Scheuring in LPF-fractie Hulst Nog een keer alles uit de kast 7 Dolfijn lokt veel kijkers naar dijk Geiten houden Groese Duintjes mooi Hulst wil akkoord met ontwikkelaar over BAM-plannen LPF wil inzichtelijk gemeentebestuur in Zeeuws-Vlaanderen Aantal leden splitst zich af uit onvrede over gebrek aan democratie Auto in de sloot bij Biervliet Diefstal uit café zeeuwse almanak Koe ¥£X, ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 29 juli 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - De LPF Hulst is uit eengevallen in twee partijen. Een aantal leden die twijfelde aan het democratisch gehalte van lijsttrekker R. Muste heb ben de partij verlaten. Zij heb ben Leefbaar Hulst opgericht, waarmee zij aan de gemeente raadsverkiezingen in november willen meedoen. Woordvoerder van de ex- LPF'ers B. Verbugt beschuldigt Muste van dictatoriaal gedrag. „De leden hebben geen enkele inspraak in de LPF Hulst. Muste zegt gewoon dat hij het beleid bepaalt en niemand anders. Als je dan vraagt of de leden ook nog iets te zeggen hebben, gebruikt hij altijd het argument dat hij een carte blanche van het partij bureau in Rotterdam heeft ge kregen." Muste zegt niet onder de indruk te zijn van de woorden van één van de 'dissidenten'. „De men sen waar het hier om gaat, zijn net lid. Ze komen uit een ander partijtje en eisen dan bij de LPF de eerste plaats op. Zo gaat dat natuurlijk niet bij ons. Wij zijn niet op zoek naar mensen die er alleen op uit zijn om in de ge meenteraad te komen, zonder zich om de ideeën van een partij te bekommeren. Opportunisten hebben wij echt niet nodig." En met een sneer naar degenen die de partij verlaten hebben: „Wij zitten echt niet te wachten op bestuursleden van wijkraden in onze partij." Verbugt is, evenals het ex-LPF-lid J. Steenbergen, bestuurslid van een wijkraad in Hmst. Vragen De LPF is volgens Muste in Hulst wel degelijk een democra tische partij. Wie heeft Muste eigenlijk aangewezen als lijst trekker? „De LPF Zeeland, sa men met de regiocoördinator." En wie is die regiocoördinator? „Dat ben ik zelf.Maar de leden krijgen volgens Muste nog ge noeg inspraak. „We gaan in con- TERNEUZEN - Een 21-jarige automobilist uit Terneuzen is zaterdagavond rond half tien op de Oost-Zeedijk in Biervliet met zijn auto in de sloot beland.De man verloor de controle over zijn stuur en belandde daardoor in de berm. Vervolgens kwam hij in de naast de rijbaan gelegen sloot terecht- .De Terneuzenaar bleef onge deerd. claaf met de leden om het defi nitieve verkiezingsprogramma samen te stellen." Verbugt is blij dat hij de LPF de rug heeft toegekeerd. „In Leef baar Hulst, een partij voor Hulst en omstreken, hebben de leden tenminste echt iets te vertellen. Speerpunten van de partij zijn een herziening van het Hulster drugsbeleid, meer woningen in kernen, handhaving openbare orde en milieu en minder bu reaucratie. Muste zegt niet wakker te liggen van de scheuring in de LPF en de door Jean-Lou de Gucht GROEDE - Sinds zaterdag lopen er tien Hollandse melkgeiten in de Groese Duintjes bij Groede. De dieren mogen zich uitleven op de bramen en de strui ken. ,Deze stekelige vegetatie gaat ten koste van bijzondere planten als orchidee- en", zegt S. Herman van 't Duumpje. Deze natuurbeschermingsvereniging heeft de Groese Duintjes, dat eigendom is van het Waterschap Zeeuws-Vlaan deren, in beheer. „Als we deze verruw ing van het gebied z'n gang laten gaan, houden we niets meer van bijzondere planten over. Het gebied wordt ook steeds kleiner als de stekelige vegetatie zich steeds verder uitbreidt." Natuurbeschermingsverenigingen zijn wel opgericht om de natuur haar gang te laten gaan, maar volgens Herman niet ten koste van alles. „Al je niet in grijpt in de natuur, is Nederland straks één groot bos. Dat is natuurlijk ook weer niet de bedoeling.