Subsidie voor Hof te Zanderoute PZC PZC PZC Heros vraagt meer begrip provincie Oogst gaat voor diamanten feest Iepziekte slaat weer toe bij Zaamslag V erkeersdeelnemer onderschat kosten van wegmeubilair 11 Provincie geeft geld voor uitbreiding toerisme Hontenisse Heropening Cadzandse molen herdacht Lokalen samen verkiezingen in agenda Werkstraf voor mishandeling ex Diefstal van koelkast verijdeld Taakstraf voor bezit te veel drugs Hennepteler moet aan het werk Vlissingse bedreigd 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 31 juli 2002 door Jan Jansen ZAAMSLAG - Grimmig ver volgt de iepenspintkever zijn weg. Nu heeft het beestje dat onder de Zeeuws-Vlaamse ie pen al zoveel dodelijke slachtof fers maakte, weer logies gevon den in een bomenrij langs de weg Zaamslag-Axel. Dat blijkt bij een inspectie ter plaatse, waar een leek kan zien dat zeker tien bomen zijn aan- getast. Ze verkeren in verschil lende stadia van de ziekte; de een al vrijwel kaal, de ander be gint net te bruinen en dat is niet van de zon. Als de provincie het al niet zelf had ontdekt, was men het wel aan de weet geko men uit een verontrust e-mail- tje van een inwoner van Zaamslag: „Hiermee maak ik u attent op de treurige aanblik van een rij iepen in de Axelse- straat. Al weken slaat de iep ziekte toe en helaas doet de eige naar niks." „We wisten het al", zegt Mario Korthals van de provinciale dienst wegbeheer. „Er zijn daar aan het begin van de zomer al wat bomen weggehaald. Nu ligt het werk vanwege de vakantie even stil, maar na de zomer doen we nog een ronde en dan komen deze ongetwijfeld aan de beurt." Dat is volgens hem de gebruike lijke gang van zaken, waarmee Korthals meteen weerspreekt dat de provincie niets onder neemt. „We horen dat wel vaker: er wordt niks aan gedaan, maar dat is dus absoluut niet waar. Elk jaar doen we twee rondes, voor en na de zomer. En er zit maar één ding op: kappen." Onuitroeibaar Ook hij wordt soms moedeloos van de kennelijk onuitroeibare iepziekte. „Het is een liedje zon der eind." Een afdoende oplos sing lijkt niet in zicht. Preven tief injecteren wil soms helpen maar is heel duur. En een iepen type dat resistent is tegen de ziekte? Er zijn er al als zodanig gepresenteerd die uiteindelijk ook het loodje moesten leggen. „Dus is iedere keer de vraag: wat moet je ervoor terugzetten? zegt Korthals. Wat de situatie bij Zaamslag betreft, heeft de provincie die vraag nog niet be antwoord. door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - Het toe risme in de gemeente Hontenis se kan een impuls krijgen dank zij een provinciale subsidie van ruim 262.000 euro. Met het geld wordt de toeristi- sche Hof te Zanderoute aan trekkelijker gemaakt. De route is ongeveer 17 kilometer lang en loopt door Kloosterzande en omgeving. Het is de verbinding tussen een aantal toeristische projecten. De route maakt deel uit van de recreatievisie van de gemeente Hontenisse, zoals ver woord in het rapport 'Recreatie en toerisme: impuls voor werk en leefbaarheid in Hontenisse.' Met deze visie probeert de ge meente vervangende werkgele genheid te vinden voor banen die verdwijnen door opheffing van de veerverbinding. Wethouder F. van Driessche van toerisme en recreatie is zeer te vreden met de subsidie. „Het creëren van vervangende werk gelegenheid is van essentieel belang voor de toekomst van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De toeristische route is een van de onderdelen waarmee we dat willen realiseren." Naast allerlei kleinschalige im pulsen probeert Hontenisse ook grote toeristische projecten van de grond te tillen. Het meest am bitieuze onderdeel