In de gracht lopen nu lama's Jaoj oengen, iederéén weet wie Noesje is -Wr Volop kleuren en geuren langs de N61 bij IJzendijke Of FORTEN EN LINIES dinsdag 30 juli 2002 Met als motto De parels en de ketting lanceerde een werkgroep in 2000 het idee voor herstel van de Staats- Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen. Historische ver dedigingswerken waarvan de sporen in de regio nog al tijd, meer en minder opvallend, aanwezig zijn. Rijk en provincie stelden geld beschikbaar voor een onderzoek, dat momenteel wordt uitgevoerd door het bureau H+N +S. Na de zomervakantie moet dit uitmonden in een vi sie over aanpak van een project, waarover ook met de streek van gedachten wordt gewisseld. Eerherstel voor de linies, forten, schansen, vestingwerken, die eeuwen later nog steeds een verhaal te vertellen hebben. In Bui tengebied aandacht voor een aantal van de parels en daarmee ook voor de ketting die voor de samenhang zorgt. In deze aflevering het Mauritsfort bij Hoek. Plaats van het vroegere Mauritsfort bij Hoek. foto's Peter Nicolai Over de naam werd des tijds niet moeilijk ge daan. De opdracht voor bouw van een fort in de zuid oosthoek van de Koudepol- der bij Hoek kwam in 1588 van prins Maurits. Dus werd het simpel Mauritsfort. Van het fort is, als met zovele ver dedigingswerken uit de tijd van de Opstand, niet veel zichtbaars meer overgeble ven. De naam is overgenomen door de huidige buurtschap Mauritsfort, tussen Hoek en Philippine. Een deel van het voormalige fort spoelde in 1682 bij een stormvloed weg. Ruim dertig jaar geleden werden de aarden wallen met de grond ge lijk gemaakt, vanwege de vesti ging van een nieuw boerenbe drijf. De oude, tegen de wallen gebouwde, opstallen vielen on der de slopershamer. Het is een en al vredigheid die de buurtschap Mauritsfort uit straalt. Schril contrast met vier eeuwen geleden toen het fort werd gebouwd ter bedwinging van het in Spaanse handen zijn de Philippine. De rust wordt al leen verstoord door het verkeer op de Van Wijckhuijseweg, die overigens voor een gedeelte over de geslechte wallen van het fort loopt. Veel dijkjes, veel (knot)bomen - kortom, een lan delijke sfeer. In de wei bij het grondverzet- en verhuurbedrijf Vincent lopen zowaar lama's. Daar moet de gracht van het fort hebben gelegen. Vlakbij ligt een fraaie 'valput', elders in Zee land weel genaamd, die duidt op een dijkdoorbraak als gevolg van een stormvloed. In hun boek Versterckt Zeeland melden P. Stockman en P. Ever- aers dat het Mauritsfort werd gevormd door een vierkante ge- bastioneerde aarden veld- schans, voorzien van een gracht en een contrescarp (buitenoever van een vestinggracht). Aan de zuidzijde had de contrescarp een waterkerende functie. Van uit het fort werd in 1600 het aan de overzijde van het Axelse Gat (uitloper van de Braakman) ge legen Philippine veroverd. Het stadje diende vervolgens als verzamelplaats voor Maurits' Staatse troepen voor een veld tocht tegen het door kapers be heerste Duinkerke, die leidde tot de befaamde slag bij Nieuw- poort. De Spanjaarden herover den Philippine weer snel, tot Frederik Hendrik het in 1633 definitief in bezit nam. De nieuwe boerderij draagt de naam van het oude fort. De functie van het Mauritsfort verviel en het verdedigingswerk werd aan zijn lot overgelaten. De stormvloed van 1682 zorgde voor het doorbreken van de con trescarp en het instorten van twee bastions. Bij een eerdere watersnood - in 1601, waarbij Vremdieke verdronk - diende het fort als vluchtplaats voor de verdreven dorpelingen. Het was in feite de aanzet voor de stich ting van het dorp Hoek, vertelt B. Haak, die zich verdiept in de geschiedenis van de streek. Daarom ook vertoont het wapen van Hoek een kasteel, waarop een oranje-wit-blauwe vlag met de letter M wappert. Aan weers zijden van de kasteeltoren staan twee bomen. Die bomen zijn in werkelijkheid door Maurits persoonlijk geplant, weet Haak. Ze stonden er nog toen de wal len in 1970 met de grond gelijk werden gemaakt en verdwenen eveneens. Daar kan Haak zich nog'kwaad overmaken. ,,De ge meente Terneuzen heeft nooit anders gedaan dan de historie slechten. Voor iemand het wist was Mauritsfort verdwenen. Dat zou vandaag-de-dag toch niet meer kunnen gebeuren." Haak vindt dat er opnieuw een bulldozer aan het werk gezet moet worden, maar dan om de wallen van het fort te herstellen. „Dat moet met de middelen van tegenwoordig toch in een week gebéurd zijn." Zo'n idee kan ongetwijfeld niet rekenen op de steun van boer H. de Moor, die zich eind jaren zes tig op het Mauritsfort vestigde. Hij moest in Terneuzen van hof Zeldenrust wijken voor wo ningbouwplannen en vond in de Koudepolder bij Hoek een nieu we stek. Over het neerhalen van de wallen haalt hij de schouders op. „Wij waren boeren en we wilden land hebben. Zo gauw we toestemming hadden om de wallen te slechten, hebben we dat gedaan. Het land hebben we met ongeveer 75 centimeter kunnen ophogen." De nieuwe gebouwen van de boerderij be vinden zich op wat De Moor 'het middenveld' noemt van het ou de Mauritsfort. Als herinnering heeft hij de hoeve die naam ge geven. Hij vindt het wel jammer destijds van de oude situatie geen foto's gemaakt te hebben. Volgens hem is het vooral de aanleg van de Van Wijckhuijse weg geweest die de doodsteek voor het fort betekende. Haak is het er niet helemaal mee eens. Hij wijst erop dat waar nu de op rit van de boerderij ligt, zich cle dam over de gracht van het fort bevond. Vanuit een haventje daar werd een verbinding op Philippine onderhouden. Door de bedijking van de Van Wijck- huijsepolder in 1912 kwam dat te vervallen. Zelf woonde hij lange tijd in de Oud-Wester- wijkpolder, bedijkt in 1616 en na het Twaaljarig Bestand (1609-1621) door Maurits onder water gezet, ter verdediging van Mauritsfort. Dat duurde tot 1638. Rinus Antonisse Als het mooi weer is, ligt hij er altijd: de rode kat van de buren, tussen mijn twee reekjes spinazie die al een paar weken in het zaad staan. Op een veilige afstand van mijn aardbeien. Schöönefrènzenjoengen, zegt een mannetje uit de buurt, die dagelijks zijn wandeling door het dorp komt maken en met af keuring naar het onkruid staat te kijken, dat riant tussen de straat op de parkeerhaven groeit. Da straotgos en die kattestèèr- ten die moe je mao nie inj'n 'of krieg'n vintje, wan dao raolc je nie van af. 't Is vuulte en 't bluuf vuulte en opgewekt stapt ie ver- der, de polder in. Zijn stok tikt de regelmaat van zijn voetstap pen op de tegels, tot hij de hoek omslaat. De straat is weer stil, een paar mussen zitten zich in de hoek van de tuin te wassen in het rulle zand. Twee witte vlindei's flad deren duikelend voorbij en bij en vliegen op de rozenbottels. In de verte komt een familie aan gestapt: vader, moeder achter een lege di'iewielskmderwagen, oma en twee kleine meisjes. De oudste is een kind met twee staartjes ixx