PZC Bomonderzoek bij grote projecten De zuiveringsinstallatie is de beste stek om de dolfijn te zien 7 Brand woedt in bunker Kloetinge Coördinator biedt hulp bij evenementen in kernen van Veere Deel LPF Hulst breekt uit onvrede met partij Kunstplein trekt kijkers en kopers Fietstocht langs verlichte woningen Meerderheid Middelburgse raad wil standaardcontrole op explosieven um Duits echtpaar krijgt klappen zeeuwse almanak Koe WALCHEREN maandag 29 juli 2002 door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W moet bij procedures voor grote bouw projecten standaard een onder zoek naar de aanwezigheid van explosieven uitvoeren. Dat stelt CDA-fractievoorzitter S. Buis man. Zijn suggestie krijgt bijval van VVD, Leefbaar Middelburg en de SGP. De vier hebben een meerderheid in de gemeente raad. Vorige week bleek dat in het Stationsgebied, waar het nieu we Stadskantoor en het kantoor van het Waterschap Zeeuwse Eilanden gebouwd worden, mogelijk honderd verdachte lo caties zijn te vinden waar explo sieven uit de Tweede Wereld oorlog liggen. Projectleider P. Folkertsma van het ingehuurde Limburgse be drijf, dat gespecialiseerd is in het lokaliseren van niet ge sprongen oorlogstuig, oefende in de PZC van zaterdag 27 juli kritiek uit op de voortvarend heid waarmee de gemeente Middelburg aan de slag is ge gaan in het Stationsgebied. Vol gens hem was het beter geweest als het gemeentebestuur voor afgaand aan de bouwplannen onderzoek naar de aanwezig heid van explosieven had uitge voerd. „Ik vind dit ook een beetje slor dig", aldus Buisman. „Iedereen weet dat er behoorlijk is huisge houden in de Tweede Wereld oorlog in Middelburg, om het maar zachtjes uit te drukken. Ze zeggen altijd dat een gewaar schuwd mens voor twee telt. Dat is hier ook het geval. De volgen de keer zal daar toch wat serieu zer naar gekeken moeten wor den." Voorstellen De CD A-politicus zal het colle ge voorstellen om in het vervolg bij bouwprojecten een stan daardprocedure op te nemen. „Er zijn veel meer plekken in Middelburg waar mogelijk ex plosieven liggen." WD-fractievoorzitter E. de Visser noemt het stilleggen van de bouwactiviteiten 'een ver schrikking van jewelste'. Hij vindt de suggestie van de chris ten-democraten een prima idee. „Want wat het college nu doet heeft veel te maken met het be kende kalf dat is verdronken in de put. Het is inmiddels ook de zoveelste keer dat de bouw moet worden stilgelegd door de aan wezigheid van explosieven.Bij de bouw van de Erasmuswijk in de jaren negentig moest het hei en ook al gestaakt worden, om dat er vermoedens waren van niet-ontploft oorlogstuig. De VVD vraagt zich af wie de schuldige is in de kwestie: het gemeentebestuur of de bouwer. „Je zou toch ook van een pro jectontwikkelaar mogen ver wachten dat ze daar aan den ken." Vragen B en W van Middelburg hadden gewoon hun huiswerk moeten doen, aldus SGP-fractievoor- zitter C. Dekker. „Het college is met een enorme vaart overal gaan bouwen. Daar is op zich niks mis mee, maar zeker in het Stationsgebied had je kunnen weten dat er mogelijk explosie ven zouden liggen. Het college is daar volledig aan voorbij ge gaan." Dekker is van plan om in een commissievergadering vragen te stellen over de nagelaten speurtocht naar explosieven. Fractievoorzitter H. Akdag van Leefbaar Middelburg zegt dat zijn fractie altijd al vraagtekens heeft gehad bij de ontwikkeling van het Stationsgebied. Zijn vrees lijkt uit te komen. „Voor je begint moet je altijd eerst gron dig onderzoeken, maar het col lege wilde het gebied coüte que coüte ontwikkelen. Dit beves tigt maar weer eens de nalatig heid van het vorige college. Er is nooit over nagedacht. Het colle ge heeft