Treinpersoneel luidt de noodklok I Bonden verbijsterd over vacaturestop bij Justitie Drie handelaars in lev ensgev aar lij k hormoon gepakt <m Geweld op het spoor loopt de spuigaten uit Carré met sluiting bedreigd Houten verbant twee Roma-families naar parkeerplaats Bewoners binden inbreker vast Cubanen verdacht van aanranding Politie zoekt Nederlandse jetskiër Staphorstenaar sloopt oude hoeve Claus verlaat intensive care Hof geeft bendeleider levenslang Texel krijgt grotere Slufter Onderzoek naar zuurstofverkoop in Bijenkorf Hondenwerk 099 a li, Jtl Edah "249 m 'Ik ga /Ja voor ÉH Edah!' woensdag 31 juli 2002 Een Roma-jongetje sleept een pion naar het einde van de parkeerplaats Slagmaat langs de snelweg A12 bij Bunnik om een deel voor het verkeer af te sluiten vanwege de onvei lige situatie. foto Vincent Boon/ANP AMSTERDAM - Koninklijk Theater Carré heeft bij de ge meente Amsterdam om 26 miljoen euro voor renovatie ge vraagd. Volgens directeur Hein Jens is het achterstallig on derhoud zo groot dat sluiting dreigt als dit bedrag niet op tafel komt. De gemeente is sinds 1973 eigenaar van het gebouw. Onder de mankementen zijn lekkages en stroomstoringen die worden veroorzaakt door de verouderde bedrading. De stoe len zijn versleten en Carré voldoet niet aan de aangescherpte eisen van de Arbo-wetgeving. De gemeenteraad zal na het zo merreces op het verzoek van Carré reageren. GPD MOORDRECHT - Bewoners van de Oranjelaan in Moor drecht hebben maandagavond de activiteiten van een inbre ker letterlijk aan banden gelegd. Ze bonden een 24-jarige man uit Gouda vast aan een tuinhek, nadat hij in een woning op heterdaad was betrapt bij het stelen van portemonnees. De inbreker vluchtte het huis uit, maar buiten wachtten de buren die op het tumult afkwamen de man op. Ze bonden hem vast, in afwachting van de politie. ANP HAARLEM - Twee spelers van de nationale honkbalploeg van Cuba zitten vast op verdenking van aanranding van een 25-jarige vrouw in Haarlem. De aanranding zou zondagmor gen vroeg hebben plaatsgevonden in hotel Haarlem-Zuid. De twee honkballers, 20 en 24 jaar, zijn ingesloten na aangifte door de vrouw. De Cubanen zouden haar onzedelijk hebben betast. Cuba was vorige week deelnemer aan de Haarlemse Honkbal week. Twee jaar geleden werden twee Cubaanse honkbalinternatio nals aangehouden nadat ze kleding hadden gestolen in het Haarlemse stadscentrum en in een winkelcentrum elders in de stad. De selectie van Cuba is inmiddels zonder de tweespe lers naar huis gevlogen. GPD BRUSSEL - De politie van het Vlaamse Dilsen-Stokkem is op zoek naar een voortvluchtige Nederlandse jetskiër, die maan dagavond een dodelijk ongeval veroorzaakte. De Nederlan der is daarna op de vlucht geslagen. Zijn signalement is in middels verspreid. De Nederlander kwam maandagavond in botsing met een an dere jetskiër, die later op weg naar het ziekenhuis overleed. Het ongeluk had plaats op een Maasplas, waar het gebruik van jetski's niet is toegestaan. De grensgemeente Dilsen- Stokkem in Belgisch-Limburg trekt veel Nederlandse water sporters. ANP/Belga STAPHORST - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft bij de politie aangifte gedaan wegens de illegale sloop van een monumentale boerderij in Staphorst. De hoeve zou gerestaureerd worden, maar de eigenaar brak hem af, aldus gisteren een woordvoerder van de dienst. De boerderij uit het begin van de 19e eeuw was sinds 1973 een rijksmonument. De gemeente gaf onlangs een restauratie- en een bouwvergunning af. Volgens een woordvoerder van de rijksdienst is aangifte ge daan bij de politie 'om een signaal af te geven'. De eigenaar, die financiële sancties tegemoet kan zien, was niet bereikbaar voor commentaar. