Kritiek op plan Noorddijk Slechte dag voor buurtsportwerk PZC PZC Gewassen vroeg van het land Groot onderzoek parkeerterreinen 11 Driekwart verdachten komt niet opdagen Dorpsraad Vrouwenpolder pleit voor behoud hoogteverschillen Wietkweker moet werken Diefstal van koelkast verijdeld Auto gestolen in Domburg Taakstraf voor bezit te veel drugs Goede intenties beloond agenda Gaslekkage bij tankstation in Middelburg 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 31 juli 2002 MIDDELBURG - Het ex treem warme weer zorgde gisteren voor een bijzon der magere opkomst bij de zitting van de Middel burgse politierechter. Driekwart van de opge roepen verdachten bleef kennelijk liever thuis of had haar vertier elders ge zocht. De zitting verliep dan ook ongewoner dan gebruike lijk. In de ochtenduren werden zeven zaken bij verstek afgedaan, zeven werden aangehouden, twee dagvaardingen wa ren nietig en het kwam slechts bij vier verdachten tot een echte behandeling. Een absoluut laagtere cord. Ook de raadslieden Bals, Dingemanse en Kalle werden niet gespaard. De strafpleiters hadden zich voor niets voorbereid op hun strafzaak, waarin vier verdachten van het stelen van parkeerauto maten in Renesse waren opgeroepen. Zij keerden onverrichter zake naar huis, omdat hun cliënten niet aanwezig waren. De afwezigheid van hun cli ënten was echter deels te wijten aan de aanvoer- problemen van twee gede tineerden uit gevangenis sen elders in het land. Door forse vertraging konden zij niet op tijd in Middelburg zijn. Voor de politierechter aanleiding om de zaak tegen de vier aan te houden. Het omgekeerde deed zich voor in de strafzaak tegen een Middelburger. De man verscheen keurig op de af spraak, maar zijn raads man bleek onvindbaar in het gerechtsgebouw. Na vraag wees uit dat de strafpleiter niet beter wist dan dat de zaak op een an dere dag zou dienen. Zo kabbelde de zitting' voort. door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - In het bestemmingsplan Noorddijk voor een nieuwe wijk in Vrou wenpolder moet aandacht ko men voor de hoogteverschillen van de Monnikendijk. Dat zegt de Dorpsraad Vrouwenpolder in zijn ingediende zienswijze. Deze hoogteverschillen zijn kenmerkend voor het dijken- landschap van het dorp en zijn daarmee van historisch belang, stelt de dorpsraad. Het plan voor de bouw van tweëentwintig woningen bij de Monnikendijk lag de afgelopen weken ter inzage op het ge meentehuis in Domburg. Daar op kwamen vier reacties, waaronder een brief van de dorpsraad. Het stuit de dorpsraad van Vrouwenpolder tegen de borst dat in het bouwplan geen aan dacht is geschonken aan de plaatselijke grondstructuur. De gemeente Veere had dat als randvoorwaarde moeten mee geven aan de ontwerper, vindt de spreekbuis van de Vrouwen- polderse inwoners. De Monnikendijk is een oude dijkrug met betrekkelijk grote hoogteverschillen, legt de dorpsraad uit. Die hoogtever schillen zijn kenmerkend voor het dijkenlandschap van Vrou wenpolder. In de directe omge ving zijn bovendien natte gebie den met rietkragen aanwezig. Die maken het geheel waarde vol om te behouden en om in te passen in het stedebouwkundig plan. De dorpsraad vindt dat geprobeerd moet worden deze kenmerken van Vrouwenpolder voor het nageslacht te behou den. „Wij zien nu gebeuren dat een ontoelaatbare nivellering toeslaat en dat er een plat kast- plannetje wordt toegepast." De dorpsraad vreest tevens voor het uitzicht vanaf de Noorddijk op de achtertuintjes van de nieuwe woningen. De raad ad viseert de woningen te richten op de Noorddijk en aan de ande re kant van de nieuwe wijk, op de kerk. Via een