Hikse Kreek natuurvriendelijker Ontmanteling tunnelterrein vordert Haviken broeden twee jongen uit Gastvrij echtpaar Feijtel 65 jaar samen Raad van State wijst bezwaren tegen kassen Sirjansland af Aanrijding door file bij Kerkwerve Europese subsidies voor oevers op Walcheren, Schouwen en Bevelanden Meisje gewond bij val met scooter Drankrijder aangehouden Inbraak in Heinkenszand Portemonnees gestolen Minikraantje valt van aanhanger Oud-gemeentesecretaris overleden KolÏjn agenda KERKWERVE - Op de Provincialeweg in Kerk werve heeft gisterochtend rond 08.30 uur een aanrij ding tussen twee perso nenauto's plaatsgevon den. Een 80-jarige man uit Roosendaal reed over de provinciale weg N59 ko mende uit de richting van Zierikzee. Voor hem in de zelfde richting reed een 45-jarige vrouw uit Sin gapore die vanwege een file voor haar remde. De man merkte dit te laat en botste tegen zijn voor gangster. De auto van de 80-jarige man raakte geheel ver nield, de andere auto raakte aan de achterzijde beschadigd. Er vielen geen gewonden. dinsdag 30 juli 2002 KATS - Een 16-jarig meisje uit Bergen op Zoom is gisteren in Kats gewond geraakt bij een val met een scooter. Ze is met een hersenschudding per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Het meisje zat achterop een scooter die werd bestuurd door een 17-jarige plaatsgenoot. De jongen reed rond 18.00 urn- op de N256 in Kats tegen een middengeleidingspaaltje en kwam toen ten val. Hij kwam over het fietspad van het nieuw aange legde deel van de Zandkreekdam, uit de richting van Noord- Beveland en reed in de richting van Goes. Bij het passeren van de nieuwe brug zag hij het middengeleidingspaaltje over het hoofd. De jongen bleef ongedeerd. WEMELDINGE - Een 43-jarige man uit Kontich (B) is zon dagavond in Wemeldinge aangehouden wegens rijden onder invloed. De man werd staande gehouden op de Oostelijke Ka- naalweg. Omdat de politie vermoedde dat er drank in het spel was moest hij mee naar het bureau om te blazen. Uit een ademanalyse bleek dat de man vijf maal teveel had gedron ken. De Belg kreeg een dagvaarding mee en zijn rijbewijs werd ingenomen. HEINKENSZAND - Aan de Stelleweg in Heinkenszand is zondag overdag ingebroken in een woning. Er werden enkele duizenden euro's en een mobiele telefoon gestolen. VROUWENPOLDER - Op een camping in Vrouwenpolder is tussen zondagavond en maandagochtend een portemonnee uit een voortent van een 33-jarige vrouw uit Aken (D) wegge nomen. In de portemonnee zaten een paspoort, rijbewijs en enkele tientallen euro's. Uit de tas van een 26-jarige Vlissingse is gistermiddag een gsm en een portemonnee gestolen. De spullen lagen in een pand aan de Julianalaan in Vlissingen. In de portemonnee za ten een bankpas en enkele euro's. MIDDELBURG - Een minikraantje heeft gisteren om 15.05 uur het wegdek van de Schroeweg in Middelburg beschadigd. De kraan viel van de aanhanger van een 44-jarige man uit Oost-Soubrug, toen deze de bocht naar rechts richting de Blauwedijk te kort nam. Niemand raakte gewond. AARDENBURG - In Aardenburg is zondag J.M. Paridaen overleden. De oud-gemeentesecretaris van Sint Kruis en Aar denburg is 87 jaar geworden. Paridaen werd geboren in Sint Kruis. In 1933 begon hij zijn carrière als volontair bij de toenmalige gemeente Aarden burg. Zes jaar later, op zijn 24e, werd hij gemeentesecretaris bij de gemeente Sint Kruis. Paridaen was daarmee de jongste gemeentesecretaris van Nederland. In 1941 werd hij gemeentesecretaris van Aardenburg, de ge meente die ontstond uit de samenvoeging van Sint-Kruis, Eede en