Filerijders door hitte bevangen Balkenende regeert mobiel Zes gewonden bij aanrijding in Grijpskerke 28° |17° NW3 ËiaLüJnsdie v LeedviSrLii-ii Hulpdiensten houden gestrande automobilisten op A12 koel Britse rechter acht de pil veilig Jongetje (5) gered uit Westerschelde Lampre schorst Rumsas na dopingvondst België verbiedt fluortablet Paardenstal Haselhoef door brand verwoest Grienden stranden bij New York Haviksjongen geboren Vrouwenestafette naar brons Ook Nederland op lijst VS voor bilateraal akkoord over Strafhof Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- mm mm Veel zon Eerst veel zon, vanmiddag enkele stapel wolken en later kans op een onweersbui. Matige noordoostenwind bij 28 graden. 245e jaargang no. 178 dinsdag 30 juli 2002 los nummer 1,00 PZC van onze redactie binnenland DEN HAAG - De warmte in Nederland levert nog niet veel problemen op, behalve dan voor de men sen die gisteren in een lan ge file op de Al 2 beland den. In Friesland konden enkele bruggen niet meer open, omdat door de hitte het metaal van de kleppen was uitgezet. Op de weg Utrecht-Den Haag bij Bodegraven kantelde gister ochtend een vrachtwagen, gela den met mandarijnen en sinaas appels. Het gevaarte kwam dwars over de weg te liggen, de chauffeur raakte lichtgewond. De na het ongeluk onstane file bereikte op haar piek een lengte van zestien kilometer. Door het lang 'ingeblikt' in de zon staan, werden verscheidene mensen onwel. Hulpdiensten richtten posten in, waar zij on geveer dertig mensen behandel den. Ambulances reden af en aan tussen de EHBO-posten. Brandweer, politie en het Rode Kruis deelden water uit aan de gestrande reizigers. Behalve de inzittenden, raakten ook veel voertuigen ontregeld door de hitte. De Wegenwacht kreeg veel meldingen van auto's met oververhitte motoren. De Wegenwachters hadden hun handen meer dan vol aan de pro blemen op de A12, de naweeën duurden tot in het begin van de avond. Het wegverkeer ondervond ver der weinig problemen door de warmte, al werd het op de wegen naar de kust wel druk. Dat was vooral het geval op de A20 naar Hoek van Holland, op de A9 bij Badhoevedorp en de A12/Utrechtsebaan naar Sche- veningen. Ook hier kwamen voertuigen met panne te staan door de hitte. Het was de hele dag ontzettend druk, aldus een woordvoerder van de Wegen wacht. Ook op het spoor was het naar het strand drukker dan nor- maal. De NS lieten een aantal extra treinen rijden. Railinfra- beheer kampte met enkele klei ne wissel- en seinstoringen door de warmte. Bruggen In Friesland konden schepen niet doorvaren doordat de Drachtsterbrug in Leeuwarden en de bruggen bij Burum en Kootstertille niet open gingen door de hitte. De provincie zal een stukje van het staal van de brugkleppen slijpen om het pro bleem te verhelpen. Liefhebbers van terrassen kun nen in Amsterdam hun hart op halen. Daar geldt sinds gisteren 'het tropisch-weerscenario voor terrassen', aldus de milieu dienst. Terrassen mogen wor den uitgebreid en etablissemen ten zonder terras mogen er een inrichten. Het wanne weer houdt nog even aan, in elk geval tot donderdag, al neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. Vooral mor gen vallen er buien, mogelijk met hagel. De temperatuur ligt dan ook iets lager dan nu, maar door de vochtigheid is het flink broeierig. ANP NIEUWDORP - Een vijfjarig jongetje uit de gemeente Borsele is gistermiddag uit de Wester schelde gered bij het Kaloot- strandje bij Nieuwdorp. Het kind is in kritieke toestand naar het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam gebracht. Om iets over half twee was het kind opeens verdwenen. Na een korte zoektocht vond een 28-ja- rige man uit de gemeente Borse le hem onder water. Vermoedelijk is het jongetje in een kuil gestapt en onder water terecht gekomen. Kort nadat hij uit het water werd gehaald, kwam zijn hartslag weer op gang, maar desondanks werd het slachtoffertje in kritieke toestand per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Ook de traumahelikopter is ter plaatse geweest. PARIJS - De nummer drie van de Tour de France, Raimondas Rumsas, wordt verdacht van het gebruik van doping. In de auto van de vrouw van de Litouwse renner zijn verboden middelen gevonden. Het gaat om epo, cor- ticoïdeix en testosteron. De vrouw van de wielrenner, Edita Rumsas, werd zondag avond aan de Zwitserse grens aangehouden. Ze is uitvoerig verhoord en blijft voorlopig in hechtenis. Rumsas zelf is door zijn werkgever op non-actief gesteld. Mocht het lopende on derzoek uitwijzen dat Rumsas inderdaad de verboden midde len heeft gebruik, dan ontslaat Lampre de 