trottoir kunnen de woningen bereikt worden. „Deze benadering geeft het plan aanzienlijk meer visuele kwali teit waardoor rafelige achter randen worden vermeden." Ministerie Een andere inspraakreactie komt van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Dat is van oordeel dat het bouwplan niet past binnen de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. De zoge noemde rode contour waarbui ten niet gebouwd mag worden, moet overeen komen met de grens van het bebouwde gebied in 1996. Onder bepaalde voor waarden kan van deze regel worden afgeweken, maar het plan Noorddijk valt daar niet onder. Het ministerie erkent dat de nieuwe Tweede Kamer de nota als controversieel heeft aange merkt en dat de nota nog wordt veranderd. „Tot het moment dat onder poli tieke verantwoordelij kheid veranderingen worden doorge voerd, wordt vastgehouden aan het laatste, politiek vastgestel de beleid. In tegenstelling tot u ben ik van mening dat dit plan niet verenigbaar is met de nota", schrij ft het ministerie aan de ge meenteraad. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 42-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad veroor deeld tot zeventig uur taakstraf. Bij de man werden in oktober vorig jaar in de schuur achter zijn woning 141 hennepplanten gevonden. Volgens de Middelburger was hij met het kweken nog maar net begonnen. Hij had nog niets geoogst. De waarde van de vangst werd geschat op 2500 euro. TERNEUZEN - Een vrouw en twee mannen hebben gisteren rond 13.10 uur geprobeerd een koelkast te stelen uit een wan kel aan de Vlooswijkstraat in Terneuzen. Een 32-jarige vrouw uit Terneuzen leidde een winkelbediende binnen af. Vervol gens gingen een 39-jarige Terneuzenaar en een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats er met de koelkast van door. De winkelbediende sloeg alarm en twee collega's gingen de dieven achterna. Buiten troffen ze de twee mannen met de koelkast aan. De dieven zetten de koelkast neer en gingen er vandoor na een van de twee winkelbediende een klap in het gezicht te hebben gegeven. De man ging onderuit. De politie kon de mannen en de vrouw in de kraag vatten. Ze zijn aange houden en ingesloten. DOMBURG - De auto van een 42-jarige man uit Duitsland is gistermiddag gestolen aan de Trommelweg te Domburg. Het betreft een Mitsibishu Pajero met het kenteken AC-CS801. In de auto lag een rijbewijs, kleding, cd's en een gereed schapskist ter waarde van een paar honderd euro. GOES - een 45-jarige Goesenaar werd gisteren door de Mid delburgse politierechter A. Gaakeer voor het bezit van twaalf kilo softdrugs in zijn koffieshop veroordeeld tot 180 uur werkstraf. Volgens de verbalisanten werd de wiet en de hasj op 10 september vorig jaar aangetroffen in twee Goese koffie shops. Volgens de vergunning mag per koffieshop niet meer dan 500 gram softdrugs aanwezig zijn. „Dat is niet rendabel", zei de verdachte. De man vertelde dat de verkoop van soft drugs zijn enige bron van inkomsten is. Volgens officier van justitie, G. Oosterveld, was de vangst veel groter dan twaalf kilo. Ze zei dat door de zaak vele joints verspreid lagen. Ze eis te 240 uur werkstraf, maar de politierechter vond 180 uur passender. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Goes moest zich gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter ver antwoorden voor mishandeling en ontucht. In dat verband speelde de alcoholproblematiek een belangrijke rol, maar in middels had de Goesenaar stappen ondernomen om zijn leven een andere wending te geven. Politierechter A. Gaakeer was daar gevoelig voor en legde de man vijftig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf op. De verdach te had op 25 september vorig jaar in Goes twee mensen mis handeld. Op die dag kneep hij ook een meisje in haar borsten. Raadsman E. van Waes liet weten dat zijn cliënt op de goede weg was om van zijn alcoholverslaving af te komen. Officier van justitie G. Oosterveld wilde dat geloven en eiste tachtig uur werkstraf, waarvan twintig uur voorwaardelijk. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur:Tossen. Inschrijving8.45- 9.00 uur; DISHOEK - Strandhuisje 362, 9.30 uur: Volleybaltoernooi; DOMBURG - Pleintje 't Groentje, 19.00- 19.30 uur: Meeleeftheater; Strandpaviljoen De Oase, 14.00-15.30 uur: Kinderactiviteiten op strand; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VUSSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus- In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; 't Spui, 14.00 - 15.00 uur: Voorleesmid- dag voor kinderen van vier tot en met ne gen jaar; Bossenburghweg, 9.00-16.00 uur: Speel- stad; Boulevard Evertsen, 20.00 uur: 65e Bou levardloop over 7,2 kilometer; Rockcafé Groen Licht, 22.00 uur: Optre den van In 't Wild (nederpop); WESTKAPELLE - Polderhuis, 10.00-20.00 uur: Benefietexpositie; Paviljoen Zuiderhoofd, 10.00-17.00 uur: Springkasteel op strand; Westkapelle Herrijst, 16.00-21.00 uur: Expositie Wasschappelse Schilderclub; Markt, 17.00-21.00 uur: Sport- en Spel- dag; Lunchcafé Après Skeeler, 20.30 uur: The Bulldozeband, ZOUTELANDE - Boemerang Pizzahouse, 10.00-11.45 uur: Pizza bakken; Duingebied, vanaf 13.00 uur: Openstel ling bunkers; Muziektent, 19.00-19.30 uur: Kinderthea ter; Langstraat, 19.30-20.30 uur: Figuur- ballonnen vouwen; Parkeerplaats Kustlicht, 19.00-20.30 uur: Schatgraafwedstrijd. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Bij het springkussen en de boogschietattributen in de Bloemen- laan in Vlissingen was gistermiddag geen kind te bekennen. Al drie weken verzorgt de gemeente gratis activiteiten voor jongeren in het Middengebied om de komst van een buurtsportwerker te pro moten. Elke dinsdag en donderdag van twee tot vijf is op steeds een andere loka- tie in de buurt iets te doen voor de kinde ren in de wijk. Dat duurt nog tot 15 au gustus. „Normaal staan er al kinderen te trappe len om te mogen spelen als we nog aan het opbouwen zijn", zegt Ester van der Wek ken. Zij werkt voor evenementen- en attractieverhuur Qui Vive en is project leider van het buurtsportwerk. Ze ver moedt dat er momenteel concurrentie is van de huttenbouwactiviteit Speelstad, die deze week is begonnen. „Dat is een beetje vreemd, want volgens mij is dat door de zelfde organisatie opgezet." Ze weet dat de wat kleinere kinderen daar niet kunnen zijn. „Ouders hebben mij verteld dat als we aan het begin van de Bloemenlaan staan, het te ver is voor de kleine kinderen die aan de andere kant van de straat wonen. Dan kunnen die nooit bij de huttenbouw zitten." De activiteitenbegeleidster lijkt het bij het juiste eind te hebben. Cor Latusia passeert met zijn vijfjarige zoontje Jos hua op de fiets. Hij stopt, omdat zijn zoontje graag op het springkussen wil. „Ik kwam toevallig voorbijIk woon hier ook niet in de buurt", verklaart hij. Jos hua blijft ongeveer vijf minuten op het kussen springen en houdt het dan voor gezien. Hij vervolgt zijn reis weer achter op de fiets van zijn vader. Het voorbeeld van Joshua heeft succes. Een moeder uit de buurt komt met haar kinderen een kijkje nemen. Ze mogen even op het kussenmaar al gauw haalt ze haar kroost eraf. Ze verdwijnen net zo gauw als ze gekomen zijn. „Gek hè, tel kens komen buurtbewoners tegen mij klagen