niets geleerd van de Erasmuswijk." ■BBH door Rolf Bosboom KLOETINGE - In de bunker aan de Zomerweg in Kloetinge heeft zaterdag een grote brand gewoed. Drie mensen die aan- wezig waren, werden met adem halingsproblemen naar het zie kenhuis gebracht. Een van hen, een 42-jarige man uit Arnhem, had ook brandwonden aan zijn j arm. Het bouwwerk, in de jaren vijf- i tig gebouwd om een nucleaire oorlog te kunnen doorstaan, was tot enkele jaren geleden in gebruik als commandobunker. Toen verkocht Defensie het aan een internetbedrijf, dat de loca tie omdoopte tot Cyberbunker. De brand brak zaterdag rond het middaguur uit terwijl enke le mensen er bezig waren door Jean-Lou de Gucht HULST - De LPF Hulst is uit eengevallen in twee partijen. Een aantal leden die zich stoor den aan een weinig democrati sche opstelling van lijsttrekker R. Muste hebben de partij verla ten. Zij hebben Leefbaar Hulst opgericht, waarmee zij aan de gemeenteraadsverkiezingen in november willen meedoen. Woordvoerder van de ex- LPF'ers B. Verbugt beschuldigt Muste van dictatoi-iaal gedrag. „De leden hebben geen enkele inspraak in de LPF Hulst. Muste zegt gewoon dat hij het beleid bepaalt en niemand anders. Als je waagt of de leden ook nog iets te zeggen hebben, gebruikt hijhet argument dat hij een carte blanche van het partijbu reau in Rotterdam heeft gekre gen." Dissidenten Muste zegt niet onder de indruk te zijn van de woorden van één van de 'dissidenten'. „De men sen waar het hier om gaat, zijn net lid. Ze komen uit een ander partijtje en eisen dan bij de LPF de eerste plaats op. Zo gaat dat natuurlijk niet bij ons. Wij zijn niet op zoek naar mensen die er alleen op uit zijn om in de ge meenteraad te komen, zonder, zich om de ideeën van een partij n door Ab van derSluis VLISSINGEN - Op het Plein Vierwinden in het centrum van Vlissingen is het eerste kunstplein gehouden, een initiatief van ga leriehouder Frank Bollebakker. Hij is ge vestigd op een steenworp afstand van het schilderachtig rustpunt in het hartje van de stad. Bollebakker kwam enige tijd geleden op het idee om tijdens de koopzondagen in Vlissin gen een kunstplein te houden waar kunste naars keramiek, iconen, beeldhouwwerk en fotografie tonen en verkopen. „Heel erg leuk", oordeelde Oty Mannak uit Schore over het initiatief.,Een paar weken geleden vond in Vlissingen een commerciële kunst markt plaats, maar dat vond ik echt waar deloos. Mensen die met een frietje en een ijs je langs kraampjes lopen. Hier moesten ze echt naartoe komen en ze keken ook echt. Het publiek was héél erg leuk.De Zuid-Be- velandse kunstenares kreeg vragen over techniek, materialen, maar ook lovende op merkingen over haar werk. „Het fantasti sche van dit kunstplein was, dat we alle maal bij elkaar stonden. Het betekende voor mij een kans om m'n werk te laten zien. Ik heb ook vrij veel verkocht, maar dat vind ik niet het belangrijkste." Ook Bollebakker toonde zich na afloop tevreden. Een schat ting van het aantal bezoekers, durfde hij niet te maken.,Maar het moeten er honder den zijn geweest." Bollebakker sprak elke deelnemende kunstenaar persoonlijk. Als het aan Bollebakker ligt, krijgen de drie nog dit j aar te houden edities van het kunstplein nog wat extra's. „De mensen waren ook heel erg enthousiast over de live-muziek op het plein. Je zou van de Lepelstraat zo een open podium kunnen maken, waarop muzikan ten kunnen jammen. Dan krijgt zo'n koop zondag ook nog een cultureel tintje." foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere willen een evenementenstich ting oprichten met een eigen co ordinator. Het college is bereid om de kosten daarvan voor mi nimaal drie jaar voor zijn reke ning te