Rumsas in het beklaagdenbankje Ewout Holst verspeelt medaillekansen ra Coach Stuart begrijpt waarom De Bruijn afwezig is in Berlijn Boogerd wint eerste criterium na de Tour 16 Boogerd maakt sprong op ranglijst Willem II schiet geld Mourad voor Boateng naar Middlesbrough Clijsters huurt jeugdcoach Schalken naar tweede ronde EK-titel Michaëla Krajicek Nummer drie in Tour de France verdacht van dopinggebruik Indurain ziet Armstrong nog wel twee keer winnen Groot in finale van 50 meter vlinderslag Teeuwissen trekt zich terug voor ruiterspelen Bettini wint eerste etappe in Wallonië De Bruijn moet haar goodwill tonen op EK LAUSANNE - Michael Boogerd heeft door zijn etappezege in de Ronde van Frankrijk en zijn twaalfde plaats in het eind klassement een behoorlijke sprong gemaakt op de wereld ranglijst van de UCI. De Raborenner steeg van de 22e naar de 15e plaats. Ook Levi Leipheimer boekte veel winst. De Ame rikaan ging van de 21e naar de 10e positie. De Colombiaan Santiago Botero, de nummer vier in de Ronde van Frankrijk kwam de toptien binnen (achtste). Hij stond vijftiende. De Australiër Robbie McEwen, winnaar van de groene trui, steeg van de tiende naar de zesde plaats. ANP DEN BOSCH - Aanvaller Mourad verkast toch van FC Den Bosch naar Willem II. De 27-jarige Marokkaan tekende een contract voor drie jaar bij de eredivisionist. uit Tilburg. Gis termorgen kwamen de clubs alsnog tot een akkoord. Zondag avond zaten de onderhandelingen nog vast omdat Den Bosch vasthield aan de vraagprijs en Willem II daar niet aan wilde» voldoen. Beide clubs vertelden gisteren niets over de hoogte van de transfersom. „Het contract van Mourad liep na dit sei-1 zoen af. Wij hebben nog een aardig centje kunnen krijgen", reageerde technisch directeur Fred van der Hoorn van FC Den Bosch. GPD LONDEN - De Engelse clubs Middlesbrough en Aston Villa! hebben een akkoord bereikt over de overgang van George Boateng. Middlesbrough betaalt ongeveer vijf miljoen pond voor de Nederlandse middenvelder. Boateng onderhandelt zelf nog met de club over een contract. De 26-jarige Boateng wil na twee jaar weg bij Aston Villa. De oud-Feyenoorder speelde daarvoor bij Coventry City. ANP PALO ALTO - Kim Clijsters heeft haar jeugdcoach Mare De- hous aangetrokken. De negentienjarige Vlaamse ontsloeg haar coach Carl Maes kort na Roland Garros. Dehous moet haar helpen in de voorbereiding op de US Open, eind augus tus in New York. Clijsters verloor zondag in Stanford in de fi nale van Venus Williams (3-6 3-6). Daar werd ze begeleid door haar vriend Lleyton Hewitt, de nummer een bij de mannen. Dehous werkte met Clijsters in de periode dat ze juniore wasj en trainde bij de Belgische bond. RTR TORONTO - Tennisser Sjeng Schalken heeft gisteren eenvou dig de tweede ronde van het tennistoernooi van Toronto be reikt. De Limburger was in twee sets te sterk voor Wayne Black uit Zimbabwe: 6-3 6-3. Schalken revancheerde zich op het hardcourt met de zege voor de snelle uitschakeling vorige week in Los Angeles. Hij verloor in de eerste ronde van Okun1 uit Israël. Richard Krajicek komt vandaag pas in actie tegen de Fin Nieminen. ANP VICHY - Michaëla Krajicek heeft in Vichy de Europese titel voor tennissters tot en met veertien jaar veroverd. Het half-1 zusj e van Richard Kraj icek versloeg in de finale de Duitse An- gelique Kerber met 7-6 6-2. Michaëla Krajicek maakt deel uit van Jong Oranje. ANP dinsdag 30 juli 2002 van onze sportredactie PARIJS - Misschien heeft Rai- mondas Rumsas zich voor niets drie weken een slag in de rondte gefietst door Frankrijk. Als on derzoek namelijk uitwijst dat de nummer drie van de Ronde van Frankrijk zich schuldig heeft gemaakt aan doping, dan is de Litouwer zijn derde plaats kwijt. Dat maakte adjunct-directeur