Dialoog over grens iets dichterbij r iifflri b W PZC Britten hervatten kwellend veevervoer Mijnwerkers VS miraculeus gered V, Rust op Ambon na bomaanslag Tweede termijn voor Clark in Wellington VS-minister Powell voorziet langzame toenadering tussen India en Pakistan Bajesklanten Groot-Brittannië vrij dankzij Europees Hof Israëlische minister afgetreden Londen zet functionaris Zimbabwe op vliegtuig Milosevic heeft weer aspiraties als president Minder tranen boven moderne ui Turkse gasopslag explodeert Bijna echte valse euro's duiken op Dronken machinist uit trein gezet Indiase vice-president overleden Gratis condooms in Albanië i>. maandag 29 juli 2002 van onze redactie buitenland ISLAMABAD - India en Pakis tan zijn langzaam op weg naar een dialoog. Dat heeft de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Powell gisteren gezegd tijdens een bezoek aan de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad. Powell heeft in Pakistan presi dent Musharraf en minister van Buitenlandse Zaken UI Haq ontmoet. Powells bezoek duur- de vier uur. Hij kwam in Islama- LONDEN - Circa negenhon derd gedetineerden in Engeland en Wales komen op vrije voeten als gevolg van een uitspraak van het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens in Straatsburg. Dat heeft een zegsman van het Britse ministerie van Binnen landse Zaken bevestigd. Het hof bepaalde eei'der deze maand dat gevangenisdirecties in Engeland en Wales intema- j tionale afspraken schenden door gedetineei'den te straffen met extra dagen achter de tra- j lies. De directies laten gevange nen jaarlijks in totaal meer dan .100.000 dagen extra zitten als straf voor bijvoorbeeld het bezit I van drugs in de cel. De negen- I honderd gevangenen die nu vrijkomen hadden formeel al vrij moeten zijn. Ze zitten nu hun 'straftijd' uit. i Het ministerie heeft de gevan- genisdix-ecties het recht intussen i ontnomen eigenhandig extra detentie op te leggen. In Schot land gebeurde dat al vorig jaar op last van het regionale be stuur. Het departement sluit niet uit dat een aantal gedeti- neerden dat nu vrijkomt of dat eerder extra straf kreeg, naar de rechter zal stappen om schade vergoeding te eisen. AFP JERUZALEM - De Israëlische minister zonder portefeuille I David Levy is afgetreden. Dit i heeft de staats-tv van de joodse staat gisteren gemeld, j Levy's Geshex-paxlij heeft drie I van de 120 afgevaardigden in de I Knesset. I Levy protesteert tegen de bezui- nigingsplannen van minister I Shalom van Financiën. Die wil 8,5 miljax-d shekel (bijna 2 mil- jjard euro) bezuinigen. Volgens Levy gaat dat vooral ten koste van de armen. AFP LONDEN - De hoge Zimbab waanse functionaris die vrijdag werd aangehouden in Londen als gevolg van het inreisverbod van de EU tegen regeringsleden van Zimbabwe, is zaterdag avond op een vlucht terug naar Harare gezet. Dit heeft het Brit se ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Joshua Malinga, onderminister in de regering van de omstreden I president Moegabe, is niet for- meel uitgezet maar wel op de i eerst mogelijke vlucht richting I Zimbabwe geplaatst, aldus het ministerie. De aanhouding I vond plaats in het kader van het EU-inx-eisverbod dat geldt voor 72 Zimbabwaanse regerings- i functionarissen en mensen rond I president Moegabe. I; De Zimbabwaanse regering heeft woedend gex-eageex-d op de de uitzetting van Malinga. De I; minister van Informatie Moyo liet weten dat het 'wellicht tijd is geworden dat wij zelf een lijst opstellen van Britten die niet I welkom zijn in Zimbabwe'. Groot-Brittannië liet