Aardenburg. In december 1979 ging Paridaen, in zijn vrije tijd verwoed sporter en bergwandelaar, met vervroegd pensioen. door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - De oever langs de Hikse Kreek bij Oud- Vossemeer is sinds kort te be stempelen als natuurvriende lijk. Waterschap Zeeuwse Ei landen heeft dit, met behulp van Europese subsidie, gereali seerd. In totaal wil het schap 150 kilometer natuurvriendelijke oever aanleggen. Met de aanpak van de Hikse Kreek is opnieuw 3000 meter van dit traject een feit. Water schap Zeeuwse Eilanden heeft al 86 kilometer gerealiseerd. Voor het totale plan heeft de organisatie - vanaf 1999 - de tijd tot en met 2015 uitgetrok ken. De oeveraanpak wordt mede met subsidiegeld bekostigd. Gisteren werd bekend dat er voor het natuurvriendelijk ma ken van de oevers van de Hikse Kreek zo'n 80.500 euro op tafel komt. Dit geld komt uit het Europees Oriëntatie- en Garan tiefonds voor de Landbouw (EOGFL). Ook voor andere - eerder al af geronde projecten - is inmiddels het definitieve subsidiebedrag bekend geworden. De natuur vriendelijke oever bij gemaal Duiveland op Schouwen-Dui- veland krijgt 57.000 euro subsi die. De oever langs de Veerse Water gang op Walcheren wordt ge subsidieerd voor een bedrag van 90.000 euro. Voor de oever langs de Kruijtenburgsedijk bij Poortvliet wordt ruim 71.000 euro neergelegd. Deze drie pro jecten samen zijn goed voor 8287 meter aan natuurvriende lijke oever. Overgang Natuurvriendelijke oevers zijn om diverse redenen aantrekke lijk. Rijk en provincie proberen de aanleg te stimuleren vanwe ge de betekenis voor de natuur. Natuurgebieden worden dank zij de oevers beter met elkaar verbonden. Rondom de vlakkere taluds kan de natuur zich sowieso goed ontwikkelen. Er ontstaat een geleidelijke overgang van water naar land, waarop watervogels en andere kleine waterdieren zich makkelijk kunnen neste len. Daarnaast is de waterhuis houding bij dergelijke oevers gebaat, omdat ze zorgen voor meer waterberging en een bete re doorstroming. Tenslotte is er een praktisch nut, omdat de oe vers minder onderhoud vergen dan 'normale' oevers. Het waterschap probeert de projecten te koppelen aan ruil verkavelingsprojecten. In dat kader staat onder meer nog de aanleg van enkele natuurvrien delijke oevers op Schouwen- Duiveland op stapel. In die regio worden ook nog de oevers langs de Schouwse Dijk aangepakt. In 2003 staat daarnaast de tweede fase van de aanleg van dergelij ke oevers langs de Veerse Water gang op Walcheren op de agen da. Het tunnelterrein in Terneuzen biedt een lege aanblik. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Langzaam keert het oude, vertrouwde beeld terug. Al duurt het nog minstens een half jaar, het bouwterrein van de Westerscheldetunnel in Terneuzen wordt straks weer teruggegeven aan de landbouw. Waar tot vorig j aar 5 30 0 0 tunnelsegmenten werden geproduceerd in een speciaal ge bouwde betonfabriek, waar klei, zand en een bentonietmengsel werden gescheiden in een grote scheidingsinstallatie en waar transportbanden tienduizenden kubieke meters slib terugstorten in schepen, groeien straks gewoon weer bieten, aardappels en bonen. Het 35 hectare grote bouwterrein van de Westerscheldetunnel in de Nieuw Neuzen- polder kreeg eind '97, begin '98 snel vorm. Begin september '97 werd een groot aantal bomen gerooid. Daarna nam het machine park van tunnelbouwer Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW) het van de tractoren en combines van de landbouwers over. Er werd een kanteldijk aangelegd, er werd beton