Schap bekijkt parkeren aan kust Groot Eiland is stil, maar duister 9 Hansweertse school De Eendracht mag zelfstandig blijven Eind goed al goed op Banjaardstrand Driekwart van verdachten komt niet opdagen Enquête en auto's turven op recreatieve terreinen basis voor beleidplan Drietal betrapt tijdens stelen van koelkast Bunker werd gebruikt als xtc-laboratorium ZOMER IN ZEELAND zeeuwse almanak Vreemde bietjes VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE door Rob Paardekam HANSWEERT - Basisschool De Eendracht in Hansweert, die vorig jaar onder de opheffings norm van 59 leerlingen zat, krijgt dispensatie van het mi nisterie van Onderwijs. Dat be tekent dat D'n Bogerd in Waar de geen nevenvestiging wordt van De Voorhoute in Kruinin- gen. Omdat De Eendracht (open- baaronderwijs) vorig jaar okto ber slechts 55 leerlingen telde, dreigde het ministerie van On derwijs de geldkraan dicht te draaien. De opheffingsnorm be draagt immers 59. Om sluiting van de Hansweertse school te voorkomen werd een construc tie bedacht waar ook enkele MIDDELBURG - Het warme weer zorgde gisteren voor een bijzonder magere opkomst bij de zitting van de Middelburgse politierechter. Driekwart van de opgeroepen verdachten bleef kennelijk liever thuis of had haar vertier elders gezocht. De zitting verliep dan ook onge woner dan gebruikelijk. In de ochtenduren werden zeven za ken bij verstek afgedaan, zeven werden aangehouden, twee dagvaardingen waren nietig en het kwam slechts bij vier ver dachten tot een echte behande ling. Een absoluut laagterecord. De strafpleiters Bals, Dinge- manse en Kalle hadden zich voor niets voorbereid op hun strafzaak, waarin vier verdach ten van het stelen van parkeer automaten in Renesse waren opgeroepen. Door vertragingen op de weg konden twee cliënten niet op tijd op de zitting zijn. Ze moesten uit gevangenissen el ders in het land komen. De rech ter hield de zaak aan. andere openbare scholen uit de gemeente Reimerswaal bij be trokken waren. Basisschool D'n Bogerd in Waarde zou een nevenvestiging worden van De Voorhoute in Kruiningen. Op die manier zou het aantal openbare basisscho len in Reimerswaal van zes naar vijf gaan, waardoor de gemid delde schoolgrootte wordt ver hoogd. De Eendracht zelf kon geen nevenvestiging worden, omdat er in dat geval binnen een straal van drie kilometer geen andere openbare basisschool mag zijn. Die is er wel, in Scho- re, dat bij de gemeente Kapelle hoort. Dispensatie Nu blijken alle plannen overbo dig. De Federatie Openbaar On derwijs Reimerswaal (FOOR) kwam ex-achter dat een school in Oost-Nedexdand, die in dezelfde situatie verkeerde, een jaar dis pensatie kreeg van het ministe rie. De FOOR heeft de staatsse cretaris verzocht ook voor De Eendracht zo'n regeling te tref fen. Die heeft dat inmiddels toe gezegd. De omvorming van D'n Bogerd tot nevenvestiging is daarmee van de baan. De kans is klein dat De Een dracht op korte termijn weer in de problemen komt. De school, die een lange periode van perso nele problemen kende, heeft de zaken weer op orde. Het aantal leerlingen overstijgt inmiddels de zestig. Daaxmxee wordt de op heffingsnorm ruimschoots ge haald. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge 0113-341688 BEVELANDEN/THOLEN woensdag 31 juli 2002 door Esme Soesman GOES - Als onderdeel van het parkeerbeleidsplan dat Water schap Zeeuwse Eilanden in de maak heeft, heeft het schap zon dag grootscheeps onderzoek uitgevoerd op 33 recreatieve parkeerterreinen. Er zijn zo'n 5700 auto's geteld. Daarnaast turfden de onderzoekers nog eens duizend fout geparkeerde voertuigen. Het watei-schap beheert boven de Westerschelde zo'n vijftig re creatieve parkeexterreinen. Op dertien van deze locaties langs de Zeeuwse kust heeft het door het schap ingeschakelde advies bureau BRO mensen geënquê teerd. In totaal zijn 620 bezoe kers ondervraagd. Met als doel wensen en ervaringen van be zoekers over parkeren