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De agressie tegen werknemers en materieel van de Nederlandse Spoorwegen neemt onaanvaardbare vormen aan. Spoorwegvakbonden drin gen erop aan desnoods particu liere bewakers op treinen in te zetten. Op verschillende risico lijnen is het aantal incidenten het laatste halfjaar volgens het personeel drastisch gestegen. Het gaat in veel gevallen om zwartrijders. Vooral op de Zoe- termeerlijn, de Schiphollijn en de Lelylijn loopt het volgens be stuurder Vankan van de vak bond voor rijdend personeel WMC de spuigaten uit: „Onze mensen dreigen echt geregeld te worden verbouwd." 1 Op het 'rondje' Zoetermeer-Den I Haag weigeren machinisten nu en dan zelfs te vertrekken. Van kan: ,Ik sprak een machinist die was maar gestopt omdat hij on- DEN HAAG - De gezondheid van Prins Claus gaat zodanig vooruit dat hij gisterochtend de intensive care heeft mogen ver laten. De 75-jarige prins is over gebracht naar de afdeling hart- I bewaking waar hij nog enkele dagen moet blijven. 1 Daarna wordt hij overgebracht naar zijn eigen kamer in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Het 'lichte herstel' van eind vo- rige week zet dus door. De be handelende artsen van de prins gemaal toonden zich gisteren ook tevreden over de vooruit gang van Claus. Na de vierde j 'goede nacht'op een rij, kon de j prins van de intensive care af. j Gemiddeld verblijven patiën- ten zo 'n vij f dagen op deze afde ling. I De echtgenoot van koningin Beatrix werd vorige week dins dag overgebracht naar deze af- I deling, nadat zijn conditie ern stig verslechterde. GPD AMSTERDAM - Het gerechts hof in Den Bosch heeft gisteren een 46-jarige man veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Volgens het hof staat vast dat hij aan het hoofd heeft ge staan van een criminele organi satie, die zich schuldig maakte aan onder meer drugshandel, moord en gijzeling. Tegen de verdachte, medeoprichter van het Koerdisch parlement in bal lingschap, was in hoger beroep levenslang geëist. Volgens de advocate, A. van der Plas, is het arrest van het hof 'een schandvlek voor de Neder landserechtsstaat'. Van der Plas heeft tijdens het proces in hoger beroep gepoogd aan te tonen dat er volop is geknoeid met een groot aantal afgeluisterde tele foongesprekken, ten nadele van haar cliënt. Het Bossche hof berechtte de man in het extra-beveiligde ge rechtsgebouw in Amsterdam- Osdorp. Hij verblijft sinds zijn arrestatie in 1998 in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De rechtbank in Breda zag daarin aanleiding de straf te matigen tot twintig jaar, het hof vond de feiten ernstiger dan het langdurig verblijf in de EBI. Voorkomen moet worden, aldus het arrest, dat de man ooit nog de kans krijgt 'op een niets ont ziende wijze over de levens van anderen te beslissen'. Telefoon De discussie over de vermeende manipulaties met de afgetapte telefoongesprekken vormde het hart van het proces. „Wij heb ben aangetoond dat er van buitenaf gemanipuleerd kan worden in de Nederlandse tap kamers", aldus raadsvrouw Van der Plas. Tijdens het proces voerde zij deskundigen op die volgens de advocate daarvoor het bewijs leverden. Het hof liet zich echter niet overtuigen. Het rechtscollege hechtte meer waarde aan de visie van A. Broe ders, deskundige op audiotech- nisch gebied van het Neder lands Forensisch Instituut. Broeders onderzocht opnamen van een aantal afgeluisterde ge sprekken en concludeerde dat er niet mee was gemanipuleerd. Het totaal van circa 