Kans op fatale inslag onderschat Agressiviteit bij honden kan behandeld worden PZC Sport biedt indicatie van sociale status 8 Een honderd meter grote asteroïde kan Nederland in één klap wegvagen Subsidiebeleid frustreert Nederlandse wetenschap Experiment gemanipuleerde bacteriën postzegels dinsdag 30 juli 2002 Wereldkaart waarop door spionagesatellieten in de 1975-1992 geregistreerde 'atmospheric events' zijn aangegeven. Bij explosies van meer dan een megaton staat ook de datum vermeld. foto USAF/GPD Een van de beroemdste kraters op aarde: de 1,4 kilometer brede Arizonakrater. Hij werd 35.000 jaar ge leden geslagen door een 25 meter grote asteroïde, die met 100.000 kilometer per uur insloeg. foto NASA/GPD door Ben Apeldoorn WASHINGTON - De kans dat een asteroïde op aarde inslaat en grote verwoestingen aan richt, is vele malen groter dan gedacht. Het wemelt van derge lijke rotsblokken in de directe omgeving van de aarde. Puur door toeval worden ze gevon den, vaak als ze al akelig dicht langs de aarde zijn getrokken. Vroegere, onverklaarbare ge beurtenissen, zoals de plotselin ge teloorgang van beschavin gen, moeten misschien ook worden toegeschreven aan neerstortende asteroïden. De ruim twee kilometer grote asteroïde met als nummer 2002- NT7 werd, als zoveelste potenti ële dreiging, op 23 juli wereld nieuws. De kans is 'niet nul' dat hij op 1 februari 2019 op aarde neerstort. Precisieberekeningen moeten uitwijzen hoe groot die kans werkelijk is. Eens te meer bleek dat de ruimte rond de aarde niet leeg is en dat er altijd kans is op een inslag van een van de vele honderddui zenden rondvliegende rotsblok ken, die in ons zonnestelsel rondzwerven. Een kans die, zo blijkt uit de feiten van de laatste jaren, veel groter is dan gedacht. Doordat de telescopen groter zijn geworden en de detectoren gevoeliger, stuit men op steeds meer asteroïden, die de aarde passeren, of al gepasseerd zijn. Het aantal van dergelijke bijna botsingen loopt snel op en be draagt nu al zo'n 1.400. Bijna wekelijks komt er een bij. De meest recente bijna botsing was op 14 juni waarbij een honderd meter grote asteroïde op ruim 100.000 kilometer afstand pas seerde met een snelheid van tien kilometer per seconde. Indien het tot een inslag gekomen zou zijn, zou daarbij een hoeveel heid energie zijn vrijgekomen van 400 miljoen ton TNT. Heel Nederland zou erdoor kunnen worden verwoest. Een aan staande passage staat op naam van een 600 meter grote astero- ide (2002-NY40), die de aarde op 17 augustus voorbij zal vlie- van onze redactie binnenland GRONINGEN - Microbioloog Wil Konings uit Haren veegt de vloer aan met het Nederlandse subsidiebeleid voor weten schappers. Dat noemt hij con tra-productief en frustrerend. „Er gaat even veel tijd verloren met het aanvragen van subsidie en het beoordelen van plannen, als dat er uiteindelijk aan on derzoektijd wordt gefinan cierd." Doordat onderzoek maatschap- pelijlcrelevant moet zijn, vinden er in Nederland te weinig be langrijke wetenschappelijke doorbraken plaats, zegt Ko nings. „Dergelijk onderzoek leidt niet tot grote ontdekkin gen. Daarvoor is onze kennis van het leven en de materie nog te gering. Het is juist de nieuws gierigheid van de onderzoeker, die een interessante waarne ming doet en het daardoor aan gegeven spoor verder volgt, wat leidt tot de doorbraken in de we tenschap." Bij zijn afscheid als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Gro ningen vertelde Konings dat van alle met subsidie gehono reerde plannen, ook die van hemzelf, meestal niets terecht komt of is gekomen. „Al heel snel blijkt dat een onderzoek HAMBURG - In een ziekenhuis in Amsterdam worden in sep tember voor het eerst in de we reld genetisch gemanipuleerde bacteriën in mensen ingebracht, zo meldt het Duitse weekblad der Spiegel. Twaalf testpersonen clie aan de darmkwaal Morbus Crohn lei den zullen miljarden genetisch gemanipuleerde bacteriën in slikken. De microorganismen produceren in