PZC Duizenden vast op luchthaven Zalm waarschuwt Bomhoff PZC TPG Post zet uw provincie op de kaart! Behandelend artsen tevreden over Claus Wilde staking kost KLM vijftien miljoen FNV kritisch over gedragscode tegen bouwfraude Zomercarnaval bij tropische temperaturen «±»TPCPOST Peuter verdrinkt in privézwembad Schadeclaim voor KPNQwest Dode door brand in Den Haag Nepagenten beroven toeristen Ponyveulen gedumpt op sportveld 29 juli 1952 Brand vernielt restaurant van camping Hoogerheide maandag 29 juli 2002 door Jeroen Segenhout AMSTERDAM - Een wilde sta king van het grondpersoneel van luchtvaartmaatschappij KLM heeft dit weekeinde voor veel chaos gezorgd op Schiphol. Duizenden reizigers strandden zaterdag tijdens de zoinerdruk- te op de luchthaven en ook gis teren waren de gevolgen nog merkbaar. Rond de tweehonderd grond- technici, die vliegtuigen onder houden en klaarmaken voor vertrek, legden zaterdagoch tend onaangekondigd het werk f neer uit onvrede over hun sala- I ris. Zij eisten 40 procent meer loon om gelijke tred te houden met hun Amerikaanse collega's. Vakbonden konden wel begrip opbrengen, maar steunden de actie niet, aangezien zij nog in f overleg zijn met KLM over deze lonen. KLM reageerde woedend. Vol- 1 gens de onderneming hebben de grondtechnici moedwillig een van de drukste weekeinden van het jaar gekozen voor hun j actie. De wilde staking dwong KLM drastisch in te grijpen in het i vluchtschema. Zaterdag ver- j trokken 22 van de 43 interconti- I nentale vluchten niet en giste- 1 ren verdwenen er drie uit de I dienstregeling. Vooral de reizigers waren de du pe. Naar schatting konden vijf- j tot zesduizend passagiers niet j vertrekken. Voor hen moest op- 1 vang worden geregeld. Dit i leverde grote problemen op om- dat hotels rondom de luchtha- i ven al te maken hadden met de I vakantiepiek. Enkele honderden veldbedden j en het verstrekken van eten en j drinken brachten uitkomst, I maar konden niet voorkomen dat vele reizigers hun frustra- ties uitten. Even dreigden er op stootjes, omdat mensen het ge voel hadden dat ze 'vastzaten' achter de douanecontroles. Maar volgens de marechaussee bleven problemen achterwege. De rust keerde zaterdagavond laat enigszins terug, toen reizi gers in hotels waren ondei'ge- bracht of naar huis waren ge gaan omdat op Schiphol blijven zinloos bleek. Ook het afbreken van de staking bracht rust. De grondtechnici besloten 's avonds him actie te stoppen, toen KLM met een kort geding bij de rechtbank in Am sterdam de werknemers dwong het werk te hei-vatten. De KLM meldde gisteren dat het merendeel van de gestrande reizigers was vertrokken. Dat was onder meer te danken aan overboekingen naar an dere maatschappijen. Ook had KLM-personeel 's nachts door gewerkt om ervoor te zorgen dat gisterochtend het luchtverkeer weer op orde kwam. Grote schade De staking heeft KLM grote schade toegebracht. De onder neming schat dit weekeinde vijftien miljoen euro te hebben verloren, meer dan de onlangs gepresenteerde kwartaalwinst van elf miljoen euro. KLM wil de stakende werktuigkundigen aansprakelijk stellen, maar gaat eerst nog de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam ju ridisch bekijken. ANP Gestrande passagiers slapen op de bankjes van luchthaven Schiphol. foto Paul Vreeker/RTR DEN HAAG - FNV Bouw vindt dat de werkgeversorganisatie AVBB eenzijdig de werknemers I wil laten opdraaien voor de ge volgen van bouwfraude. Dat staat in het commentaar van de vakbond op de gedragscode die I het AVBB bepleit bij de parle mentaire enquêtecommissie die de bouwfraude onderzoekt. In die gedragscode stelt het i AVBB voor dat bedrijven die I zich schuldig hebben gemaakt j aan fraude, geweerd kunnen worden van opdrachten van de I overheid. „Dat kan de werkge legenheid in de betreffende on dernemingen op het spel zetten en in het ergste geval leiden tot reorganisaties en faillisse ment", aldus FNV Bouw. In de grond-, weg-, en waterbouw zijn bedrijven voor 90 