremisten openden vanuit een hinderlaag het vuur op een gezamenlijke patrouille van de In diase politie en het leger in het district Punch, 240 kilometer ten noorden van Jammu. De daders ontkwamen. Elders in Kashmir vonden twee mensen de dood door een ex plosie in hun taxi. De ontploffing deed zich voor op een weg die leidt naar de Amarnath-tempel bij Anantnarg, 5 5 kilome ter ten zuiden van Srinagar. Hoewel de verantwooi'delijkheid voor de aanslag niet is opgeëist, neemt de politie aan dat spra ke is van een actie van moslimstrijders. AP ANKARA - De Turkse regering heeft de voorwaarden voor de bouw van nieuwe moskeeën verscherpt. Met de maatregel wil de regering geldvex'spilling en het gebruik van gebedshuizen voor politieke doeleinden tegengaan. Dat heeft Mehmet Nuri Yilmaz, hoofd van het directox-aat voor godsdienstzaken, gis teren in Turkse kranten gezegd. Volgens de nieuwe x-egels mogen in woonwijken geen nieuwe moskeeën worden gebouwd binnen een straal van 700 meter rond een bestaand gebedshuis. In commerciële centra geldt een minimale afstand van 400 meter. In de grote steden heeft de ovexiieid die afstanden bepaald op respectievelijk 800 en 500 meter. AFP WARSCHAU - De Poolse politie heeft een 62-jarige Neder lander aangehouden die wordt verdacht van seksueel mis bruik van tientallen kindei'en. In het huis van de man zijn vi deobanden met kinderporno gevonden. De Nedexiander leidde een illegale jeugdclub in een klein dorp in het midden van het land. Met videospelletjes, uitstap jes en picknicks wist hij het vertrouwen van de kindex'en te winnen. Tijdens deze uitstapjes zou hij de kindex-en, die in leeftijd varieerden van zes tot vijftien jaar, hebben misbruikt. De handelingen zouden zijn vastgelegd op video. DPA JAKARTA - De vorige week tot vijftien jaar cel veroordeelde 'Tommy' Soeharto blijkt ook in de gevangenis de nodige privile ges te genieten. De jongste zooix van ex-president Soeharto werd afgelopen vrijdag veroordeeld wegens het beramen van een moord op een rechter die hem eerder had veroordeeld. Justitie biedt de playboy-miljonair nu een 'cel' met drie kamers. De BBC meldde gisteren dat journalisten maandag een kijk je konden nemen in de gevange nis waar Hutomo 'Tommy' Madala Putra vex-blijft. De 40- jarige, die badminton speelde toen de bezoekers langskwa men, zei zich goed en gezond te voelen. Afgelopen vxijdag kon wegens ziekte Tommy niet naar de rechtszaal komen voor de uitspraak in zijn zaak. Hij was duizeling en hij had diaxTee, liet hij verklaren. Waar elders in de Cipinang-ge- vangenis de gedetineerden met z'n tienen een cel delen, kan Tommy beschikken over dxie kamers, een grote televisie, kant-en-klai'e maaltijden, een plafondventilator en, volgens een van de bezoekei's, een pe- perduur toilet. Een aantal volksvertegenwoordigers heeft al gezegd de 'luxe detentie' van Tommy te zullen aankaarten bij de minister van Justitie. AP BRUSSEL - Twee boerenbe drijven in België waar eerder het verboden groeihormoon MPA werd aangetroffen, hoeven hun dieren niet te laten slach ten. Gisteren maakte de Belgi sche voedseldienst FAVV be kend dat contra-expertises de boeren vrijpleiten. Twee landbouwers hadden een nieuwe test aangevraagd om slacht van hun varkens te voor komen. Een van hen is een Ne dexiander die in Halen (Belgisch Limbui-g) een bedrijf heeft. Zijn dieren hoeven nu niet te worden geruimd. Het FAVV onderzoekt hoe het mogelijk is dat de eerste test en de contra-expexiise verschil lende uitslagen geven. Diverse varkensbedrijven in Nederland en België moeten worden geruimd door de MPA- affaire. Die is ontstaan nadat varkensvoer met het verboden hormoon was vervuild. ANP De leiders van de Filipijnen mogen dan samen met de VS de strijd tegen hei vertrekken. Op het strand bij Manila, vlakbij de Amerikaanse ambassade, 1 rrorisme gaan voeren, een deel van de inwoners ziet de Amerikanen liever vandaag dan morgen ;en demonstranten dat gisteren nog eens duidelijk zien. foto J oeI N ito/EPA van onze redactie buitenland BANDAR SERI BEGAWAN - De tien leden van de Asean, een organisatie van Zuidoost-Aziatische lan den, hebben een akkoord gesloten over bestrijding van het internationaal teirrorisme. Dat bleek gisteren in het sultanaat Brunei Darussalam op het eiland Borneo, waar de Asean vergadex-t. Morgen