aan de kust in beeld te krijgen. Naast deze ondervraging zijn TERNEUZEN - Een vrouw en twee mannen hebben gisteren rond 13.10 uur geprobeerd een koelkast te stelen uit een winkel aan de Vlooswijkstraat te Ter- neuzen. Een 32-jarige vrouw uit Terneu- zen leidde een winkelbediende binnen af. Ver-volgens gingen een 39-jai'ige Tex-neuzenaar en een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats er met de koelkast vandooi". De winkel bediende sloeg alarm en twee collega's gingen de dieven ach terna. Buiten troffen ze de twee mannen met de koelkast aan. De dieven zetten de koelkast neer en gingen ervandoor na een van de twee winkelbediende een klap in het gezicht te hebben ge geven. De man ging onderuit. De politie kon de mannen en de vrouw aanhouden. aantallen auto's geteld. Behalve op de enquêtelocaties heeft BRO nog eens twintig andere lo caties voor dit doel bezocht. Toevalligex-wijs was het stra lend weer en dus erg druk. De beschikbare parkeerplaatsen waren nagenoeg alle bezet. Dat betekent een aanwezigheid van zo'n 5700 auto's. Ook is geteld hoeveel auto's in de directe omgeving van deze officiële pai'keerplaatsen fout of illegaal stonden geparkeerd. Het turven leverde zo'n duizend fout weggezette voex-tuigen op. Met name bij drukke strand- overgangen werd veel illegaal geparkeerd. De bennen lijken daarbij favoriete locatie. Knelpunten De onderzoeksresultaten moe ten het waterschap meer duidelijkheid verschaffen over parkeermogelijkheden en knel punten die zich voordoen langs het Zeeuwse water. Zaken als verschil in tarieven, herken baarheid en inrichting van ver schillende terreinen en beweg wijzering worden op deze wijze in beeld gebracht. De informa tie wordt door de organisatie meegenomen in het - nu in de maak zijnde - parkeerbeleids plan. Het schap wil komen tot een eenduidig parkeerbeleid. Niet alleen als zelfstandige organi satie, maar ook in onderlinge overeenstemming met andere wegbeheex'ders. Door afstem ming van de parkeerplaatsen op behoeften van gebruikers en door parkeren betaalbaar te houden, kan verkeer uit dorps kernen worden geweerd en ille gaal parkeren worden tenigge- dx'ongen. Al vaker heeft het schap onder zoek verricht op parkeerterrei nen. Dit jaar nog is bijvoorbeeld een kentekenonderzoek gehou den dat meer inzicht moet geven in verkeersstromen. De resulta ten van het zondag gehouden onderzoek zijn nog niet bekend. Het parkeerbeleidsplan moet begin volgend jaar klaar zijn. Op het Banjaardstrand in Kamperland werd gisteravond het openluchtspektakel De Springende Os opgevoerd, foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam KAMPERLAND - Ondanks de dreigende regen kwamen enkele honderden mensen gisteravond naar het Banjaardstrand om het openluchtspektakel De Springende Os te bekijken. Hun moed werd beloond; het slechte weer beperkte zich tot het toneel stuk. Het stuk vertelt over de bewoners van Wis- senkerke anno 1726. Tijdens een zware stox-m vergaat een schip op de Onrustplaat. De schout verbiedt de inwoner-s van Noord- Beveland te strandjutten, zodat de kostbare lading van het schip aan hun neus voorbij dreigt te gaan. Natuurlijk luisteren de bewoners niet. Als de schout erachter komt dat ze toch op het strand zijn geweest, wordt één van hen ge vangen genomen. Natuurlijk loopt het goed af. Als de Wissenkerkenaren op slimme wij ze aantonen dat de schout een bedrieger is, gaat hij de gevangenis in en keert de verlo ren zoon terug in het doxp en bij zijn lief. Het openluchtspektakel wordt dit jaar voor de tweede keer georganiseerd door de Kam- perlandse Ondernemers Vereniging. Zo'n zestig Noord-Bevelanders doen eraan mee. In plat Noord-Bevelands wordt het publiek een uur lang vermaakt. Evenals vorig jaar, toen de beruchte Sint Felixvloed werd na gespeeld, is het stuk geschreven door Kees van Boven. Het openluchtspektakel wordt de komende weken nog drie keer opgevoerd. Op donder dag 1 