Bewaakte fietsstalling onderzocht Uil wacht op reisvergunning Zomeropvang kinderen succes Middelburg koopt schilderij van schepen uit periode slavenhandel PZC PZC Haviken broeden twee jongen uit 11 Enquête onder badgasten 10 colïjiu Meisje gewond bij val met scooter Minikraantje valt van aanhanger Portemonnees gestolen Inbraak in Heinkenszand Subsidies voor natuurlijke oevers Vijf maal te diep in glas gekeken agenda dinsdag 30 juli 2002 door Ab van der Sluis DISHOEK - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden onderzoekt wat mensen vinden van de be waakte fietsenstalling aan de Strandweg bij Dishoek. Het schap wil ook achterhalen waarom mensen er wel of geen gebruik van maken. Door mid del van enquêtes worden fiet sende strandgangers momen teel naar hun mening gevraagd. Uit eerder onderzoek bleek dat strandbezoekers behoefte heb ben aan een bewaakte fietsen stalling. Zo'n achthondei-d mensen werden ondervraagd over de kwaliteit en de hoeveel heid parkeervoorzieningen voor fietsen. Ook werden de aantallen fietsen bij ruim veer tig strandovergangen geteld. Uit het onderzoek bleek dat er op enkele plaatsen te weinig of geen goede voorzieningen zijn. Maatregelen In het Startprogramma Duur zaam Veilig hebben gemeenten, waterschappen, de provincie en Advertentie V J•-tSLTV-cX. inbr'aakbevkIHIBinci urandbeveiliqino I OIXiANtiSCONIKOI.il erkend CAMERABEWAKING MELDKAMER l-'AC. ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamer-service A LEWESTRAAT 43 «/V GOES/KLOETINGE ALARMCROEP Bel; 0113-213720 NEDERLAND E-mail: info@colijnbv.nl het ministerie van Verkeer en Waterstaat afgesproken maat regelen te nemen om de ver keersveiligheid te verbeteren. Eén van de maatregelen is dat het doorgaande autoverkeer ge weerd wordt uit gebieden waar een maximumsnelheid geldt van zestig kilometer per uur en dat er meer voorzieningen voor fietsers moeten komen. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen wijst er op dat het ille gaal parkeren van fietsen leidt tot vernieling van duinen en het omliggende landschap. De be waakte fietsenstalling aan de Stx-andweg bij Dishoek was een eerste uitwerking van het plan om de f ietsvoorzieningen te ver beteren. De stalling is dit jaar voor de tweede keer openge steld. Vorm Na de enquête zal het water schap bekijken of de fietsen- s taling in Dishoek in zijn huidi ge vorm blijft bestaan. Ook wordt gekeken of andere locaties in aanmerking komen voor een bewaakte fietsenstal ling. De stalling aan de Strandweg is sinds juni van dit jaar geopend. Dit jaar is gebruik gemaakt van routebordjes naar de stalling. De aanwezigheid is ook bekend gemaakt onder de toeristen via VW's, campings en f ietsver huurders. Medewerkers van Lété in Mid delburg zorgen tot en met eind augustus dagelijks van 10 tot 19 uur voor de bewaking. De kos ten voor een dagje stalling zijn 65 eurocent. Mensen die vaker komen of met een grotere groep zijn, kunnen gebruik maken van de 5-strippenkaart (2,75 euro) of de 1 O-strippenkaart. Deze zijn in de stalling te koop. doorValeska Nastaly MIDDELBURG - De sneeuw - uil in vogelopvangcentrum De Mikke in Middelburg moet dringend weg. Dat vindt Coby Louwerse van de opvang. „Het dier is nu nog gezond. Alleen kunnen wij hem niet het voer geven dat hij in vrijheid eet. Als dat nog langer duurt, kan het op den duur slechter met het dier gaan." De uil is vorig jaar oktober op een schip in Terneuzen gevon den. Samen met drie andere soortgenoten in Friesland, wacht hij sinds december op uitzetting naar Finland. De sneeuwuilen zijn van harte welkom in Finland. Alle voor zieningen zijn geregeld. Maar volgens Louwerse ligt het Ne derlandse ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) dwars. „Een ui lenspecialist in Friesland, Jo- han de Jong, heeft zich ont