PZC Veel animo voor seniorenraad Het warmste dorp van Nederland Noord-Beveland licht beleid toe in nieuw magazine C-J HOEKMAN"'™' Sloop Hoornbeeck College gaat snel Granaat bij station Middelburg had veel ellende kunnen geven comfofto -K Vrijwilligers waarschijnlijk nog dit jaar actiefin Reimerswaal Kleine duizend handtekeningen voor behoud loket Souburg zeeuwse almanak Mooi Zierikzee mag niet lijden onder ziekenhuisfusie VAKANTIE vakantie vakantie VAKANTIE BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 30 juli 2002 door Rob Paardekam WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland komt binnen kort met een nieuw magazine. Het blad, waarvoor nog geen naam is verzonnen, komt vier keer per jaar uit. Het eerste exemplaar verschijnt waar schijnlijk in november. Volgens voorlichter M. van Ze venbergen ontbeert de gemeen te Noord-Beveland een blad waarin de bewoners op een uit gebreide manier over zaken kunnen worden ingelicht. Er is wel een informatierubriek in huis-aan-huisblad De Bevelan der, maar daarin staan alleen korte actuele berichten. Boven dien verschijnt de rubriek sinds kort nog maar één keer per twee weken. Het nieuwe blad moet volgens Van Zevenbergen niet worden gezien als compensatie, maar als een aanvulling op de ge meenterubriek in De Bevelan der. „Er zijn een heleboel zaken met een langere actuele waarde; het duurzaam groenbeheer bij voorbeeld. In het nieuwe blad kunnen we dit soort zaken wat uitgebreider toelichten, zodat bewoners meer inzicht krijgen. We kunnen uitleggen waarom we het doen zoals we het doen." Hoe het blad er uit komt te zien, staat nog niet helemaal vast. Volgens Van Zevenbergen zal het een soort magazine worden en geen krantje. Het blad wordt waarschijnlijk niet full-colour afgedrukt, maar in twee kleu ren: geel/groen en blauw. Dat zijn de twee kleuren waarmee de gemeente zich al enige tijd profileert. „Het blauw van de Oosterschelde en het groen van de weilanden", licht Van Zeven bergen toe. Ook het nieuwe logo en de website van de gemeente bevatten deze kleuren. Een naam voor het nieuwe blad is nog niet bedacht. De gemeen te vindt dat het een titel moet worden die de bevolking aan spreekt en daarom mogen de in woners van Noord-Beveland hem zelf bedenken. Tot half au gustus kunnen suggesties naar de gemeente worden gestuurd. Er worden wel eisen gesteld. Zo moet het een korte en krachtige titel worden. Hij mag uit niet meer dan twee woorden be staan. Namen als Noord-Beve- lands Bulletin, de Noord-Beve lander of Eilandbode zijn bij voorbaat uitgesloten, omdat ze te weinig origineel zijn en over eenkomsten vertonen met reeds bestaande titels. Een jury be staande uit burgemeester en wethouders en raadslid A. Oudshoorn zal de inzendingen beoordelen. De winnaar kan een prijzenpakket tegemoet zien met daarin onder meer het Noord-Bevelandse Emelisse bier en een zakje Noord-Beve- lands akkerzaaigoed. OOST-SOUBURG - De actie voor behoud van het NS-loket op het station Vlissingen-Sou- burg heeft tot nu toe een kleine duizend handtekeningen opge leverd. De SP in Vlissingen ging giste l-en met steun van het Kamerlid Ada Gerkens het perron op om adhesiebetuigingen in te zame len. De komende dagen gaan SP'ers West-Souburg en Wes- terzicht in om kaarten rond te brengen. Bewoners kunnen die kaarten rechtstreeks opsturen naar de directie van de NS. Ze kunnen ook ter plekke van een handtekening worden voorzien. De partij is van plan om na ne gen weken de handtekeningen te overhandigen aan de nieuwe president-directeur van de NS. De spoorwegen zijn van plan om het loket Vlissingen-Souburg definitief te sluiten. door Jacques Cats MIDDELBURG - De in Middel burg gevonden blindganger die nu aanleiding geeft voor een uit gebreid onderzoek in het sta tionsgebied, had bij ontploffing veel ellende kunnen veroorza ken. „Als die explodeert, zijn binnen een straal van vijftig meter de scherven dodelijk als je daar door geraakt wordt", meldt ka pitein W. Fiers van de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Landmacht in Culemborg. Het tachtig 80 centimeter lange projectiel, met een doorsnee van 14 centimeter, werd aangetrof fen in de afgegraven grond die vanuit het