VdH raakt in wereldrecordvorm Van Almsick klimt uit diep dal PZC Rumsas wast zijn handen in onschuld 18 Tuur weer vast voor mishandeling Chantal Groot hoopte op zilver maar is tevreden met brons op vijftig vlinder Thorpe zwemt wereldrecord Vilmar Aarding laatste op één-meterplank Krajicek verliest op hardcourt Morariu terug op tennisbaan Zware boete voor Andre Agassi Tim de Cler op proef bij WBA Fiorentina nog in problemen Mendes da Silva naar Ajax Feyenoord leent Chileen Pardo Nieuwe lever voor Best Sponsor haalt Ikedia naar FC Groningen woensdag 31 juli 2002 van onze sportredactie ROTTERDAM - Profbokser Regilio Tuur is opnieuw aange houden op verdenking van mishandeling. Het slachtoffer is, net als een paar jaar geleden, zijn partner Pieternel Lakerveld. Volgens Tuurs advocaat mr. R. Roethof is de 34-jarige bokser vrijdag aangehouden en gisteren aan de rechter-commissaris voor- geleid. De Rotterdammer zit zeker de komende negen dagen nog vast. Volgens Roethof zijn er vanaf februari 'enkele incidenten ge weest'. De laatste keer is volgens hem ruim een week ge leden. Tuur heeft geen beken tenis afgelegd. ,,Hij is op dit moment niet in staat heel goed en helder op vragen in te gaan. Volgens de advocaat is zijn cli ënt, die zichzelf vrijdag vrij willig heeft aangegeven, 'vrij emotioneel' onder de zaak. In het verleden is de bokser al enkele keren aangehouden we gens mishandeling. In 2000 legde de rechter hem een werk straf op wegens mishandeling van Lakerveld. Hij kreeg 310 uur dienstverlening en een voorwaardelijke celstraf van vijf maanden opgelegd. Ook moest de bokser zich laten be handelen voor zijn agressieve buien. In 1999 werd hij veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur voor de mishandeling van zijn vroegere echtgenote Mel- inda den Outer. In 1997 en 1998 bedreigde hij haar herhaalde lijk. De laatste keer dat de bok ser in opspraak kwam was in juni van dit jaar. Tuur zat vori ge maand 48 uur in een politie cel nadat hij een agent, die hem had aangehouden voor een ver keersovertreding, zou hebben geslagen. Opmerkelijk is dat de voormalig WBO-kampioen toen werd vrijgelaten omdat het Openbaar Ministerie zei 'dat het beter met hem ging'. Tuurs advocaat Gerald Roet hof zei in Nieuwe Revu naar aanleiding van de mishande ling van de politieman: „Mijn cliënt zit nog in zijn voorwaar delijke periode van drie j aar uit de vorige strafzaak (de mis handeling van zijn vriendin Pieternel Lakeman). Als hij voor deze nieuwe zaak wordt veroordeeld, heeft hij sowieso nog vijf maanden gevangenis straf staan." GPD door Gerrit Hendriksen BERLIJN - Hij was twee jaar geleden al de snelste man ter wereld op de 100 meter vrije slag en is dat nog steeds. De neder laag van Pieter van den Hoo- genband bij de WK in Fukuoka was een eenmalige vergissing. In Sydney resulteerde de lang durige voorbereiding en fijn af stemming tot 47,84 en olym pisch goud. Dezelfde aanpak had ook succes bij de EK van Berlijn. In de halve finale zwom de 24-jarige Brabander 47,97, de tweede tijd ooit. Die verrichting stelde het brons van Chantal Groot op de 50 vlinder uiteraard in de scha duw, maar dat is niet helemaal terecht omdat daarmee na de 4x100 vrij nogmaals het bewijs werd geleverd dat de Neder landse zwemsport niet alleen Van den Hoogenband en De Bruijn is en dan een hele tijd niets. De negentienjarige Groot, die haar persoonlijk record gis teren aanscherpte van 27,24 tot 26,91, is een exponent van de professionele benadering die in Amsterdam (TZA) opgeld doet in navolging van Eindhoven. Hoewel er nog van alles aan komt, is voor Van den Hoogen band het evement al geslaagd, na een bijna perfecte race. „Ik ben al voor 98 procent tevreden. Dat was het doel dit seizoen: on der de 48 komen. Ik