Plan voor landgoed ingediend PZC PZC Voeten plakken op het strandje Haviken broeden twee jongen uit 11 Granaat Middelburg had veel slachtoffers kunnen maken Burgh- en Westlandpolder beoogde locatie Orgelspel in Brouwershaven COLIJIU lezers schrijven Kiosk Drankrijder aangehouden Massale steun voor behoud loket Inbraak in Heinkenszand Portemonnees gestolen Meisje gewond bij val met scooter agenda dinsdag 30 juli 2002 door Jacques Cats MIDDELBURG-DeinMiddel- burg gevonden blindganger die nu aanleiding geeft voor een uitgebreid onderzoek in het stationsgebied, had bij ont ploffing veel ellende kunnen veroorzaken. „Als die explo deert, zijn binnen een straal van vijftig meter de scherven dodelijk als je daardoor ge raakt wordt", meldt kapitein W. Fiers van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Landmacht in Culemborg. Het tachtig 80 centimeter lan ge projectiel, met een doorsnee van 14 centimeter, werd aan getroffen in de afgegraven grond die vanuit het stations gebied was overgebracht naar een stortplaats bij de Laan der Verenigde Naties. De granaat is van een middelzwaar kali ber. Volgende week begint een Lim burgs bedrijf dat zich toelegt op het opsporen van onont- plofte explosieven met graaf werk in het Middelburgse sta tionsgebied. Daar zijn honderd verdachte lokaties gevonden. In Nederland zijn zes bedrijven die zich met dit specialistische werk bezig houden. Deze activiteiten kwamen op gang nadat een nieuwe wet vanaf 1999 de mogelijkheid opende dat ook particuliere be drijven in opdracht van het Rijk, de provincie of een ge meente naar explosieven mo gen zoeken. Als gevolg daarvan moet de EOD met lede ogen aanzien dat deskundige personeelsleden door het bedrijfsleven worden weggekocht. „Ik weet niet of het om het geld gaat dat explo- sievendeskundigen de over stap maken", zegt kapitein Fiers. „Het kan ook zijn dat ze liever bij een particulier be drijf werken omdat ze dan niet meer het risico lopen om voor langere tijd naar het buiten land te worden uitgezonden." Door het vertrek van explosie- vendeskundigen moet de EOD telkens weer nieuw personeel opleiden. Fiers: „Eer je weer hetzelfde ervaringsniveau in huis hebt, ben je tien jaar ver der." door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Schouwen-Duiveland heeft grote aantrekkingskracht op mensen die landgoederen willen ontwikkelen. De mogelijkheden daartoe blijken vooralsnog echter zeer beperkt. Waar het Rijksbeleid nieuwe land goederen als groene ontwikke ling sinds 1998 stimuleert, wil de provincie paal en perk stellen om wildgroei te voorko men. De gemeente Schouwen-Duive land neemt al jaren geen enkel landgoedplan in behandeling, in afwachting van een specifie ke notitie als onderdeel van het bestemmingsplan buitenge bied. Henk Olthuis uit Nijme gen is één van de mensen die hier graag een landgoedproject zou ontwikkelen. Hij heeft het oog laten vallen op een gebied van 55 hectaren in de Burgh- en Westlandpolder tussen de Cau- ersweg en de Meeldijk in Burgh - Haamstede. „De politiek moet gedwongen worden keuzes te maken met een lange-termijn- visie", vindt hij. Daarom voert hij deze weken overleg met alle raadsfracties. Hij wil de ge meentelijke politici zoveel mo gelijk bouwstenen aandragen om die keuzes goed overwogen te kunnen maken. De durf om daadwerkelijk be slissingen op lange termijn te nemen, mist hij nogal eens. „Ik zie nu vaak zwaar gewicht toe gekend worden aan belangen van individuele personen. Dat BROUWERSHAVEN - De or gelbespeling in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven wordt 3 augustus verzorgd door organist Dick Sander- mann uit Rijssen. De bespelingen van elk een half uur beginnen om 14.00 uur en om 15.30 uur. Evenals op 10 au gustus door Prosper Sevestre samen met Roelof Hartholt op trekharmonica, tevens op 17 en 14 augustus, op 24 augustus door Aart Kot, op 31 augustus door Theo Faber en op 7 septem ber door Marcel van Westen. Advertentie INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING Yprt* TOEGANGSCONTROLE "ferkend CAMERABEWAKING so*Ge~«ww..,f a MELDKAMER '"AC. ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamer-service A LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE alarmcroep Bel 0113-213720 Nederland E-mail info@colijnbv.nl REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl staat haaks op een lange-ter- mijnvisie ten aanzien van na tuurontwikkeling", vindt Olt huis. Anderzijds erkent hij dat er conflictsituaties zijn waar wel degelijk rekening mee moet worden gehouden. Als voor beeld: in de Westhoek van Schouwen staan zeer oude bo men die niet gebaat zijn bij een drastische verhoging van het waterpeil. Volgens Olthuis wil dat echter niet zeggen dat er op de lange termijn nooit verandering zou kunnen komen. Stapsgewijs zou de beplanting immers ook aangepast kunnen worden aan een ander ecologisch milieu. Olthuis voelt zich als particulier inderdaad gestimuleerd door het rijksbeleid. Er zijn ruime subsidiemogelijkheden voor de aanleg van een landgoed en de eerste jaren van beheer. Belang rijkste voorwaarden zijn de aanleg van 5 ha natuurontwik keling, waai-van tenminste 90 procent openbaar toegankelijk is. Per 5 ha mag een landhuis be staande uit drie wooneenheden worden gebouwd en er moet een architectonische eenheid zijn tussen bebouwing en groen. Olt huis heeft meerdere gebieden in het land op het oog voor de ont wikkeling van landgoedprojec ten. Op Schouwen-Duiveland biedt De Burgh- en Westland polder mogelijkheden als hij af gaat op het Streekplan Zeeland, waarin de Provincie expliciet de binnenduinrand daarvoor aan wijst. Haaks daarop echter staat het beleid van de gemeente dit gebied alleen te gebruiken als zogeheten compensatieloca tie voor recreatiebedrijven. Het verbaast hem dat de Provincie de gemeente hierin nog niet heeft gecorrigeerd. De 55 hectaren waarop Olthuis het oog heeft laten vallen is nu nog in bezit van een andere eige naar en in gebruik als land bouwgrond. Het tempo waarin Olthuis zijn plannen wil ont wikkelen, hangt af van het mo ment waarop de eigenaar wil verkopen. „Ik moet er dan wel weten of er ontwikkelingen kunnen plaatsvinden, want ik investeer geen 2,27 miljoen euro in grond waar ik niks mee kan", zegt Olthuis. Hij verwacht van de politiek helderheid wat men nu uiteindelijk met dit gebied wil. Volgens Olthuis stelt het Rijk bij landgoedprojecten niet meer specifiek bosbouw als voor waarde. Hij vindt zelf grasland met bloemen en lage beplanting beter passen in deze polder. Die voorkeur wordt gedeeld door veel gemeentelijke bestuurders. Olthuis heeft hen in relatie met zijn landgoedplan nog meer aantrekkelijks te bieden. Hij noemt het creëren van extra wa terberging. Verder zegt hij de grond voor de doortrekking van de N57 naar de weg over de Stormvloedkering, als die er ooit mocht komen, tegen rede lijke prijs te willen afstaan. En met maximaal acht landhuizen verwacht hij ruimte over te hou den voor de bouw van