Hierro heeft een prachtig remspoor Net schip krijgt Blauw Vaantje SP strijdt tegen sluiten NS-loket op kleine stations Extreme drukte op wegen naar strand Kermis Middelburg begint vrijdagmiddag ANWB begint landelijke campagne Weer navigatiesystemen gestolen Jongen rijdt tegen stoomtrein Motorrijder aangereden Wielrenner gewond na val Boete voor baldadigheid Bromfietser breekt been Vijftienjarige rijdt in sloot Half miljoen bezoekers Zeeuwse bieb door Ab van derSluis VLISSINGEN - Het tropische zomer weer zorgde afgelopen weekeinde voor volle stranden. Het leidde ook tot extre me drukte op de wegen richting de Zeeuwse kust. Op de bekende knelpunten richting Goes, het strand van Schouwen-Duive- land en bij de bruggen van Vlissingen en Middelburg stond het verkeer soms stil of moest het stapvoets rijden. Dit weekeinde, aldus de politie Zeeland, was het drukste tot nu toe. De verkeersdrukte richting kust begon op beide dagen om acht uur 's ochtends. Pas om vier uur 's middag was het rustig op de rijksweg. Aan het einde van de za terdag- en zondagmiddag volgden de duizenden zonaanbidders de omge keerde richting de provincie uit. De po litie constateerde geen grote proble men, afgezien van een aantal botsingen op de A58 en de Sloeweg in Vlissingen. Ter hoogte van Rilland botste een 37- jarige Duitser op de auto voor hem, be stuurd door een 44-jarige man uit Et- ten-Leur. Door de botsing ontstond een file van twee kilometer. Rond elf uur kon het verkeer weer doorrijden. Om tien voor half twaalf was het weer raak op de A58 bij Rilland. Een 47-jari- ge Belg reed achterop de auto van een 63-jarige automobilist uit Heeswijk Dinther. Bij beide botsingen raakte nie mand gewond. Op de Sloeweg waren drie auto's betrokken bij een ketting botsing. Een 61-jarige automobilist uit het Duitse Merzig werd achterop aan gereden door een 41-jarige man uit Oost-Souburg. Een 32-jarige automobilist uit de ge meente Veere, die daar weer achter reed, kon na de aanrijding ook niet meer op tijd stoppen en botste achterop de auto van de Souburger. Er was alleen materiële schade. In Vlissingen, waar het volgens officiële metingen van het KNMI gisteren het heetste werd van Nederland (31,3 graden Celsius), zochten veel mensen verkoeling aan het badstrand. foto Ruben Oreel maandag 29 juli 2002 POORTVLIET - Op een terrein aan de Paasdijkweg in Poort vliet werden in de nacht van vrijdag op zaterdag zes vracht wagens opengebroken. De inbrekers namen de navigatiesys temen mee, met een totale waarde van duizenden euro's. Dat gebeurde op grove wijze, waardoor veel schade ontstond. Na vigatiesystemen zijn de laatste tijd populair bij inbrekers, ge tuige de reeks van vergelijkbare incidenten. GOES - Een veertienjarige jongen uit Goes is zondagmiddag gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets tegen de stoom trein botste. Het ongeval gebeurde op de spoorwegovergang bij het Pykeswegje in Goes. De jongen was met een vijftienja rige vriend aan het crossen op zijn brommer. Ze probeerden nog net voor de naderende stoomtrein over te steken. De vriend lukte dit nog wel, maar deze gebaarde nog dat de ander moest stoppen. De jongen zag dit niet. Hij is na de aanrijding met onbekend letsel overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis. BRUINISSE - Een 37-jarige man uit Hendrik Ido Ambacht is zaterdagmidddag rond half vier op de Philipsdam in Bruinis- se aangereden door een onbekend gebleven automobilist. De motorrijder reed vanaf de parallelweg uit de richting Oude Tongede Philipsdam op. Daar werd hij aangetikt door een au to, waardoor hij ten val kwam. De automobilist stapte uit, schold de man uit en reed weg. Omstanders hielpen de motor rijder overeind. Hij had een pijnlijk lichaam. De motor is licht beschadigd. OOSTBURG - Een wielrenner uit Sas van Gent is zondagoch tend met heupletsel naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht, nadat hij was gevallen in de Oostburgse Bakkerstraat Hij reed met een