6000 ge sprekken vormde het leeuwen deel van het bewijs. Advocate Van der Plas zei gis- terenin cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Het geknoei met de taps zal wat haar betreft onom wonden op tafel komen. ANP derweg een treinbank op het spoor tegenkwam." Op sommi ge risicolijnen draaien conduc teurs hun diensten zonder op perrons de deuren nog te ope nen. De bonden WMC en FNV heb ben vorige week bij de NS aan gedrongen op rigoureuze maat regelen. Desnoods moet er maar particulier beveiligingsperso neel op de treinen, vinden ze. De spoorwegen slagen er volgens Vankan niet in de eerder overee- gekomen maatregelen door te van onze redactie binnenland van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vakbonden van ambtenaren bij de overheid zijn verbijsterd over de vacature stop die minister Donner van Justitie gisteren heeft afgekon digd voor zijn departement. Donner wil bezuinigen op per soneelskosten. Zijn kaasschaaf methode zet de kwaliteit van het werk echter onder druk, stelt AbvaKabo FNV. Volgens CNV Publieke Zaak gaat de minister overhaast te werk. De ondernemingsraad van Jus titie twijfelt over de juridische haalbaarheid van de vacature stop. Donner had de OR om ad vies moeten vragen maar heeft dat niet gedaanaldus OR-voor zitter Manders. De gezamenlij ke ondernemingsraad van amb tenaren bij het rijk is tegen een complete vacaturestop. Door dat er geen nieuwe mensen bij komen, wordt de vergrijzing er ger, aldus bestuurslid Jansens van het Platform Rijk Onderne mingsraden. Navraag leert dat men op ande re departementen al een 'selec tieve vacaturestop' hanteert, vooruitlopend op de exacte in vulling van de korting die zij moeten doorvoeren. Tijdens de formatieonderhandelingen hebben CDA, LPF en WD afge sproken dat de overheden de ko mende vier jaren fors moeten bezuinigen op personeel voor een bedrag van in totaal ruim 600 miljoen euro, waarvan ruim de helft door de ministeries zelf. Het is de bedoeling van de coali tie dat daarmee zo'n achtdui zend banen verdwijnen. Zo dient Justitie de komende kabinetsperiode 38 miljoen eu ro te bezuinigen op het perso neel. Behalve de vacaturestop heeft Donner ook bevolen dat er geen uitzendkrachten meer in voeren in de praktijk. Het lukt de Nederlandse Spoorwegen volgens de bonden niet de chro nische personeelstekorten op te lossen, waardoor op diverse lij nen onvoldoende conducteurs kunnen worden ingezet. Op de Zoetermeerlijn is de conducteur zelfs geschrapt. De afgesproken controles bij de in- en uitgangen van perrons hebben veel te lang op zich laten wachten, meent Vankan. Voor die teams kon niet genoeg personeel worden ge worven. gehuurd mogen worden. Wel kan het ministerie via externe bureaus adviezen blijven in winnen en onderzoeken laten verrichten. Het personeel bij ge vangenissen, kinderbescher ming, Immigratie- en Naturali satiedienst, rechterlijke macht en Openbaar Ministerie valt buiten de vacaturestop. CNV Publieke Zaak stelt dat Donner een verkeerde volgorde van werken heeft. „De minister heeft nog geen enkel zicht op de taken die zijn departement moet gaan uitvoeren en begint nu al met hakken en snoeien", „De spoorwegen doen hun ui terste best, maar ze kunnen de afspraken domweg niet nako men", stelt Vankan. „Daarom hebben we voorgesteld hardere maatregelen te nemen. Het moet echt afgelopen zijn. Op een aan tal lijnen is het al erg, maar het is een trend die ook elders steeds meer de kop opsteekt. Meldingen De NS-directie bevestigt slechts dat het aantal 'meldin gen' van agressie is gestegen. aldus CNV-woordvoerder De Geus. Hij vindt dat vice-pre mier