Gewoon denken dat het koud is Mijlpaal banenproject allochtonen PZC Zeeuwse iconen sieren postzegels Graauwse kippen bezwijken van de hitte I Stank van rottend zeewier steeds erger 13 Niet vernuftig genoeg Werken voor gestolen voedsel Werkstraf voor schoppen agent Domburg en Renesse populair Zeppelin glijdt over Walcheren Dolfijn krijgt er kameraadjes bij Pearx Maksurilla als vijftigduizendste klant aan werk geholpen woensdag 31 juli 2002 MIDDELBURG - Een negentienjarige vrouw uit Vlissingen dacht geraffineerd kledingstukken te kunnen stelen. De Vlis- singse werd echter gesnapt en door de Middelburgse politie rechter voor twee winkeldiefstallen veroordeeld tot 28 uur taakstraf. De verdachte was op 22 mei dit jaar in haar woon plaats samen met haar vriendin gaan winkelen. Ze had een schaar meegenomen om bij Brammetje Dump het beveili- gingslabel uit een broek te knippen om daarna ongezien de kassa te passeren. Op identieke wijze stal ze bij Hunkemöller een bh. Niet veel later werd ze aangehouden. De politierech ter hield rekening met het blanco strafblad. MIDDELBURG - De Middelburgse politi ex-echter heeft giste ren een twintigjarige inwoner van Dordrecht voor een win keldiefstal dertig uur werkstraf opgelegd. De man zei honger te hebben gehad, maar geen geld om eten te kopen. Tussen de gestolen boodschappen, die de man op 5 mei dit jaar bij Albert Heijn in Vlissingen had weggenomen, bevonden zich behalve pakjes vlees en een zakje pinda's ook vier flessen Bacardi Breezer. De politierechter zag niet in hoe de man daarmee zijn honger dacht te stillen. De verdachte heeft al eerder winkel diefstallen gepleegd. MIDDELBURG - Een 43-jarige vrouw uit Sluiskil is gisteren in Middelburg voor mishandeling en belediging bij verstek veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Politierechter A. Gaakeer achtte bewezen dat de vrouw op 9 mei dit jaar in Sluiskil een agent had geschopt. Daarnaast had ze hem 'vuile teringlijer' genoemd. LEIDSCHENDAM - De Zeeuwse badplaatsen Domburg en Renesse zijn populair in de zomer, en hebben over heel 2001 respectievelijk 401.000 en 336.000 strandgangers ontvangen. D at blij kt uit onderzoek naar het strandbezoek in 2001dat de overkoepelende organisatie Toerisme Recreatie Nederland (TRN) dinsdag heeft gepubliceerd. Egmond telde 425.000 be zoekers en blijkt juist aantrekkelijk in de winter. Schevenin- gen is het hele jaar door veruit de meest populaire badplaats aan onze Noordzeekust. Bijna 1,7 miljoen Nederlanders, ei gen inwoners niet meegeteld, hebben vorig jaar de kustplaats bezocht. De mensen komen vooral naar Scheveningen om te flaneren langs het strand en op de boulevard. Tweede favoriet in de bezoekerstoptien van Nederlandse kustplaatsen is Zandvoort. De Noord-Hollandse badplaats was vorig jaar goed voor bijna één miljoen bezoekers, die het liefst zonnen aan het strand. Als derde volgt Noordwijk met 720.000 bad gasten. Hoek van Holland en IJmuiden hebben het laagst ge scoord in bezoekersaantallen en bestedingen.(ANP) GRIJPSKERKE - Een 41 meter lange zeppelin is gisteroch tend in Grij pskerke opgestegen om reclame te maken voor het Duitse radiostation WDR 2 uit Nordrhein-Westfahlen. Eige naar W. van den Bogaard uit Keulen heeft van de gemeente Veere toestemming gekregen om tot eind augustus vluchten boven Walcheren uit te voeren. De zeppelin vertrok gisteroch tend vanaf het campingterrein van J. Riemens aan de Vrij- heidsweg. Volgens Riemens ging het om een eenmalige vlucht en stond de zeppelin gistermiddag weer op het terrein. door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - De Graauwse kip penboer R. Vermue heeft extra maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat zijn 15.000 kippen massaal bezwijken door de hitte. Met ventilatoren probeert hij de temperatuur in zijn loods te door Rinus Antonisse ELLEWOUTSDIJK - De dolfijn die al wekenlang bij de Bieze- lingse Ham in de Westerschelde vertoeft, heeft gezelschap ge kregen. In het vaarwater Eve- ringen tussen Ellewoutsdijk en Borssele zijn twee andere dolfij nen waargenomen. Ze leken zich in het warme water van de zeearm - inmiddels zo'n 20 gra den Celsius - opperbest te ver maken. „Het ene beest kwam op een me ter of twintig voor onze boot bo ven water. De andere zwom op een meter of vijftig van het schip", vertelt Ronald Meijer. „Ze sprongen niet echt uit het water, maar ze kwamen wel duidelijk naar boven. De spitse snuit was goed te zien." Collega's van Meijer hadden het tweetal maandag ook al ont dekt. De twee dolfijnen zwom men niet dicht bij elkaar, maar op een afstand van circa één ki lometer. Dat de dieren niet al te dicht bij de boot kwamen, schrijft Meijer toe aan het feit dat die nogal snel voer (onge veer 50 kilometer per uur) en daardoor de dolfijnen mogelijk afschrikte. Volgens Duyndam verblijven de dolfijnen normaliter aan de zuidkant van Engeland en trek ken ze niet de Noordzee op (een enkele dwaalgast daargelaten). Wanneer de temperatuur van het water in de Noordzee boven de 15 graden Celsius komt, wil de gewone dolfijn (de soort waar het hier waarschijnlijk om gaat) wel naar het Nederlandse deel van de Noordzee trekken, stelt Duyndam. Er zijn waarnemin gen bekend van diverse grotere concentraties. Vaste stek De dolfijn die een boei bij de Biezelingse Ham als vaste stek heeft uitverkoren, is geen zoge naamde tuimelaar, maar een ge wone dolfijn. Deze soort is klei ner, heeft een spitsere snuit en een andere lichaamsbouw. De gewone dolfijn springt wel, net als de tuimelaar, regelmatig bo ven water, maar maakt minder capriolen. temperen, maar dat heeft niet kunnen voorkomen dat al hon derd kippen het loodje hebben gelegd. De temperatuur in de loods is inmiddels opgelopen tot 34 graden. Het is in zijn lange carrière slechts drie keer voorgekomen dat de temperatuur in de loods gevaarlijk hoog werd. Wanneer de buitentemperatuur hoger wordt dan de lichaams temperatuur van de kippen (zo'n 36 graden) kunnen ze doodgaan. De loods is uitgerust met een alarm dat afgaat wan neer het 35 graden is in de loods, maar Vermue treft nu al zijn maatregelen. De ventilatoren moeten voor wat verkoeling zorgen. Vermue laat zijn kippen overdag zoveel mogelijk met rust, extra inspanning kan hen fataal worden met deze tempe raturen. 's Nachts, wanneer het koeler is, verzorgt hij ze. De si tuatie kan wat Vermue betreft niet veel langer meer duren, want dan zouden er veel meer slachtoffers onder de kippenpo- pulatie kunnen vallen. Oververhitte kippen zijn vol gens Vermue goed te herkennen: „Dan staat hun bekje open." door Maurits Sep MIDDELBURG - Een pan mos sels, natuurlijk. En een vuurto ren, een ringrijder, de storm vloedkering en een dwergstern, prima, allemaal Zeeuwse ico nen. Maar Annie M. G. Schmidt had niet op het velletje Zeeuwse postzegels gehoeven. „Daar heb ik toch wel moeite mee", mort commissaris der koningin Wim van Gelder. „De belangrijkste beslissing in haar leven vond ze haar vertrek uit Zeeland", verduidelijkt Van Gelder. Iemand die dat over Zeeland zegt, verdient het in zijn ogen eigenlijk niet tot de symbolen van de provincie te worden gerekend. Ook al heeft ze prachtige boeken en liedjes