Meer klachten over motorcrossers Het warmste dorp van Nederland Gezellige drukte op warm Sinte Pier C-J HOEKMAN*"" Granaat Middelburg had veel slachtoffers kunnen maken Melkrobotfabrikant vertrekt uit Cadzand comfort» -rj Voormalig secretaris Aardenburg overleden Provincie constateert geen overtredingen bij Axelse club Drankrijder aangehouden zeeuwse almanak Mooi VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE' VAKANTIE ZEEUWS-VLAANDEREN HAWORTH m m e> Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing 9 Noordzandslraal 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 door Jacques Cats MEDDELBURG-De in Middel burg gevonden blindganger die nu aanleiding geeft voor een uit gebreid onderzoek in het sta tionsgebied, had bij ontploffing veel ellende kunnen veroorza ken. „Als die explodeert, zijn binnen een straal van vijftig me ter de scherven dodelijk als je daardoor geraakt wordt", meldt kapitein W. Fiers van de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Landmacht in Culemborg. Het tachtig centimeter lange projectiel, met een doorsnee van 14 centimeter, werd aangetrof fen in de afgegraven grond die vanuit het stationsgebied was overgebracht naar een stort plaats bij de Laan der Verenigde Naties. De granaat is van een middelzwaar kaliber. Dergelij ke projectielen zijn in de Twee de Wereldoorlog door schepen afgevuurd. Ze waren bestemd voor meer schepen. Ook zijn er kustplaatsen mee beschoten. Voorts is ten tijde van de invasie langs de kust overcompleet scheepsgeschut ingezet op stati sche opstellingen. Het scheeps geschut had volgens de EOD- woordvoerder een afstandsbe- reik van tien tot twaalf kilome ter. Volgende week begint een Lim burgs bedrijf dat zich toelegt op het opsporen van onontplofte explosieven met graafwerk in het Middelburgse stationsge bied. Daar zijn honderd ver dachte lokaties gevonden. In Nederland zijn zes bedrijven die zich met dit specialistische werk bezig houden. Nieuwe wet Deze activiteiten kwamen op gang nadat een nieuwe wet van af 1999 de mogelijkheid opende dat ook particuliere bedrijven in opdracht van het Rijk, de pro vincie of een gemeente naar ex plosieven mogen zoeken. Als gevolg daarvan moet de EOD met lede ogen aanzien dat deskundige personeelsleden door het bedrijfsleven worden weggekocht. „Ik weet niet of het om het geld gaat dat explosie- vendeskundigen de overstap maken", zegt kapitein Fiers. „Het kan ook zijn dat ze liever bij een particulier bedrijf wer ken omdat ze dan niet meer het risico lopen om voorlangere tijd naar het buitenland te worden uitgezonden." Door het vertrek van explosievendeskundigen moet de EOD telkens weer nieuw personeel opleiden. Fiers: „Eer je weer hetzelfde er varingsniveau in huis hebt, ben je tien jaar verder." AARDENBURG - In Aarden burg is zondag J.M. Paridaen overleden. De oud-gemeentese cretaris van Sint Kruis en Aar denburg is 87 jaar geworden. Paridaen werd geboren in Sint Kruis. In 1933 begon hij zijn carrière als volontair bij de toenmalige gemeente Aarden burg. Zes jaar later, op zijn 24e, werd hij gemeentesecretaris bij de gemeente Sint Kruis. Pari daen was daarmee de jongste gemeentesecretaris van Neder land. In 1941 werd hij gemeen tesecretaris van Aardenburg, de gemeente die ontstond uit de sa menvoeging van Sint-Kruis, Eede en Aardenburg. In decem ber 1979 ging Paridaen, in zijn vrije tijd verwoed sporter en bergwandelaar, met vervroegd pensioen. Donderdag 1 augustus wordt in de parochiekerk van