zullen de tien Asean-leden, waaronder Indone sië en de Filipijnen, ten overstaan van de bezoekende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell nog eens hun bereidheid uitspreken de terreur te be strijden. De plannen voorzien onder meer in uitwisse ling van gegevens over vermeende teiToristische groe pen, betere justitiële samenwerking en vei'scherpte grensconti'oles. China, Zuid-Korea en Japan hebben gisteren onderlin ge afspraken gemaakt om gezamenlijk op te trekken in de strijd tegen internationale terreur. De drie slaan ook de handen ineen om de mensensmokkel en de pix-atexij op Aziatische watex-en tegen te gaan. De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie naties spraken elkaar in de marge van de Asean-top. Het was de eerste keer dat bewindslieden van deze drie Aziati sche grootmachten elkaar troffen voor gezamenlijk overleg. De vergadering was een initiatief van de Ja panse premier Koizumi. ANP/AFP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Bij twee aanslagen door de Palestijnse Aksa-briga- de zijn gisteren twee doden en vijf gewonden gevallen. Het hoofd van de Israëlische veilig heidsdienst, Avi Dichter, waar schuwde gisteren in de Knesset voor een nieuwe golf van zelf moordaanslagen. Dichter zei dat zijn dienst alleen al in de afgelopen week twaalf van dergelijke aanslagen heeft voorkomen. Nog eens zestig aanslagen zouden in de maak zijn. Gisterochtend beschoten ge maskerde Palestijnen in het dorp Jama'in op de Westelijke Jordaanoever een Israëlische tankauto. De twee inzittenden wex-den gedood. Later op de dag blies een 17-jarige Palestijn zich op in het centrum van Jeru zalem. De jongen kwam om het leven, vijf mensen moesten naar een ziekenhuis worden ge bracht met meest lichte vex-won- dingen. De politie gaat exwan uit dat de van onze redactie buitenland GUATEMALA-STAD - Paus Johaxxnes Paulus II heeft giste ren in Guatemala de zeventien- de-eeuwse missionaris Pedro de San José Betancur heilig ver klaard. De franciscaanse broe der uit Spanje zette zich vooral in voor zieken en armen. Hij is de eerste Midden-Amerikaanse heilige. De Paus sprak de heiligverkla ring uit tijdens een mis in Gua- temala-Stad voor meer dan 700.000 gelovigen. Hij hield tot groot enthousiasme van zijn toehoorders ook een pleidooi voor de rechten van de oox~- spronkelijke bevolking die in Guatemala in de meerderheid is, maar wordt gediscrimineerd en ven/olgd. Bx-oeder Pedro werd in 1626 ge boren op Tenerife. Toen zijn moeder hem een echtgenote wil de opdringen, ontvluchttehij Spanje als verstekeling op een schip. Hij kwam uiteindelijk in Guatemala tex'echt. Hij voelde een roeping om priester te wor den, maar hij maakte de studie nooit af. In 1654 trad hij als le kenbroeder in bij de fx-ancisca- nen. In 1661 stichtte hij een zieken huis. Na Pedro's dood gaf de bis schop van Guatemala gehoor aan de wens van de broeder in zijn testament om een nieuwe orde van broeders van Bethle hem op te richten. Het was de eerste religiexize orde in de Amerikaanse koloniën die pau selijke goedkeuring kreeg. Aan de nieuwe heilige zijn ver scheidene wonderbai'e genezin gen toegeschreven. Omstreden De paus reist door naar Mexico. Daar zal hij Juan Diego heilig- verklaren, de eerste indiaan uit Mexico aan wie die eer te bexirt valt. Voorts staan de heiligver klaring van de indiaanse marte laren Juan Bautista en Jacinto de los Angeles op het program ma. In de Basilica de Guadeloupe zou de maagd Maria Juan Diego hebben toegespx'oken in het Az teeks. Deze heiligverklaring is ook binnen de Rooms-Katholie- ke Kerk omstreden. Sommigen stellen dat Diego zelfs nooit heeft bestaan en in de zestiende eeuw door Spaanse priesters is verzonnen om de autochtone bevolking tot het katholieke ge loof te bekeren. AFP/RTR/DPA Paus Johanxxes Paulus II in gebed tijdens de mis op de racebaan in Guatemala-Stad. foto Gregory Bull/AP jongen van plan was elders in Jeruzalem een aanslag te ple gen. De falafelkraam, waar hij zijn zelfmooi'dactie uitvoex'de, ligt dicht bij het hoofdbureau van politie en veel agenten ha len er tussen de middag iets te eten. Een van hen rook onraad toen hij de jongen zag passex-en en vroeg hem zich te identifice ren. Daarop vluchtte de jongen de kraam in en activeerde de ontsteking van de bom, die hij in een