fermd over de papierwinkel rond de uitzetting van de sneeuwuilen. Er zitten drie ui len in zijn opvangcentrum. Hij heeft tegen mij gezegd, dat hij zich ook sterk maakt voor de uil die bij mij zit. Onlangs kwam de iUgemene Inspectie dienst bij hem kijken. Die had de vergunning al op zak, maar wilde deze niet afgeven." De reden zou zijn dat de ver gunning nog door een andere instantie moet worden goed gekeurd. Louwerse snapt niet waarom ze zo 'moeilijk doen'. „Zijn ze bang voor ziektes, of willen ze de dieren gewoon niet kwijt? Ik weet het niet. De uil zat een beetje onder de olie toen hij kwam. Maar hij is ver der zo gezond als een vis." Louwerse heeft, er vaak aan gedacht om het beestje stie kem vrij te laten. „Maar hier overleeft hij niet. Het dier zelf naar Finland brengen werkt ook niet. Stel dat ze mij aan houden bij de grens en een be schermde diersoort in mijn kofferbak vinden. Dan ga ik de bak in en ben ik mijn asielver gunning kwijt." Louwerse wil het op een legale manier doen. Maar er moet wel haast achter gezet worden. „Het doet mij veel pijn om dat dier in de vo lière te zien zitten." De sneeuwuil in De Mikke heeft behoefte aan een kouder klimaat en ander eten. foto RubenOreel Een woordvoerder van het mi nisterie van Landbouw ver klaart dat het onderzoek naai de gevolgen van uitzetting van cle sneeuwuil veel tijd kost. „Je kan niet zomaar dieren van het ene naar het andere land ver plaatsen. We moeten kijken of de nieuwe uilen niet de uil soorten in Finland kunnen verdringen, of dat er kans is op soortvermenging. Ook moeten we kijken of de leefomstandig heden in dat land geschikt zijn." Hoe lang het nog duurt voor dat de vergunningen rond zijn, is niet bekend. KATS - Een 16-jarig meisje uit Bergen op Zoom is gisteren in Kats gewond geraakt bij een val met een scooter. Ze is met een hersenschudding per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Het meisje zat achterop een scooter die werd bestuurd door een 17-jarige plaatsgenoot. De jongen reed rond 18.00 uur op de N256 in Kats tegen een middengeleidingspaaltje en kwam toen ten val. Hij kwam over het fietspad van het nieuw aange legde deel van de Zandkreekdam, uit de richting van Noord- Beveland en reed in de richting van Goes. Bij het passeren van de nieuwe brug zag hij het middengeleidingspaaltje over het hoofd. De jongen bleef ongedeerd. MIDDELBURG- Een minikraantje heeft gisteren om 15.05 uur het wegdek van de Schroeweg in Middelburg beschadigd. De kraan viel van de aanhanger van een 44-jarige man uit Oost-Souburg, toen deze de bocht naar rechts richting de Blauwedijk te kort nam. Niemand raakte gewond. VROUWENPOLDER - Op een camping in Vrouwenpolder is tussen zondagavond en maandagochtend een portemonnee uit een voortent van een 33-jarige vrouw uit Aken (D) wegge nomen. In de pox-temonnee zaten een paspoort, rijbewijs en enkele tientallen euro's. Uit een horecagelegenheid aan de Boulevard Bankert te Vlis- singen is zondagavond een portemonnee van een 62-jarige Vlissingse weggenomen. De vrouw had haar jas met daarin de portemonnee opgehangen aan de kapstok. Bij vertrek be merkte ze dat de portemonnee weg was. Ze mist een bankpas en tientallen euro's. Uit de tas van een 26-jarige Vlissingse is gistermiddag een gsm en een portemonnee gestolen. De spullen lagen in een pand aan de Julianalaan in Vlissingen. In de portemonnee zat een bankpas en enkele euro's. Gistermiddag is de portemonnee van een 5 9-j arige man uit de gemeente Oostburg gerold toen hij in Sluis was. De porte monnee bevatte een rijbewijs, identiteitskaart, enkele (bank) passen en tientallen euro's. HEINKENSZAND - Aan de Stelleweg in Heinkenszand is zondag overdag ingebroken in een woning. Er werden enkele duizenden euro's en een mobiele telefoon gestolen. OUD-VOSSEMEER, - De oever langs deHikse Kreek bij Oud- Vossemeer is sinds kort te bestempelen als natuurvriendelijk. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft dit, met behulp van Eu ropese subsidie, gerealiseerd. In totaal wil het schap 150 kilo meter natuurvriendelijke oever aanleggen. De oeveraanpak wordt mede met subsidiegeld bekostigd. Ook voor andere - eerder al afgeronde projecten - is inmiddels het definitieve subsidiebedrag bekend geworden. De natuur vriendelijke oever bij gemaal Duiveland op Schouwen-Dui- veland krijgt 57.000 euro subsidie. De oever langs de Veerse Watergang op Walcheren wordt gesubsidieerd voor een be drag van 90.000 euro. Voor de oever langs de Kruijtenburgs- edijk bij Poortvliet wordt ruim 71.000 euro neergelegd. Deze drie projecten samen zijn goed voor 8287 meter aan natuur- vriendelijke oever. door Ron Maqnée KOUDEKERKE - Lekker met z'n allen naar het strand. Of met andere kinderen naar de kin derboerderij. Vroeger was dat nogal eens lastig omdat de ou ders geen tijd hebben. Die moe ten vaak tijdens de kinderva kantie werken. Maar daar is nu wat op gevonden. Zes weken lang, nog tot en met half augustus, biedt het bureau Dagindeling Walcheren zomer opvang voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Het project is speciaal voor kinderen van ou ders die in de zorg werken. Die hebben het vaak moeilijk om werk en privé te combineren. Elke dag tussen zeven uur 's ochtends en zes uur 's avonds is de opvang actief in een ruimte van De Vliedberg in Koudeker- ke. Met de flexibele roosters van de mensen in de zorg is zo veel mogelijk rekening gehouden. Het betekent dat de ouders zelf kunnen kiezen hoe laat ze hun REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kroost komen afleveren. In de praktijk leveren de flexi bele opvangtijden een flinke or ganisatie op. Gisteren werd de dag doorgebracht op het strand. Terwijl projectleider A. Bare- man langs de vloedlijn via de gsm contact houdt met de ou ders, pendelt een medewerker van de dagopvang heen en weer met een landrover om kinderen op te halen en af te leveren. Maar het resultaat mag er zijn. Een veertiental kinderen weet zich uitstekend te vermaken op het strand bij Dishoek. „Ik heb wel honderd kwallen gezien", vertelt Rianneke (9) uit Oost-Souburg enthousiast. Het is haar eerste dag op de opvang en ze vermaakt zich prima. De- siree (6) uit Vlissingen loopt al wat langer mee met het project. Ze is al naar de kinderboerderij gegaan waar ze een paard, ko nijnen en geitjes heeft gezien. Van haar mag de opvang nog heel lang duren. „Want ik vind het heel leuk hier. Lastig Het heeft nog wel even geduurd voordat de opvang van de grond kwam. Volgens projectleider Bareman was het lastig om alle instellingen op één lijn te krij gen. „Vooral in de eerste week van het project waren er nog wel wat communicatieproblemen." Toch is het project volgens de organisatoren zeer succesvol. Niet alleen de kinderen, ook de ouders tonen zich enthousiast. Aanmeldingen stromen nog steeds binnen. Ook deze dag krijgt Bareman nog telefoontjes van ouders die vragen of hun kinderen mee kunnen doen. He laas, de opvang zit met meer dan vijftig aanmeldingen boorde vol. Of het project volgend jaar een vervolg krijgt, is nog onbe kend. Als het aan Bareman, de begeleiders én de kinderen ligt in ieder geval wel. WEMELDINGE - Een 43-jarige man uit Kontich (B) is zondag avond in Wemeldinge aange houden wegens rijden onder in vloed. Omdat de politie ver moedde dat er drank in het spel was moest hij mee naar het bu reau om te blazen. Uit een ademanalyse bleek dat de man vijf maal teveel had gedronken. In de voorhal van het stadhuis van Middelburg hangt sinds gisteren een schilderij waarop schepen van de Middelburgsche Commercie Compagnie, dat berucht is om zijn aandeel in de slavenhandel, zijn af gebeeld. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De zwarte bladzijden uit de geschiedenis van Middelburg mogen ook ge zien worden. In de voorhal van het stadhuis hangt sinds giste ren een schilderij waarop sche pen van de Middelburgsche Commercie Compagnie zijn af gebeeld. Dat bedrijf is berucht om zijn aandeel in de slaven handel. Het schilderij is gekocht met geld dat de verkoop van een schilderij van Charles Leickert afgelopen winter opbracht. Dat schilderij, waarschijnlijk een gezicht op Dordrecht, had geen enkele relatie met Middelburg. Met het potje van 55.000 euro wil het gemeentebestuur de stadhuiscollectie op peil bren gen. „We willen een collectie die raakvlakken heeft met Middel burg", zei cultuurwethouder A. van 't Westeinde gisteren bij de presentatie van het doek. Het schilderij heeft die raak vlakken in verschillende op zichten. De schilder, Engel Hoogerheyden. is geboren en gestorven in Middelburg. Op het schilderij zijn schepen te zien van de Middelbux-gsche Com mercie Compagnie (MCC). Die had haar kantoren aan de Ba lans. Archivaris P. Sijnke, die de aankoop voor de gemeente deed, vermoedt dat het doek ge schilderd is in opdracht van één van de directeuren van de com pagnie. Sijnke vond het schilderij bij een kunsthandelaar in Amster dam. Die verkocht het in op dracht van J.P. Bruynzeel, een oud-zakenman uit Bergen. Deze had het schilderij weer uit de er- STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14,00 uur: Koersbal en biljart; Feesttent Pekelingseweg Aagtekerkse- weg. vanaf 17.30 uur: Pannenkoeken- feest; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; DOMBURG - Strandpaviljoen De Oase, 10.30-11.30 uur: Beachfitness; Pleintje 't Groentje, 19.00-19.30 uur: Meeleeftheater; Strandpaviljoen de Stenen Toko, 14.00- 15.30 uur: Kinderactiviteiten op strand; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00 uur en 21.00-22.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG - BuurthuisdeSchuur, 13.00-15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen, VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14,00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie-contactochtenden 14.00 uur: Sjoelclub; Bossenburghweg, 9.00-16.00 uur: Speel- stad; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; Westkapelle Herrijst, 16.00-21.00 uur: Expositie Wasschappelse Schilderclub; Lunchcafé Traoljewerk, 16.00: Inschrij ven Walcheren on Wheels; ZOUTELANDE - Strand-zuid, 13.00-16.00 uur: Strandspelen; Langstraat, 13.00-21.00 uur: Markt; 't Winkeltje van Jannetje, 13.30-16.30 uur: Hobbydemonstratie; fenis van zijn vader, die advo caat was in Rotterdam. De ge meente heeft ruim 27.000 euro moeten neertellen voor het doek. Een aanzienlijk bedrag, maar volgens Sijnke wilde de ei genaar er aanvankelijk het dub bele voor hebben. Conditie Het schilderij is niet in topcon ditie. De voorstelling is bedekt met lichtbruine vegen, een res tauratie is eigenlijk noodzake lijk, maar op dit moment te kostbaar. Wel is een 'conserve rende restauratie' uitgevoerd, om het in deze conditie te kun nen houden. Op het doek zijn tien schepen te zien, ergens op zee. „Met die schepen zijn sla ven vervoerd", aldus Van 't Westeinde. „We vinden het goed om ook dat stukje geschiedenis te laten zien. Het is een aanwinst voor de stadhuiscollectie." De schepen lijken willekeurig naast elkaar gezet, een soort showroom van de reder. Het is onmogelijk dat die schepen ge lijktijdig gevaren hebben, ze zijn uit verschillende perioden. Met het schilderij wilde de com pagnie waarschijnlijk haar rij ke bezit tentoonstellen. De MCC is groot geworden met de zogenaamde driehoekshan- del. Van Middelburg naar West- Afrika met goederen en geld om slaven te kopen, van