O.L. Vrou we Hemelvaart in Aardenburg een uitvaartmis gehouden, waarna de teraardebestelling volgt op de rk begraafplaats. dinsdag 30 juli 2002 door René Hoonhorst AXEL - De afdeling Milieuhy giëne van de provincie heeft de afgelopen maanden tientallen klachten binnengekregen over door de Axelse motorcrossclub RES veroorzaakte geluidsover last. De provincie wil binnenkort met vertegenwoordigers van de gemeente Axel en de motor crossclub praten over eventuele mogelijkheden om de overlast te beperken. Dat het moeilijk zal zijn om de overlast te beperken, staat van tevoren vast, weet waarnemend afdelingshoofd H. Morelissen van de afdeling Milieuhygiëne. De Stichting Recreatieve Ex ploitatie Smitsschorre (RES) voldoet aan de vergunningsei sen. De provincie heeft bij con troles geen overtredingen ge constateerd. Toch stijgt het aan tal klachten de laatste jaren weer aanmerkelijk. In het begin van de jaren negentig waren er regelmatig klachten over het gierende motorgeweid tijdens zomerse weekeinden. Voox-al mensen die aan de Zuidsingel woonden, ergerden zich vele weekeinden van voor- tot na jaar aan de crossers. Klachten Betere informatie over de wed strijd- en trainingskalender deed het aantal klachten dras tisch afnemen. Tussen 1996 en 1999 kwamen er zelfs helemaal geen klachten bij de provincie binnen. Advertentie Morelissen: „In het jaar 2000 kwamen er weer wat klachten binnen en vorig jaar steeg dat aantal tot enkele tientallen. Het lopende jaar registreerden we tot begin juli al 56 klachten. De RES voldoet wat ons betreft nog immer aan de gestelde ei sen, dus puur vergunningstech- nisch kunnen we niet ingrij pen." Morelissen heeft geen verkla ring voor de rigoureuze stijging van het aantal klachten. Hij ver onderstelt dat het vooral nieu we bewoners zijn die last heb ben van de crossactiviteiten. „Mensen die er al langer wonen, zijn er vaak aan gewend. Maar nieuwe bewoners, vooral dege nen die speciaal voor him rust kwamen, ergeren zich groen en geel aan de geluidspieken in het weekeinde." Wind Hoewel er volgens de letter van de wet weinig tegen de geluids overlast valt te doen, wil More lissen toch nog eens met verte genwoordigers van onder meer de gemeente Axel praten. Het waarnemend afdelingshoofd geeft zelf al aan dat alternatieve locaties voor een crossterrein niet makkelijk te vinden zijn. Temeer daar de RES al heel lang, langer dan een aantal wo ningen aan de rand van Axel er staan, op het Smitsschorreter- i'ein actiefis. „Maar misschien kunnen we toch eens naar de planologische mogelijkheden kijken", stelt Morelissen. De Axelse wethou der J. van Schaik denkt dat de toename van klachten behalve aan de komst van nieuwe bewo ners ook aan de windrichting kan hebben gelegen. „De wind komt dit jaar opmerkelijk vaak uit de hoek, die voor het meeste overlast zorgt." Van Schaik vindt dat de provin cie met de klagende bewoners moet gaan praten. „De provincie is vergunning verlener en die moet de klagers nog maar eens uitleggen hoe de regels luiden. Misschien dat die uitleg tot meer begrip kan lei den." RES-vooi'zitter R Apers was gisteren niet te bereiken. Medewerking aan verhuizing van het crosstexTein, mochten er al mogelijkheden zijn, lijkt ech ter onaannemelijk. De RES was eind vorig jaar nog heel blij met de toezegging van de gemeente Axel dat ze niet weghoefde als ze aan de vergunningseisen bleef voldoen. Kinderen vermaken zich opperbest op de rug van het paard. foto Charles Strijd door Wilma Valk