Stille oase wordt nog groener Dorp met stadse allure Boer kan toekomst gerust tegemoet II al mij N atuurontwikkeling in de Verschepolder Nieuwe Raadkaart - mè 2 tÏL dinsdag 30 juli 2002 &É3È8? 'i' - H /- w 1 iS, \Vf'?7u' -4* ;'i -■ FvT-2&k Vy M' W 4 s V f«7? -Vi - 6 s - V —'- 'V O :>s-; ?.-55'HS M&§:<klUl foto Peter Nicolai De Verschepolder bij Retranchement: geknipt voor de zeldzame en bedreigde boomkikker. De Verschepolder, vroe ger het Varsche Polder kin, is een klein gebied, ongeveer 13 hectare. Voor namelijk bouwland, een snipper weiland en een stuk je boomkwekerij, pal tegen de oude vestingwerken van Retranchement. Het scheel de maar een haartje of het groene poldert je had vol ge staan met het zoveelste zo- merhuizencomplex van West-Zeeuws-Vlaanderen. Aan de toenmalige gemeente Sluis heeft het niet gelegen - die deed haar uiterste best om het plan voor tachtig bungalows in de Verschepol der erdoor te drukken. De provincie en uiteindelijk de Raad van State haalden een streep door de ambities van het gemeentebestuur. Nu ligt er een plan voor natuuront wikkeling. Een bezoek aan de polder maakt in één oogopslag dui delijk waarom het goed is dat de gemeentelijke bouwlust aan banden is gelegd. De Versche polder is een oase van rust. Nog al hollebollig en omringd door deels beplante dij ken en wallen. De oude oorspronkelijke zee dijk deelt het gebied in tweeën. Er grazen en herkauwen wat koeien op. Ze zijn niet geïnte resseerd in het voornamelijk toeristische verkeer dat over de Cadzandseweg rijdt. Op de dijk, met uitzicht over de polder staat een huis. De geparkeerde auto met Duits nummerbord doet vermoeden dat het een recrea tieve functie heeft. Aan de kant van het dorp bevinden zich en kele huizen en een loods. De groene leegte en de stilte doen weldadig aan. Zeker in vergelijking met het wat verder op gelegen Cadzand-Bad, dat in de zomer - weer of geen weer - bezit is van toeristen. Het is dubbel genieten van een rustige enclave. Als het plan van de pro vinciale Werkgroep Natuuront wikkeling tot uitvoering komt, wordt het nog mooier. Het bouwland verdwijnt en maakt plaats voor nat/vochtig gras land, met een flink aantal poe len waarin altijd water staat, en er is voorzien in ruige hoeken. Geknipt voor de zeldzame en bedreigde boomkikker, die zich hier ongestoord voort kan plan ten. Na die gebeurtenis leeft de amfibie in de ruigten en het struweel langs de randen. Boomkikker-fan Jan Wolkers, schrijver van het boekje Het kruipend gedierte des aardbo dems, zal zich er de lippen bij aflikken. In het wat hogere wes telijke deel ontstaat droog bloemrijk grasland, struweel en ruige hoekjes. Het aantal al aan wezige knotbomen wordt uitge breid. Dit is het ideale leefge bied voor patrijs, veldspitsmuis en dagvlinders. Wie wil zo'n om geving inruilen voor nog meer bungalows? Historie Het gaat niet alleen om de na tuur (die trouwens ook uit recre atief oogpunt van belang is). Ook de historie speelt een rol. De Verschepolder is een heel ou de bedijking, ontstaan in het be gin van de vijftiende eeuw. In de archieven is een vermelding uit 1435 gevonden. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog werd de polder onder water gezet; om streeks 1622 vond herdijking plaats. In die periode werd in opdracht van prins Maurits ook het verdedigingswerk Retran chement aangelegd en de polder werd daarbij betrokken. Storm vloeden zorgden in 1682,1808 en 1845 voor overstromingen. Dat gevaar verdween door in dijking in 1873 van de aanlig gende Willem-Leopoldpolder. Het volbouwen van de Versche polder was van meet af (1986) omstreden. Het was D66 dat ruim tien jaar geleden in Pro vinciale Staten het initiatief nam om