procent afhankelijk van opdrachten van de overheden, aldus de vak bond. Als een bedrijf stop fraudeert, gebeurt dat vaak buiten de 1 werknemers om, maar ze wor- I den er wel de dupe vanaldus de vakbond. FNV Bouw stelt voor i om 'vervanging van de top van I de ondernemingen mogelijk te I maken en de werknemers onge- moeid te laten'. I Ook zit het de bond dwars dat de j gedragscode n iets regelt voor de zogenoemde klokkenluiders. I Van een werknemer wordt ver wacht, dat die overtreding van de mededinging meldt bij de di rectie, op straffe van een forse j boete. Maar die werknemer loopt dan wel het risico van schorsing of ontslag wegens het j zwart maken van het eigen be- drijf. j Een stichting, die moet toezien op het naleven van de gedrags- I code, neemt alleen klachten van I opdrachtgevers of ondememin- I gen in behandeling, maar niet van werknemers die misstanden melden. j Het steekt FNV Bouw dat het I AVBB in de gedragscode wel sancties voorstelt voor werkne- mers, maar hen geen enkele I rechtsbescherming biedt. I Het AVBB wil in het stichtings- I bestuur, dat toeziet op naleving van de gedragscode, ook verte- I genwoordigers van ministeries, I gemeenten en waterschappen I opnemen. Tot dusver voelt de regering daar niets voor, omdat I die een gedragscode ziet als een i zaak voor de bedrijfstak zelf. I FNV Bouw pleit ervoor om ook pensioenfondsen en verzeke- ringsbedrijven met belangen in I vastgoed te vertegenwoordigen in zo'n bestuur. ANP ROTTERDAM - Eén van de 24 koninginnen van het Rotterdamse Solero Zomercarnaval swingt op een wagen. De officiële koningin, Luwengela Martis, had dat geluk niet. Haar praalwagen, die de stoet moest leiden, ging ka pot. Tij d om het euvel te verhelpen was er niet meer, en dus moest de koningin lopen. Aan de kilometerslange optocht deden 1400 volwas senen en ruim vijfhonderd kinderen mee. Volgens de organisatie van het jaarlijkse zomercarnaval bezoch ten 880.000 mensen het evenement. Van hen meldden zich zaterdagmiddag ongeveer 265 bij een van de EHBO-posten. Ze hadden overwegend klachten die samenhingen met het warme weer. foto Juan Vrijdag/ANP door Hans van Soest DEN HAAG - WD-leider Zalm heeft vice-premier Bomhoff van de LPF gewaarschuwd dat hij zich niet nog een misstap kan veroorloven als de affaire-Van Lieshout. Hij zei gisteren in het Radio I-Journaal dat Bomhoff het niet nog eens moet proberen een goede ambtenaar weg te sturen. „Dit was eens, maar nooit meer", aldus de VVD'er. Vorige week werd bekend dat minister Bomhoff van Volksge zondheid nog voor zijn aantre den als bewindsman het vertrek had geëist van topambtenaar Van Lieshout op zijn ministerie. Direct na zijn installatie gaf hij hem zijn congé. WD-minister Remkes van Binnenlandse Za ken, die het ontslag van top ambtenaren moet bekrachti gen, aanvaardde dit echter niet. Bomhoff zou zonder geldige re den (Van Lieshout is lid van de PvdA) van zijn werknemer af willen. Volgens Remkes (even eens vice-premier) was er spra ke van willekeur. In het kabinet kwam het tot een botsing tussen beide vice-pre- miers. Vrijdag beweerde pre mier Balkenende plotseling dat Advertentie er nooit sprake is geweest van een ontslagaanvraag. Van Lies hout wordt nu niet de laan uit gestuurd, maar overgeplaatst naar een ander ministerie. De sussende woorden van de minis ter-president konden niet voor komen dat Bomhoff veel kritiek over zich heen kreeg vanuit de Tweede Kamer tijdens het debat over de regeringsverklaring. Tijdens dat debat bevestigde LPF-fractievoorzitter Herben dat het voorgenomen ontslag van Van Lieshout inderdaad po litieke redenen had. Op de dag van de herbegrafenis van Pim Fortuyn hadden hij en Bomhoff op vliegveld Zestienhoven met elkaar afgesproken dat Van Lieshout moest vertrekken. „Hij stond niet voor de vernieu wing, zoals de LPF die voor staat." Herben keurde de actie van Bomhoff goed, omdat een minister ambtenaren om zich heen moet kunnen verzamelen die zijn ideeën delen. Tijdens het