dat de gemeente niets doet aan speelplaatsjes voor kinderen. Nu staan we hier en is er bijna niemand te beken nen. Ook begrijpen de bewoners niet dat de gemeente hiermee juist reageert op hun behoefte"zegt Ester.,Het is ook wel jammer dat er zo weinig bekendheid aan wordt gegeven. We moeten het echt heb ben van de mond-tot-mond-reclame van de kinderen. Die zien ons meestal staan en dan gaan ze gauw hun vriendjes halen Die vertellen het weer aan andere kinde ren." Boogschieten De afgelopen keren zijn er steeds ruim twintig deelnemers geweest, zegt Ester. „We hebben altijd iets voor de hele klein tjes en verder wat voor de wat oudere kinderen. Vandaag hebben we dus het boogschieten voor de oudere doelgroep vanaf tien jaar." De begeleidster vertelt dat de locatie ook een rol speelt. „Hier zijn we zichtbaar voor voorbijgangers, maar donderdag staan we op het pleintje bij de Irislaan en dat is een beetje verbor gen. Dan moeten mensen echt weten dat we daar staan. Dat is overigens wel een heel geschikt pleintje." Ondertussen schept Ester wat hondenuitwerpselen weg. „De volgende keer hebben we hoc key en een skelterparcours." Uiteindelijk komen dan toch nog twee jongetjes. De zesjarige Emre Bataru gaat enthousiast tekeer op het springkussen. Zijn drie jaar oudere broer Bahader pro beert het boogschieten uit. „Ik wist van te voren dat dit er was. Ik heb vorige keer ook meegedaan", zegt Bahader. Ester probeert een passerende groep tie nerjongens te paaien om mee te doen. Ze aarzelen wat. Twee jongens willen wel boogschieten. De rest blijft van een af standje kijken. Het lijkt alsof ze niet dur- door Rinus Antonisse PHILIPPINE - Voor de Zeeuwse akkerbouwers pakt het warme weer gunstig uit. Vroeger dan gebruikelijk zijn de boeren op de velden aan de slag gegaan om de tarwe te oogsten. Overal zijn de grote combines druk in de weer, tot aan 's avonds laat toe. Want eenmaal begonnen, willen de boeren ook zo snel mogelijk het gewas van het veld hebben. Een enkeling wilde niet langer wachten en begon afgelopen zondag al met het dorswerk. Volgens Joris van Waes, voorzit ter vakgroep akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), is de tar- we-oogst doorgaans pas begin augustus aan de orde. „Maar de percelen die op tijd gezaaid zijn, daar is de tarwe gewoon rijp, er mankeert helemaal niets aan. Er zijn nog wel percelen die nog moeten komen, met name waar herzaaid is. Met deze hete perio de rijpt het graan wel snel af." Van Waes heeft het idee dat de kilogram-opbrengsten best goed zijnPluspunt van het war me weer is dat de tarwe in de ochtenduren snel droogt. Dat spaart de boeren ook droogkos- ten. De oogst kan pas aanvan- In Wilhelminapolder werd hel graszaad geoogst. gen als de vochtgraad van de tarwe beneden een bepaalde grens zit. „We beginnen nooit voor tien uur met dorsen. Dan is de zon er volop door en de mor gendauw is er uit. Dan draait foto Dirk-Jan Gjeltema het als een tierelier", aldus Van Waes. Eerder al kwam de oogst van het graszaad op gang. Daarvan zijn de meeste percelen inmiddels gedorst; de laatste percelen worden geroofd. De opbreng sten zien er goed uit, zegt Van Waes. Dat geldt ook voor de plantuien, die volop gerooid zijn. Voor de uien die nog op het land staan, mag van de nieuwe minister van Landbouw alsnog met bepaalde bestrijdingsmid delen tegen de beruchte meel dauw gespoten worden. Die toe stemming komt voor een aantal boeren te laat; daar is de ziekte al te ver doorgedrongen. Het vlas is volop getrokken en ligt nu te dauwroten op het land. Aardappelen Van Waes bevestigt dat sprake is van een goed groeiseizoen. „Het