Daniel Baal van de Tour giste ren duidelijk. In de ochtenduren was bekend geworden dat Edita Rumsas, de vrouw van de ren ner, was aangehouden aan de Franse grens met in haar auto talrijke farmaceutische pro ducten, te weten epo, corticoï- den en testosteron. Ze werd voor verdere ondervraging naar Lyon overgebracht. Rumsas' werkgever, wielerploeg Lam- pre, schorste zijn kopman voor lopig. Lampre wil het onder zoek van de Franse politie en douane naar de verdachte medi camenten afwachten. Daarna neemt de ploeg een definitief besluit. Indien de autoriteiten verboden middelen vinden die eigendom zijn van de renner, zal Lampre de Litouwer op staande voet ontslaan. De Tourdirectie wacht ook op het moment dat er officieel een uitkomst van het onderzoek is. Vooralsnog ziet Baal geen reden om de 30-jarige Rumsas zijn derde plek te ontnemen. „Voor alle duidelijkheid", zeiBaal gis teren, „tijdens de Tour is hij twee maal gecontroleerd, in bei de gevallen met een voor hem gunstige uitkomst." Edita Rumsas was zondag op weg naar huis in Italië toen ze in de buurt van Chamonix in de Franse Alpen door de douane werd aangehouden. In haar be zit werden behalve de middelen eveneens twee in het Pools ge schreven recepten gevonden. De Franse politie doorzocht zon dagavond de kamers van een hotel in Pari j s waar de ploeg van Lampre had geboekt en betaald. Daar werd niets gevonden om dat de ploeg niet was komen op dagen. Verhoor De politie spoorde wel Gabriele Sola, de woordvoerder van Lampre, in hotel Sofitel Porte de Sèvres op. Diens kamer en bagage werden onderzocht. Ook de auto waarin hij de Tour had gereden, werd uitgekamd. De politie nam Sola een langdu rig verhoor af en lichtte hem in over Edita Rumsas. In een verklaring nam Lampre afstand van de aanhouding van Edita Rumsas. De ploeg zegt in verlegenheid te zijn gebracht door de affaire en vraagt zich af wat er is voorgevallen. Lampre heeft Hein Verbruggen, voorzit ter van de internationale wie- Ierunie UCI, en Jean-Marie Le- blanc, directeur van de Tour, op de hoogte gebracht. Op Rumsas woog tijdens de Tour al een lichte verdenking van dopinggebruik. De Litou wer werd namelijk op de tweede rustdag, maandag 22 juli, twee keer gecontroleerd. Na de afna me van bloedstalen bij rennei'S van zeven verschillende ploe gen moest de renner van Lampre zich dezelfde avond ook onderwerpen aan een bijko mende urinecontrole om even tueel gebruik van EPO op te sporen. Het resultaat was nega tief, wisten de controleurs 48 uur later. GPD/ANP De Litouwse Raimondas Rumsas stond zondag nog op het laagste treetje van het podi um van de Tour de France. Nu staat zijn prestatie ter discussie. In de auto van zijn vrouw zijn meerdere verboden middelen gevonden. foto Thomas Kienzle/AP van onze sportredactie MADRID - Miguel Indurain acht Lance Armstrong in staat zijn record in de Ronde van Frankrijk te verbeteren. De Spanjaard won de Tour vijf keer op rij. De Ameri kaan stond zondag voor de vierde maal in Parijs op de hoogste tree van het erepodi um. Hij wil doorgaan tot en met 2004. Indurain waarschuwde Armstrong wel dat hij het be halen van een volgende eind zege niet te licht moet opne men. „Hij zal het jaarper jaar moeten bekijken", aldus In durain gisteren in de Spaan se krant Marca. „Hij is nog jong en kan daarom zeker nog twee keer de Tour win nen. Maar het valt niet mee om aan de top te blijven. Hij zal straks weer helemaal op nieuw moeten beginnen en alles zal weer moeten klop pen. Maar gezien zijn optre den dit jaar, kan hij absoluut zes keer op rij de eindzege veroveren." Indurain domineerde de Tour begin jaren negentig. Hij won de etappekoers van 1991 tot en met 1995. Op dat moment begon Armstrong net met zijn professionele loopbaan. Volgens