is 'Klooster zande aan zee', een vaarverbin- ding van de huidige veerhaven naar Kloosterzande. Onderdeel van het aantrekkelijker maken van de Hof te Zanderoute is een grondige aanpak van de Hul- sterweg. „De zuidkant van de entree van Kloosterzande krijgt een behoorlijke opwaardering", zegt van Driessche. Garage „Het gaat dan om het gebied van de voormalige garage Voet heeft gestaan. Nu hebben stenen te veel de overhand. We willen de openbare ruimte wat aantrek kelijker maken met groen." Met de provinciale subsidie kan ook de Jacobus de Waalstraat in Lamswaarde worden heringe richt. Van Driessche: „Ook hier dient een opwaardering plaats te vinden. Dat willen we ook hier bereiken door meer groen aan te brengen." Of de groot schalige toeristische projecten werkelijkheid worden is op dit moment nog niet zeker. De ge meente wacht hiervoor nog op subsidie. CADZAND - De Stichting Mo- lenbehoud West-Zeeuws- Vlaanderen herdenkt morgen de heropening van de Cadzandse molen Nooitgedacht in 1977. In het kader van het jaarlijkse dorpsfeest in Cadzand wordt dit feit herdacht met een raadspel, waarbij de vraag 'hoeveel om wentelingen maken de molen wieken tussen 10.00 uur en 17.00 uur?' centraal staat. Het daadwerkelijke aantal omwen telingen wordt geregistreerd dour een teller, die op de molen as is bevestigd. Notaris J. van den Berg uit Oostburg stelt om 17.00 uur het aantal omwente lingen vast. De Cadzandse mo len werd in 1898 gebouwd. Op 12 februari 1974 brandde de molen nagenoeg in zijn geheel af. Voor het hei-stel van de molen werd de Stichting Molenbehoud West-Zeeuws-Vlaanderen in het leven geroepen. Drie jaar la ter wex-d de molen heropend. KLOOSTERZANDE - Samen verder. Dat is het verkiezixxgs- thenxa waaronder Groot Hulst Gemeenschappelijke Belangen en Groot Hontenisse samen de verkiezingen ingaan. „Als twee gemeenten gaan we na de herindeling verder, maar ook als twee partijen", zegt be oogd lijsttrekker van Groot Hontenisse F. van Driessche. Beide pax-tijen gaan een lijst ver binding aan en voeren ook sa men campagne. Het is de bedoe ling dat beide lokale partijen na de vei'kiezingen een nieuwe partij vormen. De kiescommis sie van Groot Hontenisse heeft een ontwerp verkiezingslijst sa mengesteld, die op de ledenver- gadering van 20 augustus wordt vastgesteld. Na de huidige wet houder van Hontenisse F. van Driessche staat raadslid W. Bx-oekhoven op de tweede plaats. L. Mangnus is derde en voorlopig viex-de staat raadslid L. de Nijs. Van Driessche heeft ambitie om wethouder in Hulst te worden. Dat geldt tevens voor lijsttrekker E. de Deckere van Groot Hulst Gemeenschappe lijke belangen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman PascalleCappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Heros hoopt binnenkort te voldoen aan de brandveiligheidseisen. door René Hoonhorst SLUISKIL - Directeur A. de Bode verzekert dat Heros Sluiskil van goede wil is. Het af valverwerkingsbedrijf stelt al les in het werk om binnen een maand een brandkraan te in stalleren op de nieuwe vloei stofdichte opslagplaats voor shredderhout. Het bedrijf vol doet daarmee nog voor 1 sep tember aan de provinciale brandveiligheidseisen. De bergen houtsnippers die vaak met bx-andbare stoffen als verf, creosoot of carbolineum zijn behandeld liggen op last van de brandweer verder uit el kaar. De vloeistofdichte vloer zorgt er voor dat geen schadelij ke stoffen de bodem in kunnen sijpelen. „De brandweer is te- x-echt streng en we doen er alles aan om zo snel mogelijk aan de veiligheidseisen te voldoen. Ik kan me ook goed voorstellen dat de provincie een bestuurlijke waax-schuwing