d'r blonde haar. Niet over de weg lopen Monica, hoor ik vader zeggen en schijnbaar heeft hij het tegen het oudste meisje. En dan heb ik het in de gaten. Naast het meisje loopt een zwart jong poesje van pakweg twee maanden. Meer niet. Met om hoog gestoken zwarte staart en Monica probeert steeds de staart van de poes te pakken. De staart is dik opgezet. Net alsof de poes wil zeggen: Pak me dan als je kan. En elk keer als ze de punt te pakken heeft, stapt de viervoeter verder. De poes en het meisje hebben er allebei plezier in. Als ze de staart pakt, stapt hij gewoon door; de gladde haren glijden door haar handje. Pap pa, pappa, kraait ze. Net as vroeger op de draoierij, denk ik, toen prombeerende witdder ook altied de kivaste tepakk'n die onder an de balie 'ieng. En a je 'm 'ao, dan sloor tie deuje vien- gers. Je was even blij, lachte, maar de pi-et was van koi-te duur. 't Is 'n bliwwe mêêze, zeg gen ze dan op Beveland. Maar altijd had wel iemand de kwast te pakken gekregen en die mocht de volgende keer gra tis een ritje mee in de draaimo len. Huppelend Het gezinnetje komt aange stapt. De zwarte poes met de spitsoortjes bepaalt het tempo. Soms schiet hij even een tuintje in, tussen de struiken en komt huppelend een eindje verder weer tevoorschijn. De jongste van de twee meisje heeft het spel ook ontdekt, maar achter het poesj e aanlopen kan ze niet. Die 'ei nog bos an d'r eigen, hoor ik oma zeggen. Inderdaad het meisje loopt met gestrekte arm pjes op d'r eerste schoentjes in een holletje in de richting' van het zwarte poesje. Ze kijkt en kijkt naar mamma. Zou die het zien? Mooi hè Nastascha, zegt die en lacht samen met de kleine meid als het zwarte katje tussen de conifei-en verdwijnt. Even verdei'op steekt ze d'r kop je tussen de Engelse theei-ozen. Een auto komt langzaam aan gereden. De chauffeur heeft schijnbaar ook schik in het tafe reeltje dat zich daar in die stille straat op zondagmiddag af speelt. Hij lacht en draait het raampje open, Mao da kan nog al ee, zegt hij en rijdt stapvoets ver-der, het dorp in. Het gezinnetje wandelt verder en draait de straat uit. Nog steeds met het zwarte poesje in de buurt. Een vrouw met opgestoken haar en een veel te grote zonnebril komt langzaam op de fiets aan gereden. Da docht ik wè, zegt ze, terwijl ze afstap. Die lóópt mee iedereen mee. Die is van schuin tegenover ons. Het poesje komt naar haar toe gelopen. De vrouw neemt het beestje op d'r arm en streelt over d'r rug, het kopje en de staart. Met pretoogjes kijkt het diertje naar de kinderen, die ook hun handjes uitsteken. Gisteren was tie ook teruggebracht. Een ten ger, vrouwtje had bij haar aan gebeld en gevraagd van wie dat poesje was. Was het beestje ook meegelopen. Het tengere vrouwtje had er nog een foto van gemaakt. Huiswaarts Jaojoengen, 'êêldestraoteweet wie Noesje is. Mao wudder ge- ev'njoe nie weg ee. Maoraje da- orom mee iedereen mee. lóópt Noesje, danzou 'ttochwel 'nkèè slecht kunn'n aflööp'n meejoe. Ze neemt het poesje op d'r ande re arm en rijdt voorzichtig huis waarts. Het gezinnetje wandelt verder, de straat wordt weer stil. De ro de poes van de buren springt weer van tussen de spinazie- struiken. Lette hie mao goed op m'nfrèn- zen, denk ik en ga door de ach terdeur naar binnen. Rinus Willemsen Psalmen in het Zeeuws in Middelburg In de Nieuwe Kerk in Middel burg worden zondag 4 augus tus psalmen voorgedragen in het Zeeuws. Martin van der Bent speelt