stationsgebied was overgebracht naar een stort plaats bij de Laan der Verenigde Naties. De granaat is van een middelzwaar kaliber. Dergelij ke projectielen zijn in de Twee de Wereldoorlog door schepen afgevuurd. Ze waren bestemd voor andere schepen. Ook zijn er kustplaatsen mee beschoten. Voorts is ten tijde van de invasie langs de kust overcompleet scheepsgeschut ingezet op stati sche opstellingen. Het scheeps geschut had volgens de EOD- woordvoerder een afstandsbe- reik van tien tot twaalf kilome ter. Volgende week begint een Lim burgs bedrijf dat zich toelegt op het opsporen van onontplofte explosieven met graafwerk in het Middelburgse stationsge bied. Daar zijn honderd ver dachte locaties gevonden. In Nederland zijn zes bedrijven die zich met dit specialistische werk bezig houden. Deze activi teiten kwamen op gang nadat een nieuwe wet vanaf 1999 de mogelijkheid opende dat ook particuliere bedrijven in op dracht van het Rijk, de provin cie of een gemeente naar explo sieven mogen zoeken. Weggekocht Als gevolg daarvan moet de EOD met lede ogen aanzien dat deskundige personeelsleden door het bedrijfsleven worden weggekocht. „Ik weet niet of het om het geld gaat dat explosie- vendeskundigen de overstap maken", zegt kapitein Fiers. „Het kan ook zijn dat ze liever bij een particulier bedrijf wer ken omdat ze dan niet meer het risico lopen om voor langere tijd naar het buitenland te worden uitgezonden." Door het vertrek van explosievendeskundigen moet de EOD telkens weer nieuw personeel opleiden. Fiers: „Eer je weer hetzelfde er varingsniveau in huis hebt, ben je tien jaarverder." C Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 Het optreden van folkloristi sche groepen is ieder jaar een van de hoogtepunten van de Dolle Woensdagen in Bres- kens. Afgelopen week was het weer zover en waren er optredens van een groep uit Moldavië en een uit Brazilië. Een Bressiaanse opa stond vooraan met zijn vijfjarige kleinzoon Lars om maar niets van het schouwspel te missen. Totdat het bedtijd voor de kleine was. Maar Lars had nog helemaal geen zin om naar huis te gaan. Toe nou opa, ik wil nog even naar die danseres jes kijken, het zijn zulke mooie meisjes." Dit kon opa niet ontkennen en met enige trots dat zijn kleinzoon reeds op jeugdige leeftijd al een goed oog had, bleven ze met z'n tweeën tot aan het eind van het optreden, waarna ze met een tevreden gevoel naar huis terugkeerden. GOES - Van het schoolgebouw van het Hoornbeeck College in Goes zijn zelfs de oude contou ren niet meer zichtbaar. Slo pers hebben in een mum van tijd het gebouw veranderd in onherkenbaar puin. Het verouderde en te klein ge worden pand op de hoek van de Van Dusseldorpstraat en de Oranje weg wordt ingeruild voor een gloednieuw gebouw, dat in de zomer van 2003 be schikbaar moet komen. De sloop van het oude schoolge bouw is daarom voortvarend ingezet. De verandering is no dig om de verwachte forse leerlingengroei het hoofd te kunnen bieden. De reformato rische school voor middelbaar beroepsonderwijs zal naar verwachting de komende ja ren van zo'n honderd tot 350 leerlingen groeien. Daarnaast wordt het onder wijsaanbod uitgebreid. Het oude pand maakt plaats voor een modern vormgegeven gebouw met drie lagen. Het komende schooljaar moeten leerlingen en leerkrachten het doen met tijdelijke huisves ting. Er zal onder meer ge bruik worden gemaakt van noodlokalen op het eigen ter rein. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam KRUININGEN - De oprichting van een seniorenraad in de ge meente Reimerswaal vordert gestaag. Er blijkt veel draag vlak te zijn en ook het aantal vrijwilligers is boven verwach ting. Waarschijnlijk wordt de raad nog dit jaar actief. De oprichting van een senioren raad is de wens van een groot deel van de gemeenteraad, die er meermaals op heeft aangedron gen. Ook in hun verkiezingspro gramma's gaven haast alle par tijen aan zo'n orgaan als zeer wenselijk te beschouwen. Ook het college van B en W ziet 1 een seniorenraad als een welko me aanvulling, omdat de groep ouderen de komende jaren ver der zal groeien en de gemeente raad steeds vaker te maken zal krijgen met zaken die de oude ren betreffen. Een directe