uitdeelt als stok achter de deur om ons tot spoed aan te zetten. Maar het is wat ovex-dreven dat het bureau Mi lieuhandhaving en Metingen ook met boetes dreigt bij zaken waarover we met andere pro vinciale afdelingen nog in over leg zijn", betoogt De Bode. Zo vinden de provinciale con troleurs dat Hei-os alle werk plaatsen moet voorzien van STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Schuttersterrein Sint Sebastiaan, 19,30 uur: toeristenschie- ting; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten en biljarten; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; BRESKENS - Centrum en Spuiplein, 17.00 uur: Dolle woensdag; HOOFDPLAAT - Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; KLOOSTERZANDE - Café de Reizende Man, 19.30 uur: Bridge KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten;De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.45 uur: Bingo; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; ZAAMSLAG - Boerderij 't Steedje, 13.00- -.13.30 uur: Diekenfietstocht. vloeistofdichte vloeren. Het be drijf meent dat zo'n vloer niet nodig is op plaatsen waar niet met vloeistof wordt gewerktOp plekken waar permanent scha delijke vloeistoffen bij het pro ductieproces nodig zijn, wil het bedrijf vloeistofdichte bakken aanbrengen en op parkeer plaatsen voor voertuigen en ma chines voorkomen lekbakken dat er vervuilde stoffen in de bo dem terecht komen. De Bode: „Andere maatregelen zijn vol gens nieuwe Europese richtlij nen niet nodig, bewijst een deskundigenrapport dat ik net binnen heb. Natuurlijk mogen wij geen afval laten slingeren en moeten wij de lekbakken ook gebruiken. Daar mogen we op worden aangesproken. Maar de provincie moet ons geen minder noodzakelijke milieumaatrege len willen voorschrijven. Verleden Als afvalvei-werkingsbedrij f leeft Heros van de milieukwali teitseisen. De Bode is dan ook allerminst tegen strenge milieu voorschriften. Maar de pi'ovin- ciale diensten moeten volgens hem wel kijken welke maatre gelen echt nodig zijn en een beetje rekening houden met het vex-leden van het bedrijfster- rein. Heros Sluiskil nam twee jaar terug het complex van de voormalige Cokesfabriek (ACZC) over. Na bijna negentig jaar opslag en ver-werking van kolen is voor het terrein met geen mogelijkheid een schone grondverklaring te krijgen. He ros kan het terrein wel zo ge bruiken dat de vervuiling geen kans krijgt zich uit te breiden, benadrukt De Bode. „Als wij ge deelten afbreken, nemen we na tuurlijk de milieuvoorschriften in acht. Ook als we nieuwe be drijf sgedeelten bouwen, zal dat volgens de geldende regels ge- beuren. Daarom is er voor de houtopslag ook een groot op- pexvlak vloeistofdichte vloer door René Hoonhorst BIERVLIET - De buurman komt tussen de bedrijven door even de felicitaties overbren gen. Een borrel drinken op het diamanten paar doet 'ie een an dere keer, belooft hij. „De com bine staat klaar, die kan ik niet laten wachten." Ko Engels (86) en Corrie Dreve (81) uit Biervliet maken er geen probleem van. Het bejaarde echtpaar heeft zijn hele leven geboerd. Nu het zulk mooi weer is, moeten de agrariërs er van profiteren en de oogst snel bin nenhalen. Het huwelijksfeest met de twee dochters, twee schoonzoons, twee kleinzoons, familie, vrien den en kennissen gaat wel door. De buurman is later nog wel welkom om het feestje dunne tjes over te doen. Dat het werk op de boerderij voor (bijna) alles gaat, moesten beide sclxoon- zoons ook ervaren, stelt Walter van Opdorp uit Terneuzen. Voor hij goedkeuring kreeg om met één van de twee dochters te vrij en, moest hij bij het oogsten van bruine bonen laten zien