Kantoren Veldzigt in zicht Het warmste dorp van Nederland Waterglijbaan verkoelt bouwertjes C-J HOEKMAN Granaat bij station had veel slachtoffers kunnen maken cómforto -J zeeuwse almanak Mooi Zierikzee mag niet lijden onder ziekenhuisfusie Nieuwe Muziek tijdelijk terug naar Middelburg Kleine duizend handtekeningen voor behoud loket Souburg Bouw begint in najaar VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE I door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bouw van de eerste gebouwen op kanto- I renpark Veldzigt begint eind dit jaar. De gemeente laat de grond langs de Schroeweg direct na de bouwvak bouwrijp maken. Op het terrein komen tien gebou- j wen, die plaats bieden aan 17.000 vierkante meter kan tooroppervlakte. Voorlopig worden eerst twee van de tien kantoren gebouwd. Die komen aan de zuidoost kant van het terrein. Eén ge bouw wordt neergezet voor het bedrijf dat het kantoor ook gaat gebruiken. Het andere kantoor wordt gebouwd voor een pro- jectontwikkelaar die de kan toorruimte gaat verhuren. Voor een deel van dat kantoor is in derdaad een huurder gevonden. De gemeente wil nog niet verte- lellen welke bedrijven de kanto- j ren gaan gebruiken. Over de helft van de gebouwen is 'min of meer overeenstem ming' met verschillende partij en, zegt G. Stevense van de ge- 1 meente. Voor de andere helft I van de kantoorruimte is nog geen gebruiker gevonden. De Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandslraal 6, Yerseke, (011^57 29 07 Het optreden van folkloristi sche groepen is ieder jaar een van de hoogtepunten van de Dolle Woensdagen in Bres- kens. Afgelopen week ivas het weer zover en waren er optredens van een groep uit Moldavië en een uit Brazilië. Een Bressiaanse opa stond vooraan met zijn vijfjarige kleinzoon Lars om maar niets van het schouwspel te missen. Totdat het bedtijd voor de kleine was. Maar Lars had nog helemaal geen zin om naar huis te gaan. „Toe nou opa, ik wil nog even naar die danseres jes kijken, het zijn zulke mooie meisjes." Dit kon opa niet ontkennen en met enige trots dat zijn kleinzoon reeds op jeugdige leeftijd al een goed oog had, bleven ze met z'n tweeën tot aan het eind van het optreden, waarna ze met een tevreden gevoel naar huis terugkeerden. WALCHEREN door Jacques Cats MIDDELBURG-De in Middel burg gevonden blindganger die nu aanleiding geeft voor een uit gebreid onderzoek in het sta tionsgebied, had bij ontploffing veel ellende kunnen veroorza ken. „Als die explodeert, zijn binnen een straal van vijftig meter de scherven dodelijk als je daar door geraakt wordt", meldt ka pitein W. Fiers van de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Landmacht in Culemborg. Het tachtig 80 centimeter lange projectiel, met een doorsnee van 14 centimeter, werd aangetrof fen in de afgegraven grond die vanuit het stationsgebied was overgebracht naar een stort plaats bij de Laan der Verenigde Naties. De granaat is van een middelzwaar kaliber. Dergelij ke projectielen zijn in de Twee de Wereldoorlog door schepen afgevuurd. Ze waren bestemd voor andere schepen. Ook zijn er kustplaatsen mee beschoten. Voorts is ten tijde van de invasie langs de kust overcompleet scheepsgeschut ingezet op stati sche opstellingen. Het scheeps geschut had volgens de EOD- woordvoerder een afstandsbe- reik van tien tot twaalf kilome ter. Volgende week begint een Lim burgs bedrijf dat zich toelegt op het opsporen van onontplofte explosieven met graafwerk in het Middelburgse stationsge bied. Daar zijn honderd ver dachte lokaties gevonden. In Nederland