is enorm hard gegaan." Daarom ook is de tarwe-oogst vroeger aan bod. Mogelijk zal ook het rooien van de aardappelen eer der beginnen. Over de op brengst is de ZLTO-voorman minder optimistisch. „Er han gen minder knollen aan. Dat is een speling van. de natuur. Tij dens de knolzetting zat het weer niet mee. Doordat er minder knollen zitten, zijn ze wel eerder groot en het kan best zijn dat de aardappeloogst vlotter kan ver lopen." door Esme Soesman GOES - Als onderdeel van het parkeerbeleidsplan dat Water schap Zeeuwse Eilanden in de maak heeft, heeft het schap zon dag grootscheeps onderzoek uitgevoerd op 33 recreatieve parkeerterreinen. Er zijn zo'n 5700 auto's geteld. Daarnaast turfden de onderzoekers nog eens duizend fout geparkeerde voertuigen. Het waterschap beheert boven de Westerschelde zo'n vijftig re creatieve parkeerterreinen. Op dertien van deze locaties langs de Zeeuwse kust heeft het door het schap ingeschakelde advies bureau BRO mensen geënquê teerd. In totaal zijn 620 bezoe kers ondervraagd. Met als doel wensen en ervaringen van be zoekers over parkeren aan de kust in beeld te krijgen. Naast deze ondervraging zijn aantallen auto's geteld. Behalve op de enquêtelocaties heeft BRO nog eens twintig andere lo caties voor dit doel bezocht. Toevalligerwijs was het stra lend weer en dus erg druk. De beschikbare parkeerplaatsen waren nagenoeg alle bezet. Dat betekent een aanwezigheid van zo'n 5700 auto's. Ook is geteld hoeveel auto's in de directe omgeving van deze officiële parkeerplaatsen fout of illegaal stonden geparkeerd. Het turven leverde zo'n duizend fout weggezette voertuigen op. Met name bij drukke strand- overgangen werd veel illegaal geparkeerd. De bermen lijken daarbij favoriete locatie. De onderzoeksresultaten moe ten het waterschap meer duidelijkheid verschaffen over parkeermogelijkheden en knel punten die zich voordoen langs het Zeeuwse water. Zaken als verschil in tarieven, herken baarheid en inrichting van ver schillende terreinen en beweg wijzering worden op deze wijze in beeld gebracht. De informa tie wordt door de organisatie meegenomen in het - nu in de maak zijnde - parkeerbeleids plan. Het schap wil komen tot een eenduidig parkeerbeleid. Niet alleen als zelfstandige organi satie, maar ook in onderlinge overeenstemming met andere wegbeheerders. Door afstem ming van de parkeerplaatsen op behoeften van gebruikers en door parkeren betaalbaar te houden, kan verkeer uit dorps kernen worden geweerd en ille gaal parkeren worden terugge drongen. Het parkeerbeleidsplan moet begin volgend jaar klaar zijn. MIDDELBURG - In Middel burg is tegen half tien gister avond een lek in een gasleiding ontdekt bij het tankstation aan de Laan der Verenigde Naties in Middelburg. Een passant hoorde bij de on- dei'grondse gastank sissen en zag ijsvoi-ming, een teken dat er LPG weglekte. Om 21.22 urn- kreeg de bx-andweer de melding binnen. De politie heeft direct na de melding op x-uime afstand van de lekkage de weg afgezet. De gealarmeerde brandweer heeft met behulp van explosie meters de gevarenzone bepaald. Deze bleef beperkt tot binnen het gesloten hekwerk, enkele meters vanaf de lekkage. De oorzaak van de lekkage was een lekkende pakking van een klep- afsluiter. De brandweer kon de lekkage eenvoudig verhelpen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Voor jongeren in het Vlissingse Middengebied is op dinsdagen en donderdagen iets te doen voor de kinderen in de buurt. Gisteren was in de Bloemenlaan een springkussen voor de kleinsten en konden oudere kinderen boogschieten. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11