wat hij waard was. Volgens Theo Brou wer, schoonzoon nummer twee, overdrijft Van Opdorp een beet je. „Een uurtje werken en hij is al moe hè." De twee zwager-s zijn het er wel over eens dat Ko op zijn 86ste nog steeds een harde werker is. De akkers en weilanden rondom het bedrijf zijn weliswaar ver- huurd, maar de forse moestuin bij de boerderij houdt Ko nog helemaal zelfbij. Coxrrie is niet meer zo goed ter been als ze zou willen en het te len van sierbloemen schiet er daardoor een beetje bij in. De echtelieden, vooral Ko, hebben ook last van hax-dhorendheid, maar ze kunnen zich met zijn tweeën nog goed redden op de boerderij in de Elisabethpolder in Biervliet. De huidige boerde rij is de derde, die het echtpaar bewoont. Tuinbouwbeurs Nadat de vlam was overgesla gen tijdens een ontmoeting op een tuinbouwbeux-s duui'de het nog vijf jaar voor Ko en Corrie trouwden. Ze begonnen bij de buurtschap Driewegen met een bedrijfje naast dat van vader Engels, vervolgens pachten ze een stuk land in de Beukelspol- der ten noord-oosten van Bier vliet en daarna kochten ze een eigen bedrijf in de aan de zuid oostkant van het haringkakers- dorp gelegen Elisabethpolder. Het echtpaar verbouwde tot en kelejaren terug een keur aan ge wassen. Alleen op aax-dappelen had Ko het niet echt begx-epen. Hij pro beerde het één keer, maar de oogst ging door een vroege vorst geheel verloren. „Nee, aardap- pelen daar had ik weinig lol aan. Het telen van bruine bonen vond ik dankbaarder werk." MIDDELBURG - Voor de mishandeling van zijn ex-vrouw is gisteren in Middelburg een dertigjarige man uit Aax-denburg veroordeeld tot veertig uur taakstraf. De politierechter achtte bewezen dat de man op 3 november vorig jaar in Aardenburg zijn ex bij haar keel had gegi-epen en in de struiken had ge duwd. De Aardenburger had toegegeven zijn hand tegen haar keel te hebben gezet. TERNEUZEN - Een vrouw en twee mannen hebben gisteren rond 13.10 uur geprobeerd een koelkast te stelen uit een win kel aan de Vlooswijkstraat te Terneuzen. Een 32-jarige vrouw uit Terneuzen leidde een winkelbediende binnen af. Vervol gens gingen een 39-jarige Texmeuzenaar en een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats er met de koelkast van door. De winkelbediende sloeg alarm en twee collega's gingen de dieven achterna. Buiten ti-offen ze de twee mannen met de koelkast aan. De dieven zetten de koelkast neer en gingen er vandoor na een van de twee winkelbediende een klap in het gezicht te hebben gegeven. De man ging onderuit. De politie kon de mannen en de vrouw in de kraag vatten. Ze zijn aange houden en ingesloten. GOES - een 45-jarige Goesenaar werd gisteren door de Mid delburgse politiex-echter A. Gaakeer voor het bezit van twaalf kilo softdrugs in zijn koffieshop veroox-deeld tot 180 uur werkstraf. Volgens de verbalisanten werd de wiet en de hasj op 10 september vorig jaar aangetx-offen in twee Goese koffie- sliops. Volgens de vergunning mag per koffieshop niet meer dan 500 gram softdrugs aanwezig zijn. Volgens officier van justitie G. Oostexveld was de vangst veel groter dan twaalf kilo. Ze zei dat door de zaak ook vele joints vex-spx-eid lagen. Ze eiste 240 uur werkstraf, maar de politie rechter vond 180 uur passendex-. MIDDELBURG - De Middelbux-gse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 45-jarige inwoner van Goes voor hennepteelt tot zeventig uur werkstraf. De man begon vorig jaar oktober op zolder met een hennepkwekerij. Toen op 28 november in de woning brand ontstond, werd de kwekerij ontdekt. Er werd 22 kilo wiet aangetx-offen. De Goesenaar vex-telde samen met een ander de hennepteelt te