weet ook wel dat er nog een finale op het programma staat waar de loiik- kers pas worden verdeeld, maar, MANCHESTER - Ian Thorpe heeft gisteren tijdens de Com monwealth Games in Manches ter zijn eigen wereldrecord op de 400 meter vrije slag verbe terd. De Australiër tikte aan na 3.40,08. Dat was negenhon derdste sneller dan zijn gouden race vorig jaar tijdens het WK in het Japanse Fukuoka. RTR BERLIJN - Vilmar Aarding is gisteren bij de EK in Berlijn uit geschakeld in de kwalificatie van de één-meterplank. De Ne derlandse schoonspringer, het beste dat de KNZB momenteel op 'de lage' te bieden heeft, ein digde bij zijn debuut als 22e en laatste met een totaal van 229,89 punten. De oorzaak van die lage klasse ring was een volkomen mislukte vijfde sprong, een blooper. De bedoeling was een anderhalve contrasalto te maken met an derhalve schroef, een sprong die er veel moeilijker uitziet dan-ie is. Aarding ging bij de afzet echter vooral naar voren in plaats van omhoog en plonsde als een aan geschoten eend het water in. De zeven juryleden konden in zijn capriolen niets anders zien dan een klassiek 'bommetje' en ga ven allemaal een vette nul. Bianca van Os haalde de finale bij de vrouwen wel op de één- meterplank. Ze schaarde zich met een totaal van 237,87 pun ten net bij de beste zes van Euro pa. De Duitse Heike Fischer diende zich voor eigen publiek met 279,33 aan als favoriete. ANP TORONTO - Richard Krajicek heeft gisteren zijn eerste partij op hardcourt verloren. In de eer ste ronde van de Masters Series in Toronto kreeg de Muiderber- ger met 5-7 1-6 klop van de Fin Jarkko Nieminen. Krajicek maakte vorige maand op het gras van Wimbledon een succesvolle rentree na ander half jaar blessureleed. Hij reik te, net als Sjeng Schalken, tot de kwartfinale om daar pas in de vijfde set te verliezen van de Belg Xavier Malisse. Sjeng Schalken haalde in To ronto wel de tweede ronde. De Limburger komt daarin uitste gen de Duitser Tommy Haas, derde geplaatst. ANP het klinkt misschien stom, die tijd is voor mij veel belangrijker dan die medaille. Dit was het Sydney-gevoel. Al bij het op staan. Lekker cd'tje gehoord, massage gehad. Kleine dinge tjes. Ja, dit was zo'n dag." Een wereldrecord is nu nog een kwestie van tiende sneller weg gaan en een tiende harder terug komen. Zonder in oude fouten te vervallen. „Dan ging ik na het startschot als een dolle weg, als of ik werd losgelaten. Ik moet me in toom houden. Dat lukte voortreffelijk." In de baan naast Van den Hoogenband gleed de oude Aleksander Popov, die zich na afloop hulde in een oranje shirt, mee naar een op vallende tweede tijd: 48,70. „Vooraf zei-ie nog dat hij bang was dat ik z'n 'ass ging kicken'." Chantal Groot had gehoopt op zilver, maar vond brons bij na der inzien toch ook wel heel mooi op de 50 vlinder. De onbe reikbare Anna-Karin Kammer- ling (25,57) ontfutselde Inge de Bruijn het wereldrecord. Pre cies waar haar Amerikaanse trainer Paul Bergen bang voor was en waarom hij haar advi seerde niet te starten in Berlijn. De Bruijn koos. Dat deed ze bij het EK in Istanbul (1999) ook eens. Ze zag daar af van de fina le 50 vlinder en liet Groot profi teren. De Amsterdamse be kroonde haar debuut ook toen al met brons. Nu weer, omdat ze zelf een keuze maakte. Met pijn in het hart liet ze de halve finale van de 100 vrij schieten om een medaillekans niet te bederven. Een aangename verrassing was ook Madeion Baans, die zich op de 100 meter schoolslag van 1.10,38 in twee stappen verbe terde tot 1.09,95Ze sloopte ein delijk de muur van 1.10 en mag vandaag gaan denken aan het Nederlandse record van Petra van Staveren. Die zwom in 1984 in Los Angeles 1.09,88, ANP Pieter van den Hoogenband dook in de halve finale van de 100 meter vrij