groep wielrenners Oostburg binnen en kwam met zijn voorwiel tussen de bestrating van het fietspad en de weg terecht. Een 40-jarige fietser uit Knokke-Heist belandde diezelfde ochtend met verwondingen over zijn hele lichaam in het ziekenhuis in Knokke.Hij reed op de Kanaalweg in Re- tranchement met zijn racefiets tegen een overstekende hond en kwam ten val. SCHARENDIJKE - Een 16-jarige jongen uit Haaksbergen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag bekeurd in Scharen- dijke wegens baldadig gedrag. De jongen had een brandblus ser in het toiletgebouw op een camping leeggespoten. Zon dagnacht is een 45-jarige vrouw uit Landgraaf op de Grote Markt in Goes bekeurd wegens baldadigheid.De vrouw gooi de een twintigtal fietsen om. Beiden ontvingen een bekeuring van 70 euro. VLISSINGEN - Een 16-jarige bromfietser uit Vlissingen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn onderbeen ge broken toen hij op een geparkeerde auto botste. De jongen reede over het voormalige internaatterrein aan de Van Ho- gendorpweg in zijn woonplaats. Toen hij op de T-kruising rechtsaf sloeg, botste hij tegen de auto door Ab van derSluis VLISSINGEN - Het SP-kamer- lid Arda Gerkens gaat vandaag handtekeningen inzamelen op het station Vlissingen-Souburg. Ze protesteert daarmee tegen de voorgenomen sluiting van het loket. De Socialistische Partij maakt zich daarover grote zor gen. De partij vindt een bemand loket belangrijk voor het geven van informatie en het waarbor gen van de veiligheid van de treinreizigers. De NS sluit de loketten op de stations Vlissingen-Souburg en Kruin ingen-Yerseke. Volgens de normen van het spoorbedrijf worden er te weinig kaartjes verkocht. Reizigers die hier op de trein stappen zullen, zodra de sluiting een feit is, een kaartje moeten kopen via een automaat of een agentschap in de omge ving. Op de stations komen service- en alarmzuilen, een soort praat palen waarmee 24 uur per dag contact kan worden gezocht met NS-medewerkers. De lo ketten op de stations Arnemui- den, Kapelle-Biezelinge, Krab- bendijke en Rilland-Bath zijn eerder al gesloten. Nederland telt ruim zeventig kleinere stations. Op enkele tientallen zijn de loketten al ge sloten. De SP vindt dat door sluiting reizigers niet of nauwe lijks goede informatie kunnen krijgen. Ook is het niet meer mo gelij k om minder voorkomende kaartjes te kopen, zoals reizen via een bepaald station. De par tij vindt ook dat de onbemande stations onveiliger zijn. De door de NS geplaatste alarmknop geeft alleen maar lawaai, maar biedt geen hulp aan het slacht offer. De komende weken gaat de SP een handtekeningenactie hou den om steun te vragen voor be houd van het loket. Elke week zullen SP'ers actie voeren bij een ander station. Aan het einde van de negen weken durende ac tie, worden de handtekeningen aangeboden aan de nieuwe pre sident-directeur van de NS. De actie in Vlissingen-Souburg begint om 10 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder A. van 't Westeinde opent vrijdag middag om drie uur de kermis op de Markt en Plein 1940 in Middelburg. Dit jaar staan bij na veertig attracties opgesteld. Op woensdagavond 7 augustus wordt vanaf half elf het tradi tionele vuurwerk afgestoken, aangeboden door de kermisex ploitanten, de Middelburgse ondernemers en de gemeente. De kermis blijft staan tot en met donderdag 8 augustus. Tijdens de openingsdag speelt de percussiegroep Djamarek vanaf 14.30 uur om mensen in de stemming brengen. Dinsdag 6 augustus bezoekt wethouder L. Luitwieler de kermis. Hij zal de beste kinderattractie, de 'lek kerste' attractie en de beste ver- maaksattractie een beker uit reiken. De openingstijden van de kermis zijn: vrijdag van 15 tot 24 uur, zaterdag en woens dagvan 10 tot 1 uur, zondag van 13 tot 23 uur en maandag, dins dag en donderdag van 10 tot 24 uur. Eén van de drukste dagen van het jaar in Middelburg is Dolle Donderdag op 8 augustus. Het is dan kermis op de Markt en Plein 1940, standwerkersconcours