Indurain liet de Amerikaan toen al zien dat hij de kwaliteiten had om uit te groeien tot een topper. „Hij was meteen heel goed, maar was door zijn leeftijd nog te wisselvallig. Vanaf het begin had iets. Hij was erg sterk en explosief." Volgens Indurain is het ka rakter van Armstrong na zijn strijd tegen kanker op de juiste manier veranderd. „Zijn mentaliteit en karak ter is anders geworden. Hij weet in alle omstandigheden rustig te blijven. Hij heeft enorm veel kwaliteit en is een geboren winnaar." RTR BERLIJN - Chantal Groot heeft gisteren bij de EK zwemmen in Berlijn de finale bereikt op de 50 meter vlinderslag. De negentienjarige Amster damse was met 27,31 in de halve eindstrijd iets langzamer dan in de ochtenduren in de serie, maar het was voldoende om als zesde door te gaan. Het snelst was de Zweedse Anna-Karin Kammer- ling: 26,79. J oris Keizer en E wout Holst mo gen vandaag op dit onderdeel ook terugkomen voor de finale. Keizer schaarde zich met 24,13 als zesde bij de laatste acht, Holst werd met 2 416 zevende in de halve eindstrijd. De Duitser Thomas Rupprath wierp zich met 23,77 op als favoriet. ANP ERMELO - Arjen Teeuwissen heeft zich teruggetrokken voor de Wereldruiterspelen. De top- dressuurruiter deelde dat de overkoepelende bond KNHS gisteren mee. Hij vindt zijn paard Goliath niet voldoende fit voor een optimale prestatie. De laatste twee jaar was Teeuwissen zeer succesvol op de internationale kampioen schappen. Twee jaar geleden maakte hij in Sydney deel uit van het Nederlandse team die bij de Olympische Spelen zilver won. In het Duitse Verden be haalde hij vorig jaar bij het EK individueel de tweede plaats. Dit seizoen wilde het niet zo vlotten met Teeuwissen en Goli ath. Op het NK viel de favoriete combinatie zelfs buiten de me dailles. Bij een test dit weekein de in Nörten-Hardenberg zat er niet meer in dan plaatsen net buiten de topvijf. Onderzoek wees vervolgens uit dat Goliath fysiek niet geheel fit is. Zo hin derde een maagzweer de vier voeter. ANP SERAING - De Italiaanse wiel renner Paolo Bettini heeft giste ren de eerste etappe van de Ron de van de Waalse Gewesten ge wonnen. De Mapei-renner was de sterkste in een rit van Chaud- fontaine naar Seraing. AFP door Hans Vos BERLIJN - Tijdens zijn 'snuffel stage' in Berlijn, bij de EK zwemmen, kan Stu Stuart wat royaler de tijd nemen voor ob servaties naast zijn eigenlijke taak als clubcoach van de IJs- landers Jacob Johann Sveins- son en Hjörtur Mar Reynisson. Dat zou anders zijn geweest wanneer die ene befaamde drie voudig olympisch en wereld kampioene in de Duitse hoofd stad was komen opdagen. De Canadees had zich bereid verklaard de begeleiding van Inge de Bruijn op zich te nemen. Maar tot een vriendendienst voor collega Paul Bergen, de Amerikaanse trainingsadviseur van 'Inky', komt het niet. Berlijn moet het deze week zonder 's werelds beste zwemster stellen, en Stuart dus ook. De Bruijn mijdt de Europese 'keuring', een beslissing waar Stuart alle be grip voor heeft. „Zij is onafhan kelijk, ook in haar beslissin gen." Laatstelijk zag Stuart video's van recente datum waarop De Bruijn 'soft' op hem overkwam. „Verre van 'rocky hard', zoals ze bij de Spelen van Sydney was. Een softe olympisch kampioen loopt gevaar verslagen te wor den. Bergen heeft Inky daar op deze EK voor willen behoeden. Het is net als met het innemen van een medicijn. Je houdt niet van de smaak, je wilt het niet in nemen, maar je moet het doen om er beter van te worden. Inky komt sterk terug om volgend jaar in Barcelona haar wereldti tels en in 2004 in Athene haar olympische titels te verdedigen. Voor haar is een Europese titel niet iets speciaals meer." Geen discussies „Veel topatleten menen dat ze het beter weten dan hun coach. Die