PZC Filmtheater komend najaar open 7 Krekenproject ligt tijdelijk stil door geldgebrek Dijk staat vol met dolfijnkijkers Kunstplein trekt kijkers en kopers Deel LPF Hulst breekt uit onvrede met partij Middelburg wil bomonderzoek bij alle grote projecten Zierikzees project vergt lange adem Diefstal uit strandhuisje Duits echtpaar krijgt klappen Motorrijdster aangereden Wesp zorgt voor kop-staartbotsing in Haamstede zeeuwse almanak Koe waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 29 juli 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Eerst was het streven begin april, daarna werd het mei en nu hopen initia tiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop dat het Film theater Zierikzee dan toch in oktober officieel van start kan gaan. Zij hebben inmiddels wel ervaren dat de uitwerking van hun plannen een lange adem vergt. Volgens Warnaar wordt het enthousiasme daar niet minder door. Hij erkent dat hij in het recente RENESSE - Uit een strandhuis- je in Renesse werden tussen za terdagavond zeven uur en zon dagochtend tien uur goederen weggenomen. Er werden drie strandstoelen en een rubberen opblaasboot ont vreemd. Tevens werd er een opblaasboot lekgestoken. Het schadebedrag is onbe- i kend. DOMBURG - Een Duits echt- I paar is in de nacht van zaterdag I op zondag in Domburg in het ge zicht geslagen. I De twee maakten ruzie op de I parkeerplaats aan de Schelp- weg. De man schold zijn vrouw uit. Twee mannen die voorbij liepen dachten dat de woorden voor hen bedoeld waren. Een van hen liep naar de Duitse man j toe en sloeg hem meerdere keren in het gezicht, waardoor het slachtoffer een gezwollen, be- bloed gezicht en twee losse bo ventanden opliep. Toen de I vrouw tussenbeiden kwam, I werd zij ook geslagen. Haar lip ~j is kapot. WESTKAPELLE - Een 37-jari- ge motorrijdster uit het Belgi sche Schoten is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de Zeedijk in Westkapelle. Ze werd aangereden door een 71-jarige man uit Duitsland, die de Zeedijk opdraaide om links af te slaan richting Domburg. Hij verleende geen voorrang aan twee motoren die uit de richting van Domburg kwamen. De eerste motorrijder, een 39- jarige man uit Schoten, kon de auto nog net ontwijken, maar de achterop komende wouw niet meer. Zij is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin- gen. verleden al meerdere malen te optimistisch is geweest over de termijn waarop voorzieningen in Zierikzee tot stand kunnen komen. Langzamerhand leert hij wat voorzichtiger te worden met het aangeven van termij nen. „Laat ik het er dan maar op houden dat het Filmtheater Zie rikzee er in elk geval dit najaar echt zal zijn. Oktober is mis schien wel weer erg kort dag", corrigeert hij zichzelf. Warnaar blijft optimistisch. Al gaat het langzaam, met kleine stapjes komt het Filmtheater Zierikzee in de voormalige dansschool aan de Korte Nobel- straat toch steeds dichterbijHij laat weten dat ontwerper Je roen van 't Leven van het bedrijf Life Design inmiddels een schets voor de verbouwing heeft opgesteld. Het wachten is nu op de offerte van de aannemer die het werk moet gaan uitvoeren. Dankzij bemiddeling van Van 't Leven wordt het toekomstig Filmtheater ook gekoesterd door de Junior Kamer Schou- wen-Duiveland. Deze service club spant zich in via zijn net werk sponsors te interesseren voor deze culturele voorziening in Zierikzee. Verder zijn het Prins Bernardfonds het Nuts- fonds benaderd met subsidie verzoeken. Als dat alles gunstig uitpakt, hoopt Warnaar een heel eind te kunnen komen met de inrichting van het Filmthea ter. Klussen Hoewel de voormalige dans school al over enkele bruikbare voorzieningen beschikt, zoals