in de Lange Delft en weekmarkt op de Dam. De gemeente raadt bezoekers aan om met het open baar vervoer of de fiets te ko men. Automobilisten kunnen het beste in één van de drie par keergarages parkeren (Geere, Kousteensedijk of Achter de Houttuinen). Door de kermis is de parkeerplaats aan het Hof van Tange vanaf vandaag tot en met 12 augustus buiten gebruik. De kermisexploitanten verblij ven op die locatie. j WESTKAPELLE - Een 15-jari- I ge jongen uit het Duitse Bochum is zaterdagochtend met de auto van zijn moeder over de kop ge- slagen op de Noordweg in West- I kapelle. De jongen had de wa gen om zes uur 's ochtends meegenomen voor een ritje. Tij dens het rijden verloor hij de controle over het stuur, raakte van de weg, botste tegen een boom en kwam op de kop in een sloot tot stilstand. De jeugdige bestuurder bleef ongedeerd. Hij kreeg een proces-verbaal. MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek heeft vorig jaar 356 nieuwe leden gekregen. Het i aantal uitleningen nam met 2,4 procent licht af. Dat blijkt uit het jaarverslag over 2001. In to- taal brachten bijna een half mil joen mensen een bezoek, j De in 2000 ingezette stijging van het aantal leden zette zich ook in 2001 voort. De Zeeuwse I Bibliotheek heeft nu 22.005 le- den. Het aantal jeugdleden tus- I sen de 18 en 21 jaar nam af met 1 81. Directeur G. E. Huisman noemt dat een landelijk feno meen. Jongeren raadplegen va- 1 ker digitale bestanden. Bezoe kers van de website hoeven geen lid te zijn. De virtuele biblio theekentree www.zeeuwsebi- bliotheek.nl krijgt tienduizend bezoekers per maand. Ongeveer een kwart van het aantal leden komt uit de ge meenten Vlissingen en Veere. Bijna zeventig procent woont in Middelburg en zes procent is af komstig uit andere delen van Zeeland. i door Rolf Bosboom LEWEDORP - Ze zijn niet te be nijden, de twee mannen die een dag lang de boef moeten uithan gen. Ze worden achtervolgd en aangevallen door trefzekere Mechelse herders en dragen ter bescherming een leren pak dat om en nabij de 25 kilogram weegt. Zekere in deze hitte ver liezen ze liters vocht. Toch gaat het om een hobbymet hart en ziel beoefend zelfs. Koos van Duin, een van de twee 'ban- I dietentij dens het Zeeuws kam- pioenschap voor politiehonden, zaterdag in recreatiegebied De j Piet bij Lewedorp, is er zelfs he lemaal voor uit Den Haag geko- I men. „Je mag dit werk ook niet zomaar doen", zegt zijn kom paan René Loos uit Clinge, j terwijl hij even uitblaast en bij- tankt. „Er is een strenge medi- I schekeuring." j „Zonder die mannen kunnen we I niets", vertelt Cees van Liere, secretaris van de organiserende I politiehondenvereniging Wal- eheren-De Piet en al sinds 1969 1 in de sport actief. Zelf is hij de I grens van 45 jaar gepasseerd, zodat hij geen 'pakwerk' mag doet. Daarvoor is het fysiek te zwaar. „Zo'n hond komt toch met 40,45 kilometer per uur op je af." Koos van Duin vindt het vooral een leerzaam onderdeel van de sport. „Een goede helper is over het algemeen ook een goede africhter." Drie viervoeters strijden om de Zeeuwse titel: Duco van Ad Boone uit Kloosterzande, Rico van Antoine Zoeteweij uit Yers- eke en Hierro van Albert Don- kersteeg uit Goes. Het trio moet verspreid over de dag een reeks oefeningen doen, zoals het zoe ken van een voorwerp, sprin gen, stil zijn en andere zwem-, speur- en appèloefeningen. Overval 's Middags komen de spectacu laire onderdelen aan bod, de zo geheten steloefeningen. „Deze zijn geënt op de praktijk", aldus Van Liere. „Alle zaken waar een politiehond mee te maken krijgt, komen aan bod." Zo wordt er een overval op een 'kassier' nagebootst. Binnen de kortste keren hebben de Me chelse herders de wegfietsende onverlaat achterhaald en tegen de grond gewerkt. De keurmeesters H. Honde brink, J. Cappon en P. Babijn, die intensieve trainingen volgen om hun taak te mogen uitoefe nen, volgen de verrichtingen van de honden nauwlettend en geven punten. Wat Van Liere be treft is er