bij de uit- I zetting weten dat op de lijst j mensen staan die 'de verant- I; woordelijkheid moeten nemen i voor het feit dat zij een land be- j sturen dat enkele jai-en geleden I nog de graanschuur van Afrika was en nu zijn eigen mensen niet kan voeden'. Mugabe zelf omzeilde in juni nog het inx-eisverbod van de EU, toen hij verscheen op de top van de Wereldvoedselorganisatie FAO in Rome. Italië zei toen dat het de president wel moest toe laten op grond van regels van de Verenigde Naties. ANP bad aan vanuit de Indiase hoofdstad New Delhi, waar hij India aanspoox-de tot 'verdere deëscalerende actie'. Zo moet India politieke gevangenen in Kashmir vrijlaten en bij de ver kiezingen in Jammu en Kashmir internationale waaxmemex-s toe laten. India heeft voor dit najaar vrije verkiezingen in Jammu en Kashmir aangekondigd, maar tegelijkextijd heeft India enkele politieke leiders en een promi- door Jessica Smeenk LONDEN - Britse boeren ver dienen weer goud geld aan het 'gesleep met dieren'. Dit ge sleep, dat tijdens de mond- en klauwzeercrisis zo vaak is be kritiseerd, is onlangs weer op gang gekomen. Boeren uit onder meer Wales krijgen 10 pence (bijna 0,16 euro) per kilo extra betaald als zij hun lammeren le vend naar het zuiden van Euro pa laten transporteren. Hier worden de dieren na een reis van soms bijna vier etmalen geslacht. Dit schreef de Bx-itse krant The Independent giste- van onze redactie buitenland SOMERSET - Negen Ameri kaanse mijnwerkers zijn gister ochtend vroeg allemaal in vei ligheid gebracht na een drie dagen durende reddingsopera tie. Sinds donderdag hadden de reddingswerkers niets meer van de kompels gehoord en de vreugde was dan ook groot toen in de nacht van zatex-dag op gis teren bleek dat zij allen nog in leven waren. Tegen kwai-t voor negen gisterochtend (onze tijd) waren zij allemaal weer boven gronds. Ondanks de honger, de kou en de vermoeidheid waren ze allen in goede gezondheid. De mededeling dat de negen nog in leven waren, kwam nadat de reddingswerkers met een enor me boox-machine een dooi'gang hadden gemaakt naar de onder aardse gevangenis van de man nen op 75 meter diepte. De kom- nente journalist in Kashmir ge vangen gezet. Buitenlanders mogen de vex-kiezingen alleen als toeristen bijwonen, en niet als officiële waarnemers. De spanning tussen India en Pa kistan is de afgelopen maand aanzienlijk afgenomen, consta teerde Powell. Aan de grens tus sen beide landen staan echter nog altijd een miljoen soldaten. De twee kernmachten stonden op voet van oorlog met elkaar. India beschuldigt Pakistan er- ren. In Zuid-Europese landen zijn de 'lichte lammeren' uit de Britse heuvelgebieden populair. Deze dieren zijn kleiner en lich ter dan de schapen waarvan het vlees bij de Britse consumenten geliefd is. Niet alleen dierenbeschermers, maar ook de Bx-itse onderminis tervoor Diexwelzijn is mordicus tegen de her-vatting van de transporten, die met veel dierkwelling gaan gepaard. De dierenbeschermingsorganisatie CIWF vindt dat de transporten moeten worden verboden. De dieren woi'den met honderden in overvolle vrachtwagens ge propt, waardoor ze uitgeput, pels zaten in de kleine ruimte vast sinds zij woensdag per on geluk een oude, met water ge vulde mijnschacht hadden aan- geboox'd. De reddingsoperatie had vrij dag achttien uur vertraging op gelopen, omdat de kop van de zware boor waax-mee een door gang gemaakt moest worden, afbrak. In Oekraïne zijn gisteren 34 mijnwerkers gered uit een mijn schacht op 800 meter diepte, waar zij vast waren komen te zitten nadat een transportband