Ghana met een schip vol slaven naar Suri name en de Antillen en met goe deren vanuit de West weer terug naar Middelburg. Hoogerheyden leefde van 1740 tot 1809. Hij begon zijn carrière als zeeman, maar schakelde la ter over op de schilderkunst. Hij is een bekend maritiem schilder; hoorde niet tot de top van zijn generatie, maar was ook geen zondagsschilder. „Dat hij twee de garnituur is, wil ik niet zeg gen", zei Sijnke. Het Middel burgse schilderij is rond 1780 gemaakt. Werken van Hooger heyden hangen in het Rijksmu seum en het Scheepvaartmuse um in Amsterdam. Hij schilder de onder meer schepen op de re de van Vlissingen. Er is tot nu toe maar één ander schilderij met schepen van de MCC be kend. Dat is een schoorsteen stuk dat in het Zeeuws Museum hangt. Het onderwerp is actueel door de belangstelling die er de laatste tijd is voor slavenhan del. Middelburg krijgt een mo nument ter nagedachtenis aan de slavernij. Een haviksjong op het nest, goed verscholen tussen het gebladerte. foto Niels de Schipper door Rinus Antonisse PHILIPPINE - Voor het eerst sinds mensenheugenis heeft een havikpaar met succes in Zee land gebroed. De vogels brach ten in hun nest in de Hals van Zuid-Beveland twee jongen groot. Bovendien hebben bij het Veerse Meer en in de duinen bij Vrouwenpolder twee ha vikkoppels een broedgebied af gebakend. Daarvan is niet be kend of er jongen zijn uitgevlo gen. Voorzitter Henk Castelijns van de Roofvogelwerkgroep Zee land is zeer enthousiast over de ontwikkeling. Hij hoopte al eni ge jaren op de komst van deze roofvogelsoort, die voor zover hem bekend nooit eerder in Zee land broedde. Het opduiken van de vogels heeft te maken met het feit dat de dieren vanuit Oost- Nederland zijn begonnen aan een areaaluitbx-eiding. De 'Zeeuwse' haviken zijn vol gens Castelijns waarschijnlijk afkomstig uit de bossen van Brabant. De ontdekking van de drie broedgevallen is door de le den van de Roofvogelwerk groep zorgvuldig afgeschermd. Dit om verstoring en zelfs ver nietiging van de nesten te voor komen. Nog altijd worden havi ken - en ook andere roofvogels - door mensen bedreigd, ook al zijn het tegenwoordig be schermde dieren. Castelijns hoopt dat de twee an dere broedparen die dit seizoen nog geen succes boekten, dat in de toekomst wel zullen doen. Hij wijst erop dat roofvogels niet per se elk jaar tot broeden ko men. „Sommigen bouwen al leen een nest, vliegen erom heen en leggen geen eieren. Ik volg een buizerdpaar al acht jaar. Dat had vorig jaar voor het eerst één jong en dit jaar twee. Het is normaal dat een deel van de po pulatie niet aan het voortplan tingsproces deelneemt." Dit voorjaar ontdekten leden van de Roofvogelwerkgroep in de buurt van het Veerse Meer al een oud haviknest. Vermoede lijk is dat vorig jaar gebouwd. Onduidelijk is of daar eieren zijn gelegd en jongen zijn uitge vlogen. Daarom is het nu met zekerheid vastgestelde broed- resultaat in de Hals van Zuid- Beveland het officiële signaal dat de havik Zeeland heeft be reikt. Castelijns verwacht dat het aantal broedparen in de ko mende tijd nog wel zal toene men, ook al is Zeeland geen echt bosrijke provincie. Van een groot aantal broedpa ren zal geen sprake zijn; daar is het Zeeuwse landschap niet naar. Plaatstrouw De havik is een bijzonder plaatstrouw dier. Een eenmaal gevonden territorium wordt niet gauw verlaten. Een jong dier kan in het tweede levens jaar al tot broeden komen, als er tenminste voldoende broed ruimte beschikbaar is. Haviken kunnen tien tot vijftien jaar oud worden. Het is een middelgrote, zeer krachtige roofvogel, die vaak zweeft of rechtop op de uitkijk zit. Het nest wordt hoog in een boom gebouwd. De vogel jaagt op vogels en zoogdieren tot het fox-maat van een fazant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11