Schap bekijkt parkeren aan kust Sip PZC PZC Gewassen gaan vroeg van het land Parkeersysteem Zierikzee wekt nodige wrevel Publiciteit inzage persoonsgegevens levert reacties op 11 Enquête en auto's turven op recreatieve terreinen basis voor beleidplan Vlissingse bedreigd Mercedes gestolen Dienstverlening voor kweken wiet Werkstraf voor mishandelen ex Hennepteler moet aan het werk Goede intenties beloond Twee gewonden bij ongeval in Renesse Driekwart verdachten komt niet opdagen agenda Gewonde 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 31 juli 2002 door Esme Soesman GOES - Als onderdeel van het parkeerbeleidsplan dat Water schap Zeeuwse Eilanden in de maak heeft, heeft het schap zon dag grootscheeps onderzoek uitgevoerd op 33 recreatieve parkeerterreinen. Er zijn zo'n 5700 auto's geteld. Daarnaast turfden de onderzoekers nog eens duizend fout geparkeerde voertuigen. Het waterschap beheert boven de Westerschelde zo'n vijftig re creatieve parkeerterreinen. Op dertien van deze locaties langs de Zeeuwse kust heeft het door het schap ingeschakelde advies bureau BRO mensen geënquê teerd. In totaal zijn 620 bezoe kers ondervraagd. Met als doel wensen en ervaringen van be zoekers over parkeren aan de kust in beeld te krijgen. Naast deze ondervraging zijn aantallen auto's geteld. Behalve op de enquêtelocaties heeft BRO nog eens twintig andere lo caties voor dit doel bezocht. Toevalligerwijs was het stra lend weer en dus erg druk. De beschikbare parkeerplaatsen waren nagenoeg alle bezet. Dat betekent een aanwezigheid van zo'n 5700 auto's. Ook is geteld hoeveel auto's in de directe omgeving van deze officiële parkeerplaatsen fout of illegaal stonden geparkeerd. Het turven leverde zo'n duizend fout weggezette voertuigen op. Met name bij drukke strand- overgangen werd veel illegaal geparkeerd. De bermen lijken daarbij favoriete locatie. Knelpunten De onderzoeksresultaten moe ten het waterschap meer duidelijkheid verschaffen over parkeermogelijkheden en knel punten die zich voordoen langs het Zeeuwse water. Zaken als verschil in tarieven, herken baarheid en inrichting van ver schillende terreinen en beweg wijzering worden op deze wijze in beeld gebracht. De informatie wordt door de organisatie meegenomen in het - nu in de maak zijnde - parkeerbeleidsplan. Het schap wil komen tot een eenduidig parkeerbeleid. Niet alleen als zelfstandige organisatie, maar ook in onderlinge overeenstem ming met andere wegbeheer- ders. Door afstemming van de par keerplaatsen op behoeften van gebruikers en door parkeren be taalbaar te houden, kan verkeer uit dorpskernen worden ge weerd en illegaal parkeren wor den teruggedrongen. Al vaker heeft het schap onder zoek verricht op parkeerterrei nen. Dit jaar nog is bijvoorbeeld een kentekenonderzoek gehou den dat meer inzicht moet geven in verkeersstromen. De resultaten van het zondag gehouden onderzoek zijn nog niet bekend. Het parkeerbe leidsplan moet begin volgend jaar klaar zijn. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het kersverse vergunnin genbeleid voor de binnenstad van Zie rikzee roept zowel bij bewoners als be drijven wrevel en onvrede op. Bij de afgifte van hun parkeerbewijs hebben inmiddels vijftien bewoners en bedrijven bezwaar gemaakt tegen de regels van het nieuwe beleid. De kritiek richt zich met name op de gel digheidsduur van de vergunningen, de verdeling van de binnenstad in vier zones en het maximum-aantal vergunningen én kraskaaxten dat per adres te bemach tigen is. Volgens beleidsmedewerker M. van den Berge van de gemeente Schou- wen-Duiveland zullen alle bezwaren meegenomen worden in de evaluatie van het nieuwe systeem, die komend najaar gehouden wordt. Morgen loopt de afge kondigde overgangsperiode af. Een maand lang hebben inwoners en bezoe kers van de binnenstad van Zierikzee kunnen wennen aan het nieuwe regime waarbij in het centrum alleen nog met een vergunning of tegen betaling de auto geparkeerd worden. De gemeente heeft de foutparkeerders in deze gewennings- maand slechts met een waarschuwing op de nieuwe regels gewezen. Het nieuwe systeem zorgt voor ergernis bij bewoners en bezoekers. Door de klei ne