Wakend oog let op badgasten PZC Harde schippershistorie in beeld 'GELICHT Gedicht Achterberg inspireert tot serie bijzondere bootjes 10 Recordaantal bezoekers op Gentse Feesten Strandwacht Raad van State steunt Veere in actie tegen uitloop kippenboer Goesenaar protesteert in hoger beroep tegen straf wegens ingooien ruiten kunst cultuur Eurobiljetten zijn niet wasmachinebestendig Verzet tegen vergunning mini-camping afgewezen woensdag 31 juli 2002 door Wout Bareman GENT - De Gentse Feesten heb ben dit jaar een recordaantal bezoekers getrokken. Haven- schepen en 'feestenburgemees ter' Daniël Termont maakte gis teren bekend dat het tiendaagse evenement is bezocht door meer dan anderhalf miljoen bezoe kers. Dat is ongeveer honderd duizend mensen meer dan vorig jaar. Topdagen waren vrijdag 26 en zaterdag 27 juli. De feestelijkheden worden door steeds meer Nederlanders be zocht. Naar schatting waren het er dit jaar enkele honderddui zenden, onder wie vele duizen den Zeeuwen. Hoewel Termont uiterst tevreden is over de fees ten, vraagt hij zich af of de grens niet is bereikt. „Kan de stad een dergelijke groeiende volkstoe loop nog" wel aan?" Nu al staat vast dat het gebied in het stads centrum waar de feesten zich concentreren mede uit veilig heidsoverwegingen niet verder kan worden uitgebreid. Vast staat ook dat de stad volgend jaar minder geld beschikbaar heeft. De politie zette dagelijks bijna 130 man in. Het kostte de stad ruim 350.000 euro. Het aantal vastgestelde overtredingen steeg vergeleken met vorig jaar met ruim honderd van 231 naar 333. Politietopman Carlier heeft daar een uitleg voor. „Als je duidelijk zichtbaar staat op gesteld op verschillende plaat sen, moet je ook veel vaker tus senbeide komen en registreer je dus meer. Ik noem het daarom geen criminaliteitscijfer, maar een activiteitencijfer." Feestenburgemeester Termont wil een aantal zaken volgend jaar anders aanpakken. De aan loop in de jachthavens moet in betere banen worden geleid, het aanbod van activiteiten voor gezinnen en ouderen in de mid daguren dient extra aandacht te krijgen en verder moeten de evenementen op de verschillen de stadspleinen beter op elkaar worden afgestemd. Wat meeviel, was de afvalhoop. Er werd zo'n vijfhonderd ton af val opgehaald. Die hoeveelheid steeg niet uit boven die van vo rig jaar. door Henk Postma Verboden voor honden en paarden. Open vuur en luide muziekniet toe gestaan. En pas op: passerende zee schepen veroorzaken soms grote vloed golven, wees hierop bedacht, vooral wanneer u het water ziet wegtrekken. Het loopt tegen de middag. Tempera tuur 29 graden. Windkracht 2. Een spiegelgladde zee. Laaghangende mist boven de einder. Nu al, op dit vroege uur, zijn de stran den aardig vol aan het lopen. Onder een bonte mengeling van parasols en tent jes hangt, zit en ligt een lome schare goeddeels ontblote, bruin- en roodver brande recreanten, omgeven door ener giek rondrennende kindertjes. De zee, die zich al de hele ochtend aan het te rugtrekken is, heeft een zandvlakte vrijgemaakt die zich uitstrekt tot ver voorbij de bunker met het windorgel op het Nollenhoofd. Het is één van die veelal korte periodes in het jaar waarop instanties die zich toeleggen op de bevordering van het vreemdelingenverkeer foto's laten ma ken voor wervende brochures die Vlis- singen afficheren als de ideale bad plaats. 'Vlissingen, bruisend als de branding', zetten ze daar dan vetge drukt bij. Maar als dat waar is, dan moet het een doodsaaie stad zijn. Want juist op dit soort dagen houdt de zee zich koest. Van bovenaf bekeken heerst in dit pa norama van zand, zee en mensenmassa de gemoedelijkheid van de rust. Geen huisdieren, en dus ook geen uitwerpse len waar je over weg kan glijden. Geen stinkende barbecues, geen lawaai van verkeer of muziek. Alleen brandend zand, verkoelend water, als rust- en speelplaats van een onafzienbare me nigte brave bloterikken. Bekeuring Van dichtbij bekeken blijkt de vrede enigszins bedrieglijk. Want kijk, daar op het zand, even onder de Noïlendijk, schrijft Albert Dijkstra een bekeuring uit. Hij is de chef van de strandwacht, een ploegje van t waalf wakkere knapen die over orde, veiligheid en lieve vrede waken. Het