de darmen van de patiënten de proteïne Inter- leukin-10, die de ontsteking af remt. Bioloog L. Steidler van de Bel gische Universiteit Gent, maker van de bacteriën, zegt dat er geen gevaar is dat de microorga nismen buiten de lichamen van de patiënten actief kunnen wor den. „Ik heb ze extra zo ge kweekt dat ze zich in de darm niet kunnen vermeerderen en buiten het menselijk lichaam kunnen ze niet overleven." AP anders loopt dan gepland en dat voor een goed eindresultaat an dere wegen moeten worden in geslagen. Dan mag je je met recht afvragen waar we met zij n allen mee bezig zijn voor wat betreft de financiering. Want een onderzoeker die subsidie aanvraagt moet in het huidige systeem wel in detail aangeven wat het doel van het onderzoek is, hoe het gedurende een aantal jaren wordt uitgevoerd en welke belangrijke wetenschappelijke resultaten het zal opleveren", aldus Konings. Hij vindt dat alle subsidiepotjes bij elkaar moeten worden ge voegd. Toekenning van subsidie zou vervolgens op basis van prestaties moeten gebeuren. „Goede onderzoekers en onder zoeksteams zouden bovendien de vrijheid moeten krijgen om zelf te beslissen welk funda menteel wetenschappelijk on derzoek gedaan gaat worden. De invloed van het bedrijfsle ven en maatschappelijke in stanties op fundamenteel we tenschappelijk onderzoek moet beperkt blijven tot onderzoek dat het bedrijfsleven zelf finan ciert. Expliciet toegepast on derzoek hoort niet thuis aan een universiteit." Konings geniet in binnen- en buitenland grote bekendheid op zijn vakgebied en is onder meer lid van de Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen. Aan het schrijven van subsidie-aanvragen beste den wetenschappers volgens Konings een kwart of meer van hun werktijd. „Vervolgens wor den ze beoordeeld door meerde re collegae die ook weer veel tijd kwijt zijn en legt een commissie al die aanvragen en beoorde lingen naast elkaar om priori teiten te stellen. Uiteindelijk wordt hooguit twintig procent van de aanvragen gehonoreerd, meestal veel minder. Konings vindt dan ook dat ons land een instelling moet krijgen waar excellente onderzoekers en onderzoeksteams zich gedu rende meerdere jaren onge stoord aan een onderzoek kun nen wijden. Voorbeelden zijn het Max Planck Instituut in Duitsland, de Medical Research Council Institutes in Engeland en de Howard Hughes Medical Institutes in Verenigde Staten. „Die maken continuïteit in het onderzoek mogelijk. Zo kunnen boeiende ontdekkingen voor langere periodes worden ge volgd. Dergelijke instanties le veren de Nobelprijs winnaars op." GPD gen op 530.000 kilometer af stand. Dat lijken flinke afstan den, maar voor astronomen zijn dit 'schampschoten'. „Naast de vraag, welke bedrei ging deze objecten voor ons vor men, is ook de vraag belangrijk hoe ze zijn opgebouwd", zegt as- teroïdenspecialist dr. David Morrison, in dienst van NASA. „Ze zijn vaak bros van samen stelling. Dat betekent dat ze door hun snelheid en de giganti sche luchtweerstand, al op grote hoogte in de dampkring uiteen vallen en geheel verbranden. De enige dreiging die dan van ze uitgaat, is de immense schok golf die ze in de dampkring ge nereren. Die kan ook grote verwoestingen op het aardop pervlak aanrichten." Siberië Zoiets gebeurde in Siberië in de ochtend van 30 juni 1908. Een bros samengesteld lichaam van ongeveer 100 meter groot, ver moedelijk een fragment van een komeet, viel op acht kilometer hoogte compleet uit elkaar. De 1^- MUiTlflFT daarbij optredende explosie- golf verpletterde een gebied ter grootte van de provincie Utrecht. Iets soortgelijks ge beurde op 13 augustus 1930 in het Amazonegebied. Beide lo kale rampen voltrokken zich in vrijwel onbewoonde gebie den. Twee neerstortende kosmische brokken in goed twintig jaar, zou dat niet een vingerwijzing zijn voor de werkelijke 'kans dat'? Morrison: „Er is heel lang uitge gaan van gemiddeld één inslag per 1.000 jaar van een 100 meter grote asteroide. Op basis van wat we