bouwen in de polder mogelijk te maken. De Provin ciale Planologische Commissie was daar mordicus tegen. Bun galows hebben een 'onherstel bare storende uitwerking' op het landschap, oordeelde de commissie. De Zeeuwse Milieu Federatie en het ministerie van LNV sloten zich daarbij van harte aan. De toekomst van de Verschepolder werd steeds meer een politiek hangijzer. De pro vincie had het uiterst moeilijk de knoop door te hakken en er was ook flinke verdeeldheid. Het verhaal gaat, dat tijdens een vergadering van een provinciale commissie over de Verschepol der, gebak werd uitgedeeld. Een ludieke poging de commissiele den gunstig te stemmen. De commissie vermoedde er de hand van de Sluise wethouder J. du Fossé achter. Of het paaien met lekkernijen heeft geholpen, is in de notulen niet vastgelegd. Zeker is dat aan het getouwtrek om de polder - waarbij ook com missaris van de koningin W. van Gelder zich tegen de bungalows kantte - pas in 1995 een defini tief eind kwam. De Raad van State keurde de plannen af. De Werkgroep Natuurontwik keling ziet niet alleen een klein paradijs ontstaan voor de boomkikker - ook andere amfi bieën, zoals salamanders, kik kers en padden profiteren vol op. Libellen zullen gebruik maken van de nieuwe poelen. De aanwezigheid van bomen, water en lintvormige elementen (zoals de oude zeedijk) is gun stig voor vleermuizen. Ransuil, tuinfluiter en bonte specht vin den er broedgelegenheid, even als braamsluiper en roodborst- tapuit. Planten als grote en kleine ratelaar, addertong en meerdere soorten orchicleën kunnen zich ontwikkelen. Minstens zo belangrijk is dat de ontwikkeling in de Verschepol der (het beheer komt bij stich ting Het Zeeuwse Land schap) niet op zichzelf staat. Sa men met het Zwin, de Willem- Leopoldpolder en de Wallen van Retranchement moet er een aaneengesloten natuurgebied ontstaan aan de rand van het Ei land van Cadzand. De huidige versnippering van natuurgebie den wordt teniet gedaan. Plan ten en dieren krijgen de beschikking over een groter leefgebied. De hink-stap- sprong-achtige situatie is niet bevorderlijk voor him welbe vinden. Ook aan de mens wordt gedacht: Het Zeeuwse Land schap wil in samenspraak met de dorpsraad van Retranche ment de mogelijkheden voor re creatief medegebruik uitwer ken, Rinus Antonisse De voorstellen van Europees commissaris Fischler voor hervorming van het landbouw beleid moeten voor de Neder landse boeren geen grote ver rassing zijn. Minder productie en meer kwaliteit. Grotere aan dacht voor voedselveiligheid. Bevorderen van de plattelands ontwikkeling. Kortom: serieus werk maken van een duurzame landbouw, die tegemoet komt aan de eisen van de samenle ving. Het zijn woorden en be grippen die de Land- en Tuin bouworganisatie Nederland (LTO) al geruime tijd uitdraagt. Ook het boek Kleurrijk Platte land, uitgegeven door de LTO, staat er bol van. Het boek is een vervolg op de in 1995 verschenen Atlas van het vernieuwend platteland. Daar in kwam reeds naar voren dat boeren en tuinders op en naast hun bedrijf allerlei activiteiten ontplooien, die zorgen voor 'verandering en dynamiek' op het platteland. In Kleurrijk Platteland wordt verder gebor duurd op de ingeslagen nieuwe wegen, waarbij agrariërs 'maatschappelijk ondernemers' zijn, die luisteren naar de sa menleving. In het boek, geschreven onder leiding van Jan Douwe van der Ploeg, hoogleraar aan de Wage- ningen Universiteit, wordt vastgesteld dat de Nederlandse bevolking steeds minder ver trouwd is met land- en tuin bouw. De aanwezigheid van agrarische bedrijven lijkt geen vanzelfsprekendheid meer. Ook politiek Den Haag vraagt zich af wat de waarde nog is van de sector landbouw. De boer