zwarte schoudertas met zich meevoerde. De eigenaar van de falafelzaak en zijn zoon waren op dat moment in de keuken, waardoor ze aan de dood ont snapten. De slachtoffers van de overval in Jama'in waren Israëlische kolonisten uit de nederzetting Tapuach. De aanvallers haal den hxin lichamen uit de cabine en gooiden ze in een nabijgele gen steengroeve, waar ze latex- werden gevonden door militai- i-en. De doodgeschoten Israë- liëx-s, broers van 60 en 52 jaar, waren het doi-p binnengex-eden om dieselolie te verkopen aan een plaatselijke cementfabriek. Onverwacht De aanslag in Jeruzalem kwam voor de politie tamelijk onver wachts. Al een paar dagen geldt groot alarm voor Tel Aviv en de stx-eek ten noorden van die stad. De veiligheidsdienst zegt over aanwijzingen te beschikken dat Palestijnse militanten daar aanslagen willen uitvoeren. Het risico is extra groot na de liqui datie van Hamas-commandant Salah Shehadeh, vorige week in Gaza-Stad. Een F-16 straaljager van de Is raëlische luchtmacht wierp daarbij een zware bom op diens huis. Als gevolg daarvan von den ook zestien burgers, onder wie negen kinderen, de dood. GPD van onze redactie buitenland KABOEL - Twee mannen die maandag in de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn opgepakt omdat hun auto vol explosieven zat, waren van plan een aanslag te plegen op president Hanxid Karzai of leden van zijn kabi net. Dat heeft een Afghaanse functionaris gisteren gezegd. Maandag was nog sprake van één arrestant, maar volgens ge neraal Din Mohammad Jurat van Binnenlandse Zaken zaten in de wagen drie mensen, van wie er één is ontsnapt. De gene raal, hoofd veiligheidszaken bij PRETORIA - De Congolese pre sident Joseph Kabila en zijn Rwandese ambtgenoot Paul Kagame hebben gisteren in de Zuid-Afrikaanse stad Pretoria him handtekening gezet onder een vredesakkoord. Het verdrag moet een einde ma ken aan de jarenlange vijande lijkheden tussen beide landen. Volgens de overeenkomst moet Rwanda zijn troepen terugtrek ken uit het oosten van Congo. Rwanda bezette in 1998 grote delen van Congo toen het pi-o- beerde de Congolese regering ten val te brengen en zijn ooste lijke gx-enzen wilde beschermen tegen Rwandese Hutu-milities die vanuit Congo het land bin nenvielen. Congo belooft op zijn beux-t mee te helpen de Hutu-milities te ontwapenen. Veel Hutu's zijn na de genocide op de Tutsi's in 1994 vanuit Rwanda naar Congo ge vlucht. Het huidige regime in Rwanda wordt gedomineex-d door de Tutsi-mindex-heid. Onder anderen de Zuid-Afri kaanse president Mbeki en een speciale gezant van de Verenig de Naties woonden de onderte kening van het akkoord bij. Waai-nemers zeiden sceptisch te zijn. Ze wijzen er onder meer op dat eerdere vredesvei-dx-agen niet lang standhielden. Extx-e- mistische Hutu's van de Demo cratische Strijdkrachten van de Bevrijding van Rwanda (FDLR) lieten gisteren weten het ak koord te verwerpen. RTR/ANP het ministerie, is er inmiddels van overtuigd dat de twee axres- tanten beiden de Afghaanse na tionaliteit hebben. Eex-der wex-d vermoed dat een van beiden een Pakistaan was. In Afghanistan is de vx-ees voor instabiliteit en nieuw geweld toegenomen sinds de moord op vice-president Hadji Abdul Qa- dir op 6 juli. In febx-uari was al een minister doodgeslagen op het vliegveld van Kaboel. Jurat vertelde dat de arrestan ten hebben bekend dat ze twee doelen hadden. Ze wilden een aanslag op een minister plegen of anders de explosieven tot ontploffing bx-engen bij een ba sis van ISAF, de intex-nationale vredesmacht in Afghanistan. Volgens Jurat maken de twee deel uit van een 'professionele groep', mogelijk dezelfde die achter de moord op Qadir zit. De twee mannen die de vice-presi dent doodschoten bij zijn kan toor zijn nog niet gevonden. „De moord op Qadir was een politie ke daad en is uitgevoerd door politieke groepen die de rege ring omver willen werpen", zei Jurat. „Die groepen opereren op bevel en met financiële hulp van Pakistan", aldus de generaal. Arabieren en Pakistani vox*m- den de harde kenx van het ter reurnetwerk van Al Qaeda van Osama bin Laden. De Verenigde Staten en bondgenoten zijn nog steeds op jacht naar leden van de organisatie, die achter de aanslagen van 11 september zou zitten. AFP/RTR Advertentie de Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5