nu vinden, moet dat zon der meer worden bijgesteld. Ruw geschat denk ik. dat enkele malen per eeuw realistischer is. Sinds het eind van de koude oorlog zijn trouwens ook gege vens van militaire spionagesa tellieten vrijgegeven. Die blij ken, tijdens hun speurtochten naar vijandelijke raketlance ringen, tussen 1975 en 1992 meer dan 100 exploderende mi ni-asteroïden in de dampkring te hebben geregistreerd. Vrijwel allemaal boven zee. Schade richtten ze dus nauwelijks aan. Kronieken Explosies gebeuren echter niet altijd boven zee, zoals blijkt uit de gebeurtenissen van juni 1908 'en augustus 1930. Ook oude kronieken meldden explosies in de lucht. De bisschop van het Franse Tours beschreef dat Bor deaux in het jaar 580 na Chris tus door een zware aardbeving werd getroffen, nadat in Louraine een 'groot hemellicht werd waargenomen, dat zich oostwaarts bewoog'. Het vuur legde dorpen rond Bordeaux in de as, en 'ook de stad Orléans verbrandde in een groot vuur'. Orléans en Bordeaux liggen een slordige 400 kilometer van el kaar; een bewijs hoe omvang rijk de verwoestingen waren. In latere jaren is dit elders op de wereld nog een aantal malen ge beurd, zoals in het voorjaar van 1490 bij de Chinese stad Ching- Yang. Overlevenden spraken van duizenden doden, als gevolg van 'vurige hemeldraken'. De snelle verdwijningen van be schavingen in het verleden, zou, zo menen sommige archeolo gen, ook teruggevoerd kunnen worden op inslaande mini-aste roïden. Zo werd Peru in 900 voor Christus getroffen door een vloedgolf, die tot bij na drie kilo meter hoogte in de Andes sporen naliet en bloeiende kustneder- zettingen wegvaagde. Zulke kolossale vloedgolven kunnen alleen door in zee stortende asteroïden worden veroor zaakt. „We hebben het bij dit soort rampen toch over kleine, neer stortende asteroïden", zegt Morrison. „Die zijn hoogstens 100, 200 meter groot. De rest moet nog worden ontdekt. Er moet meer geld, meer man kracht en meer opsporingsap- paratuur komen, het liefst ver spreid over de wereld. Maar zoals bij veel dingen, moet mis schien ook hier eerst het kalf verdrinken voor de put gedempt wordt." GPD door John Lamoral GENT - Hond bijt man. Je leest het regelmatig in de krant en dan klinkt telkens weer luid de roep: afmaken dat dier want het is een gevaar voor de maat schappij. In de Vakgroep Me dische Beeldvorming en de Vakgroep Dierlijke Genetica aan de Universiteit Gent denkt men daar iets genuan ceerder over. Als een rustig en vriendelijk huisdier plots naar zijn baasje of naar de kinderen gaat happen, is er iets fout met die hond en moet die eerst on derzocht en wellicht behan deld worden. Onder leiding van de Gentse professor Francis Verschooten werd onderzoek verricht naar agressie bij honden. Daarbij is gebruik gemaakt van technie ken uit de menselijke genees kunde. Assistente Kathelijne Peremans. legt uit: „De hond gaat onder de gamma camera om de werking van zijn brein in beeld te brengen. Daarbij concentreren wij ons zowel op de doorbloeding als op de neu rotransmitter serotonine, die een belangrijke rol speelt bij problematisch menselijk ge drag zoals depressie, agressie, boulemie en anorexia." Voor een goed begrip: een neurotransmitter is een che mische stof die zorgt voor de prikkeloverdracht van de ene zenuwcel naar andere cellen. Serotonine is een van die over- drachtstoffen en heeft een sti mulerende werking. Het speelt een rol bij slapen, dromen, voedselopname, lichaams temperatuur en regelt vooral de gemoedsstemmingen. „Impulsief agressief gedrag van honden ontstaat door een kortsluiting in de frontale her senschors of cortex. Door een tekort aan serotonine functio neert de cortex niet zoals het hoort en slaagt hij er niet in om de primitieve impulsen uit het limbisch hersensysteem te controleren." Voor het onderzoek gaat de hond eerst naar de vakgroep Dierlijke Genetica. Daar wordt de impulsieve agressie van de hond in kaart gebracht en de invloed van omgevings factoren