senioren- huisvesting. Het gebied tussen Cauersweg en Meeldijk ziet Henk Olthuis uit Nijmegen als aantrekkelijke locatie voor een landgoedproject. foto Marijke Folkertsma Tropische temperaturen bezorgen reddingsbrigade veel werk door Piet Kleemans OUWERKERK - De tropische temperaturen zorgen voor topdrukte op de Schouwen- Duivelandse stranden. Op het strandje aan de Noordbout bij Ouwerkerk heeft de reddings brigade Zierikzee-Duiveland haar handen vol met opletten of niemand zich in gevaarlijke stromingen begeeft. Een andere veel voorkomende bezigheid is wat Taco Meeles van de reddingsbrigade om schrijft als 'voeten plakken'. Veel mensen halen hun voeten op aan scherpe stenen, mosselen en oesters. De reddingsbrigade zorgt voor pleisters en verzor ging- 'Tempex-atuur 28 graden' prijkt op het bord buitenop het onder komen van de reddingsbi-igade. De 'gevoelstempex-atuur' is aan merkelijk hogei-. Puffend en hij gend wordt met strandstoelen, handdoeken en boldei'karren gesjouwd. Het strandje is volge bouwd met kleui'ige parasols en in het water is het bijzonder dx-uk. De bermen van de zeedijk staan over een lengte van hon derden meters aan beide zijden volgeparkeerd. Valt nog mee, volgens de vrij willigers van de reddingsbriga de. „Zondag was het echt heel erg druk, nog veel drukker dan nu", weet één van hen. Naast het verzorgen van gewonde voeten woi'dt door de reddingsbrigade nauwgezet op duikers gelet. Zij die plaatselijk bekend zijn we ten dat duiken alleen bij dood tijd verantwooi'd is. Daarvoor en daaima is de stroming te sterk en kunnen duikers in problemen komen. Patrouilleren Meeles: „En mensen die zich met luchtbedden op het water ^wagen, die moet je ook heel goed Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Het strandje bij Ouwerkerk wordt bewaakt door vrijwilligers van de reddingsbrigade Zierikzee-Dui veland. foto Marijke Folkertsma in de gaten houden. Vooral bij aflandige wind." Op gezette tijden wordt door de leden van de reddingsbrigade met een snelle reddingboot ge patrouilleerd. Hoeveel vaar- uren de YT-21-39 zoals de boot officieel heet heeft is niet pre- cies bekend. Wel is duidelijk dat de boot na tien jaar intensief ge bruik op is. Meeles: „Het polyes ter wordt poreus en begint te scheui'en. Hij is echt hard aan vervanging toe." Voor de aan te schaffen nieuwe boot wordt al geruime tijd ge spaard en actie gevoerd. Seivi- ceclubs, Slavenlcas, Fonds van Kazei-nering, gemeente, pro vin-' cie en niet te vergeten het Schouwen-Duivelandse be drijfsleven hebben inmiddels hun steentje bijgedragen. Van de benodigde 30.000 euro is in middels zo'n 20.000 ewo bin nen. Havendagen De reddingbi-igade hoopt tij dens de Havendagen in Zierik- zee op vrijdag 23 en zaterdag 24 augustus de financiex-ing van de nieuwe boot vei'der rond te krij gen zodat die in september be steld en volgend zomerseizoen in gebruik kan woixlen geno men. Vrijdag 23 augustus wordt ten bate van de nieuwe boot een sponsor-prestatietocht gehou den voor leden ouder dan 14 jaar. Zatei'dag 24 augustus verzorgt de reddingsbrigade demonstra ties en begeleidt de vaartocht aan booi'd van de mosselkotters. Meeles: „Dat beveiligingswerk woi'dt een steeds belangrijker ondeixleel van ons takenpakket. Tien jaar geleden deden we al leen de Havendag in Zierikzee, maar tegenwoordig doen we ook veel bij zeilwedstrijden en andere watex-sportevenemen- ten. Voor de rest van het seizoen zitten we wat dat betreft al hele maal vol." WEMELDINGE - Een 43-jarige man