geschreven en is ze in een PZC- enquête zelfs tot 'Zeeuw van de Eeuw' uitgeroepen. TPG Post presenteerde gisteren in de Middelburgse Abdij de provinciepostzegel van Zee land. Daarop staat de Zeeuwse vlag, maar opgebouwd uit stro fen van het Zeeuwse volkslied. Vandaar de titel van het uitgave: Des leeuwen forsche stem. Di recteur Ph. Dobbenberg over handigde Van Gelder het eerste velletje van twaalf zegels, met daartussen zes sluitzegels waarop Zeeuwse iconen zijn af gebeeld. door Rosalie Buizer KRABBENDIJKE - De stank die het rottend zeewier met zich meebrengt op het strandje Roelshoek bij Krabbendijke is volgens G. Oostdijk uit Krab bendijke niet meer te harden. „Zou het in de Botlek zo ruiken dan was er allang alarmfase drie afgekondigd", zegt hij. Bij noordoostenwind (aanlan- dige wind) wordt er zeesla tegen het strandje en het naastgelegen kommetje afgezet. Dit zeewier blijft liggen en bij warm weer gaat het snel rotten. Dit geeft een enorme stank. Oostdijk woont ongeveer 1200 meter van het strandje en kan de geur op zijn slaapkamer ruiken. Oostdijk kaart de stank al sinds Dit is de dertiende keer dat een postzegel aan Zeeland wordt gewijd. Volgens Dobbenberg prijkten eerder onder meer de Zeelandbrug, de stormvloedke ring, en Slot Moermond in Re nesse op zegelsVeere viel die eer twee keer te beurt. En ook de watersnoodramp in 1953 was aanleiding voor de uitgave van een bijzondere ze- gel. TPG Post brengt dit jaar van al le provincies een zegel uit. Het bedrijf wil hiermee in een tijd waarin Europa één wordt, de aandacht vestigen op het belang van de eigenheid, op het karak ter van de provincies. „Een uit stekende motivatie", meende Van Gelder. „Ondanks de euro peanisering is het gebruik van de Zeeuwse symbolen in onze provincie versterkt. De vlag, het wapen en de lijfspreuk Luctoret emergo leven in Zeeland." Oplage Zeeland is de tiende in de reeks van provinciepostzegels. Hier na volgen nog Flevoland en Overijssel. De Zeeuwse provin ciepostzegel is in een oplage van 100.000 velletjes uitgegeven. Ze zijn verkrijgbaar in de grotere postkantoren in Zeeland en in de Provincie Postzegel Promo tietruck van TPG Post, die de komende twee weken door Zee land rijdt. 1996 aan, maar veel is er nog niet verbeterd, volgens hem. De gemeente heeft afgelopen mei een minikraan geplaatst op het strandje, waarmee het wier moet worden verwijderd. In de zomervakantie wordt het wier twee keer per week opgehaald door de gemeente. Oostdijk: „Het klopt dat de gemeente het strandje schoonmaakt, maar het gaat vooral om het naastge legen kommetje. Daar hoopt het wier zich ook op." Volgens de gemeente wordt er langs de hele Oosterscheldekust wier afgezet en is er te weinig geld om alles op te ruimen, maar wordt er wel al les aangedaan om de stank zo veel mogelijk te reduceren. Om Oostdijk tegemoet te komen, wordt binnenkort ook het kom metje schoongemaakt. door Raymond de Frel OOSTBURG - Terwijl een groot aantal toeristen aan de Zeeuws-Vlaamse kust in de zon bakt, in het water spartelt of ge niet van een ijskoud biertje, gaat voor ve le anderen het dagelijkse arbeidsleven gewoon door. Mensen die op de werk plaats over airconditioning beschikken, voelen zich gezegend en maken zich dus niet druk om de tropische weersomstan digheden. Maar bij de 'aircolozen' druipt het zweet van de gezichten. Vrachtwagenchauffeur Kees Herrebout uit Schoondijke sjouwt in het centrum van Oostburg met twee grote dozen. „Ik hoop dat het snel acht of negen graden koeler wordt", puft hij. „Tot die tijd doe ik het rustig aan, alles op mijn eigen tem po. In de vx-achtauto is het goed uit te houden, maar zodx-a je stilstaat is de tem- pex-atuur moordend. Maar ik maak mij er niet druk om, hoor. 