Remkes (Binnenlandse Za ken) zich nadrukkelijker moet bemoeien met de plannen van zijn collega's. Remkes is verant woordelijk voor het personeels beleid van de overheid. Binnen landse Zaken laat overigens de reclamespots die mensen moe ten verleiden te gaan werken bij het rijk, gewoon doorlopen. Departementen Met de kortingen in het vooruit zicht is men op andere departe menten ook voorzichtig begon- Dat is volgens een woordvoer ster vooral het gevolg van de op roep aan het personeel alle inci denten in en nabij de treinen als zodanig te melden bij de leiding. Volgens de NS beperken de inci denten zich tot enkele risicolij nen waar een kleine groep jon geren steeds weer de grenzen van het toelaatbare opzoekt. Er zijn volgens de woordvoerster wel degelijk veel treinsurveil- lanten aangenomen. „En de controleteams zijn intussen zo goed als compleet." nen met uitvoeren ervan. Zo heeft het ministerie van Volks gezondheid drie weken geleden een 'vacaturetoets' ingevoerd. De departementsleiding bekijkt sindsdien extra kritisch of een vacature moet worden vervuld. Ook bij Vrom moet er sinds een paar weken een 'hele goede re den' zijn nog iemand van bui tenaf aan te nemen of tijdelijk in te huren. Het ministerie van Landbouw moet 25 miljoen eui'o bezuini gen op de post ambtenarensala rissen. Hoe dat geschiedt, is nog onbekend. GPD De SGP-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren schrifte lijke wagen gesteld aan de mi nisters De Boer (Verkeer) en Remkes (Binnenlandse Zaken). Ze wil onder meer weten in hoe verre de snelle stijging van agressie in treinen heeft geleid tot strafrechtelijk optreden en sancties. Ook wil de SGP weten of het toegenomen aantal incidenten mede het gevolg is van gebrek aan capaciteit bij de spoorweg politie. GPD/ANP TEXEL - Staatsbosbeheer gaat natuurgebied De Slufter op Texel uitbreiden. Twee valleien die in het verleden zijn ingepol derd, worden weer verbonden met het kweldergebied aan de Noordzeekust van het eiland. Daardoor krijgt het zoute zee water bij vloed de kans te men gen met zoet kwelwater uit de duinen. Gebieden waar zout en zoet water bij elkaar komen worden steeds zeldzamer in Ne derland, met als gevolg dat planten en dieren die op de grens van deze milieus leven het moeilijker krijgen. Staatsbosbeheer verwacht dat uitbreiding van De Slufter met de Bunkervallei en de Groene Hoek onder meer de plantsoor ten knopbies, duizendgulden- kruid en parnassia een steuntje in de rug geeft. ANP AMSTERDAM - De Keurings dienst van Waren heeft gisteren besloten een onderzoek in te stellen naar de verkoop van zuurstofflessen in de Bijenkorf. Het warenhuis verkoopt sinds drie maanden zuurstof in fles sen als remedie tegen katers, jetlags en luchtvervuiling. Professor Henk Timmerman van de Vrije Universiteit Am sterdam verklaarde eerder op de dag dat de zuurstof het centrale zenuwstelsel kan aantasten en spier- en longziekten kan ver oorzaken. Bij eenmalig gebruik is het mogelijk dat de gebruiker gaat hyperventileren, aldus de hoogleraar pharmacochemie in het radioprogramma 1 op de Middag. Volgens het warenhuis voldoet de zuurstof aan de Europese richtlijnen. „In andere landen en in sportscholen wordt zuur stof al veel langer verkocht", al dus een voorlichtster. De Bijen korf is vooralsnog niet van plan de zuurstof uit de schappen te halen. ANP van onze redactie binnenland ASSEN - Drie mannen, uit Til burg, Delfzijl en Breda zitten al twee maanden vast op verden king van handel in het levensge vaarlijke hormoon somatropi ne. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren bekendge maakt. Het middel, dat is ge maakt uit menselijke hersenen, kan de ziekte van Creutzfeldt- Jakob (de menselijke vorm van de gekkekoeienziekte bse) ver oorzaken en wordt verhandeld in sportscholen. De verdachten hebben de ver boden stof waarschijnlijk in Li touwen gekocht. Justitie sluit niet uit dat het hormoon nog steeds in omloop is bij sport scholen in Nederland. Bij invallen in de woningen van de drie verdachten zijn ampul len somatropine in beslag geno men, een hormoon dat wordt gemaakt uit de menselijke hy pofyse (een hersenkwab). So matropine wordt meestal gebruikt in combinatie met anabole steroïden. Het stimu leert de spiercellen meer eiwit aan te maken. Vanwege de ge vaarlijke bijwerkingen wordt het middel door artsen in Ne derland al ruim vijftien jaar niet meer voorgeschreven. Volgens de Inspectie van de Ge zondheidszorg (IGZ) heeft het drietal het middel illegaal ver spreid in het bodybuildcircuit. De inspectie geeft het dringende advies om het niet te gebruiken. „Gebruikers lopen een reële kans om de ziekte Creutzfeldt- Jakob te krijgen." Volgens Frans Stoelen van het Nederlands Centrum voor Do- pingvraagstukken is niet duide lijk hoeveel mensen door het gebruik Creutzfeldt-Jakob hebben gekregen. „Probleem is dat de incubatie tijd van de ziekte vijf tot dertig jaar is." Oost-Europa Het menselijk hormoon wordt volgens Stoelen in Nederland al ruim vijftien jaar niet meer ge produceerd. „Alleen in Oost- Europa en met name in Rusland wordt het nog geproduceerd. Hoe de Russen aan de grond stoffen komen, is niet bekend. We weten ook niet wanneer de partij somatropine, die recente lijk is aangetroffen in Gronin gen en Brabant, is geprodu ceerd." De woordvoerder van het Ne derlands Centrum voor Doping- vraagstukken zegt dat het mid del vanwege de relatief lage prijs populair is onder body builders. „Het is aanmerkelijk goedkoper dan het synthetische hormoon." Volgens woordvoerster Smit van het Openbaar Ministerie in Groningen is nog niet duidelijk hoeveel somatropine de drie verdachte handelaren in om loop hebben gebracht. Ook wordt nog onderzocht of het middel nog in Nederlandse sportscholen circuleert. GPD DEN HAAG - Restaurator Johan van der Helm prepareert het skelet van een herdershond uit de Ro meinse tijd. De hond is opgegraven op de Haagse Vinex-locatie Wateringse Veld en wordt tentoonge steld in het Haags Historisch Museum. foto Ed Oudenaarden/ANP Advertentie Fanta diverse soorten, fles 1500 ml W* n Cantalupe of Galia meloen f per stuk - ,;^7 -a. Lotus z, -* Zeker Zacht JOUr toiletpapier ZekerM 18 'ol Iop=opI anbiedlngen zijn geldig t/m 4 augusius 2002. HOUTEN - De gemeente Houten heeft gisterochtend tegen de zin van Rijkswaterstaat de rondzwervende Ro ma-families Nicolich en Horvath naar een parkeerplek langs de AI2 in Bunnik versleept. Rijkswaterstaat had Houten laten weten de gemeente aansprakelijk te stel len voor evenmtuele ongelukken. Houten negeerde dat protest. De gemeente Houten won maandagmiddag een door de advocaat van de families Horvath en Nicolich aange spannen kort geding. De families wilden daarmee af dwingen dat ze in Houten mogen blijven. Als dit onmo gelijk mocht blijken, dan willen ze elders in de regio een plek om met hun twee caravans te bivakkeren. Maar de bestuursrechter oordeelde dat Houten terecht naar de Algemene Plaatselijke Verordening greep om de fami lies, die al maanden rondzwerven tussen Houten, IJssel- stein en Vianen, de deur te wijzen. Nadat al twee ultima ta waren verstreken, gaf de rechter toestemming de families desnoods weg te laten slepen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3