nemen. De coördinator moet op 1 januari volgend jaar in dienst treden. Hij moet eve nementen op elkaar afstemmen, activiteiten evalueren en in een later stadium nieuwe evene menten ontwikkelen en spon sors werven. In de gemeente Veere werden vorig jaar bijna tweehonderd evenementen georganiseerd. De meeste vonden plaats in juli en augustus. Opvallend is dat vooral ring- en sjeesjesrijden werden gehouden. Markten en muziekevenementen vonden veel minder vaak plaats. Koplo per in het houden van allerlei festijnen is Zoutelande, gevolgd door Oostkapelle, Westkapelle, Veere en Domburg. De georga niseerde evenementen hadden vooral een lokaal of regionaal karakter. Slechts negen activi teiten hadden een zogeheten bo venregionaal karakter. Het gaat om de Van Loon Hardzeildagen in Veere, Jazz by the Sea in Domburg en vliegtuigdemon straties in Oostkapelle. B en W van Veere hechten grote waarde aan evenementen in de dorpen. Ze leveren, aldus de eind vorige week verschenen conceptnota Evenementenbe- leid, een welkome bijdrage aan het culture, sociaal-maatschap pelijke en toeristisch recreatie ve product van Veere. „De ver scheidenheid aan evenementen is in de zomermaanden een aan trekkelijke voorziening voor de gasten en de inwoners van de gemeente. Juist op dagen dat het minder mooi weer is, zijn evenementen een welkome slecht-weer-voorziening. Eve nementen kunnen ook voor een verlenging van de verblijfsduur van bezoekers en daardoor voor een verhoging van de bestedin gen zorgen." Een bureau heeft uitgerekend dat elke bezoeker iets meer dan negen euro uit geeft tijdens een evenement. Om te voorkomen dat evene menten elkaar overlappen, stelt het college de gemeenteraad voor om een evenementenka lender samen te stellen. Organi satoren moeten voor 15 januari een aanvraag indienen. Alleen evenementen die voor die da tum zijn aangevraagd en waar voor een vergunning is ver leend, komen op de kalender. Het college zou het prima vin den als er in het voor- en nasei zoen meer evenementen worden georganiseerd. Daarvoor zijn twee mogelijkheden: bestaande evenementen verschuiven of nieuwe organiseren waarbij ge let wordt op de verschillende thema's van de kernen: cultuur- natuur-gezond in het gebied van Domburg tot Veere, sport spel-strand van Westkapelle tot Vlissingen en plattelandstoeris- me in het middengebied. Stichting Uit een onderzoek is gebleken dat organisatoren van evene menten te weinig tijd en geld hebben om tot kwalitatief goede activiteiten te komen. Zij heb ben behoefte aan een coördina tor. Er zijn twee mogelijkheden: een gemeentelijke coördinator of een aparte stichting. De laat ste heeft de voorkeur van B en W. De stichtingscoördinator kan sneller reageren, heeft niet te maken met de ambtelijke cul tuur van een gemeente en hij kan sponsors werven. De coördinator zal zich in eerste instantie moeten bezighouden met het afstemmen van evene menten, het geven van informa tie over allerlei regeltjes en het coördineren van vergunning aanvragen. In een later stadium kan de coördinator dan evene menten promoten, bestaande activiteiten vernieuwen en nieuwe evenementen werven. De concept-nota ligt tot en met 1 september ter inzage. met verbouwingswerkzaamhe den. Waarschijnlijk begon de brand in een verfmenginstalla- tie, waarna ook wat nabijgele gen hout en afval vlam vatte. Het vuur leidde tot grote hitte en veel rook. De brandweer had aanvanke lijk veel moeite om de situatie goed in beeld te krijgen. Het was onduidelijk wat zich in de bun ker bevond en waar de brand woedde. De bunker telt meerde re ondergrondse verdiepingen. De brandhaard bleek op de eer ste benedenverdieping te zijn. Brandweerlieden met