in brand was gevlogen. Het on geluk - het derde in Oekraïne in drie weken tijd - voltrok zich in de Vinnytska-mijn in het stadje Sjachtarsk. Geen van de mijn werkers heeft vei-wonding'en opgelopen. DPA/RTR/AFP/AP Eén van de mijnwerkers wordt uit de reddingscapsule bevrijd. foto Guy Wathen/RTR van de islamitische opstande lingen in Kashmir materiële steun en onderdak te bieden. Beloftes India wil niet met Pakistan pra- ten zolang er nog islamitische opstandelingen vanuit Pakistan de grens met de Indiase deel staat Jammu en Kashmir over steken. Pakistan zegt een einde aan de gx-ensoverschrijdingen te hebben gemaakt, maar volgens India gaan ze nog altijd door, zij uitgedx-oogd en totaal gestresst raken, stellen deskundigen van de CIWFineenrappox-t.Ze zijn er beklagenswaardig aan toe als ze aankomen bij de slachthui zen", zei Peter Stevenson van de CIWF. Stevenson is van mening dat ex port van lammeren eigenlijk he lemaal niet nodig is, omdat Groot-Britannië op dit moment meer lamsvlees invoert dan het uitvoext. Als de supermarkten hun klanten zouden kunnen overtuigen van de smakelijk heidvan vlees van minderzwax-e en vette lammeren, zou het ge sleep met dieren snel kunnen ophouden. Minister Morley het minder frequent. Powell gaf India daax-in gelijk. Pakistan moet zijn beloftes om een per manent einde te maken aan de grensoverschrijdingen in Kashmir door moslimextremis- ten nakomen, vindt Powell. Alleen zo kan de weg worden vrijgemaakt voor een dialoog tussen India en Pakistan. De lei ders van beide landen hebben elkaar al jaren niet meer gespro ken. Behalve met zijn bondgenoot de voor Dierwelzijn vindt het beter vlees te exporteren dan levende slachtdiex-en. Maar met de hui dige regels van de Europese Unie in de hand kan hij dat niet afdwingen. ,,Ik kan niets meer doen dan strikt de regels toepas sen, waaronder die voor ver plichte rustperiodes." Het Britse productschap voor- vee en vlees legde aan The Inde pendent uit dat boeren voor een lam van zo'n dertig kilo voor slacht in eigen land zo'n 28 pond krijgen. Een Nederlandse im porteur biedt boeren in Wales drie pond meer voor slacht in Zuid-Europa. Dat is verleide lijk voor de schapenboeren, die Verenigde Staten moet presi dent Musharraf van Pakistan rekening houden met de radica le moslims in zijn land, die fel gekant zijn tegen zijn pro-Ame- rikaanse opstelling en tegen ie der optreden tegen de islamiti sche strijders in Kashmir. Zaterdag werd een vierde ver dachte gearresteerd, die betrok ken zou zijn geweest bij een complot om Musharraf in april in de zuidelijke stad Karachi te vermoorden. AP vorig jaar als gevolg van de mkz-crisis maar een heel klein inkomen hadden. Op 15 juli werden ongeveer 2500 lammeren uit Wales met een vrachtwagen via een veerdienst naar Moerdijk geëxporteerd. Van daar werden ze naar Frank rijk en Italië vei*voerd. De komende maanden worden in totaal zo'n half miljoen lam meren op deze manier geëxpor teerd, zei een zegsman van de Britse exportdienst. ANP BELGRADO - Slobodan Milosevic is de sterkste kandidaat van de Socia listische Partij van Servië (SPS) voor de Servische presidentsverkiezingen op 29 september, heeft de partij zaterdag laten we ten. Milosevic is een van de drie mogelijke partij kandidaten. „Met zijn moedige staats manschap heeft hij een voorbeeld gesteld van de manier waarop men de waardigheid van zijn land en volk behoort te verde digen", aldus de verkla ring van de SPS. De partij legt niet uit hoe Milosevic vanuit zijn cel in Scheve- ningen zou kunnen func tioneren als president. Hij