een toiletgroep, kleine foyer, buffet en garderobe moeten er nog wel diverse klussen worden geklaard. Zo moet er een projec tieruimte worden gebouwd, evenals een tribune met circa tachtig zitplaatsen. Ook willen Warnaar en Benschop voor het filmdoek een verhoging aan brengen, zodat er een klein po dium ontstaat. Zij hopen daar mee het pand ook voor andere gebruikers, bijvoorbeeld voor lezingen en kleine presentaties, geschikt te maken. „Wij zullen het filmtheater minstens twee avonden in gebruik hebben, maar daarnaast kan de ruimte natuurlijk aan derden worden verhuurd", zegt Warnaar. In februari ging de meerderheid van de gemeenteraad al ak koord met het verlenen van een eenmalige investeringssubsidie van 6800 euro en een maximale exploitatiesubsidie van 4500 euro voor de twee jaren daarna. Even leek het nog moeilijk te worden toen verhuurder Dans school Janvier zwart-op-wit de garantie wilde dat het pand minstens twee jaar gehuurd zou worden. Het gemeentebestuur achtte het echter een logische stap die huurgarantie te verle nen nu de Stichting Filmtheater Zierikzee ook al financiële steun was toegezegd. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Op het Plein Vierwin- den in het centrum van Vlissingen is gisteren het eerste kunstplein gehou den, een initiatief van galeriehouder Frank Bollebakker. Hij is gevestigd op een steenworp afstand van het schil derachtig rustpunt in het hartje van de stad. Aan het kunstplein deden 26 kun stenaars mee. Bollebakker kwam enige tijd geleden op het idee om tijdens de koopzondagen in Vlissingen een kunstplein te houden waar kunstenaars keramiek, iconen, beeldhouwwerk en fotografie tonen en verkopen. „Heel erg leuk", oordeelde Oty Mannak uit Schore over het initiatief. „Een paar weken geleden vond in Vlissingen een commerciële kunstmarkt plaats, maar dat vond ik echt waardeloos. Mensen die met een frietje en een ijsje langs kraampjes lopen. Hier moesten ze echt naartoe komen en ze keken ook echt. Het publiek was héél erg leuk." De Zuid-Bevelandse kunstenares kreeg vragen over techniek, materialen, maar ook lovende opmerkingen over haar werk. „Het fantastische van dit kunst plein was, dat we allemaal bij elkaar stonden. Het betekende voor mij een kans om m'n werk te laten zien. Ik heb ook vrij veel verkocht, maar dat vind ik niet het belangrijkste. Mensen hoeven wat mij betreft niet altijd te kopen." Ook Bollebakker toonde zich na afloop tevreden. Een schatting van het aantal bezoekers, durfde hij niet te maken. „Maar het moeten er honderden zijn ge weest. De drukte tijdens koopzondag bevond zich op het pleintje." Bollebakker sprak elke deelnemende kunstenaar persoonlijk. Uit hun verha len maakte hij op dat zij het initiatief bijzonder waardeerden.Anderen heb ben zich ook spontaan aangemeld en gevraagd. Ook de omwonenden waren laaiend enthousiast.Als het aan Bolle bakker ligt, krijgen de drie nog dit jaar te houden edities van het kunstplein nog wat extra's. „De mensen waren ook heel erg enthousiast over de live-mu- ziek op het plein. Je zou van de Lepel straat zo een open podium kunnen maken, waarop muzikanten kunnen jammen. Dan krijgt zo'n koopzondag ook nog een cultureel tintje." foto Ruben Oreel door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op de afdeling Ruimte en Milieu van de ge- meente Schouwen-Duiveland wordt op dit moment geen tijd besteed aan het zogeheten kre- kenproject. De personele kosten I daarvoor zijn niet gedekt. Zo dra er een subsidiemogelijkheid voor is gevonden, zullen extra uren daarvoor extern worden ingekocht. Dat antwoord geeft het college van burgemeester en wethou- ders op de schriftelijke vragen die