onderzocht. Er wor- Impulsn schors." f agressief gedrag van honden ontstaat door een kortsluiting in de frontale herscen- foto Ed Oudenaarden/ANP den eveneens vragen over de afstamming van de hond ge steld, maar ook over hoelang het dier kan blijven zitten, hoe het reageert op een voorbij zwevende luchtballon en of het bij een bijtincident eerst gedreigd heeft of onmiddellijk heeft gebeten. Milieufactoren Uiteindelijk worden de resul taten van het gedragsonder zoek en van de medische beeldvorming aan elkaar ge koppeld. Geneticus Frank Coopman: „Het resultaat van het scanonderzoek kan gene tisch nog beter geëvalueerd worden als van de hond ook nog stamboomgegevens be schikbaarzijn. Zo kan blijken dat milieufactoren, zoals de manier waarop wordt opge voed, de agressie voor bijvoor beeld 7 0 procent kunnen ver klaren. Impulsieve agressie vind je trouwens in elk ras te rug en kan je in elk ras infolc- ken. Zelfs kindvriendelijke honden als labradors durven wel eens uit hun rol vallen." Moet men een hond laten in slapen als blijkt dat hij lijdt aan impulsieve agressiviteit? Of maakt het dier nog een kans door een behandeling met een SSRI-antidepressivum zoals prozac? Assistente Peremans: „Wij schrijven een menselijke dosis voor, wat voor een hond vrij laag is, en wel voor een kuur van zes weken. Indien nodig passen wij de dosis na enkele weken aan. Een andere moge lijkheid is een gedragsthera pie. De cortex van de hond kan wel gestoord zijn, maar als ei genaar kun je de taak van de frontale cortex grotendeels overnemen. Je moet dan de im pulsiviteit van je huisdier in toom houden." GPD door Johan Lamoral LEUVEN -Ook in ons demo cratisch Nederland is sport beoefening nog altijd gebon den aan sociale status. Golfen heeft meer prestige en staat sjieker dan een partijtje voetbal en squash doet het beter bij kaderleden dan een robbertje boksen. Het 'Sport voor Allen'-beleid mag de af gelopen decennia wel in alle lagen van de bevolking zijn doorgedrongen, toch heb je nog steeds hoge en lage sta- tussporten. Wetenschappers van het De partement Sport- en Bewe gingswetenschappen van de Katholieke Universiteit Leuven onderzochten de sportgewoonten van onge veer 46.000 volwassen man nen en vrouwen in verschil lende beroepen en sociale klassen. Zij ontdekten dat sportvoorkeuren nog steeds sterk samenhangen met soci ale klasse en dat lager opge leiden minder kansen kri j gen tot het beoefenen van sport. Ofschoon het hier een Bel gisch onderzoek betreft, lij ken de conclusies te gelden voor alle West-Europese lan den. In 'Campuskrant', het tijd schrift van de Universiteit Leuven, zeggen de professo ren Bart Vanreusel en Jeroen Scheerder dat in vergelijking met dertig jaar geleden veel meer volwassenen aan sport doen. „Voor het onderzoek vroegen wij mannen en vrou wen welke sporten zij ooit beoefend hadden of nog be oefenden", verduidelijkt Je roen Scheerder. Voetbal „Voetbal valt nog altijd het meest in de smaak bij man nen terwijl vrouwen het liefst zwemmen. Sporten in club verband is populairder dan ooit maar tegelijk doen men sen ook meer individueel aan sport. Ze gaan al eens een rondje joggen of fietsen. Het valt echter op dat, als je de sociale piramide met de sportvoorkeuren vergelijkt, sporten nog altijd sociaal'ge- laagd zijn. Als je vroegere on derzoeken bekijkt, blijkt dat in de loop der afgelopen jaren de voorkeuren weinig of nau welijks zijn veranderd. Een arbeider of een gewone amb tenaar zal nog altijd eerder voetballen, terwijl iemand van een hogere beroepsklas se liefst gaat tennissen of squashen." „Hogere statussporten ver tonen een zekere afstand tus sen sportbeoefenaar en in strumentarium. Voor skiën, zeilen of schermen heb je een instrument nodig, en dat is vaak duur. Lage statusspor ten, die dus lager op de socia le ladder staan, steunen meestal op een direct licha melijk contact, zoals voet ballen, boksen en andere ge- vechtssporten". Kansen Scheerder vindt dat er op zich niets