mist erkenning en is in een geïsoleerde positie terecht gekomen. Wellicht dat de nieu we, rechtse bewindslieden op het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij daar verandering in gaan brengen. Wat de politieke lijn ook wordt, duidelijk is dat er een 'nieuwe landbouw' ontstaat. In het boek geven twaalf prominenten, geen boer of tuinder zijnde, daar hun mening over. Het zijn mensen in de sfeer van wetenschap, beleid, cultuur, recreatie, horeca, zorg en natuurbescherming. Het is opvallend dat uit alle stel- lingnames een gevoel van ge hechtheid spreekt. ,,Zij zijn ge hecht aan het platteland, aan voedselproductie en aan dege nen die in het buitengebied him vak uitoefenen. Landbouw is een belangrijk, zo niet onmis baar cultuurgoed." Opinie-on derzoek onder de bevolking on derstreept die opvattingen. De boeren hoeven dus niet be vreesd te zijn voor hun toe komst, als ze tenminste bereid zijn aan enkele maatschappelij ke verlangens te voldoen. In de eerste plaats zorgen voor kwali tatief hoogwaardig, vers, ge zond, veilig, gevarieerd en bij zonder voedsel. Ook wordt het leveren van een bijdrage ge vraagd aan de instandhouding van een aantrekkelijk cultuur landschap, aan de ontwikkeling van natuur en landschap en aan de vei'groting van de bio-diver- siteit. Dit staat in de kinder schoenen. Boeren beroepen zich er graag op van nature hoeders en onderhouders van het land schap te zijn. Dat is maar ten de le waar; als het voor de bedrijfs voering beter uitkomt, offeren ze zonder een centje pijn aan trekkelijke natuur en landschap op. De akkerranden zijn er niet gekomen omdat de boeren het landschap willen opfleuren, maar omdat er goed geld mee te verdienen is. Andere maatschappelijke ver langens waaraan de boeren tegemoet moeten komen zijn: bij dragen aan een leefbaar plat teland, goede toegankelijkheid van het landelijk gebied, schoon produceren en meer oog voor dierwelzijn. Van veehouders wordt verwacht dat ze zo zorg vuldig mogelijk met hun dieren omgaan. In bijvoorbeeld be paalde 'varkensfabrieken' is daaraan veel te verbeteren. In het verlengde daarvan ligt de aanpak van onacceptebel ge bleken methoden voor de be strijding van veeziekten. De maatschappelijke verlan gens zijn uitvloeisel van de kri tiek die er op land- en tuinbouw is, en die heeft gezorgd voor het ontstaan van een kloof tussen boer en burger. Er klinken ver schillende oplossingenrichtin gen. Zoals het doortrekken van de scheidslijn tussen voedsel productie enerzijds en natuur en samenleving anderzijds - meer fabrieksmatig onderne men. Kaasboerderij Zeer ingrijpend is de oplossing die kiest voor het afscheid ne men van de land- en tuinbouw in Nederland, om de vrijkomen de ruimte te bestemmen voor natuur, wateropslag, wonen en recreatie. Het haalbaarst is de richting waarbij landbouw en natuur weer met elkaar worden verbonden. In Kleurrijk Platteland worden voorbeelden beschreven, uit acht regio's, waaruit blijkt dat een nieuwe landbouw kansen heeft. Maatschappelijk onder nemende boeren kiezen voor oplossingen en vormen, die op breed draagvlak kunnen reke nen. Ook enkele initiatieven op Walcheren komen aan de orde, zoals de kaasboerderij van Pe ter en Marjan Dreessen bij Mid delburg, de bloemenboerderij van Rianna en Jan-Willem Mei- se uit Aagtekerke, de groente winkel van Leendert en Caro- lien Joziasse uit Serooskerke en de mini-camping (en andere ac tiviteiten) van Jan Wisse uit Me- liskerke. Rinus Antonisse Kleurrijk Platteland. Zicht op een nieuwe land- en tuinbouw: Redactie Jan Douwe van der Ploeg e.a. Uitgegeven in op dracht van de stichting Hart voor het Land en LTO-Neder- land door Koninklijke Van Gor- cum, Assen. Voor de