bordjes in het centrum is niet altijd duidelijk welke parkeerplaatsen gereserveerd zijn voor de vergunning houders. Voor Zierikzeënaar P. van den Berge, die zich in de aanloop naar het nieuwe beleid al hevig verzette tegen de gemeentelijke plannen, heeft de eerste maand zijn gelijk aangetoond. ,,Waar ik destijds al voor vreesde, zoals problemen met de tijden (dat de verguning geldig is, red.), is gewoon waarheid geworden. In het Havenkwartier staat het 's avonds stampvol. Volgens M. van den Berge doen meer in woners en ondernemers hun beklag over het nieuwe parkeerregime. „De invoe ring brengt wat weerstand met zich mee, omdat mensen moeten gaan betalen om hun auto te parkeren. Er zijn mensen die er het nut niet van inzien, maar je hoort ook mensen die er blij mee zijn." De on vrede bestaat volgens de ambtenaar met name onder die groep die vraagt wat de gemeente niet kan geven, zoals een twee de parkeervergunning voor een bewoner. Kraskaarten De afgelopen maand zijn meer dan 1300 parkeerbewijzen voor de binnenstad uit gegeven. Hierop zijn dertig reacties ge komen, waarvan vijftien bezwaarschrif ten tegen het Zierikzeese parkeerbeleid. VLISSINGEN - Een 54-jarige vrouw uit Vlissingen is gister ochtend om kwart voor vijf bedreigd door een onbekende au tomobilist. De vrouw reed over de Hermesweg in haar woon plaats toen ze werd klemgereden door een personenauto. Uit de wagen stapte een voor haar onbekende man, die de vrouw beetpakte en haar bedreigde. Toen de Vlissingse begon te gil len, reed de man weg. De politie heeft de zaak in onderzoek. Veel bewoners maken hierin bezwaar te gen het aantal (vijftig) kraskaarten dat jaarlijks maximaal gekocht kan worden. Ook de vergunningtij d en de zonering van het centrum wordt bekritiseerd. Eén van de ondernemers vindt de prijs van de vergunningen voor bedrijven (120 euro; 180 euro) te hoog en wil hetzelfde bedrag als bewoners (20 euro) betalen. Ondanks de kritiek heeft het nieuwe sys teem in de eerste maand ook zijn vruch ten afgeworpen. ,,We hebben signalen gekregen dat toe listen meer naar buiten de stad gaan om hun auto te parkeren", aldus M. van den Berge. Het parkeerterrein aan de Hoofd poortstraat wordt druk bezocht. De Zie rikzeënaar moet dat toegeven. P. van den Berge: „Overdag is het nu een stuk rustiger. Maar het ging ons om de avon den. En 's avonds is het nu nog steeds een zooitje." RENESSE - Een auto van een 50-jarige man uit Bocholtz is gisteren tussen 13.30 en 17.00 uur gestolen van het Transferi um aan de Roelandsweg te Renesse. Het betreft een grijze Mercedes-BenZtype 220D met het kenteken 74-GV-XT. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 42-jaxige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad veroor deeld tot zeventig uur taakstraf. Bij de man wei-den in oktober vorig jaar in de schuur achter zijn woning 141 hennepplanten gevonden. Volgens de Middelburger was hij met het kweken nog maar net begonnenHij had nog niets geoogst. De waarde van de vangst werd geschat op 2500 euro. MIDDELBURG - Voor de mishandeling van zijn ex-vrouw is gisteren in Middelburg een dertigjarige man uit Aardenburg veroordeeld tot veertig uur taakstx-afDe politierechter achtte bewezen dat de man op 3 november vorig jaar in Aardenburg zijn ex bij haar keel had gegrepen en in de struiken had ge duwd. De Aardenburger had toegegeven zijn hand tegen haar keel te hebben gezet. MIDDELBURG-DeMiddelbui'gse politierechter A.Gaakeer veroordeelde gisteren een 45-jax-ige inwoner van Goes voor hennepteelt tot zeventig uur werkstraf. De man begon vorig jaar oktober op zolder met een hennepkwekerij. Toen op 28 november in de woning brand ontstond, werd de kwekerij ontdekt. Er werd 22 kilo wiet aangetroffen. De Goesenaar vertelde samen met een ander de hennepteelt te hebben opge zet. Hij zei het geld nodig te hebben om het schoolgeld van zijn twee dochters te kunnen betalenDoor zijn alcoholverslaving was hij in de problemen geraakt. Volgens raadsvrouw V. Pie- ters was haar cliënt ingegaan op het voorstel van een ander om zijn zolder beschikbaar te stellen. De Goesenaar moet aan Delta Nutsbedrijven nog 428 euro schadevergoeding betalen voor het aftappen van stroom. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Goes moest zich gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter ver- antwooi-den voor mishandeling en ontucht. Zijn alcoholpro bleem speelde een belangrijke rol, maar inmiddels heeft de Goesenaar stappen ondernomen om zijn leven te veranderen. Politierechter A. Gaakeer was daar gevoelig voor en legde de man vijftig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf op. De verdachte had op 25 september vorig jaar in Goes twee mensen mishandeld en een meisje in haar borsten geknepen. Officier van justitie G. Oosterveld had tachtig uur werkstraf geëist. RENESSE - Bij een eenzijdig ongeval op de Hoogenboomlaan in Renesse heeft zich dinsdag omstreeks 15.55 uur een eenzij dig ongeval voorgedaan. Hier bij raakten de twee inzittenden gewond. Achter het stuur zat een dertig jarige man uit Schiedam. De be stuurder, die een flinke slok op had, belandde in de Hoogen boomlaan met zijn auto in de linkerberm. Bij het terugsturen kwam de au to in de rechts naast de weg gele gen sloot tei-echt en kwam klem te zitten tussen een boom en het talud van de sloot. De bestuur der en een inzittende, een 28-ja- rige man uit Rotterdam, konden op eigen gelegenheid uit de auto komen. Beiden zijn per ambulance overgebracht naar het zieken huis. Het is niet bekend welke verwondingen ze opliepen. Na behandeling kon het tweetal naar huis. De bestuurder is een bloedproef afgenomen. De auto is geheel vernield. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Parkeercontroleurs worden aangesproken door een bewoner van de Manhuisstraat in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Het extreem warme weer zorgde gisteren voor een bijzonder magere opkomst bij de zitting van de Middelburgse politierechter. Driekwart van de opgeroepen verdachten bleef kennelijk lie ver thuis of had haar vertier el ders gezocht. De zitting verliep dan ook onge woner dan gebruikelijk. In de ochtenduren werden zeven za ken bij verstek afgedaan, zeven werden aangehouden, twee dagvaardingen wax-en nietig en het kwam slechts bij vier ver dachten tot een echte behande ling. Een absoluut laagterecord. Ook de x-aadslieden Bals, Dinge- manse en Kalle werden niet ge spaard. Ze hadden zich voor niets voor bereid op hun strafzaak, waarin vier verdachten van het stelen van parkeerautomaten in Re nesse waren opgeroepen. Zij keerden onverrichter zake naar huis, omdat hun cliënten niet aanwezig waren. De afwezigheid van hun cliën ten was echter deels te wijten aan de aanvoerproblemen van twee gedetineerden uit gevan genissen elders in het land. Door forse vertraging konden zij niet op tijd in Middelburg zijn. Voor de politierechter aanleiding om de zaak tegen de vier aan te hou den. door Rinus Antonisse PHILIPPINE - Voor de Zeeuwse akkerbouwers pakt het warme weer gunstig uit. Vroeger dan gebruikelijk zijn de boeren op de velden aan de slag gegaan onx de tarwe te oogsten. Overal zijn de grote combines druk in de weer, tot aan 's avonds laat toe. Want eenmaal begonnen, willen de boeren ook zo snel mogelijk het gewas van het veld hebben. Een enkeling wilde niet langer wachten en begon afgelopen zondag al met het dorswerk. Volgens Joris van Waes, voorzit ter vakgroep akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), is de tar- we-oogst doorgaans pas begin augustus aan de orde. „Maar de percelen die op tijd gezaaid zijn, daar is de tarwe gewoon rijp, er mankeert helemaal niets aan. Er zijn nog wel percelen die nog moeten komen, met name waar herzaaid is. Met deze hete perio de rijpt het graan wel snel af." Van Waes heeft het idee dat de kilogram-opbrengsten best goed zijn. Pluspunt van het war me weer is dat de tarwe in de ochtenduren snel droogt. Dat spaart de boeren ook droogkos- ten. De oogst kan pas aanvan gen als de vochtgraad van de tarwe beneden een bepaalde grens zit. „We beginnen nooit voor tien uur met dorsen. Dan is de zon er volop door en de mor gendauw is er uit. Dan draait het als een tierelier", aldus Van Waes. Plantuien Eerder al kwam de oogst van het graszaad op gang. Daarvan zijn de meeste percelen inmiddels