gestort voor de zuidelijke toerit, alles werd in gereedheid gebracht voor de komst van de twee tunnelboormachines, er verrezen bouwketen en in een later stadium volgde de aanleg van een heus spoorwegem placement met vijf kilometer rails, de bouw van een betonfabriek en die van alle moge lijke andere installaties. Het parkeerterrein voor 300 auto's van tun nelbouwers moest een jaar geleden, toen de productie van tunnelsegmenten zo'n om vang aannam dat er op de opslagplaats op het bouwterrein zelf geen ruimte meer was, drastisch worden uitgebreid. Dat gebeurde naast 'buurman' Air Liquide. Dat terrein is inmiddels weer in de oude staat terugge bracht. Op het grote parkeerterrein is nu plotseling ruimte zat. De betonfabriek en andere installaties zijn ontmanteld en afge voerd naar nieuwe bestemmingen. En de transportbanden zijn deels afgebroken en verkocht. ,,Het doet inderdaad allemaal wat onwe zenlijk aan", beaamt woordvoerster Catlien de Jaeger van de NV Westerscheldetunnel. Direct na de bouwvakvakantie wordt het terrein verder opgeschoond en geëgali seerd. Klaar voor hergebruik door de land bouw. Het Tunnelcentrum, aan de rand van het bouwterrein, krijgt mogelijk een nieu we, permanente bestemming. Aanvankelijk was het de bedoeling het centrum na de in gebruikname van de tunnel - op 14 maart volgend jaar - af te breken. Nu wordt met de gedachte gespeeld het gebouw eventueel naar elders op het tunnelterrein te verplaat sen en van de huidige expositie een perma nent informatiecentx-um te maken. De Jae ger: „Daarvoor zouden dan wel sponsors moeten worden gevonden. Het infocentrum zou eventueel kunnen worden geëxploi teerd in combinatie met een andere bestem ming." door Famke van Loon SIRJANSLAND - Het kassen complex bij Sirjansland mag groeien tot veertig hectare zo als de gemeente Schouwen- Duiveland heeft voorgesteld. De Raad van State heeft defi nitief groen licht gegeven voor de planologische uitbreiding door bezwaren van omwonen den, cle ZLTO, de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- velancl en Vereniging Stad en Lande af te wijzen. In totaal weerleggen de hoog ste bestuursi-echters zeven be zwaren; van de stelling dat de uitbreiding in strijd is met rijks- en provinciaal beleid tot eisen voor een betere land schappelijke inpassing. Volgens Raad van State is in het plan voldoende rekening gehouden met de verschillende belangen, zodat de gemeente terecht de herziening van het bestemmingsplan Buitenge bied Duiveland heeft goedge keurd. Met het bestemmings plan 'Buitengebied Duiveland eerste herziening' wil de ge meente de groei van het glas- tuinbouwcomplex bij Sirjans land mogelijk maken. Het is een compromisplan, dat na lang steggelen tussen bewo ners, landbouwers, natuuror ganisaties en gemeente is op gesteld. De tuinders kunnen hunbedrijf laten groeien, maar moeten de kassen goed inpak ken in het groen. Daarnaast moeten de glazen huizen ter voorkoming van uitstraling van de nachtelijke verlichting - de zogeheten assimilatiever lichting - volledig afgedekt worden. Zodoende moet het donker blijven in de Duive- landse polder, zodat bewoners en dieren in de omgeving geen hinder van de glastuinbouw ondervinden. Maar dit com promis roept verzet op bij de betrokken partijen. Eind 2000 heeft de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland het her nieuwde bestemmingsplan vastgesteld. Hierop hebben bewonei's van Sirjansland, de afdeling Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) van de ZL TO, de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Vereniging