NIEUWVLIET - De stem van Han Sijnesael is te horen over heel Nieuwvliet. Han is speaker tijdens de feesten van Sinte Pier en staat bij het rad van avon tuur. Ondanks de zinderende hitte op het spoi-tveld is het druk, bezoekers lopen af en aan. Een zevental dames bakt onder een afdakje wafels die gretig af- tx'ek vinden, er wox'den spelle tjes gedaan en vooral het terras is afgeladen. Een tamelijk mak paai'd heeft zich ondanks het warme weer bereid verklaard met kinderen op zijn rug rondjes te lopen en een aantal mensen die nog rommel willen verkopen houdt gestaag vol midden op het veld. Toch is het zoals ieder jaar druk en gezellig. De opbrengst van dit feest komt geheel ten goede aan alle verenigingen van Nieuwvliet. Omstreeks zes uur wordt alles opgeruimd, de wafelsbaksters gaan nog even door: „Totdat er niemand meer komt." De avond was verder voor de touwtrek kers. Maar liefst 19 teams hadden dit jaar ingeschreven, jong en oud, dames en heren. Gezien de ver koop van rommel, oude televi sies, bankstellen en vooral con sumptiebonnen zullen zeker de verenigingen meer dan tevreden zijn. door René van Stee CADZAND - Melkrobotfabri kant Gascoigne Melotte (GM) Prolion in Cadzand verhuist per half augustus naar het Belgi sche Evergem, vlakbij Zelzate. Het bedrijf betrekt een voorma lige loods van Punch Internatio nal, een Belgische toeleveran cier van de electronica- industrie wiens eigenaar Guido Dumarey sinds april grootaan deelhouder is van GM Prolion. De nieuwe locatie biedt volgens management-assistente N. Ros- seel betere faciliteiten dan de huidige vestiging in Cadzand. „Zowel de assemblage en het magazijn als de kantoren ko men onder een dak waardoor we efficiënter te werk kunnen gaan", verklaart ze. Rosseel voegt er aan toe dat alle 23 per soneelsleden hun werk behou den en kunnen meeverhuizen naar Evergem. Zij wist gistei-- middag niet of er werknemers zijn die geen gebruik van dit aanbod maken. „Voor het overi- ge blijven de contacten en con tracten met huidige leveran ciers gehandhaafd", aldus Ros seel. De Oostburgse wethouder L. Wille betreuxt het vertrek van Px-olion, met name omdat hier mee belangrijke hoogwaai'dige werkgelegenheid uit West Zeeuws-Vlaanderen verdwijnt. Wille zegt het verder te betreu ren dat hij het nieuws 'van de straat heeft moeten oppikken'. „En dat terwijl er in het verle den altijd nauwe banden tussen de gemeente en het bedrijf be stonden. Daar waar nodig heb ben we ze altijd gesteund, inder- tijd nog met een geldlening", aldus Wille. Rosseel begrijpt dé~ teleurstel ling van Wille. Over de hartelij ke relatie die de gemeente Oostburg altijd met Prolion on derhield, wil ze niet meer kwijt dan dat dit vooi'al een zaak was van de oude directie van de melkrobotfabrikant. Zij stelt vex-der dat louter de inefficiënte werkwijze van GM Prolion in Cadzand tot een verhuizing dwingt. „Het betrekken van het leegstaande pand in Evergem vox-mt de ideale mogelijkheid om het bedrijfsproces te opti maliseren. Verder wil ik bena drukken dat het bedrijf niet stopt, het gaat alleen veertig ki lometer verder zitten", aldus Rosseel, die ontkent dat GM Prolion met de verhuizing naar België definitief een streep wil zetten onder een periode die de laatste jai'en werd geken merkt door tal van moeilijkhe den. WEMELDINGE - Een 43-jarige man uit Kontich (B) is zondag avond in Wemeldinge aange houden wegens rijden onder in vloed. De man werd staande gehouden op de Oostelijke Kanaalweg. Omdat de