staat voor het Joegosla- viëtribunaal in Den Haag terecht wegens oorlogs misdaden en genocide. De twee andei-e kandidaten van de SPS zijn Velimir 'Bata' Zivojinovic en Mi- lutin Mrkonjic. AP van onze redactie binnenland WELLINGTON - De Nieuw- Zeelandse premier Helen Clark mag na de parlementsverkie zingen van zaterdag aan een tweede termijn beginnen. Haar Arbeidspartij haalde 52 van de 120 zetels in het parlement, vijf meer dan bij de vorige verkie zingen. De grootste oppositiepartij, de conservatieve Nationale Partij, bleef steken op een historisch dieptepunt van 27 zetels, zo bleek na het tellen van alle stemmen. Clark, die niet de absolute meerderheid wist binnen te ha len, zal nu opnieuw een coalitie regering moeten vormen. Een duidelijke kandidaat daarvoor is nog niet voor handen. De Groenen, die circa 7 zetels krij- gen, hebben tot nu gedoogsteun verleend aan de x-egering van Clark, maar zullen deze keer mogelijk wel tot de coalitie toe- doorTheo Haerkens JAKARTA - De bomaanslag op de christelijke markt in Ambon zaterdagochtend, heeft het af gelopen weekeinde niet geleid tot nieuwe vijandelijkheden tussen christenen en moslims. Bij de aanslag raakten 52 men sen gewond van wie een deel ernstig. De politie heeft zes getuigen on dervraagd over de aanslag met de spijkerbom die verstopt was in een handkar waar ijs in wordt vervoerd. Het was de vierde bomaanslag na het sluiten van het akkoox'd van Malino, een half jaar geleden. Moslims en christenen kwamen in februari overeen de vijandigheden defi nitief te staken. Ongezien Er wordt druk gespeculeerd over de dadex-s. Zelfs wordt re kening gehouden met de moge lijkheid dat een christen de bom voor grof geld heeft geplaatst. „Op zo'n markt kent iedereen elkaar en is het voor een moslim niet gemakkelijk ongezien rond te lopen", licht de Nederlandse treden. De samenwerking tus sen de Arbeidspartij en de Groe nen is problematisch door een conti'overse over genetisch ge modificeerd voedsel. Waarschijnlijker is dat Clark met verscheidene kleinere par tijen een centrum-linkse coali tie zal proberen te vormen. Een van de partijen die daarvoor in aanmerking komt is 'Verenigd Toekomst' van Peter Dunne, die eex'der een eenmansfractie in het parlement vormde, maar nu acht zetels heeft gehaald. Zaterdag brachten 2,65 miljoen kiezers in Nieuw-Zeeland ieder twee stemmen uit, een op een partij en een op een kandidaat van het kiesdistrict. Elke win nende kandidaat in een van de 69 kiesdistricten krijgt een zetel in het parlement. De resterende zetels worden verdeeld op basis van de landelijke uitkomsten voor de partijen via het stelsel van evenredige vertegenwoor diging. Er geldt een kiesdrempel van 5 procent. ANP/RTR/AFP pater Kees Böhm, die al jaren lang in Ambon-stad woont en werkt, toe. Direct na het ontploffen van de bom sloten veiligheidstroepen de toegangswegen naar de stad af. Over het algemeen is men echter maar matig te spreken over het functioneren van de po- litie. Geen van de aanslagen van na het vredesakkoord is opge lost. Wel geldt nog steeds een in reisverbod voor buitenlanders. Afgelopen week ontzegden de autoriteiten zeven inwoners van Saoedi-Arabië de toegang tot het eiland Ambon en zet te hen op hetzelfde vliegtuig waarmee ze gekomen wa ren. Böhm signaleert toenemend vertrouwen tussen moslims en christenen en meldt dat de christenen steeds vaker naar Ambon-plaza gaan voor bood schappen. Dit winkelcentrum ligt op moslimterrein. Ook wa gen moslimvrouwen zich meer en meer op christeli j k gebied om groente en vis aan de man te brengen. Na