- Er is gekozen voor de geiten, omdat zij dol zijn op doornstruiken. „En dan gaat het natuurlijk ook allemaal wat gelei delijker. Je kunt wel een bulldozer in huren, maar dat kun je natuurlijk niet maken in een natuurgebied." De Groese Duintjes is oorspronkelijk een polder die op de zee veroverd is. In de loop der jaren zijn er duinen ont staanHet gebied is in de j aren 8 0 als ge volg van dijkverzwaring kleiner ge worden. De tien geiten zijn gekocht door de ge bruiker van de grond, landbouwer C. van 't Westeinde. De verwachting is dat zij voor enkele jaren voedsel hebben in de Groese Duintjes. Het is volgens Herman niet de bedoeling dat mensen met voedsel naar de dieren gaan. „Het is natuurlijk geen kinderboerderij." door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst verlangt van projectontwikke laar BAM NBM op korte termijn een realisatie-overeenkomst voor de invulling van de noorde lijke binnenstad. Daarnaast wil het college inzicht in de financi ële consequenties als het plan onverhoopt niet mocht door gaan. Met dit besluit komt het college tegemoet aan de eis van de ge meenteraad. In de vergadering van eind juni zette CD A-frac tieleider J. Steyaert wethouder W. Kayser voor het blok. Die had al ettelijke malen beloofd dat hij een definitief besluit zou nemen over het BAM-plan. Toen hij weer om uitstel vroeg werd het Steyaert te gortig. „Ui terlijk in augustus wil ik ant woord." Progressief Hulst, PvdA en Groot Hulst Gemeenschappe lijke Belangen sloten zich hier bij aan. PvdA-fractieleider P. Plaschaert drukte Kayser op het hart om inzicht in de kosten bij BAM NBM te vragen. Als Hulst afziet van het BAM-plankan de projectontwikkelaar namelijk een flinke schadevergoeding bij de gemeente indienen. TERNEUZEN - Inbrekers zijn zaterdagnacht aan de haal ge gaan met de dagopbrengst van een café in de Terneuzense Nieuwstraat. Hoeveel geld daar precies mee gemoeid is, is niet bekend. De toegang tot het pand werd geforceerd. In september vorig jaar besloot de gemeenteraad dat plannen voor het opknappen van de kop van de Bierkaai- en Overdam- straat, inrichting van een hore cagelegenheid in de Kelder manspoort en vervanging van het postkantoor door winkels en appartementen verder mochten worden uitgewerkt. De aanleg van een parkeergarage onder het 's Gravenhofplein en de bouw van winkels en apparte menten op dat plein moesten voorlopig in de ijskast worden gezet. Garantie De top van BAM NBM lijkt wei nig zin te heben in het bouwen van slechts enkele winkels en appartemententorens als ze geen garantie krijgt dat er een parkeergarage onder het 's Gra venhofplein komt, en winkels en appartementen op dat plein. Uit het aanbod commercieel vastgoed waarmee BAM NBM de markt opgaat, blijkt dat er nog steeds vanuit gegaan wordt dat er een parkeergarage voor ruim 300 auto's komt. De pro jectontwikkelaar adverteert verder met zestig luxe apparte menten en stadswoningen en ruim zesduizend vierkante me ter winkelruimte. Volgens Kayser is de impasse te danken aan de starre houding van de raad. Als die het groene licht geeft voor uitvoering van het hele plan kan de realisatie-overeen komst getekend worden. Het CDA en Progressief Hulst hebben onlangs nog laten weten dat er op hun medewerking niet gerekend moet worden. Een dansgroep bestaande uit Turkse studenten uit Ankara geeft een slotoptreden in Sas van Gent. A oprichting van een nieuwe par tij. „Een beetje concurrentie kan nooit kwaad. Dat houdt de zaak scherp." door Jean-Lou de Gucht SAS VAN GENT - Met een wer velende show van alle deelne mende groepen is zaterdag avond in evenementenhal De Vlaanderen in Sas van Gent het 28e Internationaal Folklorefes- tival Zeeland besloten. De uit diverse windstreken af komstige groepen en ensembles lieten nog één keer zien wat ze in hun mars hebben. Na een week van vele optredens