augustus, dinsdag 6 en donderdag 8 augustus. De voorstelling begint steeds om 19.30 uur. De toegang is gratis. door Rob Paardekam KLOETINGE - De brand die afgelopen zaterdag heeft ge woed in de bunker aan de Zo- merweg in Kloetinge blijkt te zijn ontstaan in een XTC-la- boratorium. De politie heeft vier verdachten aangehou den. De bunker is in de jaren vijf tig gebouwd om een nucleai re oorlog te kunnen door staan. Enkele jaren geleden verkocht Defensie het ge bouw aan een internetbe drijf, dat de locatie omdoop te tot Cyberbunker. Diverse internetdiensten zijn sinds dien in de bunker onderge bracht. Nu blijkt dat het pand ook werd gebruikt voor de productie van XTC-pil- len. De politie heeft vier ver- dachten aangehouden. Het gaat om drie mannen en een vrouw, in leeftijd variërend van 25 tot 43 jaar. Eén van de verdachten is de 42-jarige man uit Arnhem die bij de brand gewond raakte aan zijn ax*m. Twee andere perso nen werden zaterdag met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis gebracht. Of ook zij tot de verdachten be horen, kan justitie niet zeg gen. Alle aangehouden per sonen wonen buiten de provincie Zeeland. Ze wor den nog deze week voorge leid aan de officier van justitie en de rechter-com missaris. Advertentie Kom morgen, aug., ook naarWestenschouwen om een zandkasteel te bouwen! Aanmelden om 13.00 uur bij de PZC-stand op het strand, ter hoogte van paviljoen De Schaar. Zelf schep, emmer e.a. meenemen! Deelnemers krijgen een PZC-prijzenpakket. Als ware plattelanders weten ze zich bijzonder gelukkig met het bezit van een royale groentetuin. De hele buurt eet er van mee, daar in Sas van Gent. Zelfs kennissen van over het water, plukken er de vruchten van. Ze komen zo af en toe eens langs, om met een goed gevuld tas weer terug naar de overkant te va ren. Zo ook deze week. Onze Sas van Gentenaars waren uit huizig, maar hadden op de stoep een voorraadje achter gelaten. De andere dag ging de telefoon. Met dank voorde gulle hoeveelheid groente. „Maar wat zaten er deze keer nu toch een vreemde bietjes bij? Als je ze schilde en kook te, werden ze wit. We hebben ze voor de zekerheid maar weggegooid." Het duurde, daar in Sas van Gent even voordat ze van de lachbui waren bekomen. „Vreemde j bietjes?", kregen die van de i overkant te verstaan. „Wel eens van aardappelen met een rode schil gehoord?" doorWout Bareman Het Groot Eiland bij Hulst is niet zo maar een eiland. Het is het geïso leerde rijk van de vogels. Ze fourageren er, ze voelen zich er weliswaar bedreigd door jagers als kroonprins Willem- Alexander en de geachte notaris Seyd- litz, maar wijken doen ze nooit. De na tuur won het er ooit van de vervuilende uitstoot van textielfabrieken en andere onverlaten. De koeien die er grazen zijn geen gewone bonte, maar prachtige bruine. Limousins dus, bijkans van adel. Achter de hekken strekt zich het privé- domein uit van de Belgische industri eel, die toevallig in hekwerk doet. Gis teren nog meldde de bexirs dat het bedrijf het werkelijk voortreffelijk doet. Iedereen wil hekwerk. Je kunt er ook op het Groot Eiland niet omheen. Prikkeldraad alom. Het gekoesterde natuurgebied tussen Axel en Hulst, maar bij de vorige herin deling precies zo ingedeeld dat het Hulst werd, moet zo'n stukje mysteri eus Zeeuws-Vlaanderen zijn geweest waar ooit witte wieven rondwaarden, waar vliegende aardappelen in de boe renschuur werden gesignaleerd, waar in de avond lichtjes dansten op de ne vels en waar 'den Ossaert' mensen op de schouders sprong. Stil, onvoorspelbaar en onheilspellend. Met een zoetwater vis, die in een overdreven dolle bui uit het kreekwater plonsde, en met opvlie gende vogels, gestoord in hun slaap door een mug. In de vroege ochtend is het er doodstil. De huizen op Luntershoek, aan de noordkant, slapen. En al het gedierte houdt zich gedeisd. Een kleine bestel wagen met Belgisch kenteken hobbelt over de weg aan de westkant van het immense