willen dat de coach naar hun pijpen danst. Bergen staat daar ver boven. Hij zegt: ze heb ben naar mij te luisteren, ik coach al dertig jaar beter wie dan ook in de wereld. Bergen houdt niet van discussies over de inhoud van trainingen. Hij bepaalt wat er gebeurt, niet de individuele atleet. Bergens club is duidelijk niet de plaats voor iedere topper." „In de afgelopen jaren heeft een flink stel Europese zwemmers geïnformeerd naar Bergens werkwijze, maar alleen Inky is gekomen. Iedereen in de wereld, wil rij k wordenD e meeste men- sen proberen dat te bereiken door een staatslot te kopen en niet door er hard voor te werken. Inky kocht geen olympisch lot van Bergen, 'she killed herself; everyday', elke dag werkte ze zich dood om dat doel te halen." Als de vlijtigste volgelinge van Bergen beklom De Bruijn de mondiale top. Letterlijk, zo ver telt Stuart in Berlijn. „Ik heb haar ongelooflijke dingen zien doen, vooral in droge trainin gen. Vanuit een zithouding, met gespreide benen, binnen een mi nuut drie keer vijf meter om hoog klimmen in een touw en weer terug. En dat hield ze zes tien keer achter elkaar vol. Inky heeft er alles aan gedaan om de beste van de wereld te worden, Niet een van die goudenmedail- les heeft zij cadeau gekregen." GPD BERLIJN - Bij drie opeenvol gende zwemtoernooien, Istan bul (EK 1999), Sydney (Spelen 2000) en Fukuoka (WK 2001) klapte oud-olympiër Ada Kok haar handen rood voor de top prestaties van de uitblinkende Inge de Bruijn. In Berlijn kan de vertegenwoordigster van een badpakkenfirma deze week de Europese strijd bij vrouwen heel water rustiger bekijken. Immers, De Bruijn is er niet. Kok zegt de afzegging van de Nederlandse smaakmaakster van de laatste drie kampioen schappen uit oogpunt van pro fessionaliteit niet te begrijpen. Zelfs al zou zij geen meter zwemmen in het ondergrondse bassin in het Berlijnse Euro pasportpark, dan nog had De Bruijn voor een dag of twee naar de EK-stad moeten komen, zo betoogt Kok op persoonlijke ti tel. „Om goodwill te kweken bi] de andere zwemmers, het pu bliek, haar sponsors en de me dia. Inge had hier in Berlijn moeten uitleggen waarom de EK niet in haar wedstrijdpro gramma past, de Nederlandse zwemploeg een paar dagen moeten aanmoedigen en dan op vakantie moeten gaan. Berlijn is Kuala Lumpur niet, deze stad ligt naast de deur." GPD Brons voor de vrouwen, teleurstelling en onbegrip bij de mannen op EK door Maraine van Oosterhout BERLIJN - Een kwartier nadat hij zich als zevende geplaatst had voor de finale van de 50 me ter vlinderslag op het EK in Ber lijn, stond Ewout Holst alweer op het startblok. Dit keer als startzwemmer voor de 4x100 meter vrije slag estafetteploeg. Nog met een natte zwembroek en te warme spieren, overge houden aan de race daarvoor, voelde hij zich in de starthou ding al verkrampen. Na 25 me ter sloeg de verzuring toe. met z'n vieren zoiets van: hier zit meer in. En we hadden het er al over gehad dat we hier in Berlijn voor het wereldrecord wilden gaan. En dan zie je ze plots hal verwege het seizoen afhaken." Johan Kenkhuis, uitkomend voor TZA in Amsterdam, zit in een dip, kampt met motivatie problemen en besloot om die re den af te zien van deelname aan dit EK. Mark Veens is gebles seerd geweest en voelde zich nog niet fit genoeg voor Berlijn. Maar volgens Cees Rein van den Hoogenband, vader van Pieter en voorzitter van de Stichting Topzwemmen Zuid-Nederland, is het gewoon een kwestie van mentaliteit. Voor Ewout Holst waren de druiven zuur. „Het was voor mij vandaag gewoon te veel in een te korte periode. Pieter kan dat misschien, maar ik niet. Dit doe ik dus ook nooit meer." Tegenover die teleurstelling stond de vreugde bij de vrouwen die het op dit onderdeel zonder Inge de Bruijn