uit Kontich (B) is zon dagavond in Wemeldinge aangehouden wegens rijden onder invloed. De man weixl staande gehouden op de Oostelijke Ka- naalweg. Omdat de politie vermoedde dat er drank in het spel was moest hij mee naar het bureau om te blazen. Uit een ademanalyse bleek dat de man vijf maal teveel had gedron ken. De Belg kreeg een dagvaarding mee en zijn rijbewijs werd ingenomen. OOST-SOUBURG - De actie voor behoud van het NS-loket op het station Vlissingen-Souburg heeft tot nu toe een kleine duizend handtekeningen opgeleverd. De SP in Vlissingen ging gisteren met steun van het Kamei'lid Ada Gerkens het peiTon op om adhesiebetuigingen in te zamelen. De komende dagen gaan SP'ei's West-Souburg en Westex-zicht in om kaar ten rond te brengen. Bewoners kunnen die kaai-ten recht streeks opstui'en naar de directie van de NS. Ze kunnen ook ter plekke van een handtekening worden voorzien. De partij is van plan om na negen weken de handtekeningen te ovei- handigen aan de nieuwe president-dii'ecteur van de NS. De spoox-wegen zijn van plan om het loket Vlissingen-Soubuig definitief te sluiten. HEINKENSZAND - Aan de Stelleweg in Heinkenszand is zondag overdag ingebroken in een woning. Er wei-den enkele duizenden euro's en een mobiele telefoon gestolen. VROUWENPOLDER - Op een camping in Vrouwenpolder is tussen zondagavond en maandagochtend een portemonnee uit een voortent van een 33-jarige vx-ouw uit Aken (D) wegge nomen. In de poi-temonnee zat een paspoort, rijbewijs en en kele tientallen eux-o's. Uit een horecagelegenheid aan de Boulevard Bankert te Vlis singen is zondagavond een poi-temonnee van een 62-jax-ige Vlissingse weggenomen. De vrouw had haar jas met daax-in de portemonnee opgehangen aan de kapstok. Bij vertrek be merkte ze dat de portemonnee weg was. Ze mist een bankpas en tientallen euro's. Uit de tas van een 26-jarige Vlissingse is gistei-middag een gsm en een portemonnee gestolen. De spullen lagen in een pand aan de Julianalaan in Vlissingen. In de poxtemonnee zat een bankpas en enkele euro's. Gistex-middag is de portemonnee van een 59-jarige man uit de gemeente Oostburg gerold toen hij in Sluis was. In de porte monnee zat een rijbewijs, identiteitskaart, enkele (bank) pas sen en tientallen eux-o's. KATS - Een 16-jai-ig meisje uit Bergen op Zoom is gisteren in Kats gewond geraakt bij een val met een scooter-. Ze is met een hersenschudding per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Het meisje zat achtex-op een scooter die werd bestuurd door een 17-jarige plaatsgenoot. De jongen x-eed x-ond 18.00 uur op de N256 in Kats tegen een middengeleidingspaaltje en kwam toen ten val. Hij kwam over het fietspad van het nieuw aangelegde deel van de Zandkx-eekdam, uit de richting van Noox-d-Beveland en reed in de richting van Goes. Bij het pas seren van de nieuwe brug zag hij het middengeleidingspaaltje over het hoofd. De jongen bleef ongedeerd. Ach nee, wat aandoenlijk toch: strijd om snackkiosk op het Luitje (PZC, 23 juli). Muggen zifterijDenkt de gemeente Schouwen-Duiveland nou echt dat iets dergelijks zou kunnen gelden als rehabilitatie voor een tegen beter weten in doorgedre ven, aan alle kanten ramme lend, titanium misbaksel? Ter wijl toch de erectie van drie woontorens van 18 meter hoog in het laatste stuk open polder tussen Zierikzee en de Ooster schei de ook al gepland is? En la ten we het vooral niet hebben over de opoffering c.q. vernieti ging van open polderlandschap in de Westhoek. Het is allemaal