lijn tussen deze ou deren en gemeenteraadsleden zou voor beide partijen een meerwaarde bieden. Bovendien heeft de gemeente vorig jaar een convenant ondertekend en daarmee de intentié geuit de no dige inspanningen te leveren om de regiovisie ouderen 2002- 2006 uit te voeren. Daarin staat dat gemeenten ouderen invloed moeten laten uitoefenen op het beleid. Teleurgesteld De eerste maanden zijn ge- Wat is hétfamiliestrand, waar zijn de beste disco's, waar kun je de Zeeuwse rust het best beleven? ten." De voortdurende vermelding in het weerbericht: „Daar zouden we eens wat meer mee moeten doen", peinst Van Haelst. Voorzetje De scheppers van het primitieve en heraldisch weinig fraaie lokale wapen hebben al een voorzetje gegeven. Zij moeten een vooruitziende blik hebben gehad op de roem die de overwegend katholieke woongemeenschap zou wachten. Het wapen stelt een dorp voor, beschenen door een zon die in het westen ondergaat. Weerman Broeke zou zo direct niet we ten of de gemiddeld hogere temperatu ren in Westdorpe een stempel op de natuur hebben gedrukt. Een nadere verkenning op lokatie levert geen aan blik op van uitbundig bloeiende olean der of bougainville waarin het oog zich kan verlustigen als we met vakantie rond de Middellandse Zee vertoeven. Agrariër Peter Verhelst, die dicht bij het meetpunt woont, stelt vast dat in de contreien waar hij zijn akkerland heeft, de bruine bonen het goed doen. ,Hier in Zeeuws-Vlaanderen wordt het gewas wel rijp, boven de Schelde zie je het nog sporadisch, maar hogerop, in de Flevopolder, tref je het al helemaal niet meer". De bollenteelt is het meest bij het gunstige klimaat gebaat. Gere nommeerde bollenbedrij ven zakken naar het zuiden af, waar op de lichtere gronden bij mildere temperaturen be paalde rassen vroeger op demarkt kun nen komen dan in het Westland. Warm aanbevolen Westdorpe zou die weerkundige uit schieters eigenlijk commercieel moe ten uitbuiten. Wat te denken van een bord bij de ingang van het dorp met de wervende tekst: 'Westdorpe, warm aanbevolen'. Peter Verhelst kan er niet warm voor lopen: „Een bord? Ik heb op dat punt nog wat anders aan mijn fiets hangen." Opstandig vertelt hij dat hem een gang naar de rechter wacht omdat hij ten strijde wil tegen de provincie. Die heeft Verhelst verboden zijn bedrij f te promoten vanaf een bescheiden bordje langs de kant van de weg. Als Peter rood aanloopt, dan is dat dus niet vanwege het stijgende kwik, maar van boosheid: „Waarom mag je op een vrachtwagen, die toch ook op de weg komt, wel je naam zetten en ik, op mijn eigen terrein nog wel, niet?" ZIERIKZEE - De fusie van de Zeeuwse ziekenhuizen boven de Westerschelde mag absoluut niet ten koste gaan van het plan om van het ziekenhuis in Zierik zee een profielziekenhuis te ma ken. Dat antwoordt het college van Schouwen-Duiveland op vragen van de fracties Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) en PvdA binnen gemeenteraad. Enkele jaren geleden werd aan het ziekenhuis nog voor miljoe- jnen verspijkerd, waarna het vervolgens stukje bij beetje werd uitgekleed tot een polikli niek. Tot grote woede en fel pro test, van de bevolking van Schouwen. Inmiddels ligt er een plan om het ziekenhuis weer op te tuigen tot laagdrempelig profielzieken huis'. Dat houdt in dat er een huisartsenpost komt, dat zie kenhuis en nabijgelegen ver pleeghuis Cornelia samen een verpleegafdeling draaiende houden en dat de ambulance het ziekenhuis weer als uitvals basis krijgt. bruikt om de belangstelling voor een seniorenraad te peilen. Die blijkt groot te zijn. Een op roep voor vrijwilligers in de 'Reimerswaal informatie' lever de zoveel reacties op dat enkele mensen die mee willen werken aan de oprichting teleurgesteld moesten worden, omdat de groep anders te groot zou wor den. Uit de belangstellenden is een voorbereidingswerkgroep ge formeerd die een voorstel voor het college en de gemeenteraad gaat schrijven. De groep heeft zich inmiddels laten informeren door de Stichting Landelijke Ondersteuning en Informatie punt Seniorenraden (LOIS) en ook de voorzitter van de senio renraad van de gemeente Borse- le heeft zijn kennis beschikbaar gesteld. Hij zal aanwezig zijn tijdens de