Stad en Lande him toevlucht tot de Raad van State genomen, in een ultieme poging het plan in deze vorm alsnog tegen te houden. De bewoners zien net als de Vo gelwacht en Stad en Lande de beoogde uitbreiding niet zit ten: zij vrezen voor de negatie ve effecten van de assimilatie belichting voor de (natuur lijke) omgeving. Voorwaarden Zij betogen dat het kassencomplex niet past in rijks- en provinciaal beleid en dat bij de uitbreidingsplannen het beschermde vogelgebied de Grevelingen buiten be schouwing is gebleven. Ook zijn de gestelde voorwaarden aan de landschappelijke in passing van de bouwwerken en het gebruik van de verlichting wat deze partijen niet scherp genoeg. De landbouwers zelf zijn het ook niet eens met het plan, dat in hun optiek juist te streng is ten aanzien van ver lichting. Een gesloten scherm leidt tot problemen bij de teelt van de producten. De Raad van State heeft deze bezwaren allemaal afgewezen. De uitbreiding past in het (pro vinciale) Sti-eekplan, temeer omdat het gebied voor agrari sche ontwikkeling in bestemd. Met zevenhonderd meter tus sen de kassen en het vogelge bied loopt het beschermde ge bied geen 'ernstig gevaar'. En dat de gemeentei'aad gezien de bepalingen meer waarde hecht aan een donkere polder, vin den de bestuursrechters geen reden het bestemmingsplan op dit punt af te keuren. Raad van State stelt daarom dat de gemeente terecht goed keuring heeft verleend aan het plan. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ve^f. INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE Erkend «CAMERABEWAKING MELDKAMER F AC. ALARMOPVOLGING •si 24-uurs meldkamer-service - LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE ALARMCROEP Bel 0113-213720 STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: ver koop kleding en meubelen Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling doorSjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Advertentie Een havikjong op het nest, goed verscholen tussen het gebladerte. foto Niels de Schipper door Rinus Antonisse PHILIPPINE - Voor het eerst sinds mensenheugenis heeft een havikpaar met succes in Zee land gebroed. De vogels brach ten in hun nest in de Hals van Zuid-Beveland twee jongen groot. Bovendien hebben bij het Veerse Meer en in de duinen bij Vrouwenpolder twee ha vikkoppels een broedgebied af gebakend. Daarvan is niet be kend of er jongen zijn uitgevlo gen. Voorzitter Henk Castelijns van de Roofvogelwerkgroep Zee land is zeer enthousiast over de ontwikkeling. Hij hoopte al eni ge jaren op de komst van deze roofvogelsooi-t, die voor zover hem bekend nooit eerder in Zee land broedde. Het opduiken van de vogels heeft te maken met het feit dat de dieren vanuit Oost- Nederland zijn begonnen aan een areaaluitbreiding. De 'Zeeuwse' haviken zijn vol gens Castelijns waarschijnlijk afkomstig uit de bossen van Brabant. De ontdekking van de drie broedgevallen is door de le den van de Roofvogelwerk groep zorgvuldig afgeschermd. Dit om verstoring en zelfs ver- nietiging van de nesten te voor komen. Nog altijd worden havi ken - en ook andere roofvogels - door mensen bedreigd, ook al zijn het tegenwoordig be schermde dieren. Castelijns hoopt dat de twee an dere broedparen die dit seizoen nog geen succes boekten, dat in de toekomst wel zullen doen. Hij wijst erop dat roofvogels niet per se elk jaar tot broeden ko men. „Sommigen bouwen al leen een nest, vliegen erom heen en leggen geen eieren. Ik volg een buizerdpaar al acht jaar. Dat had vorig jaar voor het eerst één jong en dit jaar twee. Het is normaal