zijn zes bedrijven die zich met dit specialistische werk bezig houden. Nieuwe wet Deze activiteiten kwamen op gang nadat een nieuwe wet van af 1999 de mogelijkheid opende dat ook particuliere bedrijven in opdracht van het Rijk, de pro vincie of een gemeente naar ex plosieven mogen zoeken. Als gevolg daarvan moet de EOD met lede ogen aanzien dat deskundige personeelsleden door het bedrijfsleven worden weggekocht.,Ik weet niet of het om het geld gaat dat explosie- vendeskundigen de overstap maken", zegt kapitein Fiers. „Het kan ook zijn dat ze liever bij een particulier bedrijf wer ken omdat ze dan niet meer het risico lopen om voor langere tijd naar het buitenland te worden uitgezonden." Door het vertrek van explosievendeskundigen moet de EOD telkens weer nieuw personeel opleiden. Fiers: „Eer je weer hetzelfde er varingsniveau in huis hebt, ben je tien jaar verder." ZIERIKZEE - De fusie van de Zeeuwse ziekenhuizen boven de Westerschelde mag absoluut niet ten koste gaan van het plan om van het ziekenhuis in Zierik zee een profielziekenhuis te ma ken. Dat antwoordt het college van B en W van Schouwen-Dui- veland op vragen van de fracties Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) en PvdA binnen gemeen teraad. Enkele jaren geleden werd aan het ziekenhuis nog voor miljoe nen verspijkerd, waarna het vervolgens stukje bij beetje werd uitgekleed tot een polikli niek. Tot gi'ote woede en fel pro test van de bevolking van Schouwen. Inmiddels ligt er een plan om het ziekenhuis weer op te tuigen tot 'laagdrempelig profielzieken huis'. Dat houdt in dat er een huisartsenpost komt, dat zie kenhuis en nabijgelegen ver pleeghuis Cornelia samen een verpleegafdeling draaiende houden en dat de ambulance het ziekenhuis weer als uitvals basis krijgt. door Rori Maqnée MIDDELBURG - De Stichting Nieuwe Muziek gaat tijdelijk terug naar Middelburg. De stichting sluit hiermee een pe riode af waarin de Grote Kerk in Veere werd gebruikt als podium. Volgens de organisatie is de proef succesvol geweest. Vol gend jaar keert de stichting te rug naar Veere. Eerder dit jaar werd tijdens het paasweekeinde de Grote Kerk in Veere in gebruik genomen door de Stichting Nieuwe Mu ziek. Over de akoestiek waren de betrokkenen meteen zeer en thousiast, over de klimaatbe heersing minder. In de proefpe riode bleken vocht en kou een flinke aanslag op het budget van de stichting. Deze proble men moeten eerst worden aan gepakt, wil de stichting zich de finitief gaan vestigen in de Grote Kerk van Veere. Vooralsnog verwacht directeur A. van 't Veer dat pas na de zo mervakantie volgend jaar de kerk is aangepast aan de eisen van de stichting. „Er moet nog veel aan klimaat- en vochtbe- heersing worden gedaan. Hier door vinden de activiteiten van het winter- en het zomerpro- gramma 2003 weer in Middel burgplaats", aldus Van 'tVeer. Volwaardig Gedeputeerde Staten besloten eerder dit jaar alsnog 180 dui zend euro beschikbaar te stellen voor de Grote Kerk in Veere. Het bedrag - dat al j aren eerder opzij was gezet - is bedoeld om de Grote Kerk een 'volwaardige culturele bestemming' te geven. Met de komst van de Stichting Nieuwe Muziek als exploitant en hoofdgebruiker is die be stemming gevonden. Per 1 sep tember worden alle evenemen ten van de Stichting Nieuwe Muziek weer in Middelburg ge houden. De eerste activiteit van de stich ting in de Kloveniersdoelen in Middelburg is een concert van het Electra-ensemble, op zater dag 28 september. OOST-SOUBURG - De actie voor behoud van het NS-loket op het station Vlissingen-Sou- burg