'Niet opwinden' is de beste remedie tegen dit weer", vertelt de West-Zeeuws-Vlaming. Ook Annemarie Sutcliffe van de Oost- fa ux-gse meubel- en cadeauzaak Den Dek ker heeft het warm, maar haar hoor je niet klagen. „Het is immers al zo lang slecht weer geweest. Ja, voor de winke- liers is een lagere temperatuur natuurlijk beter, maar het humeur van de klanten is toch ook belangrijk?" Sutcliffe brengt haar dag gi-otendeels door onder een gro te ventilator en zoekt af en toe een koel plekje op in haar zaak. „Wij hebben geen airconditioning, voor die paar warme dagen in een jaar is dat veel te duur." Frituur De Kiosk staat op de Markt vol in de zon. Een gedachte als 'dat lijkt me geen pi-etje om daar op dit moment te werken' doemt bij een eerste aanblik op, maar eenmaal binnen blijkt de tempera tuur niet hoger te zijn dan buiten. En uit baatster Margriet van Drongelen wil al helemaal niets van zuchtende uitingen weten. „Iedereen heeft het warm. Maar we moeten nu niet negatief zijn. Vorige week was het weer pas slecht!", aldus Van Drongelen. Zij vindt het dan ook niet erg om te wei-ken. „Wie tijd heeft moet met zijn voeten in het water gaan zitten, maar wie moet werken: hetzij zo. Je moet proberen niet aan de hitte denken." Geen pretje Zo denkt Henny Matthijsse van brasserie d'Ouwe Brug in Sas van Gent er ook over, maar echt makkelijk is dat niet. Mat thijsse staat een groot deel van de dag achter hete kookplaten. Vlees bakken en braden, omeletten maken, etcetera. „En dat is echt geen pretje. Maar je kan na tuurlijk niet zeggen: 'wegens warmte geen keuken'. Je moet gewoon denken dat het dertig graden onder nul is", grapt ze. Een collega heeft op haar beuil een andere instelling: „Ik zeg constant tegen mijzelf: gisteren was het veel warmer!" Pistoletjes gezond en allerlei koele drankjes gaan als zoete broodjes over de toonbank, de pittige saté is even minder in trek. „Van mij mag het wel iets minder hoor. De eerstvolgende onweersbui juich ik toe", aldus Matthijsse. Op de Sasse weekmax-kt hebben Jan en Brendy de Nooijer van poeliei-sbedrijf Zeevla ondanks de hoge temperatuur goed vei-kocht. „Ja, ook kip uit die hete grill. Veel mensen kopen juist nu kant- en-klare producten, want ze hebben geen zin om lang in de keuken te staan", aldus Jan de Nooijer. Postbode Jo Vereecken doet in Sas van Gent zijn dagelijkse ron de. Mouwloos T-shirtje aan (en daardoor licht verbrande bovenarmen), licht beslagen bril op de neus en geen droog plekje meer op het van zweet glinsteren de vooi-hoofd te vinden. „Ach ja, het is best zwaar, maar we heb ben dit weer maar te accepteren, hè? Ge lukkig is het niet drie maanden achter el kaar zo warm!In het Terneuzense kan tongerecht op het Stadhuisplein is de hitte zelfs de airconditioning de baas. In de wagen met kipproducten op de markt in Sas van Gent staat Brendy de Nooyer te zweten voor de grill-oven. foto Wim Kooyman „Dat ding staat wel aan, maar dat is niet voldoende. Het is hier nog bloedheet. Dus is het een kwestie van veel drinken en denken: het is bijna tijd", aldus admi nistratief medewerkster Mirjam Moes. Leesportefeuille-bezorger Gelein Len- sen heeft het nog veel zwaarder. Hij rijdt in Terneuzen van huis naar huis. Talloze malen stapt hij in en uit zijn auto om zijn klanten van leesvoer te voorzien. Nor- maal is dat niet zo erg, maar nu is het een crime. In de vier-wieler zorgt de aircondi tioning voor verfrissing, maar de con stante