mis is met deze ver schillen, gesteld dat iedereen op een of andere manier aan sport kan doen. Hem bleek echter ook dat mensen uit de lagere sociale categorieën opvallend minder kansen krijgen om aan sport te doen. Zij participeren om uiteenlo pende redenen beduidend minder in sport en fysieke ac tiviteiten. „De afgelopen dertig jaar is vrijwel elke sociale categorie er in sportbeoefening op vooruitgegaan. Eerst zijn vrouwen zich op het gebied van sport gaan emanciperen en nu volgen de senioren en de vroege VUT-ters. Maar er blijven blijkbaar ongelijkhe den bestaan. Lang niet ieder een krijgt de kans om aan sport te doen, vooral de lager opgeleiden niet. Het beleid zal zich daar meer op moeten richten." GPD Pas over drie jaar is 'gastro nomie' het gemeenschappe lijke thema voor de Europaze gels van de Posteurop(landen). Het lijkt er echter verdacht veel op dat enkele landen al op dit onderwerp vooruitlopen. Zo hebben we in Portugal al en kele series gehad met traditio nele gerechten en met zoete spij - zen uit de kloosterkeuken, gaf Eiland Man al een serie uit met lekkere hapjes van gerechten uit de keuken van Kevin Woodford (die op de Britse televisie een veel bekeken programma heeft) presenteerde Aland enkele ze gels met gedekte tafels en nu heeft Zweden voor 29 augustus een serie op het programma staan die aandacht besteedt aan culinaire hoogstandjes van 's lands meesterkoks. Volgend jaar zullen posters (als kunstuiting) de Europazegels sieren en voor 2004 is 'vakantie' het gemeenschappelijke thema. Daar kunnen we dus weer veel van verwachten. Maar ook dit jaar mochten de Europazegels met beelden van het circusleven er zijn. Nederland heeft na een onderbxeking van negen jaar de draad weer opgevat; Noorwe gen daarentegen laat al sinds 1992 (de herdenking dat vijf honderd jaar geleden Amerika werd ontdekt) verstek gaan. Inmiddels is het pakket Europa zegels circusleven afgerond. Tijd voor een overzicht: Aland, 0,40 (3/5), Azoren, 0,52 en vel van 1,56 (9/5), Alba nië, 40, 90, 2201 en vel van 350 1 (1/5), Andorra/Frans, 0,46 (10/5), Andorra/Spaans, 0,50 (9/5), Armenië, D Azerbei dzjan, 1000 en 3000 m, plus boekje, België, 0,52 €(4/5), Bos nië Herzegovina, 2,50 m (20/4), Bulgarije, 0,25 en 0,65 1, plus boekje (22/3), Cyprus, 20 en 30 c (9/5), Denemarken, 4,00 en 5,00 kr, plus twee boekjes (1/5), Duitsland, 0,56 (2/5), Estland, 0,50 kr (9/5), Faeröer, 6,50 en 8,00 kr (8/4), Finland, 0,60 (15/4), Frankrijk, 0,46 (2/3), Georgië, 40 en 80 t, plus boekje (22/3), Gibraltar, 30,40,42 en 54 p (4/3), Griekenland, 0,20 en 0,30 plus boekje (9/5), Groen-| land, 11 kr (24/6), Groot-Brit-! tannië, 1st en E (9/4), Guernsey,! 27 en 36 p (6/2), Hongarije, 62 ft( (9/5), Ierland, 0,41 en 0,44 plus 2 x 0,41 zelfklevend (14/5), Italië, 0,41 (4/5), Jer sey, 29 en 38 p (12/3), Joegosla vië, 28,70 en 50 nd, plus vel 45 nd (3/5), Kroatië, 3,50 en 5 k (9/5), Kroatische Republiek, 1,50 m (5/4), Letland, 60 s (4/5), Liecht- enstein, 0,90 en 1,30 fr (4/3), Li touwen, 2 x 1,701, keerdruk (4/5), Luxemburg, 0,45 (14/5), I Macedonië, 6 en 36 d (9/5), Ma-j dera, 0,52 plus vel 1,56 (9/5), Malta, 16 c (9/5), Man, 38p- (5/11), Moldavië, 31, plus boekje j (5/5), Monaco, 2 x 0,46 (3/5),j Nederland, vel met 2 x 3 0,54 €- zegels (twee motieven) met prioritylabel (11/6), Noorwe-| gen, ook dit jaar geen zegels, Oe- j kraïne, vel met 2 x 1,75 g (4/4), Oostenrijk, 0,87 (3/5), Polen, 21 zl (5/5), Portugal, 0,52 plusi vel 1,56 (9/5), Roemenië,) 17.000 en 25.000 1 (9/5), Rus-, land, 8 r (9/5), San Marino, 0,36 en 0,62 (22/3), Servische Re publiek, 1,00 en 1,50 m, plus, boekje (3/5), Slowakije, 18 skj (6/5), Slovenië, 40 t (22/5),, Spanje, 0,50 (9/5), Tsjechische Republiek, 9 kc (7/5), Turkije, 500.0001 (5/5), Turks Cyprus vel, met 2 x 600.000 1 (27/5), Vati-I caanstad, 0,41 (13/6), Wit- Rusland, 400 en 500 r (30/4), Zweden, 4 x 8 kr (2/5), Zwitser- j land, 70 en 90 rp (15/5). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8