CDA-fractievoorzitter R. I van der Wekken stelde over het I krekenproject. Van der Wekken deed dat naar aanleiding van het plan van aanpak 'Alles uit Kast', waarmee de gemeente de i grote achterstand bij de afde- ling Ruimte en Milieu wil weg werken. De CDA-fractie vindt 1 dat eerst alle achterstallige za- i ken met voorrang afgehandeld moeten worden, voordat er nieuwe projecten op de rails ge zet worden. Verder verwijst het CDA ook naar de financiële po sitie van de gemeente. De fractie vindt dat die eerst maar eens goed in kaart gebracht moet worden voordat er projecten worden gestart waarvan niet zeker is of er voldoende geld is ze ook werkelijk uit te voe ren. Volgens het college van B en W gaat een studie naar het kreken project niet ten koste van de in haalslag op de afdeling Ruimte en Milieu als de uren daarvoor extra worden ingekocht met een door subsidie verkregen budget. Verder behelst het krekenpro ject vooralsnog niet meer dan een haalbaarheidsstudie om juist meer duidelijkheid te krij gen over de mogelijkheden voor uitvoering. Voormalig wethouder C. Veer- hoek lanceerde vorig jaar dit krekenproject onder het motto 'water terugbrengen waar het hoort'. Uitgangspunt is een groot natuurontwikkelingspro ject op de grens tussen Schou wen en Duiveland. Met het herstel van de vroegere stroom- geulen De Gouwe, de Maire en de Ee zou het landschap hier weer zijn oude karakter terug krijgen. In de begroting voor 2002 werd voor een bedrag van 38.000 euro rekening gehouden met deze haalbaarheidsstudie. Verder kan de gemeente hiervoor put ten uit een bijdrage van 9000 eu ro van de ANWB en uit 18.600 euro aan Europese subsidie. Dan komt de gemeente echter nog wat geld te kort voor het dekken van de personele kosten. De afdeling Financiën, Juridi sche Zaken en Control is beiast met de verwerving van het ont brekend budget van circa 11.000 euro. door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Wie het afgelopen weekeinde met een ijskar bij de Biezelingse Ham was gaan staan, had goede za ken gedaan. Het gebied blijkt ineens uiterst in trek te zijn bij dagjesmensen. Zij kwamen al lemaal met één doel: de dolfijn zien. Ze werden niet teleurge steld. Het is een merkwaardige druk te. Auto's rijden van dijkopgang naar dijkopgang. Her en der lij ken mensen de beste strategie te bepalen en ervaringen uit te wisselen. Over een lengte van vele honderden meters staan toeschouwers bovenop de dijk, de vlakke hand als zonneklep boven de ogen, wijzend naar de horizon. Passerende fietsers vragen verbaasd wat er toch aan de hand is. Berichten in de media over het verblijf van een dolfijn heeft menigeen naar de Biezelingse Ham gelokt. Het gaat om een zo geheten tuimelaar die sinds eni ge tijd in de Westerschelde ver toeft en zich veelvuldig laat zien. Zijn publiek groeit met de dag. „Zo vol heb ik het hier nog nooit gezien", zegt een mevrouw verbaasd. „Het is glad druk hé", vindt ook een andere bezoek ster. De opvarenden van een plezier boot zitten zaterdagmiddag eerste rang. Zij dobberen rond de 'thuisboei' van de tuimelaar en bewonderen de privé-voor- stelling die de dolfijn met ge noegen geeft. Veelvuldig zwemt hij langs de boeg en maakt sier lijke sprongen. De boot vormt een mooi richt- door Jean-Lou de Gucht HULST - De LPF Hulst is uit eengevallen in twee partijen. Een aantal leden die zich stoor den aan een weinig democrati sche opstelling van lijsttrekker R. Muste hebben de partij verla ten. Zij hebben Leefbaar Hulst opgericht, waarmee zij aan de gemeenteraadsverkiezingen in november willen mee doen. Woordvoerder van de opgestap te LPF'ers B. Verbugt beschul digt Muste van dictatoriaal ge drag. „De leden