even triest. Aldo De Spirt Hogeioeg 37 Burgh STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Ingang Slot, 19.00 uur: Start excursie Slot Haamste de; RENESSE -Transferium, 13.30 uur-17.30 uur: Tocht Strijd tegen hetwater; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur, 19.00 uur: Excursie Boswachterij; ZIERIKZEE - Centrum, 10.00-17.00 uur: Maritieme dag; door Rinus Antonisse PHILIPPINE - Voor het eerst sinds mensenheugenis heeft een havikpaar met succes in Zee land gebroed. De vogels brach ten in hun nest in de Hals van Zuid-Beveland twee jongen groot. Bovendien hebben bij het Veerse Meer en in de duinen bij Vrouwenpolder twee havikkop pels een broedgebied afgeba kend. Daarvan is niet bekend of er jongen zijn uitgevlogen. Voorzitter Henk Castelijns van de Roofvogelwei'kgroep Zee land is zeer enthousiast over de ontwikkeling. Hij hoopte al eni ge jaren op de komst van deze roofvogelsoort, die voor zover hem bekend nooit eex-der in Zee land bx'oedde. Het opduiken van de vogels heeft te maken met het feit dat de diex-en vanuit Oost- Nederland zijn begonnen aan een ax-eaaluitbreiding. De 'Zeeuwse' haviken zijn vol gens Castelijns waai-schijnlijk afkomstig uit de bossen van Bx-abant. De ontdekking van de di-ie bx-oedgevallen is door de le den van de Roofvogelwerk groep zorgvuldig afgeschei'md. Dit om verstoring en zelfs ver nietiging van de nesten te voor komen. Nog altijd worden havi ken - en trouwens ook andex-e roofvogels - door mensen be dreigd, ook al zijn het tegen woordig beschermde dieren. Castelijns hoopt dat de twee an dere broedparen die dit seizoen nog geen succes boekten, dat in de toekomst wel zullen doen. Hij wijst erop dat ï'oofvogels niet per se elk jaar tot broeden ko men. „Sommigen bouwen al leen een nest, vliegen erom heen en leggen geen eieren. Ik volg een buizerdpaar al acht jaar'. D at had vorig j aar voor het eerst één jong en dit jaar twee. Het is normaal dat een deel van de po pulatie niet aan het voortplan tingsproces deelneemt." Dit voorjaar ontdekten leden van de Roofvogel werkgroep in de buurt van het Veerse Meer al een oud haviknest. Vermoede lijk is dat vorig jaar gebouwd. Onduidelijk is of daar eieren zijn gelegd en jongen zijn uitge vlogen. Daax-om is het nu met zekerheid vastgestelde broedre- sultaat in de Hals van Zuid-Be veland het officiële signaal dat de havik Zeeland heeft bex-eikt. Castelijns verwacht dat het aantal broedparen in de komen de tijd nog wel zal toenemen, ook al is Zeeland geen echt bos rijke px-ovincie. Van een gx-oot aantal broedpa ren zal geen sprake zijn; daar is het Zeeuwse landschap gewoon niet naar. „De havik zal nooit dichtheden bei-eiken als de bx-uine kiekendief. Daarvan bx*oedt inmiddels een kwart van de Nederlandse populatie in Zeeland, dat is heel veel. Ik denk dat we op den duur goed zijn voor enkele tientallen havikpa- ren", aldus Castelijns. Plaatstrouw De havik is een bijzonder plaatstrouw dier-. Een eenmaal gevonden territorium wordt niet gauw verlaten. Een jong dier kan in het tweede levens jaar al tot broeden komen, als er tenminste voldoende broed- ï-uimte beschikbaar is. Haviken kunnen tien tot vijftien jaar oud worden. Het is een middelgrote, zeer krachtige roofvogel, die vaak zweeft of rechtop op de uitkijk zit en jaagt op vogels en zoogdieren tot het formaat van een fazant. Een van de twee havikjongen op het nest, goed verscholen tussen het gebladerte. foto Niels de Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27