een duidelijke favo riet. „Kijk", zegt hij, terwijl Hierro weer over het gras schiet. „Zo'n mooi remspoor, dat zien we graag." Van Liere blijkt het na afloop aan het juiste eind te hebben, al is de voorsprong van Hierro op de nummer twee, Du- co, klein: 449 om 446 punten. Ri co komt tot 441,5 punten. De honden die binnen de vereni gingen actief zijn, doen over het algemeen nog geen dienst als politiehond. De politie koopt ze pas als ze volledig getraind zijn. Ook vanuit de Verenigde Staten is er grote belangstelling. „Dan wordt er zo een paar duizend eu ro geboden", zegt Van Liere. „Dat lij kt veel geld, maar je bent toch tweeënhalf jaar bezig voordat een hond helemaal 'klaar' is. Als je ziet hoeveel je daarin moet investeren... Er komt heel wat bij kijken om een hond goed af te richten. Dat kun j e niet alleen. Daar heb j e de ver eniging bij nodig. In die zin is het een echte teamsport." De eisen die aan de honden wor den gesteld, worden ook steeds strenger. Vroeger moesten ze vooral goed kunnen bijten; nu is sociaal gedrag net zo belang rijk. Hierro, grootgebracht in een gezin met kinderen, is daar een voorbeeld van. „Als het moet kan hij omslaan als een blad aan een boom: van uiterst sociaal tot aanvalsgericht", zegt Van Liere. „Vanavond hebben we met z'n allen een verjaardag en dan ligt Hierro weer gewoon tussen ons in." door Ali Pankow OUDDORP - Schippers die ex tra zorg bieden aan de water kwaliteit, het oeverlandschap, de flora en fauna, inogen voort aan het Blauwe Vaantje hijsen. Met het hijsen van zo'n vaantje op zijn schip Zwarte Zwaan gaf gedeputeerde G. van Zwieten zaterdagochtend in Marina Port Zélande het officiële startsein voor deze campagne. Van Zwie ten. zelf verwoed watersporter, ondertekende als eerste het con tract met gedragsregels. Als schipper zegt hij het naleven van de gedragsregels vanzelf sprekend te vinden; als bestuur- i der laat hij weten trots te zijn op het feit dat het eerste Blauwe Vaantje in de Delta tussen Zee- land en Zuid-Holland wordt ge hesen. Volgens hem is dit im mers het grootste en meeste gevarieerde watersportgebied van Noord-Europa. De gedepu teerde beschouwt het Blauwe Vaantje als een symbool van de 1 relatie tussen watersport en na tuur en milieu. J Op uitnodiging van de bombas- tische zeegod Neptunus las Van j Zwieten de gedragsregels voor waaraan Blauwe Vaantje-voer ders moeten voldoen. Schippers die het contract ondertekenen, beloven onder meer geen afval te gooien in het water of langs oever en kust. Zij laten geen wa ter uit het toilet weglopen in na tuurgebieden. Zij zullen bij de aanschaf van verf, aangroei werende middelen en schoon maakspullen altijd de meest mi lieuvriendelijke producten kie zen en bovendien spreken zij andere waterrsporters spon taan aan zich eveneens om het milieu te bekommeren. Zo zijn er nog enkele voorschrif ten die schippers moeten nale ven om het Blauwe Vaantje te kunnen voeren. Booteigenaren moeten zelfzelf kenbaar maken of zij dit willen gaan doen. Van Zwieten sprak de hoop uit niet 'die ene met dat vaantje' te blij ven; de landelijke campagne richt zich op alle 275000 Neder- landse bootbezitters. De introductie van het vaantje was onderdeel van het feestje dat zaterdag werd gevierd ter gelegenheid van vijftien jaar Blauwe Vlag, het symbool voor stranden en jachthavens waar het prima in orde is met water kwaliteit en interne milieube drijfsvoering. „We zijn in 1987 begonnen, in het kader van het Europese Jaar voor het Milieu. Er werden toen 400 vlaggen in 10 landen uitgedeeld. Dit jaar zijn het 2800 vlaggen in 22 landen", aldus ANWB-hoofddi- recteur G. van Woerkom. ANWB-directeur G. van Woerkom (1) en gedeputeerde G. van Zwieten maken het eerste Blauwe Vaan tje vast. Rechts dezeegod Neptunus. foto Marijke Folkertsma In hun warme leren pakken hebben de boeven het zwaar tijdens het Zeeuws kampioenschap voor poli tiehonden, dat zaterdag werd gehouden. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9