30-jarige Litouwer op staande voet. Bovendien loopt hij kans zijn derde plaats in de Ronde van Frankrijk kwijt te raken. De Tourdirectie geeft hem echter voorlopig het voordeel van de twijfel. „Rumsas is tijdens de Tour twee keer gecontroleerd, in beide gevallen met een voor hem gunstige uitkomst", zei ad junct-directeur Daniel Baal. Tot gisteren stond de 89e Tour bekend als een schone ronde, bij geen van de dopingcontroles werd een renner positief bevon den. De vondst bij mevrouw Rumsas is een behoorlijke vlek op dat blazoen. GPD/ANP pagina 16: Rumsas in beklaagdenbank GRIJPSKERKE - Bij een botsing tussen twee perso nenauto's op de Loodholseweg in Grijpskerke zijn gisteravond rond tien voor acht zes mensen lichtge wond geraakt. Een aantal inzittenden kon op eigen kracht de auto verlaten, anderen moesten worden ge holpen. Zes ambulances waren snel ter plaatse en brachten de slachtoffers, vijf jongeren en een Duitse toeriste, naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de Duitse automobiliste vanaf de Vrijheidsweg de Loodholseweg insloeg. Ze lette daarbij niet goed op en botste frontaal tegen de auto met vijf jongeren. De vijf kwamen uit de richting van Middelburg en waren op wegnaar Domburg om te zwemmen. De Loodholseweg, van Grijpskerke naar Aagtekerke, werd enige tijd afgezet voor technisch onderzoek door de politie. De zwaar beschadigde voertuigen zijn weggetakeld. foto Ruben Oreel doorErwinTuil DEN HAAG - Politiek Den Haag is op vakantie. Alleen de auto van premier Balkenende schijnt bij het Torentje te zijn gesignaleerd. De rest van de be windslieden is elders. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) draait in alle rust een sjekkie en denkt dan ongetwij feld aan het vorige week inge stelde rookverbod tijdens de mi nisterraad in de Trêveszaal. Collega Bomhoff (Volksgezond heid) likt ergens zijn wonden na een wel zeer turbulente week waarin hij een topambtenaar de laan wilde uitsturen en daarmee een zeer beroerde start maakte op zijn ministerie. Hij vraagt zich waarschijnlijk af hoe hij na 12 augustus weer normaal kan werken met zijn ambtenaren. Terwijl de ministers en staatsse cretarissen even bijkomen van hectische weken en zich voorbe reiden op hun eerste Miljoenen nota, regeert de premier soeve rein. Dat kan ook makkelijk. Hij is de enige die op het land past. Want als premier mag je dan eerste onder gelijken zijn, als het op vakantie aankomt dan betekent dat meestal dat je als enige mag blijven werken. De premier is ergens in Nederland en kan in elk geval mobiel de zaak in de gaten houden. Dag en nacht is de premier niet bezig. Op zijn vakantieoord wordt hij op de hoogte gehou den van dringende zaken. Bal kenende is bereikbaar voor dringende stukken die getekend moeten worden of als de toe stand van het land een terug keer naar Den Haag nodig maakt. Bijvoorbeeld als een mi nister in de problemen komt door onhandige uitlatingen. Het is niet uniek dat de premier beschikbaar blijft, terwijl zijn collega's met hun hoofd ver van hun ministerie zitten. Ook pre mier Kok bleef vaak in Den Haag. Een vakantie kan wel, als men maar snel genoeg naar Ne derland kan komen. Stukken Alleen bij langere vakanties, en niet de twee weken die afgelo pen vrijdag zijn in gegaan, komt het voor dat de premier door een of enkele ministers wordt afge lost. Pas dan komen voor de re geringsleider verre oorden in zicht. Voorlopig kan Balkenen de binnen de landsgrenzen de stukken ondertekenen en re geert hij met zijn mobieltje in de hand. GPD BRUSSEL - De Belgische mi nister Aelvoet van Volksge zondheid verbiedt de verkoop van fluortabletten en -druppels, zo meldde de Vlaamse radio gis teravond. Volgens de minister zeggen wetenschappers dat een teveel aan fluor het zenuwstel sel van de mens kan aantasten. België is het eerste land ter we reld dat voedingssupplementen met fluor verbiedt. De bewinds- vrouw weet zich gesteund door de Hoge Gezondheidsraad en de Nationale Raad voor de Voed selveiligheid. Vlaamse tandart sen vei'bazen zich juist over het verbod, omdat fluor immers goed is voor de tanden. ANP door Esme Soesman KRABBENDIJKE - De paardenstal van Abdullah Haselhoef uit Krabbendijke is zaterdagnacht door brandstichting verwoest. Twaalf kippen en hun kuikens hebben de brand niet overleefd. Het is de derde keer dat Haselhoef, sinds zijn bekendheid als tv-imam, geconfronteerd wordt met vernieling en ander leed in zijn stal. Eerder vond een paai'd na mishandeling de dood. Ook werd het lie velingskonijn van de negenjarige dochter van Haselhoef al eens weggenomen. In de zes jaar dat de familie