heeft tot nu toe een kleine duizend handtekeningen opge leverd. De SP in Vlissingen ging giste ren met steun van het Kamerlid Ada Gerkens het perron op om adhesiebetuigingen in te zame len. De komende dagen gaan SP'ers West-Souburg en Wes- terzicht in om kaarten rond te brengen. Bewoners kunnen die kaarten rechtstreeks opsturen naar de directie van de NS. Ze kunnen ook ter plekke van een handtekening worden voorzien. De partij is van plan om na ne gen weken de handtekeningen te overhandigen aan de nieuwe president-directeur van de NS. De spoorwegen zijn van plan om het loket Vlissingen-Souburg definitief te sluiten. dinsdag 30 juli 2002 gemeente bemoeit zich verder niet met de verhuur van de kan toren, ze maakt alleen de grond bouwrijp. Naar verwachting worden die werkzaamheden in oktober afgerond. Daarna kan met de bouw worden begonnen. Voordat de werkzaamheden be ginnen, wordt bij een aantal panden in de omgeving de bouwkundige staat vastgelegd. Als tijdens de werkzaamheden schade ontstaat aan omliggende panden, kan wordt vastgesteld of die schade door de bouw is ontstaan. In totaal worden der tig panden onderzocht. Bewo ners van de woonwijk Veldzigt hebben in maart van dit jaar aandacht gevraagd voor de ver keerssituatie rond het kanto renpark. Ze vreesden dat het bouwverkeer en het woon werkverkeer van en naar de kantoren gevaarlijke situaties in de wijk zal opleveren. Hun actie had weinig succes. Volgens de gemeente is het financieel en planologisch niet haalbaar om een extra ontsluiting voor het kantorenpark te maken. In een brief aan de bewoners schrijft de gemeente dat er 'geen onaanvaardbare situatie' zal ontstaan, omdat de bestaande wegen het verkeer goed kunnen verwerken. Bovendien, vindt de gemeente, is de veiligheid ge waarborgd door het instellen van een dertig-kilometerzone en de aanleg van een zebrapad in de Hans Lippei'heystraat. Het inkomend bouwverkeer wordt via de Schroeweg en de nieuwe afslag naar het bouwterrein ge stuurd. Bouwverkeer dat de wijk uit moet, rijdt via de J.P. Boreelstraat en de Statenlaan. Verhitte werklieden zoeken verkoeling tijdens de bouw van hun hut in Speelstad in Vlissingen. foto Ruben Oreel doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Over het hele Bunkerterrein in Vlissingen schalt het nummer I want it all van de Britse popgroep Queen. Af en toe onderbreekt een mede werker de muziek voor een lolli ge of informatieve opmerking. Ondertussen timmeren groepjes kinderen ijverig aan hun nieuwe dagverblijf. Verhitte werklie den verkoelen zich met een ritje van de wildwaterbaan. Het gaat er vrolijk aan toe op de eerste dag van het nu dertig jaar be staande Speelstad. De belofte 'Speelstad wordt feeststad' op de vooraf uitge deelde affiches lijkt nageleefd te worden. Om de feestsfeer in tact te houden, controleert nar Har ry Losbol de gezichten van de kinderen. Wanneer hij een sip gezicht ziet, grijpt hij in. Een slachtoffer wordt door hem de lucht ingetild. „Lachen, blijven lachen. Laat die glimlach zien", spreekt hij het jongetje vrolijk toe. Spon taan ontstaat er een lach op het kindergezichtje. Even verderop gooit Ben Dwars roet in het eten. De monnik is een oude chagrijnige buurman, die alleen met zijn bier wil zijn. De medewerker vertelt dat hij in de loop van de week het feest leuk gaat vinden. Maar voorlopig verbiedt hij de kinderen om te lachen. Of hij echt humeurig wordt van zijn warme monnikspij in de hete zon, ontkent hij ironisch genoeg al lachend. De nar en de monnik zijn over blijfsels van vroegere