dat een deel van de po pulatie niet aan het voortplan tingsproces deelneemt." Dit voorjaar ontdekten leden van de Roofvogelwerkgroep in de buurt van het Veerse Meer al een oud haviknest. Vermoede lijk is dat vorig jaar gebouwd. Onduidelijk is of daar eieren zijn gelegd en jongen zijn uitge vlogen. Daarom is het nu met zekerheid vastgestelde broed- resultaat in de Hals van Zuid- Beveland het officiële signaal dat de havik Zeeland heeft be reikt. Castelijns verwacht dat het aantal broedparen in de ko mende tijd nog wel zal toene men, ook al is Zeeland geen echt bosrijke provincie. Van een groot aantal broedpa ren zal geen sprake zijn; daar is het Zeeuwse landschap niet naar. Plaatstrouw De havik is een bijzonder plaatstrouw dier. Een eenmaal gevonden territorium wordt niet gauw verlaten. Een jong dier kan in het tweede levens jaar al tot broeden komen, als er tenminste voldoende broed ruimte beschikbaar is. Haviken kunnen tien tot vijftien jaar oud worden. Het is een middelgrote, zeer krachtige roofvogel, die vaak zweeft of rechtop op de uitkijk zit. Het nest wordt hoog in een boom gebouwd. De vogel jaagt op vogels en zoogdieren tot het formaat van een fazant. door Esme Soesman KRUININGEN - De gezond heid laat tegenwoordig weieens te wensen over, maar Anthonie en Adriana Feijtel-Hout uit Kruiningen blijven midden in het leven staan. Dat is alleen al te zien aan de dikke stapel kaarten die het echtpaar gisteren bezorgd kreeg. Ter felicitatie, want de Feijtels wa ren gisteren precies 65 jaar ge trouwd. In hun woning aan de Pasteurs traat in Kruiningen laten rijen felicitatiekaarten en een tafel met fruitmanden zien dat het tweetal niet onbekend is in hun woonplaats. Anthonie Feijtel (bijna 87) en Adriana Feijtel- Hout (bijna 84) schuiven spon taan hun bordje nasi opzij als nieuw bezoek zich aandient. Even kletsen over de huwe lijksjaren dat zij samenzijn, na dat zij elkaar - beiden uit de ge meente Tholen afkomstig - op de Molendijk bij Sint-Maar tensdijk leerden kermen. In juni 1951 verkaste het echt paar naar Kruiningen, waar de heer Feijtel - na, evenals zijn vrouw, gewerkt te hebben in de landbouw - aan het werk ging voor de Provinciale Stoomboot diensten (PSD). Beiden waren in het vei'enigingsleven actief en leerden daarnaast veel mensen kennen via het kerkelijk leven. Ook qua hobbies zaten de echte lieden niet stil. „Ik was toen mijn gezondheid het nog toeliet Anthonie en Adriana Feijtel-Ho altijd heel sportief", blikt me vrouw Feijtel terug. De leeftijd laat niet alles meer toe, maar nog altijd weet het duo de dagen door te komen. De heer Feijtel maakt met zijn rollator een om metje op de galerij van de flat waar hij woont. Mevrouw Feij tel leest graag en kookt nog al tijd zelf het warme eten. De ech telieden staan inmiddels wel op de wachtlijst voor een verzor gingstehuis. Kleinkinderen Het echtpaar heeft drie kinde ren en zeven kleinkinderen. Wat hen al die jaren bij elkaar ge houden heeft, weet middelste dochter Trudy Rooze niet direct te benoemen. Maar wel weet ze wat de kracht van haar ouders is. „Allebei zijn ze sociaal voe lend. Ze waren actief en stonden altijd voor iedereen klaar. Wij als kinderen konden ook altijd met iedereen thuiskomen." Die foto Dirk-Jan Gjeltema gastvrijheid is nog altijd voel baar, maar wordt met het klim men der jaren wel zwaarder voor het echtpaar. Daarom hou den ze ook geen groot feest ter ere van hun 65-jarig huwelijk. Eind augustus is er alleen een etentje voor kinderen en klein kinderen gepland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23