in Sas van Gent, Axel, Hulst, Breskens en Nieuwvliet stond het festival vrijdag en zaterdag in het teken van verbroedering. Op vrijdagavond werd er een warme maaltijd geserveerd op de markt in Sas van Gent voor driehonderd dansers, muzikan ten, gastouders en vrijwilligers gevolgd door een optreden van alle groepen op de markt. De avond werd besloten met het muziekfestival in het centrum van Sas van Gent. Zaterdag trok een bont gezel schap met veel getrommel en ge zang door het centrum van Ter- neuzen alvorens optredens te verzorgen op de markt. Het Braziliaanse ensemble Bumba-meu-Boi maakte in druk op de bezoekers met diver se soorten dans, variërend van traditionele Indiaanse riten tot door Jean-Lou de Gucht HULST - 'De nieuwe politiek van de LPF' heeft vorige week haar intrede gedaan in Den Haag. Als het aan Ruud Muste, regiocoördinator van de LPF Zeeland, ligt, maakt Zeeuws- Vlaanderen na de gemeente raadsverkiezingen eenzelfde omwenteling mee. In het stemhokje bij de parle mentsverkiezingen in mei wendde ruim één op de zes Zeeuws-Vlaamse kiezers zich tot de Lijst Pim Fortuyn. De vooruitzichten bij de gemeente raadsverkiezingen in de drie nieuwe gemeenten zijn volgens Muste dan ook goed. Hoewel, is de afbladdering van de partij van de vernieuwing niet in volle gang? De brokkenpiloten in de lande lijke politiek beloven niet veel goeds voor de toekomst en in de opiniepeilingen is de LPF bijna gehalveerd. Muste kan er dan ook niet omheen. „In Den Haag zou wel wat sterker geacteerd kunnen worden." Voor de huidige politieke cul tuur in 'het landje apart' haalt hij z'n neus op. „Kijk nou eens hoe het in Terneuzen toegaat. Daar mag de gemeenteraad pas gaan zitten als burgemeester Barbé aan het begin van de ver gadering zit. Dat hou je toch niet voor mogelijk? Dat noem ik nou slaafs. Dat doet me denken aan hoe een baas met z'n ondergeschikten omging in 1600. Dat gaan wij een heel stuk zakelijker en inzichtelijker ma ken." Schijnvertoning In Hulst is er volgens hem 'wel aardig' geregeerd. Alhoewel? „Het gemeentebestuur van Hulst is ook niet zo doortastend geweest. Ze hadden wel eens wat meer knopen kunnen door hakken. Een goed voorbeeld is het BAM-plan. Het is te duur, zeker met een parkeergarage er bijAls er data genoemd worden waarop iets zal worden voltooid en het gebeurt vervolgens niet, moet het bestuur daar op afge rekend worden. Anders wordt het allemaal maar een schijn vertoning." De kandidatenlijsten voor de raadsverkiezingen in Zeeuws- Vlaanderen zijn nog niet com pleet. De LPF streeft ernaar om tien kandidaten op de lijsten in Hulst, Terneuzen en Sluis te hebben. Muste: „In Terneuzen hebben we die mensen al bij el kaar. In Hulst en Sluis nog niet. Wat bij ons voorop staat is dat we zorgvuldig te werk gaan. Dat betekent dat we een goede spreiding van kandidaten over de gemeente willen.De lijsttre- kers zijn wel bekend. In Hulst is dat Muste zelf, in Terneuzen C. FreekeeninSluisJ.Kollaard. Plannen Het officiële verkiezingspro gramma wordt in september door de leden vastgesteld. Uit het vertrouwelijke concept programma voor Hulst, dat on der de leden circuleert en reeds is uitgelekt naar de pers, blijkt dat de LPF heel wat plannen in petto heeft. Zo moet er een trein of sneltram verbinding met het station in Sint-Niklaas aange legd worden. De LPF eist be strijding van de handel in hard drugs en is tegen het vestigen van koffieshops. Dat geeft te veel overlast. Maar gebruikers van softdrugs hoeven in Hulst niet te wanhopen. Als het aan de LPF ligt, kunnen zij him waar in de sigarenwinkel kopen. De Lijst Pim Fortuyn wil een einde maken aan de ondoor zichtige grondpolitiek van het huidige college. Het toekomsti ge gemeentebestuur is verplicht de keuze voor een projectont wikkelaar of een aannemer ge heel gemotiveerd aan de burgers voor te