aanslagen zijn mensen in de verdeelde stad ge neigd zich weer op 'eigen ter rein' terug te trekken. GPD IZMIT - Een medewerker van het gasopslagbedrijf Akcagaz kijkt versuft voor zich uit. Op de achter grond zijn reddingswerkers in actie bij een verwoeste opslagtank. Vermoedelijk door een fout bij het vullen. explodeerde een tank, daarna volgden nog zeven an dere opslagtanks. Bij de explosies en de brand vielen geen doden of zwaargewonden. Slechts twee werkne mers moesten zich met ademhalingsmoeilijkheden in een ziekenhuis laten behandelen. De brand sloeg al snel over naar enkele aangrenzende huizen. Voor alle zekerheid werden vijfduizend mensen uit woningen in de omgeving geëvacueerd, foto Kerim Okten/EPA LONDEN - Britse wetenschappers hebben een nieuwe soort ui gekweekt die bij het snijden de ogen minder irriteert. De groente moet volgende maand in Britse supermarkten liggen, aldus de BBC. De moderne ui is ook milder van smaak en bo vendien eenvoudiger te pellen. Dat mensen tranen in de ogen kunnen krijgen door het snijden van een ui is té wijten aan een chemisch stofje dat dan vrij komt. De 'supasweet', zoals de nieuwe is gedoopt, bevat min der van die stof dan de conventioniële ui. ANP HAMBURG - Zeven maanden na de introductie van het euro- geld zijn de eerste professionele vervalsingen van eurobiljet ten opgedoken. Daarbij gaat het vooral om 50-eurobiljetten, aldus Bild am Sonntag. Volgens Roland Müller van de afdeling vervalsingen van de Bundesbank moeten de vervalsingen serieus worden geno men. „De vervalsers hebben al hun energie gestoken in het na maken van de zilveren veiligheidsdraden op de biljetten. Dat is ze zeer goed gelukt." Müller raadt iedereen aan om ook te letten op andere veilig- heidskenmei'ken, zoals het watermerk. DPA BAD ZWISCHENAHN - De Duitse politie heeft gisteren een dronken machinist van een trein gehaald. Hij had een alco holpromillage van 1,5, aldus het weekblad Der Spiegel op de internetpagina. Een treinconductrice had de kegel van haar collega opge merkt en het verkeersleidingscentrum gewaarschuwd. De politie greep in bij een reguliere stop. Na een wachttijd van een half uur kon de trein zijn reis met een vervangende machi nist vervolgen. ANP NEW DELHI - De vice-president van India, Krishan Kant, is zaterdag overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Dat heeft het Indiase persbureau PTI bekendgemaakt. Kant werd 75 jaar. De vijfjarige ambtstermijn van Kant zou volgende maand af lopen. Die functie is vooral ceremonieel. Hij is verder voox*zit- ter van het Indiase Hogerhuis. Juist afgelopen week werd de nieuwe px-esident van India be ëdigd. Deze 71-jarige A.RJ. Abdul Kalam, de architect van het Indiase kernwapenprogramma, staat in het land bekend als de 'Missile Man'. Hij is de elfde president van het land en het derde moslim staatshoofd in het land. RTR/ANP TIRANA - Buitenlanders die Albanië inreizen, hebben vanaf dinsdag recht op een gratis condoom. Aan iedere grensover gang komen bakken te staan met het voox-behoedsmiddel, ter zelfbediening van de toeristen. De Albanese autoriteiten ho pen op deze manier de verspreiding van het hiv-virus te rem men. Het project, dat vooral bedoeld is om de bezoekers bewust te maken van de aids-problematiek in het land, kost zo'n 65.000 dollar en wordt medegefinancierd door Unicef. Het aidsvirus dringt Albanië voornamelijk binnen via bui tenlanders en geïmmigreerde Albanezen die voor vakantie naar hun land terugkomen, aldus de autoriteiten. AFP ■i .«ai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5