hebben geen enkele inspraak in de LPF Hulst. Muste zegt gewoon dat hij het beleid bepaalt en nie mand anders. Als je vraagt of de leden ook nog iets te zeggen hebben, gebruikt hijhet argu ment dat hij een carte blanche van het partijbureau in Rotter dam heeft gekregen." Muste zegt niet onder de indruk te zijn van de woorden van één van de 'dissidenten'. „De men sen waar het hier om gaat, zijn net lid. Ze komen uit een ander partijtje en eisen dan bij de LPF de eerste plaats op. Zo gaat dat natuurlijk niet bij ons. Wij zijn niet op zoek naar mensen die er alleen op uit zijn om in de ge meenteraad te komen, zonder zich om de ideeën van een partij te bekommeren. Opportunisten hebben wij echt niet nodig." En met een sneer naar degenen die de partij verlaten hebben: „Wij zitten echt niet te wachten op bestuursleden van wijkraden in onze partij." Verbugt is, evenals het ex-LPF-lid J. Steenbergen, bestuurslid van een wijkraad in Hulst. Regiocoördinator De LPF is volgens Muste in Hulst wel degelijk een democra tische partij. Wie heeft Muste eigenlijk aangewezen als lijst trekker? „De LPF Zeeland, sa men met de regiocoördinator." En wie is die regiocoördinator? ,Dat ben ik zelf.Maar de leden krijgen volgens Muste nog ge noeg inspraak. „We gaan in con claaf met de leden om het defi nitieve verkiezingsprogramma Met een verrekijker is de tuimelaar goed te zien. punt voor de nieuwsgierigen aan de kant. De afstand is groot, maar velen zijn zo verstandig geweest een verrekijker mee te nemen. „Jaaa", klinkt het regel matig enthousiast, als iemand de dolfijn met eigen ogen heeft kunnen waarnemen. Uitstapje De familie Van de Zande uit Kamperland vindt het een mooi uitstapje. „We wilden eigenlijk vandaag gaan fietsen, maar on ze logé bleek geen fiets bij zich te hebben. Daarom kwamen we op het idee om naar de dolfijn te gaan kijken. We hadden erover gelezen, maar we dachten: eerst zien, dan geloven. Met een goede verrekijker kun je hem in derdaad uitstekend zien. Hij heeft er vandaag echt plezier in." De opgang bij de zuiveringsin stallatie blijkt de beste stek te zijn. Twee dames die het zonder verrekijker moeten stellen, blij- samen te stellen." Verbugt is blij dat hij de LPF de rug heeft toe gekeerd. „In Leefbaar Hulst, een partij voor Hulst en omstre ken, hebben de leden tenminste echt iets te vertellen." Speer punten van de partij zijn een herziening van het Hulster drugsbeleid, meer woningen in kernen, handhaving openbare orde en milieu en minder bu reaucratie. Muste zegt niet wakker te liggen van de scheuring in de LPF en de oprichting van een nieuwe par tij. „Een beetje concurrentie kan nooit kwaad. Dat houdt de zaak schei*p." HAAMSTEDE - Op de Seroos- kerkseweg in Haamstede heeft gistermiddag rond half vier een- kop-staartbotsing plaatsge vonden waarbij drie auto's be trokken waren. Een 24-jarige man uit Zeven- bergschen Hoek reed over de Se- rooskerkseweg komende uit de richting van Serooskerke. Voor hem reed een 54-jarige man uit Zweden, daar weer voor reed een 37-jarige man uit Heeren veen. Het ongeval ontstond toen de voorste van de drie auto's stopte voor een rood verkeerslicht op de kruising met de Noordweg. De Zweedse auto remde om ach ter zijn voorganger aan te slui ten. Op dat moment vloog bij de 24-jarige man een wesp de auto binnen en was hij even afgeleid, keek naar beneden in plaats van naar de weg en kon zijn voertuig niet tijdig stilstand brengen. De 24-jarige botste tegen de Zweed, deze schoof vervolgens door tegen de auto van de man uit Heerenveen. Een 57-jarige Zweedse, inzit tende van de middelste auto klaagde over nekklachten.De overige bestuurders bleven on gedeerd, alle voertuigen raakte beschadigd. 