afwisseling van koel (in de auto) en heet (buiten) is hem iets te gortig. „Maar ja, als het ï-egent is het ook weer niet goedzucht hij door Ali Pankow RENESSE - Pearx Maksurilla (50) uit Burgh is de vijftigdui zendste allochtoon die werk heeft gevonden via het lande lijk minderhedenproject bin nen het midden- en kleinbe drijf (mkb). Hij werkt als re ceptionist bij het Are Hotel Zeeland in Renesse. Maksuril la is blij met die baan, maar niet zozeer met die mijlpaal binnen het banenproject. Hij, een allochtoon? Hij voelt zich altijd al Nederlander. In dit land is hij immers in 1952 ge boren en opgegroeid. Zijn vader is Molukker, zijn moeder van Indische afkomst. In 1950 kwamen zij in verband met de sti-ijd voor de Indonesi sche zelfstandigheid naar Ne derland. Maksurilla woonde vele jaren in Amsterdam. Hij nande daar een eigen kledingwinkel en werkte nadien bij de PTT als zogeheten customer-service- medewerker. Dat kwam ei-op neer dat hij vraag en aanbod van pakket- en vrachtverzen ding op elkaar afstemde. Zee land leex-de hij bij toeval ken nen en toen was het ook meteen raak. Hij besloot ruim twee jaar geleden het drukke stads leven te i-uilen voor een rusti ger bestaan aan de kust. Over werk maakte hij zich geen zor gen, dat moest in Zeeland toch ook wel te vinden zijn. Leeftijd Dat bleek een ijdele gedachte. „Ik stond bij alle gerenom- meei'de uitzendbureaus inge schreven, maar kreeg nooit een oproep voor een gesprek. Ik dacht eerst nog dat het aan mijn leeftijd lag", zegt Maksu- rilla. Toen hij inzag dat het door zijn naam kwam, schoten de tranen hem letterlijk in de ogen. Dat de bewoners in Burgh hem aanvankelijk als één van vele asielzoekers in het dorp beschouwden, kon hij best begrijpen. Hij woont ten slotte ook dicht bij het AZC daar. Maar dat hij 'als alloch toon' geen werk kon krijgen, was hem nooit eerder overko men. De gang naar het CWI in Zie- rikzee viel hem al zwaar en toen mkb-adviseur Miep de Wijze daar voorstelde voor hem te bemiddelen in het kader van een 'minderhedenpx-oject' was zijn eerste uitroep: „No way". Uiteindelijk heeft De Wijze hem weten te overtuigen dit wel te doen. „Daar ben ik heel blij om", erkent Maksuril la. Hij had de afgelopen jaren wel wat baantjes vervuld, maar vond daar weinig voldoe ning in. Gebaksdozen op pal lets stapelen of schoonmaak werk verrichtten onder de on eigenlijke noemer van 'nacht portier' passen niet bij zijn vaardigheid juist met veel mensen te communiceren. Die kwaliteit komt hem bij het Are Hotel Zeeland in Renesse wel van pas. Breed inzetbaar Ook hotelmanager Renske Poll is ingenomen met haar nieuwe kracht. Zij prijst zijn bruisende persoonlijkheid en acht hem behalve voor de receptie ook inzetbaar in het restaurant en achter de kassa. In een klein team van vijftien medewerkers is die brede inzetbaax-heid ui teraard van gx'oot belang. Bij alle bij dit mkb-minderhe- denproject betrokken instan ties bestaat tevredenheid over het feit dat nu de vijftigdui zendste allochtoon in twee jaar tijd aan werk is geholpen. Deze week wordt de zeventigdui- zendste vacaturemelding ver wacht, dus er valt nog veel te doen. De CWI's hebben lande lijk 250 adviseurs vrijgemaakt voor de bemiddeling. Het CWI houdt tot twee maanden na de indiensttreding contact met de werkgever. ,,Ik vind vijftigdui zend in twee j aar tij d eexiij k ge zegd schandalig. Dat zouden er toch eigexxlijk veel meer moe ten zijn", zegt Maksurilla er zelf over. Pearx Maksurilla voelt zich thuis achter de balie bij Are Hotel Zeeland in Renesse. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13