ruim onder de 49 seconden. foto Robert Vos/ANP Coach Warnatzsch laat gevallen ster weer schitteren op EK in eigen Berlijn door Hans Vos BERLIJN - Uit Istanbul haalde de Bra bantse dokterszoon Pieter van den Hoogenband in 1999 op meesterlijke wijze een puntgave collectie van zes gouden EK-plakken weg. Zes jaar eer der was het verzamelen van eenzelfde serie voor Franziska van Almsick, de laatste leerlinge van de DDR-sport- school, in Sheffield kinderspel geweest. Zes jaar bedroeg ook - heel toevallig - het leeftijdsverschil in de bloeitijd van hun beider waterlevens. Het Neder landse goudhaantje was toen 21, het Duitse wonderkind pas vijftien. Gelijkdraads hun aangeboren, licha melijke eigenschappen, gelijkdraads hun langste EK-ketting van succes, te gendraads het vervolg van hun carri ères. Op de golven van geluk dreef de volwassen 'Hoogie', vertrouwend op het kompas van zijn trainer Jacco Ver- haeren, naar de volgende handelsstad. Naar Sydney, waar hij een jaar na zijn Europese krachtsexplosie met twee gouden medailles (die van de 10 0 en 2 0 0 meter vrije slag) een prominent lid van de olympische beweging werd. Tiener Van Almsick, wier hoofd door een bat terij vooral op eigen belang uit zijnde adviseurs op hol werd gebracht, kwam nimmer in zo'n roes. De goudkoorts van 'Franzi' werd in 1994, een jaar na haar glansrijke EK- debuut, kunstmatig op temperatuur gehouden. Bij de WK van Rome stond landgenote Dagmar Hase op de 200 me ter vrije slag haar finaleplaats af aan eerste reserve Van Almsick, voor wie de schiftingen een ongelukkig verloop hadden gekend. De Duitse wederdienst pakte wonderwel goed uit. Van Alm sick, net als de 'ideale schoonzoon' Van den Hoogenband een natuurtalent, zwom op wereldrecordsnelheid naar het goud, dat nu al acht jaar op gelijk soortige aanvulling wacht. De laatste oprisping, goud bij de EK van Wenen in 1995, niet meegeteld. Waardevast bleef door de j aren heen die Romeinse superscore, die op geen van de volgende toptoernooien wereldwijd serieus werd bedreigd. Van Almsick be hield haar ene eretitel en in de Duitse (zwem)sport haar status van megaster. De uiterlijke schoonheid van de in Oost-Berlijn geboren en getogen we reldkampioene won het na 1994 over duidelijk van de innerlijke kracht, heel in het bijzonder op het commerciële vlak. De firma 'FvA' groeide binnen een paar jaar uit tot een multinational, ge voed door goedgeefse geldschieters van overal. Daarbij vergeleken is 'VdH' een provinciaal 'kleintje', vooral onder steund door een vriendelijke Brabantse Franziska van Almsick showt haar gouden medaille die ze op de estafette 4x200 meter vrije slag won. foto Alexandra Winkler/RTR 'suikeroom'. Bijeffecten van de toene mende (financiële) druk en (media)aan- dacht konden niet uitblijven. Binnen de muren van de zwemcentra incasseerde Van Almsick meer en meer verliescij fers, waarbij de nederlagen van Van den Hoogenband vorig jaar bij de WK in Fukuoka in het niet vielen. 'Franzi' raakte op drift, schitterde niet bij de Spelen van Atlanta en Sydney en werd steeds vaker overmand door beklem mende twijfels. Een vermoeide geest, een voor blessures vatbaar lichaam. De krachten vloeiden uit het inmiddels 24- jarige fenomeen. Een hernia hield haar een jaar terug weg van het in Japan opgetrokken we reldpodium. Een roemloos einde van een spetterend begonnen loopbaan leek nabij. Maar nee, de in haar woonplaats Berlijn bedlegerige Van Almsick droomde ineens de mooiste dromen. Van een terugkeer in de spotlights, lek ker dichtbij huis. In haar Berlijn, EK- stad 2002. De 55-jarige Norbert War natzsch, haar ontdekker, kreeg na jaren van inactiviteit (deels gedwongen ten gevolge van de Val van de Muur), de technische leiding van de come-back. Uiteraard op