PZC Horeca wil overleg Checkpoint Groot Eiland is stil, maar duister Tarwe komt vroeger van de akkers Hulstenaar krijgt boete voor tonen van geslachtsdeel Ondernemers uiten kritiek op houding Terneuzen VAKANTIE VAKANTIE VAKAjyl .i b VAKANTIE Ontwikkeling toerisme Hulst krijgt financieel duwtje in de rug Vrachtschip ramt meerstoel bij Terneuzen ZOMER IN ZEELAND zeeuwse almanak Vreemde bietjes a fr""® V -iv %y JL&4LJIJL^ ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 31 juli 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - Alle betrokken partijen moeten zo snel moge lijk met elkaar om de tafel om een oplossing te zoeken voor de vestigingsplaats van koffieshop Checkpoint in Terneuzen. De afdeling Kanaalzone van Hore ca Nederland vindt de halsstar rige houding van B en W, die vasthouden aan verhuizing naar een nieuwe locatie op een paar honderd meter afstand van de huidige vestiging in de West- kolkstraat, onbegrijpelijk. Dat de horecaondernemers on langs niet werden uitgenodigd voor overleg dat burgemeester R. Barbé had met de exploitan ten van Checkpoint en van 'buurman' het Scheldetheater, begrijpen de horecaonderne- j mers nog minder. Horecavoorzitter S. Roffel kon digde gisteren aan dat zijn orga- i nisatie nu zelf het initiatief zal j nemen om tot een goed gesprek I te komen. Uitnodiging „Alle betrokkenen krijgen op heel kox*te termijn een brief in de bus met de uitnodiging voor een gesprek. Het is toch te gek voor woorden dat de gemeente tegen beter weten blijft vasthouden I aan die nieuwe, enorm omstre- I den locatie op de hoek van de Westkolkstraat, Grenulaan en I Dijkstraat? Wat daar achter zit, weet ik niet, maar als zij koppig zijn, kunnen wij dat ook. Wij wijzen die locatie van de hand, omdat daarmee de overlast ze ker niet is uitgebannen. Roffel en de zijnen willen 'een volwassen overleg' om een ver der uitstel van nieuwbouw en verhuizing van de koffieshop te voorkomen. De Raad van State doet waar schijnlijk medio oktober uit spraak in de bodemprocedure over aanpasing van het bestem mingsplan Arsenaal. Daarin wordt de verhuizing van Check point geregeld. Maar 250 om wonenden proberen die wijzi ging te voorkomen. De Raad van State was het al eerder met hen eens dat de gemeente de verhui zing - en vooral de gevolgen daarvan - beter moest onder bouwen. Dat leidde tot een schorsing van de zaak. Horecavoorman Roffel: „De omwonenden en de horecaon dernemers hebben vervolgens bij de gemeente aangedrongen op nieuw overleg om de impasse te doorbreken. Niemand is na tuurlijk gebaat bij zo'n slepende affaire; het theater niet, de hore ca niet, de omwonenden niet en ook Checkpoint niet. Wat ik zeg is zeker niet gericht tegen de koffieshop. Die mensen hebben een akkoord met de gemeente over nieuwbouw elders. Alleen, wij zeggen dat die nieuwbouw beter ergens anders kan plaats vinden dan waar men het nu wil." De horeca-afdeling vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente niet wil meewerken aan een po ging een doorbraak te bewerk stelligen. „Ik weet zeker dat de omwonenden de zaak, ook al verliezen ze die voor de Raad van State, tot het uiterste zullen voortzetten. Desnoods gaan ze naar het Europese Hof. Of ook maar iemand van de betrokke nen daarbij gebaat is? Natuur lijk niet. Het moet toch mogelijk zijn in goed overleg met ieder een - en iedereen behalve de ge- door Rinus Antonisse PHILIPPINE - Voor de Zeeuwse akker bouwers pakt het warme weer gunstig uit. Vroeger dan gebruikelijk zijn de boe ren op de velden aan de slag gegaan om de tarwe te oogsten. Overal zijn de grote combines druk in de weer, tot aan 's avonds laat toe. Volgens Joris van Waes, voorzitter vak groep akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), begint de tarwe-oogst doorgaans pas be gin augustus. „Maar de percelen die op tijd gezaaid zijn, daar is de tarwe gewoon rijp, er mankeert helemaal niets aan. Er zijn nog wel percelen die nog moeten ko men, met name waar herzaaid is. Met de ze hete periode rijpt het graan wel snel af." Van Waes heeft het idee dat de kilogram opbrengsten