leggen. De LPF is tegen het nieuwe parkeerbeleid van de gemeente Hulst in de binnen stad. De bewoners van de bin nenstad moeten recht houden op een vaste parkeerplaats. door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Wie het afgelopen weekeinde met een ijskar bij de Biezelingse Ham was gaan staan, had goede za ken gedaan. Het gebied blijkt ineens uiterst in trek te zijn bij dagjesmensen. Zij kwamen al lemaal met één doel: de dolfijn zien. Ze werden niet teleurge steld. Het is een merkwaardige druk te. Auto's rijden van dijkopgang naar dijkopgang. Her en der lij ken mensen de beste strategie te bepalen en ervaringen uit te wisselen. Over een lengte van vele honderden meters staan toeschouwers bovenop de dijk, de vlakke hand als zonneklep boven de ogen, wijzend naar de horizon. Passerende fietsers vragen verbaasd wat er toch aan de hand is. Berichten in de media over het verblijf van een dolfijn heeft menigeen naar de Biezelingse Ham gelokt. Het gaat om een zo geheten tuimelaar die sinds eni ge tijd in de Westerschelde ver toeft en zich veelvuldig laat zien. Zijn publiek groeit met de dag. „Zo vol heb ik het hier nog nooit gezien", zegt een mevrouw ver baasd. „Het is glad druk hé", vindt ook een andere bezoek ster. Eerste rang De opvarenden van een plezier boot zitten zaterdagmiddag eerste rang. Zij dobberen rond de 'thuisboei' van de tuimelaar en bewonderen de privé-voor- stelling die de dolfijn met ge noegen geeft. Veelvuldig zwemt hij langs de boeg en maakt sier lijke sprongen. De boot vormt een mooi richt punt voor de nieuwsgierigen aan de kant. De afstand is groot, maar velen zijn zo verstandig geweest een verrekijker mee te nemen. „Jaaa", klinkt het regelmatig enthousiast, als iemand de dol fijn met eigen ogen heeft kun nen waarnemen. Uitstapje De familie Van de Zande uit Kamperland vindt het een mooi uitstapje. „We wilden eigenlijk vandaag gaan fietsen, maar on ze logé bleek geen fiets bij zich te hebben. Daarom kwamen we op het idee om naar de dolfijn te gaan kijken. We hadden erover gelezen, maar we dachten: eerst zien, dan geloven. Met een goe de verrekijker kun je hem inder daad uitstekend zien. Hij heeft er vandaag echt plezier in." De opgang bij de zuiveringsin stallatie blijkt de beste stek te zijn. Twee dames die het zonder verrekijker moeten stellen, blij ven echter sceptisch. „Als je iets per se wil zien, zie je soms ook dingen die er niet zijn.Even la ter menen ze toch, daar ergens in de verte, de tuimelaar te zien op duiken. „Nu zag ik het ook. Maar je moet het wel weten, hoor." Eén typisch Zeeuwse wijsheid blijkt inmiddels wijdverbreid te zijn onder de toestroom aan tui melaartoeristen. „Bij het Dolfi narium moet je ervoor betalen; hier is het gratis." foto Wim Kooyman het bekende carnaval van Rio de Janeiro. De Senegalese groep Djembe Rhythm deed daar echter niet voor onder. De slagwerkers, dansers en danseressen brach ten een spectaculaire show van krijgsdansen, oogstrituelen en duiveluitdrijvingen. De groep deed in Afrika vele malen mee aan diverse concoursen en won de prestigieuze 'Prix d'Arts de Senegal.' In Amsterdam ontmoeten al le culturen elkaar, zo ontdek ten Arjaan en Marie. Ze stap ten hongerig en welgezind een Indiaas restaurant bi?i- nen. Varkensvlees hebben ze hier niet", concludeerde Arjaan, de menukaart bestuderend. „Ik zie trouwens ook geen rund", merkt hij vervolgens op. „Nee, dat zie je nooit in een Indiaas restaurantant woordde Marie. Arjaan kreeg de bekende kleur toen hij de domheid van zijn op merking inzag. Het gesprek kabbelde verder over andere onderwerpen. Arjaan merkte in een onbe waakt ogenblik op dat je nooit kunt weten hoe een koe een haas vangt. Marie: „Nee, dat is zeker. Bo vendien hebben ze daar niet het minste bezwaar tegen in India.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29