voorspraak van Van Alm sick zelf, zijn vroegere oogappel. Het in ere herstelde span smeedde het plan-de-campagne met een ouderwetse Oost-Duitse prestatiedrang. War natzsch, de bedenker. Van Almsick, de volgzame leerlinge. Zoals het begon in 1989, toen coach en zwemster aan wat de laatste DDR Spartakiade zou blij ken te zijn zeven gouden medailles overhielden. De weer ineengeslagen handen boetseerden een puike EK- vorm. Twee bevriende 'Berliners' heb ben elkaar gevonden in een nieuwe goudwinning, in hun geliefde plaats op aarde. In de eerste twee van de zes beoogde fi nales, in een vrolijkmakende Berlijnse kakofonie, was het gelijk raak. Twee maal estafettegoud, door slotzwemster Van Almsick stevig verankerd. Van daag volgt vers drie, op de individuele 100 meter vrije slag, op de door wereld recordhoudster Inge de Bruijn (voor even) verlaten stelling. 'Franzi' als plaatsvervangend Europa's beste op het koninginne-nummer, 'Inky aus Holland' heeft er dit jaar vrede mee. GPD SAN DIEGO - Corina Morariu is terug op de tennisbaan. De Amerikaanse ontbrak het afgelopen jaar wegens leukemie Met Kimberly Po speelde de 24-jarige in het dubbelspel van het toernooi in San Diego. Daarin verloor ze van Chanda Ru bin en Meghann Shaughnessy. Morariu kreeg na afloop een staande ovatie. RTR TORONTO - Zijn afmelding voor het tennistoernooi in Toron to komt Andre Agassi duur te staan. De Amerikaan, zondag I nog eindwinnaar van het toernooi in Los Angëles, moet voor het ontbreken in Canada een boete van 80.000 euro betalen. Als reden voor de hoge geldstraf noemt de ATP-leiding dat I Agassi dit seizoen al vaker ontbrak op een toernooi van de I Masters Serie. Eerder liet de Amerikaan in Hamburg verstek gaan. RTR LEIDEN - Tim de Cler is gisteren begonnen aan een stage van een week bij West Bromwich Albion (WBA)D e 2 2 -j arige Lei- denaar kwam bij Ajax niet meer in aanmerking voor een plaats in de A-selectie en probeert bij de club uit Birmingham een contract uit het vuur te slepen. GPD MILAAN - De Italiaanse voetbalclub Fiorentina moet zich ernstig zorgen maken of het voor komend seizoen nog een li- 1 centie krijgt om in de Serie Buit te komen. Fiorentina degra- deerde afgelopen seizoen uit de Serie A. De club heeft op korte termijn 22 miljoen euro nodig om te overleven. Eigenaar Vit- toria Cecchi Gori denkt het benodigde geld in de komende da gen bijeen te krijgen. Er ligt een fors saneringsplan klaar om de club te redden. Onlangs werd bij de club al een bewind voerder met grote bevoegdheden aangesteld. Ondanks het positivisme van Cecchi Gori hebben topspelers als Di Livio en Mijatovic de hoop al opgegeven. De vedetten i verlieten het trainingskamp omdat ze al maanden geen sala- I ris hebben ontvangen. Beide spelers eisen ontbinding van hun contract. DPA ROTTERDAM - Na Nourdin Boukhari raakt Sparta ook Da- j vid Mendes da Silva naar alle waarschijnlijkheid kwijt aan Ajax. De negentienjarige Rotterdammer zal echter op zijn vroegst pas over een jaar worden herenigd met zijn voormaü- j ge ploeggenoot. Ajax is met Sparta overeen gekomen dat i Mendes komend seizoen op het Kasteel mag blijven. Of dat ook gebeurt hangt van Mendes zelf af. De talentvolle speler, die vreest dat een jaartje eerste divisie zijn ontwikkeling zal schaden, moet nog tot overeenstemming komen met de Am sterdammers. GPD ROTTERDAM - Feyenoord leent het komende seizoen de 21- jarige Chileen Sebastian Pardo van Universidad de Chile. De Rotterdamse club heeft ook een optie tot koop bedongen. Par do traint de komende weken met de selectie van Feyenoord mee. Daarna beslist de technische staf of de Chileen in de Kuip blijft danwel wordt uitgeleend aan stadgenoot Excelsi or. ANP door Jochem Lippmann BONNEVILLE - Raimondas Rumsas