best goed zijn. Pluspunt van het warme weer is dat de tarwe in de och tenduren snel droogt. Dat spaart de boe ren ook droogkosten. De oogst kan pas aanvangen als de vochtgraad van de tar we beneden een bepaalde grens zit. „We beginnen nooit voor tien uur met dorsen. Dan is de zon er volop door en de morgen dauw is er uit", aldus Van Waes. Eerder al kwam de oogst van het gras zaad op gang. Daarvan zijn de meeste percelen inmiddels gedorst; de laatste percelen worden geroofd. De opbreng sten zien er goed uit, zegt Van Waes. Dat geldt ook voor de plantuien, die volop ge rooid zijn. Voor de uien die nog op het land staan, mag van de nieuwe minister van Landbouw alsnog met bepaalde be strijdingsmiddelen tegen de beruchte meeldauw gespoten worden. Die toe stemming komt voor een aantal boeren te laat; daar is de ziekte al te ver doorge- Het eerste graan wordt geleverd bij de CZAV in Axel. drongen. Het vlas is volop getrokken en ligt nu te dauwroten op het land. Van Waes bevestigt dat sprake is van een goed groeiseizoen. „Het is enorm hard gegaan." Mogelijk zal ook het rooien van de aardappelen eerder beginnen. Over de opbrengst is de ZLTO-voorman minder optimistisch. „Er hangen minder knollen foto Wim Kooyman aan. Tijdens de knolzetting zat het weer niet mee. Doordat er minder knollen zit ten, zijn ze wel eerder groot en verloopt de aardappeloogst wellicht vlotter." door Wout Bareman Het Groot Eiland bij Hulst is niet zo maar een eiland. Het is het geïso leerde rijk van de vogels. Ze fourageren er, ze voelen zich er weliswaar bedreigd door jagers als kroonprins Willem- Alexander en de geachte notaris Seyd- litz, maar wijken doen ze nooit. De na tuur won het er ooit van de vervuilende uitstoot van textielfabrieken en andere onverlaten. De koeien die er grazen zijn geen gewone bonte, maar prachtige bruine. Limousins dus, bijkans van adel. Achter de hekken strekt zich het privé- domein uit van de Belgische industri eel, die toevallig in hekwerk doet. Gis teren nog meldde de beurs dat het bedrijf het werkelijk voortreffelijk doet. Iedereen wil hekwerk. Je kunt er ook op het Groot Eiland niet omheen. Prikkeldraad alom. Het gekoesterde natuurgebied tussen Axel en Hulst, maar bij de vorige herin deling precies zo ingedeeld dat het Hulst werd, moet zo'n stukje mysteri eus Zeeuws-Vlaanderen zijn geweest waar ooit witte wieven rondwaarden, waar vliegende aardappelen in de boe renschuur werden gesignaleerd, waar in de avond lichtjes dansten op de ne vels en waar 'den Ossaert' mensen op de schouders sprong. Stil, onvoorspelbaar en onheilspellend. Met een zoetwater vis, die in een overdreven dolle bui uit het kreekwater plonsde, en met opvlie gende vogels, gestoord in hun slaap door een mug. In de vroege ochtend is het er doodstil. De huizen op Luntershoek, aan de noordkant, slapen. En al het gedierte houdt zich gedeisd. Een kleine bestel wagen met Belgisch kenteken hobbelt over de weg aan de westkant van het immense natuurgebied. Jean Domisse uit Stekene en zij n geblondeerde vrouw houden halverwege halt. De achter klep open, de klapstoeltjes naar buiten, de parasol op en de hengels uit. „Zo kunnen wij hier de hele dag zitten", zegt de loodgieter vergenoegd. Zijn Germaine knikt, de tandenloze mond stijf dichtgeknepen. Luwte Jean: ,,'tls er prachtig vissen, maar ook prachtig verblijven. We hebben alles bij en als er straks vrienden komen - en die komen er, want we hebben afge sproken - is het een groot feest. Nee, niet elke dag, maar in de vakantiepe riode wel tweemaal per week. De rust, achter die oude Zeedijk. Ge zit in de luwte met niks om u heen en aan uw hoofd.Of hij wat vangt? Niet vaak. En of hij misschien ooit eens wil doordrin gen tot die andere wereld van Zeeuws- Vlaamse stilte, het gesloten natuurge bied, het privédomein van de heren Be- kaert en Seydlitz? „Nee meneer. Dat is voor ons mensen niet haalbaar. En ver tel het niet verder hè, de rust die we hier vinden, vinden we nergens niet. Niet in heel de streek." Tussen z'n boterhammen zit hesp, op het campingklaptafeltje staat een