pers- luchtapparatuur gingen uitein delijk naar binnen om de vuur haard te zoeken. Toen die eenmaal was gevonden, was het vuur snel geblust. Het nablus- werk en het opruimen duurde tot half vijf. te bekommeren. Opportunisten hebben wij echt niet nodig." En met een sneer naar degenen die de partij verlaten hebben: „Wij zitten echt niet te wachten op bestuursleden van wijkraden in onze partij." Verbugt is, evenals het ex-LPF-lid J. Steenbergen, bestuurslid van een wijkraad in Hulst. De LPF is volgens Muste in Hulst wel degelijk een democra tische partij. Wie heeft Muste eigenlijk aangewezen als lijst trekker? „De LPF Zeeland, sa men met de regiocoördinator." En wie is die regiocoördinator? „Dat ben ik zelf." Maar de leden krijgen volgens Muste nog ge noeg inspraak. „Wegaan in con claaf met de leden om het defi nitieve verkiezingsprogramma samen te stellen." Verbugt is blij dat hij de LPF de rug heeft toegekeerd. „In Leef baar Hulst, een partij voor Hulst en omstreken, hebben de leden tenminste echt iets te vertellen Speerpunten van de partij zijn een herziening van het Hulster drugsbeleid, meer woningen in kernen, handhaving openbare orde en milieu en minder bu reaucratie. Muste zegt niet wakker te liggen van de scheuring in de LPF en de oprichting van een nieuwe par tij. „Een beetje concurrentie kan nooit kwaad. Dat houdt de zaak scherp." Met een verrekijker is de tuimelaar goed te zien. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Wie het afgelopen weekeinde met een ijskar bij de Biezelingse Ham was gaan staan, had goe de zaken gedaan. Het gebied blijkt ineens uiterst in trek te zijn bij dagjesmensen. Zij kwamen allemaal met één doel: de dolfijn zien. Ze wer den niet teleurgesteld. Het is een merkwaardige drukte. Auto's rijden van dij lo opgang naar dijkopgang. Her en der lijken mensen de beste strategie te bepalen en erva ringen uit te wisselen. Op de dijk Over een lengte van vele hon derden meters staan toeschou wers bovenop de dijk, de vlak ke hand als zonneklep boven de ogen, wijzend naar de hori zon. Passerende fietsers vra gen verbaasd wat er toch aan de hand is. Berichten in de media over het verblijf van een dolfijn heeft menigeen naar de Biezelingse Ham gelokt. Het gaat om een zogeheten tuimelaar die sinds enige tijd in de Westerschelde vertoeft en zich veelvuldig laat zien. Zijn publiek groeit met de dag. „Zo vol heb ik het hier nog nooit gezien"zegt een me vrouw verbaasd. „Het is glad druk hé", vindt ook een andere bezoekster. De opvarenden van een ple zierboot zitten zaterdagmid dag eerste rang. Zij dobberen rond de 'thuisboei' van de tui melaar en bewonderen de pri- vé-voorstelling die de dolfijn met genoegen geeft. Veelvul dig zwemt hij langs de boeg en maakt sierlijke sprongen. De boot vormt een mooi richt punt voor de nieuwsgierigen aan de kant. De afstand is groot, maar velen zijn zo ver standig geweest een verrekij ker mee te nemen. „Jaóa", klinkt het regelmatig enthou siast, als iemand de dolfijn met eigen ogen heeft kunnen waar nemen. Uitstapje De familie Van de Zande uit Kamperland vindt het een mooi uitstapje. „We wilden ei genlijk vandaag gaan fietsen, maar onze logé bleek geen fiets bij zich te hebben. Daarom kwamen we op het idee om naar de dolfijn te gaan kijken. We hadden erover gelezen, maar we dachten: eerst zien, dan geloven. Met een goede verrekijker kun je hem inder daad uitstekend zien. Hij heeft er vandaag echt plezier in. De opgang bij de zuiveringsin stallatie blijkt de beste stek te zijn. Twee dames die het zonder verrekijker moeten stellen, blijven echter sceptisch. „Als je iets per se wil zien, zie je soms ook dingen die er niet zijn." Even later menen ze toch, daar