gedorst; de laatste percelen worden geroofd. De opbreng sten zien er goed uit, zegt Van Waes. Dat geldt ook voor de plantuien, die volop gerooid zijn. Voor de uien die nog op het land staan, mag van de nieuwe mi nister van Landbouw alsnog met bepaalde bestrijdingsmid delen tegen de beruchte meel dauw gespoten worden. Die toe stemming komt voor een aantal boeren te laat; daar is de ziekte al te ver doorgedrongen. Het vlas is volop getrokken en ligt nu te dauwroten op het land. Van Waes bevestigt dat sprake is van een goed groeiseizoen. „Het is enorm hard gegaan." Daarom ook is de tarwe-oogst vroeger aan bod. Mogelijk zal ook het rooien van de aardappelen eer der beginnen. Over de op brengst is de ZLTO-voorman minder optimistisch. „Er hangen minder knollen aan. Dat is een speling van de natuur. Tijdens de knolzetting zat het weer niet mee. Doordat er min der knollen zitten, zijn ze wel eerder groot en het kan best zijn dat de aardappeloogst vlotter kan verlopen." STREEKACTIVITEITEN SEROOSKERKE - Einde Prunjeweg, 13.30 uur: Excursie PlanTuleluur; ZIERIKZEE - 1e Weegje, 8.00 uur: Vlooi enmarkt. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Bewoners van de gemeente Schouwen-Duive- land die willen weten of hun persoonsgegevens het afgelo pen jaar zijn opgevraagd kun nen hiervan een overzicht op vragen bij de gemeente. Met ingang van dit jaar is de ge meente wettelijk verplicht haar inwoners jaarlijks op deze mo gelijkheid te wijzen. Sinds die publicatie vorige week donder dag hebben zich twee bewoners gemeld voor dit overzicht. Met de Gemeentelijke Basisad ministratie Persoonsgegevens (GBA) houden gemeenten de persoonlijke informatie over him inwoners bij. Naast naam, adres en burgerlijke staat zijn in dit systeem ook gegevens als de nationaliteit, geboortedatum en de gezinssamenstelling te vin den. In principe blijft deze bron voor het overgrote deel van de geïnteresseerden gesloten. De gegevens worden in bijzon dere gevallen wel afgegeven door de gemeente. Door het mi nisterie van Binnenlandse Za ken zijn specifiek een aantal overheidsinstellingen, zoals bijvoorbeeld de belasting dienst, aangewezen die bij wij ziging van de deze informatie automatisch op de hoogte wor den gesteld. Ook 'bijzondere derden' als pensioenfondsen mogen gebruik maken van het gemeentelijk bestand. Naast deze aangewezen instan ties doen ook andere partijen geregeld een beroep op de in houd van het GBA. R. Deurloo, specialist GBA op de afdeling burgerzaken, noemt deze de zo geheten 'ad hoc-aanvragen'. Een advocaat of curator die ie mand een dagvaarding wil stu ren, kan zo ook bij de gemeente aankloppen. Ook bij juridisch onderzoek worden nog wel eens persoonsgegevens opgevraagd. Deze afgifte is niet tegen te gaan. „Je kunt geheimhouding van de persoonlijke gegevens bij de gemeente aanvragen. Daar mee houd je niet alles tegen, maar bij afgifte ervan word je vantevoren geïnformeerd." Sinds de invoering van het GBA in 1994 kunnen inwoners zien welke bijzondere (ad hoe) aan vragen voor hun gegevens zijn ingediend. Maar tot nu toe wordt daar amper gebruik van gemaakt. Nu de gemeente ver plicht is om inwoners te wijzen op de mogelijkheid om een over zicht te vragen zal dat waar schijnlijk veranderen. Deurlo: Privacy staat erg in de belangstelling; bescherming er van leeft volop in de maat schappij De inzage is een recht van de bewoners, al waar schuwt de ambtenaar geen hooggespannen verwachtingen van een overzicht te hebben. Al leen de bijzondere aanvragen staan hierop vermeld en dan moet er meer gevraagd zijn dan 'alleen de zogenaamde tele- foonboekgegevens' als naam en adres. ZIERIKZEE - Een 17-jarige jongen uit Zierikzee is gisteren gewond geraakt bij een val op de Levensstrijdweg in Zierikzee. Hij ging rond 16.00 uur in de bocht langs de Zeedijk onder uit. Later bleek dat de val ver moedelijk is veroorzaakt door een plas olie op de weg. De jon gen heeft zes hechtingen in zijn elleboog. Advertentie In Wilhelminapolder werd het graszaad geoogst. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen foto Dirk-Jan Gjeltema Hufflfllil 'gMMf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31