zijn wachters die door het gemeentebestuur zijn aangesteld, en daar een salaris voor ontvangen. Net als die andere wachters die in de stad op foutparkeerders jagen. Alleen, de strandwacht is van een wat ander kali ber: veel minder streng, en allesbehalve onderwerp van misbaar en spot. Wie op het strand over de schreef gaat, Ook het opzetten van de strandstoelen is een klusje voor de strandwachten. krijgt eerst een waarschuwing, en als daar niet meteen naar geluisterd wordt, volgt vaak nog eens een dringend, maar beslist verzoek om zich aan de regels te houden. Ja, en als dan blijkt dat de be trokkene hardleers is, dan krijgt Albert Dijkstra van z'n mannen een seintje, en dan slingert hij de boosdoener onver biddelijk op de bon. Zoals nu dat groep je badgasten dat met hond op het zand was neergestreken, kennelijk met de gedachte: 'niemand maakt ons wat'. Sinds zondag, toen de hittegolf in alle hevigheid toesloeg, is de strandwacht van 's ochtend vroeg tot 's avonds laat op volle sterkte paraat. Niet alleen is het dit jaar precies in de bouwvakva kantie hoogzomer geworden, er is nu ook een veel groter gebied te bewaken. Door zandopspuitingen is begin dit jaar een 'ontzettend mooi groot strand' ontstaan. En daar komt nog eens bij dat het juist deze dagen midden op de dag laag water is. Met als gevolg dat de vloedlijn nu ontzettend dicht op de vaargeul ligt. „Extra opletten dus", zegt Albert Dijk stra ,Nu de temperatuur van het water aangenaam begint te worden, zoeken steeds meer mensen verkoeling, en dan zit je zo in die vaargeul en de stroming die daar staat.Er ligt continu een boot klaar om mensen te waarschuwen, of om hulp te bieden daar waar dat nodig is. En er zijn continu strandwachten die langs de vloedflijn patrouilleren. De afgelopen twee topdagen moest de ehbo-kist van de strandwacht er al dik honderd keer aan te pas komen. Splin ters verwijderen. Schaaf- of snij won den behandelen. En badgasten helpen die onder cle hitte waren bezweken. Daar zijn er de afgelopen dagen twaalf foto Ruben Oreel van geweest, vrijwel allemaal vrouwen. „Meestal gewoon een kwestie van te lang in de zon liggen, en te weinig drin ken", zegt Dijkstra. Zeeschepen Roy Alting, één van de strandwachten die uit de jeugdbrandweer afkomstig is, viste onlangs nog een meisj e van vijf uit het water. Die dreigde te worden mee gesleurd door de golf van een passerend schip. Moeder had zelf nog proberen in te grijpen, maar die werd zelf ook dooi de deining meegezogen. Grote passe rende zeeschepen, die grote golven ver oorzaken, zorgen er dagelijks wel enke le keren voor dat de strandwacht de alarmfase moet afkondigen. Het Schel- de-coördinatiecentrum, dat het scheepvaartverkeer regelt, waar schuwt meestal een half uur tevoren. En dan gaat de strandwacht op volle sterkte naar de vloedlijn om zoveel mo gelijk mensen weg te fluiten. „We con centreren ons op de kinderen, maar we letten ook op volwassenen. Want soms is het zo krachtig dat ook die niet over eind blijven." door Arjan Schuiling GRIJPSKERKE - Kippenhou der G. van de Zandschulp uit Grijpskerke mag voorlopig geen gebruik maken van de uit loop die hij heeft aangebouwd aan zijn kippenstal aan de Mid- delburgseweg. De eigenaar van 16.500 kippen heeft zonder succes bij cle Raad van State in Den Haag schor sing verzocht van het besluit van B en W van Veere waarin hem niet wordt toegestaan de uitloop van vier hectare te ge bruiken. Vliegenoverlast Het gemeentebestuur baseert het besluit op het feit dat dit Duitse Freilandsysteem, waar bij een zogenaamde wintergar- ten en de uitloop worden vast- gebouwd aan de kippenstal, niet is vergund. Bovendien vre zen B en W van Veere voor vlie genoverlast als alle kippen zich in de uitloop ophouden. Kippenhouder Van de Zand schulp stelt daar tegenover dat lang niet al zijn kippen van de uitloop gebruik zullen maken. Zolang hij het Freilandsysteem niet kan toepassen, zijn de eie ren minder waard en hij heeft dan ook vergunning aange vraagd voor het systeem. Volgens de Raad van State I staat nog niet vast dat het nieuwe systeem ook daad werkelijk vergund zal worden. Onder die omstandigheden heb- I ben B en W van Veere de kippen- I houder terecht