hebben opge zet. Hij zei het geld nodig te hebben om het schoolgeld van zijn twee dochters te kunnen betalen. Door zijn alcoholvei'slaving was hij in de px-oblemen geraakt- Volgens x-aadsvrouw V. Pieters was haar cliënt ingegaan op het voor-stel van een ander om zijn zolder beschikbaar te stel len. De Goesenaar moet aan Delta Nutsbedrijven nog 428 eux'o schadevergoeding betalen voor het aftappen van stroom. VLISSINGEN - Een 54-jax-ige vx-ouw uit Vlissingen is gister ochtend om kwart voor vijf bedreigd door een onbekende au tomobilist. De vrouw reed over de Hex-mesweg in haar woon plaats toen ze werd klemgereden door een personenauto. Uit de wagen stapte een voor haar onbekende man, die de vrouw beetpakte en haar bedreigde. Toen de Vlissingse begon te gil len, reed de man weg. De politie heeft de zaak in onderzoek. foto Charles Strijd aangebracht." De provincie moet Heros niet te veel zaken te gelijk uit willen laten voeren, vindt De Bode. Het bedrijf moet de kans krijgen de investerin gen terug te verdienen om daar na weer nieuwe investeringen te kunnen doen. De directeur- hoopt dat de provincie wel een vergunning afgeeft voor het in tensiever gebruiken van de af valwaterzuiveringsinstallatie. Heros wil de afvalzuivering commercieel exploiteren door meer afvalwater van derden in te nemen. „De vergunningaan vraag is al bij na een jaar geleden de deur uitgegaan zonder dat we een reactie hebben gehoord." door Jan Jansen TERNEUZEN - Wegbeheer kost het waterschap veel meer dan menigeen denkt. Met name de prijs van weg meubilair als borden, plan ken en hekken wordt door veel mensen zwaar onder schat. Op die 'tekortkoming' stuitte het waterschap Zeeuws-Vlaanderen toen het op de open dag eind juni een prijsvraag uitschreef. De bezoekex-s kregen een set je wegmeubilair te zien en konden een gooi doen naar de prijs. Voor het waterschap hing er een prijskaai-tje aan van 929 eux-o, maar het gros van de ongeveer vijftig deel nemers taxeerde het setje veel lager. „Ze kwamen echt honderden euro's tekort", zegt voorlichter Monique van de Pas. „Je kon op die open dag al merken dat veel mensen dachten: met een paar honderd euro is dat wel op. Maar dan onderschatten ze de strikte eisen die aan wegmeubilair worden ge steld qua materiaal, kleur en constx-uctie. Dat luistert echt nauw." Veelzeggend is de score van de winnaars die gisteren op het waterschaps kantoor hun prijzen in ont vangst mochten nemen. De eerste prijs was voor J. Kay- ser uit Sluiskil die met zijn schatting maar 34 exiro te laag zat. Bij de tweede en derde liepen de verschillen al in de hondei'den euro's. F. Kerckhaert uit Hengstdijk was een van de weinigen die een te hoog bedrag noteer den. Hij schreef 220 euro te veel op maar wex-d daarmee toch nog tweede. De derde. Dennis Veerkamp uit Hoek, zat er al 480 euro naast, in dit geval weer te laag. Hoge kosten Het waterschap schreef de prijsvraag uit om aandacht te vestigen op de hoge kosten van wegbeheer en -onder- houd. Het schap beheert in Zeeuws-Vlaanderen ruim 1300 kilometer weg en 33 ki lometer fietspad. Alleen al voor wegmeubilair staat dit jaar bijna 35.000 eux-o op de begroting. Ouderdom, nieu we i-egels en vandalisme ei sen hun tol, ex-vaart het waterschap. Van de Pas: „En het is dus gebleken dat de meeste mensen geen idee hebben wat het kost." Een Cascade waterbed.... Advertentie Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed Slaapkenner Rademakers Heeft een slaapoplossing voor iedereen Advertentie Het echtpaar Engels vierde zijn huwelijksfeest op de eigen boerde rij. foto Charles Strijd Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39