wast zijn handen in on schuld. De producten die de Franse douane heeft gevonden in de auto van zijn vrouw Edita waren volgens de nummer drie van de Ronde van Frankrijk be stemd voor zijn schoonmoeder Yakstenia. De Franse justitie neemt voorlopig geen genoegen met deze verklaring en heeft de vrouw van de Litouwse wielren ner aangehouden en in staat van beschulding gesteld. Edita wordt verdacht van het aanbieden van dopingproduc- ten. Ze zou hulp hebben gegeven bij het gebruik van verboden middelen. De echtgenote van de renner van Lampre werd giste ren voorgeleid in Bonneville. „In de wagen van mevrouw Rumsas vonden we een belang rijke hoeveelheid medicijnen waarvan een deel kan worden bestempeld als dopingproduc- ten", sprak procureur Pannerer van het Franse dorp in de Alpen Hij had het over epo, groeihor monen en anabolica. Rumsas, verrassend derde in de zondag geëindigde Ronde van Frankrijk, ontkent dope te heb ben gebruikt. „Ik heb nog nooit iets genomen. Mijn Tour de France is schoon. Ik weet van niets", zei de renner uit Litou wen in de Italiaanse media. „Edita had medicamenten bij zich voor mijn schoonmoeder in Litouwen. Ik had ze niet nodig en wilde ze niet per vliegtuig la ten vervoeren." Rumsas gaf ver der aan dat er tussen cle gevon den spullen ook middelen zaten LONDEN - George Best krijgt een nieuwe lever. De oud-vleu gelspits van Manchester United arriveerde gisterochtend in het Londense Cromwell ziekenhuis. Voor de transplantatie is zestien uur uitgetrokken. Best werd in maart 2000 wegens overmatig alcoholgebruik voor de zoveelste keer met lever klachten opgenomen in het zie kenhuis. Hij kreeg daar te horen dat ieder alcoholische versnapering voor hem de dood kon betekenen. Best slikte daarop medicijnen. Die moesten ervoor zorgen dat hij ziek werd na het nuttigen van alcohol. RTR die elke renner bij zich heeft. De politie pakte eerder zes per-1 soneelsleden van de wielerfor- matie Lampre op. Na een dag verhoor zijn zij maandagnacht vrijgelaten. De zes waren met een camper van de ploeg op weg I naar Italië, toen ze in Macon 1 werden tegengehouden. Er is j geen proces-verbaal tegen de zes opgemaakt. Rumsas zelf is voorlopig door Lampre geschorst. Mocht blij-1 ken dat hij zich heeft bediend l van verboden middelen, dan volgt ontslag. De bond van Litouwen mengde zich gisteren ook in de discussie, „Dit kan wel eens een provoca tie van concurrenten zijn", ver klaarde Valentinas Rutkauskas, j secretaris generaal van de wie lerbond. „Alle dopingcontroles zijn in de Tour negatief ge weest." Hij kreeg bijval van de teamarts van Lampre, Jose Ibarguren j Taus. Die verklaarde in de Ga- zetta dello Sport dat Rumsas op geen enkele controle positief heeft gereageerd. „Ook niet op de controles die het team zelf heeft uitgevoerd." ANP GRONINGEN - FC Groningen heeft Ajacied Pius Ikedia kun nen aantrekken dankzij steun van de nieuwe hoofdsponsor. Dat heeft directeur Nijland be kendgemaakt. „Onze hoofdsponsor heeft een belangrijke bijdrage geleverd om Ikedia te kunnen halen. Zie zijn komst maar als een cadeau tje van onze hoofdsponsor", al dus Nijland. FC Groningen was al enige tijd op zoek naar een rechterspits. Rolf Landerl, die eerder voor die positie werd aangetrokken, raakte in zijn eerste interland voor het Oostenrijkse nationale elftal zwaar geblesseerd aan zijn schouder. Hij is daaraan ge opereerd en de revalidatie ver loopt voorspoedig, maar Lan derl haalt het competitiebegin niet. Met de komst van Ikedia heeft FC Groningen de selectie nu compleet. „Ikedia," oordeelt Nijland, „heeft het in zich om een attractie te worden. Wij zijn enorm blij dat wij er in geslaagd zijn een speler van zijn kaliber aan te trekken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18