1 doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W moet bij procedures voor grote bouw projecten standaard een onder zoek naar de aanwezigheid van explosieven uitvoeren. Dat stelt CDA-fractievoorzitter S. Buis- Zijn suggestie krijgt bijval van WD, Leefbaar Middelburg en de SGP. De vier hebben een meerderheid in de gemeente raad. Vorige week bleek dat in het Stationsgebied, waar het nieu we Stadskantoor en het kantoor van het Waterschap Zeeuwse Eilanden gebouwd worden, mogelijk honderd verdachte lo caties zijn te vinden waar explo sieven uit de Tweede Wereld oorlog liggen. Projectleider P. Folkertsma van het ingehuurde Limburgse be drijf, dat gespecialiseerd is in het lokaliseren van niet ge sprongen oorlogstuig, oefende in de PZC van zaterdag 27 juli kritiek uit op de voortvarend heid waarmee de gemeente Middelburg aan de slag is gegaan in het Stationsge bied. Volgens hem was het beter ge weest als het gemeentebestuur voorafgaand aan de bouwplan nen onderzoek naar de aanwe zigheid van explosieven had uitgevoerd. „Ik vind dit ook een beetje slor dig", aldus Buisman. „Iedereen weet dat er behoorlijk is huisge houden in de Tweede Wereld oorlog in Middelburg, om het maar zachtjes uit te drukken. Ze zeggen altijd dat een gewaar schuwd mens voor twee teltDat is hier ook het geval. De volgen de keer zal daar toch wat serieu zer naar gekeken moeten wor den." De CD A-politicus zal het colle ge voorstellen om in het vervolg bij bouwprojecten een stan daardprocedure op te nemen. „Er zijn veel meer plekken in Middelburg waar mogelijk ex plosieven liggen." Verschrikking WD-fractievoorzitter E. de Visser noemt het stilleggen van de bouwactiviteiten 'een ver schrikking van jewelste'. Hij vindt de suggestie van de chris ten-democraten een prima idee. „Want wat het college nu doet heeft veel te maken met het be kende kalf dat is verdronken in de put. Het is inmiddels ook de zoveel ste keer dat de bouw moet wor den stilgelegd door de aanwe zigheid van explosieven." Bij de bouw van de Erasmuswijk in de jaren negentig moest het heien ook al gestaakt worden, omdat er vermoedens waren van niet- ontploft oorlogstuig. B en W van Middelburg hadden gewoon hun huiswerk moeten doen, aldus SGP-fractievoor- zitter C. Dekker. „Het college is met een enorme vaart overal gaan bouwen. Daar is op zich niks mis mee, maar zeker in het Stationsgebied had je kunnen weten dat er mogelijk explosie ven zouden liggen. Het college is daar volledig aan voorbij ge gaan." foto Willem Mieras ven echter sceptisch. „Als je iets per se wil zien, zie je soms ook dingen die er niet zijn." Even la ter menen ze toch, daarergens in de verte, de tuimelaar te zien op duiken. „Nu zag ik het ook. Maar je moet het wel weten, hoor." Eén typisch Zeeuwse wijsheid blijkt inmiddels wijdverbreid te zijn onder de toestroom aan tui melaartoeristen. „Bij het Dolfi narium moet je ervoor betalen; hier is het gratis." In Amsterdam ontmoeten al le culturen elkaar, zo ontdek ten Ar j aan en Marie. Ze stap ten hongerig en welgezind een Indiaas restaurant bin nen. Varkensvlees hebben ze hier niet", concludeerde Arjaan, de menukaart bestuderend. „Ik zie trouwens ook geen rund", merkt hij vervolgens op. „Nee, dat zie je nooit in een Indiaas restaurant", ant woordde Marie. Arjaan kreeg de bekende kleur toen hij de domheid van zijn op merking inzag. Het gesprek kabbelde verder over andere onderwerpen. Arjaan merkte in een onbe waakt ogenblik op dat je nooit kunt weten hoe een koe een haas vangt. Marie: „Nee, dat is zeker. Bovendien heb ben ze daar niet het minste bezwaar tegen in India."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25