verboden de kip pen alvast in de uitloop toe te laten. In de ogen van de aanklaagster is een werkstraf van twintig uur en betaling van de helft van de schade een rechtvaardige straf voor de man uit Goes. De 22-jarige werd samen met een van de twee broers door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot veertig werk straf en vergoeding van de vol ledige schade van 363 euro. Een van de broers bekende samen met cle 22-jarige in nacht van 4 juli vorig jaar de ruiten te heb ben ingegooid. door Frank de Klerk GOES - Een 22-jarige inwoner van Goes ontkende gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof twee ruiten te hebben ingegooid bij shoarmazaak Tel Aviv in de Magdalenastraat in Goes. Hij zei die nacht thuis in bed te hebben doorgebracht. Hoewel de man alle schijn tegen zich had, bracht zijn ontkenning hofaanklager A. Kaptein aan het twijfelen. Zij deed het ge rechtshof het voorstel twee broers te horen, die belastende verklaren tegen de jongeman hebben afgelegd. „Het zou kun nen zijn dat de twee broers een opzetje hebben gemaakt om de ze man de schuld te geven", op perde de aanklaagster. Als het gerechtshof geen be hoefte heeft aan het horen van deze getuigen, kan volgens Kaptein in hoger beroep een la gere straf worden opgelegd dan het vonnis van de politierechter. Wraakactie De man uit Goes hield het op een j wraakactie van de broer, Deze J was korte tijd voor het incident j door cle politierecher veroor- deeld voor mishandeling van de verdachte. Deze zit nog steeds te wachten op de schadevergoe ding van 750 gulden, die hij toen I door de rechter kreeg toege kend. Uitspraak volgt over twee we ken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Bootjes in 't bij zonder' is de titel van de nieuwe tentoonstelling in galerie Bed- deweeg in Zierikzee. Het betreft een presentatie van schilderijen van zes Schouwse vrouwen die gemeen hebben dat ze allen al geruime tijd les krijgen van beeldend kunstenaar Ben Ver minnen uit Bennebroek. Hij stimuleerde hen op basis van een gedicht van Gerrit Achter berg de creativiteit eens de vrije loop te laten gaan. Die opdracht resulteerde een bijzondere col lectie bootjes in allerlei soorten én maten, van realistisch tot zeer geabstraheerd en van uit bundig kleurrijk tot werk met een zachte, dromerige sfeer. Het feit dat de uiteenlopende in terpretaties van deze zes Schouwse schilderessen nu in één expositie worden getoond, is mogelijk gemaakt door gale riehouder Robert Cöhrs. Hij bood kunstenares Nelly Nelis- sen het gebruik van De Bedde- weg aan voor een 'leuke ten toonstelling'. Zij besloot enkele van haar medecursisten bij Ben Verminnen uit te nodigen daar werk voor in te leveren. „Met zes exposanten loop je dan al snel het gevaar, dat het te rommelig wordt. Daarom heb ik gekozen voor één specifiek thema.", zegt Nelisse. Zelf verrast ze met het schilderij De laatste stad. Ze toont daarin dat ze het echte figuratieve werk nu toch drastisch durft los te laten. Elementen als water, zeilen, maan en lucht zijn wel herkenbaar, maar in zo'n op merkelijke vormgeving dat de compositie aandacht afdwingt. Dat geldt ook voor een schilderij waarbij ze gebruik makend van stempeltechniek een beeld schept van papieren bootjes weerspiegeld in het water. Italiaans Ellen Hondius toont haar voor keur voor aquatinten in twee Italiaans aandoende scheepsta- ferelen met als titels La Barca en La LunaMooi contrast daar mee biedt ook haar collage van gemengde techniek waarin ze juist een fel gekleurde rood/- blauw combinatie toont. Dorien Gast laat in twee ab stracte schilderijen haar fanta sie volledig de vrijeloop. Ookzij blijkt een voorkeur voor rode en blauwe tinten te hebben. Bij Jos Penning overheerst door het ge bruik van donkere kleuren vooral de alles overheersende rust van de nacht die boot en water lijkt in te pakken. Coby Geervliet volgt de lessen van Verminnen pas een jaar en is dan ook de prilste onder de ex posanten. Aan haar schilderij van drie fraai gestileerde boot jes op rij is clat in elk geval niet af te zien. Fransje van der Swan tenstotte toont dat ze zowel met klassieke als meer geabstraheerde vorm geving uit de voeten kan. De expostie 'Bootjes in 't Bijzonder' in galerie Beddeweeg is tot en met 21 september geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Een maquette van een historisch Belgisch binnenvaartschip. foto Charles Strijd Een werk van Nelly Nelissen: papieren bootjes die weerspiegelen in het water. foto Marijke Folkertsma door Kris Naudts GENT - „Tjonge, dit is echt jeugdsentiment". De Vlaamse vrouw van veertig, dochter uit een schippersgezin, zal het tij dens haar bezoek aan de ten toonstelling nog diverse keren herhalen. Ze heeft net, heel van nabij, de foto bekeken van het schippersinternaat waar ze een deel van haar jeugd sleet. 