Wegdromen achter de piano Gewoon je ogen dicht en zingen jong *y ys 5, in 5, ly. 10 31 juli t/m 6 augustus WOENSDAG In't Wild De Brabantse band In't Wild maakt een tournee door Zeeland. De band is te gast tij dens de live-uitzending op locatie van het ra dioprogramma Zomer in Zeeland van Omroep Zeeland. Rozentuin, Kats, 10.00 uur Staatscircus van Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday doet Zeeland aan. Met ingang van dit seizoen zijn aan het programma van het Staatscircus een aantal facetten van het klassieke circuspro gramma waarmee Circus Holiday furore maakte, toegevoegd. Onder de artiesten bevinden zich clowns, acrobaten, jongleurs, trapezewerkers en kozakkenruiters. Brouwersdam, Scharendijke, 16.30 en 20.00 uur Jan van Mol Jan van Mol uit Zoersel geeft een orgelconcert. Van Mol is organist van de Sint Pauluskerk in de binnenstad van Antwerpen. Hij speelt een vijftal koraalvoorspelen van Bach, een koraal voorspel van Vogler en een door Walther voor orgel be werkt concerto voor strijkorkest van Signor Meck. Het hart van het concert wordt gevormd door het vijfdelige Journal d'orgue van Beauvarlet-Charpentier. St. Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur Zomeravondconcerten Het Van Dingstee Kwartet vervolgt de reeks Zomeravondcon certen aan Zee. Dit jonge, Nederlandse strijkkwartet werd in 1995 opgericht en maakte verschillende buitenlandse tournees. Op het repertoire staan werken uit verschillende stijlperioden, van Haydn tot he dendaagse componisten. Hervormde Kerk, Groede, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer treedt de Jazz Sessie Band op. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Middagpauze Wekelijks wordt in de zomer een middagpauzeconcert gegeven. Kees Geluk uit Gorinchem bespeelt gedurende een half uur het befaamde de Rijckere-orgel. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Miniconcerten Deze dag worden drie miniconcerten gegeven. In de middaguren zijn Jonathan Kooman op orgel en Elisabeth Kooman met zang en op dwarsfluit tweemaal te beluisteren, 's Avonds zijn Wout Bosschaart op orgel en Rianne Weekhout met zang en op dwarsfluit actief. Catharinakerk, Zoutelande, 15.00,16.00 en 19.00 uur Rien Balkenende Rien Balkenende brengt de première van een orgelwerk van Christian Blaha. Verder speelt de Middelburgse componist werk van C.M. Widor, Flor Peeters en Marcel Dupré. Nieuwe Kerk, Middelburg, 15.00 uur Staatscircus van Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday doet Zeeland aan. Zie woensdag. Ruiterplaatweg, Kamperland, 16.30 en 20.00 uur De Springende Os Het openluchtspektakel De Springende Os wordt opgevoerd. De naam is ontleend aan een schip uit Colijnsplaat dat in 1726 is vergaan tussen Veere en de Banjaardplaat. In deze barre tijd wordt het de bevolking verboden te jutten, zodat de kostbare la ding van het schip aan de bevolking voorbij dreigt te gaan. De verschillende scènes van het stuk, dat werd geschreven door Kees van Boven, worden telkens in een liedje samengevat, waar voor Bert Gebben de muziek componeerde. Er werken 62 inwo ners van Noord-Beleveland aan het spel mee. Banjaardstrand, Kamperland, 19.30 uur Kees Fierloos Kees Fierloos geeft het derde van een reeks wekelijkse orgelcon certen. Medewerking verleent zijn dochter Petra op dwarsfluit. Kees Fierloos is al meer dan 29 jaar verbonden aan de Gasthuiskerk in Zierikzee. Op het programma staan werken van Rheinberger, Stanley en Bach. Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur In 't Wild De Brabantse band In 't Wild maakt een tournee door Zeeland. De formatie brengt een mix van eigen werk (onder meer van de cd Ogen vol vuur) en Nederlandstalige covers. Centrum, Renesse, 20.00 uur Pink Carpet Pink Carpet treedt op in HeartBreak Café in Goes. De band speelt swingende pop- en rocknummers. HeartBreak Café, Goes, 21.00 uur VRIJDAG Middagpauze Wekelijks middagpauzeconcert in de Sint Jacobskerk. Deze keer wordt het orgel bespeeld door Rien Balkenende, die het zelfde programma ten gehore brengt dat hij een dag eerder in de Nieuwe Kerk in Middelburg uitvoerde. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Staatscircus van Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday doet Zeeland aan. Zie woensdag. Ruiterplaatweg, Kamperland, 16.30 uur Boschhoek Gedurende de zomermaanden is er wekelijks jazzmuziek in Boschhoek. Deze vrijdag is de formatie Scaldis Jazzband te beluisteren. Café Bar Boschhoek, Oostkapelle, 19.30 uur Helden aan de Schelde Derde concert in het kader van Helden aan de Schelde. De Malinese muzikant Habib Koité en zijn band Bamada treden op. Het straattheater komt deze avond voor rekening van circus theater Vladimir Apetrots. Markt, Terneuzen, 20.00 uur Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt zijn zomervoorstellingen. Hij doet dat in zijn eigen huistheater. De Twee Duiven, Groede, 21.00 uur Inloopconcert Zomers wekelijks inloopconcert in de St. Jacobskerk. Deze keer komt dat op naam van de sopraan Nel van den Broeke en organist Jos Vogel. Het programma vermeldt werken van Hendrik Andriessen en Joseph Rheinberger. St. Jacobskerk, Vlissingen, 16.00 uur Staatscircus van Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday doet Zeeland aan. Zie woensdag. Nabij 't Kustlicht, Zoutelande, 16.30 en 20.00 uur woensdag 31 juli 2002 Eén van de hoogtepunten van de reeks concerten in Terneuzen onder de noemer Helden aan de Schelde is vrij dagavond de Malinese zanger Habib Koité. Een impressie vanuit zijn thuisland. Een slaperig dorpje op een uurtje rijden van de Malinese hoofdstad Bamako. Jonge kin deren van het dorp verzamelen zich onder een boom. Of de kinderen niet een liedje kun nen zingen van Habib Koité. Spontaan barsten ze los. Niet één, maar wel drie liedjes van Habib kennen ze. De Malinese superster had het enkele dagen eerder al gezegd. Hij is niet alleen populair bij een bepaalde groep, maar bij alle Malinezen. Zijn uitspraak wordt een dag later nog eens bevestigd als Koité met zijn groep Bamada speelt in de Pyramide, zijn nachtclub in Bamako. Het publiek is ge mengd. Veel blanken; wat ver dwaalde vakantiegangers en personeel van hulp- en diplo matieke organisaties in Bama ko, maar ook veel oudere Mali nezen. Malinezen met geld, want de entreeprijs (rond de tien euro) is pittig voor Malinese begrip pen. Maar Koité geeft wel waar voor dat geld, want het optreden zal bijna vijf uur du ren. Hij verzorgt een energiek en spetterend optreden. Flu weelzachte ballads, maar ook opzwepende ritmische num mers. Zijn hele oeuvre, vastge legd op de cd's Muso Ko (1995), Ma Ya (1998) en Baro (2001) komt langs. Muzikaal gezien is Koité's werkwijze zeker onorthodox. Hij ontwikkelde een eigen gi taarstijl waarbij hij met zijn snareninstrument moeiteloos het geluid van de kora (21-sna- rige harpluit) nabootst. Sterstatus Ook buiten Mali is de naam van Koité bekend. De Amerikaanse zangeres Bonnie Raitt bijvoor beeld vroeg hem onlangs voor een bijdrage aan haar recente cd Silver Lining. Koité (1958) leek eind jaren negentig zelfs op weg naar een sterstatus a la Youssou N'Doir en Baabaa Maal, maar is de laatste j aren wat blijven han gen. Ook al omdat zijn meest re cente cd Baro in het westen wat minder werd ontvangen dan zijn eerdere platen. Voor zijn laatste cd ontbrak het hem vooral aan tijd om goede nummers te schrijven. Steeds was hij aan het touren. Hij moest schrijven in de tourbus of in hotelkamers. Ongebruikelijk voor Koité, die juist gewend was veel tijd te nemen voor het schrijven. Zo schreef hij bij voorbeeld nummers voor de Fu- la's, een West-Afrikaanse no madenstam van veehouders, door Koité betiteld als de 'cow boys van Mali'. ,,Watik dan doe is interviews houden met die mensen en zo kom ik er achter wat belangrijk voor ze is. Zo is een nummer ontstaan over melk en het belang ervan." Koité maakte nummers voor de mees te stammen die Mali bevolken, gezongen in hun eigen taal. Niet dat hij al die talen ook beheerst, 'maar ik weet wel wat ik zing'. Hij probeert zo een brug te slaan tussen de verschillende groe pen. Bij zijn optredens in het westen valt