ergens in de verte, de tuimelaar te zien opduiken. „Nu zag ik het ook. Maar je moet het wel weten, hoor." Eén typisch Zeeuwse wijsheid blijkt inmiddels wijdverbreid te zijn onder de toestroom aan tuimelaartoeristen. „Bij het Dolfinarium moet je ervoor betalen; hier is het gratis." doorValeska Nastaly ZOUTELANDE - Elke Walche- naar wordt verzocht van 19 tot 24 augustus zijn woning zo mooi mogelijk te verlichten. Dat vra gen de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) en de Vereniging Kamperen bij de Boer (Vekabo) voor hun fiets tocht tijdens de 'Verlichte boer derijen week'. De eerste fietstocht gaat langs en door Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke. Om te bepalen hoe de route volgend jaar loopt, be kijken ze dit jaar waar de wo ningen het mooist verlicht zijn. De fietstocht wordt gehouden op woensdag 21 augustus van negen uur 's avonds tot half twaalf. Elke belangstellende kan gratis deelnemen. De route heeft een lengte van circa vijf tien kilometer. Tijdens de tocht zijn er diverse stopplaatsen. Jopie Dingemanse-Hengst van de Vekabo Walcheren, vertelt dat de fietstocht bedoeld is om het platteland te promoten. „We willen het eiland 's avonds laten zien, om eens de andere kant te belichten. We doen het in het zo merseizoen, omdat we de toeris ten ook iets extra's willen bie den. We hebben wel rekening moeten houden met de datum, want vroeger in het seizoen is het pas later donker. Nu is het jammer dat dan de basisschool vakanties voorbij zijn. Voor de kinderen is de tocht net iets te laat als ze de volgende dag weer naar school moeten." De Vekabo en ZLTO zijn afgelo pen winter al begonnen met het bekendmaken van de tocht bij de Walchenaren. „We hebben zeer enthousiaste reacties ont vangen van bewoners. Ze belo ven hun best te doen om iets moois van hun woning te ma ken. Dat we de naam 'Verlichte boerderijen week' hebben geko zen, is voor de aantrekkelijk heid. Het woord boerderij spreekt meer aan en duidt aan dat de tocht langs het buitenge bied gaat. Maar het soort wo ning die verlicht wordt, maakt niet uit." De fietstocht begint in Zoute lande, omdat dat dorp erg toe ristisch is, aldus Dingemanse. „Dan hebben we kans op grote re deelname. Als de tocht aan slaat, hopen we volgend jaar op een uitgebreider vervolg." De tocht gaat dan over een andere route. Die gaat langs de huizen die de organisatie dit jaar het mooist verlicht vindt. DOMBURG - Een Duits echt paar is in de nacht van zaterdag op zondag i n Domburg in het ge zicht geslagen. De twee maak ten ruzie op de parkeerplaats aan de Schelpweg. De man schold zijn vrouw uit. Twee mannen die voorbij liepen dachten dat de woorden voor hen bedoeld waren. Een van hen liep naar de Duitse man toe en sloeg hem meerdere keren in het gezicht, waardoor het slachtof fer een gezwollen, bebloed ge zicht en twee losse boventanden opliep. Toen de vrouw tussen beiden kwam, werd zij ook ge slagen. Haar lip is kapot. In Amsterdam ontmoeten al le culturen elkaar, zo ontdek ten Arjaan en Marie. Ze stap ten hongerig en welgezind een Indiaas restaurant bin nen. Varkensvlees hebben ze hier niet", concludeerde Arjaan, de menukaart bestuderend. „Ik zie trouwens ook geen rund", merkt hij vervolgens op. „Nee, dat zie je nooit in een Indiaas restaurant", ant woordde Marie. Arjaan kreeg de bekende kleur toen hij de domheid van zijn op merking inzag. Het gesprek kabbelde verder over andere onderwerpen. Arjaan merkte in een onbe waakt ogenblik op dat je nooit kunt weten hoe een koe een haas vangt. Marie: „Nee, dat is zeker. Bo vendien hebben ze daar niet het minste bezwaar tegen in India."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7