'IJze ren schippers op houten sche pen', heet de expositie die de re cente geschiedenis vertelt van de Belgische binnenvaart van het einde van de negentiende eeuw tot rond 1960. Bij het hoofdstuk 'Werken op het schip' gekomen, begrijpt de bezoeker meteen waarom de sa menstellers van de tentoonstel ling op de naam zijn gekomen. Een foto toont drie jonge vrou wen en een meisje van pakweg tien jaar oud, met blonde krul len en witte japon, op het jaag pad eendrachtig sleurend aan het vrachtschip waarmee de fa milie het dagelijks brood ver diende. In niet alle schippersge- zinnen reikten de financiële middelen zover dat er paarden of muilezels konden worden in gezet of om scheepstrekkers in te huren. „Op het schip is het anders wer ken dan aan de wal", zo vangt een volgend hoofdstuk aan. Waarop de bezoeker rustig de tijd neemt om een prachtige ode aan het anker te lezen: „Wan neer wij 's avonds laat in de don kere nacht voor anker komen liggen, dan is steeds groot het gevaar dat het anker niet hou den zal en zal begeven, en ons schip op drift zou geraken. O, dan betrouwen wij op ons anker. O, zinnebeeld der hoop; o, ij zere vorm op u rust gans onze hoop." In een hoek van de zaal is de in tact gebleven roef- of leefruimte gebouwd van de 'Edimas', met donker houten meubilair, het kolenkacheltje met erboven een schouwmantel met veel te grote klok en de ingemaakte goot steen naast de bedstee. Een knappe reeks foto's voert door het vaarwegermet met bruggen, sluizen en scheepslif- ten die er toen charmanter uit zagen. Met op het water scheep jes als de 'bak van Charleroi' of 'baquet de Charleroi', in de volksmond het 'bakeetje', waarvan de afmetingen werden bepaald door de sluizen op het kanaal Brussel-Charleroi. De scheepstypes evolueren na tuurlijk en steeds meer kleine werfjes gaan dicht. Op de ten toonstelling blijft de aandacht voor de technische evolutie ech ter ondergeschikt aan deze van het menselijk aspect van het schippersbestaan. De samen stellers gingen met schippers en oud-schippers praten. Dat le verde fraaie getuigenissen op. De debuterende schippers vrouw, die even aan het roer moest omdat haar man in de machinekamer was, herinnert zich volgend grappig voorval. „We waren net een sluis uit. Er kwam me een schip tegemoet en dat riep mij via de marifoon op. .'Buurvrouw, bent u alleen?', zei de naastvarende schipper, Ik dacht: 'wat gaat hem dat aan?' en antwoordde heel onnozel: 'hoezo buurman, wat wou je dan?' Het was even stil aan de andere kant toen ik stotterend hoorde: 'uhm, ik bedoel, komen er nog schepen achter u?" Of een schippersvrouw over haar prille jeugd aan boord van het ouderlijke schip: „Het was altijd een prachtig zicht als moeder waste, dan hing het lin nen in de wind als kleine vlag gen." In een tweede luik wordt het werkelijke schippersleven ge confronteerd met de voorstel lingen ervan in de schilder kunst. Ook in de 'kunstkamer' spreken schippers tot de bezoe ker. Over de negen weken lange schippersstaking van 1975. „Door de lange staking konden veel schippers de kop niet boven water houden. Giften van de groentenboer en van alles en ie dereen waren meer dan wel kom", vertelt oud-schipper Francois. Aansluitend toont het museum uit de eigen collectie enkele van de oudste touwslagerswielen en vlechtmachines. Het hoofdstuk touwslagerij kwam tot stand met medewerking van de Ne derlandse Lankhorst Touwfa- brieken en het Fries Scheep vaartmuseum in Sneek. Zeeheld Michiel Adriaenszoon de Ruy- ter begon zijn glansrijke loop baan als knecht in een Vlissing- se touwslagerij. Scheepsmaquettebouwer Wal ter