politie vermoedde dat er drank in het spel was moest hij mee naar het bureau om te blazen. Uit een ademanalyse bleek dat de man vijf maal te veel had gedronken. De Belg kreeg een dagvaarding mee en zijn rijbewijs werd ingenomen. Het optreden van folkloristi sche groepen is ieder jaar een van de hoogtepunten van de Dolle Woensdagen in Bres- kens. Afgelopen week was het weer zover en waren er optredens van een groep uit Moldavië en een uit Brazilië. Een Bressiaanse opa stond vooraan met zijn vijfjarige kleinzoon Lars om maar niets van het schouwspel te missen. Totdat het bedtijd voor de kleine was. Maar Lars had nog helemaal geen zin om naar huis te gaan. „Toe nou opa, ik wil nog even naar die danseres jes kijken, het zijn zulke mooie meisjes." Dit kon opa niet ontkennen en met enige i trots dat zijn kleinzoon reeds op jeugdige leeftijd al een goed oog had, bleven ze met z'n tweeën tot aan het eind j van het optreden, waarna ze met een tevreden gevoel naar huis terugkeerden. Wat is hétfamiliestrand, waar zijn de beste disco's, waar kun je de Zeeuwse rust het best beleven? ten." De voortdurende vermelding in het weerbericht: „Daar zouden we eens wat meer mee moeten doen", peinst Van Haelst. Voorzetje De scheppers van het primitieve en heraldisch weinig fraaie lokale wapen hebben al een voorzetje gegeven. Zij moeten een vooruitziende blik hebben gehad op de roem die de overwegend katholieke woongemeenschap zou wachten. Het wapen stelt een dorp voor, beschenen door een zon die in het westen ondergaat. Weerman Broeke zou zo direct niet we ten of de gemiddeld hogere temperatu ren in Westdorpe een stempel op de natuur hebben gedrukt. Een nadere verkenning op lokatie levert geen aan blik op van uitbundig bloeiende olean der of bougainville waarin het oog zich kan verlustigen als we met vakantie rond de Middellandse Zee vertoeven. Agrariër Peter Verhelst, die dicht bij het meetpunt woont, stelt vast dat in de contreien waar hij zijn akkerland heeft, de bruine bonen het goed doen. „Hier in Zeeuws-Vlaanderen wordt het gewas wel rijp, boven de Schelde zie je het nog sporadisch, maar hogerop, in de Flevopolder, tref je het al helemaal niet meer". De bollenteelt is het meest bij het gunstige klimaat gebaat. Gere nommeerde bollenbedrijven zakken naar het zuiden af, waar op de lichtere gronden bij mildere temperaturen be- paalderassen vroeger op demarkt kun nen komen dan in het Westland. Warm aanbevolen Westdoxpe zou die weerkundige uit schieters eigenlijk commercieel moe ten uitbuiten. Wat te denken van een bord bij de ingang van het dorp met de weivende tekst: 'Westdorpe, warm aanbevolen'. Peter Verhelst kan er niet warm voor lopen: „Een bord? Ik heb op dat punt nog wat anders aan mijn fiets hangen." Opstandig vertelt hij dat hem een gang naar de rechter wacht omdat hij ten strijde wil tegen de provincie. Die heeft Verhelst verboden zijn bedrijf te promoten vanaf een bescheiden bordje langs de kant van de weg. Als Peter rood aanloopt, dan is dat dus niet vanwege het stijgende kwik, maar van boosheid: „Waarom mag je op een vrachtwagen, die toch ook op de weg komt, wel je naam zetten en ik, op mijn eigen terrein nog wel, niet?" door Jacques Cats Dat valt tegen. Inwoners van West dorpe zien er helemaal niet brui ner uit. Terwijl ze daar toch eerder voor in aanmerking komen. Want als het al ergens wil zomeren, zit je in Westdorpe goed. Het op de rand van het land gele gen Zeeuws-Vlaamse oord is, statis tisch bewezen, het