herindeling per 1 juli 1971 was Poortvliet een zelfstandige gemeente op het ei land Tholen. Het enige platte landsdistrict in Zeeland dat van de graaf het stadsrecht kreeg en dat verklaart wellicht de ietwat stadse allure op de raadkaart van vorige week. Bovendien is op de foto afgebeeld de Lange- straat, met als tweede gebouw- links het gemeentehuis. D. C. de Ruiter-Verburg uit Goes vindt dat die stadse stijl wel klopt. „Poortvliet wordt 'de papieren Haag' genoemd." Ze wijst erop dat het aanplak bord aan de gevel goed zicht baar is. „Het gemeentehuis is later wat veranderd: er is een hekwerk omheen gekomen en de entree kreeg een betegeld portaal. In de oorlogsjaren heb ben wij op de bovenverdieping gewoond, nadat ons huis aan de zeedijk door de Duitsers gevor derd was", aldus De Ruiter. „Er naast woonde de weduwe Geu ze, die een winkel had, en verderop was er de bakkerij met winkel van Nieuwkerk. Tegen over het gemeentehuis woonde de weduwe Van Nieuwenhuij- zen, dan de families Enthoven enKoppenhol." Ook H. de Graaf-Uyl uit Stave- nisse, die als vijfjarige van de Stoofstraat naar de Lange- straat verhuisde, heeft bepaal de herinneringen aan het gemeentehuis, nu 't Ouwe Raed'uus genaamd. „In de ene helft woonde burgemeester Dronkers en aan de andere kant was het kantoor. In dat gemeen tehuis ben ik in 1950 getrouwd, maar toen was het al helemaal kantoor. Het huis ernaast was herberg of café van Geuze." Zij meldt dat de eerste man rechts met het platte petje op kleerma ker Vlekke was. Op de achter grond is de molen De Korenaar uit 1710 van G. Krijger te zien, waarop volgens J. Vroegop uit Poortvliet ook L. A. Verhage molenaar is geweest. M. C. J. Rosmolen-Murre uit Zierikzee weet heel wat mensen op de foto - die ze tussen 1900- 1910 dateert - thuis te brengen. Inderdaad rechts vooraan An- dries Vlekke. „Deze had aan de linkerkant op de hoek volgens mijn bejaarde ouders een schoenmakerij en gareelmake rij. Ook verkocht hij schoenen en klompen en zoals op de foto te zien is, droeg hij immer een leren voorschoot. Naast hem, met de handen in de zij is H. IJsseldijk. Deze werd altijd Manus Kleppe genoemd. Afkomstig uit een groot gezin, werd hij opgevoed door zijn oom Jan Kleppe, die een winkel had en zowat alles verkocht. Het kinderloze echt paar liet de winkel na aan Her- POORTVl IET, Langesiraa manus IJsseldijk. Tot vorig jaar zette een zoon de winkel voort." Deze inzender schrijft dat de man links Johan Elenbaas is, met zijn zoon Rens. „Hij had een wagenmakerij en zijn Ideinzo- nen zijn later carosseriebedrijf Elenbaas begonnen." Rosmolen noemt als uitbater van het café Johannes Geuze. „Daar verga derden veel besturen van ver enigingen. Nu is het peuter speelzaal. Links van het gemeentehuis woonde juffrouw Ista, onderwijzeres aan de open bare lagere school. Tegenover het gemeentehuis woonde schil der Rikus Endhoven. Zijn twee ongetrouwde dochters dreven een winkeltje in schrijfbeno digdheden en je kon er ook verf kopen." De winnaars van de waarde bonnen zijn: C. P. Fase, Sint- Annaland, J. de Graaf, Poort vliet en G. J. Overbeeke, Ter- neuzen. Rinus Antonisse Zeeland heeft aanzienlijk meer dorpen dan steden. Vandaar uit de collectie van Hans Lindenbergh opnieuw een afbeelding van een dorp en uiteraard is de vraag: om welk dorp gaat het? Wie meer over de gebouwen en omgeving weet, wordt verzocht dat door te ge ven aan de redactie van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 3 augustus wor den gezonden naar: redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mailredactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen ver deeld. -u-r. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19