thema's van Speelstad. Gedurende de hele week komen dergelijke fi guren van eerdere jaren terug. Om de geschiedenis nog extra te laten herleven, zijn over het hele terrein de uithangborden van andere jaren te vinden. Op de heuvel achter het monnikshutje staat op Hollywood-achtige wijze 'Playwood 30 jaar'. Duik Bovenop een heuvel, waartegen de lange wildwaterbaan is ge monteerd, staat een lange rij kinderen te wachten op verkoe ling. „Van hutten bouwen krijg je het erg warm", vex-klaart de 11-jarige Sascha Schenk. Hij neemt eex~st nog een duik van de wildwatei'baan, alvorens zijn rol als bouwvakker te heiwat ten. Naast een grote partytent, waarin kinderen hxxn overige creativiteit kwijt kunnen, tim mert een groepje meiden aan hun hut. Het is het enige echte meidenbouwwerk op het ter rein. Zo geëmancipeerd als het lijkt, is het bij nader inzien niet. De indeling' van de hut duidt op onvervalste huiselijkheid. Bouwster Ilse Reins (12) vertelt dat er voor en naast de hut was- lijntjes zijn. „Voor het drogen van onze kleren. En hier hebben we een hal. Hiervoor komt nog een kamer waar we ons brood kunnen opeten." Wat is hét familiestrand, waar zijn de beste disco's, waar kun je de Zeeuwse rust het best beleven? ten." De voortdurende vermelding in het weerbericht: „Daar zouden we eens wat meer mee moeten doen", peinst Van Haelst. Voorzetje De scheppers van het primitieve en heraldisch weinig fraaie lokale wapen hebben al een voorzetje gegeven. Zij moeten een vooruitziende blik hebben gehad op de roem die de overwegend katholieke woongemeenschap zou wachten. Het wapen stelt een dorp voor, beschenen door een zon die in het westen ondergaat. Weerman Broeke zou zo direct niet we ten of de gemiddeld hogere temperatu ren in Westdorpe een stempel op de natuur hebben gedrukt. Een nadere verkenning op lokatie levert geen aan blik op van uitbundig bloeiende olean der of bougainville waarin het oog zich kan verlustigen als we met vakantie rond de Middellandse Zee vertoeven. Agrariër Peter Verhelst, die dicht bij het meetpunt woont, stelt vast dat in de contreien waar hij zijn akkei'land heeft, de bruine bonen het goed doen. ,Hier in Zeeuws-Vlaanderen wordt het gewas wel rijp, boven de Schelde zie je het nog sporadisch, maar hogerop, in de Flevopolder, tref je het al helemaal niet meer". De bollenteelt is het meest bij het gunstige klimaat gebaat. Gere nommeerde bollenbedrijven zakken naar het zuiden af, waar op de lichtex-e gronden bij mildere temperaturen be paalde rassen vroeger op de markt kun nen komen dan in het Westland. Warm aanbevolen Westdorpe zou die weerkundige uit schieters eigenlijk commercieel moe ten uitbuiten. Wat te denken van een bord bij de ingang van het dorp met de wervende tekst: 'Westdorpe, warm aanbevolen'. Peter Verhelst kan er niet warm voor lopen: „Een bord? Ik heb op dat punt nog wat anders aan mijn fiets hangen." Opstandig vertelt hij dat hem een gang naar de rechter wacht omdat hij ten strijde wil tegen de provincie. Die heeft Verhelst verboden zijn bedrijf te promoten vanaf een bescheiden bordje langs de kant van de weg. Als Peter rood aanloopt, dan is dat dus niet vanwege het stijgende kwik, maar van boosheid: „Waarom mag je op een vrachtwagen, die toch ook op de weg komt, wel je naam zetten en ik, op mijn eigen terrein nog wel, niet?" door Jacques Cats Dat valt tegen. Inwoners van West dorpe zien er helemaal niet brui ner uit. Terwij 1 ze daar toch eerder voor in aanmerking komen. Want als het al ergens wil zomeren, zit je in Westdorpe goed. Het op de rand