debat kwam het Bomhoff al op een indirecte reprimande van premier Balke nende te staan, die zei dat amb tenaren in Nederland traditie getrouw loyaal zijn aan hun politieke baas. „Ik wil geen Amerikaanse toestanden, waarbij een minister zijn eigen ambtelijke top meeneemt." Zalm deed er gisteren nog een schepje bovenop door Bomhoff direct aan te vallen. Daarmee gaf hij indirect een sneer naar Balkenende, die vrijdag' gepro beerd had de affaire te verbloe men door te zeggen dat Bomhoff nooit van plan was geweest Van Lieshout te ontslaan. Volgens Zalm is dat niet waar. GPD De Provincie Postzegel Promotietour! Dit jaar geeft TPG Post een unieke serie Verrassingspostzegels uit: de provincie postzegels. Vanaf 30 juli zijn deze bijzondere provinciepostzegels van Zeeland te koop. Ze zijn in een beperkte oplage verkrijgbaar op het postkantoor, echter alleen in de provincie Zeeland. Daarnaast zijn ze te koop in de Provincie Postzegel Promotietruck, waar tevens een leuk assortiment provincieproducten verkrijgbaar is. De speciale promotietour is van 31 juli t/m 12 augustus bij u in de buurt. Nieuwsgierig? Kijk voor meer informatie en het tourschema op www.tpgpost.nl, of deze week in uw krant. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het lichte her stel van prins Claus lijkt door te zetten; de behandelend artsen toonden zich het afgelopen weekeinde tevreden. De prins ligt nog wel op de afde ling intensieve zorg van het AMC in Amsterdam, waar hij ook zaterdag en gisteren weer bezoek kreeg van zijn vrouw, koningin Beatrix. Claus werd vorige week zondag opgenomen in het AMC, toen het herstel van een infectie aan de luchtwegen bleek tegen te vallen. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) komen de laatste dagen telefoontjes binnen van bedrij ven en organisaties, die zich af vragen of ze de komende tijd wel feesten of andere evenementen kunnen organiseren. Ze willen weten hoe lang de rouwperiode is na een eventueel overlijden van een lid van het koninklijk huis. Radiostations willen van de RVD weten wat passende muziek is als het met Claus mis gaat. De regering zal in voorko mende gevallen geen periode van nationale rouw afkondigen. Burgemeesters nemen een be slissing over evenementen in hun plaats. GPD IJHORST - Een eenjarige jongetje is zaterdagmiddag ver dronken in het zwembad van zijn grootouders in het Overijs selse IJhorst. Het kind was met zijn ouders op bezoek bij zijn grootouders. De politie vermoedt dat de peuter al spelend te water is ge raakt. Op een gegeven moment werd de jongen vermist en vond een van de familieleden hem in het water. In Zuidlaren verdronk zaterdagmiddag een zeventienjarige asielzoeker uit Togo. Hij was met een stel vrienden gaan zwemmen. ANP CRUQUIUS - Een boze belegger stelt de directie van KPN Qwest aansprakelijk voor ruim 800.000 euro aan schade, die hij heeft geleden op beleggen in de failliette kabelondeme- ming. De directie krijgt vandaag een brief van het Haarlemse advo catenkantoor Laus Advocaten, waarin zij wordt opgeroepen binnen twee weken te reageren. Doet zij dit niet dan stapt het kantoor namens de belegger naar de rechter. Het brein achter de actie is de miljonair R. Beusenberg. Hij voelt zich bestolen door KPNQwest. Beusenberg kocht naar eigen zeggen vanaf januari meer dan 450.000 aandelen, waar van de eerste 3000 tegen een koers van 6,67 euro. Intussen zijn de stukken bijna niets meer waard. ANP DEN HAAG - Een uitslaande brand in een woonhuis aan het Norenburg in Den Haag heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven geëist van de bewoner. Volgens een woord voerder van de brandweer ontstond de brand waai-schijnlijk in de keuken. De tachtigjarige, alleenstaande man werd in de deels uitgebrande huiskamer aangetroffen. ANP ZAANDIJK - Vijf in donkere pakken gestoken nepagenten hebben afgelopen weekeinde in Zaandijk een groep Chinese toeristen beroofd van 5100 dollar en duizend euro. De nepagenten reden in een donkere