uit Krabbendijke in het bezit is van de achteraf gelegen schuur aan de dijk, is er nooit wat voorgevallen, tot de aanval op het World Trade Centre op 11 sep tember vorig jaar. Vanaf dat moment, toen Haselhoef landelijk be kendheid verwierf, zijn er volgens zijn zeggen drie incidenten ge weest. Haselhoef vermoedt dat er sprake is van een verband en hoort dat bevestigd in reacties van dorpsgenoten. „Maar je weet de motieven niet en ik wil dit niet opblazen. Juist het feit dat we verdenkingen koesteren, betekent dat we moet blijven praten met elkaar. Want dat ik verdenkingen heb, vind ik heel erg." De twee paarden van het gezin hebben de brand ovexieefd. Of de ze ven bij veertien meter grote schuur wordt herbouwd, weet Hasel hoef nog niet. Dat er brand is gesticht, staat voor hem vast. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. CAPE COD - Aan de oostkust van de Verenigde Staten zijn gisteren 51 grienden, een soort walvissen, gestrand. De die ren, die in groepsverband le ven en daarom vaak massaal aanspoelen, liggen op het schiereiland Cape Cod, ten noorden van de stad New York. Honderden vrijwilligers hou den volgens de Amerikaanse media de dieren nat en probe ren ze te beschermen tegen de zon. Deskundigen melden dat het moeilijk wordt om zoveel dieren weer de oceaan in te krijgen. Een volwassen griend kan ruim zeven meter lang worden en weegt dan meer dan 2000 kilogram. Een deel van de aangespoelde dieren is nog klein, foto Arnold Miller/AP Ruim honderd Engelse vrouwen hebben een proces verloren tegen drie fabrikanten van anticonceptiepillen, waaronder het Nedexiandse Organon. De meeste visouwen zei den trombose te hebben opgelopen door het gebruik van de derdegeneratiepil. In de Hals van Zuid-Beve land heeft een havikspaar twee jongen uitgebroed. Dit is voor zover bekend nooit eerder in Zeeland gebeux'd. Ook op twee an dere plekken zijn haviken gesignaleex-d die een bi'oedgebied hebben afgeba kend. De Nedexiandse vrouwenploeg heeft bij de Eux-opese kampi oenschappen zwemmen in Berlijn bi'ons veroverd op de 4x100 meter vxije slag. Het viertal Manon van Rooijen, Marleen Veldhuis, Chantal Groot en Wilma Van Rijn-Van Hofwegen kwam in de finale tot een tijd van 3.41,98. Duitsland werd voor eigen publiek Eux'opees kampioen in 3.36,00, een verbetering van het wex-eldrecord met 0,61 se conde. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9, 10,11 en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17,19 en 20. door Bouke Bergsma DEN HAAG - De Verenigde Staten willen ook met Neder land een bilateraal akkoord sluiten dat Amerikanen moet uitsluiten van vexwolging door het Internationaal Strafhof. Amerikaanse ambassades zijn in een aantal 'sleutellanden' al begonnen met gesprekken over zo'n overeenkomst. In Nederland is het nog niet zo ver, maar een woordvoexxler van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat Den Haag 'xnfoimeel op de hoogte is ge bracht' van de Amerikaanse wens een bilateraal verdx'ag te sluiten. Nederland zal zijn houding te genover het Amerikaanse ver zoek samen met andere EU- en Navo-landen bepalen. Een land als Roemenië heeft al wel een bi lateraal verdrag met de VS ge sloten. De EU is een gx-oot voorstander van het Internationaal Strafhof dat sinds 1 juli in Den Haag is gevestigd, de VS zijn de belang rijkste tegenstander van het Hof. De Amerikaanse regering wil hoe dan ook voorkomen dat er ooit Amerikanen in het be klaagdenbankje van het Straf hof terechtkomen. Eerder bereikte Washington een compi-omis met de Verenigde Naties over het Strafhof. De partijen kwamen overeen dat Amerikaanse militairen die deelnemen aan een VN-vredes- missie een jaar lang ontheffing krijgen van eventuele vex*vol- ging. Het Hof is opgericht voor de vervolging van de ernstigste schendingen van de mensen rechten zoals oorlogsmisdaden, genocide en misdaden tegen de menselijkheid. ANP Advertentie naam: noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- ^,-aat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode:staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats.nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- L, Der maand met nummer: l M M l l automatische incasso 19,25). handtekening: 1 per kwartaal met automatische incasso 52,-) a per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r vens. In de colofon freft u nadere ,nfo,n,7t,e aan Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ll71QbT/lllnhhhnÖII Antwoordnummer 123 UUUU 4380 VB Vlissingen sjj wo do vr za (postzegel niet nodig) ■i t L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1