natuurgebied. Jean Domisse uit Stekene en zijn geblondeerde vrouw houden halverwege halt. De achter klep open, de klapstoeltjes naar buiten, de parasol op en de hengels uit. „Zo kunnen wij hier de hele dag zitten", zegt de loodgieter vergenoegd. Zijn Germaine knikt, de tandenloze mond stijf dichtgeknepen. Luwte Jean: ,,'t Is er prachtig vissen, maar ook prachtig verblijven. We hebben alles bij en als er straks vrienden komen - en die komen er, want we hebben afge sproken - is het een groot feest. Nee, niet elke dag, maar in de vakantiepe riode wel tweemaal per week. De r-ust, achter die oude Zeedijk. Ge zit in de luwte met niks om u heen en aan uw hoofd." Of hij wat vangt? Niet vaak. En of hij misschien ooit eens wil doordrin gen tot die andere wereld van Zeeuws- Vlaamse stilte, het gesloten natuurge bied, het privédomein van de heren Be- kaert en Seydlitz? „Nee meneer. Dat is voor ons mensen niet haalbaar. En ver tel het niet verder hè, de rust die we hier vinden, vinden we nergens niet. Niet in heel de streek." Tussen z'n boterhammen zit hesp, op het campingklaptafeltje staat een Kriek Bellevue en aan z'n haak zit een bolleke gist van de bakker. Of wij bur gemeester Herman Rollier van Stekene kennen? „Dat is een man he? Die is 68 en houdt zich nog dagelijks met de drugs bezig. Al onze scholieren halen dat toch bij jullie, in Hulst?" Vanaf de Oude Zeedijk is het zicht op het Groot Eiland adembenemend. Be wegende kreken met opspringende Het is prachtig vissen in Groot Eiland, zeker als het de visser vooral om de rust gaat en in de tweede plaats pas om de vangst. foto Charles Strijd karpers, onrustig riet en stille boom toppen. Tot in de verste verte alleen na tuur. De vegetatie langs de kreek is een paradijs voor de watervogels en het bos herbergt zangvogels in alle soorten. Het is ook een overwinteringsgebied bij uitstek voor de ganzen. Het hek staat open, de bordjes 'Verboden Toe gang' zijn ontelbaar, maar niemand die de stiekeme inslxiiper opmerkt. Het in formatiebord, onder het verbodsbod meldt de ontstaansgeschiedenis van het gebied. „Westelijk van Hulst lagen destijds gedeelten van de moeren van Hulst en het gebied Zoot Wael of Zoot- polder. Die gebieden hadden naast her haalde overstromingen ook te leiden onder inudaties, bijvoorbeeld in 1586 en 1596 (Beleg van Hulst). In 1789 wer den beide gebieden bedijkt als Absda- lepolder en Riet- en Wulfsdijkpolder. De laatste bleef een zanderige plaat met veel kreken: het Groot Eiland, een vogelrijk gebied. Door de bedijking verloor Hxilst de open verbinding met het Hellegat en de Westerschelde. La ter werd bij Luntershoek (de Hulster Sassing) een sluis gebouwd." Betrapt Hier moet de kroonprins ooit betrapt zijn, terwijl hij verscholen in het struikgewas het jachtgeweer hanteer de. „Verdeurie, weer mis!" moet hij bij die gelegenheid hebben uitgeroepen. Maar niemand die het bevestigt. Is de prins incognito, dan bestaat hij niet. Vraag mensen uit Hulst, Axel en Vogel waarde naar verhalen over het Groot Eiland en ze zxillen geheimzinnig en veelbetekenend lachen. Theo van Puy- velde uit Ossenisse: „Het kan daar zo stil en zo donker zijn, he..." Minstens zo duister is het verhaal over de 'verdwenen moffenmeiden'. Het speelde zich af in de chaotische dagen na Dolle Dinsdag, toen in de buurt van Axel twee vrouwen verdwenen. Mof fenmeiden, zo wilde het gerucht. In fe bruari '46 werden bij het Groot Eiland twee lijken opgegraven: de stoffelijke resten van Zus Antheunis en Deborah van Es. Gewurgd met hun eigen sjaals. Moord of liquidatie, dat was de vraag. Het is altijd het raadsel van het Groot Eiland gebleven. 295 hectare groot. Oude kreekresten, riet, vochtige laag gelegen weilanden en bouwland. Met 217 vogelsoorten en grazend vee van adel, vandaag de dag biologisch vlees vee genoemd. Er heerst een oordverdo- vende stilte. Blijf er dus weg! Waar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23