auto met geblindeerde ramen, die in Zaandijk naast de auto van de Chinese toeristen kwam rijden. Een van de inzittenden bonkte op de auto van de toeristen, riep onder het tonen van een Amerikaans politie- insigne het woord 'politie' en gebaarde het gezelschap de auto aan de kant te zetten. Toen de vijf waren gestopt, moesten ze hun paspoorten tonen en kregen ze te horen dat de 'agenten' op zoek waren naar 'drugs en mafia'Daarna werden hun spullen doorzocht. De daders verdwenen vervolgens spoorloos. ANP BOXTEL - De politie in Boxtel is op zoek naar de eigenaar van een drie weken oude Shetlandmerrie. De pony is zaterdag morgen op, wat de politie noemt, 'laffe wijze' gedumpt op een hockeyveld in Boxtel. Het beestje kon niet lopen en had geen beschikking over water en voer, aldus de politie. Volgens een dierenarts uit Esch heeft het dier waarschijnlijk in de baarmoeder in de knel gezeten, waardoor de voorbenen enigszins zijn misvormd. De eigenaar heeft de benen in een poging ze recht te krijgen, onvakkundig gespalkt met roer houtjes voor verf, ijzerdraad en tape. De politie vermoedt dat de eigenaar geen brood meer zag in het jonge dier en het daarom heeft gedumpt. ANP WATERSTOFBOM - Italiaan se geleerden zijn erin geslaagd door het tot ontploffing bren gen van een waterstofbom, he lium te verkrijgen. Dit heeft het Italiaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. DUIKERS - Geïnspireerd door de wonderbaarlijke diep- zeeproeven van de bekende professor Piccard, heeft een drietal knapen ontdekkings- duiken ondernomen naar de bodem van de vaart van Sluis naar Brugge. Van tien meter gasslang, een koekblik, een fietspomp en een collectie straatkeien maakten zij een experimentele uitrusting, Zij wisten het daarmee achter eenvolgens 13,17 en 16 minu ten uit te houden. STRAATKLOK - De gemeente Middelbrug heeft dicht bij het Vèerse Bolwerk, op een strate gische plaats, een grote klok laten plaatsen. De straatklok is 's avonds verlicht. WEEKMARKT - De Axelse weekmarkt verheugt zich in groeiende belangstelling. De kramen beslaan nu al de gehe le Noordstraat, tot aan de hoek Kerkdreef-Stationsstraat. De weekmarkt trekt ook een toe nemend aantal Belgische be zoekers uit de grensstreek. HOOGERHEIDE - Brand heeft zaterdagmiddag het restaurant, de ontspanningszaal, de bar en de keuken van camping Family- land in Hoogerheide vernield. De eigenaren schatten de scha de op twee miljoen euro. De brand ontstond op de boven verdieping en werd ontdekt door de kok, die met de voorbe reidingen voor de avondmaal tijd bezig was. Hij hoorde ge knetter op het moment dat het licht uitviel. Toen hij naar boven liep om poolshoogte te nemen, werd hij tegengehouden door dikke rookwolken. Samen met collega's ontruimde hij het res taurant, waar ongeveer twintig mensen zaten te lunchen. De brandweer rukte met zestig man van de korpsen Woens- drecht, Bergen op Zoom en Roo sendaal uit. Ook de brandweer van vliegbasis Woensdrecht verleende assistentie. Ze had den uren werk om het vuur on der controle te krijgen, onder meer als gevolg van een gebrek kige watertoevoer. Uiteindelijk werden ook duizenden liters water uit het zwembad gebruikt om het vuur de blussen. Het na blussen ging de hele zaterdag nacht door en duurde tot gister middag. Het bowlingcentrum, de recep tie en het zwembad konden worden gespaard, maar liepen forse roet- en waterschade op. Een tweede, kleinere restau rantzaal met. bar bleef onge schonden. Op het terrein van Familyland verbleven 1500 gasten. Nie mand raakte gewond. De oor zaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulsl@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeven] Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52.-- per jaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag- 1.- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel-(0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Behoort tot LUGCJEnSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3