daarbij improvisaties op het or gel. De bijeenkomst begint om 14.00 Bloeiende rozen op De Bierkreek. foto Peter Nicolai De kleurenpracht op het ro zenveldvan De Bierkreek is op zijn hoogtepunt. Ruim 250 soorten van de tweejarige teelt staan verleidelijk langs de N61 nabij IJzendijke te bloeien en te geuren voor de voorbijrijdende automobilisten en fietsers. De klanten rijden dan ook af en aan. Vooral op de zaterdagen is het volgens Marianne een gekken huis. Zij noemt het opvallend dat de kooplust van de klanten dit jaar nauwelijks valt te pei len. Dat komt volgens haar vooral door het grotere assorti ment - ruim twee keer dat van vorig jaar - waardoor bewustere keuzes worden gemaakt. „Oranje soorten die vorig jaar niet vielen aan te slepen, blijven nu staan omdat veel mensen hun oog laten vallen op een nieuw exemplaar dat ze net een tikkel tje mooier vinden", aldus Mari anne wiens buik door haar zwangerschap al aardig vorm begint te krijgen. Samen met Hans verwacht ze in november haar eerste kind. Tot nu ver loopt de zwangerschap op rolle tjes. „Alleen dat buikje, hè. En dat wordt natuurlijk nog veel groter." Zoals de rozen op het veld staan, krijgen de mensen ze ook thuis. Ze kunnen ze nu meenemen of wachten tot november als de ro zen worden gepot. Het is nu dus heel gemakkelijk een keus te maken en onderling te vergelij ken. Als service staat bij iedere soort een stok met hieraan een naam kaartje. De meest poëtische namen passeren de revue. Die variëren van de Ballerina, 'een klassieke roze ruiker', en de Souvenir du dr Jamain, 'flu- weelpaars met een zware geur die in het Duits Duftwolke (geurwolk) word genoemd', tot de Peaudouche, 'een wit-gele bloem die minder sterk ruikt', en de Baron Giraud de l'Aim, 'heel bijzonder met zijn paarse kleur en wit gekarteld randje'. Ook ontbreken de doornrozen niet, pteracantha genaamd, en door de Duitsers omgedoopt in prikkeldraadroos. Marianne vertelt dat sommige klanten wel anderhalf uur rond kijken totdat ze een definitieve keuze maken. Een enkeling vraagt hierbij honderduit, an deren weten vooraf wat ze wil len en gaan gericht op zoek. „De dames zoeken het vooral in de bijzondere soorten met zachtere kleuren zoals abrikoos, lichtro ze of -lila. Mannen zijn traditio neler ingesteld, waarbij vooral hardrood of geel favoriet is", verklaart ze. Citroen Ondertussen wijst ze op de au bergine-achtige Illos, een roos met een ongebruikelijke kleur die bovendien een citroengeur afscheidt. „Onze bijzonderste soort, waarvan we vermoeden dat De Bierkreek de enige is die hem heeft." De tweejarige teelt telt ook en kele nieuwe soorten, waaronder opvallende exemplaren als de Brown Velvet (vanzelfsprekend vernoemd naar zijn kleur), de Rock-'n-Roll (oranje met witte randjes) en de Edith Holden (bruin met een geel hart die op den duur kleurt naar lavendel). Marianne verklaart dat dit stuk voor stuk soorten zijn die uiter ste reacties oproepen: of men vindt ze prachtig of men loopt er met een grote boog omheen. Over één nieuwe soort bestaat geen misverstand en dat is de Orange Lemons. „Een twee kleurige roos waarover de klan ten heel enthousiast zijn. Geheid een toppertje in het as sortiment." René van Stee De Bierkreek tussen IJ zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kiuekerij, waar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er alleviereen baan bij. MAURITSFORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20