komende bespreking van de werkgroep. De gemeente Reimerswaal vindt dat het wiel niet opnieuw uitgevonden hoeft te worden en wil het concept voor een senio renraad grotendeels overnemen van gemeenten die er al ervaring mee hebben. Op enkele punten zou er een eigen invulling aan gegeven kunnen worden, zodat het een raad wordt die perfect is afgestemd op de gemeente Rei merswaal. Dorpsraadvoorzitter W. van Haelst: „Waarschijnlijk is hetinZuiddorpe, vijf kilometer hier vandaan, net zo warm." foto Charles Strijd opgewarmd. Dat kan al gauw een graad schelen. De lokale bevolking is zichzelf gebleven. Ze hebben er geen si esta geïntroduceerd, het straatbeeld wordt er niet door strohoeden beheerst en je treft er geen drogisterij waar smeermiddelen tegen felle zon slechts met een beschermingsfactor 25 of ho ger verkrijgbaar zijn. Sterker nog: er is helemaal geen drogist in Westdorpe te vinden. Ingezetenen vallen weer wel op door een levendigheid die zuidelijke volkeren zo kenmerkt. Maar die opge ruimdheid heeft volgens dorpsraad voorzitter Walter van Haelst meer te maken met de situering van Westdorpe, nabij het Bourgondische Vlaamse land. Het sinds de jaren tachtig door de gemeente Sas van Gent opgeslokte Westdorpe telt dik tweeduizend inge zetenen. De kostwinners verdienen hun dagelijks brood in de regionale in dustrie. Na Stadskanaal is Westdorpe het langste dorp van Nederland. Het dorp strekt, de nieuwbouwwijk even niet meegerekend, zich uit langs een deel van de Graaf Jansdijk. Het 'Koeterdurp', zoals de woongemeen schap ten tijde van carnaval wordt aangeduid, geniet een grote faam van wege de jaarlijkse wielerkoers, waarop flinke kleppers hun opwachting ma ken. Er valt een aardige cent te verdie nen en niets menselijks is een coureur vreemd. In de vier lokale cafés wordt er vanachter een ferme pint nog lang na dien op teruggekeken. De kermis mag er ook wezen. En met de Graaf Jans feesten is het pretpakket helemaal compleet. Nu zet ook het weerbericht Westdorpe met grote regelmaat op de kaart. „Ik heb een dochter wonen in Den Haag", meldt de dorpsraadvoorzitter, „en die is iedere keer blij verrast als ze hoort dat het in Westdorpe weer het warmste was. Waarschijnlijk is het in Zuiddor- pe, vijf kilometer hier vandaan, net zo warm. Maar ja, dienaam wordt niet ge noemd, want daar wordt niet geme- Waar moet je zijn als je in Zeeland op vakantie bent? Bij de automatisering van de weersta tions is begin jaren negentig het meet punt verplaatst naar Westdorpe, een kilometer of vijftien westwaarts. Daar mee verloor Kapellebrug ook meteen haar tropische allure. De neerslag wordt er nog wel gemeten, maar daar valt weinig eer aan te behalen. Als er van pieken sprake is mogen weerman nen en -vrouwen graag verwijzen naar Westdorpe. Vorige week, toen het er even op leek of we in Zeeland aan over winteren deden, bereikte het kwik in daar wel vijf dagen achtereen een lan delijke hoogtepunt. De warmste plek in het land zul je altijd ergens in het zuiden vinden, zegt onze eigen Zeeuwse weervoorspeller Jos Broeke. Hij legt er meteen de onweer legbare verklaring naast dat Westdor pe nu eemaal dichter bij de evenaar ligt. Soms valt ook een zuidelijke streek in Brabant of Limburg in de prijzen. Maar bij een zuid-oostelijke stroming wordt Zeeuws-Vlaanderen weer meer door Jacques Cats Dat valt tegen. Inwoners van West dorpe zien er helemaal niet brui ner uit. Terwijl ze daar toch eerder voor in aanmerking komen. Want als het al 1 ergens wil zomeren, zit je in Westdorpe 1 goed. Het op de rand van het land gele gen Zeeuws-Vlaamse oord is, statis tisch bewezen, het warmste plekje van het land. Een hot spot avant la lettre, om maar even achteloos met wat talen te goochelen. In een verder verleden stond Kapelle brug te boek als de plaats waar je moest zijn als liefhebber van een behaaglijk klimaat. Dat dit niet meer het geval is, heeft eerder met een praktische veran dering dan met een omwenteling van het weerbeeld te maken. In vroeger tijd bestond er nog een weerstation in het waterwingebied bij Kapellebrug. Daar werden voorheen boven de zandgrond de hoogste temperaturen gemeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21