warmste plekje van het land. Een hot spot avant la lettre, om maar even achteloos met wat talen te goochelen. In een verder verleden stond Kapelle- brug te boek als de plaats waar je moest zijn als liefhebber van een behaaglijk klimaat. Dat dit niet meer het geval is, heeft eerder met een praktische veran dering dan met een omwenteling van het weerbeeld te maken. In vroeger tijd bestond er nog een weerstation in het watex-wingebied bij Kapellebrug. Daar werden voorheen boven de zandgrond de hoogste temperaturen gemeten. Bij de automatisering van de weersta tions is begin jax-en negentig het meet punt verplaatst naar Westdorpe, een kilometer of vijftien westwaarts. Daar mee verloor Kapellebx'ug ook meteen haar tropische allure. De neerslag wordt er nog wel gemeten, maar daar valt weinig eer aan te behalen. Als er van pieken sprake is mogen weerman nen en -vrouwen graag verwijzen naar Westdorpe. Vorige week, toen het er even op leek of we in Zeeland aan over winteren deden, bereikte het kwik in daar wel vijf dagen achtereen een lan delijke hoogtepunt. De warmste plek in het land zul j e altij d ex-gens in het zuiden vinden, zegt onze eigen Zeeuwse weervoorspeller Jos Broeke. Hij legt er meteen de onweer legbare verklaring naast dat Westdor pe nu eemaal dichterbij de evenaar ligt. Soms valt ook een zuidelijke streek in Brabant of Limburg in de px-ijzen. Maar bij een zuid-oostelijke stroming wordt Zeeuws-Vlaanderen weer meer opgewarmd. Dat kan al gauw een graad schelen. De lokale bevolking is zichzelf gebleven. Ze hebben er geen si esta geïntroduceerd, het straatbeeld wordt er niet door strohoeden beheerst en je treft er geen drogisterij waar smeermiddelen tegen felle zon slechts met een beschexmingsfactor 25 of ho ger verkrijgbaar zijn. Sterker nog: er is helemaal geen drogist in Westdorpe te vinden. Ingezetenen vallen weer wel op door een levendigheid die zuidelijke volkex'en zo kenmerkt. Maar die opge ruimdheid heeft volgens dorpsraad- voorzitter Walter van Haelst meer te maken met de situering van Westdorpe, nabij het Bourgondische Vlaamse land. Het sinds de jaren tachtig door de gemeente Sas van Gent opgeslokte Westdorpe telt dik tweeduizend inge zetenen. De kostwinners verdienen hun dagelijks brood in de i-egionale in dustrie. Na Stadskanaal is Westdorpe het langste dorp van Nederland. Het dorp strekt, de nieuwbouwwijk even niet meegerekend, zich uit langs een deel van de Graaf Jansdijk. Het 'Koeterdurp', zoals de woongemeen schap ten tijde van carnaval wordt aangeduid, geniet een grote faam van wege de jaarlijkse wielerkoex-s, waarop flinke kleppers hun opwachting ma ken. Er valt een aardige cent te verdie nen en niets menselijks is een coureur vreemd. In de vier lokale cafés wordt er vanachter een fex-me pint nog lang na dien op tei'uggekeken. De kermis mag er ook wezen. En met de Graaf Jans feesten is het pretpakket helemaal compleet. Nu zet ook het weerbericht Westdoxpe met grote regelmaat op de kaart. „Ik heb een dochter wonen in Den Haag", meldt de dorpsx-aadvoorzitter, „en die is iedere keer blij verrast als ze hoort dat het in Westdoxpe weer het warmste was. Waarschijnlijk is het in Zuiddor- pe, vijf kilometer hier vandaan, net zo waxrn. Maar ja, die naam woxxlt niet ge noemd, want daar wordt niet geme- DorpsraadvoorzitterW. van Haelst: Waarschijnlijk is het in Zuiddorpe, vijf kilometer hier vandaan, n%t zo warm." foto Charles Strijd Waar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31