van het land gele gen Zeeuws-Vlaamse oord is, statis tisch bewezen, het warmste plekje van het land. Een hot spot avant la lettre, om maar even achteloos met wat talen te goochelen. In een verder verleden stond Kapelle- brug te boek als de plaats waar j e moest zijn als liefhebber van een behaaglijk klimaat. Dat dit niet meer het geval is, heeft eerder met een praktische veran dering dan met een omwenteling van het weerbeeld te maken. In vroeger tijd bestond er nog een weei-station in het watei-wingebied bij Kapellebx-ug. Daar werden voorheen boven de zandgrond de hoogste temperaturen gemeten. Bij de automatisering van de weersta tions is begin jaren negentig het meet punt verplaatst naar Westdorpe, een kilometer of vijftien westwaarts. Daar mee verloor Kapellebrug ook meteen haar tropische allure. De neerslag wordt er nog wel gemeten, maar daar valt weinig eer aan te behalen. Als er van pieken sprake is mogen weerman nen en -vrouwen graag verwijzen naar Westdorpe. Vorige week, toen het el even op leek of we in Zeeland aan over- winteren deden, bereikte het kwik in daar wel vijf dagen achtereen een lan delijke hoogtepunt. De warmste plek in het land zul j e altij d ergens in het zuiden vinden, zegt onze eigen Zeeuwse weervoorspeller Jos Broeke. Hij legt er meteen de onweer legbare verklaring naast dat Westdor pe nu eemaal dichter bij de evenaar- ligt. Soms valt ook een zuidelijke streek in Brabant of Limburg in de prijzen. Maar bij een zuid-oostelijke stroming wordt Zeeuws-Vlaanderen weer meer opgewarmd. Dat kan al gauw een graad schelen. De lokale bevolking is zichzelf gebleven. Ze hebben er geen si esta geïntroduceerd, het straatbeeld wordt er niet door strohoeden beheerst en je treft er geen drogisterij waar smeermiddelen tegen felle zon slechts met een beschermingsfactor 25 of ho ger verkrijgbaar zijn. Sterker nog: er is helemaal geen drogist in Westdorpe te vinden. Ingezetenen vallen weer wel op door een levendigheid die zuidelijke volkeren zo kenmerkt. Maar die opge ruimdheid heeft volgens dorpsraad voorzitter Walter van Haelst meer te maken met de situering van Westdorpe, nabij het Boux-gondische Vlaamse land. Het sinds de jaren tachtig door de gemeente Sas van Gent opgeslokte Westdorpe telt dik tweeduizend inge zetenen. De kostwinners verdienen hun dagelijks brood in de regionale in dustrie. Na Stadskanaal is Westdorpe het langste dorp van Nederland. Het dorp strekt, de nieuwbouwwijk even niet meegerekend, zich uit langs een deel van de Graaf Jansdijk. Het 'Koeterdurp', zoals de woongemeen schap ten tijde van carnaval wordt aangeduid, geniet een grote faam van wege de jaarlijkse wielerkoers, waarop flinke kleppers him opwachting ma ken. Er valt een aardige cent te vex-die- nen en niets menselijks is een coureur vreemd. In de vier lokale cafés wordt er vanachter een ferme pint nog lang na dien op teruggekeken. De kermis mag er ook wezen. En met de Graaf Jans feesten is het pretpakket helemaal compleet. Nu zet ook het weerbericht Westdoxpe met grote regelmaat op de kaart. „Ik heb een dochter wonen in Den Haag", meldt de dorpsraadvoorzitter, „en die is iedere keer blij verrast als ze hoort dat het in Westdorpe weer het warmste was. Waarschijnlijk is het in Zuiddor- pe, vijf kilometer hier vandaan, net zo warm. Maar ja, die naam wordt niet ge noemd, want daar wordt niet geme- DorpsraadvoorzitterW. van Haelst: „Waarschijnlijk is het in Zuiddorpe, vijf kilometer hier vandaan, net zo warm." foto Charles Strijd I/Vaar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9