moesten doen. De olympisch kampioene meldde zich af voor het EK omdat ze niet goed genoeg in vorm zou zijn. Daarom ook, zei Wilma van Rijn, voelde deze bronzen plak wel erg mooi. „Er werd hier een daar al geschreven dat het zon der Inge wel niets zou worden. Dat het dan toch lukt is extra mooi en dik verdiend ook", al dus Van Rijn die deze prestatie persoonlijk weer als een mooi opstapje zag naar de Olympi sche Spelen van 2004 in Athe ne. De estafette bij de vrouwen werd gewonnen door de Duitse vrouwen. Zij vestigden met 3.36.00 een nieuw wereldre cord. Het oude record stond op 3.36.61, was in handen van de Amerikaanse ploeg en dateerde van de Spelen in Sydney. Het was de eerste gouden plak ove rigens voor Franziska van Alm- sick van wie tijdens dit EK in Duitsland heel veel verwacht wordt. Berlijn is immers haar geboortestad. GPD Zijn eindtijd van 51.59 hoorde volgens slotzwemmer Pieter van den Hoogenband thuis bij kringkampioenschappen. Weg medaillekansen. Weg kans op goud waar iedereen 's ochtends nog over sprak. De vrouwen verrasten op het zelfde onderdeel met een bron zen plak, maar het gesprek gis teren ging toch vooral over de race bij de mannen die bij Pieter van den Hoogenband veel irri tatie had opgeroepen. Immers de Eindhovenaar had ook medaillekansen op de 400 meter vrij en de 50 meter vlin der. Die nummers heeft hij, met het oog op een eventuele plak op de estafette, uit zijn programma gelaten. Daarom ook vond hij dat Holst keuzes had moeten maken en de 50 meter vlinder had moeten laten schieten. Daar is de kans op een medaille im mers minimaal terwijl die bij de estafette voor het grijpen lag. Even daarvoor had Holst juist laten weten dat hij in dat geval gekozen zou hebben voor de 50 meter vlinderslag omdat dat nou eenmaal 'een leuker num mer' is. „Na honderd meter was het al bekeken", reageerde VDH na afloop met ingehouden woede. „Ik heb nog van alles gepro beerd om naar de anderen toe te zwemmen maar het gat was ge woon te groot." Hijzelf klokte een fabelachtige tijd van 47.12, maakte in zijn race nog heel veel goed, maar de laatste aanval op een medailleplaats zat er niet meer in. De pijp was leeg. Kritiek viel er ook volop te be luisteren op de afwezige Mark Veens en Johan Kenkhuis. De twee vrije slag specialisten die er vorig jaar nog bijwaren toen tijdens het WK in het Japanse Fukuoka zilver behaald werd in een Europees record van 3.16.27 lieten nu verstek gaan. „Toen liep het als een trein", haalde Van den Hoogenband nog maar eens terug. „Toen hadden we BOXMEER - Erik Dekker zwaaide gister avond met zijn helm naar het publiek tij dens de start van de Ronde van Boxmeer. De Ronde van Boxmeer was het eerste wieier- criterium na de Tour de France. De koers werd gewonnen door Raborenner Michael Boogerd. Hij finishte na 100 km voor Ser- vais Knaven en Bart Voskamp. Alle Neder landse deelnemers aan de Tour deden mee. Ook de Duitse held Erik Zabel was van de partij. Tour-winnaar Lance Armstrong ont brak. Hij start dinsdag in het criterium van Stiphout. Richard Slabbekoorn is in de wedstrijd voor elites en neo-amateurs als tweede geëin digd. De renner uit Kapelle moest in de sprint zijn meerdere erkennen in Maarten Tjallinga. Slabbekoorn zocht gistermiddag in Boxmeer al vroeg het avontuur. Hij de marreerde in de eerste ronde. Twee ronden later kreeg hij gezelschap van Maarten Tjal linga. De twee bleven ondanks verwoede pogingen van het peloton voorop. Tjallinga, die bekend staat als een sterke mountainbiker, had in de sprint net iets meer over dan Slabbekoorn. De renners moesten gisteren in het snikhete Boxmeer 80 kilometer afleggen. „Ik zal er aan het eind doorheen", vertelde Slabbekoorn na derhand. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38