die nuance vaak in het niet. Geen probleem voor hem. „Gewoon je ogen dicht doen en zingen. Pas de problè- me." Hij schudt even zijn dread locks los. „In het westen leggen mensen meer nadruk op ritme en gevoel. Ik leg meestal wel uit waar nummers over gaan." Habib Koité en zijn band Bama da treden vrijdag op op de Markt in Terneuzen, aanvang 20.00 uur De Malinese zanger en gitarist Habib Koité is een superster. Organist Jan van Mol geeft vanavond concert in Brouwershaven Jean Dubé won in april het Liszt Pianoconcours in Utrecht, een van de zwaarste en meest prestigieuze mu ziekconcoursen ter wereld. Zaterdagavond speelt hij in de Grote Kerk in Veere. Jean Dubé (21) is opvallend klein met korte benen en op merkelijk korte vingers. Zijn dat wel pianohanden? „Handen hoeven niet per se groot te zijn met lange vingers, als ze maar soepel zijn, en dat zijn de mijne wel." Hij klapt ter illustratie met zijn ene hand de andere achterover, bijna tegen zijn onderarm, handpalm naar bo ven. De kleine Jean Dubé was wat je noemt een wonderland. Nog maar drieëneenhalf jaar oud be gon hij met pianolessen. Zijn eerste stuk in het openbaar speelde hij toen hij nog geen zes was - Beethoven, zonder pedaal want daar kon hij niet bij - en op zijn negende speelde hij voor het eerst met het orkest van Radio France in Parijs. Als tienjarige was hij de jongste pianosolist in Frankrijk. Al op zijn zestiende begon zijn volwassen pianisten leven. Stijlen In het vorige Lisztconcours in 1999 kwam hij tot de halve fina le, dit jaar wees de jury hem aan voor de eerste prijs en won hij ook de publieksprijs. Wat is vol gens hem een goede Lisztspeler? Pianist Jean Dubé: „Je moet je met de componist bezighouden om hem goed te kunnen spelen." foto Rianne den Balvert Dubé: „Je moet je met de com ponist bezighouden om hem goed te kunnen spelen. Liszt heeft zoveel geschreven, in zo veel verschillende stijlen. Hij is niet alleen een Hongaars com ponist, maar ook een Franse, een Italiaanse en een Duitse." De jonge Fransman heeft al rui me ervaring met concoursen over de hele wereld. „Dit Liszt concours is wel het zwaarste dat er is." Hij speelt genoeg maar niet te veel tijdens zo'n wedstrijd, hij moet zijn krachten en energie verdelen over een hele dag. Oe fent een enkele passage gede tailleerd, werkt wat aan zijn touché. Maar speciale trucjes heeft hij niet. „Goed opletten, dat is alles." Muziek is niet het enige in de wereld, of mag het tenminste niet zijn, meent Dubé. „Ik wandel graag, of ga naar de film of op bezoek of naar het theater." Sport is te gevaar lijk voor zijn handen. Hij zou willen fietsen, aan karate doen of tennissen, maar dat zit er voor hem niet in. Jean Dubé geniet van de con certtournee die vast onderdeel is van de eerste prijs. „Het is wel heel vermoeiend allemaal, maar ik wil de Nederlanders en Ne derland graag leren kennen. Al dat water hier vind ik prachtig. Frankrijk is natuurlijk ook mooi, maar Nederland ook. Echt waar." Pianisten heb je in soorten en maten. Componist Franz Liszt stond in de negentiende eeuw bekend als een heuse klaviertij ger, hartenbreker en spektakel- maker. Het kan ook anders. Jean Dubé droomt liever in stilte weg achter zijn piano. Met zijn rug gebogen over de toetsen, gaat de introverte Dubé helemaal kopje onder in de noten en tovert hij de mooiste klankkleuren uit de pianosnaren. Het is amper voor te stellen dat je hier te maken hebt met een 21-jarige pianist, zo volwassen en gerijpt klinken zijn vertol kingen. Op de juiste momenten creëert hij ruimte en diepte in zijn spel, bouwt hij climaxen op en zet hij de contrasten in een compositie extra scherp neer. En dat allemaal met een groot gevoel voor drama. Pianist Jean Dubé speelt zater dag in de Grote Kerk in Veere, aanvang 20.00 uur The Juke Joints spelen onversterkt zondag in Vlissingen Don Kosakenkoor brengt koormuziek maandag in Cadzand Film Jimmy Neutron in Vlissingen, Hulst en Bergen op Zoom Van Dingstee Kwartet geeft strijkconcert vanavond in Groede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43