Birnie, afkomstig uit Rotter dam en sinds jaren in Gent werkzaam, exposeert enkele schitterende exemplaren uit zijn atelier voor historische scheepsmodellenbouw. Pronk stuk is de zeventiende-eeuwse driemaster 'De Groningen' met zijn tachtig kanonnen, bijge naamd 'de zwarte arend', omdat op de spiegel de arend van de Habsburgers prijkte. IJzeren schippers op houten sche pen, tot 27 oktober in Museum voor Industriële Archeologie en Textiel in Gent; dinsdag tot zondag van 10.00 tot 18.00 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Groot was de verbazing bij A. Desmedt van Bakkerij Bart in Middelburg. Een aantal echtheidskenmer- ken van het vijf eurobriefje bleek onder de blauwe lamp af wezig. Zijn vermoeden dat sprake was van een vals briefje werd min of meer bevestigd door een Middelburgse bank, die het biljet innam. Zijn verba zing werd nog groter, toen hij zelf een biljet van vijf euro in de wasmachine stopte, waar ook een aantal echtheidskenmerken door verdwenen. Bij het opmaken van de kas, af gelopen zaterdag, zag één van de medewerkers van Bakkerij Bart een duidelijk verschil in de biljetten van vijf euro. „De me talen balk op het briefje was een beetje vaag geworden. Vervol gens hebben we het onder de blauwe lamp gelegd en toen bleek dat de vlag en de brug, die fel groen moeten opkleuren, dat niet deden." Desmedt bracht het briefje naai de bank. Die controleerde het biljet ook op de echtheidsken merken en nam het vervolgens in. „Maar ik twijfelde een beetje of het nu echt wel een vals brief je was." Desmedt nam de proef op de som. Hij dacht dat het briefje misschien wel per onge luk was meegewassen. Daarom stopte hij zelf een biljet van vijf euro in de wasmachine. „Toen bleek dat de vlag en de brug opnieuw niet oplichtten." Een woordvoerder van De Ne- derlandsche Bank bevestigt het verhaal van Desmedt. „Bij de oude guldenbiljetten gebeurde dat ook." De verklaring is sim- i pel. In waspoeder zit bleekmid del en dat tast de briefjes aan. i Volgens de bank heeft datte ma ken met de samenstelling van de briefjes. Die zijn van katoen ge maakt. Vergeten Volgens de woordvoerder van De Nederlandsche Bank is een gewassen bankbiljet gewoon geldig, ook al verdwijnen de op- 1 lichtende kleuren na een was beurt. Hij zegt dat het regelma- tig voorkomt dat briefjes in de wasmachine verdwijnen. „Dat is vooral bij kleine coupures het geval. Mensen steken die in hun kontzak of borstzakje, vergeten ze en dan worden ze meegewas- sen." De vale briefjes worden er door een sorteermachine bij De j Nederlandsche Bank uitgepikt. „De biljetten kunnen gewoon gebruikt worden. Er zijn vol doende andere kenmerken om te kunnen achterhalen of het briefje echt is." Desmedt heeft vervolgens ook briefjes van 10,20 en 50 euro ge wassen. Ook daar verdwenen de kleuren.,Ik stond echt met gro te ogen te kijken." De bakker gaat de biljetten vandaag met j zijn andere kasgeld inleveren bij zijn bank. „Ik ben benieuwd i of de sorteermachine de biljet ten eruit haalt." door Arjan Schuilinq GAPINGE - B en W van Veere hebben agrariër H. Harpe aan de Schellachseweg in Gapinge terecht toegestaan om bij zijn gemengde agrarische bedrijf ook een mini-camping op te zet ten. Voormalig omwonende J. van Nieuwenhuyzen heeft de milieuvergunning van Harpe vergeefs aangevochten bij de Raad van State in Den Haag. Het Haagse rechtscollege oor deelt dat Van Nieuwenhuyzen zijn bezwaren over mogelijke strijdigheid met het bestem mingsplan en het gevaar voor bodemverontreiniging niet van meet af aan heeft ingebracht. D at is in strij d met de Algemene Wet Bestuursrecht (AWB) en de voormalig omwonende wordt voor wat betreft die klachten dan ook niet-ontvankelijk ver klaard door de Raad van State. Het Haagse rechtscollege gaat wel inhoudelijk in op de bezwa ren rond mogelijke geluidsover last van de camping. Volgens de Raad van State heeft het Veerse gemeentebestuur de tuin terecht beschouwd als een be stemming waarvoor geen speci ale bescherming tegen geluids overlast is vereist. Ook alle andere bezwaren van Van Nieuwenhuyzen worden door het Haagse rechtscollege in deze voorlopige uitspraak van tafel geveegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24