Kriek Bellevue en aan z'n haak zit een bolleke gist van de bakker. Of wij bur gemeester Herman Rollier van Stekene kennen? „Dat is een man he? Die is 68 en houdt zich nog dagelijks met de drugs bezig. Al onze scholieren halen dat toch bij jullie, in Hulst?" Vanaf de Oude Zeedijk is het zicht op het Groot Eiland adembenemend. Be wegende kreken met opspringende meente staat daar welwillend tegenover - een ander oplossing te zoeken?" Burgemeester Bar bé, die twee weken geleden nog duidelijk maakte dat het over leg met Checkpoint en het Scheldetheater 'alleen maar bijpraten en informeren' was, wacht een uitnodiging van Ho reca Nederland af. door Sheila van Doorsselaer HULST - Met de toekenning van 227.000 euro aan provincia le subsidie kan Hulst verder met de uitvoering van fase twee van het Toeristisch Ontwikkelings plan. Diverse activiteiten en projecten moeten ervoor zorgen dat meer bezoekers, voorname lijk 55-plussers en gezinnen met kinderen, de vestingstad aan doen. Zo wil Hulst extra evenementen in de stad houden, een extra fontein in de vest aanbrengen, meer kunst in de stad, een wan- TERNEUZEN - Het vracht schip Kalliope (5624 brt) heeft gisteren in alle vroegte in de buitenhaven voor de zeesluis in Terneuzen een meerstoel ge ramd. Daarbij liep het schip nauwelijks schade op. De meerstoel lag volledig uit het lood. Om de precieze schade vast te stellen, zette Rijkswaterstaat duikers in. Die inspecteerden de schade onder de waterlijn. De Kalliope diende zich omstreeks vier uur 's ochtends, op weg naar Verbrugge Terminals aan de Verlengde Zevenaarhaven, aan bij de zeesluis. Door onbe kende oorzaak kwam het schip in botsing met een van de negen meerstoelen aan bakboord. Hoe dat kon gebeuren, wordt nog onderzocht. Rijkswaterstaat eiste direct een borg van de re derij van ongeveer 450.000 gul den. Een woordvoerder van wa terstaat in Terneuzen: „Hoewel je het er niet aan afziet, loopt dit soort schadevaringen al snel in de papieren." In het verleden werden regelmatig meerstoelen voor de zeesluis aangevaren. Vervanging of reparatie vergt maanden. del(speurtocht) plus fietsroute opzetten en moet er meer kin deropvang komen, speciaal be doeld voor toeristen. Zo kunnen papa en mama lekker onge stoord winkelen en wordt hun kroost vermaakt. Een nog aan te stellen coördinator bezoekers- management moet alles in goe de banen leiden. Een profiel voor deze man of vrouw is al op gesteld, maar de positie is nog niet opgevuld. In totaal vergt de uitvoering van deze plannen een investering van 971.110 euro, waarvan door de gemeente en het bedrijfsleven al 486.690 eu ro bijeen is gebracht. GS leggen veertig procent bij, zijnde de 227.000 euro. Hulst moet voor het resterende bedrag (257.420 euro) op zoek naar fondsen. Het Toeristisch Ontwikkelings plan is opgesteld in opdracht van de gemeente en onderne mersvereniging Hulst Rey- naertstad. De complete uitvoe ring van de toeristische visie beslaat een periode van vijf jaar en wordt gerealiseerd in drie fa sen. Trefwoorden daarin zijn re creatief en educatief vermaak, sfeer en gezelligheid plus een Vlaamse ambiance. In dat kader profileert Hulst zich sinds ge ruime tijd als 'Meest Vlaamse stad van Nederland'. De feest verlichting, de kijkkast op de hoek van de Overdamstraat/ Minderbroerderstraat en de uit gave van het Toeristisch Maga zine Hulst een tij dschrif t met re dactionele en promotionele bijdragen, zijn al uitgevoerde onderdelen van het Toeristisch Ontwikkelingsplan. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge TT 0113-341688 SS® Het is prachtig vissen in Groot Eiland, zeker als het de visser vooral om de rust gaat en in de tweede plaats pas om de vangst. foto Charles Strijd karpers, onrustig riet en stille boom toppen. Tot in de verste verte alleen na tuur. De vegetatie langs de kreek is een paradijs voor de watervogels en het bos herbergt zangvogels in alle soorten. Het is ook een overwinteringsgebied bij uitstek voor de ganzen. Het hek staat open, de bordjes 'Verboden Toe gang' zijn ontelbaar, maar niemand die de stiekeme insluiper opmerkt. Het in formatiebord, onder het verbodsbod meldt de ontstaansgeschiedenis van het gebied. „Westelijk van Hulst lagen destijds gedeelten van de moeren van Hulst en het gebied Zoot Wael of Zoot- polder. Die gebieden hadden naast her haalde overstromingen ook te leiden onder inudaties, bijvoorbeeld in 1586 en 1596 (Beleg van Hulst). In 1789 wer den beide gebieden bedijkt als Absda- lepolder en Riet- en Wulfsdijkpolder. De laatste bleef een zanderige plaat met veel kreken: het Groot Eiland, een vogelrijk gebied. Door de bedijking verloor Hulst de open verbinding met het Hellegat en de Westerschelde. La ter werd bij Luntershoek (de Hulster Sassing) een sluis gebouwd." Betrapt Hier moet de kroonprins ooit betrapt zijn, terwijl hij verscholen in het struikgewas het jachtgeweer hanteer de. „Verdeurie, weer mis!" moet hij bij die gelegenheid hebben uitgeroepen. Maar niemand die het bevestigt. Is de prins incognito, dan bestaat hij niet. Vraag mensen uit Hulst, Axel en Vogel waarde naar verhalen over het Groot Eiland en ze zullen geheimzinnig en veelbetekenend lachen. Theo van Puy- velde uit Ossenisse: „Het kan daar zo stil en zo donker zijn, he..." Minstens zo duister is het verhaal over de 'verdwenen moffenmeiden'. Het speelde zich af in de chaotische dagen na Dolle Dinsdag, toen in de buurt van Axel twee vrouwen verdwenen. Mof fenmeiden, zo wilde het gerucht. In fe bruari '46 werden bij het Groot Eiland twee lijken opgegraven: de stoffelijke resten van Zus Antheunis en Deborah van Es. Gewurgd met hun eigen sjaals. Moord of liquidatie, dat was de vraag. Het is altijd het raadsel van het Groot Eiland gebleven. 295 hectare groot. Oude kreekresten, riet, vochtige laag gelegen weilanden en bouwland. Met 217 vogelsoorten en grazend vee van adel, vandaag de dag biologisch vlees vee genoemd. Er heerst een oordverdo- vende stilte. Blijf er dus weg! door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 38- jarige inwoner van Hulst we gens schennispleging veroor deeld tot 250 euro boete. De man toonde 26 mei dit jaar in Hulst op klaarlichte dag zijn ontbloot geslachtsdeel. Twee mannen hadden de Hul stenaar op een parkeerplaats aan het Stationsplein tussen twee auto's zien masturberen. „Zomaar tussen het winkelend publiek op straat", merkte de politierechter op. De verdachte schitterde giste ren in Middelburg door afwe zigheid. Hij had na zijn aanhou ding de beschuldiging zijn geslachtsdeel te hebben ge toond tegenover de politie ont kend. „Ik stond te plassen en een en ander uit te kloppen." Daarmee had hij in zijn visie niets straf baars gedaan, maar daar dacht officier van justitie G. Ooster- veld anders over. „Er zijn twee onafhankelijke getuigen die hierover duidelijk hebben ver klaard. Dat is meer dan vol doende voor bewijs." De politie rechter sloot zich hierbij aan en vonniste de Hulstenaar con form de eis tot de boete van 250 Advertentie Kom morgen, 1 aug., ook naar Westenschouwen om een zandkasteel te bouwen! Aanmelden om 13.00 uur bij de PZC-stand op het strand, ter hoogte van paviljoen De Schaar. Zeilschep, emmer e.a. meenemen! Deelnemers krijgen een PZC-prijzenpakket. Als ware plattelanders weten ze zich bijzonder gelukkig met het bezit van een royale groentetuin. De hele buurt eet er van mee, daar in Sas van Geilt. Zelfs kennissen 1 van over het water, plukken er de vruchten van. Ze komen i zo af en toe eens langs, om met een goed gevuld tas weer terug naar de overkant te va ren. j Zo ook deze week. Onze Sas j van Gentenaars waren uit- huizig, maar hadden op de I stoep een voorraadje achter gelaten. De andere dag ging de telefoon. Met dank voor de gulle hoeveelheid groente. „Maar wat zaten er deze keer nu toch een vreemde bietjes bij? Als je ze schilde en kook te, werden ze wit. We hebben ze voor de zekerheid maar weggegooid." Het duurde, daar in Sas van Gent even voordat ze van de lachbui waren bekomen. „Vreemde bietjes?", kregen die van de overkant te verstaan. „Wel eens van aardappelen met een rode schil gehoord?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37